ARMVERZOHGER uud KLIJMAGM DE LANDBOUWBAM TE UTRECHT BIJZONDER G0EDK00PE AANBIEDING. N. B. Brillen worden geleverd op voorschrift van H.H. Loktoren. HET CENTRAAL KLEEDINGMAGAZIJN Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. SOLLICITANTEN SUCCES J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Lama/son Bouwer Co. Y- MAGAZIJN DE „GOUDEN BRIL" n Bezichtig onze Etalage!!! UTRECHT, Steenweg II, over de Buurkerk der! O, mijn schouder! 't Was een doodeljjk schot. Ik verstuik mijn voet bij 't struikelen over mijn voorman, maar let er niet op. Eindelijk zijn wij aan de loopgraven, waar wij van boven in neerschieten. Ongelukkig werden eenige onzer kameraden, die er in gesprongen waren, gekwetst. Door een boomgaard komen wij aan het eerste huis, toen eensklaps uit alle luiken en vensters geweerloopen drei gen en wij blootgesteld zijn aan een ontzettend vuur. Onwillekeurig blijven allen staao. Men dringt opeen, kreten weerklinken, daar snellen wij weer vooruit. Reeds is de deur opengebroken, 't Huis is leeg. Allengs wordt in de straten de aan eensluiting der manschappen verbro ken en plotseling zie ik, dat wij nog slechts met een 20-tal mannetjes bij een zijn. Wij loopen hoera-roepend door de straten, de deur van een huis gaat open en wij staan eensklaps tegenover een 30-tal Franschen. Ik riep: schiet toch! Eindelijk komt er een kogel van achteren, die onzen onderofficier door 't been dringt. De kerels zijn intusschen aan den hoek van de straat verdweneD. Wij wachten nu, tegen de muren aangedrukt, wat er komen zou. Eindelijk komen Wur- tembergers, bij wie wij ons aansluiten Nu trekken wij bet dorp door, maar worden aan 't andere einde door zulk een hevig artillerievuur ontvangen, dat 't roekeloos zou zijn voort te gaan. Er bleef van ons bataillon slechts een klein troepje over. Huiveringwekkend schijnt het vuur van den brand tus- schen de populieren door. Zulk een gezicht vergeet men niet. Dat was de bestorming van Fres- noy-les-Roye. De stemming in Amerika. De «New York Times« zegtDe pogingen van een groot aantal profes soren en schrijvers om de schending van het Belgisch gebied te rechtvaar digen, hebben de openbare meening en het geschokte nationaal geweten niet overtuigd. De plundering van België is niet slechts een misdaad maar een domheid die de beschaving tegen Duitschland in het harnas gejaagd heeft, in alle landen. Het is onmogelijk die beschuldiging af te wentelen door voor te geven, dat die schending noodzakelijk is geweest. Duitschland heeft ran België een kerk hof gemaakt, een vreedzame natie ver treden en de ziel van België verpletterd onder de met ijzer beslagen laarzen van het oprukkende leger. De overwinning kan aan Duitschland machtgeven maar geen vergilfenis voor die misdaad en de gevolgen zullen zich voor eeuwig tegen Duitschland keeren. Een bezoek bij Stijn Streuvels. Een correspondent van de Maasbode heeft een bezoek gebracht aan den bekenden Vlaamschen schrijver Stijn Streuvels. «Gij overvalt mij juist bij mijn dage- lijksch werk,* zeide bij, »ik moet tegen woordig tuinieren en sta alleen voor de zorg van mijn wild- en hoenderpark. Ge moet me nemen, zooals ik ben, kom binnen!* En samen stapten wij de glazen veranda door naar een gezellig, met smaak gemeubileerd vertrek. Streuvels vertelde over den oorlog en van zijn ontmoetingen en bevin dingen der Duitschers. «In den beginne,* zeide hij, «sche nen de Duitschers mij geheel met rust te zullen laten. Mijn buis was blijkbaar te eenzaam gelegen en zij trokken allen verder op naar het dorp, waar zij zich kwartieren zochten. Allengskens echter raakten zij met de bevolking op meer vertrouwelijke» voet en zoo kreeg ook ik op een dag bezoek van een achttal officieren en adjudanten. «Terstond voelden zij zich bij mij zeer goed thuis en verschillende dagen heb ik met hen in vollen vrede en alle huiselijkheid omgegaan. Zij waren niet indringerig of lastig maar gedroegen zich doorgaans als deftige menschen, die mij niet den geringsten overlast wilden aandoen. Wij aten gezamenlijk en onze gesprekken waren ongedwon gen en gul. «Op een der dagen was mijn voor raad uitgeput. Ik maakte mijn bezwaar aan den luitenant bekend, hem zeg gend, dat er dien middag niets op tafel kon komen, daar alles was op gebruikt. Doch geen noodaanstonds trok de luitenant er zelf op uit en des middags werd een keurig maal opgediend, waarbij ik als gast ge- noodigd werd. Achterdocht kenden zij niet het minste, 's Avonds gingen zij naar hunne slaapkamers en hingen revolvers en degens gewoon in de vestiaire alsof zij thuis waren. «Er waren een paar hartstochtolijke lezers onder hen, die een druk gebruik maakten van mijne bibliotheek, zoodat zij tot laat in den nacht bleven snuf felen en lezen. Zij brachten alles even wel behoorlijk terug op de plaats, waar zij het genomen hadden, zoodat ik, ofschoon in den beginne daarvoor vreezende, geen enkel boekje mis. Hunne bezigheden gedurende den dag bestonden hoofdzakelijk in het gaan ter jacht, 's Avonds kwamen zij dan terug en brachten geregeld een schoo- nen buit mee, die zij naar de regels der kookkunst wisten klaar te maken. «Ook mij vroegen zij tot tweemaal toe om mee op jacht te gaan. Streu vels, zeiden zij, neem uw geweer, dan gaan wij er samen opuit. Ik meende, dat zij mij een strik wilden spannen. Toen ik hun evenwel opmerkte, dat ik mijn geweer had moeten inleveren en dat het bijgevolg ver van huis was, duwden zij mij een ander in de handen en bleven aandringen, dat ik mee ter jacht zou gaan. «Zoo is bet mij uit meerdere din gen gebleken, dat het waarlijk oprechte kerels waren. Op een der dagen had den zij gemeend een verren tocht te moeten maken. Zij vroegen mij toen, of ik hun niet wat wijn kon mede geven. Natuurlijk voldeed ik aan hun verlangen, maar toen zij voor den tocht gereed stonden, kwam er opeens een tegenbevel en moesten zij thuis blij ven. Een der adjudanten zag daarin eone schoone gelegenheid om voor zichzelf beslag te leggen op de fles- schen, die zij mij hadden gevraagd. Ik liet hern begaan, maar toen de tijd van vertrek gekomen was, nam ik den overste even tor zijde en vroeg hem, of hij tevreden was over het verblijf ten mijnent. «Géwis», antwoordde hij. Welnu, zei ik daarop, wanneer ik u dan goed ontvangen en gehuisvest heb, door u alles voor te zetten wat ik geven kon, zou het mij toch ver drieten, wanneer uw bezoek mij de onaangename herinnering liet, dat ik daarbij nog noodeloos van den gerin gen voorraad, dien ik heb, ben ont last geworden. «Wel, boe, sprak de overste, wal wilt ge daarmee zeggen. «Ik deelde hem het geval van den adjudant mede en hoe deze nog een dozijntje tlesschén wilde meevoeren tegen den dorst In later tijd. Terstond moest de adjudant verschijnen en vrij onvriendelijk werd hem gelast, de lles- schen weer netjes neer te leggen, waar hij ze genomen had. Dat is al mijn avontuur, schertste Streuvels, wat ik van de Duitschers heb beleefd. Als vriendelijke en goedschiksche men schen zijn zij bij mij aangekomen; goedschiks en vriendelijk ook wederom vertrokken. Maar boven alles uit sprak het ver langen van dezen grooten Vlaming,zich wederom omringd te zien van vrouw en kinderen. «Eerst dan zal ik weer gelukkig zijn,» zeide hij bij het af scheid, «wanneer de laatste Duitsche soldaat uit Vlaanderen zal verdwenen zijn. Zoolang zal het voor mij oorlog zijn in mjjn binnenste. Vaarwel!» Heden wordt in de buurt van Hamersveld eene oefening gehouden door den militairen geneeskundigen dienst en de Roode Kruis verplegings- en transportcolones uit Amersfoort, Leusden, Hoogland en Ede, welke oefening waarschijnlijk door Z. K. H. prins Hendrik zal worden bijgewoond. De minister van oorlog brengt heden vergezeld van het waarnemend hoofd van de 2e afdeeling van zyn departement, kapitein De Quay, een bezoek aan het interneeringskamp te Soesterberg. Burgemeester en Wethouders zonden aan den gemeenteraad een voorstel van de Commissie van bij stand en het beheer der Gemeente- bedtijven, tot uitbreiding van het buizennet der gasfabriek en water leiding, het aanleggen van een kabel net aan de Zuidkant van den Berg en uitbreiding van het gasbedrijf. Volgens een door den directeur der Gemeentebedrijven opgemaakte be grooting zullen de gezamenlijke kosten daarvan f 375.500 bedragen. In de eerstvolgende raadsvergadering zal hieromtrent een besluit worden ge nomen. Onze stadgenoote mejuffrouw J. J. Wessels slaagde bij het examen voor apothekers-assistente. De eerste winter-collecte der Ned. Hervormde Diaconie heeft op gebracht f 605.10. Door dames woidl Jargs de huizen gecollecteerd voor eene Kersl- gave aan ons leger en onze vloot. Ensemble Solscr en Hcsse. Solser en Hesse hebben gisteravond doen schudden van het lachen. Ge heel hun optreden was een succes. Vooral het optreden van The Niblets, het wonder der menschelijke zang stemmen, viel zeer in den smaak. Jam mer dat de zaal zoo slecht bezet was, zooveel leege plaatsen doet slecht aan. Zondagavond omstreeks half elf ontstond door tot nu onbekende oor zaak brand in het perceel hoek Drie- ringenstraat en Muurhuizen. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de fel om zich heen grijpende brand tot de zolderverdieping te be palen. De naastliggende Israëlitische syna goge bekwam geen schade. Huis en in boedel waren verzekerd. Dank zij een zending van niet minder dan 70 kisten met kleeding- stukken uit Amerika kon het comité voor de Belgische vluchtelingen op Sint Nicolaas aan een groot aantal zijner verpleegden een hoogst wel kome verrassing bereiden door het uitreiken van een degelijk warm stel kleèren. Quick speelt Zondag achter «Rustoord» tegen H. V. G. Nieuwe gift van f 50.000. De Javasche Bank beeft opnieuw f 50.000 doen toekomen aan het Kon. Nationaal Steuncomité 1914. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag werden aangevoerd 3 wagens, be vattende 400 K.G. kaas. De handel was matig. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Dec. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan ds kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. naar de betrekking van bij het Burgerlijk Armbestuur op eene jaarwedde van 800 worden uitgenoodigd hunne stuk ken in te leveren vóór 12 De cember aj. bij den Secretaris. Bureau Koestraat. Zonder voorafgaande oproeping worden persoonlijke bezoeken niet afgewacht. Met een apparaat maakt ieder in enkele seconden zijn scheermes vlijm scherp. Prijs 1.50 (naar buiten ƒ1.65). VAN DUINEN, Lange- str. 109. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Laagestraat 119. Eer«t« klasse Reparatle-lnrlohting. Specialiteit in Bijiaarzen. Koi'tegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effectetn, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-i iirichting. Agent Phoenix-Brouwerjj Telefoon No. 29. -£& Mineraalwaterfabriek en Bierbottelarij Stoovestraat 12. Hel beste middel tegen eelt en likdoorns is het Speciaal Staalwarenmagazijn „DE DRIE STAALSTEDEN" Engelscb, Duitsch en Zweedsch fabrikaat. RUIME KEUZE Tel. 2386 likdoornschaafje onder B. A. ROMER „Anticor" 1.75 en ƒ3.VOLLEDIGE Zadelstraat 12, UTRÉCHT. Electr. Slijperij. GARANTIE. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder Ie. hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken de Heer H. E VAN SWEDEN, Spui, aldaar Voor Leusden en Omstreken de Heer A. POTHOVEN, aldaar DE DIRECTIE. Brillen, Pince-Nez, Lorgnetten, Loupen, Leesglazen, Barometers, Thermometers en meer Optische Instrumenten. Verband- en Ziekenverplegings-Artikelen. Prima kwaliteit Scharen, Messen en bijbehoorende zaken. REPARATIE- EN SLIJPINRICHTING. Aanbevelend, W. F. A. GROENHUIZEN, Langestraat 42 Instrumentmaker Telefoon Interc. 83. is HET NIEUWE MODEBLAD, dat bij ons is verkrijgbaar gesteld. Men blijft daarmede op de boogte van wat er in de modewereld voorvalt, wat afgeschaft of als verouderd verworpen en wat als nieuwe mode wordt toegepast. Niemand mag daarvan onkundig blijven. HET NIEUWE MODEBLAD verschijnt tweemaal per maand, in 14 pagina's, met patronenblad. Het bevat een keur van toiletten en patronen, terwijl enkele pagina's worden gewijd aan «Wetens waardigheden" welke rubriek veelal rijk geïllustreerd is. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Prijs slechts S5 CtS. Per drie maanden (2e Uitgave), (franco per post 80 ets.) Men abonneere zich bij den uitgever van deze Courant. WEGENS OPHEFFING DER ZAAK wordt de geheele voorraad SPOTGOEDKOOP opgeruimd. Alles moet vóór 15 Februari a.s. weg zijn. wordt opgehoven en zal vanaf Zaterdag verkoopen voor 40 50 en CO percent onder de waarde. Niet alleen de enorme voorraad wintergoederen, ook de nog voorradige Costuums en Kinderpakjes worden zoo goed als weggegeven. Wij laten eenige prijzen volgen, doch bevelen een ieder ten zeerste aan: Heeren Ulsters, Winterjassen en Demi-Saisons van f G.5Q, 9,—, 12,50, 15,—, 17,50, 21,—, 25,— enz. voor f2,75, *1,25, 5,75, 7,50, 8,50, 10,50, 12,enz. Winterjekkers in Floconé, Ratiné en Eskimo gevoerd met Flanel of Buckskin van f 5,50, 7,50, 10,50, 14,16,enz. f2,90, 3.75, van f 12,50, 5,50, 15,50, 6,75 7,50, enz. 18,21,enz. Zware Motor Jekkers voor f 6,50, 7,50, 9,12.enz. Kinderjasjes, Ulsters en Jekkers met en zonder overkragen van f2,25, 3,50, '1,75, 6,7,50, 9,— enz. voor fl,10, 1,90, 2,75, 3,25, 3,75, 4,50 enz. Echte Engolsche Regenjassen uitsluitend prima kwaliteiten van f 12,50, 15,17,50, 20,22,50 enz. voor f 7,50, 9,—, 10,50, 12,—, 11,50 enz. Zware Stofjassen in verschillende kleuren voor Reis- en Winkelgebruik vanaff 1.90 Waterdichte Fiets-Capes in alle maten vèr beneden de waarde Jongens- en Meisjes-Capes vanaff 0.85 Cheviot Kinderbroekjes vanaff 0.38 Manchester Kinderbroekjes vanaf f 0.58 Overhemden, nieuwste dessins van 1.10 en 1.40 voor-.68-.78 Ook een groote partij stukgoederen voor Ulsters, Winter jassen, Demi-saisons en Costuums wordt spotgoedkoop opgeruimd. Komt zien en overtuigt U alles moet zoo spoedig mogelijk weg. Zondags geopend tot 2

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2