NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad IjÉf voor de Provincie Utrecht. r*o. 84, Woensdag 21 October 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ingezonden. KENNISGEVING BUITENLAND. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 71/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Concentratie der Vredesbewegingen. De krachtige begeerte naar het verkrijgen van samenwerking der be staande vredesstroomingen heeft er toe geleid dat er gelijktijdig meer dan een concentratiepoging is gedaan. Het zal natuurlijk wenscbelijk zijn dat deze verschillende pogingen zoo moge lijk tot eenheid worden gebracht. Het «Concentratie-comité* stond op het punt volgens zijn mandaat, gekregen op de vergadering van Maan dag 12 October de volgende circu laire rond te zenden aan vereenigingen en personen, die daarvoor in aan merking kwamen: «De rampen van den oorlog hebben levendiger dan ooit de krachtigste propaganda tegen militairisme of voor vredesidealen had kunnen doen, bet volk wakker geschud. De begeerte der grooie massa, en zeker van alle edeldenkende mannen en vrouwen, is nu in de eerste plaats er op gericht de ellenden van den oorlog te ver zachten en allerwege hoopt men dat dit nu «den oorlog aan den oorlog« is en dat eene nieuwe maatschappij moge geboren worden uit de ruinen van een oude, die faalde omdat zij gebaseerd was op strijd, concurrentie, roof en tweedracht. De nieuwe maatschappij zal moeten worden gebouwd op de grondslagen eenheid, samenwerking, coöperatie; humaniteit. Deze oorlog kan de oorlog aan den oorlog zijn, mits de groote massa dit bewust wil, en nu is de tijd daar om de massa, die wakker geschud is uit haar apathie, te organiseeren in één groot mobiel leger, dat in den oorlog aan den oorlog, moet zege vieren. Maar al zijn de verschillende onder deden van dat leger goed uitgerust, zij liggen in hunne garnizoenen zij zijn bereid nieuwe recruten in hunne rangen op te nemen, o hoe gaarne! Zij oefenen zich, ja zeker, zij bestu- deeren hoe de troep zal handelen als het oogenblik daar isI Ja wel! Maar het oogenblik is daar!! Nu of nooit, althans niet in afzien- baren tijd. En de verschillende onder- deelen van het leger zullen dat ook wel begrijpen als de «Mobilisatie- Order* voor het Vredesleger wordt uitgegeven. Dat bevel tot Mobilisatie moet uit gaan van een Generalen Staf, die eén opperbevelhebber zal ki'ezen en zelf zal bestaan uit de bekwaamste leiders van elk der groepeeringen. Reeds hebben een groot aantal enkelingen ingezien dat nu het oogen blik daar was om den strijd tegen den oorlog in te zetten en hebben zij zich voorloopig vereenigd in commissies of nieuwe groepeeringen en als een der uitingen van het besef dat er samen werking noodig is om het beoogde doel op de krachtigste wijze na te streven, kwam den 12en October tot stand het Concentratie- Comité voor de bestaande stroomingen tegen Oor log*, welks doel is: lo. Het vormen van een bond, waarin federatief vereenigd worden alle vereenigingen en personen (later ook internationaal), die streven naar ontwapening, vormen van een Staten bond enz. en als middel om daartoe te ge raken in de eerste plaats wil bijeen roepen afgevaardigden van vereeni gingen en personen die reeds zelf standig in die richting arbeiden, om zoo doende te komen tot de zoo hoog, ja beslist, noodige eenheid van algemeene actie ten op zichte der publieke opinie. Hoe verschillend elk der bestaande stroomingen ook moge denken over de middelen, welke het meest dienstig zijn om het beoogde doel te bereiken, sluit dit niet, zooals men misschien ook naderhand zou meenen, eenheid en samenwerking van actie uit. In tegendeel, ook in het gewone leger heeft ieder der groepen zijn eigene middelen om den vijand afbreuk te doen, maar de generale staf leidt het gebruik van die middelen op de meest doeltreffende wijze. Dit alleen wordt dus beoogd; een centrale leidende organisatie (generale staf) te vormen die de bestaande groepeeringen ten volle benut, actief doet optreden in samenwerking naar het groote doel. Publicatie van een gemeenschappe lijk orgaan, van geschriften, het hou den van massa meetings bijv. zouden alsnog zooveel andere middelen met grooter kracht en met beduidender invloed uitgaan van de gezamenlijke organisatie's en de recruteering van dienst-willigen zal zeker enorm stij gen. Deze kunnen dan in de verschil lende groepen ondergebracht worden al naar zij een »wapen« kiezen en tot dien tijd kunnen zij opgenomen worden in «het algemeen verband.* Het voorloopig comité roept u mits dien op tot eene bijeenkomst waar de Bond zal kunnen worden geconstitu eerd, een Commissie tot ontwerpen van Statuten, Huishoudelijk Reglement en Programma gekozen, en de verdere actie voorbereid kan worden. Bericht van uwe komst op deze vergadering of bewijzen van adhaesie- betuigingen worden gaarne ingewacht bij een der ondergeteekenden." Na echter voor zoover ons be kend reeds eene oproep is uitge gaan nl. van den «Anti-Oorlogs-Raad" hebben wij gemeend in de eerste plaats ons in verbinding te moeten stellen met genoemd lichaam en zijn wij ook bereid in overleg te treden met andere lichamen die hetzelfde be oogen. De verzending onzer circulaire werd mitsdien ook voorloopig ver daagd. Zoodra de nadere besprekingen tot een resultaat zullen hebben ge leid, zal een nadere mededeeling onzer zijds volgen. Namens het Concentratie-Comité. Het voorloopig Dag. Bestuur, J. C. Visser, Voorzitter, Nieuw-Niedorp. Dr. H. C. Muller, ie Secr. Mauri tsstr. 2, Utrecht. H. J. van Ginkel, 2e Secr., Blaricum. S. Hoffman, Penningm., Abcoude. Inlichtingen over geïnterneerde militairen. Door mij worden in deze dagen tal- looze brieven en telegrammen ont vangen met verzoek om inlichtingen over geïnterneerde militairen. Daar bet mij onmogelijk is om al deze aanvragen van hier uit te doen beantwoorden, zend ik alle stukken naar het Informatie-bureau van het Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's-Gravenhage. Dit bureau, waar vol ledige lijsten van de geïnterneerde militairen uit de verschillende depots worden aangelegd, is met den ge- heelen militairen inlichtingendienst belast. Ik raad daarom ieder, die inlich tingen over militairen wenscht, aan, om zich rechtstreeks te wenden tot het bureau, voornoemd. Voor inlichtingen omtrent burger vluchtelingen, wende men zich tot de Centrale commissie voor Vluchtelin gen, Lango Voorbout 45 te 's-Graven- bage. De Generaal-Majoor, Commandant van het Interneeringsdepot te Amersfoort, Op last: Res. 1ste Luitenant M. VAN HAAFTEN. Amersfoort, 15 October 1914. Vluchtelingen. Onder de aandacht van ingezetenen wordt gebracht, dat voor de voeding van Belgische vluchtelingen behoorlijk wordt gezorgd, zoodat men verzocht wordt niet in te gaan op verzoeken om verstrekking van eetwaren. Amersfoort, 17 October 1914. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Wat de Duitschers in Antwerpen vonden. Thans is België nog slechts een aardrijkskundige naam. Maar Engeland heeft toch gezorgd zoo zegt de correspondent van het «Berliner Tage- blalt* dat België als staat nog in wezen is. Engeland hoeft een nieuw gebied voor de Belgische regeering ingeruimd. Zoolang de oorlog duurt moet het eiland Guernsey aan de Belgische regeering zijn afgestaan. De koning zelf moet naar Londen gevlucht zijn. Het toeval wilde, dat ik den be waarder van het kleine paleis aan de Place de Meir kende, waarin koning Albert de laatste uren in zijn land doorbracht, 't Is een klein slot uil het midden van de 18de eeuw. De sporen van het overhaast vertrek waren nog in het paleis te zien. De kamertelefoons wezen op de drukte van den laatslen tijd. Op de schrijf tafel van den koning lagen nog papieren bij een open inktkoker. Naast de schrijfmap een no. van de «Kölnische Zeitung*, waarin het artikel: «De waarheid over Leuven aangestreept was. In de slaapkamer was het bed nog niet we6r opgemaakt Daarnaast was de kamer van de kleine prinses Marie- José. Een paar verwelkte bloemen lagen op de nachttafel. Op den schoor steen een doos met tanninepoeder, met het opschrift: Hare K. H. prinses Marie-José van België. Als een kille rijp waren deze dagen zeker op de kinderlijke droomen van de kleine prinses gevallen. De krankzinnige haast en de tranen der kamervrouwen, de droefheid des vaders en de vlucht, dat alles moet schaduw hebben ge worpen op het tot dusver zonnig levenspad van deze kindsheid. Onze landsverdediging;. Wordt er in deze tijden nog iets gedaan aan versterking van onze lands verdediging? Onze soldaten worden in dezen tijd steeds geoefend, ons leger wordt thans voortdurend beter. Wurdt het ook grooter en daardoor nog sterker? Ieder voelt de mogelijkheid groeien, dat de oorlog nog zeer, zéér lang zal duren en zoolang de oorlog duurt, zoolang is er ook een kans voor ons land, om er in betrokken te worden. Zoo weten wij allen, dat, als de Regeering wil, er mannen genoeg zijn om onze legermacht in aantal te ver dubbelen. Zijn wij echter voorbereidzijn er wapens? Toch is het wel zeker Duitsch land, waar thans mannen, die slechts zeer korten tijd geoefend zijn, in het veld trekken, bewijst het dat reeds menige dienst in een uitgebreide ver dedigende stelling als de onze door kort geoefende troepen kan worden verricht. Engeland maakt thans een leger. Engeland verwacht dus, dat na den tijd, noodig voor de oefening van dat leger, de oorlog nog in vollen gang kan zijn. Is het dan niet onze plicht zooveel wij kunnen ons leger te versterken? Wie twijfelt er aan, dat de kans voor Nederland om in den oorlog be trokken te worden, geringer wordt naarmate ons leger sterker is? Wie twijfelt er b.v. aan, dat België buiten de oorlogsramp zou zijn ge bleven, als het een goed uitgerust leger van b.v. 600.000 man er zijn of waren 1.400.000 man tusschen de leeftijden van 20 en 50 jaar in België voor den vijand had kunnen plaatsen Wat waar is van ons leger, i s even waar voor onze vloot. Of wij panter- schepen noodig zullen hebben, zal onze volksvertegenwoordiging, na er een paar weken over gesproken te hebben, beslissen. Maar dat Nederland zijn kust ook met onderzeebooten kan verdedigen, kan elke straatjongen u vertellen. Het is zeker, dat het noodzakelijk is, onze geheel onvoldoende onderzee- vloot zoo spoedig mogelijk uit te brei den. W(j hebben vernomen dat althans één Nederlandsche werf even goed als buitenlandsche werven in een paar maanden onderzeebooten kan bouwen. Indien het mogelijk is, dat de drei ging van een sterke Nederlandsche onderzeevloot mede kan helpen om onze buren van een schending van onze neutraliteit af te houden, mag dan één dag gewacht worden met versterking van die vloot? Handbl. Zondagmiddag werd op het voor terrein der infaoteriekazernes door de muziekvereeniging «de Harmonie* versterkt door een aantal Belgische muzikanten onder directie van den heer Stoetzer een uitvoering gegeven voor de geïnterneerden. Ook het over- talrijke publiek, per auto en fiets uit omliggende plaatsen saamgestroomd, dat zich langs den Leusderweg be woog mocht daarvan genieten. Maandagochtend vertrokken 1400 geïnterneerde per spoor naar Gaas- terland. Eerstdaags gaat een groot aantal naar het Kamp van Zeist, waar door de genie 24 barakken worden gebouwd, elk plaats biedende voor 250 man. Men denkt in bet einde dezer week daarmede gereed te komen. Door den aalmoezenier Tb. de Ridder werd Zondagochtend tien uur in bet kampement voor de geïnter neerde Belgische militairen de H. Mis opgedragen. De Belgische vluchtelingen wor den hier van alle zijden vertroeteld. Zondagavond werd ben in de groote zaal van «Amicitia", dio stampvol was, een geuoegelijken avond bereid. Be halve eenige nummers muziek uitge voerd door «de Harmonie* versterkt met muzikanten der Belgische geïnter neerden, werdeu door den humorist Louwerens eenige voordrachten ten beste gegeven. Door padvinders wer den versnaperingen rondgedeeld. De tooneelvereeniging «Vrienden kring" zal a s. Zondagavond eene uit voering geven voor de Belgische vluch telingen. Uit den gang van het café Ricbe is Maandagavond een rijwielontvreemd. De Vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool*, ver gadert a.s. Dinsdag 27 October ter behandeling der begrooting 1915, be noeming eener Commissie tot het nazien der Rekening en Verantwoor ding 1914 en verkiezing van vier Bestuursleden, wegens periodieke af treding van mevrouw M. J. Heyligers- Reinbardt, mevrouw M. Schimmel- penninck van der Oye-Dumonceau, mevrouw J. F. O. H. Tromp van Holsl- Hartogh Heys en professor F. Ken- ninck. Gisterenavond zakte de heer Quarles de Quarles uit Zeist op de Barchman Wuytierslaan nabij de afrit van de Zeister-tram plotseling ineen. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Het Ijjk werd voor loopig naar het Sint Elisabelhsgastbuis overgebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1