NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. HET BABYLON HOTEL "S'o. 5. Zaterdag 16 Januari 1915. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE OORLOG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIRN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Algemecne wenken voor hen, die willen emigreeren. Uit aanvragen, gericbt tot het bu reau der Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing», blijkt herhaaldelijk, dat personen, die er over denken uit Nederland te emigreeren, zich niet bewust zijn, dat de buitengewone om standigheden, waarin Europa verkeert, ook van grooten invloed zijn op de economische toestanden in overzee- sche emigratiegebieden, waardoor voorloopig de mogelijkheid van land verhuizing daarheen veelal geheel uit gesloten is. Ter voorlichting dienen de volgende algemeene mededeelingen. Argentinië. Tengevolge van de on gunstige economische toestanden, mede in verband met den toestand in Europa, moet landverhuizing naar Argentinië thans worden ontraden Zoowel uit particuliere berichten, als uit oflicieele opgaven blijkt, dat in alle takken van bedrijf toenemende stilstand heerscht. De fabrieksnijver heid beleeft slechte tijden, groote lusteloosheid heerscht in de bouwvak ken, de handel gaat onder eene crisis gebukt. Voor het kleinbedrijf in land en tuinbouw is weinig toekomst. Ook worden aan personen, die in Argentinië op een klein stuk land een bestaan trachten te vinden, weinig faciliteiten geboden, zoodat zonder bepaalde rede nen andere emigratiegebieden voor die personen de voorkeur verdienen. Australië. De algemeene olïicieele opgave is, dat, behalve de altijd blij vende vraag naar boerenknechts op veeboerderijen, tengevolge van den invloed van den oorlogstoestand, die ook merkbaar is in Australië, er eene vermindering van werkgelegenheid is ingetreden. Behalve voor boerenarbei ders en boeren is dan ook emigratie naar Australië af te raden. Van de zijde van het Gouvernement van een der staten worden personen gezocht, die als landbouwer in een speciaal aan Hollanders aangeboden streek, eene boerderij van het gouver nement willen overnemen, op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. Bij der gelijke aanbiedingen, waarbij bet Gouvernement zich ook met onvak- kundigen vergenoegt, hangt succes voor niet-landbouwers meer af van de persoonlijke bekwaamheid en geschikt heid van de personen, die op deze aanbiedingen willen ingaan, dan van de meer of minder gunstige voorwaar den van de aanbieding. Men neme geen besluit alvorens met een vak kundig raadsman zijne persoonlijke geschiktheid te hebben besproken. Brazilië. Is Brazilië voor het over- groote deel, dnor klimaat, natuurlijke gesteldheid, bevolking, enz. een land, dat geheel ongeschikt is voor vestiging van Nederlanders anders dan ten be hoeve van handelsbetrekkingen, inde Z.O. staten is een beter klimaat, zoodat daar Nederlanders zouden kunnen wonen en een bestaan vinden. Meer malen is getracht aldaar nederzettin gen van Nederlanders te stichten, doch deze pogingen zijn als mislukt te be schouwen. Met het oog daarop is emigratie daarheen ook beslist af te raden en verleent de Nederlandscbe Vereeniging »L,andverhuizing« geen bijstand of inlichtingen aan hen, die naar Brazilië zouden willen emigree ren. Canada. Het Canadeesche Gouver nement raadt emigratie naar Canada af aan iedereen, behalve aan boeren arbeiders, vrouwelijke dienstboden en boeren in het bezit van kapitaal daar een groot aantal arbeiders in het land zelf reeds zonder wei k is, zoowel vak- ar beiders, als losse werklieden. Daar echter het seizoen voor boe renarbeiders en boeren eerst aanvangt in AprilMei, is tot dien tijd ook voor dezen emigratie naar Canada af te raden. In aansluiting van dezen raad in algemeenen zin van bet Gouverne ment kan worden medegedeeld, dat ook van de Nederlandsche consulaire vertegenwoordigers en van de cor respondenten van de Vereeniging »Landverbuizirig« berichten inkwamen, op grond waarvan kan worden gezegd, dat goene streken bekend zijn, die op dozen algemeenen regel eene uitzon dering maken. Met het oog op het komend land- bouwseizoen worden in Nederland pogingen aangewend om voor emigra tie naar de prairieprovinciën land bouwers met kapitaal te winnen en voor nederzetting in eene der ooste lijke provincies landbouwarbeiders, aan wie eene boerderij in eigendom wordt gegeven onder bezwaring van eene hypotheek ter volle waarde van de boerderij. Daar bij beide aanbiedingen de bepalingen van het te sluiten con tract van bet grootste belang zijn, roepe men bij onderhandelingen den bijstand en de voorlichting in van het bureau der Vereeniging nLandver- buizingi. Chili. De toestand van het land is van dien aard, dat in het algemeen emigratie aan Nederlauders van alle vakken en bedrijven moet worden afgeraden. Van eene enkele onder neming is bekend, dat zij nu en dan Nederlandsche tuinbouwers voor emi gratie naar Chili tracht te winnen Men voere daarover geene onderhan delingen zonder den bijstand en de voorlichting van het bureau der Ver eeniging »Landverbuizing«, aan welk bureau mondelinge en schriftelijke inlichtingen omtrent de onderneming en de ervaringen van ben, die reeds emigreerden, zijn te verkrijgen. Vereenigde Staten van Amerika. Officieele gegevens worden van gou- vernementswege niet verstrekt. De volgende gegevens zijn van particu liere vertrouwensmannen der Ver eeniging. Door de groote uitgestrektheid van het gebied der Vereenigde Staten zijn de toestanden zeer verschillend. Som mige industriën lijden over de geheele Unie onder den algemeenen druk der toestanden, zoodat emigratie vuor arbeiders in die industrieën totaal is uitgesloten. In de noordelijke staten is op land- en tuinbouwgebied, ten gevolge van het winterseizoen, weinig kans arbeid te vinden. In het Z. en Z.-O. heerscht geen stilstand in land en tuinbouwbedrijf. Aldaar worden echter voor het ruwe werk vele krach ten uit de negerbevolking gebruikt, zoodat er geene vraag is naar onbe kwame tuin- en landbouwarbeiders. Bekwame vaklieden-tuinbouwers ves tigen zich daar alleen na zekerheid ontvangen te hebben, dat zij werk kunnen krijgen. Zeer vele Amerikaansche onder nemingen bieden aan Nederlanders stukken land te koop aan met of zon der ontginning van het gekochte land, waarvan enkele niet betrouwbaar ge bleken zijn. Daar door alle vertrou wensmannen der Vereeniging »Land- verhuizingn de raad gegeven wordt: «koop geen land van iemand, dien gij niet kentrr, wordt ten zeerste aan geraden om irlichtingen in te winnen omtrent aanbiedingen van landaan koop. Het feit, dat eene onderneming zich Hollandsch-Amerikaansch noemt, of naast de directie in Amerika een direc teur in Nederland heeft, is op zich zelf geene reden om vertrouwen te wekken. Van enkele is gebleken, dat de directeur in Nederland is benoemd om propaganda in Nederland te kunnen voeren, welke propaganda aan Ame rikaansche maatschappijen verboden is door de Amerikaansche Immigratie- wet. Voor een der Z.-Oostelijke Staten worden boerenarbeiders gezocht, die ontgonnen land van maatschappijen willen koopen en bebouwen zonder betaling met contant geld, doch onder bewaring van eene hypotheek van 100 pCt. der waarde. Het geheele welslagen hangt af van de voorwaarden van het contract van koop en hypotheek. Niemand sluite een contract zonder nauwkeurige voor lichting omtrent die voorwaarden. Zuid-Afrika. Uit diverse particu liere berichten blijkt, dat Zuid-Afrika door de buitengewone tijdsomstandig heden geene gunstige gelegenheid biedt voor emigratie. Aan hen, die eene toekomst zouden willen zoeken in Zuid-Afrika, moet aangeraden worden betere tijden af te wachten. Alsdan zal de Vereeniging «Land verhuizing" publiceeren, welke perso nen wel en welke niet geschikt kun nen worden geacht voor vestiging in Zuid-Afrika. Nog cenige maanden geduld. President Poincaré van Frankrijk heeft de soldaten aan het front be zocht. Hij wenschte den troepen ge luk met den roem, behaald op ver schillende slagvelden waar zij sedert weken, ondanks de moeilijkheden van het terrein, de slachtingen door bet vuur van den vijand, koude, regen en overstroomingen den strijd zegevie rend voortzetten. Hjj eindigde zijn rede aldus: *Ons ras, onze beschaving, ons ideaal zijn de gewijde inzet van de gevechten, die thans worden ge leverd. Nog eenige maanden geduld en door uw tegenstand, uw moreel en uw energie zal een beslissing ver kregen zijn voor toekomstige eeuwen". Professor Gustave Cohen. Professor Gustave Cohen uit Am sterdam, die in het Fransche leger dient, schreef naar de Tel. meldt uit Evreux, waar hij recruten onder richt, onder andere: De overwinning moge niet nabij wezen, dat ze behaald wordt, is zeker. Wij wachten haar geduldig af, maar doen ons best haar ie verhaasten. Mijn benoeming tot onderluitenant stond in het Staatsblad van 31 December j.l. Nooit beeft een benoeming mij met zooveel genoegen en trotsch vervuld. Ik was nummero twee bij het examen voor onderluitenant bij het dei de leger korps en mocht dus op een benoeming hopen. door E. Bennett 55) {uit het Engelsch.) vMaar de knecht die aan tafel bedient, zou den hals van de flesch toch afvegen?" «Jawel, maar misschien vrij nonchalant. En bovendien zou 't heel onwaarschijnlijk wezen dat hij al 't vergift mee af veegde; ik hoor dat Jules heel nauwkeurig is te werk gegaan. En de knecht zou dat afvegen toch ook wel eens kunnen vergeten "Prins Eugen wordt aan tafel altijd bediend door Hans. De trouwe oude man wil die eer aan niemand afstaan." "Maar verondersteld dat Hans hier hield Racksole op. «Hans een medeplichtige! Mijn beste mr. Racksole, die ver onderstelling is een volslagen onmogelijkheid!" Dien avond dineerde Prins Aribert met zijn neef in de prachtig ingerichte eetzaal die tot de Hof-aparteraenten behoorde. Hans bediende, terwijl de verschillende gerechten door kellners werden aangebracht, 't Trok Aribert's aandacht, dat zijn neef in een uiterst zwaarmoedige, teruggetrokken stemming scheen te verkeeren. Den vorigen dag, toen Prins Eugen, na het vruchtelooze onderhoud met Sampson Levi, in zijn wanhoop gedreigd had zelfmoord te zullen plegen, op een manier dat 't "den schijn zou hebben vau een ongeluk", had Aribert hem gedwongen er zijn woord van eer op te geven dat hij dit niet zou doen. «Welken wijn zal uw Hoogheid gebruiken vroeg de oude Hans, toen de soep was voorgediend. "Sillery," zei Prins Eugen kortaf. "En daarna Romanée-Conti?" zei Hans. Aribert keek snel op. "Neen, van avond niet. Ik zal van avond de Sillery eens probeeren," zei Prins Eugen. "Eigenlijk wil ik toch den Romanée-Conti maar liever nemen, Hans," ging hij na een oogenblik voort. "Die is beter voor me geschikt dan champagne." Een poosje later werd de vermaarde Bourgogne binnen gebracht. De oude Hans stak voorzichtig en met mathema tische juistheid den kurketrekker in de kurk, die hij, toen ze er uit was, aan den pvins ter inspectie wilde overhandigen. Eugen knikte met een onverschillig gezicht en zei hem dat hij die neer bon leggen. In de grootste spanning zat Aribert toe te kijken. Geen oogenblik kon hij gelooven dat Hans niet onfeilbaar trouw en eerlijk was, en toch hadden Racksole's woorden een zekere onrust in hem opgewekt. Op dat oogenblik fluisterde Prins Eugen hem over de tafel heen toe"Aribert, ik trek mijn belofte in. Denk er aan, ik trek ze in." Aribert keek zijn neef aan, maar half luisterend en 't vol gende oogenblik richtte hij zijn blik weer op den ouden Hans. Deze streek even met zijn servet over den hals van de flesch Romanée-Conti en schonk toen een glas vol. Onwillekeurig beefde Aribert van 't hoofd tot de voeten. Eugen nam het glas wijn op en hield 't tegen het licht. «Drink dien wijn niet," zei Aribert heel bedaard. «Hij is vergiftigd." "Vergiftigd 1" riep Prins Eugen. "Vergiftigd, Prinsriep de oude Hans, met een uitdrukking van de grootste verbazing en onrust en hij greep het glas aan. "Dat is onmogelijk, uw Hoogheid. Ik heb de flesch zelf open getrokken. Niemand anders heeft die aangeraakt en de kurk was volmaakt in orde." «Ik zeg je dat die wijn vergiftigd is," herhaalde Aribert. «Uw Hoogheid moet 't een ouden man niet kwalijk nemen," zei Hans, »maar te zeggen dat deze wijn vergiftigd is, staat gelijk met te zeggen dat ik een moordenaar ben. Ik zal u bewijzen dat hij niet vergiftigd is. Ik zal 't glas opdrinken." En met bevende hand bracht hij het glas aan zijn lippen. In dat oogenblik besefte Aribert dat de oude Hans geen medeplichtige was van Jules. Hij sprong van zijn zitplaats op, sloeg het glas den ouden knecht uit de handen en met een licht gerinkel vielen de scherven op de tafel en gedeeltelijk op den vloer. De Prins en de kamerdienaar bleven elkaar, verbleekt en zwijgend, staan aanstaren. Toen deed zich een licht gerucht hooren en Aribert keek om. Hij zag dat Eugen achterover was gevallen in zijn stoel; zijn armen hingen slap neer, zijn oogen waren geslotenhij had't bewustzijn verloren. "Hans I" fluisterde Aribert in de grootste ontsteltenis. "Hans I Wat kan er gebeurd zijn?" XXV. De stoombabkas. Het denkbeeld van den heer Tom Jackson om te ontvluchten door middel van een stoombarkas, was slim overlegd, maar Theodore Racksole was van meening dat hij daarbij toch nog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1