NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |3 Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. m. 63. Woensdag 12 Augustus 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG KENNISGEVINGEN. BINNENLAND HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER' Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 00. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft met groot leedwezen den loop der gebeurtenissen gadegeslagen en niet het minst de algemeene paniek waardoor bijna iedereen werd beheerscht, een paniek, die naar zij meent, wel wat ongemoti veerd was en die velen in de meening bracht dat zij nu niet meer noodig hadden om aan hunne verplich tingen te voldoen om op tyd te betalen. Het behoeft geen betoog dat daardoor de handel geheel ontwricht is geworden zoodat alle firma's niet anders dan k contant verkoopen. In aansluiting met de publicatie van het Edelachtbaar Hoofd dezer Gemeente meent de Kamer opmerkzaam te moeten maken dat de Hooge Regeering besloten heeft geen moratorium aftekondigen en dus voor iedereen de ver plichting blijft bestaan om het geen hij schuldig is op tijd te be talen. Zij vestigt in hun eigen belang de aan dacht van alle neringdoenden zoowel kleine als groote op het feit dat z ij zoo spoedig mogelijk aan hunne ver plichtingen moeten voldoen willen zij niet de nadeelige gevolgen onder vinden. Zy vertrouwt tevens dat de flnantieele instellingen in deze hunne medewerking zullen verleenen. Amersfoort, 10 Aug. 1914. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, J. GER. KLEBER, Voorzitter. H. P. VAN HASELEN, Secretaris. Van groenten was de marktpfijs Dins dagochtend Sny boonen 10—15 cent per honderd. Princesseboonen 4 6 Aardappels (boerenjongens) f 1,75 per H.L. of 8 maal 5 kop. Als men voor winst berekent respec tievelijk 8, 2 en 3 cent, weet men, welke de verkoopprijzen moeten wezen. Dinsdag, 11 Augustus 1914. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Stadgenooten1 Hebt gij arbeidskrachten noodig? Vervoeg u dan aan de arbeidsbeurs ten Stadhuize, Telefoon No. 15, waar zich velen hebben aangemeld om werk. Laat bij de groote werkeloosheid niemand gratis zy n werkkracht geven waar die kan betaald worden; hoe goed ook bedoeld, staat men dus handelende, de velen in den weg, die werk en dus brood zoeken. Wat beteekent moratorium? Van verschillende zijden wordt ons ver- i zocht even uiteen te zetten, wat het in deze dagen zooveel gebruikte: moratorium beteekent. Moratorium of uitstel van schulden kan door den rechter verleend worden aan iemand, die door omstandigheden buiten zijn schuld in de onmogelijkheid verkeert, zijn geldelijke verplichtingen na te ko men. Ook verstaat men hieronder een alge meene surséance van betaling, die door de regeering van een land, dat in oorlog is of door andere algemeene rampen wordt geteisterd, verordend wordt. Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft onze Regeering in overleg, met het con sortium van bekende financiers, besloten in ons land voorloopig nog geen mora torium in te voeren. Echter mag hier wel aan worden toege voegd, dat het voor de grootere zaken menschen in de praclyk is, als ware een moratorium reeds ingesteld. Immers, zy zyn niet in staat de wissels op hun naam uit te betalen, daar zij de wissels op het buitenland zelf niet betaaid krijgen. Dit geldt dus voor de meer belangrijke be dragen. Voor de „kleinere luiden" zou bijgevolg de afkondiging van een mora torium van meer ingrijpende beteekenis zyn. Teneinde zoo lang mogelijk van de voorraad gas te kunnen profiteeren hebben een groot aantal winkeliers besloten voor loopig des avonds om 8 uur te sluiten. De collecte voor het Roode Kruis alhier heeft f 1433.58 opgebracht. De voor deze maand aangekondigde concerten op het terras der Sociëteit „Amicitia" zullen niet plaats hebben. De heer P. J. Landman behaalde te 's-Gravenh3ge de akte van bekwaamheid voor handteekenen L. O. Mejuffrouw J. M. G. Elbink slaagde te 's Gravenhage voor het akte-examen Engelsch M. O. Tot concierge van het Kadaster, Hypotheekkantoor en Kantongerecht is benoemd de heer J. A. Meyer. Het Bestuur des classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk heeft tot de kerkeraden een schrijven gericht, waarin onder meer wordt gezegd „Zoo noodig worde er tot leniging van tydelyken nood samenwerking gezocht met Gemeentebesturen, met particulieren, met vereenigingen, met andere kerken. Mede door uw toedoen kome er dan ge organiseerde barmhartigheid. Men wete van elkander wat er geschiedt; men werke elkander in de hand. „In vele Gemeenten zyn militairen gele gerd. Opent voor hen tijdelijke Tehuizen vergoedt hun het gemis van huiselijke omgeving; spoort aan tot gastvrijheid voor militie en landweer. Kloeke mannen en vrouwen zullen u hierbij gaarne ter wille zijn. Verstaat u met heeren kerk voogden over het beschikbaar stellen van plaatsen in de kerken ten behoeve van soldaten die tot onze kerk behooren of de godsdienstoefeningen er van willen bijwonen. Treft ook hierin zulke rege lingen, die hun ten goede kunnen komen. „Misschien worden er in uw omgeving ambulances, enz. gereed gemaakt. Men zy er tijdig verzekerd, dat predikanten bereid zijn tot de geestelijke verzorging dergenen, die deze noodig mocht hebben enz. „Laten wy wakker zyn in alles en zorgen dat ieder van onzen dienst ten volle verzekerd zy. Wij weten, dat onze hulp is in den naam van Hem, van wien onze vaderen zongen: Mijn schild en myn betrouwen Zyt Gy, o God, myn Heer". Staat van Oorlog. Een buitengewone Staatscourant bevat een Koninklijk besluit waarbij met ingang van 11 Augustus in staat van oorlog worden verklaard de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, benevens het gedeelte van de provincie Gelderland bezuiden de rivier de Waal. De verdediging van Nederland. Herhaaldelijk is ons de laatste dagen gebleken, welk een vaag begrip vele Neder landers hebben van de grondslagen, waarop een eventueele verdediging van ons grond gebied berust. Daarom meenen wy goed te doen om, nu ook ons vaderland gemilitari seerd is en ons aller gedachten voortdurend gaan naar onze medeburgers in uniform enkele hoofdlijnen aan te geven. Natuurlijk kunnen wy niet in détails treden of aan wijzingen geven omtrent de oogenblikke lyke standplaatsen van onze troepen. En wel om twee afdoende redenenten eerste, dat het gewenscht is uit militair oogpunt geen mededeelingen te doen en ten tweede, dat we dientengevolge ook niets weten Niet alleen buiten, maar ook binnen onze grenspalen heerscht le vide, het groote ledig, het onmiddellijk gevolg van de nieuwere inzichten omtrentgeheimhouding van troepenbewegingen, welke in de mili taire wereld gehuldigd worden. Wkt we weten is, dat onze voornaam ste linien en stellingen, de Amsterdam sche Stelling uitgezonderd, in staat van oorlog zyn verklaard, terwijl gisternacht hetzelfde is afgekondigd voor het Neder- landsche grondgebied bezuiden de Waal, hetgeen beteekent, dat aldaar het gezag in handen is gegeven van de militaire autoriteiten. In de berichten over de operaties in België leest men telkens van stellingen, linies en veldleger. Wat beteekenen die uitdrukkingen? Sommige gedeelten van het grondge bied zyn, in verband met de eigenaardige gesteldheid van den bodem, die zich daar toe bijzonder leende, kunstmatig versterkt, om te kunnen dienen als steunpunt, als houvast, by de verdediging. Op den voorgrond staat echter, dat de verdediging gevoerd wordt door de levende strijdkrachten, door de mannetjes, waarbij men zich niet bepaalt tot lijdzaam atweren van toegebracht wordende slagen, maar ook zelf tot het toebrengen van slagen overgaat, de z.g. offensieve verdediging, (waarvan onderdeelen van de derde Bel gische divisie by Luik een staaltje hebben te zien gegeven). Evenals België zijn Antwerpsche stelling heeft, hebben wij onze vesting Holland (waarvan deel uitmaakt de stelling Am sterdam), welke dient als steunpunt voor de actie van ons veldleger in het overige Nederlandsche grondgebied. De kern van dit veldleger, een mobiele strijdmacht, bestaat uit onze militie, terwyl de liniën en stellingen bezet zyn door vesting artillerie en landweer. De werking van dat veldleger in verband met de vesting Holland is misschien het best te vergelyken met die van een spin, welke, de wacht houdende bij het hart van haar web, ijlings toeschiet op een vijand, die met eenig deel van het web in aanraking komt. Wordt de Nederlandsche grens ergens door vijandelijke troepen overschreden, dan is het de taak van het veldleger onmiddelyk dien indringer aan te vatten en over de grenzen terug te werpen. Nimmer mag natuurlijk de spin de ver binding verliezen met het hart van haar web, bliksemsnel moet zij zich kunnen bewegen en eveDtueel zich terugtrekken in het hart, om van daaruit zoo spoedig mogelijk weder ten aanval uit te schieten. We zyn overtuigd, dat ónze „spin", mocht het onverhoopt noodig worden, haar plicht zal doen onder de voortvarende en energieke leiding van den „generaal" Snijders. Handelsbl. Het nieuwe papiergeld. Men schrijft uit Haarlem aan het Volk" Terwyl tal van andere bedrijven wor den stopgezet of veel arbeiders ontslaan, wordt op de drukkerij van Joh. Enschede Zonen op de afdeeling geldswaardig papier, in dag- en nachtploeg gewerkt, door de groote bestellingen geldswaardig papier die gereed gemaakt moeten worden. Naar wij vernemen zal aan de candi- daten voor het eindexamen der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, die ten gevolge van de mobilisatie niet of slechts ten deele het mondeling examen hebben kunnen doen gelegenheid gegeven worden later alsnog het examen over te doen. Het moet in het voornemen liggen alsdan ééne examencommissie voor het geheele land te benoemen. 10.000 Engelsche auto's. De Engelsche Atomobielclub heeft ten behoeve van de Britsche strijdmacht het gebruik van 10.000 auto's aangeboden. Een middel om roest op te lossen. Sterk geroeste voorwerpen kan men doelmatig reinigen, door ze te dom pelen in een verzadigde oplossing van zinkchloride. Naar gelang der dikte van de roestlaag laat men de voor werpen 12 a 24 uur in deze oplossing, die niet sterk zuur mag zijn. Daarna worden de voorwerpen uit het op- door E. Bennett 45) uit het Engelsch.) «Volstrekt niet!" antwoordde ze. «Waarvoor zou 't noodig zijn? In een plaats als Ostende zijn de dokters veel te discreet om vragen te doen, ze zien te veel om lang nieuwsgierig te blijven. En bovendien, zou u den dood van uw neef op uw geweten willen hebben?" Beide mannen voelden zich eenigszins overbluft door de doortastende manier waarop bet meisje de zaak aaopakte, en zoo gebeurde 't dat ze haar met de noodige onderworpenheid begonnen te gehoorzamen. Ze verzocht haar vader dadelijk uit te gaan om een dokter te halen en bij ging. Ze gaf aan Prins Aribert allerlei andere bevelen en hij volbracht die onmiddellijk. Tegen den avond van den volgenden dag was alles behoorlijk geregeld. De dokter was er eenige malen geweest en bad medicijnen gezonden en bij scheen omtrent bet verloop van de ziekte vrij gunstig gestemd. Een oude vrouw was gehuurd om te koken en de kamers in orde te houden. Juffrouw Spen cer bleef uit 't gezicht op haar zolderkamer, in afwachting dat er een beslissing zou worden genomen omtrent de vraag wat ze met baar zouden doen. En buitensbuis had niemand onbescheiden vragen gedaan. De bewoners van die vreemde straat moeten aan allerlei zonderlinge gedragingen van bun buren gewoon zijn geweest, want het verblijf van dat onder nemende en werkzame trio Racksole, Nelly en Prins Aribert in een huis waarvan anderen de rechtmatige bewoners waren scheen volstrekt niet de aandacht te trekken. Den derden dag was de toestand van Prins Eugen in den namiddag merkbaar ongunstiger geworden. Nelly had den vorigen nacht bij den zieke gewaakt en was verder bijna den beelen dag bij hem geweest. Haar vader had den ochtend doorgebracht in bet hotel en Prins Aribert de wacht gehouden. De beide mannen waren nooit tegelijkertijd afwezig en een van hen bleef 's nachts altijd op. Dien middag zaten Prins Aribert en Nelly, na het bezoek van den dokter, te zamen in de slaapkamer van den patiënt. Theodore Racksole hield zich beneden bezig met het lezen van Amerikaansche couranten. De Prins en Nelly zaten bij bet raam, dat op den achtertuin uitzag, 't Was een wonderlijk, armoedig ingericht slaapka mertje, om als logies te dienen voor een personage van zoo hoogen rang als Prins Eugen van Posen, 't Was eigenaardig, dat zoowel Nelly als haar vader, hoe vurige democraten ze ook mochten wezen, eenigermate onder den indruk waren gekomen van de hoogheid, het vorstelijke van den zieken Prins een indruk dien ze van Aribert nooit hadden ge kregen. Beiden hadden 't gevoel gehad, dat zich hier, onder hun hoede, iemand bevond van een soort, die nieuw voor ben was. Allerlei kleinigheden, van af de gekroonde letter op zijn hemdsmouw tot den zegelring die aan zijn tengere, blanke hand prijkte, hadden tot dien indruk meegewerkt, Ook merkten de Racksoles de houding op van Prins Aribert tegenover zijn neef, een houding die tegelijkertijd iets heschermends en iets eerbiedigs had en die duidelijk toonde, dat Prins Aribert, ondanks alles wat er was gebeurd, zijn neef bleef beschouwen als zijn aangewezen heer en vorst. Die verhouding kwam den Amerikanen in 't eerst onwaar en onnatuurlijk voor't scheen hun eenigszins comedispel toe; maar langzamerhand begonnen ze in te zien dat ze zich vergisten en dat, al mocht Amerika dan ook met het «monarchale bijgeloof'hebben gebroken, dat «bijgeloof" toch in een ander deel der wereld krachtig was blijven voortbestaan. »U en mijnheer Racksole zijn buitengewoon vriendelijk voor me geweest," zei Prins Aribert met gedempte stem, nadat Nelly en hij een poos zwijgend tegenover elkaar hadden gezeten. «Waarom? Hoe bedoelt u?" vroeg ze op den meest onge dwongen toon. «We zijn zelf bij deze zaak geïnteresseerd, zooals u weet. 't Is in ons hotel begonnen dat moet u niet vergeten Prins." «Dat doe ik niet. Ik vergeet niets. Maar ik heb onwille keurig 't gevoel, dat ik u in een heel lastigen toestand heb gebracht. Waarom behoeven u en de heer Racksole hier te zijn u beiden, die nog wel voor pleizier op reis zijt! waarom behoeft ge u hier in den vreemde te verschuilen en u bloot te stellen aan allerlei onaangename mogelijkheden, eenvoudig omdat ik graag praatjes en publieke schandalen wil vermijden, in verband met 't geen er met mijn neef ia voorgevallen? Voor u beteekent 't niets of de Erfprins van Posen al dan niet in 't ongeluk wordt gestort. Wat zou 't u kunnen schelen als de troon van Posen het mikpunt werd voor de spotternij van heel Europa?" «Ik weet 't werkelijk niet, Prins," zei Nelly, met een eenigs zins schalksch glimlachje. «Maar wij, Amerikanen, hebbende gewoonte met een zaak, die we eenmaal op touw hebben gezet, onder alle omstandigheden door te gaan. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1