NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Au. 96 Woensdag 2 December 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tot het plaatsen van Advertentiën in dit blad inet uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenhage V redesgeruchten. In een hlijkbaar geïnspireerd tele gram uit Berljjn zegt de «Kölnische Zeitungrr naar aanleiding van de steeds weer opduikende vredesgeruchteri Elk overleg over den vrede is voor- loopig geheel overbodig. De militaire, financieele en economische toestand van de Middel-Europeesche mogend heden is zoo, dat er voor overweging van een vrede feitelijk geen reden aanwezig is. Eon goocheltoer. Een correspondent van de New York Iierald, is aan het mijmeren geslagen over het groot aantal krijgsgevangenen, dat de Duitschers maken. Nu pas weer 40,000 op hot oostelijk oorlogs terrein, een getal dat in een volgend bericht al tot 60,000 was aaDgedikt. Is 't wel in den haak met die be richten? vraagt hij zich af en het antwoord vindt hij in een brief van een Zwitser, die te Aken vertoefd heeft en die schreef den indruk te hebben ontvangen, dat de Duitschers groote transporten krijgsgevangenen ten aanschouwe van bet publiek laten vervoeren, om den moed er in te houden bij de burgerij en aldus een tegenwicht te vormen tegen een moge lijk gedrukte stemming ten gevolge van de aanzienlijke verliezen aan dooden en gewonden op het oorlogsterrein. Aken zou dan volgens dien niet nader aangeduiden Zwitser de plaats zijn waar die suggestieve ge vangenen trans porten passeeren. Het hoofdstation aldaar moet op 't oogenblik een van de drukste van heel Duitschland zijn. lederen dag passeeren daar lange, lange treinen vol gevangenen in ooste lijke richting en men kan begrijpen zegt de correspondent welk een indruk dat op de bevolking maakt en hoe de dagbladcorrespondenten van daar over de heele wereld daarover berichten kunnen seinon. Maar de menigte weet niet, aldus voegt hij er aan toe, dat deze treinen geleid worden over een kringspoor en den volgenden dag in triomf opnieuw pas seeren. De zegsman van den corres pondent stond op een goeden morgen naar het passeeren van zoo'n trein te kijken, die heel laDgzaam voorbij schoof. Uit een van de portierraampjes hing een Belg, die zenuwachtig en opgewonden met beide armen gesti culeerde en uitriep: »Dit is nu aide twaalfde maal dat we langs dit station komen. De correspondent wacht er zich wel voor te vertellen dat hij zelf oogge tuige is geweest van deze zonderlinge strategische beweging, die herinnert aan het voorbijtrekken van een leger macht over een tooneel, waar de sol daten achter de coulissen verdwijnen en haastig achterom loopende aan den anderen kant van het tooneel opnieuw aanmarcheeren. We zouden zoo den ken dat de Duitsche generale staf zijn spoorwegmaterieel wel beter gebrui ken kan dan voor dergelijke goochel toeren. Tijdelijke afwijking van de Kieswet. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp, dat beoogt te voor komen, dat ten gevolge van de tegen woordige buitengewone omstandig heden het kiesrecht verloren gaat voor velen, die bij normate verhoudingen kiezer zouden zijn gebleven. Gelijk reeds de [door den heer Albarda gestelde vraag deed uitkomen zal, naar zich laat verwachten, het aantal wanbetalers van belasting tegen wil en dank veel grooter zijn dan gewoonlijk, terwijl ook bedeeling, welke verlies van kiesiecht meebrengt, een aanmeikelijk ruimeren omvang zal aannemen, en zal daarentegen het cijfer dergenen, die aan de door de wet gevorderde eischen voor woning-, loon-, grootboek- en spaarbankkiezer voldoen, bedenkelijk dalen. De Minister van Binnenl. Zaken meent, dat het met een gezonde op vatting van de bedoeling van grond en kieswetgeverj strookt de gevolgen van dergelijke abnormale toestanden door bijzondere middelen af te wenden. Dit kan geschieden in dezen vorm,j dat een speciale wet in zooverre met afwijking van art. 34 der Kieswet, de geldende kiezerslijst in stede van voor één jaar, voor twee jaar van kracht verklaart. Zij, dia om redenen buiten den huidigen toestand gelegen, de ver- eischten voor de kiesbevoegdheid ver liezen, worden niet gehandhaafd ter wijl de namen van hen, die nog niet op de bestaande lijst voorkomen, doch in 1915 aan de vereischten voor kies- rechtbevoegdbeid blijken te voldoen, aan de lijst worden toegevoegd. De Amsterdammer Weekblad voor Nederland zal vanaf bet nummer van 5 December onder de nieuwe redactie verschijnen. De samenstelling der redactie en van de staf van vaste medewerkers van »De Groene" is als volgt: Redactie: Prof. Mr. J. A. van Hamel Prof. Dr. H. Brugmans Dr. Frederik van Eeden Mr. E. S. Orobio De Castro Jr. Secretaris der Redactie: Mr. G. Keiler. De Vaste Medewerkers zijn: Voor de rubriek Uit de Natuur; Jac. P. Tbijsse. Voor de rubriek Bouwkunst; J. H. W. Leliman. Dramatische Kro niek HeDri Borel. Medische Kroniek Prof. Dr. M. Straub. Muziek uit de Hoofdstad: Sem Dresden. Populaire rubriek voor technische wetenschap pen: Dr. J. F. van Oss. Landbouw belangenMr. J. Smid. Onderwijs en Opvoeding: Th. M. Ketelaar. Finan- tieele Kroniek: J. D. Santilhano. Eco nomische KroniekTheod. van der Stempel. SchaakrubriekDr. A. G. Olland. Damrubriekj.K. C. de Jonge. De vrouwenrubriek komt onder lei ding van Mej. Elis. M. Rogge, met medewerking van een groot aantal bekende Nederfandsche Vrouwen. Johan Braakensiek blijft voortgaan wekelijks twee groote platen te le veren. Bovendien hebben meer dan 100 bekende Nederlanders hunne geregelde medewerking toegezegd. De gemeenteraad van Baam be sloot tot den aankoop van een aan H.M. de Koningin-Moeder toebehoo- rend terrein voor den aanleg van een algerneene begraafplaats. Dit terrein, gelegen aan de Pekinglaan, is 30 000 vierk M. groot en werd aangekocht voor f 45.000. Vluchtelingen gevlucht? Zaterdag kwam te Nunspeet een extratrein aan met 320 vluchtelingen uit Amsterdam. Er werden er 600 verwacht. In den trein waren verscheidene ledige wagons. Men vermoedt, dat de andere 280 vluchtelingen onderweg... gevlucht zijn! Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook vergaderde Handel en Nijverheid Maandagavond in »de Zwaan«. Na opening werden de notu len der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Een nieuw lid werd met algerneene stemmen aangenomen. Wegens de geringe opkomst werd punt 3 der agenda, verkiezing van 2 Bestuursleden, aangehouden. Eveneens punt 4, verslag afgevaardigde Mid denstandscongres te Dordrecht. Als ook punt 5, verhooging subsidie Han delsschool. Punt 6. Bespreking oorlogsleening a 5 pCt. Het Hoofdbestuur beeft reeds een adres aan de Tweede Kamer in gediend, waarom de voorzitter voor stelt adhesie te betuigen. Dit adres beoogde het voorgestelde wetsontwerp niet aan te nemen. Zijn voorstel werd aangenomen. Bij de bespreking van het maken van reclame voor de bezoekers der geïnterneerden in Zeist bleek dat er geen reclame behoefde gemaakt te wordeD. Hiervoor wordt reeds gezorgd door de commissie. In de grensplaatsen hangen biljetten om de Belgen te wijzen op Amersfoort. Geld heeft de commissie noodig. De heer Houbaer verwacht veel van een persoonlijk bezoek aan de nering doenden om geld los te krijgen. Hij wil zich hiermee wel belasten en hoopt een belangrijke som aan den Penning meester te kunnen afdragen. Zijn voor stel werd met dank aangenomen. Op een request door Handel en Nijverheid aan den Minister van Oorlog is antwoord gekomen, dat de kazerne geheel ontruimd wordt, en dat de officieren hier blijven. De heer Eggink wenschte voor het vlugge verkeer een tunnel aan het station. In de eerstvolgende bestuurs vergadering zal deze zaak besproken worden. Daarna werd de vergadering gesloten. Meel- en broodprijzen. De minister van landbouw heeft per circulaire aan de burgemeesters be richt, dat met ingang van 1 December, in afwijking van voorgaande regelingen, door hem is besloten: le. den maximumprijs van inland- sche tarwe te laten vervallen 2e. den prijs van tarwebloem, In- landsch uitsluitend één soort, te stellen op f 17 per 100 K.G., contant aan de fabriek, molen of magazijn, voor bak kers en dergelijke verbruikers; aan tusschenpersonen moet, op verzoek, 10.25 korting worden toegestaan. De prijs van tarwemeel, ongebuild, blijft f 14 per 100 K.G. Leveringconditiën als bij tarwebloem. 3e. den maximumprijs voor wit brood vast te stellen op f 0.24 per K.G., contant afgehaald in bakkerij of win kel. Deze prijzen mogen dus uitsluitend voor witbrood aanleiding geven tot een verhooging tan den broodprijs in de verschillende gemeenten, met één cent. Amerikaansche bloem (Straight) wordt geacht gelijk in prijs te staan met linlandsch uitsluitend éën soort". Amerikaansche bloem (Baker) f 0.75 lagei. Voor Amerikaansche patentbloem aebt de minister 't voorshands niet noodig een prijs vast te stellen. Passen voor België. Men deelt aan het N. v. d. D. mede, dat zeer onlangs de Duitsche autori teiten in België verscherpte bepalingen voor het paswezen hebben ingevoerd. Totdat hieromtrent nadere mede- deelingen kunnen gedaan worden, wordt aan een ieder afgeraden, zich naar België te begeven. Het Antwerpsch Centraal Bureel voor inlichtingen aan vluchtelingen deelt mede, dat de reis naar Brussel is te maken als volgt: Van Antwerpen- Zuid per stroomtram naar Rumpst- Boom, te voet van Boom naar Wille- broek-Kiel (5 minuten) per boot van Willebroek-Kiel naar Vilvoorden of Brussel. Reizigers worden wegens bagage niet lastig gevallen. De heer Maurits Wagenvoort sprak gisterenavond in »Araicitia« voor de leden van het Nut over Jan Pietersz. Koen en zijn naneef. In gedachte ging hij terug tot 1714, toen de O. I. Compagnie nog in volle kracht was, ofschoon de Republiek reeds ging verzwakken. Hij schetste de Nederlanders in Indië als kooplieden met practischen blik. Zij kwamen met vollen geldbuidel en wisten zich overal te vestigen ten spijt van Portugeezen en Engelscheo. Onze voorouders deden daden, steunende op het recht van den sterkste, maar men moet ze beschou wen in de lijst van den tijd. Ze wil den liefst in vrede leven, eenvoudig, omdat de oorlog te duur was. Ze kenmerkten zich door een onver moeide arbeidszaak, en ze gaven niet gauw op, wat ze eenmaal hadden opgevat, vaak traden ze als despoot op, maar toch als verlicht despoot. Ze hadden overal oog voor en be studeerden met groot geduld de natuur van Insulinde, als vrucht waarvan de Plantentuin in Buitenzorg. Het aanpassingsvermogen van Jan Compagnie is bewonderenswaardig. Hij kende geen stand. Toen op stand werd gelet kelderde de Compagnie. Het volhardingsvermogen van onze voorouders was ook zeer groot. Iu de 18de eeuw is Jan Salie ontstaan. De Nederlandsche Staat was voorzichtig. Toch werd toen ook veel gedaan, vooral dour ons leger, dat niet genoeg gewaar deerd wordt. Vooral in het laatst der 19de eeuw kwam herleving door Van Heutz met wien een nieuw tijdpeik aanbrak. Het leger vestigt in de Buiten bezittingen ons gezag. Makasser nog kort geleden onbeduidend is thans een welvarende en bloeiende plaats. De vrede heeft ook hier helden, even goed als de oorlog. De koloniale arbeid wordt met den dag zwaarder en ingewikkelder. De inboorlingen koesteren geen liefde voor ons, doch ze voelen, dat ze onder geen ander bestuur beter af zouden zijn dan onder bet onze. Hoe het in deze duistere dagen met ons Indië zal gaan, niemand weet bet. Wij moeten ons zelfvertrouwen be houden en alles kalm onder de oogen zien. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van bet Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand November 1914. Brieven (Binnenland.) Amerongan, Antoine Aerts, Tilburg. Ameli van Beginne, Amersfoort. Bestuur der Staatsspoorweg, A'dam. Wed. Beuffi, B. Brouwer, Louis de Rondt, Bechen Bolleman, W. Brink, Dirk Buyn, Jacques Celis, Marie Ceulemans, Consul Beige, id. Bresbem. Houwen Hoogland. Wemeldinge. Euen. Tilburg. Amsterdam. Steenbergen, den Haag. id. Huis van Bewaring, 's Hertogenbosch. Mej. H. Huijboom, Amersfoort. George Janus, id. Charles de Bie, Lamberts, Maastricht. Mm. Meuier, 7 Ch. Murras, T. Mijers, Leoviel Neyt, M. Noog, Amsterdam. W. Priem, Amersfoort. J. Prusman, Amsterdam. W. Ridsdel, Amsterdam. Steins, Rotterdam. Lambrecht Verbruggen, Helmondt. Victor Vennuht G. Vos, Tilburg. Briefkaarten (Binnenland.) H. Boesvelt, Marie van Bergen, H. Bijsterboch, Demaar, R. Grave, C. van Gastel, S. van Gelder, Nies Hassink, Klaassen, D. v. d. Kamp, Kervijn de Heerendré, Lievers, J. Mul, Marie Roelandt, Toon van de Vlasakker, Tilburg. Kastel? Amersfoort. Tilburg. Arnhem. Amsterdam. Amersfoort. Amersfoort. Haag. Zwolle. Enschede. Amérsfoort. Baam. 2 briefkaarten zonder adres. Brieven (Buitenland.) Hendrik Carlsson Cardiff.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1