NIEUWE *Êt Nieuws- en Advertentieblad voor da Provincie Utrecht. ||q Ao. 78. Woensdag 30 September 1314. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Lrnmon &tiower&Co. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezjmden stukkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. AO. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ruimt het vee op, vooral de varkens. Nog steeds zijn er velen in den lande, die hun waarschuwende stem doen hooren tegen den uitvoer van enkele onzer pro ducten naar het buitenland. De bewering, dat we, door te exporteeren, gevaar loo pen onze neutraliteit te schenden, is er bij de meesten gelukkig uit, immers, we exporteeren naar elk land. De meeste klachten komen dan ook meestal hierop neer, dat door den uitvoer ons land noodeloos van voorraden wordt ODtbloot, en ten bate van enkele produ centen op kosten van het algemeen de prijzen der goederen worden opgedreven. Zonder export, zegt men, zouden tal van artikelen zeer goedkoop zijn en indien iets, dan is in deze benarde tijden een goedkoope levenswijze wenschelijk. Onbegrijpeliikerwijs ziet men niet in, dat juist in deze dagen een zoo krachtig mogelijke export van de goederen, die we missen kunnen, eenvoudig een levens quaestie voor ons is. Om meer dan één reden: Allereerst toch moeten wij wederkee- rig uit het buitenland tal van noodzake lijke artikelen betrekken; deze artikelen moeten betaald en nu gouduitvoer ver boden is, is ons eenig betaalmiddel het ruilartikel: boter, kaas, eieren, vleesch, groenten, margarine, aardappelmeel. Som mige der uit het buitenland te betrekken artikelen zijn eenvoudig onmisbaar, als bijv. steenkool, zout, grondstoffen om onze industrie aan den gang te houden, genees middelen enz. Hoe zouden we dit alles kunnen be komen, als we het niet betaalden met hetgeen op dit oogenblik ons éénig betaal middel is: de producten van het eigen land? Haar er is meer: Elk product heelt zijn fabricatieprijs en nu spreekt het van zelf, dat, zoo de ver koopwaarde op den duur beneden den kostprijs daalt, de voortbrenging er van niet meer mogelijk is. We voeren ruim vijftig millioen kilo margarine meer uit dan we produceeren waar moest het been, indien thans, terwijl de kostprijs der grondstoffende dierlijke vetten, met bijna 40gestegen is, de uitvoer werd stopgezet? Men kreeg dan een geweldige overproductie met schrikkelijke Sehleu- derpreise en bijgevolg een stopzetten van de heele industrie. Bij geen of geringen uitvoer zou die overproductie zich doen gelden voor tal van artikelen. Zoo bijvoorbeeld voor de groenten, waarvan we normaal eveneens een geweldig surplus hebben. Zie slechts de uitvoercijfers over 1913 zes en-twintig millioen kilo sluitkool, ne gentien millioen kilo bloemkool, vijftig millioen kilo uien, vijf-en-veertig millioen kilo komkommers, tachtig millioen kilo spinazie, andijvie, peen, tomaten, boonen, erwten, enz., totaal meer dan tweehonderd twintig millioen kilogram. De veilingsprij- zen bewijzen, dat. we daarvan op 't oogen blik nog lang niet voldoende uitvoeren. Wat het vee betreft, wel is het thans duur, al is de prijs lager dan vorige jaren op dit tijdstip. Echter, al ware het om gekeerde het geval, al was het vee mits dien de vleeschprijs vijftig percent hooger dan normaal, dan nog moest de export van vee worden toegestaan. Op het gevaar af, dat de vleeschprijzen stijgen, moeten we, koste wat het kost, pogen ons van een buitengewoon groot gedeelte van onzen veestapel te ontdoen. Doen we dat niet, dan ze moge paradoxaal klinken, maar de stelling is juist dan verhongeren we dóór en 'tengevolge van overvloed van onzen vee stapel. De zaak zit zoo: we hebben geen eten voor ons vee. Voor menschelijke consumptie berekend, levert onze oogst voor twee of twee-en- een-halve maand tarwe op, en de rogge- oogst voor een groot halfjaar. Met het oog op de onzekerheid of we uit het bui tenland voldoende graan zullen krijgen, is het een onafwendbare eisch, dat onze tar we en rogge zooveel mogelijk voormen- scheiyg gebruik gereserveerd blijven. Het vee mag er niet aan komen. En nu is het ellendige van het geval dit, dat we in normale jaren reeds buiten gewoon groote hoeveelheden voedsel voor ons vee te kort komen. Dit betrekken we dus uit het buitenland. Het bedrag, voor krachtvoeder elk jaar benoodigd, wordt door de directie van den landbouw op honderd millioen gulden geschat. Dit be drag is zeker niet te hoog geraamd. Er is een tekort aan krachtvoeder voor ons vee van bijna veertienhonderd millioen kilo per jaar en onder de huidige omstan dighedeu wordt daarvan niets aangevoerd dan de luttele 65 millioen kilo in den vorm van tarwe, door de Regeering aan te voeren. Het spreekt vanzelf, dat de Regeering trachten zal ook veevoeder te importee ren evenals ze nu bezig is tarwe en bloem in te voeren doch het is eigen lijk zoo goed ais buitengesloten, dat zij er in slagen zal tijdig en voldoende hoe veelheden krachtvoeder ter beschikking te stellen. In afwachting daarvan is het dus zaak van wijs beleid zooveel van ons vee op te ruimen als we maar eenigszins kunnen. Doen we dat niet, dan eten de beesten ons eten op en verhongeren we daarna misschien allebei. En nu is het een feit, dat we van ons vee buitengewoon groote hoeveelheden kunnen missen, eer er een tekort ontstaat. We hebben n.i. ca. 2.097.000 stuks rundvee, 1.350.000 varkens, 394.000 schapen. Dat we een eventueel tekort spoedig kunnen aan vullen, volgt o.m. wel hieruit, dat we per jaar honderd millioen kilo varkens vleesch plegen te produceeren, en er ca. 1.070.000 melk- en kalfkoeien op nahouden. Hoezeer we den veestapel door export dit jaar ook decimeeren, met wat goeden wil is die in een paar jaar alweer nor maal. Bovenal moeten we zien af te komen van onzen voorraad varkens; deze toch gebruiken niets dan krachtvoer en komen dus evenals wij, dadelijk in aanmerking om beslag te leggen op onzen voorraad rogge. Al mocht het dus waar zijn, dat, zooals sommigen vreezen, door het openstellen der Belgische en Duitsche grenzen, onze veestapel sterk gedund wordt, dan zou dit op grond van het vorenstaande eer als een voordeel dan als een nadeel te beschouwen zijn. Doch bovendien is het nog onjuist ook, dat de uitvoer zoo abnormaal groot is, de statistieken bewijzen het tegendeel. Kortom, de verhalen, die over de grootte van den export loopen, zijn dan ook schrikkelijk overdreven óók, omdat de menschen eenvoudig niet schatten kunnen. In de tegenwoordige omstandigheden hebben we veel te veel vee. Het wacht woord moet dan ook zijn: ruim op, ruim op! En ruim vooral de varkens op! Daarnaast sta een ander wachtwoord: We moeten krachtvoeder hebben. Kracht voeder voor ons vee beteekent thans: levensbehoud voor den mensch. We vertrouwen, dat de Regeering de waarheid hiervan zal inzien of reeds ing^ien heeft en met de kordaatheid en voortvarendheid, die haar in eiken van deze dagen gekenmerkt heeft, pogen zal om naast het voedsel voor den mensch, voor Regeeringsrekening in het Over- zeesche ook aan te koopen voedsel voor het vee. Echter, al slaagt de Regeering ten slotte in 't verschaffen hiervan, dan nog blijft het wachtwoord: Ruim vee op, ruim vooral de varkens opi Exporteer, exporteer„Telegraaf'. Verdun belegerd. Volgens een telegram uit Bazel aan de Pali Mali trachtten de Duitschers de Fransche vesting Verdun te belegeren. Ruim een week geleden werd zware artillerie aangevoerd van Metz, doch het onophoudelijk vuur van de forten heeft belet ze in stelling te brengen. De Duitsche aanvallen volgen elkaar met groote snel heid op, doch tot heden zijn ze alle met groote verliezen afgeslagen. De Duitsche verliezen zouden 10.000 man aan dooden en 15.000 man gewonden bedragen. De vlakte ten oosten van Verdun is bezaaid met 5000 lijken, die op begraven wachten. Een correspondent van de Daily Chronicle te Genève meldt, dat de Duitsche keizer in de loopgraven voor Verdun kou heeft gevat; de loopgraven waren tengevolge van den regen geheel doorweekt. Garibaldianen. Uit Lyon wordt bericht dat de leden van het daar gevormde Italiaansch vrij willigerskorps onder den jeugdigen generaal Beppino Garibaldi, ten getale van 5000, gekleed in het historische roode hemd, naar een onbekende bestemming zijn vertrokken. De aanvoerder heeft verklaard, dat hij, evenals zijn vader in 1870 deed, met een Duitsch vaandel wil ferugkomen, en anders niet zal terugkeeren. De strijdbare Duitsche jeugd. Niet alleen Engeland, maar ook Duitsch- land bereidt zich voor op een langen duur van den oorlog. Dit blijkt uit den kenbaar gemaakten wensch van het Ministerie van Oorlog, dat de leerlingen van de scholen voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs en van de Middelbare Scholen zich in den wapenhandel zullen oefenen. In deze „Jugend-Wehrkompag- niën" moeten de jongens van alle standen schouder aan schouder staan, om later klaar te zijn het geweer te kunnen han- teeren. De leerlingen van elke school zullen twee middagen in de week exer- ceeren. Graanaanvoer. Onze Regeering is met niet genoeg te prijzen ijver bezig om voorraden graan, mais enz. aan te vullen. Dit is geen gemakkelijke taak, daar, zooals men weet, Engeland steeds in zorg verkeert, dat voorraden van hier in Duitsch- land zouden kunnen belanden. Naar wij vernemen, zou onze Regeering waarborgen hebben verstrekt, die vol doende worden geacht. Deze bestaan hierin de voorraden worden aan onze Regeering geconsigneerd en deze verdeelt de voor raden onmiddellijk onder de coöperatieve vereenigingen, die ze op haar beurt onder de boeren brengen. Dat de boer, eenmaal in bezit van zijn veevoeder (mais enz.) dit niet meer los laat, vertrouwt men in Londen ook wei. Op deze wijze zou de Regeering ook contracten van particulieren voor leveran ties kunnen overnemen en zij is daartoe bereid. Er bestaat dus gegronde hoop, dat de van Regeeringswege in Amerika opge kochte voorraden graan, mais en andere voedings- en voer-artikelen ons ook he reiken zullen. Dit neemt evenwel niet weg, dat de uiterste zuinigheid te betrachten zij. „Vad." Voldoening; vorderingen van Staat, Provincie en Gemeente. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onder dagteekening van 21 September het volgende geschreven aan Gedeputeerde Staten der Provinciën: De Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer", te Amsterdam, heeft onder mijne aandacht gebracht, dat het voor vele fabri kanten en handelaren, die leveranties aan Staat, Provincie en Gemeente doen, in dezen tijd van zooveel belang zoude zijn, indien zij de hun verschuldigde gelden zoo spoedig mogelijk uitbetaald krijgen. Het zou voor velen een uitkomst zijn als de publiekrechtelijke lichamen nu niet tot 1915 wachtten met het verschuldigde over 1914 ter beschikking te stellen, doch zich bereid verklaarden terstond het ver schuldigde voor het reeds geleverde te betalen. De overheid zou met zulk een maatregel een uitnemend voorbeeld geven en bovendien velen helpen. Naar aanleiding hiervan heb ik de eer uw college te verzoeken, de vorderingen ten laste uwer Provincie thans zoo spoedig mogelijk te voldoen. Het zal mij aangenaam zijn, dat door u de aandacht van de besturen der Gemeenten in uwe Provincie er op wordt gevestigd, dat een spoedige voldoening der vorde ringen, ten laste van de Gemeentebegroo- tingen en van de Gemeentelijke bedrijven mij thans zeer gewenscht voorkomt. Spoorwegverbinding niet Duiischiand. Men meldt uit Winterswijk aan 't Han delsblad Met ingang van heden zal hier weer een vaste dienstregeling voor de Duitsche goederentreinen in werking treden. De treinen zullen binnen komen tusschen 's morgens 5 uur en middernacht. Hierdoor zal het personeel der douane ook weer nachtdienst moeten hebben. Naar ons door een der Duitche ambte naren hier ter plaatse werd meegedeeld, bestaat het voornemen met ingang van 15 October het „Friedensfahrplan" in werking te stellen. Op een enkele uit zonderingen na is het machinepersoneel, dat sedert het uitbreken van den oorlog hoofdzakelijk te Wesel gestationneerd was, weer geheel naar hier teruggekeerd. Op het traject Wesel- Winterswijk, waar langs tot dusverre geen goederentrein ging, zullen nu dagelijks twee treinen loopen. Het personenvervoer blijft voorloopig van hier uit nog gestremd. Majoor Verhulst en kapitein Rei- mers zijn uit hun gevangenschap in Albanië in Den Haag aangekomen en hebben den minister van oorlog een bezoek gebracht. Voor „Valkenheide" te Maarsbergen (opvoedingsgesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv. Kerk) is van een onbekende f1000 ontvangen. Voor de betrekking van havenmeester hebben zich 51 sollicitanten aangemeld. De schoenfabriek „De Eekhoorn" alhier heeft eene belangrijke opdracht gekregen voor het leger. Dit zal weder tal van handen werk bezorgen. De openbare zweminrichting is ge sloten. H. V. C. speelde jl. Zondag te Utrecht tegen U. V. V. en kwam met 3—2 als overwinnaar naar huis. Te dezer stede is opgericht een tooneelvereeniging onderden naam „Vrien denkring", welke zich voorloopig ten doel stelt uitvoeringen te organiseeren, waar van de haten zullen worden afgedragen aan het Plaatselijk Steun-Comité. De eerste uitvoering zal plaats hebben op Zondag 18 October a.s. in „Amicitia". Ter kaasmarkt van j.l. Maandag 28 September werden aangevoerd 7 wa gens, bevattende 1425 K.G. kaas. De geheele voorraad ging vlug van de hand tegen f29.— tot 129.50 per 50 K.G. Vacantiekaarten voor militairen. De directie van de Hollandsche Spoor heeft bepaald, dat na 30 dezer, wanneer de vacantiekaarten feitelijk niet meer geldig zijn, deze nog mogen worden verstrekt aan alle in uniform gekleede militairen, zoowel hoogere als mindere, tegen den vastgestel- den prijs van f4, f3, f2 voor resp. Ie, 2e en 3e klasse. Door de politie werd een persoon aangehouden die zich te Lunteren aan dief stal van 80 gulden had schuldig gemaakt. Van het geld werd nog slechts 20 gulden op hem bevonden. Het Harmonieorkest van de Wagen werkplaats der H. IJ. S. M., directeur de heer Stoetzer, zal bij goed weder Vrijdag namiddag een concert geven in het Plant soen. De heer Speenhof! zal dezer dagen in de gymnastiekzaal der kazerne voor bereden wapens zijn leuke gedichtjes komen voordragen voor de thans hier in garnizoen liggende militairen. Den i 6en October a s. zal in de Groote- of Sint Joriskerk alhier door Tilly Koenen en Louis Robert een concert worden ge geven ten bate van het plaatselijk steun comité. De toegangsprijs zal zoo laag gesteld worden dat deze voor niemand een beletsel behoeft te zijn. Voor hart en leven Weetlust is voor den geest, wat eetlust is voor 't lichaam. In het zedelijke zijn slechts twee wegen, geen middelweg! Vleierij is gei ijk aan een geschilderde wapenrusting, die wèl behagen wekt, maar geen nut aanbrengt. Observator. een langdurig lijden, mijne geliefde Moeder, mej uffrou w DIDERIKA ENSELINA WOLBERS, Wedqwe van den heer O. SCHyiLEMAN, in den ouderdom van 72 jaren. W. H. SCHUILEHAN. Amersfoort, 28 Sept. 1914. Het PLAATSELIJK STEUN COMITÉ te Amersfoort vraagt bemonsterde offerte van a. bruine boonen per H.L. b. capucijner erwten (gewone) p. H.L. c. rijst per 100 K.G. d. gort li ii h e. winteraardappelen per H.L. Aanbiedingen met mon6ter worden ingewacht tot uiterlijk Vrijdagmiddag 2 October 2 uur ten Stadhuize, kamer no. 5. Het Comité voornoemd, RIJKBNS, Voorzitter. LANKAMP, Secretaris. Kortegracht 22 bqlastea zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-in ric h-t i{i g

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1