NIEUWE *i!Èf Nieuws- en Advertentieblad '||f voor de Provincie Utrecht, lp rsio. dl. Woensdag 25 JNoveinber 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. Hoe lane kan ie oorloc duren? DE OORLOG. BINNENLAND Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. Tot het plaatsen van Advertentie» in dit blad niet uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenhage In de vorige maand, den 5 October vond in de Fransche «Académie des sciences morales et politiques« een gedacbtenwisseling plaats over eenige financieels en oeconomische vragen, betreffende den oorlog. Leroy Beaulieu hield een inleiding, waarin hij de moge lijkheid van een zeer langen duur van den oorlog zocht te bewijzen. Hij be toogde ongeveer het volgende: De tegenstanders van Duitschland en Oostenrijk hebben een bevolking van 321 millioen menschen. Duitsch land en Oostenrijk een van 116 mil lioen. Daarbij komt nog de koloniale bevolking van de Engelsche en Fran sche bezittingen, die op 417 millioen geschat wordt. Men zegt, dat Duitsch- lands bevolkingsgetal, dat van Frank rijk met 65 procent overtreft. Neemt men echter alleen de volwassen be volking van boven de 20 jaar in aan merking, dan is het verschil niet zoo aanzienlijk, namelijk slechts 35 pro cent. Nu kennen wij voor beolden, waar in zelfs een klein volk een langdureriden oorlog uitgehouden heeft. Zoo de Boe ren, die drie jaar tegen het machtige Engeland strijdvoerden. Hun leger ging de 30.000 man niet te boven, dat van de Engelscben wel de 150 000. En deze kleine legers bestreden elkaar langer dan twee jaar. Servië voert binnen een tijdsverloop van enkele jaren reeds den derden oorlog en heeft 12 tot 13 procent van zijn bevolking ouder de wapenen. Als dus deze volken zulk een langen oorlog kunnen uithouden, dan zeker toch wel zooveel te meer een modern cultuur volk, dat op veel belangrijker reserves steunen kan. Daarop antwoordde Yves Guyot roet een onderzoek van de oorlogskosten en de reserves der moderne cultuur volken. De kosten van den Fransch-Duit- schen oorlog van 1870 beliepen voor Frankrijk 12.67 milliard francs en voor Duitschland 5 milliard. Hoe hoog zul len do oorlogskosten van nu komen? Men berekent de uitgaven per soldaat en per dag op f6 tot f7.20. Volgen» Henk in de «Militariscbe Rundschau« zou Duitschland drie millioen,Oosten rijk, twee, Frankrijk drie en Rusland vier millioen man onder de wapens houden, dat zijn tezamen twaalf mil lioen menschen. De oorlogskosten alleen van deze vier volken moeten dien tengevolge op f 72 tot f 90 millioen per dag berekend worden. Volgens den Engelschen census van 1907 wordt daar in een jaar voor een waarde van 25 milliard gulden geproduceerd, van welke ongeveer 4 milliard als over schot aan de natie ter beschikking blijft. Guyot schat dat Frankrijk de helft en Duitschland drie vierden aan over schot jaarlijks boekt. Rekent men ver der, dat het loon slechts 50 proc. van de productiewaarde uitmaakt en neemt men in oogenscbouw dat tot drie vier den van de actieve mannelijke bevol king op de een of andere wijze ver hinderd is te arbeiden, dan komen de verliezen van Frankrijk in zes maanden op f7'/, milliard van Duitschland op f 11 milliard, enzoovoorts. Om kortte gaan in weinige maanden zullen de vei liezen geweldig zijn. Ook de Londensche .Economist® komt met klem op tegen de opvatting van Leroy Beaulieu. Het is, zegt het blad, meer een psychisch dan een physisch probleem. Kan een modern volk de verlamming van zijn industri eels arbeidzaamheid lang uithouden? Daar komt het op aan. De vergelijking, met vroegere oorlogen gaat aan allebei de kanten mank, daar de diie maanden van den tegenwoordigen oorlog Enge land, Frankrijk en Rusland meer kosten dan de drie jaren van den Krimoorlog. De .Economist» berekent dan, dat aan Engeland de oorlog 7 millioen pond sterling (f84 millioen) per week kost. De uitgaven van Duitschland berekent zij op een millioen pond per dag en 30 millioen per maand. De oorlogs- credieten zullen dientengevolge voor acht maanden toereikend zijn. Hierbij komen dan de geweldige uitgaven der gemeenten voor onder sleuningen. En het ergste: de verliezeo van menschenlevens in de vorige oorlogen zijn met de tegen woordige in bet geheel niet te ver gelijken. Een Duitsch blad merkt naar aan leiding van het voorgaande op: De «Economist® kon er nog bijvoe gen dat Rusland, dat naar de schat tingen van Schingarew 500 millioen roebel per maand voor den oorlog heeft op te brengen, in een half jaar toch over de fl. 3 6 milliard zal moeten uitgeven. Uit welke bronnen kan het Czarenrijk deze ongehoorde sommen putten? Ook het rijke Frankrijk beeft onder geldgebrek te lijden. De «Verdedigings- leening® (Bons de la Defense nationale) heeft van 15 September tot den 5 October, den datum van bovenbe doelde gedacbtenwisseling, in bet ge heel 217.75 millioen francs opgeleverd, in Engeland heeft Frankrijk slechts 50 millioen ontvangen en het moest bij de Bank van Frankrijk tot 1 October 1.89 milliard loenen. Bovendien heeft het 104.59 millioen Staats-tegoed aan de Bank onttrokken, zoodat zijn oor logsuitgaven in twee maanden op 2.1 milliard zijn te stellen. Om nog 4 maanden oorlog te voeren, moet het nog 4 milliard hebben. De bank van Frankrijk mag 12 milliard aan bank noten uitgeven, ven welke den 1 Oc tober reeds 9.3 milliard in omloop waren, zoodat haar papier-reserve op slechts 2.7 milliard te stellen is, ter wijl de Staat minstens 4 milliard nood zakelijk hebben moet. Men ziet hier dus uit, dat de reke ning van Leroy Beaulieu toch nog een gat heeft. Hij telt de zwakke kanten van Duitschland bijeen; zijn tegenstanders in Duitschland doen het omgekeerde. Een objectieve beschouwing moet daar entegen tot het resultaat leiden, dat het voor alle strijdende partijen een groote ramp zou zijn als de oorlog al te lang duurde. R. N. De toestand in Duitschland. De Daily Telegraph® publiceert een artikel van 3 kolommen, geschre ven door een Amerikaan die uit Berlijn teruggekeerd is, over de hulpbronnen van Duitschland. De schrijver betoogt dat de normale bestaansvoorwaarden in Duitschland voortduren en dat Duitschland overvloedig van proviand voorzien is. Rubber is echter zeer schaarscb zoodat er zelfs geen elastieke speelgoedballen voor kinderen ver kocht woiden. «Er is vreeselijk gebrek aan koper voor de aanmaak van granaten en munitie. De Duitscbers zijn zeer be zorgd door de onmogelijkheid om er zich van te voorzien. Ook over het gebrek aan de bestanddeelen voor bet vervaardigen van kruit maakt de generale staf zich ernstig ongerust. Sal peter en andere grondstoffen,raken op. Er is ongetwijfeld nog een onme telijke munitie-reserve in Duitschland maar uit mijn onderzoek blijkt, dat, zelfs al worden de oorlogsoperattes aanzienlijk minder omvangrijk dan thans, de Duitscbers alleen om die reden in de onmogelijkheid zullen verkeeren den oorlog tot na Juni a.s. voort te zetten. In officieels kringen geeft men er zich feitelijk volkomen rekenschap van, dat het tegenwoordige Europee- sche conflict slechts op ééne wijze opgelost kan worden. Zij weten, dat Duitschland geslagen is en thans slechts strijd om de gunstigste vredesvoor waarden te kunnen bedingen. Duitschland is besloten België niet meer los te laten en de vloot niet bloot te stellen, omdat zij daardoor twee wapens in handen houdt door middel waarvan gunstige voorwaarden bedongen kunnen worden. Duitschland wil den oorlog rekken om het geduld en het uithoudingsvermogen der ge allieerden af te matten. Men rekent er op aan de beide grenzen zulk een krachtigen weerstand te bieden, dat de verbondenen liever voorwaarden zullen aanbieden dan den oorlog voort te zetten. Velen zegt de schrijver bekennen ronduit dat zij er op rekenen een deel van Elzas- Lotharingen te verliezen en een ge deelte van Oost-Pruisen, zoodat Rus land zijn grens kan verbeteren. Men verwacht dat Oostenrijk om dergelijke reden Galicië zal verliezen. Al wat men hoopt is de Duitsche eenheid te handhaven en te redden wat er van het Rijk overblijft. In offi- cieele kringen, in de hoogste samen leving en in bet algemeen onder hen die op de hoogte zijn bewaart men een opgewekt vertoon, maar in wer kelijkheid wanhoopt men, wetende dat al wil men zich nog zoolang ver zetten, voor een jaar om is, er gebrek zal zijn aan noodzakelijke zaken om den vijand te vernietigen en men dus zal komen in een toestand die er on vermijdelijk op moet uitloopen om zich overwonnen te verklaren.® N. v. d. D. Uit Parijs wordt gemeld, dat de ministers Viviani en Delcassé aan den Président der Republiek een besluit ter teekeriing hebben voorgelegd, dat door den ministerraad was aangeno men en waarbij bepaald wordt, dat namen van alle Duitsche dragers van bet Legioen van Eerzuilen worden geschrapt van de lijsten van het kapittel der orde. De Elzassersen de Lotharingers zullen niet onder deze bepaling vallen. In het rapport aan den President wordt er op gewezen, dat een decoratie aan een vreemdeling toegekend tegelijkertijd is een erken ning van zijn persoonlijke verdiensten, en tevens een hulde aan bet land, waartoe hij behoort. Na de door de Duitscbers bedreven daden kan deze betuiging van hoffelijkheid niet worden gehandhaafd. Het besluit is genomen met algemeene stemmen. Te Leuven is gisteren vanwege bet militair gezag een bekendmaking aan geplakt, waarin 't voor de volgende vijf dagen aan de burgerij verboden wordt om met karren, voertuigen en kruiwagens op straat te komen, en waarin aan de burgerij wordt aan gezegd om emmers en kuipen vol water op straat langs de huizen te plaatsen, opdat de paarden in dienst van het Duitsche leger zouden kunnen drinken. Ook moeten de te Leuven verbrande huizen, waarvan de kale muren nog omhoog staan, binnen kort worden neergehaald, om te voor komen dat ze instorten bij het voor bijtrekken van den legertros. Men ver wacht hier algemeen groote troepen verplaatsingen. De gebeurtenissen der laatste dagen wijzen er inderdaad op, dat de Duitsche generale staf belangrijke besluiten heeft genomen in zake den strijd op het westelijk front. De toestand in Leuven en omge ving is zeer slecht. Brood is moeilijk meer te krijgen. De bakkers hebben bevel gekregen, een minimum-aantal grammen per hoofd te bakken. De nationale bank en al de particuliere banken van België zullen sluiten. Indien dat 'gebeurt, zal de toestand nog zeer verergeren. »N. v. d. D.® De str(jd op een kerkhof. Een correspondent van de Temps verhaalt omtrent een moorddadig ge vecht bij Tracy le-Val. Er was aan hot hoofdkwartier gemeld, dat deFran- sche troepen het dorp Tracy hadden ingenomen, maar dat de Duitscbers zich hadden teruggetrokken op bet kerkhof, waar ze zich hadden ver schanst achter de omgeworpen en op elkaar gestapelde grafzerken en waar zij in den pas opgedolven grond loop graven hadden gemaakt. De lichamen dor dooden hadden ze opgegraven en op een hoop aan den kant gelegd. De Franschen waren verontwaardigd over deze daad en besloten bet kerk hof te bestormen. Den volgenden mor gen werd het bevel tot den aanval gegeven en de Marokkanen met bun mes tusschen de tanden stormden er op af. Twaalfhonderd Duitschers, die zich in en tusschen de graven had den verschanst, werden gedood, ge wond of krijgsgevangen gemaakt. Amerikaansch meel. Ten einde na te gaan in hoeverre het mogelijk zou zijn de aankoopen van Amerikaansch meel doorde Regee ring gaandeweg te beperken en meer plaats te laten voor aankoopen door particulieren, is bij wijze van proef in enkele gevallen toegestaan, dat Amerikaansch meel, hoewel niet door de Regeering, doch door particulieren gekocht, aan de Regeering werd ge adresseerd. Reeds dadelijk zijn echter de be zwaren, welke zich zullen voordoen bij verdere toepassing van dezen maat regel, zoodanig op den voorgrond ge treden, dat de Regeering besloten heeft van verdere proefneming in deze richting voorloopig af te zien. Tabaksbelasting Naar wij vernemen wordt door de Minister van Financiën de samenstel ling overwogen van een commissie van advies inzake de tabaksbelasting. Deze commissie zal bestaan uit personen uit handels- en industriekringen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, de heer Van Eeghen, schijnt aangezocht als voor zitter der commissie op te treden. Kerst- en Nieuwjaarsverlof. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft de volgende order uitgevaardigd Daar het niet mogelijk is alle mili tairen in de gelegenheid te stellen de aanstaande feestdagen (Kerstmis, Oud en Nieuwjaar) in hunne gezinnen te doen doorbrengen, wordt door mij ter tegemoetkoming hieraan het volgende bepaald Aan ieder militair, die in het tijd vak van 1 December tot en met 2 Januari a.s. op zijn beurt met verlof gaat volgens de regelen, door mij vastgesteld bij order van 24 Septem ber 1914, B L. No. 4790, kan éénmaal in genoemd tijdvik twee etmalen lan ger verlof worden verleend, dan vol gens genoemde regelen het geval zou zijn. Van deze gunstige bepaling zijn uitgezonderd a. zij, aan wie in genoemd tijdvak ingevolge bijzondere beschikking van den Minister van Oorlog of van mij een buitengewoon verlol (of verloven) van langeren duur (of gezamenlijken duur) dan vier dagen mocht zijn of worden verleend; b. zij, die wegens vervalsching van vrijbiljelten voor vervoer per spoor zijn gestraft geworden. Ik behoud mij voor, bovenstaande gunstige bepaling op elk oogenblik in te trekken, waarop de tijdsomstan digheden en bet belang van den dienst zulks mochten vorderen. Bovendien zijn de korpscommandanten en hoogere autoriteiten gemachtigd bij de uitvoe ring van bedoelde bepaling zoodanige beperkingen toe te passen als door de eischen van den dienst of de vei ligheid bepaaldelijk gevorderd worden. (iSold. Crt.") Lichting 1915. Naar de «Leeuw. Ct." verneemt,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1