NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. HET BABYLON HOTEL fSo. 10. Woensdag 3 Februari 1915. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonn. 09. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eenige aanwijzingen voor hen, die over landverhuizing naar de Vereenigde Staten van Amerika en Canada denken. In verband met de bijzondere tijds omstandigheden heeft eene veischerpte toepassing plaats van de bepalingen der immigratiewetten in overzeescbe landen, waarmede Europeesche land verhuizers rekening bebben te houden.' Met bet oog daarop worden hier eenige bepalingen opgenoemd, waaraan tegenwoordig in het bijzonder aan dacht moet worden geschonken. Vereenigde Staten van Amerika. 1. Voor eiken vieecndeling, die zich in de Vereenigde Staten wil vestigen, moet door den vervoerder (scheep vaartmaatschappij, spoorwegmaat schappij) een «Head-tax» (belasting per hoofd) van 4 doliai (f 10) worden betaald De vervoerder verbaalt deze op den passagier. Bij de le en 2e klasse passagiers is rieze in don ver- voerprijs begrepen. Bij biljetten derde klasse moet bet bedrag boven den vrachtprijs wordeu betaald. Voorts moet de emigrant in het bezit zijn van een bepaald bedrag voor eerste levensonderhoud na aankomst op de plaats van bestemming. De grootte van het bedrag hangt af van ver schillende omstandigheden, te beoor- deelen door de immigratie-ambtenaren. In de tegenwoordige omstandigheden moet ten sterkste de raad worden gegeven er niet op te rekenen, dat dit bedrag minder mag zijn dan 50 dollar, na 1 Maart 25 dollar, boven den piijs, die noodig is om de plaats van bestemming le bereiken. Personen, die eene zelfstandige posi tie willen gaan bekleeden (landbou wers e.a.), bebben er op te rekenen, dat zij meestal gedurende eene periode van minstens 6 maanden geene in komsten zullen genieten. Zij, die er over denken gronden op gemakkelijke af betalingscondities te koopen, of kosteloos op te nemen (ohomestead«), dienen dus in het bezit te zijn van contanten voor een half jaar levens onderhoud, boven de hiervoor benoo- digöe gelden. Voor zoover bekend, hebben zoo goed als alle organisaties, die ten deze fmancieele hulp verleen den, met hel oog op de bijzondere omstandigheden, dezen arbeid gestaakt. 2. Aan eene reeks van personen is de intocht in de Vereenigde Stalen verboden idiotengeestelijk achter lijkeu zwakzinnigenpersonen, lij dende aan vallende ziekten; krank zinnigen paupers, of zij, die dreigen ten laste te komen van de overheids zorg; lijders aan tuberculose, walge lijke of besmettelijke ziektenpersonen, die lichamelijke of geestelijke gebreken hebben, waardoor zij niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien; per sonen. die gestraft zijn wegens een misdrijf legen de zeden; publieke vrouwen, enz. De intocht is verboden aan per sonen, die aangeduid worden met dbn naam contract-arbeiders, dat zijn per sonen, die overgehaald zijn om Daai de Vereenigde Staten te emigreeren door middel van aanbiedingen of be loften voor werk, ofdieovereenkomsten hebben aangegaan om bepaalden arbeid te verrichten, betzij mondeling of schrif telijk, hetzij duidelijk omschreven of stilzwijgend. Door de regeering te Washington is uitdrukkelijk medegedeeld, dat aan dit verbod nauwkeurig de hand zal worden gehouden en men kan er verzekerd van zijn, dat de ambtenaren, die het welbekende onderzoek naar de identiteit van de landverhuizers instellen, hetzij direct, hetzij langs omwegen, ieder, die binnenkomt, zullen ondervragen en uithooren op dit punt. Overtreding wordt onverbiddelijk ge straft met terugzending. De eenige veilige weg is om zich, door briefwisseling met familie of door het informatie-bureau van de Neder- landscbe Vereeniging «Landverhui zing», er van te vergewissen, dat er vraag is naar den arbeid, dien men kan aanbieden ter plaatse van vesti ging en dat men ter plaatse iemand vindt, die met raad en daad wil bij staan om direct na aankomst een werkgever te vinden. Zij, die in het bezit zijn van stuk ken (brieven, enz.) die aantoonen, dat zij niet onder de categorie con tract-arbeiders behooren, doen goed met deze stukken bij aankomst onder onmiddellijk bereik te bebben. Canada. Wat Canada betreft, zijn de volgende bepalingen van belang. Er wordt geen «head-tax» geheven, doch wel is vereischt bij aankomst het bezit van eene som van 25 dollar (i 62,50) voor ieder persoon (ook leden van eeno gezamenlijk reizende familie) boten 17 jaar tusscben 1 Maart en 31 October en een bedrag van 50 dollar tusschen 31 October en 1 Maart. Uitzonderingen hierop kunnen worden toegestaan a. wanneer een mannelijk immigrant werk heeft op eene boerderij eo mid delen heeft om die boerderij te be reiken, of eene vrouwelijk immigrant eene plaats als dienstbode beeft, b als eene vrouw naar haar echt genoot gaat, c. als een kind naar zijne ouders gaat, d. als een broer of eene zuster naar zijn of baar broer gaat en de persoon, naar wien men gaat, bereid is in bet eerste onderhoud te voorzien. Om dit te bewijzen, moet men correspondentie daarover in zijn bezit hebben, om die desverlarigd te toonen. Ook in Canada is er verbod van immigratie van eene reeks van per sonen, overeenkomende met de onder de Vereenigde Staten van Amerika genoemden, bebalve de contract arbeiders. Het is wel geoorloofd in Canada te immigreeren voor hen, die zich van te voren van werk aldaar ver zekerd hebben. De raad wordt daarom gegeven: Zoek allerwege steun om U voorujj";van werk te verzekeren bij aankomst. Dikwijls kan de Nederland- sche Vereenigiog «Landverhuizing» I daarbij van dienst zijn. Echter zie men bet oulangs medegedeelde betreflende de tegenwoordige arbeidsgelegenheid. Uit Amerika ontving de N. V. L. bericht, dat bet secretariaat van de Inwendige zending van de «Reformed Church in America» een missionaris heeft aangewezen om te werken onder de uit Nederland komende landver huizers, den beer C. Heines. Dominé Heines helpt personen, die zich in westelijke staten willen vestigen, met raad en daad, teneinde hen in staat te stellen, zich te voegen bij jonge Nederlandsche kolonies. Zij, die van de practische kennis van den heer Heines willen gebruik maken, wen den zich eenigen tyd, voordat zij oaar Amerika verhuizeo, lot het informa tie-bureau van de Ned. Ver. «Land verhuizing», Lange Houtstraat 36, 's-Gravenhage. De Duitsehers zetten den oorlog tegen de Engelsche handelsschepen voort. De Duitsehers beginnen het nu pas te moeneu met bun strijd tegen de Engelsche handelsschepen. Sedert Za terdag hebben zij niet minder dan vier Britsche koopvaardijschepen in den grond geboord, een vijfde be schadigd en eenige andere doch vruch teloos achtervolgd. Het merkwaardigste van het geval is, dat drie dezer schepen tot zinken zijn gebracht in de lersche Zee, dat wil zeggen tusschen Engeland en Ier land, beelemaal aan de westzijde van Groot-Brittannië, waar men niet zoo gemakkelijk Duitsche onderzeebooten (want daarom gaat het hier) zou heb ben vermoed. De »U 21", die bier bezig is ge weest, is een van de nieuwste onder zeeërs, gebouwd in de jaren 1912 en '13 op de Germauia-werf en verplaat sende 840 ton boven en 890 ton onder water. Wel zijn er nog nieuwere en grootere, maar daaromtrent is niets naders bekend en in ieder geval wordt bier de schuldige met naam en toe- Daam genoemd. De machines van de »U 21" ontwikkelen 1800 paarde- krachten, waardoor aan de boot boven water een snelheid van 17, onder wa ter een van 12 knoopen per uur ver zekerd wordt. Verder beeft de onder zeeër drie torpedo-lanceerbuizen. Het is bijna niet aan te nemen, dat een onderzeeboot van dit type op avontuur zou gaan, zoo ver van honk, als zij niet zeker was hier of daar aanvulling van baar petroleumvoor- raad te kuDnen verkrijgen. Maar waar? Of varen er nog vermomde hulpboo ten rond van de Duitsche marine? Men kan het doel van bet optreden der jDuitscbe duikbooten gemakkelijk bevroeden. Het is een antwoord op de pogingen van Britsche zijde om Duitscblaud uit te hongeren door bet geheel en al van de buitenwereld af te siuiien. Door de scheepvaart te bedreigen, ook aan de zoo veilig ge achte, Engelsche westkust, veroorzaakt Duitscbland, behalve recbtslreeksch verlies, hoogere vrachten en boogere assurantie-premiën en daardoor stij ging van de prijzen der levensbehoef ten in het Vereenigd Koninkrijk, waar men van aanvoer van buitenaf zoo afhankelijk is. Het eerste schip, dat Zaterdag al in de morgenuren in de lersche Zee door de »U 21» tot zinken werd ge bracht was de «Ben Cruachan», 'n schip van ruim 3000 ton, komende van Noord-Sliieds. De commandant van de onderzeeboot gaf de uit 21 man bestaande équipage tien minuten tijd om in do booten te gaan, waarna een torpedoschot een einde aan het bestaan van het schip maakte. De bemanning werd later door een smak opgepikt en in Fleetwood geland. Óm halfeen Zaterdagmiddag ving dezelfde duikboot de stoomboot «Linda Blancbe« op westelijk van Liverpool. Dit schip voer van Manchester naar Belfast. De bemanning, uit 10 koppen 60) door E. Bennett (uit het Engelsch.) »TJ bedoelt toch niet dat zijn Hoogheid vergift heeft inge nomen zei Hans, in de grootste verbazing en ontsteltenis. «Dat is onmogelijk 1" »lk vrees dat 't maar al te mogelijk is," zei de ander, "'t Is bepaald laudanum. Wat moeten we beginnen? Toe, man, vlug!" »Zijn Hoogheid moet wakker worden gemaakt, Prins. Hij moet een braakmiddel hebben, 't Zal 't best zijn dat we hem naar de slaapkamer brengen." Dat deden zeze legden hem op bet groote bed en toen maakte Aribert een braakmiddel gereed van mosterd en water en trachtte hem dat in te geven, maar 't had niet het minste effect. De patiënt lag volkomen bewegingloos en zijn huid was ijskoud. "Zend om een dokter, Hans. Zeg dat Prins Eugen plotseling ziek is geworden, maar dat het niet van ernstigen aard is. Niemand mag ooit de waarheid weten." "Hij moet wakker worden gemaakt, Prins," zei Hans weer, terwijl hij de kamer nitsnelde. Aribert tilde zijn neef van het bed, schudde hem, duwde hem, sloeg hem, schreeuwde tegen hem, maar zonder 't minste resultaat. Eindelijk zag hij zich door vermoeidheid genoodzaakt er mee op te houden en hij legde den Prins weer op het bed. Elke minuut die voorbijging, scheen hem een uur toe. Ter wijl hij zich daar in die stille, groote kamer, onder 't koude licht vau de electrische larnpeD, alleen bevond met den be- wustelooze, raakte Aribert teu prooi aan de meest wanhopige gedachten, 't Besef van het tragische in het lot van zijn neef drong zich aan hem op en 't scheen hem toe dat reeds van 't begin af voor dezen goedhartigen, maar zwakken afstam meling van een historischen troon een vroegtijdige, treurige dood onvermijdelijk was geweest. Met een weinigje meer goed geluk zou zijn karakter, dat het evenwicht tusschen goed en kwaad maar niet wist te bewaren, op 't rechte spoor zijn gebleven en Eugen zou althans zijn rol op het Europeesche tooneel naar behooren hebben vervuld. Maar nu scheen 't wel dat alles voorbij was, dat de laatste slag was geslagen. En in die ramp zag Aribert tevens den ondergang van zijn eigen hoop en verwachtingen. Want Aribert zou nu de plaats van zijn neef op den troon moeten innemen en hij besefte instinct matig dat de natuur hem voor die waardigheid niet geschikt had gemaakt. Het vooruitzicht stuitte hem tegen de borst, om allerlei redenen. Monarchie beteekende een huwelijk met politieke bijoogmerken, dus eeD huwelijk tegen zijn zin. En Nelly dan Nelly I Hans kwam terug. "Ik heb om den dichtsbijwonenden dok ter gezonden en ook om een specialiteit," zeide hij. «Goed," zei Aribert. »Ik hoop dat ze zich wat zullen haasten." Toen zette hij zich neer en schreef iets op een briefje. «Breng dit zelf aan juffrouw Racksole. Als ze niet in 't hotel mocht zijn, informeer dan waar ze is en volg haar. En denk er aan dat het een zaak van 't grootste belang betreft." Hans boog en vertrok opnieuw, en weer bleef Aribert alleen. Hij staarde Eugen aan en weer begon hij wanhopige pogingen aan te wenden om hem uit zijn doodelijke verdoo- ving op te wekken, maar weer waren die pogingen vruchte loos. Hij liep naar het raam, dat openstond; allerlei heel gewone straatgeluiden drongen van beneden tot hem door, geratel van rijtuigwielen, pratende stemmen, gefluit van stoombooten op de rivier. De wereld ging haar gewonen gang, naar 't scheen. Wat een onzinnige wereld was 'ttoeh! Hij verlangde niets beters dan van zijn prinselijken titel afstand te doen en te leven als een gewoon, eenvoudig man, als de echtgenoot vau de beminnenswaardigste vrouw die op aarde bestond Maar nu I Hemelwat een egoïst was hij, om zoo aan zichzelf te denken terwijl Eugen lag te sterven. En toch Nelly I De deur ging open en een man trad binnen, die blijkbaar de dokter was. Een paar korte vragen en toen scheen hij van den stand van zaken op de hoogte te zijn. «Wees zoo goed even te schellen, Prins. Ik heb warm water noodig, een Hin ken, sterken man en een verpleegster." «Wie heeft een verpleegster noodig?" vroeg een stem en Nelly trad bedaard de kamer in. «Ik ben verpleegster," voegde ze er bij tegen den dokter, »en ik ben tot uw beschikking." De eerstvolgende twee uren werd een strijd gestreden waarbij het ging om leven of dood. De eerste dokter, een specialiteit die hem gevolgd was, Nelly, Prins Aribert en de oude Hans vormden als 't ware een bond om den stervende te redden. Niemand anders in het hotel kende den werkelijken ernst van den toestand. Als een Prins ziek wordt en speciaal door zijn eigen toedoen, wordt de juiste waarheid niet zoo maar dadelijk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1