NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad yÊF voor de Provincie Utrecht. ||p flu. 67. Zaterdag 22 Augustus 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. PAK ME MEE. OORLOG. KENNISGEVING- BINNENLAND DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER) Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 60. ADVERT ENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere regïl meer 71/. Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dit nummer bevat uitsluitend foto's door onzen Correspondent op het Belgisch oorlogsveld genomen, als: De inval der Duitschers in België. Luik in vogelvlucht. Het omwisselen van de schildwacht. Na den slag. Het zoeken naar gewonden, op den voor grond een der gesneuvelde soldaten. Duitsche en Nederlandsche schildwachten. Duitsche Cavalerie maakt zich gereed om op te trekken. Rustuur der Uhlanen. Kamp van hooggeplaatste officieren. Vervoer van gewonden door de Duit sche Roode Kruis-ambulance. Begra fenis van een der Duitsche gewonden, in het hospitaal overleden, zoon van den opperbevelhebber van het Duitsche Maas leger. Visé door de Duitsche troepen in brand geschoten. Het inladen van brood door Roode-Kruis-mannen en een padvinder, bestemd voor Belgische vluch telingen. De groote brug in het dorp Mouland. Duitsche soldaten maken zich gereed voor den marsch. Kijkje in het gedeeltelijk verwoeste dorp Mouland. De Duitschers trekken door geheel ver woeste dorpen. Eenige hooge Duitsche officieren. Drinkwaterverschuffing in het Duitsche kamp. Albert, Koning van België in zijn studeervertrek. Ten slotte foto's omtrent de Mobilisatie in Nederland, als: Militairen in Den Bosch: Het bereiden van den maaltijd in de veldkeukens achter den beroemden St. Janskerk. Inkwar tiering in een school. Aankomst van Motoren en rijwielen in Den Bosch, be stemd voor ordonnansen. Kiekjes van onze jongens aan de grenzenKorporaals- post „'t Hoekske". Grenswacht te Strjjkerk. Grenswacht te Galden. De geabonneerde wonendt wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Amers foort, deelt bij deze mede, dat Hare Majes teit de Koningin den wensch te kennen heeft gegeven, dat, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden, Hare aan staande verjaardag niet feestelijk zal wor den herdacht. Amersfoort, 21 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De vorstin Von Erbach, die gedurende eenige dagen de gast van H. M. de Koningin Moeder is geweest, heeft Woensdagmiddag per Staatsspoor met hare kinderen de Residentie verlaten om via Arnhem naar Duitschland terug te keeren. Koninklijk voorbeeld. Een leverancier van de Koningin-Moeder ontving namens H. M. een schrijven, waarin hem, met het oog op treurige tijdsomstandigheden waardoor vele firma's dringende behoefte hebben aan contanten, verzocht werd, zijn jaarrekening, die anders na het einde van het jaar aan H. M. werd ingezonden, reeds nu in te zenden, wanneer hem dit gemakkelijk kon zijn. („Vad.") De oorlog en de bouwvakken. In de Aanbestedingscourant vinden wij het volgende: Waarom staakt men tijdelijk met het aanbesteden van uit te voeren werken? Het zou toch een maatregel zijn niet alleen tegen het oppotten en opgepot houden van „het geld" om daarmede door te gaan, maar ook in het belang van de werkeloosheid. Kunnen Provinciën en Gemeenten hierin niet voorgaan? Steenkolen. Eet Volk deelt mee, dat de Duitsche Regeering het verbod van uitvoer van de voor Holland klaar liggende steenkolen heeft opgeheven. Bij informatie bleek dat deze opheffing alléén geldt voor bunkerkolen. Levensmiddelen. Beslag op tarwe. Op last van den Minister van Landbouw is bij besluit van 18 Augustus aan burgemeesters last ge geven beslag te leggen op alle voorraden onbewerkte tarwe. In pakhuizen en op schepen mag geen tarwe verwerkt worden. Landstomiardeeliiigen. Daar het gebleken is, dat herhaaldelijk verzoeken inkomen om wapenen, munitie enz. van vereenigingen, waarvan de leden niet of voor het tegenwoordige nog niet de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger bij den landstorm, wordt van bevoegde zijde er de aandacht op gevestigd, dat geen wapenen enz. worden verstrekt dan nadat aan de eischen is voldaan, ver meld in de desbetreffende regeling n.l. toezending van deduplicaat-verbintenissen, van het duplicaat-procesverbaal van be- eediging van den commandant en van de geneeskundige verklaringen. Solliciteeren. Het weekblad van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren wijst erop, dat bij ons te lande te veel wordt gesolli citeerd. Dit vordert van de sollicitanten veel tijd en veel geld. Soms zelfs worden oproepingen van sollicitanten geplaatst, terwijl feitelijk reeds vaststaat wie de uitverkorene zal zijn. Het euvel van het onnoodig solliciteeren zou ook zeer in geperkt kunnen worden, indien sommige oproepingen wat duidelijker en uitvoeriger gesteld werden. Indien vooraf bepalingen gesteld worden omtrent eischen van be kwaamheid, leeftijd, maatschappelijken welstand,fortuin, godsdienstige en politieke overtuiging, gezondheidskeuring enz. laat men ze dan ook publiceeren. Allen, die niet aan die eischen voldoen, kunnen dan hun sollicitatiestukken thuishouden. Zeker zou bij publicatie menigmaal een storm van verontwaardiging opgaan over sommige voorwaarden, maar ook daarom juist is bekendheid beter. Het getal ge gadigden zal ook minder zijn en niet zooals thans meermalen geschiedt door gemeentebesturen kunnen worden aange wend om jaarweddeverbetering tegen te houden. Ook de rechten en plichten van den ambtenaar dienen vooraf meer bekend gemaakt te worden. Het is ook zeer in het belang van de gemeenten, dat zich juist die ambtenaren aanmelden welke voor de betrekking het meest geschikt zijn. De gemeente vraagt toch geen solli citanten om het belang der ambtenaren te dienen, maar zuiver in haar eigen be lang. De beschouwingen van het bonds blad verdienen zeker by de gemeente besturen ernstige overweging. Een zoon van een aanzienlijke, ge achte familie te Dordrecht, werd bij een landbouwer in een kleine gemeente inge kwartierd. Aan den eenvoudigen soldatenrok niet kunnende zien, met wien hü te doen had, zei de boer: „Ik kan wel aan je zien, dat je thuis ook niet veel gewend bent" en goedig voegde hij er aan toe, „je moet maar flink spek eten". Toen bij zijn vertrek een bankbiljet van f 10 onder het bord gevonden werd, kreeg de landbouwer toch een anderen indruk van den gast, dien hij geherbergd had, De Duitschers te Brussel. De Duitschers zijn Donderdagmorgen te Brussel aangekomen. De Belgen trekken op Antwerpen terug. Het treinverkeer Mechelen- Brussel en Mechelen Antwerpen staat thans geheel stil. In Antwerpen kan geen muis in of uit. Tot op het laatste oogenblik trokken groepen vluchtelingen uit de dorpen He renthals, Diest en Gheel Antwerpen bin nen. De bruggen langs de landwegen worden afgebroken. In Antwerpen zijn eenige groote Congobooten ingericht tot hospitaal om de gewonden te herbergen. Er kwamen zeer vele gewonden, veel zwaargewonden uit de buurt van Mechelen. Mechelen is eveneens door Duitschers bezet. De Belgische troepen, die Mechelen waren binnengedrongen, zijn krijgsgevan gen gemaakt. Alle Belgische vlaggen zijn in Mechelen neergehaald, terwijl de bur gerwacht zijn wapenen heeft ingeleverd. Twaalf oorlogen tegelijk. Als Japan nu ook nog oorlog gaat voe ren tegen Duitschland, waaraan eigenlijk niet te twijfelen is Maandag a.s. ver loopt de termijn van het Japansche ulti matum dan zullen er niet minder dan tien oorlogen aan den gang zijn nl. 1. Duitschland tegen België. 2. Duitschland tegen Frankrijk. 3. Duitschland tegen Engeland. 4. Duitschland tegen Rusland. 5. Duitschland tegen Japan. 6. Oostenrijk tegen Rusland. 7. Oostenrijk tegen Engeland. 8. Oostenrijk tegen Frankrijk. 9. Oostenrijk tegen Servië. 10. Oostenrijk tegen Montenegro. Feitelijk kan men ook zeggen, dat Duitschland nog in oorlog is met Servië en Montenegro ook. Dat zijn er twaalf. Een veldslag in Lotharingen. De Duitsche generale staf deelt mede: Onder aanvoering van den kroonprins van Beieren hebben de troepen van alle Duitsche stammen gisteren tusschen Metz en de Vogezen een overwinning behaald. De in Lotharingen opdringende vijand is met zware verliezen langs de geheele linie teruggeslagen. Duizenden zijn krijgs gevangen gemaakt en talrijke kanonnen zijn veroverd. Het resultaat is in zijn vollen omvang nog niet te overzien, daar het slagveld een grooter terrein omdat dan dat hetwelk in de gevechten van '70 en '71 door ons geheele leger in beslag genomen werd. Onze troepen, bezield door een onweerhoudbaren drang voorwaarts te rukken vervolgen den vijand en zetten den strijd ook heden voort." De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan school G. bestaat uit: 1. Mej. J. H. van Achterbergh, onder wijzeres te Den Burg, Texel. 2. Mej. E. M. van 'tWel, onderwijzeres te Haarlem. 3. Mej. R. A. van den Hoven, onder wijzeres te Hooglanderveen, wonende te Amersfoort. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres in de nuttige hand werken aan school C. komen voor: 1. Mej. M. P. K. de Koning. 2. Mej. M. J. van den Donker. 3. Mej. J. van Ruyven, allen te Amersfoort. Men verzoekt ons mee te deelen, dat in de Doopsgezinde kerk a.s. Zondag niet ds. Ten Cate, doch ds. v. Hoorn uit Utrecht zal optreden. Woensdagochtend werd de brand weer gealarmeerd voor een brand aan het Monnikenpad. Het heette dat een heele rij huizen in brand stond, doch per slot van rekening bleek het slechts een hout mijt te zijn, die gemakkelijk werd ge- bluscht. Een binnenbrandje in een perceel aan de Bergstraat werd Donderdagmiddag door de bewoonsters gebluscht, zoodat de brandweer die spoedig ter plaatse was niet handelend behoefde op te treden. De heer A. Pot slaagde in Den Haag voor de middelbare acte Duitsch. De Amersfoortsche Zwem- en Polo club houdt morgen verschillende wed strijden waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het steuncomité. De heer J. T. van Sloten, onder wijzer alhier, slaagde te Groningen voor de hoofdacte. Op de paardenmarkt van jl. Don derdag 20 Augustus werden aangevoerd 180 paarden, 60 hitten en 5 veulens. Werkpaarden golden f 250.— a f 400. Slachtpaarden f80.— A f140. Veulens f90.- Af 140.-. Hitten f60.- A f 125.-. Door gebrek aan buitenlandsche kooplui was er zeer weinig handel. Marktbericht van de „Centrale" Eierveiling der V. P. N. alhier op Vrijdag 21 Augustus jl. Aanvoer 22808. Kipeieren f 4 65 f 6.55. Eendeieren f4.80. Kalkoen f6.50. Slechts 2 partijen kleine Eieren gingen voor f 4.20 en f 4.25. Flinke kooplust. Veel vraag naar groote en bruine Eieren. Marktbericht. Eieren f4.80, f 5. 5.25 per 100. Boter f 1.16 f 1.25 perK.G. Aardappelen f 2. f 2.40 per H.L. Werkers f 2.50 per H.L. Pronkboonen 6 8 ct. per 100. Snijboonen 14—20 per 100. Suikerboonen 55—60 65 ct. per 1000. Spercieboonen 57V> 62'/j ct. per 1000. Dirkjesperen f 1.50 per H.L. Suikerperen f 1.70—f 1.80 per H.L. Tijdelijke gemeentelijke Arbeidsbeurs. Van de werklieden, die zich bij de tijde lijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor: 1 zadelmaker. 1 winkelier. 1 winkelbediende. 7 werkster. 4 voerman. 8 veldarbeider. 7 typograaf. 7 timmerman. tabakswerker. 2 stucadoor. 1 stoker. 1 stoffeerder. 6 smid. 1 slager. 51 sjouwer. 15 sigarenmaker. 16 schoenmaker. 6 schilder. 1 pettenmaker. 1 metselaar. 8 meubelmaker. 5 loopknecht. 3 loodgieter. lompensorteerder. 2 locomotieven- poetier. De meeste werklieden ander werk te doen. koffermaker. koopman. handelsreiziger. grondwerker. electriciën. diverse arbeid. cacaobewcrker. behanger. beeldhouwer. bakker. administratie. betonwerker. boendermakcr. dagmeisjes. kcllner. koperslager. kleermaker. fietsenreparateur. naaisters. orgeldraaier. steenhouwer. suikerwerker. stratenmaker. tapijtwever. z|jn ook bereid Z. H. Paus Pius X is Woensdag nacht overleden. Avontuur van Hollandeche visscbcrs. Het Hollandsche stoomschip „Nicolaas" dat heden te IJmuiden binnenviel, bracht 37 Hollandsche haringvisschers binnen, welke voeren op Duitsche haringschepen. Deze haringschepen waren aangehouden door Engelsche oorlogsschepen. De be manning, Duitschers zoowel als Hollan ders, werd eerst van de schepen afgehaald, waarna de Engelsche oorlogsschepen, de Duitsche haringvloot in den grond boor den. De geheele bemanning werd gevan kelijk naar Engeland gevoerd, ook de Hollanders, die op zes Duitsche haring- loggers voeren, werden in Engeland ge vangen gezet. Door de goede zorgen van den kapitein van de „Nicolaas" werden de Hollanders, die niet erg te spreken waren over de behandeling in Engeland, vry gelaten en naar Holland vervoerd. De Duitschers werden vastgehouden. Hoelang zal de oorlog duren? Een Fransch luitenant-kolonel, de heer Mordacq, die nagegaan heeft, hoe de ver houding der strijdende mogendheden: Frankrijk, Rusland en Engeland eenerzljds en Duitschland en Oostenrijk anderzijds zou zijn, stelt zich bovenstaande vraag. Waarschijnlijk acht hij, dat een eerste groote ontmoeting niet zal plaats hebben dan een maand na de oorlogsverklaring. Welke der beide partijen, die eerst slaags raken, ook overwint, in ieder geval zal de verliezende party een paar maanden noodig hebben om zich te herstellen, zoodat men een tweeden beslissenden veldslag moeiiyk vóór over drie maanden kan ver wachten. Zeker zullen in dien tusschen- tyd op de Russische grenzen of op zee belangryke operaties plaats hebben, een of meer groote slagen. Die veld- of zee slagen zullen ongetwijfeld invloed uit oefenen op de worsteling tusschen Duitsch land en Frankrijk. Maar na verloop van eenige maanden zal er zulk een stilstand in het economisch en industrieel, het handels- en het land- bouwleven komen, en wel by alle volkeren tegelijk, dat de strijdende naties op de grenzen van totale uitputting komen. Zal dat tydstip aangebroken zijn na 4, 5 of 6 maanden Moeiiyk is daarop een antwoord te geven, want de geschiedenis levert geen voorbeeld van zulk een strijd. Vooral waarschuwt de schry ver dat men geen voet geve aan het denkbeeld, dat de oorlog geëindigd zal zyn na den eersten grooten slag. De eindoverwinning zal zyn aan dat volk, dat zich het meest volhardend zal betoonen. Aan den anderen kant schryft de Fran- sche generaal LangloisWetende, dat de mobilisatie van het Russische leger zeer langzaam in haar werk gaat, heeft Duitsch land er alle belang bij, Frankryk zoo hevig mogelijk aan te vallen, teneinde het te overrompelen, voordat de Russen slag vaardig zyn. Het Fransche leger en de Fransche natie wys te maken, dat één groote slag beslissend zou zijn, zou on- getwyfeld beteekenen in het spel van den tegenstander spelen. De Franschen moeten een beslissenden slag eerst aanvaarden op het oogenblik, dat èa hun troepen uit Algerië èn de legers van hun bondgenooten de Engelschen en de Russen gereed zyn. Dan eerst zal er oorlog zyn, en die zal zich zeker niet tot een enkelen slag van enkele dagen bepalen, hij zal lang duren en de taaiste zal overwinnen. Dat moet in het hart dringen van alle Franschen. Een Duitscher, dr. Blaustein, berekent aan de hand van statistieken, dat Duitsch land in de laatste jaren voor 5 a 6 milliard mark aan grondstoffen heeft ingevoerd, waarvan 3 milliard mark (1800 millioen gulden) aan voedingsstoffen en vee. Daar uit blykt, dat wanneer die invoer is af gesneden, Duitschland zyn voeding zeer bedreigd ziet. In 1913 was de verhouding van zyn zeehandel 07 percent, alleen Mann heim ontving 800.000 ton koren in 1912. Daaruit verklaart zich de wensch van de Al-Duitschers om zich van de Nederland sche havens en van Antwerpen meester te maken. Dr. Blaustein berekent, dat de finan cieels kracht van Duitschland aan goud, de beide oorlogsschatten, wettige munt en zilvervoorraad samen bedraagt 1.070 millioen gulden, wat recht zou geven op de emissie van 3 314 millioen gulden. En de mobilisatie alleen kostte 750 millioen gulden. Nu kan Duitschland in den uitersten nood nog beschikken over het incasso

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1