van alle nog voorhanden SCHEURKALENDERS, ALMANAKKEN AGENDA'S voor 1915 tegen halven prijs SLOTHOUWERS Boekhandel. DE OPALOGRAPII. „Itiaizena Duryea" Bevorder de Uadcrlandschc Industrie DE PRINS door qccti orders te plaatsen bij buiten- landsclK fabrieken. Daardoor helpt 90 mede om werReloosbeid to voorkomen en nederlaiid's wel vaart te bevorderen. WATTEN De Wetenschap ie bet Dagelijksche Leven: MET FINANCIEEL NIEUWS- EN UITLOTINGSBLAD SCHAAKMAT SOMNAMBULE. Voor Huis en Hof. Advertentiëii. J. A. GOVERS, Lamaison Bouwer Co. (35ste JAARGANG) Prijs f 2.50 fr. 5.== p. j. Bilderdijkstraat 98, DEN HAAG. Bondgenootenstr. 19, BRUSSEL. SLOTIIOUWEK'S BOEKHANDEL. COBN PRODUCTS CO. S.A., AMSTERDAM. @©@©@@5©@©©@© DE MOOISTE ILLUSTRATIE IN NEDERLAND. LIEFDESSTRIJD UITGEVER N. J. BOON, AMSTEEDIJK13, AMSTERDAM. Vroege Wortelen. Als vroege wot telsoorteu zijn tan te bevelen: de Amsterdam- ;che, voor warme en koude kassen jeschikt, die dicht gezaaid kan vprden, wat bij andere sooiten liet het geval is. De wortel is loor en door rood en heeft een loog suikergehalte In koude kas- en kunnen ze reeds in Januari ;ezaaid worden. Iets dikker en net zwaarder loof is de Utrecht- che wortel; in smaak komt deze net den eerstgenoemden overeen. )eze soort moet evenwel minder licht gezaaid worden en is beter ;eschikt voorden vollen grond en vel voor licbteren grond. Voor waarderen grond woidt meer de hvyndrecbtscbe wortel en voor emiddelden grond de nvroege jne roode glaswortelc aanbevo- sn. Tot de goede middelmatige oorten rekent men de Leidsche, loorusche en Langendijksche. Mos rondom Bijenkorven. Mos is geen geschikt mateiiaal m des winters de korven te mhullen, omdat daariu zeer ikwijls mieren overwinteren. liet snoeien der sierbooinen in den tuin. Olmen (Iepen), linden, popu- ieren, beuken, esschen, ahornen n platanen mag men feim noeien; eiken, tulpenboomen en fiaglonia's kunnen steik snoeien iet verdragennoteboomen en astanjes mogen in het geheel liet gesnoeid worden. Bessenboompjes. Waar kruisbessen, aalbessen nf frambozen in 't vooijaar ge- lant zullen woraen, moet nu e: grond G5 cM. diep gespit vorden De bovenste lagen wor- en met koemest sterk bemest. Kruisbessen. Kruisbessenstruiken hebben oor hun groei een krachtige lemesting noodig. Vooral gier, net water en houtasch gemengd, loet de plant dankbaar tieren. Lak voor dun leder. 120 gram schellak woiden in 165 gr. alcohol opgelost, waarna 0 gr. kamfer en 5 gr. anilinzwart ir fbijgevoegd worden. Het lak is oornamelijk voor duri leder ge- chikt, zooals men voor dames- aarsjes gebruikt. Het euvel, dat die laksoorten aankleeft, dat het eder kreukelig en beistig wordt, :an in dit geval ook niet geheel ermeden worden, maar het is achter dan het gewone ledei lak in toch glimmend. In geen geval nag het te dik opgebracht worden. Mishandelde voeten. Dr. Jansen schreef oulaDgs in iet tijdschrift «Kosmos" om. Wij gebruiken doorgaans veel te :acbte spijzen en dragen te tauwe schoenen. Wij dwingen onze voeten in te nauwe laar zen. De dameslaarsjes hebben in den regel bovendien nog te hooge hakken. Onze voet is van nature krachtig en groot, zoodat hij een breede steunvlakte biedt, zooals ons lichaam die noodig heeft. Maar de dichters hebben zoolang het smalle, kleine voetje bezon gen, dat de natuurlijke groote voet in discrediet is geraakt en een privilegie van olifanten werd. Een vergelijking met den klas sieken voet der Grieksche kunst werken, met onzen eigen voet, vervult ons met schrik. De nauwe schoen heeft onze vier kleine teenen sterk samen gedrukt en alleen den grooten teen toegelaten zich te ontwik kelen. Veel menschen zijn, ook bij goed weer niet in staat, groote marseben te maken, en nog min der in staat, lang te staan. Had den wij sedert onze jeugd ge makkelijk schoenwerk gedragen, dan zouden wij veel lluiker en gezonder zijn en het is niet ge noeg aan te bevelen voor kinde- len ruime schoenen te koopen en deze tijdig te vernieuwen, als de voet weer gegroeid is. De verhouding onzer dienst boden. Uit een ingezonden stukje van «Een Huismoeder" in de N. C. over het dienstbodenvraagsluk in dezen tijd lichten we deze be hartigenswaardige woorden Het voorbeeld van uithuizig heid en vooral van overdadige weelde, soms in omgekeerde evenredigheid met de inkomsten van het geziD, zal in deze tijden wel moeten veranderen in een van zuinigheid; alleilei tepkenen in allerlei standen wijzen daarop; of dat voorbeeld door onze diensi- even gemakkelijk zal worden nagevolgd als hst eerste, be twijfel ik. Naast dit alles is m.i. ook een reden van moeilijkhe den geweest dat in sommige ge zinnen onze dienstboden werden beschouwd als louter werktuig, terwijl zij zich toch van andere werkneemsters onderscheiden door het feit, dat zij in het huis gezin werden opgenomen en dit uit den aard der zaak een be langstellen in elkanders zaken mede had moeten brengen. Iels wat van beide kanten juist nage laten werd. Zulk een omgang, er in bestaande dat ge ook de moeilijkheden in hun karakters niet overscbillig voorbij gaat, zal u zeer zeker wel teleurstellingen brengen, maar ook kan het soms een hechteren band van harte lijkheid doen ontstaan. Misschien zullen meer dan vroeger deze moeilijke tjjden medewerken tot een verdiepeo van ons aller verantwooidelijk- heidsgevoel, waarvan het ont breken in punten als de bier aangestipte, oorzaak was van de verdraaide verhoudingen tus- schen vele werkgeefsters en arbeidsters. Verveling van vele jonge meisjes. Dat het meisje zich verveelt, wil ik graag gelooven en kan ook met anders, als we onpar tijdig de opvoeding, welke op dei gelijke scholen aan jonge meis jes meestal gegeven wordt. iD aanmerking nemen. Wanneer ouders uit dwazen trots hun kin deren naar inrichtingen waar «zich in de wereld te kunnen bewegen" de éénige kunst is, die er met ijver beoefend wordt maar aan de plichten, die bet gezin aan elke jonge vrouw van beschaving stellen mag, bijna niet wordt gedacht, dan kan het niet uitblijven of meisjes, die van zulke scholen terugkeeren, zullen zich in huis wanhopig ongelukkig voelen en daar door haar vervelende gezichten nog anderen vervelen op den koop toe. Als een meisje een goede en verstandige opvoeding genoten heeft en ook op school leeren mocht bet leven in buis niet als een last, maar als een zaak van vreugde te beschouwen, neen! dan zal het zich ook in eene kleine plaats niet vervelen. Wat kan zoo'n meisje als oudste doch ter, moeder veel uit de handen nemenHoe gemakkelijk moet bet baar, de nog jeugdige die kort geleden zelf nog een kind was vallen, de vertiouwde ie worden van haar jongere broer tjes en zusjes. En al is haai woonplaats klein een enkele vriendin zal er indien men maar meer op geestontwikkeling, dan op stand en geld, letten wil toch zeker te vinden zijn. Vooits kan ik mij geen stadj- denken, of men zal er door mid del van eeu leesgezelschap allerlei tijdschriften en boeken kunnen bekomen. Had dan een jong meisje niet een kostschool, waar alleen op het uiterlijke gelet wordt, maar een school, waar de ontwikkeling van hoofd en hart op den voorgrond staat, bezocht, zoo zal het haar een lust wezen, voortdurend haar kennis te vermeerderen en haar gemoedsleven rijker te maken. Waar is tegenwoordig een plaats, die geen gelegenheid biedt tot maatschappelijken arbeid? Zoo ergens, dan geldt hier het schriftwoord, dat spreekt van «velden wit voor den oogst, maar waar de arbeiders ontbreken.» En juist waar men tegenwoordig ook arbeidsters gebruiken kan. zal bet gegoede jonge meisje van onze dagen, als ze nog maar wat anders geleerd heeft dan uitgaan en pretmaken, in haar naaste omgeving genoeg te doen vinden en behoeft ze zich geen enkel uur te vervelen. Observator. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Schoenen naar ITiaati Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Bijlaarzen. Kortegrac.lit 22 belasten zicb met aan- cu verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safc-inrich ting. den scheet-messcherper «Succes» maakt ieder in enkele seconden zijn scheermes vlijmscherp. Prijs ƒ1.50 (naar bnitén ƒ1.65). VAN DUINEN, Langestraat 109. Dit Weekblad bevat alle Uitlotingen, Rentebetalingen, Nieuwsberichten, Producties, in één woord alle wetenswaardig heden op financieel gebiedhet geeft geregeld hoogst interessante Hoofdartikelen, Koerslijst der meest actieve fondsen en Beurs- verslagen uit binnen- en buiten land het verstrekt gratis advies in de rubriek Beantwoordingen enz., terwijl eens per maand een prijslijst der premieloten wordt gepubliceerd. Ook vermeld het blad alle uit lotingen der kleinere leeningen van Gemeenten, Tramweg- en andere Maatschappijen. BURELLEN De nieuwste en beste vermenigvuldiger vau hand- en machineschrift. Afdrukken van het origineel niet te onderscheiden. Voorhanden in Tal van gunstige getuigschriften liggen ter inzage. Het is «Ie taak der wetenschap het welzijn der menschen te verhoogen. Dit doet zij onder anderen door, na nauwkeurig onderzoek, betrouwbare gege vens omtrent «1e waarde van voedings- en genot middelen te verspreiden. Door de warme aan beveling welke de sedert méér dan een halve eeuw ongevraagd van de mannen der wetenschap ontving, heeft dit product in het Nederlandsclic huisgezin het volste burgerrecht verkregen. Een practische huisvrouw raadpleegt, vooral in den tegenwoordige!) duren tijd, het nuttige MAÏZENA DURYEA Kookboekje, samengesteld door eene des kundige op het gebied van koken en huishouden. Dit boekje wordt op aanvraag aan onderstaand adres gratis en franco toegezonden. In eiken Boekhandel teekent men in op den 14dcn Jaargang van Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten over den Europeeacht-n Oorlog, meestal van onze eigen fotografen, en de voor naamste gebeurtenissen in Nederland en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerdo artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf heden in dit Weekblad een nieuwe serie romans Een romantisch Geschiedkundig voorspel van den Wereldkrijg door Jacqueline Reyneke van Stuwe, gevolgd door een oorspronkelijken roman van Eokko Bos over den tegenwoordigen oorlog in België. Verder in de bibliotheek van do „De Prins" de boeiende roman van C. N. en A. M. Williamson Daarna de nieuwe roman van A. Geoffroy Alle abonnés zijn verzekerd. Men abonneert zicb door het gebeele land bij eiken solieden Boekbandelaar of bij de Agenten tegen 3.per jaar voor de gewone, en tegen ƒ5.per jaar voor de luxe-editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doeb zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zicb direct abonneeren tegen toezending van postwissel van 3.75 voor de gewone, en 5.75 voor de luxe-editie, aan den Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week. THERMOGENE Bestrijdt met goed gevolg Rhumatiek, Bron chitis, Keelpijn, Lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 ets. en in doozen van 40 ets. bij alle apothekers en drogisten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3