FINANCIEEL NIEUWS- EN UITLOTINGSBLAD Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Advertentiën. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. SUCCES lamaison Bouwer Co. (35ste JAARGANG) Prijs f 2.50 - fr. 5.-= p. j. Bilderdijkstraat 98, DEN HAAG. Bondgenootenstr. 19, BRUSSEL. Slothonwer's Stoomdruiierü, DRUKWERKEN. Rolandus Hagedoorn en Briët woonden deze raadszitting niet bij. Ingekomen waren de navolgende stukken: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 2121/1714 waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 3 Augustus 1914, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan D. J. M. van Resteren te Amersfoort (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914 3e Afd. No. 2079/1708 waai bij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan G. van Hooge- vest, te Amersfoort. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 2078/1707, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan W. F. Waghto te Amersfoort (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914 3e afd. No. 2077/1709 waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914, tot verkoop van een per ceel grond aan W. van der Linden en P. H. G. Monlenberg te Amersfoort (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 2082/1703 waarbij voor zooveel noodig wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot aankoop en verkoop van grond ten behoeve vari den aanleg van een stationsemplacement voor de tram AmersfoortZeist. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 191 't, 2e afd. No. 2080/1706 waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914, tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan J. G. Fontein te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 2120/1716, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 14 Juli 1914 tot verkoop vaneen perceel bouwterrein aan J. van der Wal Kzn. te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, 'dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 1932/1712 waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 14 Juli 1914 tot onderhandsche aanbe steding aan de N. V. Hollandsche Electriciteits-Maatschappij te Hilver sum. het leveren en leggen van een kabel, het bouwen en inrichten van een schakelststion. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 2088/1705 waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raads besluit dd. 3 Augustus 1914 tot aan koop van perceel Langestraat No. 3 van H. C. A. de Jong. (Voor kennis geving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 1907/1727 waarbij wordt medegedeeld dat voor kennisgeving is aangenomen de verordening, [rege lende den werkkring van de commissie van bijstand in het beheer van de gemeente-bedrijven. (Voor kennisge ving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 7 September 1914, 3e afd. No. 2043/1726 waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914, tot vaststelling eener ver ordening op het beheer der gemeente bedrijven in de gemeente Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Dankbetuiging van Mej. M. P. K. de Koning, d.d. 5 September 1914 voor hare benoeming als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school C. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken d.d. 18September 1914, No. 15447 Afd. O, waarbij wordt goed gekeurd het raadsbesluit d.d. 1 Sep tember 1914 ter benoeming van den heer Tj. Kielstra tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 16 September 1914, 3e Afd. No.2254/1784 waarbij goedgekeurd worden toegezonden het 2e gedeelte van het primitief kohier het le supple toir en een forensenkohier tot heffing van de inkomstenbelasting dienst 1914, vastgesteld den 1 September 1914. (Voor kennisgeving aangenomen). Zondagavond werd door de ge heelonth. tooneelvereeniging uBeschei- den pogen 'een uitvoering in »Amicitia« gegeven. De opbi engst was ten bate van het Steun-comité en zal wel niet geiing zijn, daar de zaal geheel bezet was. Opgevoerd werd «Eeiloos'' van Van Noubuys. Het spel was uitstekend. De beeren Vierdag en Van der Werff gaven eenige muzieknummers ten beste. Gelijk we verwachtten is het Concert in de St. Joriskerk gisteravond gegeven uitstekend geslaagd. De kerk was zeer goed bezet, zoodat voor bet goede doel weer een aardig sommetje bijeengebracht zal zijn. Over het ten gehoore gebrachte hebben we niets dan lof. In de vacature ontstaaD door het overlijden van deu ZeerEerw. Heer J. A. van Beek, in leven Oud-Kath. pastoor te Rotterdam is tot Kanunnik der Oud-Katholieke kerk gekozen pastoor C. Wijker alhier. Ter gemeente-secretarie ligt voor belanghebbenden ter inzage een forensen-kohier der gemeentelijke in komstenbelasting. In de plaats van Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, die als zoodanig bad bedankt, is benoemd tot secretaris van bet gemeentelijk fonds tot be vordering van de verzekering tegen onvrijwillige werkeloosheid de heer Mr. Dr. H. Th. A. Verhoef. Mevrouw A. O. C. Meiners— Van Santen behaalde te Utrecht bij het examen van den Ned. Stenografenbond diploma A en mejuffrouw G. Rykens diploma C. De postduiven-vereeniging »De Snel Post» hield Zondag een wedvlucht van oude en jonge duiven van Olden- zaal naar hier; afstand 170 K.M. De duiven werden omstreeks 8 uur bij Noordwestenwind in vrijbeid ge steld; de eerste keerde hier terug om 10.36.25, de laastte om 1.53.45 uur. De prijzen vielen ten deel aan: N. van den Berg le, 3e, 4e en 6e; F. Janmaat 2e, 8e, 9e en lie; S. Hartogsveld 5e; H. Waanders 7e; en W. C. Priem 13de. «Arnersf. Ct.« Ter kaasmarkt vanj.l. Maandag werden aangevoerd 14 wagens, be vattende 2850 K.G. kaas. De piijs liep van f24.tot f 28. - per 50 K.G. Handel vlug. België, de dichtst bevolkte staat der aarde. Het thans zoo zwaar door het oorlogs onheil geteisterde België is niet alleen het dichtst bevolkte land van Europa, maar ook van de geheele aarde. De laatst gehouden volkstelling had in Belgis plaats in 1910, maar er is bovendien een vry nauwkeurige schatting van 1912. Volgens deze bedroeg het aantal inwoners van Belgie, op den laatsten dag van dat jaar 7.571.000. wat uitkomt op 205 per K.M. Zeventig jaren geleden bezat Belgie slechts 2 steden, wier bevolkingscijfer de 100.000 te boven ging, nl. Brussel en Antwerpen, thans is dat aantal verdub beld, doordat Luik en Gent er bij gekomen zijn. Met een groote tusschenruimte volgt daarop Mechelen, dat einde 1912 nog niet ten volle 60.000 inwoners telde. Voorts komen Brugge met 54.000, Verviers met 46.000, Leuven met 42.000 en Namen met 32.000. Brussel en Antwerpen hebben in de laatste 100 jaren den wedstrijd, wie het grootste aantal inwoners heeft, met af wisselend succes gevoerd50 jaren geleden had Brussel het grootste, maar het werd door Antwerpen achterhaald en slechts door de aanvoeging van omliggende ge meenten, kon Brussel zijn positie her stellen. Wanneer men het zielental der aangevoegde gemeenten er niet by telt, dan is sedert de helft der vorige eeuw het aantal inwoners van Antwerpen bijna verdrievoudigd en dat van Brussel nog niet verdubbeld. Antwerpen stad steeg n.l. van 88.000 op 268.000, Brussel-stad van 124.000 op 190.000. Door de uitbreiding van zyn ge meentelijke grenzen heeft Brussel thans het zielental van 663.000 bereikt, terwijl het sneller in bevolking toegenomen Ant werpen, daar beneden blijft. Het jongste bevolkingscijfer van Luik bedraagt 170.000, dat van Gent 167.000. Den sterksten aanwas der bevolking treft men aan in die streken, waar zich de in dustrie het sterkst heeft ontwikkeld, zoo als in het district Charleroi, het middel punt van de Belgische kolen-industrie en in de districten Antwerpen, Brussel en Luikhet langzaamst groeit de bevolking in de West-Vlaamsche districten. Van de 9 provinciën die België telt is al sedert lang Brabant de dichtst bevolkte en in deze provincie ligt ook de hoofd stad. Op de tweede plaats komt Hene gouwen en dan volgen Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Luik, WesLVlaanderen en Namen. De minst bevolkte provinciën zy'n Limburg cn Luxemburg, die al 80 jaren Lng op de achterste ry staan. Bij de beoordeeling van de ontwikkeling van België in de laatstverloopen lOOjaren is de bevolkingstoename een belangrijke factor. Een brutale Köpenickor-streek. Een schelm heeft zich te Trier de uni form van een onderofficier weten te ver schaffen, en is met een auto naar de Bel gische provincie Luxemburg gereden, waar hy van de verschrikte bewoners oorlogs belasting eischte, die hij tot een bedrag van 15.000 gulden heeft weten bijeen te krijgen. Toen is hij naar Luxemburg terug gekeerd. De chauffeur, wien hy een be looning van 180 gulden gaf, kreeg argwaan en deed aangifte by de Duitsche militaire autoriteiten, die den gewaanden onder officier onmiddellijk in hechtenis deden nemen. Turpiniet. Een proefneming met een nieuwe helsche stof, turpiniet genaamd, naar den uitvinder ervan, Turpin, wordt in de sPall Mall Gazette» als volgt be schreven. Een ruimte van ongeveer 400 vier kante meters was met palen afgezet. Iu die ruimte liepen een dozijn schapen en een paar oude afgewerkte paarden. Een der paarden was bezig wat hooi te kauwen, terwijl het andere zich tegen een der palen wreef, en de schapen in een hoek bij elkaar stonden. Dat alles nam ik waar door mijn kijker, toen op een afstand van ongeveer 2500 meter een scherpe luide knal weerklonk en het verontrustend geluid van een kleine granaat, alsof men een stuk zijde snel vaneenscheurt. Toen had er een ontploffing plaats in de omheinde ruimte. Van verre gezien stonden de schapen nog als in een troepje in den boek en leunde het eene paard nog tegen de heining. Maar het etende paard was omge vallen. Toen ik naderbij kwam, scheen het mij toe of de schapen plotseling versteend waren. Drie of vier waren omgevallen, de andere leunden tegen elkander, maar alle waren dood. Hun oogen stonden open en de onderlip hing slap neer. 't Was een akelig gezicht. Toch was geen der doode dieren getroffen, met uitzondering van het paard, dat hooi at. Het andere leunde nog tegen de heining met de voorpooten gestrekt. Er was een flauwe geur in de lucht, 'tbesttevergelijkenmet methyl spiritus, gemengd met een weinig menthol. Er was geen wind op dat oogenblik. Ik had het kanon wel gaarne willen zien, maar dat was met een omhulsel van zeildoek bedekt. Men heeft mij verhaald, dat in de kampen van Chalons en Marny uit gebreider proeven met bet turpiniet genomen zijn, en dat de Duitsche gene rale staf zooveel nieuwsgierigen op den beer Turpin afzond, dat men genood zaakt is geweest een bijzondere wacht rondom zijn woning op te stellen. De schrijver is overtuigd, dat het Fransche legerbestuur deze bommen, die binnen een omtrek van 400 vierkante meters alle leven vernietigen, niet zullen ge bruiken dan iu den boogsten nood en alleen met volkomen toestemming der bondgenooten. Intusschen worden groote hoeveelheden van die bommen vervaardigd. Het Zuiderzeewater is de laatste dagen zoodanig opgestuwd, dat alle landerijen langs de Zuiderzee van Hui zen tot aan Baarn onder water staan. Veel koeien staan midden in het water. Of enkele verdronken zijn, is nog niet bekend. Zulk een sterke vloed komt slechts zeer zelden des winters voor. De komeet. lederen avond, en den geheelen nacht door, kan men nu zoo doet het »N. v. d. D.» opmerken de vroeger door ons vermelde komeet van Delavan (1913) zeer goed waar nemen, indien de lucht maar helder genoeg is. Zelfs toen de maan in haar laatste kwartier storend werkte bleef ze nog goed te zien. Zondagavond stond de komeet bijna vlak onder de beide eerste sterren van den Wagen (alpha en bèta, Groote Beer), in het verlengde van die twee. Hoewel ze laag bij den noordelijken horizont staat, valt dadelijk in het oog, dat dit geen ster is: de kern is wel ster-achtig, maar het geheel is wazig en een vage staart strekt zich eenige graden ver uit van de zon af, dus naar boven rechts. Later in den nacht rijst ze hooger en is dan nog duidelijker waar te nemen. De glans van den »kop« der komeet komt overeen met een vrij heldere ster van de vierde grootte. Ze beweegt zich nu vrij snel naar links. Hoewel geen treffend verschijnsel, is »Delavan« toch ook geen onbeteeke- nonde komeet, en vermoedelijk zal ze, na haar perihelium gepasseerd te zijn, nog mooier worden. Ons lichaam en onze gezondheid. Slapen met open ramen? Niet oordeelkundig toegepast is slapen met open ramen niet altijd goed, pleit de Vegetarische Bode. Herhaalde malen heb ik patiënten in inrichtingen voor tuberculoselijders, lucht- kuren, enz. hooren klagen, dat zy het zoo koud hadden. Ze moesten buiten liggen, in de kou, met onvoldoende aantal dekens, zonder kruik's nacht in onverwarmde kamers met open ramen, zoodat ze soms weken en maanden achtereen lagen te kleumen en het nooit eens behaaglijk warm hadden. Ergerlijke toestanden, te betreurens waardiger, omdat de beste bedoeling voor zit, maar men eenvoudig niet bedenkt, dat hoe nuttig ook versche lucht is, het zwakke lichaam der rustende patiënten geen voldoende huidwerking kan ont plooien en ten slotte ernstig schade lydt door het voortdurende ontberen van de noodige warmte. Dit is een veel voorkomende fout, waar de niet-natuurgeneeskundig geschoolde medici verantwoordelijk voor zyn. De leuze van „slapen met open ramen" leidt vooral bij fanatieke leek6n tot dom heden. Zij vergeten, dat open ramen een middel is, maar luchtverversching doel, en 't slapen in vochtige koude lucht be slist verkeerd is. Daarbij nog een afkeer, uit overlevering van verwarmde slaap kamers, daar onze voorouders dit ook niet deden en een warme slaapkamer, naar 't heet, zoo verweekelykt; en het open-ramen-voorschrift wordt tot dogma en gaat kwaad stichten. Dr. Gustav Riedlin schrijft hetzelfde nog krasser. Aldus: „Men zorge voor frissche zuivere lucht in de slaapkamer, onzuivere geuren, die men inademt, schaden evengoed alsof zy in het lichaam zijn ontstaan. Men slape in den zomer met open raam's winters houde men de kacheldeur open en het raam op een kier. Daar de kamerlucht door de kachel wegtrekt en van buiten de frissche lucht door het venster binnen dringt, heeft men redelijk goede lucht in de kamer. Bij koel vochtig weer late men de slaapkamer verwarmen. Het is een dwaling te meenen, dat het slapen in een koude kamer gezond is en dat men zich daardoor zou kunnen harden. Een gere geld verwarmde kamer is droger en bij gevolg gezonder dan een vochtige, koude kamer, die door het ontbreken van warmte niet goed droog kan worden en daardoor de luchtverversching niet in de hand werkt. Kamers op het Noorden en op het Oosten zijn niet zoo gezond als kamers op het Westen en op het Zuiden. Koude is voor ziekelijke en zwakke menschen volstrekt geen middel om zich te harden, integendeel bevordert zij het verweekelijken, omdat zij de huidporiën sluit en daardoor het ontwijken van slechte dampen verhindert Zieke menschen moeten zich dus niet door koude baden, afkoelende, onvoldoende kleeding en an dere gewelddadige kuren trachten te har den; zij bereiken daarmede alleen het tegendeeel. Vele ziekten hebben met koude slechte ondervinding opgedaan". Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Een gevaar dat dreigt. Er wordt in onze dagen veel ge daan om de ellende die van alle kanten dreigt, te voorkomen of te lenigen. De naastenliefde komt meer dan ooit tot haar recht, en de oflervaardigheid is groot; ook in onze gemeente. Wie zou dit durven loochenen? Voor onze militairen en hunne vrou wen, voor de werkeloozen en hunne go- zinnen, voor de vluchtelingen uit den vreemde zelfs, worden sommen bijeen gebracht waar elk Nederlander trotscb op mag zijn. Maar er dreigt govaar, dat men bij dit alles één stand voorbij ziet en wel dien welken men gewoon is tide win kelstand'' le noemen. Een stand die in tijden van vrede en welvaart door bard werken,soms bijdag en bij nacht, er wel kan kornen, maar toch nog wel eens meer vertoonen moet dan hij werkelijk is, ter wille van de concurrentie. Dreigt er voor dezen geen gevaar nu ten onder te gaan door middel van de zuinigheid, die misschien hier en daar onwillekeurig overdreven wordt? Het klinkt zoo kloek en vastberaden en flink als men in onze dagen gedu rig hoort zeggen »Ik neem van den winter geen mantelpak, geen hoed, geen japon" of: »Ik zet geen voet meer bij den suikerbakker, ik eet geen koekjes meer, dat is weelde, dat mag nu niet" of: »Ik loop met een streng gelaat de bloemenwinkels voorbij, ik veroor loof mij niet de weelde een enkel bloe metje te koopen." Gij, die zoo denkt en zoo spreekt zon der dat het misschien heel noodig is, hebt gij wel bedacht dat, indien alle kapitalisten zoo doen, uw kleermaker, uw hoedenmaker, uw naaister, uw sui kerbakker, uw bloemist eerder dan gy nu misschien meent tot den bedelstaf zullen gebracht zijn! En onder hen zijn vele edeion, die hun personeel nog niet afdankten; die tot het uiterste hiermede wachten en die hunne eigen geringe verdiensten nog met hen dee- len, liever dan dezen nu reeds broode loos te maken. Zonder zteb de weelde uit vorige da gen te kunnen veroorloven, zyn er misschien toch onder de zuinigen", nu zij van den eersten schrik bekomen zijn, die nog wel in staat zijn op be scheiden wijze onze neringdoenden voor ondergang te bewaren, wellicht ook door het afbetalen van nog open staande posten in de boeken onzer leveranciers. Wie in staat is te koopen en te laten verdienen, late dit nu vooral niet na. Men bedenke echter wel dat alleeD contante betaling nu helpen kan. Een bescheiden kapitalist, die het voorrecht heeft, van nabij bekend te zijn met velen uit den winkelstand. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste ktasee Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. Met een apparaat maakt ieder in enkele seconden afin scheermes vlijm scherp. Prijs f 1.50 (naar huiten f 1.65). VAN DUINEN, Lange- str. 109. Kortegracht 22 belasten zich met pan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, slui tenpxatongatie. Safe-inrichting. Dit Weekblad bevat alle Uitlotingen, Rentebetalingen, Nieuwsberichten, Producties, in één woord alle wetenswaardig heden op financieel gebied; het geeft geregeld hoogst interessante Hoofdartikelen, Koerslijst der meest actieve fondsen en Beurs- verslagen uit binnen- en buiten land het verstrekt gratis advies in de rubriek BeaDtwoordingen enz., terwijl eens per maand een prijslijst der premieloten wordt gepubliceerd. Ook vermeld het blad alle uit lotingen der kleinere leeningen van Gemeenten, Tramweg- en andere Maatschappijen. waarin begrepen de geregelde koetelooze controle tot 100 nummere van uitlootbare fondeen. BUREELEN Levering van alle voorkomende

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3