BINNENLAND RAADSVERSLAG. diplomatieken weg eeri protest te richten tegen het bombardement en de vernieling der kathedraal van Reims. Het Koninklijk Echtpaar verblijft op het oogenblik op het Huis ten Bosch. Ik ben daar eens heengekuierd zoo vertelt de Haagscbe Briefschrijver van de Leeuw. Ct. en kwam er aan, juist toen een troepje Belgische vluch telingen, die zich over den toestand liepen te troosten door middel van bananen en zakjes bonbons, er ook was gearriveerd. «Abwel, un palais de mille et une nuit" zeiden ze. Inderdaad, het kleine, maar roman tisch gelegen en ook in zijn gevel vriendelijk welsprekend paleis heeft iets van een kasteel uit een sprookje. Het parkje er voor met zijn hooge beuken is niet minder dichterlijk. En als de beide Haagsche agenten er niet waren geweest en geen dikke lakeien voor een der vensters mekaar kopjes thee hadden gepresenteerd, dan zou dit Huis ten Bosch wel het reinste symbool zijn geweest van de natuur lijke rust, die ons Nederland door al vermogende hand en als door een won der geschonken is in deze dagen. De boomen dorren reeds en aan den hemel trekken die snelle witte wolken voorbij, die de drift aanduiden waarmee het jaargetijde zich voortspoedt tot zijn wisseliDg. En daartusschen teekent zich de sky line van het Huis ten Bosch af, geheel opgenomen in bet evenwicht van dit natuurtafereel, dat zoo duidelijk doet uitkomen, dat het ethische wereldorde evenwicht, rustige ontwikkeling en geen oorlog wil. Velen schijnen dit zoo te gevoelen De «gestrande» Amerikaan vraagt den wandelaar waar «the Palace in de Wood» is, een eenzaam Duitscber zoekt den weg naar «dasz Haus im Busch», de gevluchte Belg wil ook al weten, waar tusschen deze eeuwen oude boomen het «Huis in den Bosch« ligt. En allen scharen zich op eer biedigen afstand van de staatsietrap en kijken op naar de vensters, waar achter zij de Koningin vermoeden, Wier troon niet wankelt en Die over een land in vrede regeert. Misschien zal men in later dagen beter dan thans bevroeden, dat in de wereldgeschiedenis de dagen, dieNeder- land nu beleeft, in velerlei opzicht wel de schoonste zijn van de jongere geschiedenis van ons vaderland. Eind-examen H. B. S. De Minister van Binnenlandscbe Zaken beeft bepaald, dat de eind examens der hoogere burgerscholen, voor zoover zij niet zijn beëindigd, zullen worden hervat op 1 October a.s. Uiterlijk op 3 October a.s. moeten de examens zijn afgeloopen en alle candidaten, welke door de mobilisatie verhinderd waren het examen af te leggen, moeten in die drie dagen worden geëxamineerd. Zoo noodig moet ook dés avonds worden geëxamineerd. De Minister van Oorlog zal aan de candidaten, die zulks verzoeken, een week verlof uit den militairen dienst verleenen, ingaande 26 September e.k., zoodat zij nog enkele dagen vóór het examen in de gelegenheid zijn, zich weder in de examenstof in te werken. De examinandi behooren dit verlof zoo spoedig mogelijk rechtstreeks aan den Minister van Oorlog aan te vragen. Aan de R. H. B. S. met 5-jarigen cursus zal, voor zooveel noodig in ver band met de afwezigheid van leeraren, die in een der examencommissies zit ting hebben of met de noodzakelijkheid om sommige lokalen voor het examen te gebruiken op 1, 2 en 3 October vacantie worden gegeven. De betrokken gemeentebesturen zijn uitgenoodigd ten aanzien van de gemeente hoogere bur gerscholen deuzelfden maatregel te treilen. Het Bestuur der Subcommissie E. van het Comité tot bevordering der normaliseering van de Bouwbedrijven, beeft het volgend schrijven tot ver schillende vereenigingen gericht: Utrecht, 19 September 1914. Aan de Besturen van Vereenigingen in de Provincie Utrech t, welke ten doel heb benwoningen te bouwen volgens de Volkshuisvesting. Mijne Heeren, De Subcommissie E. van het Comité lot BevorderingderNormaliseering van de Bouwbedrijven, welke de taak heeft gekregen de volkshuisvesting te bevor deren, heeft op hare vergadering van 17 September j.l. besloten, na te gaan in hoeverre redenen in verband met de crisis bestaan, dat vereenigingen, die van Gemeenten voorschotten tot bou wen van woningen gekregen hebben, niet tot het uitwerken der plannen overgaan. Wij noodigen Uwe Vereeniging uit één afgevaardigde naar de a.s. gecom bineerde vergadering van de Subcomité E. en de genoemde vereeniging, welke zal plaats hebben Zaterdagavond 23 September a.s. 7 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, te zenden en waarmede wij Uwe moeilijkheden, indien die bestaan, kunnen bespreken. Het ligt in de bedoeling, indien de Subcommissie E. de redenen van ver traging Uwer vereeniging weet, als bemiddelaar, zoo dit gewenscbt wordt, tusscben Uwe Vereenigingen en be trokkenen op te treden en te trachten, deze op te lossen, waardoor zoo spoedig mogelijk tot uitvoering der plannen overgegaan kan worden. Hoogachtend, De Secretaris, C. J. DE HAAS. Lange Nieuwstraat 89. Teneinde iedere vereeniging, wolke het bovenstaand doel beoogd, in de gelegenheid te stellen een afgevaardigde op de genoemde vergadering aanwezig te laten zijn, verzoekt het Bestuur om bij wijze van oproep, dit schrijven te publiceeren en waardoor ook die ver eenigingen, welke niet aangeschreven zijn, hunne afgevaardigde zenden kunnen. Verder wordt verzocht, de vereeni gingen, welke voorschotten trachten te verkiijgen en daarbij, door de crisis, moeilijkheden ondervinden bij hun plannen, niet op te schorten, maar zoo noodig zich in verbinding met de Sub commissie E. te stellen om zoodoende mede te werken tot een vermindering der werkeloosheid. Een bom in Maastricht geworpen. Gisterochtend omstreeks 9 uur is boven Maastricht een vliegmachine gekomen, maar ze was niet zichtbaar door de wolken. Daaruit is een bom geworpen, die terecht gekomen is op de Brusselsche straat in een tuin van het buis van jhr. Graafland. De bom heeft een kuil geslagen van een paar meters diep; door den slag werden de ruiten in den omtrek ge broken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Onze correspondent te Maastricht neemt als meest waarschijnlijk aan, dat de bom bij ongeluk uit de machine is gevallen. Wie de vlieger is? Sommigen be weren, dat het een Belgische was, op weg naar Aken. Anderen meenen, dat bet een Duitscher was, die bet ge munt bad op de voorposten der Bel gen bij Lanaeken. Handelsbl. Dato 17 September j.l. zonden Bur gemeester en Wethouders aan de Raadsleden de navolgende missieven: Bij de behandeling van de nood wetten in de Siaten Generaal, is door de Regeering meermalen erkend ge worden, dat Zij thans maatregelen neemt waarvoor Zij in normale om standigheden niet de verantwoordelijk heid zou kunnen dragen. Wij geloven, dat de Gemeentebe sturen tegenover verschillendegenomen of nog te nemen maatregelen, niet anders staan; althans is het zeker, dat de tegenwoordige tijdsomstandig heden dwingen tot het nemen van bijzondere voorzieningen. Meer nog dan in normale gevallen, heeft de overheid thans te zionen op middelen, die de finantieele en economische belangen zoowel van de gemeente als van de burgers kunnen bevorderen. Een van de meest kwade gevolgen, die de heerscbende crisis met zich kan brengen, is wel de werkeloosheid finantieel en moreel treft zij haar slachtoffers, en haar gevolgen doen zich gevoelen onder alle lagen der maatschappij. Ons college heeft zich dan ook, van af het optreden der crisis, krachtig trachten bezig te houden met de be strijding van dit kwaad, en ook po gingen in het werk gesteld zich op de hoogte te houden van den stand der arbeidsmarkt. Het laat zich aanzien, zoo geen maatregelen worden getroffen, dat in de naaste toekomst groote weikloos- heid zal komen te heerschen in de bouwvakken. En al meent ons college boop te mogen koesteren, dat nog een aan vang zal worden gemaakt met enkele nieuwe werken, wij hebben het niet temin onzen plicht geacht, na te gaan, of ook van Gemeentewege hier hulp kan worden geboden. Trouwens ook om finantieele redenen diende deze vraag te worden over wogen. De in de zitting van 1 Sep tember j.l. vastgestelde bepalingen, nopens de te verleenen uitkeeringen aan werkloozen, die zijn aangesloten bij een werkloozenkas, zullen, bij toe nemende werkloosheid groote finan tieele offers vragen, terwjjl de middelen tot dekking daarvan moeilijk kunnen worden aangewezen. Bestrijding van de werkloosheid zal dus ook, van uit dit punt bezien, voor de Gemeente van belang zijn. Bekend is, dat de woningvoorraad in het algemeen, in deze gemeente zeer gering is en dat vooral het aantal beschikbare woningen met een huur waarde van f 300.tot f 600.zeer schaarsch is. In de behoefte aan deze laatste soort woningen wordt niet zoo gemakkelijk voorzien en ons college heeft daarom overwogen, of het in de gegeven omstandigheden, niet raad zaam moet worden geacht den aan bouw van deze woningen te bevor deren en daarmede de werkloosheid te bestrijden. Nagaande de motieven, waarom bet particulier initiatief thans niet tot zoodanigen bouw zal overgaan, kwamen wij tot deze conclusie: de duurte van de meeste der bouw materialen maakt eene winstgevende exploitatie onmogelijk; bet onzekere van den toestand, is voor den aannemer een beletsel naar werk in te schrijven, waarvan hij de risico moet dragen het geld is duur en crediet moeilijk verkrijgbaar. Getracht is een weg te vinden, die het der Gemeente mogelijk maakt, deze moeilijkheden te ondervangen, zonder dat de te aanvaarden risico te groot wordt en de recbtstreeksche voordeelen niet zouden opwegen tegen de mogelijke uadeelen. Wij meenen zoodanigen weg te hebben gevonden, door samen wet king te zoeken tusschen Gemeente en par ticulieren, gesteund door het grond bedrijf. Gedacht is de oprichting eener vereeniging, die zich ten doel stelt: bestrijding van de werkeloosheid door het bouwen en exploiteeren van huizen binnen de Gemeente. De werkwijze dezer vereeniging zou dan in het kort zijn als volgt: leden der vereeniging kunnen slechts zijn de personen, die bij den bouw zijn betrokken als: architecten, aan nemers en onderaannemers, benevens een drietal leden, door de Gemeente aangewezen. Het stamkapitaal wordt gevonden door inleg door de leden van eeD klein bedrag. Verder worden de middelen ge vonden door het voor een deel in contanten te betalen en voor een ander deel in schuldbekentenissen, terwijl het resteerende wordt bestre den uit een door de Gemeente te verleenen hypotheek. Omdat, zooals boven is gezegd, de duurte der materialen een bezwaar is voor eene loonende exploitatie in de toekomst, zullen de meerdere bouw kosten direct moeten worden gevonden. Hiertoe kan het grondbedrijf hulp verleenen, door voor dit doel goed- koopen bouwgrond beschikbaar te stellen. De bijzondere risico kan de ver eeniging op zich nemen, lerwijl door het stellen van eenheidsprijzen, die naar omstandigheden kunnen worden verhoogd of verlaagd, het den aan nemers mogelijk wordt gemaakt in te schrijven. De positie die de Gemeente inneemt, maakt bet mogelijk zorg te dragen, dat maatregelen worden getroffen, dat de arbeidskrachten zooveel mo gelijk binnen de Gemeente worden gezocht, de arbeidsduur wordt gere geld in overeenstemming met de be langen van patroons en werklieden; de loonstandaard wordt gehandhaafd, en alles zooveel mogelijk geschiedt in het belang der Gemeente in het algemeen. Ongeveer op dezen grondslag is een plan ontworpen voor den bouw van een zestal dubbele villa's op verschillende terreinen aan de Noord zijde van den Utrechtsehenweg. De verschillende hier ter stede wo nende architecten zullen daarvoor plan nen ontwerpen, en nadat deze zullen zijn onderzocht en goedgekeurd, zullen zij worden aanbesteed onder de even eens hier wonende aannemers. De geheele finantieele opzet gaat uit van de gedachte van samenwer king, maar is zoodanig geregeld, dat de leden-deelnemers eerst dan fiuan- tieel voordeel zullen genieten, wanneer de Gemeente geheel schadeloos zal zijn gesteld. Bovendien deelt ook de Ge meente nog mede in een eventueel te maken winst. Ofschoon pas na afloop van den bouw het juiste cijfer der bouwkosten bekend zal zijn, is eene inmiddels reeds door ons uitgenoodigde commissie, tot de volgende globale raming gekomen, welke raming is gebaseerd op de huur waarde, welke op haar beuit den grondslag vormt, waarnaar de archi tecten hunne ontwerpen moeten re gelen. De totaal kosten zullen bedragen f75000 waaronder zijn begrepen de kosten van den grond, geschat op f 1 per M'. Door dezen prijs op f 1 te stellen zullen de buitengewone uit gaven, veroorzaakt door prijsstijging der materialen zijn gedekt. De te verleenen hypotheek zal hoog stens f70.000 bedragen en een rente dragen van niet meer dan 4'It, af te lossen in hoogstens 10 jaar, volgens een nader vast te stellen plan. Het wil ons voorkomen, dat de uit voering van dusdanig plan warme aanbeveling verdient, en het verleenen van steun door de Gemeente in de gegeven omstandigheden, volkomen geoorloofd is. Omdat echter ook het Rijk finanti eel belang heeft bij eene krachtige bestrijding van de werkloosheid en de Regeering het streven van de bur gerij behulpzaam te zijn, ook elders finantieel steunt, meenen wij, dat er alle aanleiding bestaat, ook voor dit plan de steun van de Regeering in te roepen. Op grond van het onder houd dat ons college met Zijne Excel lenties de Heeren Ministers van Land bouw, Nijverheid eri Handel en van Financiën heeft gehad, meenen wij te mogen aannemen, dat de Regeering een daartoe strekkend verzoek in gun stige overweging zal nemen. In de gisterenavond gehouden open bare vergadering van den Gemeente raad, voorgezeten door den Burge meester Mr. Graaf van Randwijck werd naar aanleiding van bovengenoemd schrijven op voorstel van Burgemeester en Wethouders zonder hoofdelijke stemming besloten Ten eerste: le. toe te treden en deel uit te gaan maken van de overeenkomstig de over gelegde ontwerp statuten op te richten vereeniging Vereeniging tol werkver schaffing in de bouwbedrijveni 2e. daarvoor in de kas der Vereeni ging te storten een bedrag van dertig gulden 3e. Burgemeester en Wethouders machtiging te verleenen namens den Raad goed te keuren ondergeschikte wijzigingen in de statuten aangebracht teneinde de Koninklijke bewilliging le vetkiijgen. Ten tweede I. aan te gaan eene geldleening groot hoogstens f70.000 (zeventig duizend gulden) onder de navolgende voor waarden a. de rente zal bedragen hoogstens 5'ii pCt. b. de aflossing zal geschieden in jaar- lijksche termijnen, waarvan het bedrag telken jare wordt bepaald bij Raads besluit, doch niet minder bedragende dan f2000; de geheele leening moet zijn afgelost uiterlijk in vijf jaar, aan vangende met het jaar 1915. c. de rente zal verschijnen 30 Juni en 31 December, telkens voor de helft; de aflossing wordt ten laste van het vorig dienstjaar betaalbaar gesteld op den 1 Maart van elk jaar. d. de rente en aflossing worden be streden uit de gewone middelen der Gemeente. II. aan de op le ricbten vereeniging Vereeniging tot werkverschaffing in de bouwbedrijventer leen te geven een bedrag van hoogstens f70.000 en zulks onder de volgende voorwaarden a. ten behoeve van de Gemeente Amersfoort wordt op de onroerende bezittingen van de Vereeniging eerste hypotheek gevestigd, tot het bedrag, dat zal worden geleend b. de rente zal bedragen 4pCt. wanneer na aftrek van de noodzakelijke exploitatiekosten het van da ontvang sten overblijvende niet voldoende is, om 4'/i pCt. uit te keeren, zal het minder dan 4'/i pCt. betaalde op reke ning te goed van de Gemeente Amers foort worden geboekt. c. de aflossing op de leening zal zooveel bedragen als de exploitatie toelaat; het bedrag wordt gevonden door de zuivere opbrengst van de huur te verminderen met verschuldigde rente van geleend geld, de schuld veroorzaakt door te weinig betaalde rente overeen komstig het bepaalde onder b. en de noodzakelijke kosten van onderhoud en verdere lasten. Bij verkoop van on roerend goed wordt de geheele koop som aangewend tot aflossing op de hypotheek. De geheele schuld wordt afgelost uiterlijk 1 Januari 1920. d. aan Burgemeester en Wethouders van Amersfoort wordt, tot bescherming der hypothecaire belangen en tot rieh- tige nakoming der statuten van de Vereeniging, het reebt verleend drie personen aan te wijzen, die deel uit maken van het Bestuur. Deze personen worden aangemerkt als te zijn lid der Vereeniging, met dien verstande, dat zij niet mededeelen in de winst, over eenkomstig het bepaalde bij art. 12 der statuten. e. alle besluiten der Vereeniging tot aan- en verkoop van onroerend goed, tot het bezwaren van eigendom en tot het aangaan van geldleeningen, be hoeven de goedkeuring van Burge meester en Wethouders zoolang niet de geheele schuld aan de Gemeente is afgedaan. f. de perceelen moeten eventueel worden verhuurd tegen prijzen, die voor soortgelijke woningen binnen de Gemeente gebruikelijk zijn. Ten derde aan de Vereeniging ^Vereeniging lol werkverschaffing tn de bouwbedrijven gevestigd te Amersfoort, te verkoopen zes perceelen bouwterrein, nader aan geduid op de bij dit besluit beboorende teekening, groot 6000 M>. of zooveel meer of minder als bij kadastrale uit meting zal blijken, voor den prijs van een gulden (fl.per M1., onder de navolgende voorwaarden en bepalin gen le. onder beding van de op heden op dien grond krachtens servituut rustende lasten 2e. de grond wordt verkocht om door de koopster of haren lastgever te wor den bebouwd; 3e. de verkochte grond moet binnen drie maanden, nadat de noodige goed keuring op het besluit is verkregen, door de verkoopster worden aanvaard 4e. de aanvaarding geschiedt bij het passeeren der akte, waarbij ook de kooppenningen worden betaald; 5e. wanneer binnen een termijn van twee jaar niet is voldaan aan de voor waarde, onder 2 genoemd, tot genoegen van Burgemeester en Wethouders, treedt de Gemeente, na gedane aan zegging aan de koopster, kosteloos terug in het bezit van den grond met den opstal, tenzij bij Raadsbesluit de termijn van twee jaar wordt verlengd 6e. de kosten van overdracht en kadastrale opmeting komen voor reke ning van de koopsterde notaris, met het opmaken der akte belast, wordt door Burgemeester en Wethouders aangewezen. De heer Gerritsen vestigde vooraf de aandacht van Burgemeester en Wet houders op de wenscbelijkbeid op het opruimen van krotten en hel daarvoor in de plaats bouwen van werkmans woningen, waarmede de Gemeente eveneens zou worden gebaat en werke loosheid in de bouwvakken zou worden voorkomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeente- begrooting dienst 1914 werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aan genomen. De heeren Tromp van Holst, Kroes en Van Acbterbergh werden wederom in commissie benoemd tot onderzoek van verschillende woningen in de Bol derstraat toebeboorende aan P. Lobel, G. van Kalleveen en J. W. Boshuizen waarkan door Burgemeester en Wet houders de onbewoonbaarverklaring wordt voorgesteld. Aan den heer M. van Lingen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie tot weriog van schoolverzuim. De Gemeentebegrooting dienst 1915 zal volgens mededeeling van den voor zitter a.s. Maandag en Dinsdag in de afdeelingen worden onderzocht. Aan Burgemeester en Wethouders werd machtiging verleend tot het doen doortrekken van de waterleidingbuizen in den Leusderweg Tot tijdelijk leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium werd be noemd de heer J. D. Meerwaldt. Voorts werd besloten het raadsbesluit tot verkoop van perceelen bouwterrein aan de heeren Ruitenberg en Kooiman, waartegen Gedeputeerde Staten be zwaren hebben ingebracht in te trek ken, en eenzelfde besluit met gewijzigde teekening aangenomen. De heeren Van Kalken, Jorissen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2