Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. bestaande, onderging hetzelfde lot als die van (ie «Ben Criiacnanrr. Een stoomboot, die 's avonds te Liverpool aankwam, meldt, dat zij zag, boe de duikboot een derde stoomschip in den grond boorde. Dat blijkt de «Kelcoan Garstonrr geweest te zijn en bet gebeurde 18 mijlen ten N W. van Liverpool. De bemanning werd door den kustvaar der «Gladysrr opgenomen. De overlevenden van de «Ben Crua- chans en de »Linda Blanche» verklaren dat üe Duitsche officieren zeiden «Het spijt ons, dat we u moeten lastig vallen, maar wij hebbeu orders, om elk Engelsch schip, dal wij tegenkomen, indengiond te boren.» De kapitein van den treiter »Niblik« verklaarde, dat hij een kist met 40 reddingyordels heeft opgeviscnt, die geen nm-rkteekens hadden, wat er op wijst, dat het schip, hetwelk ze aan boord had en verging, van groote af metingen moet zjjn geweest. Mogelijk is er in de Iersche Zee dus nog een vierde stoomschip in den grond geboord. Ook in het Kanaal spookt blijkbaar een Duitsche duikboot rond. Het Fran- sche ministerie van marine deelt n.l. mede, dat het Engelsche stoomschip «Toko Marut Zaterdagmorgen om 10 uur door een DuitscheD onderzeeër bij Kaap Antifer getorpilleerd is. Om één uurishetEngelschestoomschip»Igaria« eveneens bij Kaap Antifer getorpilleerd. De »Igaria« zonk niet doch is naar Havre gesleept. De uit 57 koppen bestaande beman ning van de «Toko Maru» is door een treiler gered. Wat het in den grond boren van dergelijke schepen beteekent, kan hier uit blijken, dat alleen de «Toko Maru» 97.000 geslachte schapen aan boord had, benevens een hoeveelheid kleeren voor de Belgische vluchtelingen. De Berlijners op rantsoen gesteld. De burgemeester van Berlijn heeft een oproep lot de bevolking gericht, waarin hij zegt: Een ieder weet, dat bet doel van onze vijanden is ons uit te hoDgeren. Dit voornemen moet door onze wils kracht schipbreuk lijden. Levensmid delen zijn in voldoende hoeveelheid voorhanden, wanneer maar het noo- dige overleg wordt betracht. Niemand behoeft gebrek te lijden, maar allen zijn verplicht den vroegeren overvloed tot bet noodzakelijke te beperken De Bondsiaad beeft 25 Januari bepaald, dat met 1 Februari te be ginnen de hoeveelheid bakkerswaren tot drievierden moet worden beperkt. Naar dat voorschrift moet ieder burger zich nu verder regelen. Aan brood en meel zijn voor de voeding van één persoon per week in elk geval niet meer dan twee kilo gram noodig. De ervaring leert, dat men zich zoo vaak met minder kau tevreden stellen. Er staan ons behalve brood, ook andere goedkoope levens middelen vooral aardappelen ter be schikking. Daarom is een ieder, zoowel door de wet ds uit vaderlandsliefde, ver plicht in geen geval het maximum van twee K.G. brood en meel per week te overschrijden. Wel moet daarentegen getracht worden met minder toe te koenen, wanneer men aan minder genoeg heeft. In het bijzonder wordt van hen, wier levensomstandigheden voldoende voediQg met andere levensmiddelen toestaan, beslist verwacht dat zij hun broodverbruik zooveel mogelijk ver minderen zullen. Moeilijkheden' zullen in het begin bezwaarlijk te voorkomen zijn. Wij doen echter een beroep op den vader- landslievenden geest en het gezond verstand van onze medeburgers om bereidwillig de bepalingen op te volgen, welke in het algemeen belang zijn gemaakt. Vooral geen gedrang bij de winkels: eenieder koope dagelijks zijn aandeel in. Alleen roggebrood in Keulen. Te Keulen zal van lieden af nog slecnts één soort brood worden gebak ken n.l. roggebrood. Luxebrood zal niet meer worden gebakken. Zou blijken, dat beschuit, die voor zieken nood zakelijk is, tocb te veel wordt gekocht, dan behoudt men zich voor om beschuit verder slechts door apothekers te doen verkoopen. Het brood te Weenen. De «Weener Zeitung* publiceert een ministerieele verordening,volgens welke het voor het bakken van brood ge bruikte meelmengsel, in bet vervolg slechts voor vijftig procent uit tarwe- of roggemeel mag bestaan, terwiil de rest uit surrogaten van b.v. gerst, mals, haver rijst en aardappelen moet zijn samengesteld. De nieuwe Russische plannen. Een Oostenrijkscti blad meldt: De laatste openbaringen van het Bussiscb legerbestuur bepalen zich er toe vast te stellen, dat in het algemeen geen verandering in den toestand is geko men. De Russische troepen houden zich bezig met het afslaan der Duitsch- Oostenrijksche aanvallen. De Russi sche Armeebole zegt: Men beeft in Rusland van het Ioopgravenstelsel ge noeg en men zal nu steunen op bet samenwerken van geweldige troepen massa's. De Rjelsj zegt, dat de nieuwe Russische plannen zoo reusachtig zijn, dat men bijna aan een gelukken zou twijfelen, ware de Russische cavalerie er niet. De nieuwe gouverneur-gene raal van Warschau maant de bevol king voortdurend tot rust aan eu dreigt met strenge maatregelen als de luid ruchtige betoogingen niet aohterwege blijven. Tegelijk wordt bekend ge maakt, dat tol leniging van den heer- schenden nood een leening van '100 miliioen roebels (120 millioeu gulden) wordt uitgeschreven. Een onderhoud met den koning van België. Een correspondent van de Associa ted Press bad in het raadhuis van een oud Vlaamsch stadje een onder houd met koning Albert. De koning was alleen. Een olielamp verlichtte bet sombere vertrek van waar de koning de hem overgebleven troepen leidt. Hij prees den moed zijner soldaten en zeide: Ik geloof.dat mijn leger dapper is, maar mijn volk is te democratisch om dezelfde diciplme te hebben als de overige legers van Europa. Gij kunt den moed der Belgen leeren kennen, wanneer gij hen op het veld ziet werken, in weerwil van het dreigend gevaar, dat hun have ieder oogenblik tot een puinhoop kan gescholen worden. Daarop schetste de koning hoe zijn troepen door devei- overing van 't land en der vesliDgen gedemoraliseerd weiden, toen zij door het land moesten marcheer en om eerst aan de Yser zich tegen den vijand te kunnen koeren en diens aanval op Calais te verhinderen, natuurlijk met groote opoffering, die nog vermeerderd werd, toen de dijken moesten worden doorgestoken en het land onder water gezet. Op één van die verschrikkelijke dagen aan de Yser, ging de koning voort, werden dour bestorming en gevechten van dagen aaneen meer dan 700 man uit de loopgraven wegge maaid. Ik geloof niet te veel te zeggen, als ik beweer, dal ons leger Duin kerken en Calais gered heeft. De koning waarschuwde den correspondent, toen deze verzocht, den slag zelf te mogen zien, voor het daaraan verbonden ge vaar en verhaalde, dat mevrouw As- quith, die voor eenige dagen daar was en ook baar nieuwsgierigheid wilde bevredigen, veel kans had gehad, door granaten gedood te worden. Over den ondergang van zijn heer schappij als koning wilde de vorst niet spreken, en op de bemerking van den correspondent, dat hij m dri- maanden weer in Brussel zou zijn, antwoordde bij: Zoo snel zal het niet gaan, maar ik hoop dat ik eenmaal aan het hoofd der mij gebleven troepen in mijn hoofdstad mijn intocht zal kunnen houden. De vergadering, Maandagavond door de afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. belegd, was vrij goed bezocht Even 8 uur opende de voor zitter de vergadering, zooals hij zeide, onder eigenaardige omstandigheden. Aanwezig waren twee officieren en een ambtenaar van Politie in verband met den staat van beleg van onze stad. Uitgenoodigd waren de heerenDe Kempenaer en De Lange, het bestuur van Amersfoortsch Belang en de heer P. en Joh. T. G. van Acbterbergu. Sprekers waren de heeren Kleere- koppr uit Amsterdam en Hofland, candidaat alhier. De heer Kleerekoper begon met mede te deelen, dat hij niet zou spreken en waarom niet. Onze weermacht is ge mobiliseerd om zoo noodig ons land te verdedigen. Wij wenschen niet in den oorlog te worden betrokken en boeien, dat de gevechten elders worden ge leverd. De Tweede Kamer heeft hier over niet te beslissen, omdat vrede en oorlog rechten zijn van de Kroon. Over de noodige gelden heeft de Tweede Kamer wel to beslissen. Welnu, de Soc. Dem. fractie heeft ook voor de credieten gestemd Het beoogde gevolg is bereikt. Geen schending vari onze neutraliteit heeft plaats gehad. In ver schillende plaatsen van ons land is de slaat van beleg afgekondigd. Dit houdt geen direct verband met onze inter nationale positie, doch dient om de controle te vergemakkelijken, om ver boden uitvoer tegen te gaan en om een oog in 't zeil te houden, daar waar interneeringsdepots zijn. Het zijn dan praktische middelen. In tal van plaatsen waar de staat van beleg is afgekondigd, heb ik ge sproken en er heel geen last van gehad. Doch sinds verleden week ben ik tot een andere ervaring g-komen, nl. aan den Hoek van Holland. Om te mogen spreken moest ik een con tract teekenen, dat ik rechtstreeks noch zijdelings over de Koningin zou spreken, noch rechtstreeks of zijdelings het openbaar gezag of de krijgstucht zou aanranden. Deze feileu zijn strafbaar in Neder land en ten andere ik heb betere dingen te doen. Ons doel is de wet ten veranderd of gewijzigd te krijgen. Onze strijd is tegen de bewapening. Mijn bezwaar is alleen, dat het ge vraagd wordt. Niet dat ik het niet doen mag, ik doe het toch niet. Deze zaak gaat uit van den opperbevel hebber van leger en vloot, die zijn handen moet vrij hebben Ik acht me niet geroepen in dit plaatsje te spreken en toezegging te doen over den inhoud van mijn rede. Het was me ook niet bekend, dat de krijgs macht geroepen was toe te zien op de redo van een of ander volksver tegenwoordiger. De heer Hofland verkreeg nu het woord. Om dezelfde reden waarom Kleerekoper niet sprak, zou hij wel spreken. Spreker trachtte nu een beeld te geven van de politieke situatie bier te Amersfoort ontstaan door het open vallen van 3 raadszetels. Zoowel Ge meente Belang als Amersfoortsch Belang trachten met de S. D. op goe den voet te blijven, omdat ze de S. D. wel nood.ig hebben. De candidaten van Amersfoortsch Belang zijn onze tegenstanders op dit oogenblik. De waarde van het strooibiljet van Amersfoortsch Belang kunt ge pas op de juiste waarde schatten, als ge weet, dat Amers foortsch Belang mij 6 Nov. vroeg ol ik bij een vacatuie haar candidaat wilde zijn. Op de publieke straat sprak mij nog Joh. F. G. v. Achteibergh hierover aan en wilde zelis dat ik mijn partij maar ontrouw zou worden. Zoo hebben ze de kiezers langs sluip wegen een S. D: trachten op te dringen. De heer De Lange bedankte uit ge kwetste eigenliefde, omdat de heer Rant werd gekozen, en hierom liep hij over naar Amersfoortsch Belang Ik heb aan Amersfooi tsch Belang geschreven dat ik alleen een candi- datuur kon aanvaarden, als de afdee ling van de S. D. A. P. mij candidaat stelde. Amersfoortsch Belang heeft dus de Godsvrede geschonden en niet wij De kiesvereeoiging Gemeente Belang maakt «en mooi gebaar. Evenredige vertegenwoordiging is billijk, zegr de schrijver in hel Amersfoortsch Dag blad; slechts een arheider kan over de arbeiders oordeelen. Amersfoortsch Belang en Gemeente Belang zijn over eengekomen de S. D. eeu zelfstandigen zetel aan te bieden. Amersfoortsch Relang had dit nu moeten doen en Hofland nemen. Wij hebben aan Amers foortsch Belang gevraagd, welke hou ding het bestuur nu zal aannemen, doch geen antwoord ontvangen. Het strooibiljet van heden is het antwoord Tenslotte zet Hofland nog uiteen, hoe de houding van de S D. zal zijn bij zaken van algemeen belangGas, ondenvijs, belasting, om de nood zakelijkheid van een beetje rood bloed in den Raad aan te toonen. Hoe De Kempenaer over deze zaken denkt, is niet bekend. CK-ereem is in de arbeiderswereld gunstig bekend, hij is goed ter taal en heeft school ge maakt in de vakbeweging. Van Hofland zelf is zeer veel kwaad gezegd, doch alles is onderzocht en bet is gebleken, dat er geen smet op hem kleefde. Met een krachtige opwekking de S. D. te stemmen, eindigde spreker zijn rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Volgens het jaarverslag der Ver- eeniging «Liefdadighoid" bedroeg het aantal leden op 1 Sept. 1914, 184. Uitgereikt werden 796 spijskaartjes en 213 kleedingstukken. De ontvangsten bedroegen f 1057 55'It de uitgaven I906 30'/i. Tot directeur der Middenstandscb Credietbank is benoemd de heer H. Grevers le luit Ned -lnd. leger met verlof te Rotterdam. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde den bij Soas- terberg geïnterneerde, die 3 Decem ber bij de muiterij in een der barak kenkampen op heeterdaad werd be trapt, terwijl hij een vaatje bier uit de cantine naar zijn barak rolde, tot vijf maanden gevangenisstraf met af trek van de voorluopige hechtenis. De eisch was zes maanden, met aftrek. De heer J. K. Knottenbelt, van «Vinkenhoef», is herbenoemd tot lid der zuivel-commissie voor de Provincie Utrecht. Militair gezag in Soest en Zeist. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat, zoolang onder de huidige tijds omstandigheden Nederland niet met terdaad in den oorlog is betrokken, en ongeacht de bevoegdheid van den commandant der Nieuwe Hollandscbe Waterlinie voor bet riemen van maat regelen van tactischeri aard, het mili tair gezag in de gemeente Soest en Zeist zal worden uitgeoefend door den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht. J I. Maandag zijn weder twee Belgische officieren, die hun eerewoord teruggevraagd hebben, naar het eiland Urk vertrokken. Maandag 1 Februari j.l. waren ter kaasmarkt aangevoerd 17 wagens, bevattende 2575 K G. kaas. Piijs per 50 K.G. f39a f43.Handel tamelijk vlug. Aangehouden Belgen. Men schiijft ons uit Neerpelt: In den laatsten tijd zijn vele Bel gen aangehouden, wanneer zij uit Noord-Brabant, voorzien van de ver- eischte passen, naar de grensgemeen ten gingen, om daar bun waren te verkoopen. Verschillende van deze mannen en vrouwen werden drie dagen gevangen gehouden te Neer- pelt en Maeseijck en moesten boven dien een boete betalen van zes tot tien francs. Vooral zij, die couranten bij zich hadden, werden zwaar ge straft. In de omgeving van Neerpelt zijn vele, naar schatting 50 jonge matinen door de Duitschers aangehouden en mee naar Duitscbland genomen, omdat zij getracht hebben over de Neder- landsche grens te ontsnappen. Er wordt nu scherp toezicht gehouden. Wie zich langs binnenwegen in de nabijheid der grens durft vertoonen, wordt slechts éénmaal gewaarschuwd en onverbiddelijk doodgeschoten. Be kend makingen in dien geest zijn in de verschillende dorpen aangeplakt. Het is tevens verboden, zich tusscben 's morgens 8 en 's avonds 4 uur bin nen een half uur afstand van de grens te vertoonen. Tel. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Va?» ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan dert inzender teruggegeven. Ncderlandsche Anti-Oorlog Raad. Lezers van dit blad, j 1. Maandag was het eerste halve jaar van den oorlog vol. Een vol half jaar staan nu milhopnen mannen in de kracht van verbreid. Volgens de officieele berichtgevers is een Prins nooit ernstig ziek voordat hij dood is. Dat is staatkunde. Het ergste van Prins Eugen's toestand was, dat braak middelen volkomen vruchteloos bleken. Geen van de beide dokters wist dat verscbijnsel te verklaren, doeh 't was maar al te duidelijk. Eindelijk gaf de groote specialiteit uit Man chester Square als zijn meening te kennen, dat voor 't behoud van Prins Eugen geen boop meer bestond, tenzij de natuurlijke kracht van zijn constitutie in staat mocht blijken zich, zonder hulp van geneesmiddelen, aan den invloed van het vergift te onttrekken, zooals een dronkaard door den slaap weer nuchter kam worden. Alles was geprobeerd, tot zelfs de kunstmatige ademhaling en het inspuiten van warme koffie. Na die uit spraak te hebben gedaan, ging de groote specialiteit heen. 't Was nu éen uur in den nacht. Door een van die eigenaardige toevalligheden, die zich dikwijls voordoen, kwam de specialiteit juist Theodore Racksole met zijn gevangene tegen toen deze het hotel binnengingen. Geen van beide partijen had er 't minste vermoeden van wat de andere bezig was geweest te doen. In de Hof-slaapkamer stond de kleine groep, die er de wacht had gehouden, nog altijd rondom het bed. Met angstige langzaamheid volgden de minuten elkaar op. Weer ging een uur voorbij. Toen, op eens, maakte de tot nog toe volkomen onbeweeglijke gestalte op het bed een lichte beweging; de opeengeklemde lippen openden zich. «Er is eenige hoop," zei de dokter en hij goot den patiënt eenige druppels in van een opwekkend middel, dat hem door Nelly werd toegereikt. Een kwartier later had de lijder zijn bewustzijn herkregen. Voor de tienduizendste maal in de geschiedenis der genees- i kunde was door een gezonde constitutie een wonder verricht, j dat aan de medische kennis van eeuwen onmogelijk was geweest. I Toen het dag was geworden, Dam de dokter afscheid, zeg- gende dat Prins Eugen wnu goed op den weg was van beter- I schap," en met de belofte dat hij binnen een paar uur terug zou komen. Nelly trok de groote gordijnen op en liet het zonlicht in de kamer schijnen. De oude Hans was, door ver moeienis overmand, in een der verste hoeken van de kamer op een stoel ingedommeld. De reactie was te groot voor hem geweest. Nelly en de Prins keken elkaar aan. Ze hadden om trent zichzelf geen woord met elkaar gewisseld en tocb wist elk van hen volkomen goed wat de ander had gedacht. Ze drukten elkaar de hand en die handdruk toonde dat ze elkaar hadden begrepen. Hun korte liefdeshistorie was grootendeels zwijgend afgespeeld en ook nu zwegen ze. Een schaduw die hen bedreigde, was over hun hoofd voorbijgegaan, maar alleen hun blik gaf uitdrukking aan 't gevoel van verlichting en vreugde dat ben vervulde. "Aribert!" Met zwakke stem klonk die uitroep uit het bed. Aribert trad naar het ledikant, terwijl Nelly bij het raam bleef staan. »Wat is er, Eugen?" zei hij. "Je bent nu beter, niet waar?" «Geloof je dat?" fluisterde de ander. «Ik moet je vergeving vragen, Aribert, voor al den last dien je van me hebt gehad. Ik heb 't ook zoo onhandig aangelegd; dat is 't ellendige van de zaak. Laudanum was een te zwak middel, maar ik wist niets te bedenken en ik durfde niemand om raad vragen. Ik was genoodzaakt zelf uit te gaan om bet goed te koopen. 't Was een onaangename historie; maar gelukkig is 't althans geen vergeefsche moeite geweest." «Wat bedoel je, Eugen? Je bent nu veel beter. Morgen, uiterlijk overmorgen, zal je weer beelenal in orde zijn." "Ik ga sterven," zei Eugen kalm. "Denk niet dat ik je maar iets wijs maak. Ik sterf omdat ik verlang te sterven, 't Is een uitgemaakte zaakik voel bet aan 't kloppen van mijD hart. Binnen een paar uur zal alles voorbij zijn. De troon van Posen zal dan door jou worden ingenomeD. Aribert, je zult die waardigheid beter vervullen dan ik 't heb gedaan. Maar laat daarginder niet bekend worden, dat ik een eind aan mijn leven heb gemaakt; laat Hans geheimhouding zweren, laat de dokters geheimhouding zweren en zwijg er zelf beelenal over. Ik ben een dwaas geweest, maar ik wil 't niet bekend laten worden dat ik ook een lafaard ben. Misschien is 't geen lafhartigheid, misschien is 't moed, bij slot van rekening moed om den knoop door te hakken. Ik zou de schande niet hebben kunnen overleven dat sommige diDgeD aan 't licht kwamen, Aribert, en ze zouden aaD 't licht zijn gekomen, stellig en zeker. Ik ben een dwaas geweest, maar ik ben bereid voor die dwaasheden met mijn leven te betalen. Wij vorsten van Posen we betalen altijd alles behalve onze schulden. Odie schulden! Als ik die niet had gehad, zou ik haar, die mijn vrouw zou zijn geworden, vrij hebben kunnen aanzien. Ik zou een nieuw leven zijn begonnen en met haar hulp zou me dat zijn gelukt. Maar 't Noodlot is tegen me geweest altijd! altijdI Zeg eens, Aribert, wat was dat toch voor een complot tegen me? Ik ben 't vergeten, totaal vergeten." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2