BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING Ingezonden. Aan het front moeten wij de gouden epaletten veroveren. Ik verwacht elk oogenblik het bevel om te vertrekken. Ik verlang er naar mij bij mijn dap pere kameradon daar ginds te voegen. Ik wensch mijn deel in de ongeregelde leefwijze evengoed te dragen als mijn deel in bet gevaar. De jonge soldaten van de lichting 1914 z|jn flinke jongens, die reden geven iets van hen te verwachten. Alles is hier kalm en geduldig. Men zou heuscb niet denken dat het land zich in oorlog bevind. Men is zeker van de overwinning, maar men weet, dat de strijd lang kan duren. Wij hebben de Joffre-methode aangeno men: taai en bondig.* De heer en mevrouw Cohen hebben tengevolge van den oorlog het verlies van eenige familieleden te betreuren. Een broer van den hoogleeraar, een 22-jarige artillerieofficier, vond den dood op het slagveld; twee neven van den heer Cohen zijn eveneens gesneu veld, een derde werd gewond; een vierde krijgsgevangen gemaakt. In strijd met het volkerenrecht. Uit Budel, Noord-Brabant, meldt men ons: Op de kruitfabrieken te Caulille werken thans 58 Belgen. De meesten zijn gedwongen daar te wer ken. Zoo leveren de Belgen de schiet voorraden, om hun eigen Belgische leger te bestoken. De arbeiders ont vangen 2 mark per dag. Caulille moet groote hoeveelheden hooi en stroo leveren vóór 20 Januari a.s. Bovendien zijn alle paarden en vee geregistreerd. Er mag niets wor den verkocht, uitgevoerd of geslacht zonder verlof van den militairen ge zaghebber. De burgemeesters zullen zelf verplicht worden de requisites te regelen en daarvan notitie te hou den. De gemeente ontvangt dan één bon van de Duitsche Kommandantur. Dat vereenvoudigt de administratie! In de laatste dagen zijn nabij Ha- mont verschillende burgers gevangen genomen, omdat zij verboden dagbla den in België binnenbrachten. Hierop zijn strenge straflen gezet: drie per sonen uit St. Hubert werden tot 8 dagen hechtenis veroordeeld en een boete van 50 francs. De opening van de Beurs. Naar men uit goede bron uit Den Haag meldt, zal de Eflectenbeurs op 9 Februari worden heropend. De oorlogsleening. Uit Den Haag wordt aan het Han- delsbl. bericht, dat op de oorlogs leening is ingeschreven voor een be drag van 409 millioen 918,000 gul den aan de inschrijvers die geen voorkeur gevraagd hebben, wordt het ingeschreven bedrag voor 50% toe gewezen. Dat wil dus zeggeo, dat de ieening zeer goed geslaagd is. Er is reden zich daarover te ver heugen. Want al beduidt de inschrij ving op deze leening, bij het gekozen rentetype en de in geval van mis lukking dreigende gedwongen leening, geen groote opoffering, een zoo ruime overteekening bewijst toch dat er een zeker élan geweest is om mee te doen, bewijst ook vertrouwen in het land, zijn crediet en zijn toekomst. Wij verheugen oris in dezen uitslag, omdat wij er in zien een teeken van mee leven van de burgers met hun land, een bewijs dat niet angstvallig gere kend is met hoe weinig men af kon, dus van bereidheid om offers te bren gen. Wij weten niet of dat noodig zal zijn wat de toekomst ons nog brengen kan, kan niemand zeggen Maar wij beschouwen de overteekening van de leening als een voorteeken, dat, mochten grootere opofferingen, finan- cieele of andere, noodig worden, ons volk ook die met blijmoedigheid zal dragen. Voor de afdeeling van den Pro testantenbond zal 28 Januari optreden de beer G. Westmyse, van Leiden, met het onderwerp «Werkklok en Kerk klok at. De heer Nijhoff, commissaris van politie alhier, mocht jl. Donderdag den dag herdenken waarop hij 30 jaar geleden in dienst trad bij de politie. Door den hoofdinspecteur de heer Posthuma werd bem het gouden dienstkruis overhandigd. Voor het overige werd dit jubileum in huiselijken kring herdacht. De kiesvereeniging «Gemeente- belangt koos in hare vergadering van jl. Donderdagavond tot bestuursleden de heeren Krom, Van Wijngaarden en Biontjes en besloot bij de ophanden raadsverkiezingen in de vacature Wolterbeek in district III geen eigen candidaat te stellen en aan bet bestuur over te laten te beslissen of de can didaat van «Amersfoorts belang« ge steund zal worden. In de vacature Rolandus Hagedoorn werd candidaat gesteld de heer J. A. Rant. De kiesvereeniging «Amersfoortsch Belang* besloot in de vacature Wol terbeek candidaat te stellen den heer H. J. de Kempenaer. Beide kiesver- eenigingen besloten nader eikaars candidaten te steunen. De heer A. van Eerden, onder wijzer alhier, is benoemd tot hoofd der school te Gramsbergen. Gisteravond hield de heer De Vries, Leeraar aan de H. B. S. en het Gymnasium alhier,een lezing metlicht beelden over Rusland voor de hier in garnizoen zijnde militairen. De boven zaal van «de Kroori« was geheel gevuld. Er waren wel 200 menschen, die met de grootste aandacht naar den spreker luisterden, die dan ook op bevattelijke en eenvoudige wijze veel merkwaardigs, van Rusland en van het Russische leven mededeelde en door de platen aan schouwelijk voorstelde. De beer Wesse- ling was de tolk der vergadering, toen hij na afloop Spr. dank zeide voor zijn boeiende voordracht, waaraan tijd. moeite noch kosten gespaard waren. De keuze van het onderwerp was een zeer gelukkige, nu Rusland thans meer en meer op den voorgrond treedt. Met de mededeeling, dat over 14 dagen weer een lezing in deze zaal zal ge houden worden, sloot de heer Wesseling de bijeenkomst. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L. J. ICrook vergaderde Handel en Nijverheid Woensdagavond in »de Zwaan*. Aanwezig 3 bestuurs- en 6 gewone leden. Na opening las de secretaris de notulen van 30 Nov. 1914, welke werden goedgekeurd. De voor zitter uitte de beste wenschen voor het nieuwe jaar. De Middenstand rnaakt zware tijden door, doch na den oorlog maar weer met nieuwen moed aangevangen. Twee nieuwe leden werden met algemeene stemmen gekozen. De heer van Duinen was door on gesteldheid verhinderd hel verslag van Middenstandscongres uit te brengen, waarom bet door den secretaris weid voorgelezen. Daar het stenografisch verslag op komst is, bepaalde bij zich slechts tot een globaal overzicht. Het uittreden van Roomsch Katholieke le den en bet gaan staan van vereeni- gingen op confessioneeleu grondslag doet aan den Middenstand geen kwaad, integendeel. Den heer van Duinen zal per brief dank gebracht worden voor zijn verslag. De verkiezing van twee bestuurs leden werd aangehouden. De secretaris had al een paar heeren gepolst, doch er schijnt niet veel animo te bestaan. Op de agenda was vergeten te plaatsenverhooging subsidie Handels school. Het bestuur deed het voorstel deze te verdubbelen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aan genomen. De heer Houbaer deelde mede, dat hij van de winkeliers te dezer stede f 55.heeft losgekregen om de pas santen, die in Amersfoort veel vertier brengen, te steunen. Hij heeft dit geld aan den penningmeester, den heer ter Maat, afgedragen. De voor zitter brengt dank aan allen, die zich in dit comité verdienstelijk maken. Verder wijst hij erop, dat er thans zoo weinig faillissementen voorkomen in vergelijking met het vorig jaar. Dit is slechts uitstel tot na den oor log. Veel middenstanders zullen ook ten onder gaan, doordat ze huil re keningen niet betaald krijgen. Hij betoogde in verband hiermee het nut van een alg Borgmaatschappij voor den Middenstand. Hierna werd de vergadering gesloten. Waar het Mond- en Klauwzeer wederom heerschende is. met name in het Oosten van ons land. daar meent het Utrechtsch Landbouw Ge nootschap goed te doen het volgende onder de aandacht van belangheb benden te brengen le Is het van groot gewicht dat de zuivelfabrieken hunne afvalproducten karnemelk, ondermelk en wei, pas teur i s ee r e n en is het zaak dat zij die daartoe bevoegd zijn, ook ter plaatse nagaan of dit aan die fabrieken steeds en deugdelijk geschiedt. 2e Zij de boer er op bedacht, voor zoover dat eenigszins mogelijk is, geen kooplieden of andere bezoekers in zijn stal toetelaten, waai van hij vermoe den kan dat zij besmette stallen heb ben bezocht. Ook zij men voorzichtig op de maikt en moet men nieuw aangekocht vee een lijdland (3 weken) afzondei en. 3e Raden wij Landbouw-Aankoop Vereenigingen aan ontsmettingsmid delen (Creoline, Lysol enz.) in het groot in te slaan en die voor den kostenden prijs in het klein ter be schikking der leden te stellen. 4e Sporen wij allen die daartoe in staat zijn aan, om in hun omgeving en op een wijze die daar ter plaatse het best doel treft, met raad en daad tot voorbeeld te zijn. Arme strijders. Gij mannen, naar het front gejaagd. Den vuurdood tegemoet! Het beste wordt van u geëischt: Uw leven en uw bloed! Zoodra 't bevel weerklinkt «Treedt aan Dan arme strijders, moet gij gaan De man wordt van de vrouw ge scheurd, De vader van het kind «Voort, voort! den vijand tegemoet! Verbreekt, al wat u bindt!" En tobt niet, als een goed soldaat Om 't geen gij noode achterlaat! Smoort alle deernis in uw ziel; Verhardt uw aangezicht! Verslaat, vermoordt uw medemensch, Dat is soldatenplicht! Wie 't grootste aantal nedervelt, Voorwaar, dat is de grootste held! Denkt niet als ge op den vijand mikt, Dat hij ook vader is! Legt toch uw hart het zwijgen op En schiet vooral niet mis! Hoe 't vechten u ook tegenstaat Vooruit! Gij moet! ge zijt soldaat! Waar is het einde van den strijd, Die nu reeds maanden woedt? O! waDneer wordt de stroom gestuit Van zóóveel sciiuld'loos bloed? Achleefden wij in vrede weer. En kwam er nimmer oorlog meer! R. N. Samenstelling Raadseommissiën. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 15 Decem ber 1914 heeft benoemd: o. tot leden van de Commissie van Wetgeving de heeren: It. C. Rijkens, F. M. Houbaer, M. R. N. OosterveeD, en D. Gerritsen. b. tot leden van de Reclame-com missie inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen de heeren A. M Tromp van Holst, J. van der Wal Kzn., A. H. van Kalken, M. R. N. Oosterveen en H. Koning. c. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer van den Keu ringsdienst de heerenF. M. Houbaer, J. W. Jorissen, P. van Achterberg!) en S. J van Duinen. d. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de Ge meente-reiniging de heeren: A. M Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn. e. tot leden van de Commissie voor de Fabricage de heeren: A M. Tromp van Holst, A. Eysink, H, Kroes en P. van Aebterbergh. f. tot leden van de Commissie van bystand in hot beheer van de bedrij ven de heeren D Gerritsen, A. Eysink F. M. Houbaer en P. van Actitei- bergh. g. tot ledeu van de Commissie van bijstand in het beheer van de plant soenen en de landelijke bezittingen der gemeente de heeren A. M. Tromp van Holst, A. 11. van Kalken, D. Ger ritsen en H. Kroes. h. tot leden van de Commissie van bijstand in bet beheer van de finan ciën de heeren D. Gert itsen, H. Kroes, J. van der Wal Kzn. en A.M. Tromp van Holst. Amersfoort, den 6 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Broodprijzen. De Burgemeester van Amersfoort breDgt ler openbare kennis, dat met ingang van heden door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is besloten 1. den prijs van tarwebloem, in- landsch uitsluitend één soort te stellen op f 18.50 per 100 K.G. contant aan fabriek, molen of magazijn, voor bak kers en dergelijke verbruikers; aan tusschenpersonen moet op verzoek f 0.25 korting worden toegestaan; 2. den prijs van tarwemeel (onge- build) te stellen op f 15.50 per 100 K.G.leverinsconditiën als bij tarwe bloem 3. den maximumprijs voor witte brood vast te stellen op f 0.25 per K.G. contant afgehaald aan bakkerij of winkel, dien van bruinbrood op f 0.22. Amersfoort, 11 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Kostelooxe inenting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Brengen ter algemeene kennis, dat voor een ieder der ingezetenen gele genheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op Maandag 18 Januari a.s., des namiddags ten drie uur, in de daartoe bestemde localiteit van het Werkhuis aan den Weetsingel alhier; Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouw boekje gewenscht is. Amersfoort, 11 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. VAN RANDWIJCK, De Secretaiis, A. R. VEENSTRA. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Religieus-Socialistische samenkomsten te Amersfoort. Af. de R. Het zij ons vergund door middel van uw blad de aandacht der vele regelmatige bezoekers der Religieus- Socialistische samenkomsten alhier te mogen vestigen op de definitieve op richting van hel Religieus-Socialistisch Verbond dat 2 Januari te Amsterdam plaats vond. Ook het Amersfoortsch Comité der Rel.-Soc. bijeenkomsten was daar toen aanwezig en heeft aan de tot standkoming van dit Verbond medegewerkt, omdat bet inderdaad bleek dat door de groote vlucht die de Religieus-Socialistische beweging genomen heeft, nauwere aaneensluiting en samenwerking tusschen de ver schillende plaatselijke groepen hoog noodig was geworden. Vooral als Centrale van waaruit de distributie van sprekers zal plaats hebben en van waaruit de eerste hulp geboden kan worden aan plaatselijke tot stand brenging van onzen arbeid mag dit Verbond zéér worden toegejuicht. Van zeer veel belang is ook bet genomen besluit dat de plaatselijke comités voortaan zullen zijn afdee- lingen van het Rel.-Soc. Verbond. Het ligt in de bedoeling van het Comité de vraag in boeverre de tot niet slim genoeg was te werk gegaan. Met een gevoel van groote voldoening kwam Theodore Raeksole tot 't resultaat, dat hij nu een leiddraad bezat om zich van den ex-kellner van het Babyion-Hotel meester te kunnen maken. Hij wist niets van de haven van Londen, maar toevallig wist hij heel wat van de veel meer gecompliceerde, hoewel eenigszins kleinere haven van New-York en hij voelde zich overtuigd, dat het vinden van Jules' stoombarkas geen bijzondere moei lijkheid kon opleveren. Aan hen die er niet door en door mee bekend zijn, schijnt de rivier de Theems, met haar dokken van London Bridge af tot Gravensend, een groote verwarde wildernis toe van schepen een wildernis, waarin zelfs een driemaster met 't grootste gemak zou kunnen worden ver borgen. Voor zulke menschen zou het denkbeeld om op de rivier naar een kleine stoombarkas uit te zien, ongeveer gelijk staan met het denkbeeld om in een hooiberg naar een naald te gaan zoeken. Maar 't is een feit, dat er honderd mannen zijn tusschen St. Katherine's Wharf en Blackwall, die de Theems precies even goed kennen als de landbouwer zijn moestuin kent die van duizenden schepen op den afstand van een halve mijl den naam weten te noemen en met bijna alle scheepskapiteins, stuurlui cn matrozen persoonlijk bekend zijn. Door deze des kundigen wordt elke eenigszins ongewone gebeurtenis, die op de rivier plaats heeft, opgemerkt en onder elkaar besproken, op do manier zooals huisvrouwen 's avonds aan de voordeur haar aan gelegenheden met elkaar staan te bepraten. Als de eerste stuur man van een Castle Liner zijn ontslag krijgt, zullen ze u weten te vertellen wat hij zei tegen den kapitein, wat de kapitein zei tegen hem en wat ze allebei zeiden tegen de commissie, en als ze over die zaak uitgesproken zijn, zullen ze gaan redeneeren over de vraag, of het zinken van Bill Steven's schip aan een ongeluk of aan opzet was te wijten. Theodore Raeksole had den vorigen avond heel weinig ge legenheid gehad de stoombarkas, die den heer Tom Jackson wegvoerde, nauwkeurig te bekijken, want er hing een vrij zware nevel over de rivier. Hij had $lleon kunnen zien dat 't een don ker geverfde boot was, van ongeveer zestig voet lengte. Gedurende een groot gedeelte van den nacht had hij persoonlijk de wacht gehouden, om op alle schepen te letten die stroomopwaarts voe ren, en den volgenden morgen had hij in zijn plaats een man aan het werk gezet, die hem moest waarschuwen als hij een stoombarkas in 't oog kreeg, koers zettende naar Westminster, 's Middags, na zijn gesprek met Prins Aribert, voer Raeksole in een gehuurde roeiboot zelf de rivier af tot aan Customs House en keek in alle richtingen rond naar een of ander vaartuig, dat met eenige mogelijkheid dat eeno zou kunnen wezen dat hjj zocht. Maar hij vond niets. Aan de trappen van Customs House ging hij aan wal en vroeg daar naar een hooggeplaatst ambtenaar, met wien hij inderdaad in New-York had kennis gemaakt. Jn 't kantoor van dien ambtenaar had een lang gesprek plaats een gesprek waarbij Raeksole een vrij groote mate van overredings kracht moest aanwenden en dat ten laatste daarmee eindigde dat de hooge ambtenaar aan zijn schel trok. „Zeg aan mr. Hazell kamer No. 332 dat ik hem spre ken moet," zei de ambtenaar tegen den jongen die op zijn schel len verscheen en toen, zich tot Raeksole wendende, vervolgde hij: „Ik zal u natuurlijk niet behoeven te zeggen, mijn waarde mr. Raeksole, dat deze zaak heelenal omgaat buiten al wat officieel is." „Natuurlijk, dat begrijp ik," zei Raeksole. De heer Hazell trad binnen, 't Was een jonge man van een jaar of dertig, met een bleek, schrander gezicht. „Mr. Hazell," zei de hooge ambtenaar, „laat ik u voorstellen aan mr. Theodore Raeksole zijn naam zal u ongetwijfeld bekend zijn. Mr. Hazell," zoo ging hij voort, zich tot Raeksole wendende, „behoort tot het personeel van ons dat buitenshuis werkzaam is wat we noemen een ambtenaar van onderzoek. Hij doet juist dezer dagen nachtdienst. Hij heeft een boot op de rivier en een paar mannen in zijn dienst en hij bezit het recht om aan boord te gaan van alle mogelijke schepen en ze, zoo noodig, te onderzoeken. Wat mr. Hazell en zijn mannen niet van de Theems weten tusschen hier en Gravesend, is 't weten niet waard." „Aangenaam u te zien, mijnheer," zei Raeksole en ze wissel den een handdruk, 't Deed Raeksole genoegen te merken, dat de heer Hazell zich volkomen op zijn gemak bevond. „Kijk eens, Hazell," ging de hoofdambtenaar voort, „mr. Raek sole heeft je noodig om van avond een particulier onderzoekings tochtje te maken op de rivier. Ik zal je een nacht verlof geven. Ik heb om je gezonden, gedeeltelijk omdat ik dacht dat de zaak wel in je smaak zou vallen en gedeeltelijk omdat ik geloof er op aan te kunnen, dat je de zaak als volkomen niet-officieel zult beschouwen en er niet over zult praten. Begrijp je? Ik geloof dat je geen reden tot spijt zult hebben, als je den heer Raeksole hierin van dienst kunt zijn." „Ik zou zeggen, dat ik den toestand begrijp," zei Hazell, met een lichten glimlach. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2