Gemengd Nieuws. Adverteniiën. FINANCIEEL NiEUWS- EN UITLOTINGSBLAD Mower's Boekhandel. Slotlonwer's Stoomdrukkerij, Ingezonden. Voor Huis en Hof. Immon Bouwer Co. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. POUR LPS OFFICIERS BULGES. (35ste JAARGANG) Prijs f 2.50 - fr. 5.== p. j. Bilderdijkstraat 98, DEN HAAG. Bondgenootensfr. 19, BRUSSEL. DRUKWERKEN. Mme. Gijsels Dielis Mme. Hartlaub Borgerbout. Bruxelles Briefkaarten (Buitenland.) Leopol Beijeus Boutteau Jean Buliek Joseph Charlier Wed. v. d. Castel Olice Delfasse Jules Gernacit A. M. Gilson Jean Melard Jan Hulst Turnhout. Brasninel Bruxelles. Esschen Bruxelles. t Hallemboy. Bochum. Mme. Huijdels Bruxelles St. Gilles. Mme. Lerauge Bruxelles. Mm. Massage Schaerbeek. Ant. Naudts St. Gilles-Bruxelles Mme. Nicbiels Laeken-Bruxelles. Naudls St. Gilles-Bruxelles. Ter kaasmarkt van Maandag 30 Nov. jl. werden aangevoerd 5 wageo3, bevattende 675 K.G. kaas. Ze ging vlug van de hand tegen f 33,— ii f 40,50 per 50 K.G. Tot telephoniste aan het een- traal-bureau alhier is aangesteld mej A C. van Eist. De vaandrig N. W. Spaarkogel van het 5e reg. infauterie is benoemd tot reserve-tweede-luiteoant. De beide eerste dagen dezer week zijn 3500 Belgische soldaten van hier naar het interneeringskamp te Soesterberg vertrokken. Heden gaan er nog 2000. De overigen zullen bin nenkort volgen. Circa drie weken geleden werd in bet buiten van prof. Ph. Kohn- stamm te Ermelo ingebroken. De dader, een landlouper uit Am sterdam is bereids door de politie ingerekend, terwijl onze recherche een groot aantal der gestolen voor werpen heeft opgespoord. De winterzitting der Prov. Staten van Utrecht werd gisteren geopend onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin, mr. F. A. C. graaf van Lyoden van Sandenburg. Besloten werd de herziening van het algemeen reglement voor de water schappen in de provincie Utrecht in de volgende vergadering van deze zit ting te behandelen. De verschillende subsidie-aanvragen werden naar de afdeelingen verzonden terwijl andere punten commissoriaal,werden gemaakt. De volgende vergadering wordt Woensdag 9 December gehoudeu. Het leeningsplan. Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt: Naar verluidt zal als resultaat van bet overleg hetwelk heden gepleegd is tusschen de Commissie van Rappor teurs uit de Tweede Kamer over het leeningsontwerp van den Minister van Financiën waarschijnlijk overeenstem ming worden verkregen tusscüen Kamer en Regeering in dien geest, dat een voorstel tot definitieve regeling der dekking zal worden gedaan vóór 1 Januari 1917. Inmiddels zouden de opcenten op het geslacht. op de invoer rechten en op het recht van successie vervallen en daartegenover het aantal opcenten op de bedrijfs- en de ver mogensbelasting respectievelijk op de inkomstenbelasting worden ver hoogd van 20 tot ongeveer 35 procent. De bedoeling zou daarbij zijn dat de opcentenheffing, gelijk deze bij aan neming van deze voorstellen zou worden, alleen zou zijn vastgelegd tot bet einde van het jaar 1917. Handelsblad. Na drie maanden. In den avond van 29 Augustus werd ter sprake gebracht of bet niet drin gend noodig was, naast het Plaatse lijk steuo-comité op te richten een Comité tot steun van buitenlandsche slachtoffers van den oorlog. De loop der gebeurtenissen deed de vraag rij zen of niet al heel spoedig men toe vlucht zou zoeken in de Lage landen aan de zee. Zooals 't gewoonlijk gaat, waren er in het kleine kringetje, dat deze moge lijkheid besprak, optimisten en pessi misten de laatste verre in de minder heid. Er werd nóg eens over gesproken en nóg weer eens, en al spoedig werd besloten om 't maar te wagen. Ieder wist hoe ontzaglijk veel reeds was gevraagd en hoe heel veel reeds werd gegeven voor de stadgenooten, die te avond of morgen óok de gevolgen van den oorlog zouden gevoelenmaar allen meenden, dat éen kwartje er nog wel bij zou kunnen. Hoe heel veel er met dat éene kwartje is tot stand gebracht, willen we hier schetsen, óok als voorloopige verantwoording, maar niet minder om wat meer bekendheid te geven aan ons goed en nuttig werk, dat uit den aard der zaak niet zoozeer naar buiten werd opgemerkt. Er werden nog eeo paar samen sprekingen gehouden den 3 October werd een oproep geplaatst in de plaat selijke pers en 6 October had een openbare vergadering plaats in tOns Huist. Het stukje »Het moet!® had ingeslagende zaal was overvol en we kregen niet alleeu veel kwartjes, maar ook allerlei persoonlijke hulp en toezegging van velerlei, dat we noodig hadden. 't Allereerst hielp ons de heer Joh. G. F. van Achterbergt), die zijn villa »Greiha«, gedeeltelijk gemeubeld, met een Üinken voorraad winterprovisie, zijn waakhond, en nog veel meer, te onzer beschikking stelde, nog wel voor den duur van den oorlog. De hartelijke ovatie welke hem, die zich bij den ingang der zaal achteraf bield, in de vergadering van 6 October word ge bracht, toon men hem letterlijk dwoDg zijn schuilplaats te verlaten, was wel verdiend. En hoe heerlijk beeft zijn voorbeeld navolging gevonden. De heer H. Jonker stelde een zijner huizen aan het Juliana plein ter beschikking; men wedijverde in het aanwerven van contribuanten en het ter bruikleen geven van meubelen en huisraad. Hoe gaarne zouden we hier enkele namen noemen van hen, die een hartig woordje spraken met vrienden en ken nissen en die een aantal jongemeisjes wisten mobiel te maken, om, iedere week weer aan, den Penningmeester behulpzaam te zijn bij het innen der kwartjesmaar we zouden sommigen vergeten en dus ontstemming wekken Ons doel was, de uitgewekenen, die om velerlei redenen niet konden onder gebracht in het pakhuis van den heer Gerritsen en in schoollokalen en andere groote zalen, zooveel mogelijk in eigen kring onder te brengen in zoo goed mogelijk gemeubelde huizen. Dat werd in de openbare vergadering van 9 October definitief besloten. En eer we een etmaal verder waren, kwam de stroom van Belgische uit wijkelingen ook over Amersfoort. In den ochtend van Zaterdag 10 October werd, heel onverwacht, het Gemeentebestuur gealarmeerd door het telegram, dat de komst van het eerste convooi aankondigde tegen acht uur 's avonds. Zij kwamen eerst na midder nacht en vonden allen, dank zij de edelmoedigheid der burgerij, de krach tige organisatie door de zoogenaamd groote commissie en den ijver van zóo veel dameshanden, een flink avondmaal en een goed nachtleger. Al aanstonds werd er «gesorteerd* maar dien nacht vonden we er geen voor onze buizen óok niet den vol genden langen Zondag, toen heel ons comité in touw was veel langer dan de zon scheen. Hoeveel nachtrust is toen en de geheele volgende week opgeoflerd, ook al was men nóg zoo moe, om alles in orde te hebben. Hoe hebben onze dames gezwoegd en gesloofd om de villa vGretba® en het huis aan den Liendertschenweg en dat aan het Juliana-plein en dat aan de Kampstraat zoo goed mogelijk in te richten. Daar zat heel wat aan vast om de honderde stukken meu belen en huisraad saam te voegen tot een prettig geheel, waarvan zelfs geen vakman zou hebben gezegd, dat de samenstellende deelen kwamen uit wie weet hoe veel huishoudens. Maar óok hoe goed deed het bun als zij hoorden en zagen, dat de arme ver jaagden, die weinige weken te voren in eigen buis en met eigen meubeltjes zaten, in hun tijdelijk tehuis zich recht op hun gemak gevoelden, en hoe vol komen juist was het zeggen van een der heeren, die in opdracht van het comité een soort inspectie-tocht had den ondernomen naar onze huizen: uwe kwamen er opgefrischt vandaan het zal ons bijblijven heel ons leven®. Maar nog ander werk wachtte ons. Nog in dezelfde eerste week bleek het noodig, sommige Belgische offi cieren, die maandenlang niets hadden vernomen van vrouw of kinderen, óok bij te staan omdat enkelen hunner, alweer door de gevolgen van den oor log, Diet bij machte waren, zelfstan dig zich de zeer groote uitgaven te getroosten, verbonden aan het meu belen van een huis. Het comité bad het geluk, hiervoor de medewerking te verkrijgen van luitenant G. M. P. Henriette, van de Belgische grenadiers, wien geen moeite te veel is om zijn kameraden te hel-1 penen die niet minder heel den dag en halve nachten in de weer is om zijn landgenooten bij te staan. En weer waren het de plaatselijke pers, die door T opnemen van het communiqué »A1 weer?» en de onuit puttelijke goedgeefschheid der burgerij van Amersfoort, in alle lagen, die ook dit deel van ons werk dedeD slagen. Een week later werd ons even plot seling een nieuwe taak op de schou ders gelegd. De Lijsten der geïnterneerden be gonnen toen bekend te worden in het buitenland en als gevolg daarvan kwa men 's avonds vrouwen en moeders en zusters en vaders naar hier om hun verwanten na zóóveel weken scheidens terug te zien een korte verzachting voor het onbeschrijflijke leed en de verschrikkelijke vermoeienissen, welke deze beklagenswaardigen doorstonden. Van dertig klom hun aantal alras tot twee- en driehonderd per avond en niet alleen groeide hun aantal, maar wat heel wat erger is dat van de treinen, die hen tot zelfs 's nachts half één hier aanbrengen. Men moet slechts ééns hebben ge hoord hoe deze beklagenswaardigen in 't bolle van den nacht te voet van huis gingen, een enkele maal zoo ge lukkig waren om een kar te vinden die hen voor grof geld meenam tot de grens en boe ze na urenlang in den trein ergens op de vlakke spoorbaan te hebben gewacht, eindelijk hier aan kwamen, om al aanstonds te zeggen: die menschen moeten we óok helpen. Af van angst en vermoeienis komen ze hier aan en, onbekend als ze zijn met ons geld en de prijzen, worden ze overvraagd en wordt hun een onder komen verschaft, dat dien naam niet kan dragen. Er zijn er onder, die al heel blij zijn oen eenvoudig, doch zindelijk stioo leger te krijgen; maar óok, die van beteren doen zijn en bij goede men schen onderdak worden gebracht voor redelijken prijs. Er zijn er onder, die nog ietoverhielden van hun reisgeld; maar óok, die bijna niets meer hebben. Noem 't onverantwoordelijk, dat dezen de lange reis onder die omstandigheden maakten, doch ze zijn er en men kan ben niet op straat laten en zonder een warme kop koffie en een paar sneden brood. Ook hier heeft het geluk ons gediend. Mevrouw Van Arkel, eebtgenoote van den Burgemeester van Hoevelaken, heeft in die Gemeente een collecte gehouden en de opbrengst daarvan is afgestaan aan ons comité, dat daarmee heel veel goed doet. Van niet minder belang is de mede werking welke ons comité in de laatste week mocht ontvangen van tal van dames en jongemannen, die op de eerste plaats nagaan of het aangeboden logies voldoet aan zekere minimum eiscben, afwisselend met den daarvoor gevraag- den prijs, en zorgt, dat de vieemde- lingen blijven uit handen van ben, die hen trachten te expioiteeren. Wat dit zoogenaamd nstationswerk» eischt van de jonge mannen, die bet natuurlijk om beurten, want anders zou het heelemaal niet uit te houden zijn geheel belangloos tot diep in den nacht doen, weten slechts enke len, die tegen middernacht en zelfs bij éénen hen als geleiders bezig zien en beseffen slechs zij, die nagaan dat eerst lang daarna, als de bezoeksters een weinig zijn uitgerust en verkwikt door een kop warme koffie, kan wor den overgegaan tot het bezorgen naar hat nachtkwartier; 't is gewoonlijk al een eind na tweeën eer de beeren, die de late beurt hebben van het stationswerk, huD eigen huis weer betreden. Zouden er nog wezeo, die hier de behulpzame hand willen bieden? Ten slotte zij vermeld, dat het koloniehuis van de Oud-Katholieken, bij den Stompert, met den volledigen inventaris welwillend te onzer be schikking is gesteld. Onnoodig te zeg gen, dat wij dit gulle aanbod met beide banden aangrepen. Een 14-tal vrouwen van geïnterneerden vindt daar reeds tegen betaling van een matig bedrag, met hun kroost, een in ieder opzicht uitmuntend onderdak en althans eenigermate het familie leven terug; er zijn nog enkele plaat sen, doch wij stellen, gelijk wel van zelf spreekt, vrij hooge eischen voor de toelating, opdat het doel, waarmee dit heerlijk tehuis ten gebruike werd gegeven, volkomen worde bereikt. Hoe gaarne zouden we in bijzon- derbeden treden over de verschillende afdeelingen van het werk, dat ons op de schouderen werd gelegdde Re dactiën der bladen kunnen ons echter niet zóo veel ruimte afstaan. Besluiten we dus mei te zeggen, dat de bijdragen, geschonken voor den oorspronkelijke!) arbeid van ons comité en het geld, verkregen door de collecle te Hoevelaken en bijdragen van Belgische officieren zorgvuldig worden uiteen gehouden en dat elke cent eenige malen wordt omgekeerd, opdat we niet voor de droeve nood zakelijkheid komen, tegen onze mensch- jes te moeten zeggen, dat we geen huishoudgeld meer kunnen geven. Ook gij lezaros of lezer kunt dit voorkomen namelijk door ons geldelijk te steunen. Herinneren we, dat het Bestuur van het comité is saamgesfeld als volgt: C. J. F. Prins, Voorzitter, Bee- kensteinschelaan 12. P. J. Frederiks, Secretaris, Kortegracht 9 telefoon 19. W. C. Engelberts, Penningmeester, Pieter Bothstraat 5. A. L. Versluys, Onder-Voorzitter, Blanken beimstraat 20, telefoon 123. G. M. P. Henriette, luitenant der Belgische grenadiers, Beekensteiuschelaan 12. B H. Kuiper, Zevenhuizen 7. Tb. C. V. ter Maat, lid van het Provinciale Comité, Hof 2 telefoon 165. mevrouw A. Jorissen De Wit, Muurhuizen o»er de Korte gracht 21, telefoon 90. mevrouw P. A. L. MollConinck Westenberg, Groote Koppel 2, telefoon 14. mejuf frouw H. J. Muller, Lange Bergstraat 8. mevrouw E. E. Prins—Fortuin, Bee kensteinschelaan 12. mevrouw J. B. RantVan derMeijdeu, Beukenlaan 1. mevrouw A. S. J. RijkensVan Slooten, Utrachtscheweg 69, telefoon 110, me juffrouw M. E. M. Sudkamp, Van Mechelenstraat 15'. D. Gerritsen, Soes- terweg 9, telefoon 25. H. Koning, Arnbemschestraat 24, telefoon 91. Voor het comité C. J. F. Prins, Voorzitter. P. J. Frederiks, Secretaris. Waar olie van sardines goed voor is. In de Vogezen stond een batterij van Fransche 75-ers en werkte aan vankelijk uitstekend. Maar langzamer hand werkte het mechaniek van de kanonnen minder vlot, en de luite nant, die het bevel over de batterij voerde, vroeg om olie. Maar niemand wist er aan te komen en bet zou stellig eeu uur tijd gekost hebben uit den naasten winkel olie te gaan halen. Opeens herinnerde een soldaat zich, dat zijn moeder hem eenige blikken sardinos had gezonden. Zij werden geopend, het mechaniek werd ge smeerd met de olie en het vuren dreef de Duitschers op de vlucht. Toen aten de soldaten de sardines op. Nooit heb ben sardines zou lekker gesmaakt zegt Daily Sketch. Uit- en doorvoer verboden." Uit- en doorvoer in Duitschland van opgeloste caoutchouc, schroef- snijdijzers, brandhoud, fosforsulpbaten, fotografische objectieven glas voor sneeuwbrillen, centraliet en natuur- soda zijn verboden. Wegmaken van inktvlekken. Als een middel om inktvlekken uit gedrukte boeken weg te maken be veelt een Engelsch weekblad een weinig zuringzuur aan, opgelost io wat warm water. Als met die oplossing de inkt vlek zachtjes wordt ingewreven, zal zjj verdwijnen, terwijl de gediukte tekst ongeschonden blijft. Het middel is ook zeer geschikt om kantteekeningen uit boeken te ver wijderen. Benzine. Houtwormen worden gedood door benzine te gieten in de door hen ge maakte gaatjes. Benzine is een middel tegen aller lei insecten. Ook kan men muizen ver drijven, door dotten katoen of watten met benzine overgoten in de muizen gaten te stoppen. De liefde is lankmoedig, de liefde is goedertierend, Zij is niet afgunstig, Zij is niet hoovaardig, Zij praalt met haar gaven niet, Zij handelt niet ongeschikt, Zij zoekt zich zelve niet, Zij wordt niet verbitterd, Zij rekent het kwade niet toe, Z(j verblijdt zich niet in de onge rechtigheid, maar over de waarheid verblijdt zij zich. Observator. Connaisant parfaitement son métier désirerait journeés dans maison bourgeoise. Adresse Westerstraat No. I. Kortegracht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wie sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-i ii richting. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. LIBE^.IEIE - PAPETEEIE Dit Weekblad bevat alle Uitlotingen, Rentebetalingen, Nieuwsberichten, Producties, in één woord alle wetenswaardig heden op financieel gebied; het geeft geregeld hoogst interessante Hoofdartikelen, Koerslijst der meest actieve fondsen en Beurs- verslagen uit binnen- en buiten land het verstrekt gratis advies in de rubriek Beantwoordingen enz., terwijl eens per maand een prijslijst der premieloten wordt gepubliceerd. Ook vermeld het blad alle uit lotingen der kleinere leeningen van Gemeenten, Tramweg- en andere Maatschappijen. waarin begrepen de geregelde kostelooze controle tot 100 nummers van ultlootbare fondsen. BUREELEN: Voorhanden in Levering van alle voorkomende

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2