NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Nu. 69. Zaterdag 29 Augustus 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PAK ME MEE. OORLOG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend GJroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europeeschen oorlog, door onze Correspondenten geno men, als: Albert, Koning van België, die door het weigeren van Duitschland's ultima tum, met dit machtige ryk in oorlog ge wikkeld is. Van het Belgische oorlogs veld Rust in het Duitsche kamp bij Visé Het vervoer van gewonden per Roode Kruiswagen naar LuikOfficieren van het 68e regiment Duitsche artillerie verbor gen in een loopgraaf: Het Roode Kruis aan het werk in het hospitaal St. Jean te BrusselDe kinderen van het Belgisch Koningspaar toegejuicht in de straten van Brussel; Huis te Haelen, dat de werking van het Duitsche geschut ondervonden heeft; Overblijfsel van een villa te Haelen, welk dorp bijna geheel door de Duitschers is verwoest. Duitschland: De Keizer met zijn zeven zonen, die allen in actie ven dienst van het leger zijn. Enge landZ. M. Koning George inspecteert de matrozen aan boord van het Engelsche Vlaggeschip „Iron Duke"; Een groepje Britsche „Jantjes"; Veldmaarschalk Sir John French, opperbevelhebber van het Britsche leger; De Prins van Wales in actieven dienst. Oostenrijk: Soldaten op weg naar de Servische grenzen; Genie soldaten aan de Servische grenzen een telegraafverbinding tot stand brengende. Ten slotte foto's omtrent de Mobilisatie in Nederland, als: Een ouderwetsche omroeper te Alkmaar, bekend makende dat de vrouwen van de mannen die in dienst zijn, tegen billijken prijs levensmiddelen kunnen bekomen. Courant voor militairen, uitgegeven door het Rijk. Ophalen van lectuur voor de militairen door padvinders. De geabonneerde wonende wenscht zicli te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. Het bewaren van onze groenten. In den handel van groenten is weer wat ruimte gekomen. De veilingen, die op sommige plaatsen waren stopgezet, zijn weer begonnen en andere, waar slechts zeer lage prijzen waren te bedingen, verkoopen weer tegen iets hoogere prijzen; toch blijven deze voor vele producten te laag. Een gevolg hiervan zal wezen, dat velen er toe overgaan groenten op verschillende manieren te bewaren, hetzij door ze te drogeD, hetzij door ze in te zouten, of op andere wijze. Om deze reden kan het zijn nut hebben zeer in 't kort enkele van deze manieren onder de aandacht van velen te brengen. Het drogen van princesseboontjes is tegen woordig aan de orde van den dag; sommige bakkers hebben reeds zooveel fe drogen, dat ze ?een plaats meer hebben voor andere partijen. )it drogen, hoe eenvoudig het ook is, geeft toch nog niet altijd een goed resultaat. Vooral is er erg op te letten, dat de boonen niet te vlug drogen en niet te lang aan de hitte worden blootgesteld, daar ze dan min of meer verbran den, zooals ik wel eens zag. Wil men ze zelf drogen en er wat meer zorg aan besteden, dan worden ze vooraf van de „draden" ontdaan en al of niet midden door gebroken. Vervolgens houdt men ze 5. tot 7 minuten in kokend water, waarin wat soda is gedaan om de groene kleur te behouden. Het onderdompelen in kokend water, of het plaatsen gedurende eenzelfden tijd in stoom bevordert het snellere drogen. Daarna worden ze in dunne la^en gelegd om te drogen. Hiervoor kan men gebruik maken van bakjes, die bijv. 40 c.M. breedte en 60 c.M. lengte hebben en gemaakt worden van gegalvaniseerd ijzergaas, dat op 4 latten wordt gespijkerd. Meerdere van die bak jes, waarvan de voor- en achterlat iets hooger moeten zijn dan de zijlatten, kunnen boven elkaar geplaatst worden op een kachel en zoo kan in korten tijd heel wat worden gedroogd. Niet alleen boontjes, doch ook worteltjes, witte-, roode- en savoyekool en andere groenten kunnen zoo worden gedroogd. Daar echter het versch bewaren van verschillende groenten ge durende langen tijd zeer goed mogelijk is, zal in ons land het drogen van al deze groenten wel nooit veel worden toegepast. Zoo men het wil doen, is aan te raden de worteltjes in 4 dee- len te snijden en de kroppen van de kool uit te halen cn de dikke nerven te verwijderen. Ook hier is het raadzaam even onderdompeling in kokend water toe te passen. Voor de roode kool dient dit zeer kort te zijn, daar ze anders de roode kleur verliest. Ik wil er nog op wijzen, dat in sommige streken van ons land ae algemeen bekende boeren kool vrij veel gedroogd wordt. Hiervoor worden dan na den winter de bladeren van de dikke middelnerven ontdaan, bij een bakker ter droging gebracht en de in kleine stukjes uit elkaar ge vallen bladeren in blikken trommels tot het gebruik bewaard. Naast het drogen is het inzouten van groenten van veel belang, veel wordt dit gedaan met snij- en princesseboonen, minder met spinazie, kropsla enz. Allerlei groenten echter kunnen worden ingezouten en zoodoende geschikt gemaakt om langen tijd te bewaren. In 't algemeen gelden hiervoor de volgende regels. De nog malscne groente wordt goed gewasschen cn, voor zoover het boonen betreft, van de „draden" ontdaan en gesnipperd of gebroken. Vervolgens moet ze in ruim kokend water, waarin wat zout is gedaan, even opgekookt worden onder stevig omroeren. Het bovenkomende schuim wordt afgeschept. Al naar gelang van de meerdere of mindere stevigheid van ae groente duurt dit pkoken een paar minuten langer of korter: het langst (7 a 8 minuten) bijv. voor de boonen en het kortst (2 a 3 minuten) bijv. voor spinazie kool. De groente mag volstrekt niet gaar worden, daar ze anders later als gezouten groente niet stevig zou blijven. Ontstaat er geen schuim meer op het water, dan wordt de groente eruit- genomen en op een houten tafel gelegd om af te koelen. De potten of vaten, waarin ze straks wordt ingezouten, worden terdege schoon gemaakt met heet water en de laatste van binnen ge zwaveld. De afgekoelde groente wordt nu laags gewijze in de potten of vaten gebracht met flink zout ertusechen en herhaaldelijk aangedrukt. De hoeveelheid te gebruiken zout is ongeveei 2 K.G. per 10 K.G. groente. Na de vulling tot op 15 c.M. van den rand wordt alles nog eens flink aangedrukt en met zuiver water aangevuld. Er worden dan een of meer plankjes op gelegd, welke men bezwaart met steenen om de groente onder te houden. Na een 5- a 6-tal dagen heeft zich op de pekel een vlies gevormd, hetwelk men verwijdert, waarna weer aangevuld wordt met pekelwater, wat later nog eens herhaald wordt. De vaten, die van deksels moeten worden voorzien en allicht naar elders vervoerd, worden na de eerste reiniging bijgevuld met groente uit een ander vat, het deksel er opgeperst en vastgeslagen, door het spongat met pekelwater volgegoten en de spon er in geslagen. Naast het spongat wordt een klein gaatje geboord, waarin les een houten pen gezet wordt om de zich vormende gassen gelegenheid tot ontsnapping te geven. Eens in de weck worden de vaten met pekel bijgevuld. Wanneer binnen de vaten geen werking meer is, hetgeen meestal 3 a 4 weken het geval is, kan de houten pen worden vastgeslagenhot vat is dan dicht en kan later verzonden worden. Zeer nauw sluit zich hierbij aan het maken van zuurkool, hetwelk met een paar maand aan de orde komt en in zijn bereiding al even ge makkelijk is als, zoo niet gemakkelijker dan, het inzouten van groenten. Meerderen nemeD hiervoor geen witte kool alleen, doch een meng sel van 3 deelen witte op 2 deelen savoyekool. De kool wordt uit de hand of met een machine geBneden in de bekende fijne draden, terwijl de stronken, door velen de pit genoemd, worden verwijderd of mede gesneden. Na het snijden worden ze direct in de potten of vaten gedaan en laagsgewijs wordt er zout tusschen gestrooid. Hiervoor wordt lljt a 2ljt KG. zout per 100 KG. kool genomen. De verdere zorgen zijn weer dezelfde als bij het inzouten: De groente moet dus goed geperst zijn, onder de pekel blijven en deze herhaaldelijk van boven ververscht worden. Een volgenden keer koop ik over't verwerken van onze vruchten iets mede te deelen. De Rijkstuinbouwleeraar voor Zuid-Gelderland en Utrecht te Utrecht, J. LEENDERTZ Czn. Geen overdrijving. Met instemmiDg geven wy aan het volgende een plaats: De Vereeniging Zusterhulp (Bescherm vrouwe Hare Majesteit de Koningin-Moe der), die ten doel heeft vrouwen en meis jes te steunen in den strijd des levens, veroorlooft zich een krachtig en dringend beroep te doen op het hart der Neder- landsche vrouwen. Zonder ook maar eenigszins te willen oordeelen en veroordeelen, overtuigd dat deze ontroerend ernstige tijden iedereen tot bezuiniging dwingen, toch moet een ernstige waarschuwende roepstem weer klinken tegen een bedenkelijken zuinig heidsmaatregel. Vele winkeliers hebben hun personeel gedaan gegeven, waardoor huisgezinnen zonder inkomen zijn, maar ook hebben vele dames hare huisnaaisters afgezegd, ook de vaste schoonmaaksters, en menige dienstbode werd reeds ontslagen. Met alle kracht komen wy pleiten om dit niet te doen, indien nog eene menschenmoge- lijkheid kan gevonden ivorden om dit na te laten. Door vrouwen en mannen te ontslaan, die in gewone tijden aan onze huizen waren verbonden, vermeerderen wy niet alleen het aantal werkloozen, maar wij geven hen prijs aan armoede en ellende. Het is ieders dure plicht om te doen wat in zijn vermogen is om arbeid te onderhouden, en indien men niet bij machte zal zijn loon te betalen, dan desnoods alleen tegen vergoeding van voeding. Ook zij ernstig gewaarschuwd tegen het opzeggen van abonnementen en con tributies. Onze dag- en maandbladen, onze tijdschriften vertegenwoordigen het levens onderhoud van verscheidene gezinnen, onze contributien het bestaan van vele instel lingen, die behalve groot personeel, zoo wel voor den enkeling als voor de massa een zegen zjjn. Indien het eenigszins mogelijk is, laat ons den arbeider zijn werk laten, werk loosheid kan onafzienbare ernstige gevol gen hebben. En kunnen wij onze abonne menten en contributien in deze dagen niet ten volle betalen, elke vereeniging zal dankbaar zyn het in termijnen te ontvangen. Als maar de inrichtingen niet worden stop gezet, en zij die arbeiden willen, tot werkloosheid worden gedwon gen, en daardoor moreel en physiek zul len ten onder gaan. Het bestuur. De spoorwegeu en de oorlog. Men klaagt over de beperkte dienst regeling op de spoorwegen, met name wat het personenvervoer betreft. En men maakt er den spoorweg-maatschappijen een grief van, dat zij, zelfs als men de omstandigheden in aanmerking neemt, niet voldoende of niet oordeelkundig ge noeg in den dienst voorzien. Te bevoegder plaatse deelde men aan het Handelsblad daaromtrent het volgende mede: Beide spoorwegmaatschappijen zyn op het oogenblik feitelijk afhankelijk van de militaire overheid. Zonder goedkeuring van deze kunnen geen nieuwe treinen worden ingelegd. Sterker nog, de militaire overheid beslist welke treinen zullen loopen. Dit geldt niet alleen voor personen treinen, maar ook voor goederentreinen. In Den Haag wordt dit alles uitge maakt; welke overwegingen by zulk een beslissing gelden, blijft den spoorweg maatschappijen onbekend. De maatschap pijen kunnen natuurlijk wel advies geven over het inleggen van bepaalde treinen, maar verder kunnen zy ook niet gaan. Men dient voorts niet te vergeten, dat ook rekening moet worden gehouden met den aanwezigen kolenvoorraad. Deze is, bij beide maatschappijen, weliswaar ruim voldoende, maar het staat niet vast voor hoelang die voorraad zal moeten duren en of hij geregeld kan aangevuld worden. De huidige toestand onzer spoorweg maatschappijen is gegrond op art. 50 van de Spoorwegwet van 1875. Dit artikel luidt: 1. Het geheel of gedeeltelijk gebruik van eiken spoorweg en van het aan een spoorwegonderneming toebehoorende ma terieel kan te allen tyde door ons, in het belang van 's Ryks dienst, tegen schade loosstelling worden gevorderd. 2. Ingeval oorlog ot andere buitenge wone omstandigheden dat gebruik voor 's Rijks dienst in het belang van 's lands verdediging noodig maken, kan bedoelde vordering krachtens machtiging van Ons geschieden door den Minster van Oorlog of door een bevelhebber van het leger. 3. De schadeloosstelling wordt, by ge breke van minnelijke schikking, door den rechter bepaald. 2 fietsenreparateur. 3 kellner. 8 kleermaker. 1 mandenmaker. 5 naaisters. 2 stratenmaker. 1 suikerwerker. 1 tapijtwever. steenhouwer. koperslager. Tijdelijke gemeentelijke Arbeidsbeurs. Van de werklieden, die zich tot nu toe bij de tijdelijke Gemeentelijke Arbeids beurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor: 1 zadelmaker. 1 koffermaker. winkelier. 13 koopman. 2 winkelbediende. 4 handelsreiziger. 11 werkster. 12 grondwerker. 2 voerman. 2 electriciën. 11 veldarbeider. 7 diverse arbeid. 10 typograaf. 2 cacaobewerker. 9 timmerman. 1 behanger. tabakswerker. 1 beeldhouwer. stucadoor. 6 bakker. 1 stoker. 4 administratie. 1 stoffeerder. 1 boekbinder. 6 smid. 1 borstelmaker. 2 slager. betonwerker. 45 sjouwer. boendermaker. 5 sigarenmaker. 12 schoenmaker. 3 schilder. 1 pettenmaker. 1 metselaar. 8 meubelmaker. 1 loopknecht. 2 loodgieter. lompensorteerder. 1 locomotieven- poetser. De meeste werklieden zyn ook bereid ander werk te doen. Tot Majoor bij het le Regiment Veld artillerie zijn benoemd de Kapiteins Jhr. H. van Beresteyn, Adjudant van het Korps en W. A. Frieswijk van het 4e Regiment Veldartillerie, met bepaling voor laatst genoemde, dat hy zal worden bestemd voor het bevel over de nieuw op te rich ten IVe afdeeling van het Korps. In de Doopsgezinde kerk hoopt Zon dagochtend voor te gaan ds. P-S. Bakels, uit Haarlem. Naar men ons meldt zullen ook de lessen der Industrie en Huishoudschool alhier aan het eind van de vacantie dier inrichting, op Dinsdag 1 September alle worden hervat. De Loge „Jacob van Campen", heeft als eerste gift een som van f 100 gezonden aan het steuncomité. Te Utrecht slaagde voor het examen schoonschrijven M. O., onze stadgenoote, mej. H. M. Bots. Zondagmiddag wordt op het terrein achter „Rustoord" een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen H. V. C. enU. V. V. 1, waarvan de opbrengst komt ten bate van het comité alhier. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den gemeenteraad voorgesteld de kermis of jaarmarkt dit jaar niet te doen plaats hebben. In de jl. Donderdagavond gehouden vergadering der vereeniging „Handel en Nijverheid" werd door de heeren Begeman, n ij verheidsconsulent te 's-Gravenhage, en Kropveld lid van het Dag. bestuur der centrale credietbank te Groningen de wenschelykheid bepleit van de oprichting eener locale middenstands credietbank en de voordeelen aangetoond aan eene der gelijke inrichting verbonden. Na lang durige discussie sprak de vergadering met 20 stemmen tegen 4 in blanco de wenschelijkheid der oprichting eener der gelijke bank uit en werden 18 aandeelen genomen. De burgemeester, die met de wethouders Van Esveld en Rijkens mede de vergadering bijwoonde, sprak zijn leed- wezen uit over de weinige belangstelling door de middenstanders in deze getoond en het daardoor bereikte treurige resultaat. Door een commissie hier ter stede wordt een Orgelconcert voorbereid, waar van de opbrengst zal strekken ten bate van het Steun-comité. Reeds kunnen we als medewerkenden noemen mej. F. H. de Ligt uit Utrecht voor Zang en de heeren Van den Burg voor Orgel en Vierdag voor Viool. Dit concert zal zoo mogelijk reeds de volgende week gehouden worden. De Kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente was bereids zoo vriendelijk voor dit doel het Kerkgebouw aan de Langestraat ge heel gratis beschikbaar te stellen. Het is te hopen, dat als dezer dagen door jonge dames kaarten voor dit concert worden aangeboden, velen bereid zullen zijn een of meer kaarten te nemen. In den muil vnn den leeuw. Twee ondernemende jonge mannen, H. S. en F. Cuit Helmond, maakten dezer dagen avontuurlijke tochten in de Duit sche kampen in België. Na de inneming van Luik moest er, meenden zij, in de groote Duitsche kam pementen wat te verdienen zyn door ver koop van Hollandscbe artikelen als sigaren, sigaretten enz. Maar hoe er in te komen? Zij huurden een vrachtauto en laadden dezen vol met sigaren en sigaretten, voor zagen zich van een buitenlandsche pas en trokken de grens over. Zij werden echter spoedig tegengehou den. De schildwachten hadden order „nie mand door laten, onder geen voorwaarde". Zij werden onder sterk geleide bij een officier gebracht, die zich de haren uit trok over de brutaliteit van met een auto in oorlogstijd in een militair kamp te willen komen. Onze Hollanders, niet bang uitgevallen, zeiden, dat zij meenden als weldoeners ontvangen te zullen worden, omdat zij aan menschen, die al zooveel moesten missen, lekkere Hollandsche sigaren kwa men brengen. „Stecken Sie malauf, Herr General". De luitenant meende, dat deze unicums ook door zyn overste moesten worden gezien en ze werden naar de tent van den Hauptmann geleid. Voor dezen was de hoofdzaak te weten of onze kooplui werkelijk Hollanders waren en toen door fonilleering en tal van vra gen deze zekerheid was verkregen, wer den de sigaren en sigaretten geprobeerd en met contant geld betaald. In een oogwenk was de auto geleegd. Op de vraag: „Kunnen wij u ook nog andere artikelen leveren, wij verkoopen alles wat geen contrabande is en kunnen in een halven dag met Hollandsche arti kelen terug zijn," werd van alle kanten geroepen: „Frisches bier". De kooplui beloofden met 't beste bier, dat gemaakt wordt, terug te zullen komen, maar vroegen voor zekerheid een Duit- schen geleidebrief en omdat zij bang zijn voor Duitsche kogels, moesten ze een mannetje mee hebben, die hen tegen de soldaten beschermde. Om kort te zijn, de kooplui rijden nu met een onderofficier naast zich en twee gewapende soldaten in den auto, als eenige cantineleveranciers het geheele kampe ment door tot de grenzen. Zij laden hun auto iD Maasticht of elders met bier, sigaren, kaas gesmeerde broodjes, enz. en tuffen maar al heen en weer. De jongens verdienen hiermede een aardig duitje, want alles wordt contant betaald. Ruzie zullen ze wel niet krijgen, want op een vraag van een officier: „Wat denkt u van den oorlog," antwoordde ze: „Kom, dit is toch geen oorlog, 't zijn immers maar manoeuvres?" Toen zei die Duitsche luitenant: „Nein, so etwas Dummes habe ich in meinem Leben noch nicht gesehen. „Tel."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1