NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 4! FEUILLETON. Au. 23. Zaterdag 20 Maart 1915. 44e jaargaiig VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Ingezonden. DE OORLOG. DE SCHOONE BATAAFSCHE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 60. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Noodkreet van de Nationale Tentoon stelling van Kunstvoorwerpen en de antwoorden. Geachte Redactie Mag ik, na U hartelijk dank te hebben gezegd voor de verleende plaats ruimte voor mijn «Noodkreet», nog voor eenige regels gastvrijheid ver zoeken. De noodkreet heeft vele pennen in beweging gebracht. De antwoorden op de voornaamste vragen zijn stellig van algemeen be lang. a. Ten eerste vermelden we, dat de prijs per lot één gulden bedraagt en dat de trekking gehouden wordt te 's-Gravenhage op Uondcrdng ïi April a.s. b. Het doel wordt gevraagd. 90°/o is voor het Kon. Ned. Steun comité en 10% voor noodlijdende kun stenaars. Het Kon. Ned. Steuncomité heeft zulke enorme Bommen noodig voor zijn grootsche taak te omvattend om hier nogmaals uiteen te zetten dat het ieders plicht is de verloting ten vollle te doen slagen. Waar het Koninklijk Huis zóóveel doet en met zóóveel belangstelling den loop der zaken volgt, waar de Minister van Financiën voorzitter is van het Kon. Nat. Steuncomité en de RegeeriDg telkens met groote kapitalen bijspringt, daar mag ook van de natie de uiterste hulp verwacht worden. Van groot belang is ook om de vereenigingen, die zich ten taak stellen om door den oorlog in behoeftige omstandigheden verkeerende artisten te steunen, die taak te vergemakke- c. Waarom niet meer reclame ge maakt? De verloting is een algemeen be lang. Niet alleen het bestuur, maar elk Nederlander dient te helpen met alle beschikbare krachten. Als ieder hiervan slechts doordrongen was, dan waren noodkreten overbodig. d. Hoe te helpen? Ie. Door loten te koopen. 2e. Door loten in depot te nemen en ie verkoopen. Met 30 of 40 postwisseltjes per dag komen we er niet. Het moeten er tien duizenden worden, en dat kan als nie mand verzuimt zijn plicht te doen. Met huisbezoek is alles te hereiken. Onverkochte loten moeten 20 April terug zijn. Provisie wordt niet gegeven. Ieder werke uit plichtbesef en ook uit dankbaarheid. Immers wat zou een eventueele oorlog ons allen niet ge kost hebben? Wie onbekend is, gelieve hij in depot vragen een briefje ter introductie te doen van een Burgemeester, Rechter, Geestelijke, Arts of van iemand anders, die een post van vertrouwen bekleedt. 3e. Door te propagceren, ieder in eigen kring. Moge duizenden zich geroepen ge voelen aan 't werk te gaan. De ver koopsters en verkoopers kunnen er heusch op aan, dat de prijzen bijna 1800 kostbaar en vaak van hooge waarde zijn. Tal van families en vele artisten hebben de mooiste stukken afgestaan. De gezamentlijke waarde is door deskundige schatting op onge veer 100 OOO gulden gesteld. Wie een volledige serie van 100 stuks neemt, is verzekerd van ten minste één prijs. Hit de vele antwoorden blijkt, dat de noodkreet gehoord is. Wij zijn dankbaar voor de aan- en opmerkingen, voor de postwissels en aang. brieven en niet het minst aan de pers voor de krachtige medewer king." Loten zijn verkrijgbaar op het( bureau Pulchrio Studio, den Haag (voorz. Jhr. Mr. Dr. W. ROËLL), bij den alg. penningmeester, den heer C. t RIDDER VAN RAPPARD te den Haag, bij de Plaatselijke Comité's, bij de sub-Comité's en de leden van het Horfijzerverbond en bij ondergetee- kende, adres: A C. BOS, Egniond aan Wee. Hoofdkantoor van het Hoefijzer Verbond. Telefoon Interc. No. 5. Zeer geachte Redactie. Zoudt U uw goed werk, aangevangen met het plaatsen van onzen noodkreet, willen voltooien door ook deze verant woording: op te nemen? Misschien zijn er nog goede menschen, die ons andermaal helpen. Dankend, De Secretaris, P. J. FREDERIKS. Amersfoort, 9 Maart 1915. Comité voor Uitgewekenen te AMERSFOORT. Onder hartelijken dank zijn sedert 16 December 1914 ten behoeve van de vrou wen en kinderen van te Amersfoort ge- interneerde Belgische militairen de vol gende giften ontvangen van personen buiten Amersfoort: Mej. F. J. Klijn, Telegraafkantoor, Am sterdam f2.—G.W. Erima, Bolsward 2.50. F. H. Coenen, Winschoten 10. Ha velaar, Van Vollenho venstraat 58, Rottterdam 10. Mej.Sarah Moens,Archimedesstr. 77, Den Haag 25. Mej. A. Geesink, Wei- marstraat 129, Den Haag 1. J. Boon- acker, Albertinestraat 3, Den Haag, 10. Mej. S., Maliebaan 29, Utrecht 10. L. Nuthey, Valeriusstraat 34, Amsterdam 50.— S. W. de Clerck, Bloemendaal 10. W. J. Rahder, Utrecht 6.—. C. J. Kruit hof, Poortugal 5. F. van der Feltz, Van Pallandstraat, Arnhem 2.50. Mevr. K., Zeist f 10. H. E. Beunke, Alkmaar 10. Familie Lang, Ulft 10. S. v. d.A., Groningen 1. M. D., Den Haag 1. Jurjans, Leeuwarden 5. G. A., Bloe men, Van der Heimstraat 68, Den Haag 2.60. M. A. van Tilburg, Javastraat 67, Den Haag, 5. N. C. Pennink Haigh- ton, Galileistraat, Den Haag, 5. C. D Z. 25. C. M. Noordijk, Van Beverningk- straat 294, Den Haag 12.50. Menalda van Schouwenburg, Batavierenweg 41, Nijme gen 10. Mevrouw Van Zelm van Ëldik, Rotterdam 2.50. Dr. C. Metzlar, Apel doorn 2.50. Uit Amerika door bemiddeling van R. Z. C. te Rotterdam 100. Geo Mertens, „Van eenige Schotsehe vrienden", Vijverhuis, Voorburg- 25.—. J. C. van Lanschot Hubrei-bt, Amsterdam 25. De S. T. H. T., Den Haag 2.50. O., Leeuwarden 10. N. N., Utrecht 3.50. J. B., Utrecht 5. Mevrouw Seyn Baronielein 56, Breda 1. H. Wierts van Coehoorn, Weteringschans, Amster dam 1. C. B., Dordrecht 1. W. H., U. 1. Mej. Jungius, Groote Kerkstraat, Leeuwarden 2. Mevrouw Burger Suringar, Put 15, Leeuwarden 2.50. dr. J. D. Bierens de Haan, Aerdenhout, Haar lem 2.50. Dames Toens, Winterswijk 2 50. Ykkeuim (niet goed leesbaar), Den Helder 2.50. Familie Van der Kloes, Delft 2.50. N. N., Weistraat, Utrecht 2 60. S. R., Hilversum 5. B. Calgra, Stiens 10. J. van Rosendaal, Oudenbosch 10. N. N., Nijmegen 10. G. Doutrepont, Kortenaerstraat 1, Rotterdam 25. Utrechtsch Dagblad, Utrecht 25. N. N., Apeldoorn 1. H. van Bassum, Swal- menstraat 52, Roermond 1. Luitenant L. A. Kluit, 35 Batt. Landweer 10. Mevrouw Braams, Soesterberg 10. E. Stark, Den Haag 5. J. van Riel, Ooster- wolde 2.50. Dr. J. A. Worp, Huis ter Heide, Zeist 10. H. C. Rahder, Nieu- weroord (Dr.) 10. Belangstellende, Den Haag 5. Cor Visser, Leeuwarden 2.60 De Jongh, Zeist 2.60. Mevrouw Gompen- Keizer, Nic. Maesstraat 80, Amsterdam 2.50. J. van der Chiis, Nijmegen 2.50. J. de Jong, Leeuwarden 2.50 Mevr. Wierdsma— Schik, Sweelinckplein 63, Den Haag 10. Regout, Westeinde 14, Amsterdam 2.50. B. S. de B. St., Utrecht 2.50. C. de Vries, Weesperzijde 8, Amsterdam 5. M. C. van Peski, Schiedamscheweg Singel 44, Rotterdam 10. L M. J. van Otterdijk, Maasheeze 5. Immendijk, Boisotkade, Leiden 10. J. Neervoort, Kwartelstraat 25, Utrecht 5. Mej. A. H. Halbertsma, Stationsweg, Sneek 25. Uit Amerika, door bemiddeling van baronesse Van Olde- neel, Laan Copes van Cattenburg Den Haag, 300. N. N., Utrecht, (door be middeling van mevr. Prins) 10. W. van Batenburg. Zeist 5. Mej. Voet van Vor- mizeele, Zeist 10. P. J. de Kan ter. Zeist 10.—. P. Hilgers, Nijmegen 1.—. Kruse- man, Harenstraat 19, Zeist 5. J. H. Bosschen, Viaduct 12, Groningen 3. R. Dutour, Burgstraat 49, Utrecht 2.50. F. D. de Lange, Vriezenveen 10. A. Heddes, Vijzelgracht 21 Amsterdam 23.50. A. S.. Breda 1. M. R. S., Am sterdam 2.50. W. Emmens, Wageningen 26.- G. Cohen, Delden 1. Van Wicke voort Crommelin, Laan Copes 32 Den Haag 2.50. Mevrouw W. Broese van Groe- nou—Wieseman, Parkstraat Den Haag 10. Mej. H. Stortenbeker, Buitenzorg Santpoort 3. Mej. A D. Ver Loren van Themaat, Mariahoek, Utrecht 100. Van Osch, Zeist 1. Madame N. N., Soester berg 10. Mevrouw Braams, Soosterberg 10. N. N., Rotterdam 1. Mevrouw Mooy De Liefde, Zeist 5. N. G. Kam, Doetinchem 10. Maatschappij „De Gel derland", Nijmegen 4.70. N. N., De Wet straat Arnhem 5. N. M., Oegstgeest 5. J. H. van Lonkhuizen, Zeist 0.50. Jac. Knipscheer, Tilburg 3. W. O. J. B., Honthorststraat Amsterdam 10. N. N., Deventer 1. N. N., Leersum 10. E. Stark, Alexanderplein Den Haag 6. „Het Vaderland", Den Haag 15. Mevr. de wed. Foutenhoofd, Koningsweg 475 Den Bosch 25. Dames VaD Kempen, Insinger en N. N., door bemiddeling van het „Baarnsch Nieuwsblad" te Baarn 25. Aug. Monnet 42.50, totaal 1388.—. Het comité, dat nog steeds voor zeer groote uitgaven staat, houdt zich by voortduring aanbevolen. De Penningmeester, W. C. ENGELBERTS St. Anfridus straat 6, Amersfoort. Aan de zuidergrens. De heer Passtoors, Burgemeester van Ginncken, schrijft in de Volks banier o a. het volgende: De Belgische volksvertegenwoordi ger, de heer Versteijlen, die ook alge meen voorzitter is van den Belgischen Kiekenbond deelde me dezer dagen mede, dat iederen dag honderden kippen sterven bij gebrek aan voedsel, in hoofdzaak rnaïs. Door de Auienkaansche Commissie wordt echter veevoeder ingevoerd, doch wat dit beteekent voor oen heel land, blijkt uit de mededeeling van een buigemeesler, die iedere maand '2400 K.G. lijnkoeken ontvangt, dat is voor iedere koe 3 K G. in de maand Door Amerika wordt met prijzens- waardigen ijver getracht,zooveel moge- lijk voeding te bezorgen, doch do groote steden hebben zooveel noodig, dat bet platteland er het ergste aan toe is. En toch schijnt ook in de groote steden een enorm tekort aan voedings middelen te zijn, ik althans heb hier voor me liggen een aanvrage van groote massa's levensmiddelen voor bet gemeentebestuur van AntwerpenJ; ook voor een stichting van liefdadig heid aldaar, alsmede voor de gemeente Anderlecht, een voorstad van Brussel van circa 40.000 zielen, zonder nog Historisch romantisch verhaal. 9) Gelukkig voor den gevangene was de grond nogal zacht, gedeeltelijk met afgevallen bladeren bedekt, voor het overige met zacht mos begroeid, zoodat het schuren laDgs dien grond niet bepaald pijnlijk was, maar des te meer pijn ondervond de gevangene door het knellen van het touw. Bij den Donarsteen gekomen, trok Coelius den Uzipeet tot onder een hoogen pijn boom en liet hem daar liggen op een bed van dennennaalden en te midden van eenige honderden verschrikte mieren, die weldra over hem heen begonnen te loopen. Coelius liep daarop naar den Donarsteen welke ongeveer acht voet hoog was en vijf voet breed en nam daarachter plaats, zoodat Petilius, als hij aankwam, hem niet terstond kon opmerken. En daar verscheen weder de vergulden helm van Petilius boven het lage struik gewas. Een oogenblik daarna had Petilius den steen bereikt en Coelius hoorde hem van zijn paard springen. Een zachte tred werd vernomen, het mos dempte namelijk het geluid. Petilius' gelaat verscheen plotseling om een hoek. Een lachend, opgewekt gelaat waarop zich evenwel bij het zien van Coelius groote ver bazing teekende. De trek van verbazing maakte bijna onmid dellijk daarop plaats voor een van teleurstelling. „Coelius," riep Petilius, eerst eenigszins teruggetrokken, maar toen plotseling een besluit nemende, kwam hij met uitgestoken hand op Coelius toe. „Hoe gaat het oude knaap Gij komt zeker met een boodschap van uw bekoorlijke nicht?" Hij drukte hierbij Coelius de hand. Coelius was zeer aangenaam getroffen door die hartelijkheid. Hij was er buitengewoon mede vereerd. „Zeer goed, edele Petilius," antwoordde hij. „Ik bedoel wat mijne gezondheid betreft en wat aangaat een boodschap, ja ik heb u een mededeeling te doen van mijne nicht, of liever ik heb u een brief te overhandigen." „Ik dacht dat reeds toen ik u zag in plaats van „Claudia," hervatte Coelius snel en tegelijk haalde hij het perkament te voorschijn en overhandigde het aan Petilius. Deze ontrolde het snel en las het vlug door. „Naar de Kaninefaten," mompelde hij ontstemd. „Gaat Claudia naar de Kaninefaten?" Coelius knikte toestemmend. Hij had er van Claudia wol niets van gehoord, maar hij begreep dat dit in het schrijven stond. „Zij gaat naar de hoeve van haar aanstaanden echtgenoot," merkte hij ter verklaring op. Petilius keek hem plotseling scherp aan. Eerst scheen hij boos te willen worden, maar toen kwam een glimlach hem om de lippen en alsof hij het niet wist, vroeg hij „Wie beveelt haar. Heeft zij nog ouders, Coelius?" „Weet gij dat niet," vroeg Coelius. „Haar broeder is immers het hoofd der familie en zijn wil is haar een wet." Petilius was geneigd te vragen: Wie is haar broeder, maar de belofte welke hij Claudia en zij hem gedaan had, weerhield hem. „Ik kan u geen brief voor haar mede teruggeven, want ik heb mijn schrijfgereedschap niet bij mij. Gij zult echter wel een mondelinge boodschap voor mij over willen brengen, Coelius. Zeg haar, dat ik zeer teleurgesteld was haar niet te ontmoeten. Dat ik echter begrijp dat zij ernstige redenen moet hebben, welke haar weerhouden. Dat ik die redenen zonder ze te kennen eerbiedig en dat ik geduld zal hebben." Coelius knikte goedkeurend en zei eenvoudig: „Ik beloof n trouw de boodschap te zullen overbrengen." Petilius stond een oogenblik als in gepeins verzonken. Toen nam hij blijkbaar een plotseling besluit. Een vriendelijke glim lach vloog hem over het gelaat en zijn oogen glinsterden. Met die innemendheid van stem en gebaren, welke hem zoo goed afging en hem onweerstaanbaar maakte, zei hij plotseling:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1