CONCIERGE DE JAGER en loon Wrakke Hammen, Gemengd Nieuws. Advertentiën. MAISON Voor Huis en Hof. J. A. GO VERS, LANGESTRAAT 60/62. SLOTHOUWERS BOEKHANDEL. Professor Dr. G. W. Kernkamp uit Utrecht zal voor de plaatselijke leden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen a.s. Dinsdagavond eene lezing houden over de voorgeschiede nis van den Europeeschen oorlog. De geïnterneerden. De Raad der gemeente Harderwijk heeft besloten een huis in te richten voor bet onderbrengen van familieleden van geïnterneerden, die in menigte de stad komen bezoeken en dikwijls 's avonds niet onderdak kunnen komen. Mocht deze gelegenheid te klein blij ken, wat zeker wel 't geval zal zijn, dan zal in de nabijheid van het sta tion een groote loods worden opge slagen, waar de menschen een onder dak kunnen vinden. Dit mocht door onze gemeente wel worden nagevolgd. Door Burgemeester en Wet houders van Amersfoort is aan H. M. de Koningin een adres verzonden van den volgenden inhoud «Geeft eerbiedig te kennen dat het noodig althans weoscbelijk is, dat de uitgaven, die de Gemeente besturen moeten doen, in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden, op buitengewone wijze worden gedekt. Reden waarom, op de gronden in bijgaande Memorie van toelichting vermeld, Uwe Majesteit wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat de Gemeeutewet worde gewijzigd in den geest als in het ontwerp-wijziging is aangegeven. 't Welk doende, enz. Memorie van toelichting, De lange duur van de buitenge wone tijdsomstandigheden maakt het noodig, dat naar middelen wordt ge zocht, die de uitgaven, als gevolg van die tijdsomstandigheden gedaan, kun nen dekken. Met de niet genoeg te waardeeren offervaardigheid der burgers, waardoor zeer veel is tot stand kunnen worden gebracht, kan niet blijvend worden volstaan, daargelaten dat deze wjjze van handelen niet steeds billijk werkt. Het schijnt een wijs beleid,er naar te streven, de gevolgen van de huidige crisis niet langer te doen gevoelen, dan de crisis zelf duurt. De ftnancieele toestand van de meeste Gemeenten toch gedoogt niet, dat de Begrootingen met niet onbe langrijke bedragen worden belast, terwijl verboogitig der plaatselijke belastingen, zooal mogelijk,|ten gevolge zal hebben, dat de noodige middelen voor de behartiging van de sociale taak der Gemeentebesturen de eerste jaren te eenen male zullen ontbreken. Dat de burgerij, in bet algemeen, thans begrijpt, dat buitengewone offers moeten worden opgebracht en alzoo tegen een tijdelijke voor het doel ingerichte exira-belasting geen over wegend bezwaar bestaat. Artikel 1. Door de heffing van op centen op de krachtens art. 240c der Gemeentewet geheven wordende be lasting, wordt het doel het eenvou digst bereikt en kan de billijkheid in de verdeeling der lasten bet best worden betracht. Het schijnt niet noodig, de lagere klassen vrij te stellen. Immers, indien bezwaar bestaat de hoofdsom te vor deren en dit zal bjj elk voorkomend geval moeten worden beoordeeld vervalt vanzelf de inning der opcenten. Bovendien kan hiermede, zoonoodig bij het samenstellen der betrekkelijke verordening rekening worden gehou den door te bepalen, dat opcenten zullen worden geheven van aanslagen, een zeker bedrag te boven gaande. Art. 2. Bij het indienen der betrek kelijke verordening, kunnen zoodanige opgaven worden gevraagd, dat duidelijk blijkt, tot welk bedrag de belasting mag worden geheven. Art. 3/4. Omdat niet bekend kan zijn, gedurende welken tijd buitengewone uitgaven zullen moeten worden gedaan, is het noodig, de inning hier te regelen en den Minister de bevoegdheid te ver- leenen. de inning te doen staken. Art. 5. Wil het beoogde doel worden bereikt, dan is het noodig, de belasting direct te kunnen heffen. Daarom kan niet worden gewacht op den aanslag van het dienstjaar 1915 en isdeaanslag voor 1914 als grondslag genomen. Wijziging Gemeentewet. Art.l. Art. 240 wordt aangevuld met eeDe bepaling, luidende aldus: K. opcenten op de hoofdsom der belasting, bedoeld bij lett. c van dit artikel ten behoeve van den dienst 1915. Art. 2. De opbrengst moet uitsluitend strekken tot dekking der uitgaven, ver oorzaakt door de buitengewone tijds omstandigheden en mogen niet meer dan deze bedragen. Art. 3. De invordering moet geschie den maandelijks, telkens voor een be drag, ongeveer gelijk staande met de uitgaven over één maand. Art. 4. Zoodra door tijdsomstandig heden, naar het oordeel van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, de inning niet meer noodig blijke, kan deze de invordering doen staken. Van dit besluit wordt kennis gegeven in de Nederlandsche Staatscourant. Art. 5. De grondslag voor de heffing van opcenten is de aanslag in de be lasting onder c van art. 240 voor het jaar 1914. Sedert jl. Donderdag zijn de volgende treinen ingelegd voor de Belgen, die willen repatrieeren 7.12 over Utrecht naar Antwerpen en Luik. 9.27 Kesteren naar Luik. 9.34 Rotterdam naar Ant werpen. 10.15 Kesteren naar Luik. 2.43 Utrecht naar Luik. 4.20 Kesteren naar Luik. De heer W. J. Butselaar slaagde te Deventer voor het examen vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Brood. Men meldt ons van bevoegde zijde: Te beginnen met a s. Maandag 9 November zal wederom gebuild meel bij de meelfabrikanten verkrijgbaar zijn, doch slechts in beperkte hoe veelheid. Ieder, die 100 K.G. meel koopt, ontvangt daarvan minstens 50 K.G. ongebuild meel. Het is te hopen, dat verbruikers zullen mede werken om de uitvoering van dezen maatregel tot een goeden uitslag te brengen. Mocht deze poging tot ge deeltelijke beschikbaarstelling van bloem falen, dan zal waarschijnlijk weder teruggegaan moeten worden tot het thans geldende voorschrift, waarbij uitsluitend ongebuild was te verkrijgen. «Handelsbl.* De correspondentie met de in het kamp van Zeist geïnterneerden gaat uit van het postkantoor Amers foort. Belanghebbenden gelieven bij het adresseeren hunner brieven daarmede rekening te houden. Het «Nieuws v. d. Dagi schreef dezer dagen in een zijner «overzichten" onder meer bet navolgende: Terwijl het kleine treurspel om Kiau-tsjou nu toch zijn einde schjjnt te naderen, geeft een Woensdagmid dag ontvangen telegram, dat in één adem spreekt van bet bombardeeren van Dzjedda en Jafifra, veel te denken. Dzjeddah is de haven van Mekka, bet heiligdom van den Islam; Jaffa de haven van Jeruzalem, heilig aan Jood en Christen beiden. Waarom ook zou deze oorlog, waar menschen van elk geloof tegen elkaar in het harnas gejaagd worden, eenig heiligdom eerbiedigen? Nog loopen Mekka en Jeruzalem zelf geen gevaar; bet eerste ligt diep de woestijn in, en Jeruzalem is nog wat verder van de zee verwijderd dan Amsterdam van de Nooidzeekust. Maar wie weet ot niet weldra met Kerstmis bijvoorbeeld, dat zou een gepast slot geven aan dit gruwel jaar een militaire vlieger, tusschen twee sigaretten in, uit Jaffa een uit stapje maakt naar Jeruzalem, om een bom te laten vallen op bet Heilige graf, of op Golgotha? Er zou een medaljon mêe te verdienen zijn of een kruis. Een kruis Een ander kruis is daar verrezen, lang geleden. Een kruis waaraaD, symbolisch, de zonden der Menschheid werden geboet. Van dat kruis is toen de blijde bood schap der Liefde de wereld ingezonden, voor bet eerst. «Heb God lief bovenal, en uw naaste als uzelvem«Hebt uw vijanden lief....« Wèl heeft de menschheid het ver gebracht, na twintig eeuwen Christen dom onbegrepen en misbruikt Christendom. De dood van Yperen. Het middelpunt van den strijd in het nog steeds niet in zijn geheel door den aanvaller genomen Belgenland is Yperen, de Zuid-Vlaamsche stad. Wat wisten wij d. w. z. voor zoover wij de stad niet bezocht heb ben en haat schitterende oude Laken hal bewonderd wat wisten wij daar vóór van Yperen? Dat reeds sedert lang de naam der stad met den Dood verbonden werdl In den volksmond kan men, juist weer in deze dagen, niet spreken over de heftige gevech ten om deze stad, of men hoort on willekeurig mompelen: De dood van Yperen Hoe is de Vlaamsche stad aan haar macaberen bijnaam gekomen? Die naam dagteekent reeds uit de 14de eeuw. In de middeleeuwen was Yperen naast Brugge de groute mede dingster van Venetië bij de vervaar diging van kant en andere kostbare weefselstevens gold zij als de voor naamste stapelplaats van Europa voor den invoer van Oostersche stoffen. In den aanvang van 1400 telde Yperen een bevolking van 200.000 zielen, en het aantal weefstoelen, waarop de prachtige linnen- en wolnijverheid werd uitgeoefend, schatte men op een vier-duizendtal. Op het hoogtepunt van haar bloei trof haar de ramp. Uit Klein-Azië werd, tegelijk met een partij goede ren, de pest aangevoerd, en deze vreeselijke ziekte, luguber aangeduid als de «Zwarte Pesu woedde hier zóó hevig, dat Yperen zich nooit van deze epidemie heeft welen te herstel len. De ziekte trad het eerst op in Januari 1349. En terwijl de bloeiende machtige stad in enkele maanden als ontvolkt werd, sloeg graaf Lodewijk van Male, Heer van Vlaanderen, zijn slag door eindelijk de overmoedige stad voor zijn wil te doen buigen. Wat er nog in Yperen overbleef van de vroegere grandeur, namelijk het wolwevers-gild, werd over den kling gejaagd, teneinde op deze wijze den tegenstand der siad voor goed te bre ken. Wat niet om hals werd gebracht vluchtte, zooals ook weer nu, voor het ruwe geweld, naar veiliger landen, weer Engeland en Holland, om zich daar te vestigen, en er het winst gevend bedrijf uit te oefenen. In Yperen zelf bleven na de straffe hand van den Zwarte Dood en den Heer van Vlaanderen, hoogstens een 20 000 tal bewoners over, nog geen tiende gedeelte van de bevolking van weleer. En nimmer gelukte het der stad, zich te herstellen. De vloek scheen zwaar op haar te moeten blijven rus ten. Zij droeg voor goed het kenmerk van den Dood van Yperen. In den volksmond van heel Vlaande ren, door Holland en zelfs in Noord- Duitschiand gold het sedert als gang bare uitdrukking, welke door geen zestal eeuwen kon worden uilgawischt. om te spreken van«Zoo bleek als de Dood van Yperen'', of «Je ziet er zoo slecht uit als de bleeke Dood van Yperen!" Zelfs in onze Oud-Hollandsche pop penkast is er een der klassieke secon danten van Jan Klaassen de magere gedaante des Doods, dragende zijn Yperschen bijnaam. Hbl. Koning Albert en President Poinearé. President Poinearé, vergezeld van de ministers Millerand en Ribot, heeft Zondag Duinkerken bezocht, waar een conferentie werd gehouden met Bro- queville en Kitchener. Aan de uitvoerige besprekingen werd ook deelgenomen door generaal Jofifre. Broqueville en Kitchener middagmaalden bij President Poinearé en Kitchener keerde 's avonds naar Engeland terug. Den volgenden dag begaf de Fransche President zich in gezelschap van Jofïre en Duparges naar België, waar hij Koning Albert ontmoette, die hem tot aan de grens tegemoet gereisd was. De begroeting moet volgens de berichten, die omtrent dit bezoek aan de Duitscbe bladen werden gemeld, buitengewoon hartelijk zijn geweest. De President gaf uiting aari zijn warme bewondering en van de beste wen- schen van geheel Frankrijk en ver zekerde dat de zaak van beide landen ook voor alle Franschen heilig was. De Koning sprak zijn hartelijken dank uit en gaf zijn groote waardeering voor bet Fransche leger te kennen. Daarna reed bij met den President per auto naar de koninklijke residen tie te Havre, waar de President zijn opwachting maakte bij de Koningin der Belgen. Vervolgens begaven beide staats hoofden zich met de twee ministers en generaal Joffre naar Veurne. De troepen stonden opgesteld op het plein voor het stadhuis en werden geïnspecteerd door den Koning en den President, terwijl de tnuziek de Mar seillaise en de Brabangonne speelde. Later op den dag vertoefden Poinearé en minister Millerand geruimen tijd te midden van de troepen in de buurt van Yperen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 30 October tot en met 5 November. Geboren: Antonia Hendrika, d. van Antonie Hendrikus Staal en Hendrika van Naarden. Gerrit, z. van Jaco bus Gouw en Elisabeth Hagebeuk. Evert, z. van Peter Franken en Grietje van Doornik. Maria, d. van Johan nes Veldman en Teunisje van Pluren. Adriaantje, d. van Samuel Anthony Meerburg en Maria van der Kraan. Gerrit, z. van Wilhelmus van Eeden en Jannetje Meerbeek. Lambertha Maria, d. van Johannes Simon van der Werf en Gerarda Johanna Hof man. Johannes Josephus, z. van Philippus Jacobus ter Wolbeek en Maria Voskuilen. Franciscus Johan nes Maria, z. van Johannes Haarsma en Johanna Maria Boerstal. Ondertrouwd: Jacobus Willemsen en Johanna Wilhelmina Kerkkainp Charles Marinus Weijtens en Ca- tbarina Veldhuizen. Adriaan Hen drik van Nieuwkerk en Johanna Dilers. Nicolaas Torenstra en Maria Collet. Petrus Christiaan Oostenberg en Dirkje Kraaikamp. Adrianus Beijer en Alijda Maria van der Maath. Getrouwd: Willem Etjkelboom en Cato de Vries. Marinu3 Cornelis Weil en Maria Jobanna Speckmann. Overleden: Elbertus Kisner, 78 jr., wed. van Helena Drika Blommers. Francina van Keken, 92 jr., ongeh. Antonia van Doornik 1 jr. Hen- drica ten Brink 64 jr. ongeh. Ger rit Arbou, 76 jr., echtgen. van Gerrilje van den Brink. Levenloos aange geven kind van het mannelijk geslacht. Trijntje Adam. 7 mnd. Geer- truida Elisabeth Scholastica van Mun ster, 59 jr., ongb. Gerrit van de Ridder, 69 jr., wedn. van Lammertje van den Berg. Maria Leenaerts, 9 mnd., wonende te Bouchout in België. Leusden. 30 Oct.—6 November 1914. GeborenJan, zoon van Melcbior Zijtveld en Maria van Duinkerken. Martha, dochter van Wilhelmus Kuij- (en en Maartje van Duijn. Regina Jobanna. dochter van Rijmert Rijnders en Catrina Clasina Rosier. Ondertrouwd: Lammeit Ruttenen Alijda van Zeldert. Overleden: Willem van den Brink, oud 73 j., echtg. van Eibertje Ouden dorp. Stoutenburg. 30 Oct.6 November 1914. Geboren: Everarda Hendrika, doch ter van Jan Keikhof en Gijsbertha Janssen. Geertruida Catrina, doch ter van Dirk Wijntjes en Johanna Clasina van Vliet. Ondertrouwd: Gerrit Kersbergen en Engelena van Geerestein. Woudenberg. Geboren: Hendrika, dochter van Evert Meerveld en Aaltje Vellbuizen. Aartje, dochter van Dirk Meerveld en Adnana Johanna van Velthuizen. Ondertrouwd: Gerrit de Kruijf, 24 jaren en Gerdina Mulder, 32 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Nov. 1914. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Appelen f 4.a f7. - Beren f 4.00 a f 40.00. Nieuwe Aardapp. f 0 af 0.zandaardapp. 2.30 a f2.70 Hoendereieren f 10.a 1 40.70 p. 400 st. Bruine eieren f40 70 a f 11.25 per 400 st. Boter f4.35 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetera. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.60 a f 4 00 Kuikens f0.80 a i 4.30 Piep kuikens f 0 50 a f0.80 Ganzen tO.kfO.Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.70 a fl.OO. Bazen f 4.40 k f4.90 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.45 Tamme f 0.80 a f4.40 Duiven f 0.40 a f 0.80 paar Magere varkens f 00. - af Varkens r. export f 0.a t 0.Zeugen f 30.a f 40.Biggen f3.a f8 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— a 000.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf- ▼aarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.k f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 300 heet. Appelen 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 20000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerij 600 biggen 7 zeugen. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 7772 stuks. Kipeieren golden f9.55—f 14.00, eendeieren f6.50-f6.80. Middenprijs f 10.10. Nog werden aangevoerd: 1 kip f 0.41 p. kilo. 12 jonge hanen f 0.55 tot f 0 60 p. kilo. Overiiebt omtrent het vervoer en de opbrengst der AmersfoorUche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Oct. 1913-1914. 1913 1914 Minder. Aantal passagiers 11061 1430 3631 Opbr. vervoer f555.55 f361.85 f 181.10 Dagkilom. - 9.95 - 6.59 - 3.36 Totaal - 619.49' - 393.79' -225.70 Dagkilom. - 11.10 - 7.05 - 4.05 Tegen Tuberculose. In een vergadering van de «Académie de médecine", het hoogte medische lichaam in Frankrijk, werd met overgroote meerderheid de volgende conclu sie aangenomen, waaruit blijkt hoe de meeste geneeskundigen daar over de tuberculose en haar behandeling denken: lo. het publiek belang eischt, dat elk geval van tuberculose ver plicht aangegeven worde,zoodra de diagnose vaststaat. 2o. de aangifte moet gedaan worden aan een geneeskundigen ambtenaar, gebonden aan zijn beroepseed. Deze moet zorg dra gen, dater voorbehoedende maat regelen genomen worden, als de behandelende geneesheer dit niet reeds gedaan heeft. 3o. De aangifte legt de regee ring den plicht op behoeftige lij ders aan tuberculose de verple ging te bezorgen, die hun ziekte vereischt, en bun gezinnen fman- tieel bij te staan 4o. Bij elk nieuw op Fransch gebied op te richten ziekenhuis moeten afgezonderde gedeelten bestemd blijven voor de opne ming van aaD open tuberculose lijdende zieken, in omvang even redig aan bet aantal patiënten waarvoor bet ziekenhuis be stemd is. Vergeten van grieven is een" onbewust vergeven. Observator. BURGEMEESTER en WET HOUDERS der gemeente Amers foort roepen sollicitanten op naar de betrekking van der Hoogere Burgerschool dier gemeente. Jaarwedde, behoudens goed keuring van den Raad, f 600, tot f 800,met vier tweejaar- lijksche verhoogingen van f 50. Pensioens bijdrage 5 pCt. Sollicitatiestukken in te zen den aan den Burgemeester, vóór 22 November 1914. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Schoenen naar ID&at, Eerste klasse Reparatte-lnriohtlng. Specialiteit i n Rijlaarzen. TELEFOON 115. PEIM iL Spek, reuzel, enz., welke men voor billijken prijs wensebt op te ruimen gelieve te schrijven, onder Motto «Vleeschwaren" aan het Bureau dezer Courant. De nieuwste en beste vermenigvuldiger van hand- en machineschrift. Afdrukken van het orlglnetl niet te onderscheiden. Voorhanden in Tal van gunstige getuigschriften liggen ter Inzage.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2