NIEUW Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht FEUILLETON. HET BABYLON HOTEL 1*0. 3. Zaterdag 9 Januari 1315. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE OORLOG. oortsch ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzond er lp k e Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestrnat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIE N: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/a Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dc gevangenneming van kardinaal Mercier. De correspondent van do »Tijd« te Rozendaal seintOok de drukker van het herderlijk sckiijven van kardinaal Mercier, de beer H. Dessain, is ge arresteerd. Zoodra de Duitschers er achter waren gekomen, dat de herderlijke brief per koerier in het aartsbisdom Mechelen was rondgezonden, werden soldaten in auto's uitgestuurd om in alle pastorieën huiszoekingen te doen. Sommige geeste lijken konden onder Duitschen dwang slechts een commentaar geven op het schrijven, hetwelk hun belet was voor te lezen, anderen moesten de voot lezing staken tijdens de H. Mis, nog anderen werden gevangen genomen en na een verboor over de male, waarin zij hadden deelgenomen aan "de verspreiding, weder vrij gelaten. In sommige dorpen werden de pastoors uit de sacristy of den biecht stoel gehaald. Te Essen kon de deken aldaar tijdens de eerste 11. Mis den brief voorlezen. Daarna moest hij hem aan den burgemeester in bijzijn van den Duitschen commaudant overhandigen. De vrijheidsberooving van den kar dinaal gaat gepaard met do militaire censuur op geheel zijn verkeer. Uit Putten verneemt de »Tijd« nog Jongstleden Zondag had de comman dant van Brussel een onderhoud met den kardinaal, hetwelk het karakter had van een verhoor. In al de parochies rondom Mechelen en Antwerpen zijn schildwachten voor de pastoorswoningen geplaatst. Ook stonden j.l. Zondag in sommige kerken schildwachten met het geweer aan den voet bij den opgang der predikstoelen, om de voorlezing van den herderlijken brief te beletten. In Duitschland wordt het volgende oflicieuse communiqué verspreid, naar aanleiding van het herderlijk schrijven van kardinaal Mercier: Iedereen, anti- of pro-Duitscb, zal den kardinaal volkomen gelijk geven als hij in zijn herderlijk schrijven de burgerlijke bevolking in dozen voor haar ongetwijfeld zeer moeilijken lijd, troost inspreekt en haar tot kalmte maant. De kardinaal ziet echter de positie, de rechten en de plichten van de kerk verkeerd in, wanneer hij zich met zijn 1 herderlijk schrijven mengt in den poli-j lieken strijd der naties. Onder het opschrift «Hoor en Weder- hooi publiceert de »Tijd« een schrijven van Duitsche zijde aan bet blad toe gezonden, naar aanleiding van kardi naal Mercier's gevangenneming, waar aan wij het volgende ontleenen: Het onder bewaking stellen, want dat is juister uitgedrukt dan de ge vangenneming van den kardinaal, dreigt in Nederland verkeerd te wor den uitgelegd. De maatregel is niet overeenkomstig de zachtheid, waarmee de Duitschei s de Belgische geestelijk heid toi heden behandelden, maar men moet toegeven, dat kaïdinaal Mercier al te vrijmoedig is opgetreden. Het was de fout van den kardinaal, dat hij zich meer bleef beschouwen als een Belgische overheid, die in 'n viij land zijn gezag uitoefent, dan als een door Duitschland gedulde geeste lijke autoriteit, van wie men woorden van verzoening en onderwerping aan de gestelde machten mocht tegemoet- zien. Zonder ook maar het minste over leg met den H. Stoel heeft hij in een officieel stuk het volk doen verkon digen, dat Duitschland zijn eed heeft gebroken, dat Duitsche soldaten we derrechtelijk onschuldige priesters ge- fusileerd hebben, dat de bevolking geen hoogachting aan de tegenwoor dige heerschers in België verschuldigd is, enz. enz. Zelfs geeft hij een lijst van gefusileerde priesters, zonder ook maar een zweem van bewijs, dat zij ooschuldig zouden gedood zijn, en dat, terwijl hel Duitsche gouverne ment de bewijzen in handen heeft van hun schuld. Het spreekt toch vanzelf, dat geen gouvernement ter wereld zooiots kan toelaten en dat tegenover zooveel stoutmoedig mis bruik van iemand, die zulk een ver heven staat bekleedt, maatregelen moesten genomen worden. Zelfs dr. Karl Trimborn Centrums- afgevaardigde in den Rijksdag en thans burgerlijk bestuurder te Brus sel, een man, die zeker in dezen tot een objectief oordeel bevoegd is, moet erkennen, dal tegen den Belgischen Primaat een maatregel moest geno men worden, al heeft men dien tot het uiterste trachten te voorkomen en bij toepassing zoo zacht mogelijk gemaakt. De »Times« wijdt een lang hoofd artikel aan de gevangenzetting van kardinaal Mercier. en legt er den nadruk op, dat deze jongste toepassing der Duitsche methode ongetwijfeld een diepen indruk zal makeri, niet slechts op de Roomsch-Katbolieke kerk, doch op de geheele beschaafde wereld. Het blad wijst er vervolgens op, dat zelfs van Duitsch militair standpunt deze maatregel verre van verstandig is. Nergens immers poogde Duitschland sinds het uitbreken van den oorlog zijn daden zoozeer in een gunstig daglicht te stellen als aan het Vaticaan. De keizer Wilhelm heeft sinds zijn troonbestijging steeds^be- wezen groote waarde te hechten aan een goede verstandhouding met den Heiligen Stoel. Te Rome echter moet de arresta tie van dezen kerkvorst wel een zeer onaangenamen indruk maken, en er was een tijd, dat zulk een daad den vollen toorn der Kerk zou hebben doen neerkomen op hen, die haar bedreven. Het kanoniek recht geeft alleen den paus jurisdictie over een kardinaal, en de hoogste kerkelijke straffen kun nen opgelegd worden aan hem, die een kardinaal doet gevangennemen. De Times wijst er vervolgens op, dat kardinaal Mercier niet slechts lid is van het H. college, maar dat hij ook om verschillende redenen een der meest in aanzien staande leden is. Hij is een man der kerk van den onbekrompen geest, welke zijn invloed ver buiten den kring der geloovige Katholieken doet gelden. En het blad huldigt den kardinaal als steunpilaar der Katholieke partij in België en meer nog om liet schitterend voor beeld van vaderlandsliefde en toewij ding, dal hij sinds de Duitsche invasie heelt gegeven.o Sprekend over de aanleiding tot de arrestatie zegt de Times: Het is zeer wel te begrijpen, dat de geheele toon van de waarschuwing (in het herderlijk schrijven) van den kardinaal aanstoot gal aan de militaristen van de Pruisische Zabern-school. In wer kelijkheid bevat zij niets, dat kon worden opgevat als een oproerigen aanval op Duitschland of op de auto riteiten, welke het in België aanstelde. Doch hij sprak de taal van een man, die weet wat recht is en het durft zeggen. België is een Katholiek land, een zeer groot deel van de bevolking van Duitschland, en e6n nog grooter deel van de bevolking van Oostenrijk is Katholiek. Zelfs in Pruisen vormen de Katholieken een derde van de be volking. De Duitsche keizer en zijn raadsleden zullen zich rekenschap heb ben te geven van den indruk, dien deze stap zal teweeg brengen op het gemoed en de gevoelens der Belgen en op de Katholieke elementen in bun eigen land en dat van hun bondge noot. Voor de lagere Katholieke stan den in België lijkt de maatregel bijna een uittarting; en misschien was dit ook de bedoeling. Voor de Beieren en Oostenrijkers en voor de groote massa der Duitsche Katholieken zal bet een aanleiding tot schandaal en droefheid zijn. In Italië en Spanje, in lei land en de Vereenigde Staten, waar de Iersche en Duitsche Katho heken talrijk zijn, zal het een soort gelijken indruk maken. In Frankrijk en Engeland zal het zelfs door niet- Katbolieken veroordeeld worden als een ruw en gewelddadig ingrijpen in de vrijheid van spreken en in de uit oefening van de episcopale plichten. Zou Roemenië partij kiczeu? De Petit Parisien publiceert een onderhoud te Rome met den heer Diarnandy, Roemeensch afgevaardigde en voorzitter van den Fransch-Roe- meenschen Vriendenhond. De lieer Diarnandy verklaarde, dat gewapende inmenging in het Europeesch conflict zeker is en dat de eenige reden, waarom zij vertraagd werd, moet ge zocht woiden in militaire en diploma tieke overwegingen. Roemenië is in staat tusschen de 500.000 en 600.000 goed geoefende en uitgeruste strijders in het veld te brengen. Roemenië's inval in Oostenrijk-Hongai'ije zou be- teekenen het uiteenvallen van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De komende botsing. Alles wijst er op, dat de Duitschers enorme krachten aan de Yser samen trekken: Groote troepenverplaatsingen van Oost naar West hebben plaats, zoo meldt men uit Sluis. Kort rijk ligt vol met versche troepen. De schok, welken de Duitschers door forsche aanvallen den bondgenooten willen toebrengen, toneinde de huidige sterk aanvallende bewegingen der bondgenooten rondom Nieuwpoort te temperen of tot staan te brengen, wordt ten noordwesten van Yperen verwacht. Een jonge Belgische held. In Zonhoven waren tegen j.l. Maan dag 4 Januari alle jongelingen van de lichting 1914 -1915 en 1916 opge roepen om een verklaring te teekenen. Verschillenden gaven aan den oproep geen gehoor en bleven thuis. Som migen vluchtten Zekere Sjef Bos, die eveneens poogde te vluchten, werd zoo deerlijk door een soldaat met de kolf van het geweer mishandeld, dat hij per auto naar het ziekenhuis moest door E. Bennett 53) {uit het Engelsch.) nWat kon je hooren?" vroeg Raeksole, op scherpen toon. »'t Leek me een zagend geluid," zei Nelly, ven 't hield een heelen tijd aan wel bijna een kwartier, zou ik denken een soort van raspend, zagend geluid." «Waarom kwam je in 's hemels naam me niet waarschuwen, mij of iemand anders in het hotel? vroeg Raeksole. »Och, dat weet ik zelf niet, vadertje," antwoordde ze, op den meest minzamen, onderworpen toon, «ik begon heel nieuws gierig te worden en toen dacht ik dat ik zelf wel eens wou uitvinden wat 't was. Nu, zooals ik zeg, mr. Babyion," ging zij voort, zich met een betooverenden glimlach tot Felix wendende, «dat geluid duurde een heelen tijd. Eindelijk hield 't op en dezelfde figuur kwam een oogenblik daarna weer voor den dag. Hij klom, niet ver van me af, tegen het muurtje op en het hekwerk over en liep Salisbury Lane in. Ik voelde me eenigszins verlicht toen ik dat zag, omdat 't een bewijs was dat hij toch niet in 't hotel had ingebroken. Juist toeu hij op zijn gemak Salisbury Lane inwandelde, kwam er een politie agent aan. Ik hoorde hem vgoeden avond" zeggen tegen den agent en om een lucifer vragen. De agent gaf hem er een en toen stak hij een cigarette op en liep de laan verder in." vAls iemand z'n hals ver uitstrekt, mr. Babyion," vervolgde Nelly, «kan hij uit mijn raam een stuk van de Theemskade en van de Theems zelf zien. Ik zag den man de kade over steken en zich over den kant van het water buigen, blijkbaar om met iemand te prateD. Toen liep hij de kade verder op, in de richting van Westminster en dat was 't laatste wat ik van hem zag. Ik wachtte nog een paar minuten, om te zien of hij terugkwam, maar hij kwam niet terug en toen dacht ik dat het tijd begon te worden om dat zonderlinge geval eens nader te onderzoeken. Ik liep dadelijk de trappen af, het hotel uit en Salisbury Lane in en daar keek ik, over het hekwerk heen, naar beneden. Aan den anderen kant van het muurtje stond een ladder, zoodat 't doodgemakkelijk was om naar beneden te klimmen als je eerst goed en wel over het hek heen was. Natuurlijk was ik verschikkelijk bang dat er soms iemand in Salisbury Lane zou voorbijkomen, die me bij die klimpartij zou kunnen zien, maar er kwam gelukkig niemand en ik klom over 't hekwerk zonder eenig bezwaar, behalve alleen dat ik mijn japon scheurde. Op mijn teenen liep ik 't terrein over en toen ontdekte ik in den muur, dicht bij den grond en bijna vlak onder mijn raam, een vierkant stuk traliewerk, zoowat een voet hoog en een duim of veertien breed. En omdat er geen ander ijzerwerk in de buurt te zien was, kwam ik tot de conclusie dat de geheimzinnige bezoeker met een speciale bedoeling aan dat traliewerk moest hebben gezaagd. Ik schudde er eens flink aan en ik was volstrekt niet verwonderd, toen ik een gedeelte er van in mijn hand hield, waardoor er juist ruimte genoeg overbleef dat iemand er door kon kruipen. Ik besloot dadelijk dat te doen, maar op 't oogenblik wou ik liever dat ik 't maar niet gedaan had. Ik weet niet, mr. Babylon, of u ooit geprobeerd heeft door een nauwe opening te kruipen met een japon aan. Heeft u 'tooit gedaan?" «Ik heb nooit dat genoegen gesmaakt," zei de kleine Felix, op nieuw buigende en zonder bepaald doel een flesch opne mende die voor de hand lag. «Nu, dan moogt u van geluk spreken," ging Nelly, met dezelfde onverstoorbare kalmte, voort. «Wel drie volle minuten lang dacht ik, dat ik daar tusschen dat traliewerk mijn dood zou vinden, met mijn eene schouder aan den binnenkant en heel 't overige er buiten. Werkelijk,'t was niet alles, vadertje Maar eindelijk en ten laatste kwam ik er toch door en ik viel, meer dood dan levend, in dezen kelder. Toen vroeg ik me af wat ik nu verder zou beginnen. Zou ik op de terug komst van den geheimzinnigen bezoeker wachten en hem een steek geven met mijn zakschaartje als hij probeerde binnen te komen, of zou ik alarm maken? 't Eerste van al zette ik 't gebroken traliewerk weer zoowat op zijn plaatstoen stak ik een lucifer aan en ik zag dat ik in een wildernis van flesschen was aangeland. De lucifer giDg uit en ik merkte dat ik er geen meer had. Dus ging ik toen maar in een hoek zitten om na te denken en juist had ik 't besluit genomen te wachten, om te zien of de bezoeker terugkwam, toeD ik voetstappen hoorde, vervolgens stemmen en daarop kwam u hier binnen. Ik moet zeggen dat ik me nu niet zoo bijzonder op mijn gemak voelde, vooral toen ik de stem van mr. Babyion herkende Ziet u, ik wou u liever niet aan 't schrikken maken en als ik in eens van achter die flesschen voor den dag was gekomen en «Boe 1" had gezegd, dan zou u vreeselijk geschrikt zijn. Ik trachtte dus een middel te bedenken om u kalmweg te doen begrijpen dat ik er was. Maar u bespaarde me die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1