DE OORLOG. BINNENLAND RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Boskoop te kunoen geruststellen. Zoo ziet u: de Nederl Overzte- Trust-Maatscbappij zorgt voor alles eindigde de heer Van Aalst. Italië op den tweesprong. Zondag heeft baron Sonnino een langdurige conferentie met den koning gehad en Maandag daarop werd een ministerraad gehouden. Het heet, dal elke dag Italië nader brengt tot deel neming aan den oorlog. Vooraf moe ten echter verschillende vraagstukken geregeld worden met de geallieerden, zoo ten aanzien van een Servische haven aan de Adriatische Zee. Hier over moet men het vrijwel eens zijn. Italië's rechten worden ten volle erkend, zoo verzekert een Engelsch correspondent dienaangaande, en de vervulling van zijn nationale wenschen wordt gegarandeerd. Do datum van Italië's deelneming wordt in begin Mei gesteld, als wan neer men ook verwacht, dat de meeste Balkanstaten hun neutraliteit zullen opgeven. Het is van belang, dat 12 Mei bet Italiaanscbe parlement her opend wordt. Volgens de sEcho de Pariser heeft de Oostenrijksche prefect van Triest een proclamatie verspreid, waarin op de mogelijkheid van een Italiaanschen inval gezinspeeld en de bevolking aangeraden wordt zich kalm te houden. »De Temps« vertelt, dat de kunst schatten in Venetië naar Florence zijn overgebracht, in verband met de mogelijkheid van een bombardement door de Oostenrijksche vloot. Naar wij vernemen is het plan van de Koningin, de verjaardagen van den Prins en van de Prinses, evenals den 31en Augustus jl., zonder uiterlijk feestvertoon te vieren, in verband waarmede ook de gebruikelijke ver jaardagsreceptie op den 19en April ditmaal achterwege zal blijven. Handelsbl De Haagsche conferentie. Men verzoekt aan »Het Volk® nog bet volgende mede te deelen Bij de internationale conferentie van den Ned. Anti-Oorlog Raad, ge houden van 7 tot 10 April in Den Haag, waren sympathiebetuigingen ingekomen van sociaal-democratische zijdeuit Frankrijk, Duitschland, Zwit serland, Denemarken en Engeland, en wel vanwege de meest vooraan staande mannen aldaar. Binnenkort zal over den arbeid der conferentie meer worden bekend gemaakt. De Bloenibollenvelden. Men schrijft uit de bloembollen streek aan het N. v. d. D.: De jaarlijksche drukke Bloemen- zondag zal dit jaar zijn op 18 dezer. Door de milde zon staan de byacinthen alle in vollen bloei en de velden zien er allerbekoorlijkst uit. Daar het weer frisch blijft, blijven de bloemen krach tig en rijk. Hier en daar bloeien ook reeds vroege tulpen. Er wordt enorm bezoek verwacht. Belgisch bezoek aan de Nederland- sche Heidemaatschappij. Het Belgische Comité, dat zich in den Haag heeft gevormd met de be doeling om na den oorlog in Beigië den landbouw te herstellen, zal zich het verblijf hier te lande ten nutte maken door zich op de hoogte te doen brengen van den vooruitgang op het gebied van land- en tuinbouw, boschcultuur en ontginning in Neder land. Het eerste bezoek werdj.l. Donder dag gebracht aan de Nederlandsche Heidemaatschappij. Een zestigtal Bel gische uitgewekenen, thans woonach tig te 's-Gravenhage, Breda, Arnhem en elders, vereenigden zich in het ge bouw der Maatschappij te Arnhem, alwaar zij ontvangen werden door den Voorzitter en den Directeur. Na een en ander omtrent de inrichting en de werking te hebben medegedeeld, werd het gebouw met museum bezichtigd en vervolgens een bezoek gebracht aan het aquarium rnet viscbkweekerij en het zaadpakhuis. Het doelmatig ingerichte kantoorgebouw, de belang wekkende verzamelingen, de honderd duizenden jonge zalmpjes, forellen en andere visschen, en het met de meest moderne reinigingswerktuigen inge richte zaadpakhuis trokken zeer de aandacht. Het ligt in de bedoeling binnenkort eenige ontginningen van de Heide maatschappij te bezoeken Onder dagteeker.ing van 25 Maart schreven Burgemeester en Wethou ders aan den Raad Naar aanleiding van het in uwe vergadering van 23 Februari j.l. in onze banden gestelde adres van den heer A. M. Kerkkamp, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, in zake de uitbetaling van salaris gedurende den tijd, dat hij als reserve-le luitenant der artillerie onder de wapenen is, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Den 1 September 1914 werd door uwe vergadering aan den heer Kerk kamp verlof verleend voor het tijdvak, gedurende hetwelk hij ten gevolge van de huidige omstandigheden onder de wapenen is en te gelijker tijd werd ons College gemachtigd, een regeling te maken omtrent de uitbetaling van salaris aan den onder de wapenen zijnden ambtenaar. In verband daarmede hebben wij besloten, aan den heer Kerkkamp uit te betalen zijn volle salaris onder aftrek van de kosten van waarneming zijner betrekking, tot het maximum van het door hem als officier te ont vangen salaris (toelage inbegrepen). Het salaris als officier, met inbe grip van de toelage, bedraagt f 2317. Als leeraar aan de Hoogere Burger school wordt door den heer Kerkkamp een jaarwedde van f2610 genoten. Aan de leeraren, die thans zijn lessen waarnemen, wordt een beloo ning uitgekeerd, berekend naar f440 's jaars in totaal, zoodat de heer Kerkkamp, overeenkomstig de hier voor genoemde regeling nog f1170 's jaars ontvangt. Het wil ons College voorkomen, dat hierbij ten volle rekening is ge houden met den wonscb, welke ook in uw vergadering is besproken, dat ambtenaren, die vrijwillig een militaire verbintenis hebben aangegaan na de mobilisatie, dientengevolge geen finan- cieele schade mogen lijden. Wat betreft de kosten van ver vanging kunnen wij U het volgende mededeelen Toen aan den heer Kerkkamp verlof was verleend, op de voorwaarden zoo even gememoreerd, hebben wij ons gewend tot den Directeur der Hoogere Burgerschool met de vraag, hoe naar zijn oordeel, de kosten der waarne ming moesten worden berekend. Hierop heeft genoemde Directeur ons medegedeeld, »dat de 4 genoemde leeraren der school (dit zijn de leeraren, die de lessen van den heer Kerkkamp gedeeltelijk hebben overgenomen) des tijds hebben verklaard, hun exlra- diensten geldelijk voldoende beloond te achten, zoo hun meerdere lesuren worden gesalieerd volgens de bestaande verordening ter regeling van de jaar- wedden«. De vervangende leeraren gaven hier mede een te waardeeren blijk van medewerking in een geval, waarin de verordening niet heeft voorzien en dat verband houdt met de bijzondere tijdsomstandigheden. Waar de leeraren dus met deze regeling genoegen namen, en de po sitie van den heer Kerkkamp finan cieel niet minder wordt, meenen wij met het nemen van ons besluit den juisten weg te hebben bewandeld. Op grond van hel bovenstaande hebben wij de eer U te adviseeren, aan adressant te kennen te geven, dat voor inwilliging van zijn verzoek geen redenen aanwezig worden geacht. Broodvoorziening. Door den Burgemeester is aan de bakkers een circulaire van den vol genden inhoud verzonden: »Ik deel u rnede, dat ter voorko ming van toepassing van art. 76b der Onteigeningswet (wet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van levensmiddelen d. w. z. in bezit neming door mij o.a. van den grondstoffen ter bereiding van brood, door u zal moeten worden voldaan aan de vol gende bepalingen 1. Het is verboden melkbrood, half brood, waterbrood of ongebuild tarwe brood te vervoeren, voorhanden te hebben of te verkoopen waarvan het gewicht anders is dan 500 gram KG.), 750 gram KG.) of 1000 gram (1 KG.) of veelvouden van 500 en 1000 gram, met dien verstande, dat een afwijking naar beneden van 2°/» en een afwijking naar boven van 5% is veroorloofd. 2. Waterbrood moet aan beide einden duidelijk voorzien zijn van de letters W. A. B. en balfmelkbrood aan beide einden van de letters H. M. B., welke letters minstens 2 cM. groot moeten zijn. Onder ongemerkt wittebrood zal worden verstaan melkbrood. 3. Het is verboden roggebrood te vervoeren, voorhanden te hebben of te verkoopen, waarvan het gewicht anders is dan 1 KG., 2 KG., 3 KG., 4 KG. of veelvouden van 2 en 3 KG. met dien verstande, dat eene afwij king naar beneden van 2% en een afwijking naar boven van 5°/o is ver oorloofd. 4. Roggebrood moet aan beide uit einden duidelijk voorzien zijn van het gewicht in KG. welke cijfers en letters minstens 2 cM. groot moeten zijn. 5. Voor dubbel-gebakken brood, waaronder zal worden verstaan brood dat een gemiddeld watergehalte bevat van lager dan 37°/o worden de maxi mum prijzen gesteld op de maximum prijzen vastgesteld door den minister van L. H. en N., vermeerderd met 7°/o. De gewichten van deze brooden moeten echter voldoen aan het onder 1 en 2 vermelde. Deze bepalingen treden in werking Maandag den 19 April 1915. Wenscht u deze bepalingen op te volgen en derhalve in bezitneming te voorkomen, dan wacht ik bijgaande verklaring geteekend van u in." Inconsequentie. Men kookt melk om de daarin aan wezige ziektekiemen te doodeo maar de ziektekiemen, die bij elke ademhaling mond en keel binnenko men, laat men rustig voortwoekeren. Medische autoriteiten hebben uitge maakt, dat mond en koel de open deuren voor besmettelijke ziekten zijn. Het is dus zaak deze, vooral in win ter en voorjaar, wanneer ze zoo ge voelig zijn voor allerlei aaudoenirigen, geregeld te ontsmetten. Daarvoor bestaat een uitnemend middel, de Formamint-tabletten, die door meer dan 10 900 professoren en artsen als dusdanig erkend worden. Omtrent dit Formamint geeft het in dit nummer bijgelegde prospectus nadere inlichtingen. Wederom beeft zich een geval van nekkramp bij het garnizoen voor gedaan. Een aantal militairen zijn in observatie genomen, terwijl de ka zerne voor bereden wapens gedeeltelijk zal worden verlaten om te worden ontsmet eu inmiddels naar gelegen heid wordt omgezien om de man schappen elders onderdak te brengen. De dames M. F. Brouwers, R. J. H. de Greef en A. M. van Kempen behaalden te Utrecht de acte van bekwaamheid als onderwijzeres. Donderdag a.s. zal in «die Pforte von Cleve« een biljartwedstrijd plaats hebben tusschen 4 heeren uil Hilversum en 4 stadgenooten. De posten voor de aan militairen verboden bierbuizen zijn ingetrokken. Programma der eerste uitvoering in het Plantsoen op Maandag 19 April a.s. des avonds te 8 uur door de Amersfoortsche Muziekvereeniging directeur den heer A. L. MAAS, onder directie van den lleer A. v. d. Branden. 1. Volksliederen. 2. Marsch Vivat Europea3. Ouverture Marie Henrietta. 4. Wals Voix Roumaines. 5. Fantaisie Belgisch Bloed. Pauze. 6. Volks(school) -liederen uit »Kun je nog zingen, zing dan mee®Geïnstrumenteerd door N. A. Bouwman. 7. Ouverture La Ruche. (Ouverture Fantastique).8. Wals Nelly, a. Polka voor Picollo. 9 b. Fantaisie Land juweel. 10. Finale. De kiesvereeniging «Geloof en Liefden vergadert a.s. Maandag den 19den April ter behandeling der ver kiezingen voor het kiescollege, be nevens de rekening en verantwoor ding over 1914. Toonkunst te Zeist. De zangvereeriiging der Zeister afdeeling van Maatschappij tot be vordering der Toonkunst bereidt zich voor op de première van een oor spronkelijk Nederlandsch werkhet oratorium «Israëls lijden en verlossing® van haren directeur den heer J. N. W. C. A. Ruygrok. De noorden zijn van Ds. J. 0>Schröder, em. predikant te Hilversum. Als solisten zullen optreden rnej. Jeanne Ruygrok (sopraan), mej. J. M. de Wendt (mezzo-sopraan), de heer Jan Dekker (barytorr), de heer W. v. H. (baryton) en de heer G. (I. t. K. (bas). Toonkunst uit voering. Daar Mevr. VogelVan Vladeracken, die hare medewerking als soliste had toegezegd nog steods in Engeland vertoeft, zal als soliste in hare plaats optreden onze stadgenoote Mevr. V. KamerlingVan Vollenboven, die de bereidwilligheid heeft gehad hare taak over te nemen. Als netto opbrengst van de soirée van de militaire vereeniging »De Mobilisatie« is f 157 46 afgedragen aan het Roode Kruis. Ter Secretarie der gemeente ligt ter inzage een overdruk uit de Neder landsche Staatscourant van 11 en 12 April 1915, betreffende de regeling van den uitvoer van aardappelen. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 16 April aan gevoerd 83992 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f5.35 tot f5.70. Eendeneieren f5.15 tot f5.25. Kalkoeneieren f7.00. Kie vitseieren f9.50. Pantoffelheld lo klas. Door de politie te Utrecht is een dezer nachten een kellner aangehou den, die bezig was in een telefoonpaal te klimmen in den omtrek van de Neude. Op de vraag van den polite-agent, waarom bij dat deed, kreeg deze ten antwoord dat hij van den telefoonpaal in de dakgoot van zijn woning wilde stappen, um vervolgens door het dak raampje zijn woning binnen te komen. Dit leuk hem de geschiktste manier om de nachtrust van zijn vrouw en kinderen niet door zijn laat thuiskomen te storen. L. K. Kievitseieren. Op de weekmarkt te Purmerend zijn Dinsdag aangevoerd 900 kievitseieren, welke werden verkocht a f 15 per 100 stuks. Aan de weekmaikt te Sneek werden 3100 kievitseieren aangevoerd, die ver handeld zijn aan opkoopers tegen 15 tot 17 cent per stuk. Het vorige jaar 7 April bedroeg de aanvoer 4000 stuks en de prijs 20 a 22 cent. N. v. d. D. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 9 tot en met 15 April. GeborenHendrikus Petrus, z. van Hendrikus Gerardus van Kalleveen en Petronella van Ruitenbeek. Maatje, d. van Marinus Giljam en Geertje van de Hoef. Diik, z. van Dirk Wolve- tang en Dirkje Antonia Spierenburg. Maria, d. van Hendrik van Gastel en Catharina Jacoba Jobama de Lang. Elisabeth, d. van Hendrik van Gastel en Catharina Jacoba Johanna de Lang. Leonhard Frederik, z. van Willem Laneker en Maria Catha rina Lucretia de Bruijn. Geertruida, d. van Albertus van Beek en Maria van Wilgenburg. Hendriks, d. van Dirk Dekhuizen en Jacoba Geertruida Wels. Maria José Josephina, d. van Albert Emile Antoine Tiulin en Mélanie Antoinette Lorfévre, te Brus sel. Alida Woltera Jacoba, d. van Albertus van der Horst en Derkje van Kuik. Frits Johan, z. van Jakob Polak en Elisabeth Polak. Gijs- berta Maria, d. van Gerrit van Hoeijen en Lamberta Maria van der Velden. Suzanna Marie Léonie Jeanne Virginie, d. van Pieire Emilie Marie Merscb en Germaine Marie Marguérile Caroline Cuvelier. Frederik, z. van Ulbo Wiegeris van Slooten en Johanna Hendrika van de Haar. Josephs Eugenie, d. van George Mastbooms en Maria Voorspoels, te Massenhoven in België. Roelof, z. van Elbert van den Burg en Rijkje van Elven. Johannes, z. van Johannes van Groene- stein en Everarda Zonneveld. Ondertrouwd Hendrik Verhoef en Petronella van der Flier. Francis- cus van 't Wel en Willempje Lub- bertsen Gehuwd: Jules Frank en Flora van Beek. Zacharias Hinderks en Helena Christina Kraaykamp. Caspar Haak man en Hilje Timmer. Hendrikus Brits en Hubertina Josephina Beij. Willem Rudolf Jacobus Klaasing en Elisabeth Simonida Lablans. Tbeo- door Joseph Frans Zwierzina en Ger- ritje de Jager. Bernardus Hendri kus van Barnevelden Gijsberta Kraan- dijk. Christiaan van Doornik en Johanna Catrina Oostinjen. Petrus Mauritius Moisius Marquering en Maria Theresia van Loo. OverledenChristina Josephina Scholten, 29 dagen. Arnoldus Theodorus Heunks, 68 j., echtg. van Christina Smeink. Levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Maria Elisabeth Adriana Hartman, 35 jr., wed. van Frederik Staal. Cornelis Pannekoek, 27 jr., echtg. van Grietje Binsbergen. Alijda Kraaikamp, 29 jr., ongeh. Abraham Fortunatus Donath, 79 jr., echtg. van Maria van der Heijden. Pieter Jagtenberg, 82 jr., wed. van Krijnen van Leuven. Gerrit Lam, 65 jr., wed. van Bernardina Alberta van Voorst. ^Alexander Jacobus de Wilde, 12 jr. Maria Langeveld, 88 jr., wed. van Hendrik Prins. Petrus Johannes Marie Hulsboscb, 33 jr., echtg. vanjj Maria Catharina Streeder. Krijn Marinus, 51 jr., wed. van Elisabeth Sijen. Leusden. Van 1017 April 1915. Geboren: Everarda Allegonda, d. van Johannes Tijmensen en Jakoba Kerkhof. Gerrit, z. van Jan van de Pol en Hendrikje Maria van Eist. Hermanus, z. van Willem van den Berg en Jannetje van Drie. Ondertrouwd: Johan Wanner en Marretje van Apeldoorn. GehuwdAdrianus van den Berg en Theodora van Soesbergen. OverledenWilhelmina Margaretba Rekveld, 2 jr. Woudenberg. Geboren: Barije, d. van Hendrik Geitenbeek en Trijntje van Kampen. Evert, z. van Gijsbert van Essen en Melia Jansen. Cornelia Susanna, d. van Barend van de Wetering en Maria Vermeulen. Ondertrouwd: Gerard van Cooten, 32 jr. en Jannigje van de Lagemaat, 26 jr. Jan Kramer, 22 jr. en Maria van Lunteren, 25 jr. Overleden: Anna Francina Dorre- steijn, gehuwd met Melis van Laar, 66 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 April 1915 Tar^e f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.Peren f 0.al 0.Nieuwe Aardapp. f0.a f 0.zandaardapp. 13.a f3.50 Hoendereieren f 5.a 1 5.75 p. lOü st. Bruine eieren f5.a f5.75 per 100 st. Boter 11.25 a f165 per kilo. Mjr^aiine f 0.k f 0. Zoetein. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 1 80 Kuikens fl.50 a f 1.75 Piep kuikens f 0 00 a f 0.00 Ganzen lu.i f 0.Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.l'O. hazen fO.OO a f0.— Wilde koi ïjnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.80 a f*1.30 Duiten f0.60af07ü paai' Magere varkens I 20.- k f30. -. Varkens r. export f 0.a f 0 Zeugen f 60.a f 100.Biggen f 10a f 18Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 000.Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000 af 000. Pinkstieren f UOO. a f 000. Kalveren f 10. tot f 12. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 300000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren, 350 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 8 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen 60 zeugen. 51 kalveren. 3 muzikant. 8 naaister. 12 schilder. 3 schoenmaker. 28 sjouwer. 1 slager. 1 stoker. 7 stucadoor. 2 straatmaker. 14 timmerman. 4 tuinman. 10 veldarbeider. 1 visscher. 3 voeger. 5 voerman. 1 werkster. 2 winkelbediende. 1 zeeman. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.rn. 8—P/, en des avonds van 67,-77* ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—17* ure. Ingeschreven waren op 15 April 1915. I. de volgende werkzoekenden: 2 bakker. 1 beeldhouwer. 2 boekbinder. 1 boekhouder. 3 bootwerker. 35 grondwerker. 2 handelsreiziger. 1 kelner. 2 kleermaker. 20 koopman. 4 letterzetter. 2 loodgieter. 3 loopknecht. 23 los werkman. 1 machinepoctser. 2 magazijnknecht. 15 metselaar. 1 meubelmaker. 1 montage werker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 kleermaker (grootwerker). 2 kantoorbedienden. 1 dagmeisje. 1 naaister (linnen-). Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. HECLAJIF, Aambeien en huidziekten. Onder de onaangename en lastige ziekten, die u kunnen worden opgelegd, nemen aam beien wel een der eerste plaatsen in. De last, hinder en pijn, die zij u bezorgeD, z\jn haast niet te beeebtijven. Voor aambeien en alle jeukende huidziekten als eczema, huiduitslag, dauwworm, gordelroos, netelroos enz. is Foster's Zalf een geneesmiddel zonder weerga. Zij tast de huid niet aan en droogt niet te vlug op. Vanaf de eerste aan wending doet baar verzachtende en genezende werking zich gevoelen. Foster's Zalf (Iet op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. hij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 17

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2