SIGAREN. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Ailverteniiën. J. A. GOVERS, te spreken van steden als Lier, met circa 30.000 Turnhout met 25.000 zielen. Gheel en andere. Hoe kleiner de plaatsen, hoe meer armoede en ellende, terwijl hei vee staat te sterven in de stallen. Hoe dat alles zal afloopen? Alleen de Almachtige God die het weet! De toevoer van wittebrood naar België is iederen dag enorm. Kunnen door het comité tal van artikelen voorloopig niet worden uit gevoerd, met het brood staat het anders. Iedere gemeente die op de daartoe bestemde foi muiieren aan vraagt, kiijgt brood, berekend opéén tiende der bevolking; 1000 zielen neb ben recht op 100 K.G. brood eu zoo vei volgens. Gehandeld wordt rechtstreeks met het gemeentebestuur; lusschenper- souen zijn buitengesloten; ook kan ter plaatse het brood niet door bakkers verkocht worden, om elk winstbejag buiten te sluiten. Het gevolg daarvan is, dat de Belgische bakker zijn be drijf ten gronde ziet gaan en de Hol- landscbe bakker de drukte niet af kan. lederen dag gaan groote karren en verhuiswagens vol naar de grens, waar de Hollandsche paarden worden afgespannen en verwisseld tegen Bel gische en zoo bij 't terugkeeren om gekeerd. Zoodra deze voertuigen in de gemeente arriveeren, wordt op de markt, 't zij door 't gemeentebestuur of Steuncomité het brood tegen den Wostenden prijs onder de bevolking verdeeld. De zorg voor de vluchtelingen is zoo goed als voorbij. Daarentegen staat weer bet graanvraagstuk, wat goed overleg en veel hoofdbrekens kost. Het radicaalste middel is, om er zoo min mogelijk last van te hebben al bet graan op te koopen en on middellijk aan het Rjjk over te doen. Komt er echter tusschen nu en 't laatst van Augustus, een baar in de boter, dan bestaat de kans, dat de gemeente zoDder een korrel graan komt te zitten. Ik beb daarom het graan laten opkoopen door de gemeente, een gedeelte ervan naar elders laten verkoopen, maarzooveel overgehouden, dat er voor de gemeente voldoende overblijft en in overleg met de boeren de bakkers in de gelegenheid gesteld op vastgestelde tijden een kwantum tegen contante betaling af te nemen. Loopt alles goed, daü kunnen we op die wijze zonder bij anderen te behoeven te koopen, ons eigen redden en de boeren komen van bun graan af, zonder daarbij de financiën der gemeente in de waagschaal te stellen. 't Is wel een tijd van bijzondere economie De toestand in Duitschland. Men sehiijl't aan de Tel.: Dagelijks komen moeders uit de Rijnprovincie, die in Nederland familie of goede kennissen hebben, baar kin deren daarheen brengen om ze hier te laten verblijven, aangezien de kleinen onmogelijk het oorlogsbrood kunnen verdragen. Ook de huisgezinneo van de meeste in Duitschland wonende Nederlanders, die zich thans in mili tairen dienst bevinden alsmede van in Duitschland wonende Nederland- sche arbeiders trekken lijdelijk naar hun vaderland terug, omdat ze niet aan den slechten (en tegelijk duren) kost kunnen wennen. Volgens bun mededeelingen zijn er ontelbaar vele menscben, die tenge volge van bet slechte eten aan maag ziekien lijden. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hooghei^ de Prins der Nederlanden hebben met ingang van 15 April a.s. aan mej. B. (Johen Stuart opgedragen onderwijs te geven aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Daartoe zal met eenige andere kin deren een kleine klasse worden samen gesteld. Mej. Cohen Stuart, die thans nog tijdelijk werkzaam is aan de school van den heer J. Ligthart, zal het onderwijs geven volgens diens metbode. Zij bezit de hulp-acte Lager Onder wijs en de acte nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofdacte. De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen godsdienstonderwijs wor den gegeven daar Hare Majesteit aan Zich wenscht ie houden dat onderwijs persoonlijk bjj de Prinses voort te zetten. Mej. Cohen Stuart is cathechisante van dr. J. A. Cramer. Verbod van uitvoer van alle varkensvleesch. Bij Kon. Besluit is met ingang van 18 Maart de uitvoer van alle var kensvleesch verboden. De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te beffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Tot dezen maatregel ziet de Minister van Landbouw zich genoodzaakt door de voortdurende stijgende prijzeD van bel varkensvleesch bier te lande, welke stijging, naar bet zich laat aanzien in de naaste toekomst nog niet tot staan zal komen zoo geen maatregelen ge nomen worden. In dit verbod van uitvoer dreigt evenwel het gevaar, dat de fokkers en mesters, verontrust door vrees vooi een belangrijke daling der prijzen, hun bedrijf niet meer loonend achten en dit zullen staken. Dit dient te woiden voorkomen en daarvoor worden maat regelen beraamd om to zorgen dat fokkers- en mestersbedrijf loonend blijft. Hiervoor is echter noodig den uil- voer tijdelijk geheel te verbieden, ten einde eene regeling te kunnen treflen, die den minvermogende in staatstelt voor billijken prijs varkensvleesch en spek te koopen en die tevens waar borgen geeft dat de fokkers, mesters en fabrikanten van vleescbwaren met goed gevolg hun bedrijf zullen kunnen voortzetten. In den loop van deze week zijn te dien einde alle belanghebbenden tot besprekingen uitgenoodi^d. Laat nie mand zicb dus verontrusten rn ieder fokker en mester zijn bediijf rustig vooitzetten. Gezien bovenstaand verbod, heeft de Minister van Landbouw ingesteld een Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkens vleesch en benoemd tot directeur van dat bureau O. Rpilsma, secr. van den Alg. Ned. Zuivelbond, 's Gravenhage. (St. Ct De Plaatselijke Commissie van den sNederlandsche Anti-Oorlog Raad" kondigt eene Openbare Vergadering aan op Maandag den 22sten Maart a.s. des avonds te half acht uur te houden in Amiciua", waar de beei R. Casiinir, Rector van bet Neder- lundscb Lyceum te 's-Gravenhace, lid van den Anti-Oorlog Raad het woord zal voeren. Onderwerp: De weg naar den Vrele. De Amersfoortsche Orkest Ver- eenigiDg zal a.s. Woensdag 24 Maart eene uitvoering geven. De Vereeniging Handel en Nijver heid vergadert a.s Maandag De agenda behelst: Mededeelingen o»er het vracht vervoer en het vaststellen van een eigen afhaaldienst op 1 April. De heer J. M. Thiel zal den 6e April voor de leden der vereeniging in het café »de Arend« eene lezing houden over het onderwerp: »de rol van het geld«. Het bestuur der classis Amers foort van de Ned. Hervormde Kerk zal a.s. Woensdag in de Sint Joriskerk de gewone voorjaarsvergadering hou den. De Middenstands credietbank is aan bet plaatselijk telefoonnet aan gesloten onder nummer 304. De agenten van politie W Stout- kamer, H. J van Appelen H. Wobben verwierven het politie diploma, eerst genoemde met aanteekenitig. De politieagent E. van Dijk behaalde te Rotterdam eveneens bet politie diploma. Acht Belgische officieren zullen weldra Amersfoort verlaten om de onderlinge betrekkingen tusschen man schappen en overheid in Gaesterland te vernauwen. Het zijn 4 luitenants der infanterie en twee commandanten en twee van de artillerie. De 500ste feest-opvoering van »Op Hoop van Zegen", door Heijer- man's Tooneel vereeniging, zal hier ge vierd worden door een opvoering van dat successtuk op Maandag 29 Maait. De jongedames J. M. Kempken en E Kuyters verwierven de akten voor Nuttige Handwerken. Mr. W. H. de Beaufort afge vaardigde voor Amersfoort in de Tweede Kamer de' Staten Generaal mocht gisteien onder veel belang stelling der overige Kamei leden zijn 70en verjaardag vieren De voorzitter der Kamer, vergezeld van den griffier, kwamen hem ten zijnen huize geluk- werischen, Aan de Centrale eierveiling dei V. P. N. werden gisteren aangevoerd 65584 stuks. Wilte Eieren f 4.15 f 4 65. Bruine Eieren f4 65f5 25. Eendeneieren fo.0515.15. Middenpiijs f4.70. BUHGEHLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 12 tot en rnet 18 Maart. Geboren Petrus Cbnstiaaii, z van Petrus Cliristiaan Ooslerbaan en Dir kje Kraaikamp. Buiten huwelyk gebo ren kind van het vrouwelijk grslacht Henricus Jacobus, z. van Wilhel mus Johannes Fijnenberg en Gerritje van Hamersveld. Gerritje Maria, d. van Jan van Drie en Nelleij- Lijns- veld. Cornells-Maria. z. van Sander Marius Roza en Barbara Broekman. Johanna Maria d. van Leonard van Dijk en Magdalena Matbdde Schreu- ders. Marinus, z. van Antonie Kreugor en Aaltje van de Biezen. Tfunis, z. van Teunis Bouw en Grietje Timmermans. Hendrikus Maria, z van Jobaiim-s Krijneri en Anna Spij ker. Jacobus Casper, z. van Johan nes Knijn en Jannetje van de Logt. Petronella, d van Gerrit Lensink en Petronella van Mooiselaar. Theo dora Alijda Josephina, d van Tbeodo- rus Lambertus Huurdeman en Wil- helmina Jansen. Een buiten huwelijk geboren kind van het vrouwelijk ge slacht. Wilhelmus Gerardus Marie, van Adrianus Jobannus Arnoldus Genefaas en Geertruida Adriana de Zwarl Teunis, z. van Gpsbertus van Hoogevest en Geertruida Bieshaar. Getrouw: Otto van den Bor en Heintje van Essen. Hendrik Los eu Gerardina Dijs. OverledenMartha Appolonia van de Gulik, 35 jr., oDgeh. Hendrik Pijpers, 9 mud Willem Hendrik Marie Schutze, 12 jr. Rosalia Fran- cisca Feneuil, 10 mnd. Francisca Nicolai. 60 jr., ecbtg. van Klaas Polet. Theodorus van Beek, 26 jr ongeh. Geriit Speelberg, 5 mnd. Victor van der Eijnde, 8 mnd. Leusden. Van 12—19 Maart 1915. Geboren: Wilhelmina Johanna, d. van Johannes Greefborst en Johanna van de Pol. Everarda Johanna, d. van Jan Blooi en Gerritje vau Essen. Albert Ede, z. van Theodorus van Zwol en Helena van Kolfschooten. SimoneGdberte Mal bilde d. van Pierie Alphonse Blommaerl en Amelie Wuest. Overleden: Wilhelmina Voskuilen, 65 jechtg. van Corstiaan Schothorst. Paul Barends, 1 j. Woudenberg. Geboren: Jacoba Hendnka, dochter van Antonie van Dijk en Dirkje Steven tje van Engelenburg. Gerrit. zoon van Albertus Kleinveld en Willemijntje van de Peut. Gerritje, dochter van Arie Schimmel en Johanna van de Vliert. Cornelia Johanna, dochter van Peter van Huigenbosch en Cor nelia Johanna Weppelman. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 1en des avonds van 6'/, Tl, ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. i lure. Ingeschreven waren op IS Maart 1915. I. de volgende werkzoekenden: 1 beeldhouwer. 3 muzikant. 1 behanger. 10 naaister. 4 bootwerker. 18 schilder. 1 chauffeur. 3 schoenmaker. 1 concierge. 32 siouwer. slager. stoker. 20 grondwerker. 1 3 handelsreiziger. 1 1 huisknecht. 6 stucadoor. 1 kantoorbediende. 4 straatmaker. 1 kleermaker. 1 tabakskerver. 26 koopman. 5 timmerman. 3 letterzetter. 4 tuinman. 2 loodgieter. 6 veldarbeider. 2 loopknecht. 1 visscher. 29 los werkman. 4 voeger. 1 machinepoetser. 5 voerman. 1 magazijnknecht. 3 waschvrouw. 10 metselaar. 6 werkster. 1 meubelmaker. 1 wever. 2 mijnwerker. 2 winkelbediende. 2 montage werker. 11. werden gevraagd de volgende werkkrachten 2 dagmeisjes. 1 kleermakersleerling. 2 Loopjongens. 2 meubelmakers. 1 Molenaarsknecht. 1 Veilingmeester. Salaris 12 5 14 gld. p. w. 1 Jongste kantoorbediende. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Mrt. 1915 Tarwe f0Rogge f 0.Roek wen 0.— ippelen 0.a f00 l'eren f 0. a I 0.Nieuwe Aardapp. f 0 if 0.zandaardapp. 3.— a f 3.50 Roendereierrn f 4.50 - I 4.80 p. 109 sl. Bruine eieren f4 80 a (5.25 per 100 st. Boter 11,50 a t 1 80 per kilo. M ,r urine f 0.- a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f U.per 50 kilo kippen f 1.— a f 1 80 Kuikens fO.OO a i 0 00 Piep kuikens f 0 00 a 10.00 Ganzen i u. a f 0 Eenden f 0 70 a f 1.00 p. st. Jonge fO.OO a I O.lO Bazen fO.OO a f 0.Wiide kot ijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f080 a f 1 40 Buittn fO.COa fO.OO paar Magere varkens f 20. - a f30. Varkens export f0alOZeugen f60.— a 1110.Biggen 19a f 15Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 1000.—Kalfkoeien (000.— a fOOO—Kalf- vaarzen f 00.a f00.Os f000.li f000. Pinkstieren f "00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zaudaardapi eten, 250000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen 4 zeugen. KECLAIIE. Nierlijders. Het komt voor, dat lijders aan een nieraan- d lening een betrekkelijk uitstekende gezond heid schijr.en te genieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun krachten nemen af, doordat het eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten, ea de gevaarlijke vergiften, die door de nieren niet veiwjjdard wordeD, ondermijnen onverdacht het organisme. Rugpyo, hoofdpijn, een onverklaarbare ver moeidheid, jeuking der huid zonder sporen, een gevoel van koude in de ledematen, kram pen in de beenen (vooral 's nachts), plotseling wakker schiikken, suizingen in de ooren, dui zeligheid, abnormaal gekleurde urine, schui mend, voortdurende aandrang, zwellingen rond de oogen en in de enkels, kunnen de voort woekerende kwaal aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genomen vanaf het optreden der eerste verschijnselen, tasten de kwaal in haar oorsprong aan en voorkomen noodlottige gevolgen als waterzucht, niersteen, Dierontstekïng, uremie (urine-zuurvergiftiging), enz. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt Iranco 11a ontv. v. postwissel 4 f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 3t *V* Voor de zoo talrijke be wijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onzen innig geliefden Zoon, Broeder en be- huwdbroeder, de Luit. t/Zee 2de klasse JOHANNES MAURITS LUDEN hebben wij de eer hierbij onzen zeer oprechten dank te betuigen. E. LUDEN. A. L. LUDEN- Waeborton Stent. M. L. DIEMONT— Ldden. A. DIEMONT. G. P. LUDEN. Hilversum, den 19 Maart 1915. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Schoenen naar maat. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. "Wij verzenden als proef 100 prima 2'/t ots. Knakjes. 100 uitstekende Borneo's. 100 Panatella's (3 ets. sigaar) a f 4.60 franco onder rembours Wederverkoopers rabat. Sigarenfabriek „lava" Nijmegen. Gelieve bij opgave te vermeldenReclame pakket G. „Coelius, ik kan u vertrouwen, gij zijt een man waarop iemand onbepaald kan bouwen, ik wil u een vraag doen. Kunt gij haar beantwoorden, doe het dan, kunt gij het niet, zwijg dan, ik zal uw zwijgen eerbiedigen." Coelius keek hem een oogenblik scherp aan. „Spreek," zei hij kortaf. „Heet die aanstaande echtgenoot soms Brinio „En als hij Brinio heette?" vroeg Coelius ontwijkend. „Och," hernam Petilius „dan weet ik ook hoe de broe der van Claudia heet. Ik heb beloofd haar niet te zullen vragen hoe haar geslachtsnaam was, evenals zij van mij niet zou trachten te vernemen wie ik eigenlijk ben. Het is echter gemakkelijk te zien, dat zij tot het aanzienlijkste geslacht van uw eiland behoort en dus zou het mij niets verwonderen als zij de zuster was van Rome's dapperen tegenstander, Claudius Civilis." Petilius zweeg en zag Coelius vragend aan. „Het is zooals gij zegt," antwoordde Coelius na eenige aar zeling. „Ik dacht het wel," hernam Petilius. „Laat ik u dan evenwel zeggen, dat Claudia niet naar haar aanstaanden echtgenoot is gegaan. Zij zal Brinio nimmer huwen. Zij heeft mij verklaard, dat zij den Kaninefaat niet beminde, zoDder dat ik wist dat die Kaninefaat Brinio was. Zij heeft mij trouw beloofd en zij zal met mij huwen. Reeds toen ik haar op de heide ontmoette, vermoedde ik, dat zij aan Civilis vermaagschapt was. Ik wist evenwel niet, of zij zijn dochter, zuster of nicht was. Hoewel ik begrijp dat dit vele moeilijkheden met zich zal brengen, geef ik den moed niet op dat alles zich nog ten goede zal schikken. Het geluk is mij altijd gunstig geweest en zal dit ook nu zijn. En gij Coelius? Gij zegt niets. Wat denkt gij er van?" „Wat zal ik zeggen, edele Petilius. Ik dacht dat een Romein het schande achtte met een uitheemsche te huwen. Ik weet dat tegen woordig te Rome hevig tegen Borenice, de zuster van Herodes, wordt te keer gegaan, omdat men vreest dat Titus haar wil huwen en de Ro meinen het ondraaglijk vinden een Oosteraohe tot keizerin te krijgen." „Gij hebt gedeeltelijk gelijk. Maar ik ben Titus niet. Ik ben bij hem vergeleken een onbeduidend man, mijn vader is geen keizer, mijn vrouw zal geen keizerin worden. Het is waar de Romeinen hebben een afkeer van huwelijken met uitheemschen, maar dat gevoelen verandert wel eenigszins als het betreft iemand van den hoogen rang als Claudia. Bovendien wat vraagt de liefde naar het oordeel der wereld. Yoor Claudia tart ik alles. Het oordeel van wie ook is mij geheel onverschillig. Om harentwil vrees ik keizer nóch volk." Petilius sprak die laatste woorden met zulk een overtuiging, zulk een geestdrift uit, dat Coelius hem met iets dat naar be wondering leek in zijn mannelijk schoon gelaat zag. „Zoo iemand, dan zijt gij waardig een vrouw als Claudia te bezitten," hernam hij. „Waarom zoudt gij ook den moed op geven. Wie weet wat nog gebeurt. Een ding is zeker, Claudia is geen moisje om den man te huwen, dien zij niet liefheeft; zij zou dit een bedrog achten en daartoe is zij niet in staat. Als zij u bemint, zal zij Brinio's hand weigeren en hem ronduit zeggen, dat zij een ander boven hem begeert." „Dat geloof ik ook," hervatte Petilius, „gij spreekt naar mijn hart. En Coelius luister eens. Als Claudia naar de hoeve van Brinio gaat, zult gij misschien haar weder vergezellen, niet waar „Ik denk wel dat ik belast zal worden haar naar Brinio's hoeve te geleiden." „Welnu, mocht dat zoo zijn. Wees dan mijn voorspraak bij haar. Zeg haar dat ik op haar reken. Dat ik vertrouw dat zij haar woord zal houden. Dat ik, hoe moeilijk ook het geval is, niet wanhoop en vertrouw dat alles zal terecht komen. Zij weet dat ik haar bemin. Laat zij dus nimmer aan den goeden afloop van alles wanhopen. Zij vervult mijn gedachten, zonder evenwel mij van mijn taak af te houden. Hoewel ik op het oogenblik niet begrijp hoe alles zich zal moeten schikken, hoe de vijand van haar volk en haar geslacht eenmaal haar echtgenoot zal worden, twijfel ik niet of het zal toch gebeuren. Nogmaals Coelius, wees mijn voorspraak bij Claudia." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2