NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ijjf voor de Provincie Utrecht. JNIo. 75. Zaterdag 19 September 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PAK ME MEE. BINNENLAND BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn AD VER! ENTlEN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. OORLOG. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europeeschen oorlog, door onze Correspondenten geno men, als: Vorstelijke neven, de Duitsche Keizer en de Koning van Engeland, die thans vijanden zijn. Nederland mobiliseerd: Een zestal aardige kiekjes van onze land weer-militairenIn verloftijd met vrouw en kind aan den wandel; Jeugdige lief hebbers voor het overgebleven eteD. Uit Frankrijk: Cavalerie-bivak in een der Fransche dorpenEen regiment Fransche infanterie op marsch; Fransche padvinders bezig zich te oefenen met den veldtelefoon Uit Belgie: Dinant, een der oudste steden, in dezen oorlog door de Duitschers verwoest; Een kijkje op Dinant; Het be roemde Steen- en Vleeschhuis te Antwer pen; De stad Antwerpen, gezien vanaf de Schelde; Landing van Engelschesoldaten te Ostende. Een terugblik op den Fransch Duitschen oorlog van 1870 '71: Aankomst van een trein met Fransche krijgsgevan genen te Berlijn; De vuurdoop van den Franschen Kroonprins vóór Saarbrücken Turco's in het kamp; Een Fransche veld drukkerij. Kaart van het Oorlogsterrein. Z. H. Paus Benedictus XV. De verbouwde Schouwburg te 's-Gra- venhage. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Crediet-aanvraag van S'/> millioen gulden, ter bestrijding van de werkloosheid. Ingediend is bij de Tweede Kamer een suppletoire waterstaatsbegrooting, ver- hoogende het eindcijfer met 8'/> millioen gulden voor de uitvoering van verschil lende werken ter bestrijding van de werk loosheid, gevolg van bestaande buitenge wone omstandigheden. Daarvan is f 7.000.000 bestemd als voor schot aan de spoorweg-maatschappijen voor het uitvoeren van werken en het doen van betalingen. In de toelichting wordt o.a. gezegd: In verband met de thans bestaande buitengewone omstandigheden is het nood zakelijk maatregelen te nemen, om door werkverschaffing jui3t in dit jaargetijde de te verwachten werkloosheid zooveel mogelijk te verminderen. Daartoe zullen niet alleen alle werken, die thans onder handen zijn, zoo krachtig mogelijk moe ten worden voortgezet, doch tevens zul len zooveel mogelijk nieuwe werken on middellijk moeten worden aangevangen, waarbij voornamelijk dient te worden ge let op die soort werken, waarbij veel han denarbeid kan worden aangewend. O.m. staan werken aan het Wilhelmi- nakanaal en aan de visschershaven te IJmuiden op het program van uitvoe ring. Het ligt overigens in de bedoeling niet alleen waterstaatswerken, die het Rijk zelf uitvoert, krachtig ter hand te nemen, doch ook de werken tot wegenaanleg waarbij Yeel handenarbeid wordt gevorderd. Teneinde ook op het gebied der spoor wegen zooveel doenlijk aan vele handen arbeid te verschaffen, is overleg gepleegd met de Staatsspoor en de HollandscheSpoor, die zich bereid verklaard hebben, in deze zooveel mogelijk steun te verleenen. De maatschappijen echter hebben ten gevolge van de mindere ontvangsten door de buitengewone omstandigheden veroor zaakt, niet de beschikking over voldoend kasgeld om de aannemers van werken on middellijk te betalen. Nu is directe betaling, juist met het oog op de huidige omstandigheden, als onver mijdelijk te beschouwen. In verband hier mede word t voorgesteld ten laste der Staats- begrooting aan genoemde maatschappijen voorschotten te geven resp. tot een bedrag van 4 millioen en 3 millioen gulden. Die voorschotten zullen voor ongeveer de helft moeten dienen ter bestrijding van kos ten van nieuwe werken en leveringen, en overigens betrekking hebben op verscbe nen vorderingen, wegens loopende werken en leveringen. Het ligt in de bedoeling de voor deze voor schoten te besteden bedragen te vinden door uitgifte van schatkistbiljetten. Zilverbons. Bij dienstorder is bepaald, dat de aan de post- en telegraafkantoren ontvangen zilverbons, die door vuil worden of scheuren minder geschikt zijn om te worden uit gegeven, aan de circulatie moeten onttrok ken en bij den betaalmeester gestort worden. Zilverbons van f 5 moeten, indien niet strikt noodig, niet meer voor uitbetaling gebruikt worden. De Regeering en de suikerprijzen. Daar de verschillende categorieën van belanghebbenden bij de suikerindustrie niettegenstaande herhaalde besprekingen niet tot een gemeenschappelijk advies aan de Regeering over de suikerquaestie kon den worden gebracht, overweegt Minister Treub ernstig, ter voorkoming van prijs opdrijving van den suiker, inbezitneming van de voorraden geraffineerde suiker, zoomede van de voorraden ruwe bietsui ker, die bij de a.s. suikercampagne zal wor den geproduceerd, ten einde deze laatste onder nadere voorwaarden over te geven aan de raffinaderijen, waardoor deze zullen kunnen doorwerken en werkeloosheid in dezen Lak van industrie wordt voorkomen. De winsten, die belanghebbenden dach ten te behalen, komen aan de schatkist ten goede. Vrij vervoer van militairen. Op een schriftelijke vraag van het Kamer lid de heer Ter Laan (Den Haag), of vrij vervoer kan worden toegestaan aan de genen, die onder de wapenen zijn wegens de mobilisatie en die voor één dag of enkele dagen naar hun haardsteden mogen gaan, hebben de ministers van Oorlog en Marine eveneens schriftelijk geantwoord, dat vrij vervoer kan worden toegestaan aan gezinshoofden, die dit aanvragen en verklaren, dat hun beperkte geldmid delen hun niet toestaan, zelf de reis te bekostigen. Voorts kan het ook gegeven worden aan niet-gezinsoofden, wanneer ter beoordeeiing van den onmiddelljjken chef het in verband met zeer bijzondere omstandigheden bepaald onbillijk zou zijn, hen niet te doen deelen in het voorrecht van gezinshoofden. Handel en verkeer. de Men meldt uit Winterswijk aan „N. R. Gt." Het goederenvervoer uit Duitschland is hier de laatste dagen verbazend snel toegenomen. Zaterdag kwamen niet minder dan 11 treinen, elk van circa 40 waggons, binnen. In totaal zijn de vorige week ten minste 1500 waggons binnengekomen, die door den nog beperkten goederendienst der H. IJ. S. M. niet snel genoeg kondeD worden doorgezonden, zoodat ons empla cement thans weer gevuld is met hon derden waggons. In hoofdzaak zijn het steenkolen, die worden aangebracht, doch ook andere goederen als Ijzer, cement en zelfs stukgoederen. Wy vernamen, dat er stukgoedzendingen van einde Juli bij waren, zoodat het niet onmogelijk is, dat vele achtergebleven koffers van reizigers thans hun bestemming zullen bereiken. De Belgische missie bij president Wilson. Uit Washington wordt 16 dezer geseind De Belgische commissie, die naar de Ver- eenigde Staten gegaan was om te protes teeren tegen de gruwelen door de Duit schers in Belgie bedreven, werd heden vriendschappelijk door President Wilson ontvangen op het Witte Huis. Na het officieele rapport van de Belgische regee- ringscommissie van onderzoek in ont vangst genomen te hebben, drukte de President uit naam van het Amerikaansche volk zijn vriendschap en bewondering uit voor de Belgen en zijn eerbied voor hun Koning. Hij beloofde aan het document alle aandacht te zullen wijden en voegde er aan toe: Ik bid God, dat de oorlog spoedig geëindigd moge zijn. Dan zal de dag komen, waarop de vertegenwoordigers der naties van Europa vergaderen zullen om tot een overeenkomst te geraken. Een ooggetuige, chef van een Duitsch handelshuis, te Kopenhagen teruggekeerd, verklaart gezien te hebben, aan het station Friedrichstrasse te Berlijn een bijzonder langen trein, komende uit de richting Hannover. Alle wagens van dezen trein waren volgeladen met lijken van Duitsche soldaten. Menigeen, die op het perron dit vreeselljke schouwspel bijwoonde, kon zijn zenuwen niet bedwingen. Eenige vrouwen vielen flauw. Dinsdag 22 Sept. a.s. zal door Mej. A. Rietmeyer, sopraan, Bussum, de Heeren J. Schoonderbeek, organist, Naarden en H. Leydensdorff, violist, Amsterdam een concert gegeven worden in de groote of St.Joriskerk, wel willend door den kerkeraad afgestaan. De netto opbrengst van het concert, dat om 8 uur aanvangt, zal af gestaan worden aan het plaatselijk steun comité. Het plaatselijk steuncomité heeft van een onbekende gever een bedrag van Dui zend gulden ontvangen. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. De Amersfoortsche Zwem- en Polo club heeft als batig saldo van haarjong- sten wedstrijd f 43.72 afgedragen aan het plaatselijk steuncomité. Door de plaatselijke afdeeling der Vereeniging „Onze Vloot" is uit hare kas een bedrag van f 30. afgestaan voor den aankoop van tabak en versnaperingen voor de manschappen der zee- en landmacht. Van particulieren werd, behalve een partij tydschriften en een dambord, een bedrag van omstreeks f 100.— ontvangen voor hetzelfde doel. De staking der sjouwerlieden aan de Koppel duurt nog voort. Naar verluidt zouden de graanwerkers, leden van den R. K. Transport-arbeidersbond, op aan raden van den hoofdbestuurder Mooymans, het werk hervatten. Daar by de restauratie der Lieve- Vrouwetoren gebleken is, dat jaarlijks voor niet meer dan f 4000.— kan worden verwerkt, is op de staatsbegrooting voor 1915 als rijkssubsidie voor dit doel in plaats van f 4000.— slechts de helft van dit bedrag uitgetrokken. De heer W. Wirtjes, tandarts alhier, is benoemd tot assistent voor de tand heelkunde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. Bq de M. U. L. O. examens te Utrecht zyn van hier geslaagd: Anna Goetske Faber, Otto Alexander Göhlicke, Wilhelmina Gezina de Looze en Jacobus Ouwerkerk. De Wereldoorlog in cijfers. Van de 450 millioen inwoners van Europa zijn op het oogenblik 75 procent met elkander in oorlog, dus bij elkaar 336 millioen menschen. Dit ontzaglijk groot getal en het aantal der soldaten, 20.4 millioen, doen zien. deze oorlog zijns gelyke niet heeft in de geschiedenis der menschheid, voorzoover die ons bekend is. De Perzische en de Punische oorlogen blijven, wat betreft het aantal soldaten en den omvang by dezen oorlog vèr achter. De neutrale landen, tellende 114 millioen inwoners, hebben ongeveer 2 millioen sol daten tot bescherming van hun onzijdig heid op de been gebracht. Ieder der man schappen kost gemiddeld 5 gulden per dag. Hieruit volgt, dat Europa op het moment zoowat 112 millioen gulden voor dezen oorlog uitgeeft. Daarvan betaalt Duitsch land 26, Oostenryk 21, Rusland 30, Frank rijk 20 millioen gulden enz. Van deze sommen kan men ongeveer twee derden als vernietigde waarde be schouwen, welke dus het vermogen der voiken verminderen. Wanneer de oorlog een jaar duurt, kost hy aan Europa 41 j milliard gulden. Deze cyfers, hoewel ge- schatte gemiddelden, geven wel een sterk sprekend beeld van de geweldige gevolgen van dezen oorlog. In geld uitgedrukt is de oorlog, welken wy thans beleven, 16- maal zoo erg als de Fransch-Duitsche oor log van 1870—'71. Duitschland brengt jaarlijks voor 12 milliard gulden aan goederen voort. Zou dus Duitschland de helft van de oorlogs kosten moeten betalen, 20'/» milliard gul den, dan zou het 10 jaar lang 20 procent van zyn productie eraan moeten besteden. Wat wel doenlijk zou zyn. Wanneer daarentegen de tegenstanders de kosten moeten dragen,(verondersteld, dat de oorlog een jaar duurt), dan zouden zy 15 procent hunner productie 10 jaar lang moeten afstaan. Terloops zy hier op gemerkt, dat in dat geval wel speciaal Frankrijk zou verarmen, daar Rusland, zyn voornaamste schuldenaar, waarschijn lijk bankroet zou slaan. De staatsschulden der oorlogvoerende landen zyn op het oogenblik: Frankryk 17 milliard, Enge land 4 milliard, Rusland 12 milliard, Duitschland ruim 4 milliard en Oostenryk- Hongarye ruim 11 milliard gulden. Misschien kunnen de gevolgtrekkingen als volgt worden gemaakt: Aangenomen, dat negen Duitsche soldaten, tengevolge van hun betere geoefendheid en uitrusting, evenveel presteeren als elf niet Duitsche, dan zijn de krachten met- elkander in evenwicht. Hieruit volgt verder, dat de beslissing in dezen oorlog nog afhangt van onbe rekenbare facturen, zooals moed, kundige aanvoering, enz. Neemt men den laatsten Balkanoorlog als maatstaf, dan komt men tot de volgende vermoedelijke verlies cijfers: de Russisch-Fransch-Engelsche groep 1.400.000 gewonden 350.000 dooden; Duitsch Oostenryksche groep 900.000 ge wonden en 300.000 dooden. Totaal 2.300.000 gewonden en 750.000 dooden. By elkaar 3.050.000 man verlies. Hierby is natuurlijk nog geen gewag gemaakt van epidemieën, omdat daarvan absoluut vooruit niets valt te zeggen. In den Balkan oorlog speelden zy een groote en treurige rol, aan beide zyden. De oorlog van thans is voor een groot gedeelte een strijd tusschen Duitschers en Russen: 80 millioen tegen93 millioen. Als zoodanig is hy zonder eenige histo rische weerga; want, afgezien van den zevenjarigen oorlog, hebben Duitschland en Rusland elkander nog nooit beoorloogd. Eet varkensvleesch. Zou 't niet 't wijst zijn om voorloopig weinig of geen rundvleesch te eten, maar eerst de varkens te consumeeren? De varkens worden gemest met erwten en graansoorten, die wellicht nog kunnen dienen als voedsel voor de menschen. De koeien eten gras, dat nog in overvloed groeit, terwyl ook de hooibergen vol zitten met hooi. De boeren, die voor hun producten geen geld kunnen maken, willen hun varkens graag opruimen, dan behoeven ze geen dunr varkensvoeder meer te koopen. Zy zouden er dus in de eerste plaats mee geholpen zyn, als in den eerstkomenden tyd veel varkensvleesch werd gegeten. En het verleenen van een ruggesteun aan de boeren is een nationaal belang. Maar door het sparen van erwten, rogge en ander koren, dat als varkens voeder gebruikt wordt, ware 't o.i. ook iu 't belang van den minderen man, want het zou meewerken om 't graan goedkoop te doen blyven. Burgemeester en Wethouders der ge meente Amersfooort brengen ter open bare kennis dat, door hun College de volgende werkverdeeling is vastgesteld: De Burgemeester is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werk zaamheden betreffende: Financien, Plant soenen en Brandweer en is omtrent die zaken voor het publiek ten gemeentehuize te spreken des Woensdags en Zaterdags van iedere week van des voormiddags tien tot twaalf uur. De Wethouder H. W. van Esveld is in het byzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende Openbare Werken en is omtrent die zaken voor het publiek ten gemeentehuize te spreken des Woensdags en Zaterdags van iedere week van des voormiddags elf tot twaalf uur. De Wethouder R. G. Rijkens is in het byzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende het Onderwijs en is omtrent die zaken voor het publiek ten gemeentehuize te spreken des Woens dags van iedere week, des namiddags half twee uur. De Wethouder N. Veis Heyn is in het byzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende de Bedryven en de Openbare Reiniging en is omtrent die zaken voor het publiek te spreken ten kantore van de Bedryven des Dinsdags van iedere week, van des voormiddags tien tot elf uur. Amersfoort, 16 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 11 tot en met 17 September. Geboren: Cornells Timotheus Theodo- rus, z. van Joannes Krijnen en Johanna Westerveld. Willem Johan, z. van Jacob van Ginkel en Hendrikje van de Kolk. Izak Cornelis Antonie, z. van Cornells Theodorus Gerardus van Kalle veen en Hendrika Maria Sleeking. C.itri- na Maria Hendrika, d. van Hendrikus van Keken en Johanna de Winter. Antonia Geertruida, d. van Gerardus Willebrordus Heeren en Janna Wisgerhof. Maria Willemina, d. van Wilhelmus Willebror dus Hazelaar en Maria Willemina Jaars veld. Ondertrouwd: Pieter Schreuder en Froukje Schukking. GetrouwdPeter Berendse en Elisabeth van Oostenbrugge. Gerardus Joannes

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3