Plaatselijk Nieuws. pCt. der dragende zeugen geslacht was en er langzamerhand groote schaarschte ontstond, een gevaar dat ook ons land dreigt. Nieuwe Ct. Vluchtoord Nunspect. Bij de Kerstfeestviering is aan den Regeeringscomonissaris, dr. Hendrik Muller, door de vluchtelingen een ge denkpenning overhandigd, geslagen door de firma Begeer te Utrecht, met een adres, verklarende idat de wel daden van Nederland nooit door ben zullen worden vergeten® en den ge noemden Commissaris dankende ivoor de onafgebroken zorgen, waarmede bij hen, zoowel te Oldebroek als te Nunspeet omringd heeft.® De sierlijke penning draagt, behalve de wapens van Nederland en België, de woorden: iLes Refugiés beiges reconnaissantst. Ook aan verscheiden afdeelings- hoofden zijn exemplaren van dezen gedenkpenning vereerd. De oorlogsleening. De Minister van Financiën maakt bekend, dat hij met de Nederlandsche Bank een regeling heeft getroffen aan gaande bet beleenen van schuldbeken tenissen in de a.s. vrijwillige Staats- leening terstond bij de storting, zoodat de inschrijver bet hem toegewezen bedrag kan storten zonder daartoe bel geheele bedrag in contant geld beschik baar te hebben. Deinschrijver,die de storting wenscht te doen met geld, door beleening bij de Nederlandsche Bank verkregen, moet zich daartoe wenden tot een der vol gende kantoren van de Nederlandsche Bank Hoofdbank Amsterdam, Bijbank Rotterdam, Alkmaar, Almelo, Arnhem, Deventer, Dordrecht, Enschede,'sGra- venhage, Groningen, 's Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Mep- pel, Middelburg, Nijmegen, Tilburg, Uirecht, Zwolle. De inschrijver zal zich, hetzij per soonlijk, hetzij door tusschenkomst van zijn bankier, commissionnair, makelaar of anderen gemachtigde direct met de Nederlandsche Bank in verbinding moe ten stellen over bet aangaan van een overeenkomst tot beleening bij de Nederlaudsche Bank en tot storting door de Nederlandsche Bank van de op de inschrijving verschuldigde som te zijnen behoeve. De voorwaarden dezer overeenkomst worden in de Staatscourant No. 301 medegedeeld. Wie op daar aangegeven wijze tijdig zich om beleening tot de Nederland sche Bank heeft gewend, zal van de verplichting tot storting op het door hem gekozen Rijkskantoor ontheven zijn, zoolang niet van de Nederland sche Bank bericht is ontvangen, dat de beleening met het aangeboden sur plus niet kan doorgaan (in welk ge val de stortingsplicht herleeft, indien niet biDnen twee dagen voor voldoend surplus gezorgd wordt). Is het aangeboden surplus voldoende en ook overigens de regeling der be leening bij de Nederlandsche Bank in orde, dan heeft de storting voor den beleener plaats door de Nederlandsche Bank en ontvangt hij van deze daar omtrent bericht. Bij de aanvrage om beleening of bij nader afzooderlijk schrijven kan aan de Nederlandsche Bank worden ver zocht om toezending van de stortings bewijzen, welke zijn gehecht aan de beleende Staats-obligatiën. Van verschillende zijden wordt ge vraagd, op welke wijze de inschrijving op de Staatsleening moet plaats heb ben door middel van tusschenpersonen (bankiers, commissionnairs en ma kelaars in effecten) in het bijzonder of dezen inschrijvingsbiljetten moeten overleggen van de particuliere per sonen, aan wie zij hunne tusscben- komst verleenen. Naar aanleiding daarvan deelt men ons mede, dat de Staat alleen te maken beeft met degenen, die een inschrijvingsbiljet teekenen en inzenden en zich niet inlaat met de vraag of de inteekenaar zulks voor zichzelf doet dan wel ten behoeve van een ander. Echter hebben personen van wie het blijkens hun beroep aan te nemen is, dat zjj geheel of grooten- deels ten behoeve van anderen in schrijven, aanspraak op V» pCt. pro visie over het hun toegewezen bedrag hunner inschrijving (uit te betalen nadat alles waarvoor zij inschreven, door of namens hen gestort is). Ban kiers, commissionnairs enz. hebben geen mededeeling te doen van de personen, voor wie zij inschreven veel minder een inteekenbiljet van deze over te leggen dan ingeval die peisonen preferentie wenschen (tot ten hoogste f 10.000) voor het bedrag, waarvoor de bankier voor hen inschrijft. In dat geval moet de ban kier enz. een verklaring van dien persoon overleggen, dat hij preferen tie wenscht en die verklaring, waar voor geen vorm of formulier is voor geschreven, aan zijn inschrijvings- biljet hechten (wanneer er meer zijn met een lijst). Zijn er geen dusdanige verklaringen aan bet inscbi ijviogsbiljet van een bankier gehecht, dan heeft hij, even als anderen, alleen aanspraak op pre ferentie tot een bedrag van f 10,000. in het andere geval heeft bij prefe rentie tot het totaal bedrag der ver klaringen (met een minimum van f 10,000). Schromelijke onvoorzichtigheid I In de vestibule van het Hollandsche Spoorwegstation te 's-Gravenhage ver wekte Maandagmiddag een ongeval veroorzaakt door het onvoorzichtig omgaan met een vuurwapen, heel wat opschudding: Te midden van een clubje kruiers stond een persoon broer van een der kruiers met een revolver, dat later bleek geladen te zijn, te spelen De browning ging weldra van band tot band tot op een gegeven oogen blik bij het overreiken het schiet wapen afging en de chef-kruier door een schot in de borst werd getroffen. Een geneesheer van den Eerste Hulpdienst verleende voorloopigen bij stand, waarna de gewonde per zieken auto naar het Gemeenteziekenhuis werd vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar het gebeurde, dat echter dit staat wel vast uitsluitend aan schromelijke onvoorzichtigheid is te wijten. Te Arnhem werd dezer dagen op initiatief van de Nederlandsche Heidemaatschappij een vereeniging van grieridbezitters opgericht met de be doeling de belangen van de griend- cultuur te bevorderen. In het bestuur hebben zitting de beeren M. J. van Löben Seis te Nij megen, voorzitter, J. P. van Lonk- buyzen te Arnhem, Dr. J. E. van der Meulen te Utrecht, Dr. J. W. Wurfbain te Utrecht en C. J. G. Sis- singh te Arnhem, secretaris. Het secretariaat is gevestigd in het bureau der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem. Tot commissarissen werden benoemd de beeren H. A. Pauwen te West- Pannerden, J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk te Zwolle, C. A. Hie- bendaal te Ubbergen, G. C. D. d'Au- male Baron van Hardenbroek te Drie bergen en W. Kroese te Dieren. De vereeniging heeft reeds een ver koopbureau opgericht en de zorgen hiervan opgedragen aan de Neder landsche Heidemaatschappij. Men meldt uit Sas van Gent d.d. 27 December: Op den Tweeden Kerstdag is langs de grens door een Duitschen grens bewaker een man doodgeschoten, die jarenlang zoowel aan deze zijde van de grens als aan den overkant als de meest karakteristieke persoonlijkheid bekend stond. In tien uren rond zijn woonplaats »'t Staakje*, een buurt van de Belgische gemeente Assenede, stond hij bekend als iPeere®, de koopman in bazen- en konijnenvellen, met wien iedereen om zijn originaliteit gaarne te doen bad iPeere® was Zaterdag op den handel uitgeweesten had 'n behoorlijke vracht velletjes ingekocht, want voor de Kerst dagen wordterin Zeeuwscb Vlaanderen menige langoor als Kerstgeschenk naar den pot verwezen. Om spoediger dan langs den grooten omweg om Selzaete zijn woning te bereiken, had »Peere® den weg langs de Vrijstraat gekozen en zonder zich in het minst van het groote gevaar bewust te zijn, waaraan hij zich blootstelde, heeft hij den veldweg in geslagen, die hem binnen enkele minuten in zijn woning zou brengen. Want iPeere® is oud, 79 jaren van barden arbeid en ontbering hadden hem stijf en stram gemaakt en daarbij had hij nog 't ongelukKige gebrek, zoo doof te zijn als een kwartel. Misschien heeft de grenswacht hem wel aangeroepen, toen hij tegen alle verbod in de grens overstak, doch de strompelende iPeere" schijnt dit waar- schuwingssein dan niet te hebben ge boord. Toen is 't doodende schot uit 'n Duitsche buks gevallen en met een kogel in den rug is de man dicht iri de nabijheid zijner woning gesneuveld. Met iPeere" is een der merkwaar digste typen van Vlaamsch volksleven verdwenen. In zijn goede jaren was hij zoo sterk als een reus en daarbij zoo grappig als Uilespiegel. De burgemeester zal Zaterdag 2 Januari geen spreekuur houden. Het Kerstfeest is ook nu weer herdacht met de leerlingen der Zon dagsscholen en do verpleegden in Kinderzorg en het St. Pieters- en Blok- lands-gasthuis. In het gebouw van den R. K. Volksbond prijkten weel de twee groote Kerslboomen en werd aan een 300 kinderen weer een heer lijk feest bereid. De Kerstgave van den generaal- majoor commandant van het geïnter neerden-depot Amersfoort werd bij zonder op prijs gesteld. Heel velen maakten gebruik om 24 uur saam te zijn met bun verwanten, welke ze veelal sedert begin Augustus niet had den weergezien. En wie de kampen niet konden verlaten, werden vooral door de goede zorgen van het Leger des Heils herinnerd aan den grooten feestdag. lAmersf Ct De buitengewone algemeene vergadering van den Middenstauds- credietbank ten stadhuize is tot nader order uitgesteld. De hevige storm die Maandag nacht woedde heeft heel wat schade aangericht. Talloozedakpannen werden van hun verheven ligplaats geslingerd en menige glasruit schoot er het leven bij in. Op «Amicitia® word een glazen tochtscherm van een der verandah's ingedrukt, terwijl de schutting langs het Sportterrein iBirkhoven® omwoei. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Belgische officieren die hun eerewoord izich niet te zullen ver wijderen® hebben teruggenomen zullen op het eiland Urk worden geïnterneeid. De studenten onder de Belgische geïnterneerden in de andere kampen des lands, zullen den 2en Januari naar Soesterberg overgebracht worden, om van daar dagelijks in de studielokalen alhier de lessen te kuouen bijwonen Door het gezelschap Bakker zal den 3en Januari a.s. in «Amicilia® bet bekende toorieelspel iKlorisen Roosje« worden opgevoerd. Verzending van drukwerken aan en door Militairen. Prentkaarten, visite- of naamkaartjes en ander drukwerk, geadresseerd aan militairen en verzonden door militairen, kunnen voortaan niet meer vrij van port verzonden worden. Alleen ver zending van dag-, week- en maand bladen blijft vrij. Dit geldt ook voor in Nederland geïnterneerde vreemde militairen. Ongefrankeerde drukwerken wor den met port belast, dat dan door de geadresseerden moet worden betaald. De laatste schooldag aan de hoogere burgerschool in het oude jaar was de afscheidsdag voor den con cierge F. W. Ebert, die met 1 Januari e.k. op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig en als amanuensis voor gymnasium en hoogere burgerschool bekomen heeft. Drieënveertig jaar lang, sinds de oprichting der hoogere burgerschool, was de heer Ebert daar in functie; als de eenig overgeblevene uit bet stichtingsjaar 1871 was hij nu daar; stil doch met stiptheid deed hij zijD werk, stroef maar onkrenkbaar eerlijk. Dit van de zijde der school te erkennen en openlijk uit te spreken achtten directeur en leeraren zich tot plicht; de rector van bet gymnasium, vele oud-leeraren eo tal van oud- leeilingen sloten zich bij hen aan; ook de leerlingen van de hoogere klassen der school wenschten zich niet onbetuigd te laten. Zoo werd Ebert met zijne daarvoor overgekomen familieleden op Dinsdag 22 Decembei na afloop van den namiddagschooltijd door een groot aantal der genoemde belangstellenden opgewacht in de gym nastiekzaal der school, die ditmaal eens geheel buiten hem om in orde gebracht was en keurig versierd. Onder waardeerende, soms geestige, steeds hartelijke woorden van den direc teur, den rector, twee der leeraren en een der leerlingen, werd den scheidende een goed gevuldeeuveloppeaangeboden en een fraaie leunstoel. Getroffen dankte bij in een flinke toespraak. Allen die tot de huldiging bijdtoe- gen vereenigen zich met den wensch van den directeur dat Ebert, voor wien de levensdag lang geduurd beeft, nu nog lang genieten moge van een schoonen levensavond. Aan mej. M. J. Boukamp, onder wijzeres aan de openbare lagere school in de Beekstraat alhier is een pen sioen verleend van f343. De collecte bjj den oudejaars- avonddienst in da Doopsgezinde kerk (die te kwart vóór zeven aanvangt), zal geheel worden afgedragen aan het Plaatselijk Steuncomité. De firma Senefelder geeft der traditie getrouw voor bet jaar 1915 wederom een smaak vollen maandka- lender, ditmaal met allergeestigste teekeningen van Piet van der Hem. Werd deze kalender vroeger alleen door genoemde firma voor reclame doeleinden gebruikt, thans werd be sloten voor dit jaar daarvan af te wijken en te trachten met behulp daarvan de nood door velen du ge leden, te helpen lenigen. Eenieder die nu f2 50 per post wissel aan het Algemeen Steuncomité Keizersgracht 241 te Amsterdam zendt, ontvangt gratis en franco een exemplaar. Door het verrichten eener nobelen daad kan men zich derhalve een jaar lang genot verscballen. De firma stelt voor dit doel 2000 kalenders disponibel een aantal dat, naar wij met grond verwachten, wel dra uitverkocht zal zijn. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 18 tol en met 24 December. Geboren: Buiten huwelijk geboren kind van het mannelijk geslacht. Arie, z. van Martinus Wildeman en Maria Lambrecbts. Anna Maria, d. van Hendrik Zwanenburg en Anna Maiia van Beek. Casper Adrianus, z. van Gerardus Scheerder en Catharina Verheijen. Rik, z. van Cornelis van Moutfrans en Pietje van Brummelen. Maria Christina, d. van Hendrik de Wolf en Elisabeth Jantje Pauw. Petronella Jacoba, d. van Willem Diederiks en Neimetje Smit. Joseph Pieier, z. van Karei Lodewiik de Jager en Evertje van Dasselaar. Jan Karei, z. van Geerlig Aergelo en Jo hanna Alberta de Valk. Hendrika Albertina, d. van Klaas van de Kuijt en Sietske Wijnstra. Gerrit, z. van Gerardus Hagebeuk en Wilhelmina Johanna Veenendaal. OndertrouwdGerrit Boshuizen en Cornelia van Veen. Rudolf Leonard Elize de Bruijri en Annette Francisca Maria Vermolen. Albert Gelder- rnann en Gr iet ja Jantje Hoving. Casper Koning en Susanna Johanna Maria van Dijkhuizen. Thedorus Beijer en Ida Maria Geei truida Roode- stein. Joannes Guilielmus Geertsen en Melania Saeij. Gehuwd: Coinelis Pannekoek en Grielje Binsbergen. Johannes Her- manus van Velthuijsen en Deliana Elsiria Koene. Jan Jansen en Maria Wilhelmina Jansen. Maurits Jaco bus Vos en Hendrika Metske. Menno Eysink en Johanna Wilhelmina Elisa beth Daamen. Overleden: Guslaaf Leenaerts, 2jr., wonende te Boucbout in België. Johannes Jacobus Gerardus Albert Leyendekkers, 81 jr., wedn. van Helena van den Bosch. Anna Alida Pee- ters, 28 jr., echig. van Ludovicus Antonius Ouwerkerk. Gerrit Bui tenkamp, 3 mnd. Paulus Catha- rinus Herman Briët, 63 jr., echtg. van Johanna Berendina Peperkamp. Hermanus Franciscus Hemels, 2 weken. en zeker, zich nog altijd op vrije voeten bevonden, beschouwde Racksole als iets, dat tegen alle redelijke begrippen indruischte. En dan was er nog een punt: hij had aan de politie niets mee gedeeld van al wat er had plaats gehad. Hij minachtte de politie, maar toch zag hij heel goed in, dat als die politie bij toeval den waren staat van zaken eens mocht ontdekken, hij in een eenigs- zins scheeve positie zou kunnen raken, om de eenvoudige reden, dat 't in de oogen van de wet een vrij onverdedigbare handeling moest zijn, zoo veel te verzwijgen als hij had verzwegen. Voor de duizendste maal vroeg hij zich af, waarom hij die gedragslijn toch eigenlijk had gevolgd, alles voor de politie te verzwijgen, waarom hij eenigszins geïnteresseerd was geworden bij de Posensche kwestie en waarom hij nu op dit oogenblik zoo verlangend was met de behandeling van de zaak voort te gaan? Op de eerste twee vragen gaf hij aan zichzelf ten antwoord, dat Nelly daar grootendeels de schuld van was geweest en tevens dat hij zich door een opwellende neiging tot het avontuurlijke had laten meeslepen; op de derde antwoordde hij, dat hij altijd gewoon was geweest dingen die hij eenmaal op touw had gezet af te doen en dat hij nu door een kinderachtig, koppig verlangen werd gedreven ook deze ééne zaak door te zetten. Bovendien voelde hij zich door en door overtuigd, dat hij volkomen in staat was de zaak door te zetten. Hij had daarbij nog een drijfveer, hoewel hij niet voor zichzelf wilde erkennen, omdat hij van nature afkeerig was van groote woorden, namelijk een aangeboren zin voor recht en billijkheid, een diepgeworteld instinct om zich, l welke gevaren er ook aan mochten zijn verbonden en zonder ook maar de geringste kans op eigen voordeel, te scharen aan de zijde van het recht en deze te helpen de overwinning te i behalen. Hij peinsde over al die dingen terwijl hij dien avond, nu eens hier, dan eens daar, in het groote hotel rondslenterde. In verband met het seizoen 't was de laatste dag van Juli was het Babyion Hotel nu niet zóó vol als een maand geleden, maar 't deed toch nog altijd uitstekende zaken. Op het terras zaten tal van heeren van allerlei leeftijd de verschillende genoegens te smaken van likeur, sigaren en den aanblik van de volle maan, wier kalm schijnsel zich in de Theems weerspiegelde, 't Was een warme rustige avondzelfs het licht van de lange rij gaslantaarns aan de Theemskade bewoog zich nauwelijks in de zoele, stille avondlucht. Theodore Racksole liet zijn blikken weiden over al die goedgekleede, welvoldane menschen, de gasten van zijn hotel. Niemand scheen de minste of geringste notitie van hem te nemen. Waarschijnlijk hadden slechts héél enkelen onder hen er eenig vermoeden van, dat die man met het grijzende haar en het smalle doch flinke, resolute gezicht die daar op vrij onrustige manier, maar zonder de minste drukte, rondwandelde, de uitsluitende eigenaar was van het Babylon Hotel en waarschijnlijk de rijkste man in Europa. Zooals reeds is vermeld, was Racksole in Enge land weinig bekend. Te midden van al die vreemde gezichten had hij dus alle gelegenheid ongestoord zijn wandeling voort te zetten, steeds in zichzelf de verzekering herhalende, dat hij het een of ander moest uitvoeren. Maar wat? Hij kon geen enkelen maatregel bedenken, die in de gegeven omstandigheden practisch zou wezen. Eindelijk richtte Theodore Racksole zijn schreden naar den uitgang aan de achterzijde van het hotel en trad naar buiten, de vrij stille zijstraat in, die naar het drukke woelige Strand voert. Daar aangekomen, liep hij, half gedachteloos, een tabaks winkel binnen eo vroeg om een sigaar. Op de meest beleefden toon informeerde de winkelier van welken prijs hij dien verlangde. „Wat zijn de beste die u heeft?" vroeg Theodore Racksole. „Vijf shillings 't stuk, mijnheer," zei de man dadelijk. „Geef me er een van een stuiver," verzocht Theodore Racksole, op den meest laconieken toon en hij wandelde den winkel uit onder het rooken van de stuiverssigaar. 't Was een nieuwe ge waarwording voor hem. Hij was nog slechts weinige schreden verder gegaan, toen een heer, die langzaam in tegenovergestelde richting voortwandelde, hem met een kalm „goeden avond, mr. Racksole," begroette. In 't eerst herkende de millionair den vreemdeling niet, die een reismantel aanhad en een handvaliesje droeg. Maar 't volgendo oogenblik verscheen er een welvoldaan glimlachje op zijn gelaat en hij strekte zijn hand uit. „Wel, mr. Babyion," zei hij, „van alle menschen op de wijde wereld is u de man dien ik van avond 't liefst zou hebben ontmoet." „U vleit me," zei de kleine, in een Engelschman herschapen Zwitser. „Neen, dat doe ik niet," antwoordde Racksole, „'t is mijn ge woonte niet, evenmin als de uwe. Maar ik verlangde er naar eens rustig en vertrouwelijk met u te praten en kijk I daar staat u in eens voor me. Waar komt u vandaan?" „Van Lausanne," zei Felix Babylon. „Ik had mijn zaken daar in orde gebracht, ik had niets bijzonders te doen en ik kreeg een soort van heimwee naar het oude Londen. En zoo ben ik eens oven overgewipt, net zooals u me hier ziet," en hij hief het handvalies op om 't aan Racksole te toonon. „Tandschuier, scheermes, een paar pantoffels en zoowat, hé?" Hij lachte. „Ik liep er juist over te denken waar ik ergens zou gaan logeeren ik, Felix Babylon, een daklooze in Londen." Wordt vervolg dj.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2