NIEUWE Nieuws voor de en Advertentieblad Provincie Utrecht. @flfememee Oorlog. ISO. 89. Zaterdag 7 November 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Cent. Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 89. Tot het plaatsen van Advertentiën in dit blad met uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenhage voor de lezers van deze courant. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: Het gespaard gebleven Museum te Mecbelen. Het gedeelte waar de Kathedraal van Mecbelen het meest geleden heeft. Franc-tireurs in België door Duitschers gevangen ge nomen. Een aantal in den grond geboorde schepen in het kanaal van Dendermonde. Tusschen Lier en Antwerpen, de manier hoede24c.M. projectielen vervoerd worden.Kanon nen vervoer naar Antwerpen. Het droevig overschot van een molen bjj Lier. De vernieling door een enke len granaat aan een huis te Dender monde. Zwaar beschadigd café te Oude God bij Antwerpen. Terug keer van Belgische vluchtelingen naar hun arm verwoest vaderland. »Onze jongens" aan de grenzen. Het gevecht aan de kust: Belgische soldaten brengen hun Iaatsten groet aan hun gesneuvelden kameraadDe Belgen schieten met een machinege weer op een Taube; Belgische solda ten in den strijd. Engelsche geïn terneerden te Groningen. Het ver voer van Russische mitrailleuses tegen de bijna loodrechte hellingen van bet Carpathengebergte. Een terugblik op de Fransch-Duit- sche oorlog van 1870'71 Een aardig kiekje in een Russisch kamp, waar de soldaten in de open lucht geschoren worden. Een Dreadnought'". F. E. Posthuma, de nieuwe Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den pry a van 3'/s cents thuis bezorgd. De positie van Nederland. Het bekende weekblad sFairplay* zegt over de positie van Nederland in dezen oorlog: Elke week wordt depositie van Neder land moeilijker en men begint nauwe lijks te beseften met hoeveel wijsheid en hoe eervol het de wetten der neutraliteit uitlegt. Dat het aldus handelt is niet bevreem dend, want zijn positie is vrijwel eenig onder de natiën. Slechts enkele eeuwen geleden streed het met ons hardnekkig om de heerschappij der zee; zijn zee lieden waren de dapperste dien we ooit ontmoettenin den handel was het onze meest geduchte mededinger; en het was flink op weg in het Oosten de oppermacht te verkrijgen. De worsteling met Groot Brittannië putte het land uit en elk ander volk zou verzonken zijn in dien staat van apathie, die het kenmerk is van die koninkrijken die alles hebben verloren, behalve bun trots. De geest van Holland echter was onverwinlijk en wij zien bet heden ten dage, hoewel beroofd van bezittingen (de koloniën die bet behield zijn mo dellen zelfs voor ons) en met een be volking klein van aantal,een onbetwiste plaats innemen in den raad van Europa en op de markten der wereld. Aan den anderen kant erken ik vol komen, dat er niets moet zijn tusschen den strop en den nek van Duitschland. Ongetwijfeld, indien Nederland zich bij de bondgenooten voegde, zou bet proces om den vijand uit te hongeren, belangrijk worden verhaast; en het zelfde geldt inderdaad, zij het in ver schillende mate, van alle neutrale lan den, welker grenzen direct of indirect met die van Oostenrijk of Duitschland samenvallen. Maar welkrechtbebben wij om Neder land zijn plicht jegens zichzelf te leeren, en zelfs indien we dwaas genoeg waren te meenen, dat al zijn neigingen vriend schappelijk waren voor ons en vijandig jegens Duitschland, wat zouden we dan nog kunnen aanbieden? Ik denk, dat België's lot niet zwaar in de schaal zou wegen te onzen gunste. De vurige patriotten moeten eens even nadenken. Nederland bevindt zich let terlijk tusschen den duivel en de diepe zee, want aan de eene zijde wordt het bedreigd door Duitschland's gewapende afpersing, terwijl aan de andere zijde onze vloot haar best doet de deur van zijn provisiekast te sluiten. Ik weet niet wat bet ten slotte zal doen om zich tegen zijn vrienden te beschermen, maar hiervan kunnen we zeker zijn dat als zijn staatslieden slechts een haarbreedte waren afge weken van de rechten der neutralen, noch Groot Brittannië, noch Duitsch land een oogenblik zouden hebben ge aarzeld om van die foutgebruik te maken. Het feit, dat geen van beide gelegen heid bad tot aanmerking op Nederland's optreden, is het beste bewijs van zijn wil en bekwaamheid om met breedheid van opvatting te doen wat juist is. De valsche zilverbons van f2.50. De Minister van Financiën brengt in de »Staatscourant« ter kennis, dat eenige valsche zilverbons van f 2.50 zijn aangetroffen, dragende als serie nummer 345. Bij vergelijking van deze bons met de echte stukken van f 2.50 springt het verschil terstond in het oog. De voornaamste kenmerken, welke de bons op bet eerste gezicht als valsch doen herkennen, zijn de vol gende: De handteekeningen van den Minister van Financiën en van den Agent van bet Ministerie van Finan ciën zijn uit de hand met de pen aangebracht en dientengevolge veel grover en minder scherp dan op de echte stukken. Voorts is de aan den voet van de bons voorkomende straf bepaling met aanmerkelijk grooter lettertype gedrukt dan op de echte bons, zoodat die bepaling op de na gemaakte stukken 3 regels inneemt tegen 2'/, regel op de ecbte. Eindelijk is in den tweeden regel van die straf bepaling, zooals zij op de valsche bons voorkomt, in plaats van het op de echte bons in den eersten regel op genomen woordje >om« (met het oog merk OM) gedrukt »oi* met bet oog merk 01). Het ligt voorsbands niet in de be doeling van Rijkswege te weigeren voor de valsche bons vergoeding te geven aan ben, die blijkbaar te goeder trouw in bet bezit daarvan zijn gekomen. Aangezien echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hierop moet worden teruggekomen, zal het publiek in zijn eigen belang goed doen op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij de bovenomschreven kenmerken ver- toonen, te weigeren, of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den Agent van het Ministerie van Financiën te Amster dam of bij eenen betaalmeester aan te bieden. De stuivertjes. Naar wij vernemen is bet de be doeling, den termijn, gedurende wel ken de vroegere ronde stuivertjes in omloop kunnen blijven als wettig be taalmiddel, te verlengen totdat door voldoende aanmunting van de vier kante stuivertjes en andere pasmunt in de behoefte aan klein geld op af doende wijze zal zijn voorzien. Ook na 1 Januari a.s. zullen dus de ronde stuivertjes gangbaar blijven tot een nader vast te stellen tijdstip. De Mohammedanen in Ned.-Indië. Uit Batavia wordt geseind: De vele milioenen Mobamedanen in Neder- landscb-Indië zijn volslagen onver schillig omtrent Turkije's optreden. Er zijn enkele pro-Turksche Arabieren, maar men verwacht dat deze voldoend gezond verstand zullen hebben om de Nederlandsche neutraliteit te eerbie digen. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de 2e helft October 1914. Brieven Binnenland. Mej. M. Amerongen, Koor Balk, H. v. d. Berg. Cb. Blockmans, Mej. C. Dopper, J. C. Dorsten, F. Elest, W. F. Gotje, v. Hulst, H.Jansen, Kijzer, F. Leys, 1 Breda. Veldleger Tilburg. Breda. A'dam. Utrecht. Castelée. Veldleger 4e div. Besoijen. R'dam. Roosendaal. Ossendrecbt. J. Lensteker, Eindhoven. Mej. B. Muller, Amersfoort. C. v. Nimwegen, R'dam. Prospeer, Polderkerk. W. C. C, van Romondt Vis, Tilburg. Madme R. Schuybroek, A'dam. M. v. Simon, Klundert. G. Timmerman, Cav. Brigade, v. d. Veer, Tilburg. G. Wijngaards, Niersen. Briefkaarten Binnenland. F. Boele, Putten. Boerke, Huizen. F. Bogers, Moergestel. Mej. G. v. Bruinmelen, Utrecht. A. Brussen, Ede. J. Elferink, Enschedé. Mej. A. Esmejer, Baarn. M. de Goede, 4e Div. Veldleger. G. v. Haastrecht, Utrecht. J. Hollink, Dordrecht. E. J. Impof, A'dam. W. Jager, Th. Pb. op den Kamp, Scheveningen. J. v. d. Kraats, Tilburg. D. Middelman, fa. Minne, A'dam. G. Mulders, Amersfoort. L. Nederpel, R'dam. H. v. Nimwegen, 4e Div. Veldleger. K. H. v. Oven, Tilburg. Mej. Rossen, A'dam. Mej. A. H. Ruys, Apeldoorn. F. Scholten, Zeist. R. Slijpen, Eindhoven. W. Snippe, Utrecht. Mej. M. Tbyssen, A'dam. Mej. A. Tynagel, J. van Toor, Tilburg. H.Ummels, A'dam. Uylendaele, Vlissingen. Mej. S. Verspoor, Amersfoort. A. de Vries, 4e Div. Veldleger J. v. d. Weyer, A. Wiertz, A. Wiertz, W. de Winter, 1 zonder adres. Brieven Buitenland. Mad. J. Barthélémy, P. Belahay, P. id. J. A. Bergb, Consul des Pays Bas Dienst, A. Dishoecke, F. Dupart, Madm« Gladbekke, Glazoer, J. Heslenfeld, T. Jamar, Kirsch Eischen, A. Liberloo, Lievin, A. Lorignie, Mathieu, Mad. H. Neef, G. Snoeck, J. Wolter, Briefkaarten Bellens, Charlos de Brouwer, M. v. Buylaere, Mr. L. Cambren, De Clerey, Coui uil, MelleL. Daynaux, Mcll«M. de Doncher, Mad. du Jardin, Cheriq. Vieux Dieu. Bercbem. An vers. Bruxelles. Ostende. Renaix. Bogerhout. Ostende. An vers. Chiavanni. Neerpelt. Uccle. Bonoy. Hamont. Anderechs. Liege. A overs. Brussel. Buitenland. Anvers. Gand. Bruxelles. Tournai. Hanaux. Namur. Bruxelles. Knocke. Bruxelles. MelleG. Dupont, Hamaut. Gaspard, Seramg. Iloebers, Stevoort. A. Hooghe, Nevele. J. van Hulst, Bocbem. Lensker, Cöln. Lechien Masquelier, Courcelles. Rourent, Achel. Mclle A. Parioo, St. Gilles. H. Plas, Laeken. MellesJ.etJ. Pieters, Renaix. J. Regols, Anvers. Rosenbaum, Frankfort a/M. MeytsVos, Brussel. F. Vos, Kortrijk. Zeel, Antwerpen. R. de Wit, St. Gilles. Toursaul, Profor.deville. Handel en Nijverheid. Donderdagavond 5 November hield iHandel en Nijverheid* haar eerste najaarsvergadering in »de Zwaan* onder voorzitterschap van den beer L. J. Krook. Aanwezig 5 leden. Na opening las de secretaris, de heer L. Houbaer, de notulen van 27 Augustus 1914, welke onveranderd werden goedgekeurd. Drie nieuwe leden werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De voorzitter deelt nu mede, dat bij de opgerichte Middenstands Crediet- bank 200 aandeelen geplaatst zijn. De heer Houbaer brengt vervolgens verslag uit van de vergadering van de Algemeene Nederlandsche Borgmaat- scbappij den 28stcn October te Amster dam gehouden. Na eenige discussie werd op voorstel van het Bestuur besloten af te wachten, en zoo spoedig mogelijk iemand te laten komen ter voorlichting. IngekomenEen overzicht van Pa- troonsvereenigingen van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel. Bij den heer Krook ter inzage. De beer De Jong stelde voor de subsidie van f 10 voor de Handelsschool te brengen op f25. De school breidt zich uit en beeft een tekort aan subsidie van f550. Het ledenaantal gaat ook niet vooruit. De voorzitter stelde voor dit punt tot de eerstvolgende verplichte vergadering aan te houden. Sommige leden wenschten dit punt eerder te willen afwikkelen. De voorzitter wilde het op de eerstvolgende bestuursver gadering bespreken. Hierna sluiting. H. M. de Koningin is voornemens binnenkort een bezoek te brengen aan de interneeringskampen. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan dr. H. W. Pb. E. van den Bergh van Eysinga, predikant te Zutfen, die zal spreken over: Het vredespaleis. Dr. J. de Jong, conrector van het Congregatie der Zusters van Onze Lieve Vrouwe alhier is benoemd tot professor in de kerkgeschiedenis aan het seminarie te Rijsenburg. Tot zijn opvolger aan het Moeder buis der congregatie is benoemd kapelaan G. J. J. Hooyman. De sprei, door mevrouw C. N. van Coevorden ten behoeve van het Amersfoortsche Steuncomité verloot, is gevallen op No. 66.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1