BINNENLAND= Plaatselijk Nieuws. woraen gebracht, waar bij spoedig overleed. Een andere jongeman, zekere H. Leemans, werd na een groote worsteling overmand. Vier Duitsche soldaten zeiden hem, dat hij gefusil leerd zou worden. Leemans verklaarde zich daartoe bereid en ging rechtop staan, zingende uit volle borst »de Vlaamscbe Leeuw". Daarop is de jougeman weggevoerd over Hasselt Toch Japanners naar Europa? Een telegram uit Madrid aan de ïKöln. Ztg.« meldt: De Londnnsche correspondent van de »Mundo«, die in dienst staat van de Eugelsche regeering, meldt, dat de Japansche regeering van plan is, een millioen uiigedieude manschappen naar Europa te zenden, in afdeehngen van 250.000 man, die te Marseille en te Havre zullen worden ontscheept. De eerste troepen worden in de tweede helft van Januari te Marseille verwacht. Iedere maand zou dan een nieuwe zending volgen. Verder zou Japan 5 eerste klasse-kruisers en onder zeeërs, 12 of meer torpedobootver nielers, 2 pantserschepen en verschei dene torpedobooten en andere sche pen zenden, om gezamenlijk met de audere vloten de Duitsche zeemacht in de Oostzee aan te vallen en te vernietigen. Deze plannen zouden on der de grootste geheimhouding zijn opgemaakt. Het bericht worde geheel voor reke ning van den correspondent van de ïMundot gelaten De oorlogsleening. De berichten als zou reeds vast staan dat de Staatsleening van 275 millioen geheel zal worden volteekend, zijn uit de lucht gegrepen. Tot en met Donderdag was voor niet meer dan ruim 85 millioen ingeschreven. Tenzij mocht blijken, dat het over- groote deel der inschrijvingen tot de allerlaatste inschrijvingsdagen wordt achtergehouden, is dus zelfs niet uit gesloten dat de bepalingen omtrent de gedwongen leening in werking zul len treden. Ter bevoegder plaatse schijnt men den indruk te hebben, dat de kleinere bezitters op ruimer schaal aan den oproep tot deelneming gehoor geven, maar dat de meer vermogenden ver ten achter blijven bij betgeen moest worden verwacht. Van deelneming uit het buitenland is niets bekend. De combioatie der Koninklijke Ba- taafsche Petroleum-Mij. heeft haar inschrijving op de oorlogsleening van 10 op 25 millioen verhoogd. Arbeiderstrek naar Duitschland. Uit Zevenaar meldt men aan de «Nieuwe Arnhemscbe Courantcc Dat er op het oogenblik gebrek aan werkkrachten in Duitschland is, be wijzen de talrijke arbeiders, die door de arbeidsbeurzen in ons land daarheen gezonden worden. De laatste dagen passeerden er hier honderden, die zich aan het Duitsche vice-consulaat alhier aanmelden om hun passen te laten viseeren. Daar is het dan ook wederom een geweldige drukte. Den geheelen dag loopt bet af en aan om passen. Er is wederom eenige verandering in de voorschriften gekomen. Thans wordt aan de grens namelijk streng toegezien op de verklaring van den burgemeester die den pas afgat, waarbij het portret van den houder bekrachtigd wordt; tevens moet onder bet portret de hand- teekening van den houder voorkomen. Aan den beeldhouwer Jac. Spren kels, te Rotterdam, is, naar de »Tijd« verneemt,opgedragen het vervaardigen van een marmeren buste van H.K. H. Prinses Juliana. Kostwinnerschap. De Minister van Oorlog beeft den burgemeesters volgend schrijven toe gezonden Zooals u wellicht reeds bekend is, mag ingevolge de aangenomen wet betreffende het langer in dienst hou den van ingelijfden bij de militie, ter zake van den werkelijken dienst, in Januari 1915 vervuld, door dienst plichtige kostwinners der militie, als maximum vergoedingsbedrag worden toegekend f '1.50 per dag en mag, ingevolge de eveneens dezer dagen tot stand gekomen wet, betreffende het langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de Landweer, ter zake van den werkelijken dienst, in ge noemde maanden vervuld, door dienst plichtige kostwinners der Landweer, voor wie in normale tijdsomstandig heden de diensttijd op 1 Augustus '14 of op een lateren dag zou zijn ge ëindigd als maximum-vergoedingsbe drag f 2 per dag worden toegekend. Ten slotte wijst Zijne Excellentie nog op een gedeelte uit de Memorie van Toelichting, betreffende bedoelde wet, welk gedeelte luidt: i>De bedoeling is geenszins om de aan betrekkingen van miliciens toe gekende vergoedingen met '1 Januari 1915 een algemeene verhooging te doen ondergaan, maar alleen om de vergoedingen boven het bedrag van f '1 per dag te kunnen doen stijgen in die gevallen, waarin de omstandig heden van de vergoeding genietende personen daartoe aanleiding geven. Adressen van krijgsgevangenen. Onze abonné R. F. schrijft ons: Reeds meermalen is mij gebleken, dat personen, die betrekkingen hebben in de legers der oorlogvoerende natiën, in het onzekere verkeerende omtrent het lot van die betrekkingen, vergeefs aan verschillende adressen naar de hunnen informeerden. In verband biermede wensch ik nog maals onder de aandacht van belang hebbenden te brengen, dat men zich voor alle gewenschte inlichtingen aan gaande betrekkingen te velde met succes kan wenden tot: Het Agent schap voor Krijgsgevangenen en Ge wonden te Genève (Zwitserland). Het verzoek om inlichtingen kan gesteld worden in alle talen; het ver dient echter aanbeveling bij het verzoek om inlichtingen zoo nauwkeurig moge lijk te vermeldenhet laatste adres vanwaar men tijding heeft gehad, als mede den rang, welken de betrokkene in het leger bekleedt en voor zooveel mogelijk bij welk legercorps of divisie hij is ingedeeld. Telegraaf. Vrijzinnig-Democratische bond. De commissie uit den Vrijzinnig- Democraliscben Bond, benoemd voor het maken van een wetsontwerp tot dekking van de oorlogskosten door heffing ineens, bestaat uit de heeren Marchand, voorzitter, Boissevairi, van Stockum, Tasman, Teenstra, Tbiel, Voorbrood en Oud. Een gebeurtenis op toeristen gebied waarvan het sportieve karakter niet te miskennen is, zal morgen een aanvang nemen, n.l. een Rondrit van een zestal bekende wielrijders, n.l. Jaap Eden, Guus Schilling, Jan van Gent, Jan Bleekemolen, Veldkamp en Hold- kamp. door geheel Nederlandeen rit, die te Amsterdam beginnend en aldaar 10 dagen later eindigend, zicb uit strekt over een gezamenlijken afstand van meer dan 1000 K.M, De verschillende étappen die gereden zullen worden, zijn Amsterdam, Apel doorn, Heeren veen, Groningen, Zwolle Nijmegen, Maastricht, Roermond, Den Bosch, Rotterdam, Amsterdam. Eenige auto's en een motorrijwiel volgen hen, niet alleen om de rijders te verzorgen, doch ook om controle uit te oefenen op dezen Nederlandschen Rondrit, die de eerste van zoodanigen aard is in ons land. Dat deze rit door een sportieven geest wordt gekenmerkt kan reeds hieruit blijken, dat hij is uitgeschreven in het ongunstigste jaargetij, waarbij rijders en machines door wegen en weder zeer op de proef kunnen worden gesteld. De tocht staat onder leiding van den een kwart-eeuw geleden als ama teur bekenden Kampioen, den heer M. Adler, fabrikant der Hima rijwielen, terwijl eenige autoriteiten op liets- gebied den gebeelen tocht medemaken als controleurs. De sloet vertrekt morgenochtend om half negen vanaf het Lcidscheplein; de terugkomst is aldaar 10 dagen later 's middags half vijf. Anti-oorlog-Raad. Sinds de oprichting van den «Neder landschen Anti Oorlog-Raadt op 8 October 1.1 worden dagelijks aan bet secretariaat, Theresiastraat 51 te 's Gravenbage, een groot aantal be wijzen van instemming ontvangen. Het aantal medestanders op 1 Januari 1915 bedraagt reeds meer dan 3000. Verder hebben ongeveer 300 ver- eenigingen van den meest verschil lenden aard zich bij den Raad aan gesloten, waarvan de eerste 250 als volgt in vier verschillende gioepen zijn te verdoelen: 12 officieele licha men, 16 vredesvereenigingen. 47 ker kelijke gemeenten en keikelijke ver- eenigingen, 36 loges, 11 politieke vereenigingen, 11 vereenigingen voor vrouwenkiesrecht, 44 vereenigingen werkzaam op maatschappelijk gebied, 52 vakvereenigingen en arbeideis- organisaties, 9 coöperatieve vereeni gingen, en 12 vereenigingen, die ont wikkeling en genoegen barer leden beoogen. Bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hoopt a. s. Zondagochtend voor te gaan piof. dr. F. Cannegieter, uit Utrecht. Overste IC J. Pické is, op zijn verzoek eervol ontheven van zijn functie bij hel interneerings-depót Amers foort en daarbij vervangen door majoor J. M. baron Van Boecop. We vestigen de aandacht op de mededeeling van de Arbeidsbeurs, welke voortaan geregeld des Zaterdags zal worden opgenomen, en noodigen iederen belanghebbende uit, gebruik te maken van deze zooveel goeds doende instelling. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der heeren, die hel Stations- werk verrichten ten behoeve vat: hen, die hier geïnterneerden komen be zoeken, werden geïnstalleerd zes onder officieren. van de Belgische grenadiers, die zoo welwillend zijn, de taak der burgerleden aanzienlijk te verlichten en (fan ook hartelijk welkom werden gebeeten. De geïnterneerde Belgische mili tairen, behalve de studenten en de geëmployeerden, die nog in de Infan- teriekazernes hier zijn, zullen in de laatste helft van Januari naar de barakken in het kamp van Zeist ver trekken. Het concert, dat Donderdag avond in »Amicitia« gegeven werd en waarvan de verwachtingen zoo hoog gespannen waren, heeft deze zoo mogelijk nog verre ovei troffen. Niet alleen de Ameisfoortsche Orkest-Ver- eeniging, doch alle andere medewer kenden, hebben hun beste beentje voorgezet. Muziek en zang, en het samenspel alles was even mooi en be schaafd. De bloemenhulde was dan ook geen vorm, evenals het applaus. De zaal was vol, zoodat de opbrengst, die ten bate komt van de plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der tuber culose, wel aardig wal zal bedragen. Myra Hess. De ook in ons land sedert jaren zoo gevierde pianiste Myra Hess maakt thans weder onder leiding van het Concertbureau Hans Augustin eene tournee door Nederland De concerten zijn als volgt vastgesteld: 13 Januari Utrecht (met het Uirecbtsch Orkest onder Wouter Hutschenruyter) 14 Apeldoorn, 16 Amsterdam, 17 Den Haag (Matinée), 18 Haarlem, 19 Den Haag (Haagsche Kamermuziekveieeni- ging), 21 Rotterdam (Rotterdamscbe Kamermuziekvereeniging). In de beide laatstgenoemde steden zal Myra Hess met het Willy Hess-Kwartet uit Berlijn het kwintet van Cësar Franck spelen), 22 Alkmaar, 26 Dordrecht (Abonne mentsconcert de Vries), 27 Heerde (Concertvereeniging). Het zal een beugelyk nieuws voor de muziekliefhebbers te Amersfoort zijn, dat het gelukt is, ook een op treden der schitterende kunstenares bier ter stede mogelijk te maken. Hel concert is bepaald op Donderdag 28 Januaii in Amicitia. Cursus in Schoonschrijven. Het gebeurt zoo vaak dat lieden (ook meisjes) die de schooljaren al sinds korteren of larigeren lijd achter deB rug hebben, zich met in staat voelen vooruil te komen, omdat zij de kunst van schrijven niet voldoende machtig zijn. Het practische leven toch eischt eeu vlug en duidelijk leesbaar schrift. Zij kunnen, hoe gaarne zij het ook zouden willen, de maatschappelijke ladder maar niet verder beklimmen. Het is zoo dringend gewenscht dezulken een bandje te helpen en hen te leeren wat hen ontbreekt. Uitgaande van deze over tuiging beeft het Afdeelingsbestuur van den Volks bond tegen Drankmisbruik het voor nemen opgevat, bij voldoende belang stelling een cursus in schoonschrijven te openen. De cursus zal bestaan in een 25-tal lessen, die gegeven zullen worden onder leiding van den heer Krom. De gelegen heid tot deelneming wordt opengesteld tegen een bijdrage van 25 cents per leerling. Men geve zich, vóór 16Januari a.s. daartoe schriftelijk op bij de secre- tares der Afdeeling, mejuffrouw L. H. Wildt, Van Asch van Wijckstraat 11. Mondeling ahéén Woensdagmiddag van 49 uur. Pisuisse beeft gisteravond in »Amicitia« zijn roem als zanger weer gehandhaafd. Nu eens ernstig, dan weer vroolijk stemde bij zijn gehoor. Hij had een nieuw repertoir van Fransche lie deren uit vroeger en later tijd, Parijsche Chansons en Parijschestraat-" liedjes. Dan Duitsche en Nederlandsche liederen. Vooral de laatste sloegen erg in. We noemen «Sjemang Jisroeils, dat zeer ernstig stemde, waartegenover »M'n Eersten en »Het Tascbjet weer stonden, die deden schaterlachen. Aan den vleugel de heer Jan Hem- sing, (Blokzijl is onder de wapens), wien de begeleiding uitstekend is toe vertrouwd. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand December 1914. Brieven (Binnenland.) A. de Been, Boerrenock. Buosgereres, Barneveld. J. Collinet, Vlissingen. C. Diriek, Maestricht. Dumoulin, Vlissingen. Geuchies, 5e divisie veldleger. N. Gloudemans, Vlissingen. Marie v. Goethem, Btissum. J. Hendriks, 4e divisie veldleger. J. Hoeck, Haag. Mme M. Lomers, Utrecht. Ned. Instituut v. Accountants, A'dam. T. G. v. Nieuwkuyk, Vlissingen. Mme Rens, Scheveningen. F. Sehnil, 4e divisie veldleger. Smit, Amersfoort. J. van Haesenbroeck, Vlissingen. A. Verbeken, Amersfoort. 1 zonder adres. Briefkaarten (Binnenland.) Bremen, J. Bruyere, A'dam. Loosduinen. A. Groenestein, Tilburg. Gumlig, Amersfoort. V. Laureys, W. Mees, Tilburg. Mme S. Michels, Veenendaal. Mej. G. Plijter, A'dam. F. J. v. Ruyven, Haag. E. Simon, Breda. id. id. J. Smits, J. Slapper, Leeuwarden. 4e divisie veldleger. A. Velders, Bergen op Zoom. J. Vermeer, Ede. 3 zonder adres. Brieven (Buitenland.) Louis Blondiaux, Chantilly. Leon Damas, 27e de Ligne 2e division d'armée. J. Deschauwer, Armée Beige. Dineur, Harrow. Mde J. Douchet, Bruxelles. Üuffaux, Armée Beige. Emile Gilbert, id. Wismar Gilliot, id. Charles Geroul, id. Henri Heynen, id. Kahn, Bruxelles. H. Kennes, Armée Beige. Legation des Pays Bas, Bruxelles. Mollant, Armée Beige. Permolin, id. Emile Polet, id. Roo de Pol, id. J. Rolveys, id. E. Simoil, Armée Beige. M. Verniers, id. M. Moerewet, id. Alexandre Welraotte, id. Bruxelles. Briefkaarten (Buitenland). Brandvrij, Habay. Garpard Beek, St. Gilles. G. Cox, Liège. Kino, Armée Beige. Swanen, Dent der Midi. Weigang, Brandgen. 4 drukwerken. moeite, vadertje. Ademde ik wezenlijk zóo hard dat u me hooren kon?" Hier eindigde het meisje haar zonderling verhaal en ge durende een oogenblik heerschte er in den kelder een diepe stilte. Op de vraag waarmee ze haar verhaal besloot, antwoordde Racksole alleen door een bevestigend knikje. "Hoor eens, kindlief," zei de millionair eindelijk, «we zijn je heel erkentelijk voor je gymnastische oefeningen heel erkentelijk. Maar me dunkt dat 't best zou zijn als je nu naar bed ging. Er zullen hier ernstige moeilijkheden voor den dag komen, daar zou ik mijn laatste dollar onder durven verwedden." «Maar als er ingebroken wordt, dan zou ik dat zoo graag eens zien, vader," pleitte Nelly. «Ik heb nog nooit een in breker op heeter daad zien betrappen." n't Betreft hier geen inbraak, kindlief. Ik geloof dat 't iets heel wat ergers is dan inbraak." »Wat?" riep ze. "Een moordaanslag? Brandstichting? Een dynamieteomplotHoe verrukkelijk!" "Mr. Babylon vertelde me dat Jules in Londen is," zei Racksole kalm. «Jules!" riep ze, met gedempte stem en haar luchthartige toon veranderde eensklaps in den diepsten ernst. «Draai dat licht uit, gauw!" En naar het electrische licht opspringende, maakte ze de kelder donker. «Waarom doe je dat?" zei haar vader. «Als hij terugkwam, zou hij het licht zien en zich daardoor laten afschrikken," zei Nelly. «En dat zou heel jammer zijn." «Dat zou 't zeker, juffrouw Racksole," zei Babyion en er klonk een uitdrukking in zijn stem, die van zijn bewondering getuigde voor de schranderheid van het meisje, 't geen Rack sole met een gevoel van vaderlijken trots opmerkte. "Luister eens, Nelly," zei deze laatste, terwijl hij in de duisternis van den kelder zijn dochter naar zich toe trok, «we denken dat Jules misschien pogingen zou willen aanwenden om met een flesch wijn te knoeien een speciale flesch die voor Prins Eugen zou zijn bestemd. Denk je nu dat die man dien je gezien hebt, Jules zou kunnen wezen?" «Ik had er te voren niet over gedacht of hij 't wezen kon, maar dadelijk toen u den naam noemde begreep ik dat hij 't was. Ja, ik weet zeker dat het Jules is geweest." «Nu, luister dan eens even naar wat ik te zeggen heb. Er is geen tijd te verliezen. Als hij mocht komen, dan zal 't al gauw zijn en jij kunt ons helpen." Toen legde Racksole met een paar woorden uit, wat hij veronderstelde dat Jules' tactiek zou wezen en hij stelde voor om, als de man terug keerde, hem zijn gang te laten gaan en hem alleen van den anderen kant van de glazen deur in 't oog te houden. «Je wilt dien mr. Jules om zoo te zeggen levend vangen?" zei Babylon, die wel een weinig verbaasd scheen over die nieuwe methode om met misdadigers om te gaan. «Maar," voegde hij er bij, «zou 't eigenlijk niet wel zoo eenvoudig en gemakkelijk wezen de politie kennis te geven van je verden kingen en alles verder aan haar over te laten?" «M'n waarde vriend," zei Racksole, «we zijn al veel te ver gegaan zonder de politie, dan dat 't raadzaam voor ons zou wezen die er bij te halen nu de zaak al zoo ver gevorderd is. En bovendien, als je 't dan weten wilt, ben ik bijzonder verlangend zelf den schurk te vangen. Ik zal jelui beiden hier laten, nu Nelly er op staat alles te zien en ik zal de zaken zoo regelen, dat Jules, als hij eenmaal in den kelder is, er niet meer uitkomt althans niet door die opening in het traliewerk, 't Zal het best zijn dat je aan den anderen kant van de glazen deur, in den grooten kelder, gaat staan; je zult van daar uit alles kunnen zien wat er hier gebeurt. Ik ga nu dadelijk weg. Jelui hebben niets anders te doen dan op te letten wat de kerel doet. Als hij medeplichtigen mocht hebben in het hotel, dan zullen we op die manier waar schijnlijk wel te weten komen wie die medeplichtigen zijn." Racksole stak een lucifer aan en zijn hand achter het vlammetje houdende, bracht hij hen beiden den kelder uit. «Als je deze glazen deur nu op slot doet, dan kan hij langs dezen kant niet ontsnappen, de ruitjes zijn te klein en het houtwerk is te stevig. Als hij overvallen wordt, zullen jelui beiden dus 't genoegen hebben hem daarbinnen te zien trekken en rukken, zonder dat je zelf 't minste gevaar loopt; maar toch zal 't misschien het beste zijn dat je je niet vertoont." 't Volgende oogenblik bevonden Felix Babylon en Nelly zich te zamen alleen in den donkeren kelder, luisterende naar de zich verwijderende voetstappen van Theodore Racksole. Maar de stilte die daarop volgde, had nog niet zoo heel lang geduurd, of een ander geluid drong hun in de ooren het traliehek van den kleinen kelder werd weggenomen. «Ik hoop dat uw vader nog in tijds zal komen," fluisterde Felix. «Sst!" waarschuwde het meisje en onder het diepste stil zwijgen hurkten ze naast elkaar neer. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2