NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. «o. 73 Zaterdag 12 September 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PAK ME MEE. DE OORLOG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Jftijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Lngezjnden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Teleptioonn. 09. ADVERT ENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. OORLOG. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europeeschen oorlog, door onze Correspondenten geno men, als: Het prachtige raadhuis van Leuven ver woest. Een verwoest stadsdeel van Luik. De Duitsche Keizer in gesprek met Generaal Von Emmich, den overwin naar van Luik. De oudste Generaals van het Duitsche leger: Graaf Haseler en Graaf Zeppelin. Generaal Von Emmich. Mobilisatie in ZwitserlandZwitsersche Infanterie marcheerende naar het station. Het schoone Mechelen: Groote Markt, gedeeltelijk verwoest; Groote Markt met Museum en in aanbouw zijnd Postkan toor; „De Dyle", een idylisch plekje. UitEagelandTwee gewonde Hooglanders, ter verpleging naar hun land gezonden. Uit RuslandEen transport Russische gevangenen. Uit Servië: Huis te Bel grado, door het bombardement verwoest; De vesting van Belgrado, door de wer king van het moderne geschut totaal ver nietigd. De beroemde Pont des Arches te Luik, voor de komst der Duitschers door de Belgen opgeblazen. - Uit Neder land: Een Veldkeuken te Rijswijk; Een aardig kiekje van een post te 's-Herto- genbosch, zich noemende de de luie ploeg". Verwoest Leuven: Het Stadhuis en totaal verwoeste cathedraal te midden der puinhopenDe geheel verwoeste Place de la Concorde; Overzicht van de ver woeste stad. Een terugblikEen zestal interessante kiekjes uit de Fransch- Duitsche Oorlog 1870—'71. Kaart van het Oorlogsterrein. Aardbeving te Benkoelen (Z.W.-kust Sumatra). De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „l'AK ME MEE", tegen deD prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. Het bericht, dat Russische troepen in Frankrijk geland zijn, van verschillende zijden ontvangen, doch tegengesproken in Duitsche berichten, wordt nu uit Londen bevestigd. Dagen lang had het gerucht in Engeland geloopen, doch de censor in het persbureau verbood de publicatie ervan, zeggende dat het absoluut onjuist was. Toch bleef het hardnekkig aanhouden; overal werd het besproken; in de treinen en bussen hoorde men slechts fluisteren over de aankomst der Russen, evenzoo in de schouwburgen tusschen de bedrijven, en aan de theetafels in de luchrooms. Een kwartmillioen Russen zouden via Ar changel aan de Witte Zee zijn gebracht naar Leith en andere Schotsche havens en van daar per trein door Schotland en Engeland naar Dover, van waar zij waren ingescheept naar verschillende havens in Zuid Frankrijk. Berichten daarover kwa men uit Leith, uit Warwick, uit Tewkes bury, uit Gloucester, uit Dorky, uit Dover. Doch het persbureau weigerde beslist vergunning tot publicatie; het verklaarde, dat personen die zeiden de Russan gezien te hébben „onbeschaafde leugenaars wa ren, en gaf last dat niemand iets mocht mededeelen over Russchische troepen Thans, plotseling, worden de berichten daarover „vrijgegeven"- De Star meldt, dat thans 250.000 Russen in Frankrijk geland zijn al acht het blad dit cijfer wel wat erg hoog tegelijk met een tweede Engelsche expeditiecorps. En het blad brengt dit in verband met het over brengen van het Duitsche hoofdkwartier naar Metz, en met de beweging van Von Kluck's leger in zuidoostelijke richting, toen hij Parijs naderde. Een Reutertelegram maakt, melding van de mededeeling van lord Hardinge, den onderkoning van Britsch-Indië, omtrent de uitzending van Indische troepen naar het oorlogstooneel. Gemeld werd dat vol gens diens mededeeling reeds twee divi sion infanterie en een cavaleriebrigade zijn uitgezonden en dat nog drie cavalerie brigades voor vertrek gereed zijn. In het telegram werd geen cijfer genoemd. In de Engelsche bladen vinden we een iets uit voeriger telegram over de verklaring van lord Hardinge, waaruit blijkt, dat deze zijn groote voldoening uitsprak over het feit, dat Indië al reeds in staat was ge weest 70,000 strijders over zee te zenden om voor het Rijk te vechten. Over de geestdriftige deelneming van de Indische vorsten en hoofden aan den oorlog deelde het door ons gepubliceerde telegram de bijzonderheden mede. Handelsblad. Een duel in de lucht. „De mannen, die in het theather van den oorlog gereserveerde plaatsen hebben, die de veldslagen zien op de manier als niemand anders ze ziet, zelfs geen generaals, dat zijn de Duitsche vliegers, zeide sergeant Werner, de eerste Duitscher, die boven Parijs vloog, en wiens bommen den Fran- schen voor het eerst deden vermoeden, dat de Duitschers bedenkelijk dicht voor de poort stonden, tot Karl Von Wiegand, den correspondent van de „United Press," die hem trof in den trein tusschen Luik en Aken. En hij vertelde van het eerste aeroplaanduel Ik had last gekregen de Engelsch-Fran- sche troepen op te sporen na den ern- stigen Engelschen nederlaag bij Bergen. Een officier ging mee als passagier-waar- nemer en we vlogen naar het zuiden boven den hoofdweg naar Parijs, die voert langs den rand van een prachtig bosch, waarin meer dan 40.000 bewoners dezer streek hun toevlucht hebben gezocht. Na een uur te hebben gevlogen en te hebben waargenomen waarheen de Engelschen terugtrokken waarbij wij o.a. een honderdtal verlaten auto's zagen niet ver van de plaats waar de Fransche artillerie een nieuwe positie innam in in samenwerking met de Engelsche infan terie maakte de waarnemer een schets en wij draaiden om. Op dat oogenblik zag ik een driehonderd meter boven mij een Bristol dubbeldekker die ons ver volgde. Wij vlogen op een 16000 M. hoogte en mijn eendekker was minder snel dan de Bristol, die ons weldra in haalde. Ik probeerde tevergeefs boven den Bristol te komen, die precies boven ons bleef. Mijn God, wanneer zou de bom, die wij elk oogenblik verwachtten, op ons neerkomen? De tweedekker kwam lager en lager en was geen 150 M. meer boven ons. Wij hadden het gevoel, dat een vogel hebben moet als een valk boven hem zweeft. Wjj dachten, dat hij naderbij kwam om beter de bom te kunnen mikken. De waarnemer en ik begonnen met onze automatische pistolen te schieten. Het was nu duidelijk voor ons tot ons geluk, dat de Engelschman geen bommen had, of dat hij die niet vóór uit de machine kon gooien, omdat de motor en de schroef voor aan 't vliegtuig waren bevestigd. Het was een zenuwspannend moment. De tweedekker daalde en nu begon het gevecht in de lucht van beiden zijden. De bestuurder en de waarnemer van den tweedekker begonnen te vurenzij waren toen even hoog als wij en op 150 M. afstand. Blijkbaar hadden zij alleen pistolen en durfden zij niet in onze buurt komen uit angst, dat wij met bommen zouden gooien. Minuut na minuut verliep. Het*schenen uren. Ik had het gevoel, als werd mijn machine voortdurend trager en achtte elk oogenblik het einde nabij. Dat duurde een half uur. Toen tikte de waarnemer mij op de schouder en wees mij, hoe een 300 M. hooger met ontzettende vaart een kleine Fransche Blériot de lucht Inkwam, om den Bristol-tweedekker bij te staan. Hij vloog in kringen om ons heen en de kogels floten ons om de ooren. Maar daar klonk boven het geraas van de motor uit ook ander vuur, wij waren boven de Duitsche troepen aangeland, die nu op den Bristol en de Blériot begonnen te vuren. Dat was onze redding." Aanvoer van steenkolen. Uit Winterswijk schrijft men aan de Arnh. Ct.: De aanvoer van kolen uit het Ruhr- gebied houdt nog steeds aan. Zondag is er zelfs een extra trein met 53 wagens aangekomen en Maandag arriveerden even eens een drietal treinen, waarvan een enkele uitsluitend met kolen beladen. Uitvoer van boter. Nu de invoer van boter van Siberië naar Engeland heeft opgehouden, worden scheepsladingen met boter vanuit ons land naar Engeland vervoerd. Meer dan 'I, der uitgevoerde Neder- landsche boter gaat naar Engeland. Er komt voor de kaasbereiding gebrek aan stremsel, dat uit Oostenrijk ingevoerd moet worden. Be Melkprijzen. Donderdagavond vergaderden de melk- slijters in „de Kroon" ter bespreking van de melkprijzen in verband met de gewij zigde toestanden. De Commissie bestond uit de heeren v. d. Wal, Wehkamp, en Hartman. Op verzoek leidde de heer v. d. Wal de bijeenkomst. Deze deelde mede, dat dr. de Boer na de besprekingen een demonstratie zou houden over melk, enz De vraag is nu, zeide de voorzitter, zullen we de melkprijzen verhoogenja of neen? Voor verhooging is reden: droog weer en stijging van voederartikelen. Ook de boeren dringen er op aan. Hier tegeuover staan de afnemers, die ook in minder gunstige conditie verkeeren. Dit onder werp is ook met den Burgemeester be sproken, die niet tegen verhooging is, indien de prijzen niet gaan boven die van vroeger. Allen waren voor verhooging en de meerderheid wenschte deze te doen ingaan a.s. Maandag. De melk wordt dan weer 9 ct. per L. van de boeren en 10 ct. per L. van de fabrieken. De heer De Boer verklaart nog, datB. en W. dit besluit wel zullen goedkeuren, omdat de melk door 't drooge weer beter is dan een maand geleden. Dr. De Boer hield nu een eenvoudige bespreking over melk, melkprodukten en controle. De melkweger werd vertoont, en vier soorten melk er mee onderzocht. In onvervalschte melk zakte het werktuig tot 29,5. In melk met 5 pCt. water tot 26,5, in die van 10 pCt. water tot 25 en in die van 15 pCt. water tot 24. De prijs van zoo'n melkweger loopt van f 1.40 tot f 2.50. Is de melk door stof en vuil veront reinigd dan is ze niet schoon te krijgen. De keuringsdienst zal er dan ook zeer op letten, dat de stallen zindelijk zijn. De melk kan en moet zuiver afgeleverd wor den. Reinigen met teems en doek is on voldoende. Voldoende zuivering geeft de wattenschijf. Dit werd ook gedemon streerd, door twee monsters te onderzoe ken, een zuiver en een vuil. Niet alleen de stal, ook het vee moet rein gehouden worden. Melk met minder dan 21,'. pCt. vet is ondeugdelijk van samenstelling. Aan dit betrekkelijk laag cijfer kan te Amersfoort zeer goed voldaan worden. Te Groningen is dit thans 3,15 en hooger, te 's Hage 3,5. Te Utrecht in 1904 2,98 pCt. (geen keuring) en in '13 3,16 (wel keuring). 30 Juli was 't cijfer hier 2.99 pCt. Is het vetgehalte hier lager dan 2,75 pCt. dan zullen de kooien van dien leverancier onderzocht worden. Deze melk mag niet verkocht worden. Veel nuttige wenken werden nog ge geven, over geregeld melken, over voe dering en behandeling, over het goed uitmelken. Dit laatste is van groot belang, daar nierziekten ontstaan door niet goed uitmelken. Aanbevolen werd nog by het karnen minder water toe te voegen. Ook de boter zal streng gecontroleerd worden. De Voorzitter dankte den inleider voor zijn heldere en eenvoudige uiteenzetting en zeide, dat we nu een beter beeld van den keuringsdienst hebben verkregen. Deze is niet onze vijand, maar onze mede werker. Ook de afnemers zijn verzekerd zuivere produkten te krijgen. Mejuffrouw M. van Wisselingh heeft een harer fraaie pastelteekeningen, een kijkje in onze stad, beschikbaar gesteld om ten bate van het steuncomité te ver loten. Ook voor de zieken in het militair hospitaal alhier wordt lectuur gevraagd. Wie heeft nog oude boeken of tijdschriften te missen? Na gehouden herexamen zijn be vorderd tot de 2e klasee der Hoogere Burgerschool alhier: J. E. de Groot, B. H. Bierman, H. van der Laan en P. Ruys; tot de derde klasse: F. H. de BruyD, A. P. Hotz en F. Knoote; tot de vierde klasse J. Oostermeyer; tot de vijfde klasse W. J. van den Berg en S. W. de Veer. Voor hot toelatingsexamen slaagden nog: voor de derde klasse F. Peters; voor de vierde klasse J. de Smit. De school begint met 180 leerlingen. Voor het tijdvak, dat de heer L. Leopold als reserve-officier onder de wapenen is, is tot tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burger school benoemd de heer B. G. Halberstadt, doctorandus in de Nederlandsche letteren. Een deel der lessen in Wiskunde van den heer A. M. Kerkkamp, die eveneens tijdelyk als reserve-officier in dienst is, zal worden gegeven door den heer A. Ris- sink, civiel-ingenieur, alhier. De heer P. de Jong is benoemd tot leeraar in de Gymnastiek aan de Rijks- Hoogere Burgerschool metö-jarigen cursus te Meppel. De R. IC. Tooneelvereeniging „De Kring" zal eene uitvoering ten bate van het steuncomité geven op Maandag 21 September. Opgevoerd zal worden David Rizio", een stuk, waarmede „De Kring" reeds eer volle zalen trok. Hedenmorgen viel de opperman Mulder, werkzaam aan het in aanbouw zynde gebouw tegenover de Christelijke school alhier van den steiger. Nadat de zusters van 't Groene Kruis het eerste verband aangebracht hadden, verschenen spoedig Dr. Jorissen en Dr. Schreuder ter plaatse. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Door de nieuwe legerorganisatie is de opperwachtmeester hoefsmid van de rij- en hoefsmidschool alhier J. H. Schol ten bevorderd tot adjudant-onderofficier hoefsmid instructeur, en de wachtmeester hoefsmid hulp-instructeur Ch. Mark van deze inrichting tot opperwachtmeester hulp-instructeur. Een te Baarn gestolen gouden oor ijzer werd door de recherche alhier opge spoord. Tijdelijke gemeentelijke Arbeidsbeurs. Van de werklieden, die zich tot 9 Sept. by de tijdelijke Gemeentelijke Arbeids beurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor: 2 administratie. betonwerker. 6 bakker. 2 slager. 1 behanger. 4 stratenmaker. 3 cacaobewcrker. 2 stucadoor. 7 dagmeisjes. boekbinder. C diverse arbeid. 1 stoker. 2 electriciëD. borstelmaker. 2 fietsenreparateur. 1 stoffeerder. 25 grondwerker. 3 smid. 3 handelsreiziger. 1 tabakswerker. 4 kellner. suikerwerker. 7 kleermaker. 1 tapijtwever. 4 uniformkleer- 1 teekenaar. maker. 12 timmerman. 1 koffermaker. boendermaker. 14 koopman. 3 loopjongen. 1 zinkbewerker. 1 locomotieven- poetser. 1 loopknecht. 1 mandenmaker. 4 metselaar. G meubelmaker. 1 pettenmaker. 5 schilder. 14 schoenmaker. 6 sigarenmaker. 49 sjouwer. Do meeste werklieden zijn ook bereid ander werk te doen. typograaf, veld: ldarbeider. steenhouwer. 3 voerman. naaisters. 9 werkster. 1 winkelbediende. 1 winkelier. 1 zadelmaker. loodgieter. lompensorteerdcr. koperslager. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U onderstaand te plaatsen. Do Oorlog. 't Blijft altijd nog de vraag wat afschu welijker voor 't menschdom is: 't ver dwijnen van kunstschatten of de dood en de ellende van duizenden. Meer van belang is of die verdwenen kunstschatten een onherstelbaar verlies zijn, van hoeveel waarde diegenen, die gedood zijn, voor 't leven waren en hoe ze 't leven lieten. Iemand, die weet, dat hij den volgenden dag gefusileerd wordt, is dunkt me er erger aan toe, dan degeen die in een ge vecht op verren afstand gedood wordt. Ook een plotselinge dood is verre te pre- fereeren boven een langzame marteling. Bovendien zijn de overlevenden in't alge meen meer te beklagen dan zij, die van deze droeve aarde afscheid namen, doende hun plicht. Voor genen staat een groote leegte, een tijdperk van groote ontbering voor de deur. Om zich hieraan spoedig te ontworstelen is heel wat geestkracht en een diepgaand geloof noodig. Ontbreekt daaraan veel, dan wordt de kans om zich staande te houden, gering. Dat de staande legers, zooals velen meenen, in de eerste plaats de oorzaak van den oorlog zouden zijn, is onjuist. De Boerenoorlog is hier van een bewijs. Neen, de oorzaak moet men zoeken in den naii ver tusschen de Staten onderling. Deze moet weggenomen worden en dit kan alleen door een ge meenschappelijk belang te scheppen, door samensmelting; dan alleen is een vredig samengaan in den vervolge mogelijk in den trant van de Vereenigde Staten van N.-Amerika lichte men op een Statenbond met een president aan 't hoofd. Zou dit voor Europa ook niet uitvoerbaar zijn? De kostbare staande legers moeten dan vervangen worden door een beroepsleger b.v. op de wy'ze van de maréehaussée hier te lande, ter bewaring van de rust en zoo noodig ter verdediging. Het militair beroep is zeker wel een van de beroepen, dat 't meest in aanzien dient te staan,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1