NIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad ||r voor de Provincie Utrecht. |Bjj XNo. 70. Woensdag 2 September 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau; Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTlfiN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7V» Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gemeenteraad was in zyn gisteren avond onder praesidium van den burge meester gehouden vergadering nagenoeg voltallig. Alleen de heer Houbaer was afwezig. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd. Na voorlezing door den Socretaris der ingekomen stukken, deelde de voorzitter mede dat nog was ingekomen een besluit van Gedeputeerde Staten tot niet goed keuring der gemeentebegrooting over 1914 en las de daarover met genoemd college gevoerde correspondentie voor. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om niet in dit besluit te berusten maar in beroep te gaan bij de Kroon werd z. d. en z. h. st. aangenomen. De beide wethouders H. W. v. Esveld en N. Veis Heyn werden metalgemeene stemmen herbenoemd. Daarna werd overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. In de eerste afdee- ling zullen zitting nemen de heeren Ro- landus Hagedoorn, Gerritsen, Briet, Oos terveen, Leinweber, Van Achterbergh, Eysink, Houbaer en Tromp van Holst, voorzitter wethouder Van Esveld en in de tweede afdeeling de heeren Kroe3, Wolterbeek, Koning, Van Kalken, Jorissen, Van Duinen, Van der Wal en Rijkens, voorzitter wethouder Veis Heyn. Tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsehe taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool werd be noemd de heer L. Leopold te Deventer. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan school C. werd benoemd Mei. M. P. H. de Koning. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school G. Mej. J. H. v. Achterbergh en tot onderwijzeres aan school F. Mej. M. B. Eykelboom, thans als zoodanig aan school B. werkzaam. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Ouderwijs werd benoemd de heer G. van Wyland. De heer Wolterbeek poogde dit punt nog aan te houden tot een volgende vergadering opdat de Raad alsnog kennis kon nemen van de hier over gevoerde correspondentie, doch zag zijn voorstel niet ondersteund. Een voorstel van Curatoren van het Gymnasium strekkende om den tijdeiyken leeraar in Natuurlijke Historie aan die inrichting, Dr. Ph. Weevers, met ingang van 1 September 1914 een vaste aanstelling te geven en om de tijdelijke aanstelling van den heer Tj. Kielstra als leeraar in de Hebreeuwsche taal te verlengen tot 1 September 1915, werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd om de benoeming van mejuffrouw A. Kok als tijdelijk buiten gewoon leerares in de Gymnastiek aan de H. B. S. te verlengen voor den cursus 1914-15. Aan A. Elzinga, onderwijzer aan school F werd verlenging van ziekteverlof ver leend evenals aan J. Hilke, onderwijzer aan school G. Aan den heer Putman Cramer werd overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als havenmeester. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van eene algemeene regeling voor de uitbetaling vaD jaarwedden en loonen aan ambtenaren en werklieden, voor wie niet reeds een regeling bij of krachtens verordening is vastgesteld, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de heer Gerritsen te vergeefsch had voorgesteld elk geval op zichzelf te be handelen en over te laten aan de prudentie van Burgemeester en Wethouders. Besloten werd vast te stellen de volgende «regeling betreffende het uitbetalen van loon of wedde aan ambtenaren, die bui tengewoon onder de wapenen zijn geroe pen of gehouden, voorzoover daarvoor niet reeds bij of krachtens eene verorde ning regelen zijn gesteld. Uitgekeerd zal worden: a. aan ambtenaren met een weekloon aan ongehuwden de helft van het week loon, aan gehuwden 85 pCt. van het week loon, een en ander met dien verstande, dat, bijaldien door het Rijk aan de hoofden van gezinnen of aan de kostwinners eene vergoeding wordt toegekend, deze ver goeding in mindering komt van het uit te keeren loon; b. aan ambtenaren met een jaar wedde: aan ongehuwden de helft en aan ge huwden 85 pCt. van de wedde. c. aan gehuwden of ongehuwden, die krachtens eene vrijwillige verbintenis onder de wapenen zijn, wordt geen loon of wedde uitgekeerd. Besloten werd tot opheffing van de bestaande zekerheidstelling van den Ge meenteontvanger. Aan de vereeniging het Nederlandsehe Registratuurbureau werd een subsidie ver leend en een crediet verstrekt tot het omwerken van de stukken over de jaren 1904 -1914 volgens hetz.g. decimaalstelsel. De voorzitter noodigde daarbij de raads leden uit zich persoonlijk eens ter Secre tarie te gaan overtuigen op welke prac- tische wijze deze administratie thans werd ingericht. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bepalen van de waarde waartegen de gronden aangekocht van mevrouw de Wed. Roos Vlasman en J. E. Wagener in het grondbedrijf zullen worden opgenomen en tot het bepalen van de schuld die ter zake op de Gemeente rust, werd zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De gemeen iebegrooting van 1914 werd conform een voorstel van B. en W. ge wijzigd. Besloten werd dit jaar geen kermis of jaarmarkt te doen plaats hebben. Op een adres van G. Adriaanse, hou dende verzoek tot plaatsing van een urinoir op de Groenmarkt, werd afwijzendbeschikt. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststellen van de verordening, regelende het be bouwen van bepaald aangewezen gronden in de gemeente Amersfoort, werd na door den heer Van Achterbergh, op dezelfde gronden als een jaar geleden door hem waren aangevoerd, bestreden doch daar alle overige raadsleden vóór stemden aangenomen. Naar aanleiding van eene missieve van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, waarin de wenschelykheid wordt betoogd dat door de gemeente besturen op breeden grondslag finantieele steun wordt geboden aan Vereenigingen tot verzekering tegen werkeloosheid werd besloten a. met ingang van heden buiten wer king te stellen de artikelen zes tot en met achttien der verordening betreffende het fonds tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid in de ge meente Amersfoort, vastgesteld den 29 September 1908. b. met ingang van heden de sub a ge noemde artikelen te vervangen door de volgende, met bepaling dat die artikelen geacht worden deel uit te maken van bovengenoemde verordening en met de bestaande artikelen een tot en met vijf een geheel uit te maken. Art. 6. Elke vereeniging, die op 1 Augus tus 1914 bestond, ten doel had verzekering tegen werkeloosheid harer leden en waar van op dien datum leden woonplaats had den te Amersfoort, wordt tot het fonds, op daartoe gedaan verzoek, toegelaten, mits de vereeniging voldoet aan de vol gende eischen, of bereid is daaraan te voldoen 1. contributieplicht voor alle leden tus- schen 16 en 60 jaar; 2. het voortgaan met het storten der contributien aan de werkloozenkas door de nog werkende leden; 3. het storten van een nader goed te keuren bedrag in de werkloozenkas, indien de vereeniging zoo'n afzonderlijke kas er niet op na hield; 4. het aanvaarden van de controle door het werkloozenfonds; 6. de plicht der werkloozen om „pas send" werk te aanvaarden, ook buiten hun woonplaats, mits niet beneden het stan- daardloon ter plaatse waar werk is aan geboden 6. de plicht der werkloozen om zich te doen inschrijven bij de tijdelijke Arbeids beurs te Amersfoort. Art. 7. De commissie beslist omtrent de toelating binnen acht dagen na het inkomen van het verzoek. Zij heeft de bevoegdheid inzage te vra gen van alle boeken en bescheiden, de vereeniging betreffende, en zich te over tuigen van den inhoud der kas. Art. 8. Eene toegelaten vereeniging is verplicht: 1. eene ly'st over te leggen van de na men harer leden, die woonplaats hebben binnen de gemeente; 2. een register aan te leggen en geregeld bij te houden van de uitkeeringen uit de werkloozenkas, met vermelding van den naam van den ontvanger, het bedrag en den duur der genoten uitkeering, en tel kens als dit wordt gevraagd, hiervan inzage te verleenen aan de Commissie. 3. een register aan te leggen on geregeld bij te houden van de namen en woon plaatsen der werkloozen, en daarvan elke week des Vrijdags opgave te ver strekken aan den Secretaris-Penningmees ter der Commissie. 4. Telkens aan den Secretaris-Penning meester opgave te doen, wanneer een werklooze arbeid heeft bekomen. 5. Voor deze verschillende werkz lam heden een lid als gedelegeerde aan te wijzen, die hier ter stede woonplaats heeft. Art. 9. Het recht op uitkeering gaat in 8 dagen nadat de werkloosheid is aan gevangen, ten blijke waarvan wordt over gelegd een bewijs van inschrijving bij de Arbeidsbeurs. Uitkeering wordt gegeven aan de ver zekerden, die ouder dan 18 jaar zijn, en op den 1 Augustus 1914 ten minste 3 maanden contributie hebben betaald. De maximumduur der uitkeering is on bepaald. De daaromtrent in de reglementen der vereenigingen opgenomen bepalingen worden gedurende den tijd, dat deze ver ordening werkt, buiten werking gesteld. Art. 10. De uitkeering bedraagt per week: f6.— voor gehuwden en kostwinners; f4.— voor anderen. Personen beneden 20 jaar, die ongehuwd en geen kostwinner zijn, ontvangen f2. Art. 11. De uitkeeringen worden tot hun volle bedrag, eiken Zaterdagmorgen, uit betaald door de Commissie. Art. 12. De kosten van de uitkeeringen, in art. 10 bedoeld, worden gedragen voor de helft door de werkloozenkas, waartoe het lid behoort, die uitkeering ontvangt, en voor de andere helft als bijslag door het gemeentefonds. De kosten van de uit keeringen, verstrekt aan personen, die vol gens de gewone reglementaire bepalingen, niet in aanmerking zouden komen, worden gedragen voor een vierde door de betrokken werkloozenkas, en voor drie vierden als byslag door het gemeentefonds. Binnen vijf dagen na afloop van elke maand ontvangt het bestuur van elke vereeniging, ten behoeve waarvan uit keering is geschied, opgave van de kosten, die ten laste der vereeniging komen. Binnen vijf dagen na ontvangst dezer opgave wordt het verschuldigde voldaan. De commissie kan in bijzondere gevallen latere betaling toestaan. Art. 13. Zoodra het vermogen eener werkloozenkas daalt tot minder dan 25 pCt. van het saldo op 1 Augustus 1914, zal de geheele uitkeering geschieden op rekening van het gemeentefonds. Art. 14. In bijzondere gevallen is de Commissie bevoegd ook uitkeering te ver leenen aan leden van bij het fonds inge schreven vereenigingen, die geen woon plaats hebben in de gemeente, maar in hare onmiddellijke nabijheid. Art. 15. Tydens den duur dezer ver ordening blyft het bestuur, dat op 1 Augustus aanwezig was, gehandhaafd. Art. 16. Zoodra de Commissie, in over leg met Burgemeester en Wethouders, van oordeel is, dat de abnormale toe standen, waarvoor deze verordening dient, zyn geëindigd, wordt daarvan kennis ge geven aan aile aangesloten vereenigingen, en worden de uitkeeringen, krachtens deze verordening gestaakt. Art. 17. Binnen veertien dagen na den dag, waarop de mededeeling, in het vorig artikel bedoeld, is ontvangen, zijn de aan gesloten vereenigingen verplicht aan de Commissie rekening en verantwoording te doen van hun kasbeheer over het tijd vak van 1 Augustus 1914 tot op den dag dat de uitkeeringen zijn gestaakt. Bij die rekening en verantwoording moet worden gevoegd eene opgave van de na men der personen, aan wie buiten de ge wone reglementaire bepalingen, uitkee ringen zijn verstrekt, den duur dezer uit keeringen en hunne bedragen. Art. 18. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na de vaststelling. Wegens vertrek en overlijden werden verschillende posten der inkomstenbelas ting, dienst 1913 en 1914, afgeschreven, terwijl verschillende kohieren dier be lasting over 1914 werden vastgesteld. Aan den heer Kerkkamp, leeraar aan de H. B. S., die als reserveofficier bij het leger te velde onder de wapenen is, werd voor den tijd dat zulks duren zal, verlof verleend. Voorts werd aan Burgemeester en Wet houders een crediet van f300.— verleend om tot 1 Januari a.s. als wanneer het nieuwe reglement op het armbestuur in werking treed, iemand aan te stellen belast met het onderzoek naar deonder- steuningvragenden. Ook werd aan B. en W. een blanco crediet verleend voor het aan stellen van werklieden bij het aanleggen en verharden van wegen. De heer Gerritsen bracht namens de vergadering een woord van hartelyken dank aan Burgemeesters en Wethouders voor het vele door hen in de afgeloopen maand in het belang van Amersfoort verricht. Op eenige desbetreffende vragen van den heer Van der Wal werd door den wethouder van publieke werken, de heer Veis Heyn, een overzicht gegeven van den huidigen toestand aan de gemeente gas fabriek en Waterleiding, waaruit bleek dat, al heeft het bedrijf dan ook door de omstandigheden geleden, er, dank zy de weder toegestane doorvoer van steenkool, geen reden tot bezorgdheid bestaat. Nadat de voorzitter, naar aanleiding der door den heer Gerritsen aan het Dag. Best. toegezwaaiden lof, een woord van hulde had gebracht aan de onvermoeide werk zaamheid van onzen Gemeentesecretaris, sloot hij de openbare vergadering en bleef de Raad nog eenigen tijd in comité-generaal byeen. aan de vergadering, die B. en W. Vrijdag met de patroons in de bouwvakken hiel den. Hier werden reeds 65 aandeelen ge nomen en B. en W. tevens uitgenoodigd aan deze zaak den eersten stoot te geven. Dit werd aangenomen. Door een der aanwezigen werd gevraagd hoe groot het kapitaal moet wezen. De aandeelen zijn groot f 500, met onder- aandeelen van f 100. Hierop moet 20 pCt. gestort worden. De bedoeling is om te Amersfoort een locale bank te vestigen. Wordt hier voor f 100 000 aandeelen geteekend, waarop f20.000 gestort, dan komt de zaak in orde. Sommigen der aanwezigen wilden de kat uit den boom kijken, wat niet kan, want de zaak moet verder voortgestuurd wor den, anderen wilden weer elk vak laten deelnemen, hetgeen onmiddellijk weer werd afgekeurd. De heer v. d. Meiden wilde de Gemeente tot klant maken. De Hanzebank heeft in Amersfoort een filiaal, zei de heer Luikx en vroeg of dit geen schade zou lijden door de concurrentie. Dit zal niet het ge val zijn. De voorzitter zeide, dat hjj ervan hield bjj de hoofdzaak te blyven en dat het ging om aandeelen te nemen. Nu ging het met spoed en lachende en pratende waren binnen zeer korten tijd 200 aandeelen geplaatst. A.s. Vrijdag te 8 uur zullen de aan deelhouders ten Stadhuize bijeenkomen om een Bestuur te kiezen. Nieuwe leden kunnen zich intusschen op het Stadhuis aangeven. Ieder lid verplichtte zich propaganda onder zyn vakgenooten te maken. Een lid had zoo'n schik in de leiding, dat hy B. en W. onder applaus verzocht deze Vrydag weer op zich te willen nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. Op de kaasmarkt van Maandag 31 Augustus j.l. werden aangevoerd 19 wa gens, bevattende 4875 K.G. kaas. De prijs per 50 K.G. varieerde van f 21 tot f24. De handel was slechts matig. In een buitengewone ledenvergade ring gisteravond door de Oranje-Vereeni- ging in „Het Boompje" gehouden werd met algemeene stemmen besloten, het Bestuur een blanco crediet te verleenen om hiervan zoo noodig gebruik te maken tot steun van het Steun Comité. Het bestuur dankte voor het vertrouwen belovende de belangen der Vereeniging by het nemen van besluiten niet uit het oog te zullen verliezen. De heer H. Wanningen slaagde te 's Gravenhage voor de akte Boekhouden M. O. Om te komen tot de oprichting van een afdeeling van de centrale Midden stands Credietbank hielden Maandagavond meer dan 50 middenstanders ten Stad huize een vergadering onder voorzitter schap van den Burgermeester. Ter ver klaring waarom B. en W. deze zaak aan pakten herinnerde hy aan de jongste ver gadering van Handel en Nijverheid, waar deze zaak uitvoerig werd besproken en Een voorspelling. Ziehier een voorspelling van mad. Thè- bes uit het jaar 1912: „Misschien na twee lentes, maar niet veel later, zullen schrikwekkende gebeur tenissen en gewichtige veranderingen plaats hebben: een afschuwelyfce oorlog zal uitbarsten tusschen Duitschland en Engeland, waarin Frankryk onvermyde- lyk betrokken zal worden met Rusland, en waarin Duitschland het onderspit zal delven. Keizer Wilhelm II zal eindelyk zijn wensch om officieel naar Parys te gaan in vervulling zien komen, maar hy zal niet als vorst komen en hy zal Berlyn moeten verlaten vlugger dan hy heeft kunnen voorzien. Bovendien zal Duitschland voordat zyn bloedige dagen komen, steeds moeilijker uren beleven en tragische twisten in de voornaamste keizerlijke en vorstelijke fa milies zullen de zaken slechts ingewikkel der maken en de gebeurtenissen verhaas ten. Oostenrijk zal verscheurd worden door de scheiding van natie's en rassen. Spanje en Portugal gaan een nieuwe toekomst tegemoet, Polen zal herleven, sultan Abdoel Hamid zal zijn troon weer bestijgen." Wat Engeland te doen heeft, nu en later. Na Shaw en H. G. Wells schrijft thans Jerome K. Jerome in de Daily News over den oorlog. Hy beziet de zaken van het Engelsche standpunt hoe zou hy anders kunnen? maar niet uit dat van den Jingo. Hij kent Duitschland beter dan velen zijner landgenooten, gelijk hij op menige geestige of fijngevoelige pagina van zyn boeken bewezen heeft; hy ziet Duitsch- land's uitmuntende hoedanigheden en zyn gebreken, heeft zyn kunstenaars lief en voelt weerzin tegen zyn ruwe studenten zeden en den kastegeest der militairen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3