NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. rso. 17. Zaterdag 27 Februari 1915. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE OORLOG. BINNENLAND DE SCHOONE BATAAFSCHE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnngestraat 17. Telephoonn. 00. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Amerikaansche hulp voor de Belgen. Honger naar betrouwbaar nieuws. Een onzer correspondenten, zoo juist uit Brussel terug, meldt van Dinsdagavond Het was gisteren in Brussel zeer druk De Belgen hadden de gelegen heid van den feestdag dpr Vereenigde Staten aangegrepen om de bijzondere ingenomenheid aan den dag te leggen, die zij voor de Amerikanen voelen, nu het eigenlijk de Amei ikaanscbe »relief-commissions« zijri, aan wier aanvoer van levensmiddelen het te danken is, dat de burgei bevolking geen gebrek lijdt. Op alle scholen was vrijaf gegeven eu iedereen liep met een Amerikaanscb vlaggetje of ander Ameiikaanscb insigne op do borst. Veel aftrek vond een symbolieke brief kaart, waarop midden in de stais- and-stripes-vlag, de aankomst van een stoomschip bij een kust met havelooze burgers is voorgesteld. De Duitschers lieten deze betooging ongemoeid Het gemeentebestuur van Leuven drukte zijn goede gevoelens jegens de V. S. uit door drie straten als volgt te doopenWilsonstraat, Washington- straat en Amerikastraat. Dank zij den goeden zorgen der Amerikaansche commissies, die streng waken, dat de neutrale aanvoeren niet in handen van Duitscbe militairen geraken (het bezettingsleger wordt door specialen aanvoer van proviand- treinen uit Duitschland gevoed) is de prijs van het brood voor de Brusselsche bevolking niet hooger dan de brood prijs in Holland, n.l. 44 centimes per kilo. De voorraad is echter niet ruim en daaiom wordt per hoofd der be volking niet meer dan V» kilo brood per dag verstrekt. Het is duidelijk, dat er onder deze omstandigheden vooral door de ar mere klassen nogal gebrek wordt geledenhet aantal diefstallen en nachtelijke inbraken, vooial ook in onbewoonde buizen, is zeer groot. Do meer welgestelde en ontwik kelde klassen voelen nog meer be hoefte aan geestelijke dan aan licha melijk voedsel; voor couranten, die in tiek zijn, worden nog steeds hooge prijzen betaald. Wel verschijnen er in Belg'ë bladenik heb hier 'o.a. voor mij liggen; L'Echo de la PresseLa Belgique, Le Quolidien Le Messager de Bruxelles, alle in de hoofdstad uitkomend, maar. deze veischijneu onder Duitsche censuur; en hoewel ze in hun uitingen veel «rijer zijn dan men van bladen onder Duitsch-militaire censuur zou ver wachten, worden ze door de bevolking toch niet vertrouwddeze is stellig oveituigd, dat er veel voor Duitschland nadeelig nieuws in wordt verdonkere maand en dat de Duitsche, Onsten- rijksche en Tuikscbe wapenfeiten altoos worden opgeblazen. Meer ver trouwen genieten de Hollandscbe bladen, waarvan men ten minste weet, dat ze niet onder Duitsche cen suur staan docb er worden daarvan maar twee in Brussel toegelaten; de Nieuwe Botterdamsche Courant en het Haagsche Vaderland. Uit de omstandigheid, dat de andere Hol- landsche bladen met zorg door d* Duitschers woiden geweerd, leidt men te Brussel af, dat deze twee bladen Duitschgezind zijn en de overige pers in Holland op de band der geallieer den is. Dit geeft weer aanleiding tot andere geruchten: men blijft elkaar stellig verzekeren, dat Nedeilatid spoedig in den oorlog zal betrokken zijn en dat het daarbij aan den kant der gealli eerden zal staan, meent de praat- makende gemeente zóó stellig, dat men er elkaar thans als vaststaande waarheid het verzinsel vertelt, dat Nederland alle geïnterneerde Belgische soldaten beeft vrijgelaten en van wapens voorzien !l De meer naden kende lieden nemen dit zoo grif niet aan en trachten zich te overtuigen doch daar de Engelsche en de in Engeland verschijnende Belgische bla den niet te bekomen zijn, worden er grove prijzen betaald voor Fransche couranten waarvan hoe, is eigenlijk onbegrijpelijk nu en dan exem plaren worden binnengesmokkeld. Zoo zag ik voor één no. van het Parijsche Journal 3 francs, voor één Figaro 3'/franc betalen, tersluiks natuurlijk, want als de Duitschers zooiets be merken, wordt men streng gestraft. Een i'Paesie"-speler op ski's. Veel van de Ober-Atnmergau'sche boeren, die over de geheele wereld bekend zijn geworden door hun »Pas- sie"-spelen zijn thans ingelijfd bij het nieuwe korps soldaten op ski's, dat de Duiische regeering gevormd heeft om de Franschen in de Vogezen te bevechten. De boer, die de rol van Jezus speelde bij de laatste vertooning, Anton Larig is een der bekwaamste leden van bet korps. Bij het begin van den oorlog hadden de Fiansche Alpenjagers, die zich ge regeld op ski's oelenden, een groot voordeel tegenover de Duitschers, die deze wijze van oorlogvoeren niet in practijk brachten. Het Duitsche ski korps is voornamelijk gevormd uit boeren uit het hoogland en uit vrij willigers, die aan deze wintersport doen. Veel professoren aan Duitsche universiteiten, die er op gesteld zijn, hebben een plaats in de gelederen ingenomen. Het korps werd geoefend in de Beiersche Alpen. Thans is het in de Vogezen. Hel wordt, vooralge-' oefend in de Indiaansche linie met| tien meter afstands tusschen lederen volgenden man. De ski-loopers zijn veel nuttiger voor verkenningen dan voor gevech ten. Bjj 't vechten hinderen de ski's. Op verschillende hooggelegen plaatsen zijn sneeuwbutten gebouwd, bestemd om er de patrouilles in op te nemen, die door den nacht overvallen woiden. Weer een Amerikaansch katoen- schip op een mijn gcloopen. Nog weet men niet recht in Amerika, welke houding jegens Duitschland aan te nemen terzake van het op een mijn loopen bij Borkum van het Ameri kaansche katoenschip iEvelyn«, of opnieuw blijkt een naar Duitschland op weg zijnd Amerikaansch katoen schip, de sCaribi met 4600 balen katoen aan bourd, in de Noordzee op een mijn te zijn geloopen en ter hoogte van de Duitsche kust gezonkeD. De katoenladingen worden door de Amerikaansche regeering verzekerd, de schepen zelf echter door de eigenaars. Zoowol de »Evelyn<r als de »Carib« hadden een Hollandschen loods aan boord. Tabaksbelasting. Het bestuur der Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland heeft aan de Staatscommissie tot advies inzake Tabaksbelasting bericht, dat in haar den 16 dezer gehouden alge- raeene vergadering, de vereeniging de mogelijkheid tot helling van een belasting op tabaksfabrikaten onder de oogen heeft gezien en met alge meens stemmen besloten heeft: De vergadering spreekt als haar overtuiging uit, dat een belasting op tabaksfabrikaten niet te heffen is zon der aanmerkelijke schade en belem mering van het bedrijf, terwijl geen heffing denkbaar is, die niet aan velen bun middel van bestaan zal ontnemen. Kolenvoorziening. De Minister van Landbouw heeft in een vergadering der nijverheids commissie van bet Kouinkl. Nationaal Steuncomité ingeleid hel vraagstuk der kolenvoorziening en daarbij in breede trekken een uiteenzetting ge geven van doel en strekking van het koleribnreau. De Minister deed daarbij uitkomen, dat niet te ontkennen valt, dat het kolenbuieau beschikt over verreweg bet grootste deel der beschikbaar komende steenkolen, doordat bet bu reau zoo weinig een monopolie beoogt, dat elke poging om langs anderen weg kolen in ons land beschikbaar te stellen niet alleen niet tegengewerkt maar met vreugde begroet zal worden. Markt voor Zuidvruchten 1 Naar wij vernemen heeft de onlangs ingediende »Sinaasappelen-wet<r ten doel in Nederland een eigen markt voor zuidvruchten te maken. We heb- beo een eigen stoomvaartverbinding naar den Levant, voeren veel zuid vruchten aan, maar 't meeste gaat in doorvoer. Alleen opheffing van rech ten maakt een eigen markt mogelijk met al die voordeelen er van (weik- gelegenheid, meer vervoer, makelaars, bouw van pakhuizen, enz.). Voor de schatkist is 't een slechte tijd om met de wet aan te komen, nu we 'tgeld zoo hoog noodig hebben. Maar daar tegenover staat, dat nu de kans bet mooist is om een eigen markt te ma ken. De Duitsche scheepvaart ligt stil, dus Duitschland moet bij ons koopen, en van Engeland, dat niet naar Duitsch land levert, hebben we geen concur rentie te duchten Er isduskans.dat de markt tot stand komt en de erva ring beeft geleerd, dat als ergens een maal een markt is, er zoo gauw geen verplaatsing meer plaats vindt. Tel. Molest verzekering. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, houdonde machti ging tot bet aangaan van verzeke ringsovereenkomsten tegen het gevaar van molest, in verband met den tegeo- woordigen oorlogstoestand. Het wetsontwerp bevat de volgende artikelen Artikel 1. Onze Minister van Land bouw Nijverheid en Handel wordt ge machtigd voor den Slaat der Neder landen als verzekeraar verzekerings overeenkomsten aan te gaan tegen Historisch romantisch verhaal. i) Hij was een knap jonkmanhij had eerlijke blauwe oogen en die oogen, zij had geen vrouw moeten zijn als zij het niet had opgemerkt, zagen haar met onverholen bewondering aan. Op die eerste ontmoeting waren aangename dagen gevolgd. Brinio zocht haar gezelschap en bracht haar bij elke gelegenheid zijn hulde. Na eenige dagen was hij vertrokken en een paar weken later kwam plotseling zijn moeder Sorana een bezoek brengen aan Civilis' hoeve. Sorana was een edele, trotsche vrouw die een grooto bewonde ring voor Civilis koesterde en niet minder voor diens geslacht. Was Civilis al geen koning, hij werd toch beschouwd als van koninklijken rang en een huwelijk van haar zoon met Civilis' zuster zou het toppunt harer wenschen zijn. Sorana had Claudia met groote achting en vriendelijkheid behandeld. Zij had verteld van haar zoons lof over de ontvangst, welke hij op de hoeve van Civilis genoten had. Zij zeide dat Brinio een en al opgetogenheid was over haar. Vóór Sorana ver trok, had zij Claudia gevraagd, hoe zij over Brinio dacht. Zij zeide der moeder dat zij Brinio als even flink als trouw en op recht beschouwde. Sorana was met dat antwoord zeer ingenomen geweest en had haar verteld dat Brinio aan Claudius haar hand wilde vragen. Zij was er van geschrokken. Het beeld van Briganticus rees voor haar op. Sorana had gevraagd, of zij soms reeds een ander lief had. Zij had even geweifeld en toen kalm gezegd: „Neen, niemand." „Dan durf ik het gerust aan Brinio overlaten," had Sorana geantwoord. „Wat uw broeder betreft, ik heb zijn toestemming." Sorana was vertrokken zonder bepaalde toezegging van haar te hebben, met de vaste hoop echter, dat zij in het huwelijk zou toestemmen. Claudia begreep evenwel zeer goed dat Claudius Sorana had gesproken over haar vroegere genegenheid voor Bri ganticus en dat hij haar had aangeraden eenigen tijd geduld te hebben. Kort daarop was de reis naar Rome gevolgd. Plotseling had haar broeder dit plan ontworpen. Hij beweerde, dat Petro al zoo lang verzocht had dat zij hem zou komen bezoeken, dat hij het niet langer durfde uitstellen. Zij begreep niet goed waarom Claudius haar zoo plotseling naar Rome wilde hebben, maar later ontdekte i zij, dat hij toen reeds aan den opstand had gedacht en haar eenigen tijd van de hoeve wilde verwijderen. Hij zeido dat hij het voornamelijk deed om haar kennis te doen maken met het leven der deftige Romeinsche vrouwen eD om haar zuiver Latijn te laten leeren. En daar een neef van hem, Coelius, die ook op de hoeve woonde, een goedhartig man, toch voor hem naar Rome moest, kon zij onder diens geleide vertrekken. Zij snakte naar verandering. Zij werd geslingerd tusschen haar herinneringen aan Briganticus en haar twijfel of zij Brinio's liefde wel mocht aanwakkeren. Natuurlijk voelde zij voor Brinio nog geen liefde, maar het wa3 haar toch duidelijk, dat zij niet altijd ongevoelig zou kunnen blijven voor zijn hulde. Daarvoor was hij een te knap jonkman en te goede partij. Het was een niet te verwerpen eer de gade van het machtige, rijke hoofd der Kanine- faten te worden. Het denkbeeld naar Rome te gaan, lachte haar toe. Rome was de hoofdstad der wereld. Wat zou zij daar niet zien. Wel was zij dikwijls te Colonia Agrippina geweest, dat geheel op een Romeinsche stad begon te gelijken en ook te Augusta Trevirorum, de tweede stad van het Romeinsche rijk, met zijn prachtige arena, zijn groote tempels en beroemde Latijnsche scholen, maar er was toch maar één Rome en dat zou zij gaarne zien. Zij was vertrokken. Het was een heerlijke reis geweest. Zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1