M M M H M M n H n n Plaatselijk Nieuws. directe bela9tiügen kunnen worden afgei roken. Uitgenomen deze verschillende som men, welke ter berekening van bet belastbare inkomen mogen worden afgetrokken, is ook het element van den kinderaftrek in deze belastiogwet opgenomen. Voor ieder kind mag f50 van het zuiver inkomen worden afgetrokken; niet echter van de belastbare som. Onder kind te verstaan ieder minder jarig eigen of aangehuwd kind, of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zeifin de belasting wordt aangeslagen. Wie dus 10 kinderen heeft, mag 10 X 50 gulden of f 500 aftrekken, zoolang althans bet belastbaar inko men niet de f 5000 te boven gaat. De inkomsten beneden f 650 zijn vrjj van belasting. Verder is de belasting als volgt verschuldigd Bij een belastbare som van f 650 tot be neden f700 is 't belastingbedrag f 1.25 bij een van f 700 tot beneden f 750 f 2. - 750 M - 300 - 2.75 - 800 - 850 - 3.50 - 850 - 900 - 1.25 - 900 - 950 - 5.— - 950 -1000 - 5.76 -1000 -1050 - 6.50 -1050 -1100 - 7.25 -1100 -1150 - 8.— -1150 -1200 - 8.75 -1200 M -1250 - 9.50 -1250 -1300 - 10.25 -1300 -1350 -11.— -1350 -1100 -12 -1100 -1150 -13.— -1150 M 1600 -14.— i> n lOOU - JL». Na f1500 klimmen de bedragen telkens roet flOO op. Is de belastbare som f 1500 of meer doch minder dan f2000, dan is ver schuldigd f 15 benevens f2 voor elk bedrag van f lOO, waarmede zij de f1500 te boven gaat. Is de belastbare som f2000 of meer doch minder dan f 10.000, dan is verschuldigd f25 benevens f3 voor elk bedrag van f 100, waarmede zij de f2000 te boven gaat. Is de belastbare som van f 10.000 of meer, doch minder dan f20.000. dan is verschuldigd f265 benevens f 4 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som f 20 000 ol meer dan is verschuldigd f 665, bene vens f5 voor elk bedrag van 100, waarmede zij de f20.000 te boven gaat. Ieder van deze belastingbedragen wordt nog verhoogd met 33 opcenten voor bet Rijk; ongeveer 1/3 komt er dus bij. Belastingplichtig zijn om.: a. zij, die binnen bet Rijk wonen; b. de binnen bet Rijk gevestigde naamlooze looze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöpe ratieve en andere vereenigingen en ondei linge verzekerings-maatscbap pijen c. de binnen bet Rijk gevestigde stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen en verder eenige in de wet nader uitgeduide buitenlanders. Cenlr. De Internationale Bijeenkomst, welke van 710 April te 's-Graven- bage plaats had op uitnoodigiging van den «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad® en waar personen aanwezig waren uit 10 verschillende landen, beeft uitge vaardigd het volgende MANIFEST. Heel de wereld verlangt, dat de vrede, die op dezen vreeselijken oorlog moet volgen, een duurzaam karakter zal dragen. Dat verwachten niet alleen de oorlogvoerende volken, maar ook alle neutralen. Allen zijn zij getroflen door den oorlog, die een huivering wekkend bewijs beeft gegeven van de solidariteit van belangen van heel het roenschelijk geslacht. Zal de vrede duurzaam zijn, dan moeten de oorzaken worden aangetast, die tot den oorlog hebben geleid. Waardoor werd deze wereldramp mogelijk? Verschil van meening kan bestaan over sommige der diepere oorzaken van het oorlogsgevaar, over het verband tusscben den oorlog en de inrichting der maatschappij, over de rol van den rassenstrijd, over de onmiddellijke aanleiding tot dezen oor log, over de verantwoordelijkheid van bepaalde personen. Maar sommige al- gemeene oorzaken staan boven allen twijfel. Gebrek aan eerbied voor de vrijheid en de gelijke rechten der nationaliteiten deed de gedachte aan inmenging, des noods met geweld opkomen en prik kelde nationale hartstochten. Door de voortdurende ophitsing van een zekere gewetenlooze pers, tuk op sensatie en willig werktuig van de belangen der wapenindustrie, is de verstandhouding tusscben de volkeren vergiftigd, ten spijt van zoovele oprechte betuigingen van vredelievenden zin. De expansiepolitiek, de daarmede samenhangende imperalistische stroo- niingen, de naijverige jacht naar eigen afgesloten markten en koloniën, deden gevaarlijke vijandschappen ontstaan. De politieke organisatie der wereld beantwoordt in geenen deele meer aan de toenemende dooreenstrengeling van de belangen der volken. Ondanks allen voortgang van het volkenrecht zijn wij in een toestand van internationale anarchie blijven leven. Eerbied voor bet Recht was nog ver van algemeen. Het werk der Vredesconferenties bleef onvoltooid. Er was geen bruikbare instelling tot beslechting van belan- gengeschillen. Het stelsel der steeds toenemende bewapeningen, dat den vrede verze keren zou, verwekte integendeel een atmosfeer van wantrouwen en vijand schap; het leidde er vanzelf toe deze bewapeningen te gaan gebruiken om den tegenstander neer te slaan, om den voorspoed van den handelscon current te vernietigen. De voorstelling vatte post, dat oorlog onvermijdelijk was; daarmede was de weerstand legen de groepen, die naar oorlog dreven, verlamd. Het evenwicht der machten als grondgedachte van bet stelsel der Europeescbe politiek heeft niet alleen den vrede niet kunnen verzekeren, maar integendeel den naijver geprik keld en van iedere plaatselijke botsing een ernstig gevaar voor den wereld vrede gemaakt. In het duister der diplomatie en der geheime verdragen werd de spanning al meer ondraaglijk. Aan dat alles moet een eind worden gemaakt. Bij den vrede, die dezen oorlog beëindigen zal, is daarvoor de gelegenheid, een gelegenheid die mis schien nimmer wederkeert. De verzekering van een duurzamen vrede en het leggen van nieuwe grond slagen voor de wereldpolitiek raakt de ganscbe menscbheid. Daarom moet in aansluiting aan de vredesonder handelingen, die meer bijzonder den oorlogvoerenden staten aangaan, een Wereld-Congres, de «Derde Haagscbe Vredesconferentie,bijeenkomen. Maar méér moet ar geschieden. De tijd is nu gekomen, dat ook de volken een woord moeten medespreken. De buiten- landsche politiek moet niet langer het uitsluitend domein zijn van een kleinen kring van beroepsdiplomaten. een stelsel dat thans op volslagen mislukking uitliep. Nieuwe banen moe ten worden betredennieuwe krachten moeten worden te nulp geroepen. Onze roepstem gaat uit tot allen, zonder onderscheid van nationaliteit, godsdienst, paitij of maatschappelijke positie. De politieke en geestelijke leiders der volken, die tegen nieuwe aanranding onzer beschaving te waken hebben, de mannen van den vreed- zamen arbeid en de werkers in inter nationale organisaties, dte de vrucht van hun moeizaam streven met rede- looze vernietiging bedreigd zien, de vrouwen, op wier toenemenden invloed de vrede nieuwe boop mag bouwen, de massa's, die niet weer opnieuw ter slachting, ten doode, gevoerd wil len worden, allen moeten de han den ineenslaan, want aller belang is één. Als grondslag voor gemeenschappe lijke actie wordt het volgend program aangeboden. Het bevat bel minimum van wat bereikt behoort te worden. Het zal deels door internationale ver dragen, deels door de wetgeving van ieder land moeten worden verwezen lijkt. Zal inderdaad een nieuwe periode aanbreken na de mislukking der oude politiek, dan moet bovendien een andere gezindheid de gemoederen gaan beheerschen; alleen dan zal de letter van het program levend worden. Dit is de taak waartoe thans de geheele beschaafde wereld wordt op geroepen. Minimum -Program. 1. Geen annexatie of overgang van grondgebied tegen de belangen en wenscben der bevolking, wier goed keuring, waar dit kan, door volks stemming of op andere wijze moet worden gevraagd. Rechtsgelijkheid, godsdienstvrijheid en taalvrijheid, door iederen Staat ge waarborgd aan alle nationaliteiten binnen zijn gebied. 2. In alle koloniën, protectoraten en sferen van invloed vrijheid van handel of althans gelijke behandeling van alle nationaliteiten, krachtens in ternationale oveieenknmst. 3. Krachtige ontwikkeling van het werk der Vredesconferenties ter orga nisatie van de vreedzame gemeenschap der Staten. Vaste organisatie van de Vredes conferentie met geregelde samen komsten. Algemeen verplichte onderwerping van internationale geschillen aan een behandeling ter vreedzaame oplossing. Daartoe worde naast het bestaande Hof van Arbitrage, in het leven ge roepen a) een werkelijk permanent internationaal Gerechtshof en b) een evenzeer permanente internationale Raad van Onderzoek en Bemiddeling. De Staten verplichten zich in gemeen overleg op te treden diplomatiek, economisch of militair ingeval een Staat militaire maatregelen mocht nemen in plaats van een geschd aan lechterlijke beslissing te onderwerpen of de tusschenkomst van den Raad van Onderzoek en Bemiddeling in te roepen. 4. Vermindering van bewapening krachtens internationale overeenkomst. Ter bevordering van dit doel, mede afschaffing van het zee-buitrecbt en verzekering van de vrijheid der zee. 5 Medezeggenschap van de volks vertegenwoordigingen in de buiten- landscbe staatkunde. Nietigheid van geheime verdragen. Personen van verschillende nationa liteiten, zoowel uil oorlogvoerende als uit neutrale landen hebben eenstem mig tot bovenstaand Manifest en Minimum-program besloten. Aldus blijkt, boe in alle landen leeft eenzelfde vei langen naar een duur zamen vrede en hoe daarvoor door allen dezelfde grondslagen noodzakelijk worden geacht. De «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad®, wiens eigen Programma in wezen volkomen gelijk is aan dit internationaal vastgestelde, heeft kun nen bereiken, dat niet alleen een dergelijke internationale overeenstem ming is verkregen, maar tevens dat een internationale band is gevormd tusscben de voorstanders van een duurzamen vrede. Aan den «Nederlandsche Anti-Oor log Raad« is nu de leiding opgedragen van deze «Centrale Organisatie voor een Duurzame Vredea. Dit is een groote verantwoordelijk heid, waarom deze Raad en hernieuwd beroep doet op bet geheele Neder- landsche Volk. Het Bestuur van den «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" Mr. H. C. Dresselhuïs, Secretaris- Generaal bij het Departement van Justitie. Voorzitter. J H. Schaper, Lid der Tweede Kamer, Onder- Voorzitter. Mevr. W. Asser—Thorbecke, Pen ningmeesteres. Oosteinde 1, Amsterdam. Prof. Dr. D. van Embden, Hoog leeraar in de Faculteit der Rechts geleerdheid aan de Universiteit te Amsterdam. Mr. Dr. D. A. P. N. Koolen, Lid der Tweede Kamer. Mr. V. H. Rutgers, Lid der Tweede Kamer. Jhr. Mr. Dr. B de Jong van Beek en Donk, Secretaris. Tberesiastraai 51, 's Gravenhage. April 1915. Een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm aan Koningin Wilheliuina. Uit Kopenhagen wordt aan bet Berli ner Tageblall geseind: De Daily Express meldt uit Am sterdam, dat keizer Wilhelm, naar aanleiding van de Katwijk -allaire uit bet groote hoofdkwartier een in den bartelijksten toon vei vat eigenhandig schiijven aan Koningin Wilbelmina heeft gezonden, dat in geheel Holland groote bevrediging heeft veroorzaakt. Het schrijven zou de strekking heb ben, dat keizer Wilhelm het voorval betreurt en hoopt, dal men in Hol land van de vriendschappelijke bedoe lingen van Duitscbland overtuigd is. De Amersfoortsche Bestuurders- bond en de plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. zullen bel 1 Mei-feest vieren met een bijeenkomst in Ami- citia op Zondag 2 Mei. Als spieker zal optreden de beer P. Moltmaker uit Uirecbt met het onderwerp «Voor den Vrede®, terwijl de zangvereeniging «De stem des Volks® eenige liederen zal zingen en do heeren Voskuilen, Maas en Luberti voordrachten zullen ten beste geven. Mr. De Meester sprak Maandag avond in «De Zwaan® over «Zeker heid deposanten® en «Rentestand credietnemers« voor een volle zaal. Even acht uur opende de beer Veenstra de vergadering, waarna de spreker het tot stand komen en het doel van de middenstaodscredietbanken schet ste. In Augustus werd behoefte aan crediet gevoeld en dr. Bos besloot in overleg met Minister Treub eenheid te brengen in de bestaande en te komen tot oprichting van nieuwe middenstandscredietbanken. De beslaande stuitte op de moeie- lijkheid, dat ze niet waren toegelaten bij bet disconto der Nederl. Bank. Ze waren in hoofdzaak aangewezen op deposito's. Het doel van de onder handelingen was tot overeenstemming te kornen met de Ned. Bank, die ech ter zware eischen stelde, nl. persoon lijke of zakelijke zekerheid en in de tweede plaats eischte deze dat de middenstand zich een zekere opoffe ring zou getroosten, of voor elkaar een zekere garantie nemen. De Bank meende, dat dit het best kon ge schieden in den vorm van naamlooze vennootschap, waarbij elk crediet- nemer nog voor 20% aansprakelijk zou zijn voor zijn medeleden. Aan bet hoofd van al de Banken moest staan een lichaam, dat als raadgever kan optreden en het werk van de Ned. Bank uit handen nemen, nl. de Alg. Nederl. Centrale Crediet- bank. Hierdoor is een vereenigiog ont staan, die het crediet van den mid denstand zeer beeft verhoogd. De Regeering steunt deze zaak en beeft voor 50% garante op zich genomen bij de Ned. Bank. De Ned. Bank opende nu een crediet van 2'/» millioen. Na deze inleiding besprak De Meester de Amersfoortsche toestanden. Hier is reeds f 30800 bijeengebracht. Enkele credietvragers moesten worden teleur gesteld, want er wordt persoonlijke of zakelijke zekerheid gevraagd. En hierin zit juist weer de groote waar borg, om hier met vol vertrouwen zijn geld te storten, 't Is dikwijls zeer moeielijk borgen te vinden, waarom de Algemeene Borg-Maatscbapplj voor den Middenstand in wording is, welke ook door de Regeering zal gesteund worden. Het is nu maar de vraag of dat kapitaal bijeen kan worden ge bracht. 't Is te hopen, dat Amers foort dit levendig gevoelt. Ten slotte heeft de Regeering gemeend iets ver der te moeien gaan en stelde zich voor 55% borg. Middenstanders, die zijn gemobiliseerd of door de mobili satie in moeilijkheden geraakt, ge nieten de voorkeur. De Banken kun nen evenwel met deze 55% geen ge noegen nemen en nu schijnt de Regeering stappen te willen doen om de gemeenten te willen bewegen, dit bedrag aan te vullen. Spreker hoopt dat Amersfoort hierin niet zal ach terblijven, al wordt hier niet zoozeer de druk der tijden gevoeld. Een credietnemer is voor 20% boven zijn crediet aansprakelijk. Ten tweede mag geen hooger crediet dan van f 25000 worden verleend, wat de soliditeit zeer verhoogd. Verder worden de aanvragen hier eerst onderworpen aan een Raad van Advies, wat mede een waarborg is, dat niet te licht vaardig crediet wordt verleend. Een andere waarborg is nog de openbaar heid Elk jaar verschijnt nl. een jaar verslag, dat zoo nauwkeurig doenlijk den toostand weergeeft. Aan deze Bank kan men dus met gerustheid zjjn deposito's toevertrou wen. De gelden kunnen altijd worden verdisconteerd. Hier te Amersfoort zijn de credietbenoeften tijdelijk niet zoo groot, doch dit is een toestand, die na den oorlog anders wordt. Dan zeg. Cerealis zal eindigen met zulke eervolle aanbiedingen te doen, dat uw broeder ze gerust zal kunnen aannemen. Dan zal er vrede zijn en dan Claudia, kom ik de vervulling vragen van uw broeders belofte en van de uwe. Kom, kijk niet langer zoo strak, de toekomst is lang zoo donker niet als gij schijnt te vreezen. En als gij mijn lief vrouwtje zijt, als gij hier meesteres zult zijn, als moeder, die zooveel van u houdt, volgaarne het beheer van huis en hof aan u heeft overgedragen, dan „Spreek daar niet van," zei Claudia, een afwerende beweging makende, toen zij zag dat Brinio haar opnieuw naderde met het doel haar te omhelzen. „Spreek daar niet van!" riep Brinio terwijl hij de wenkbrauwen fronste. „Claudia, ik begrijp niets van je. Gij zijt een raadsel voor mij op dit oogenblik. Spreek, wat is er? Hebt ge beloofd mijn vrouw te worden „Mijn broeder heeft mij aan u toegezegd," antwoordde Claudia met klanklooze stem. „Goed, maar gij wist het en gij vondt het goed. Nietwaar?" „Ja." „Welnu. Heb ik iets gedaan, dat u zou kunnen doen zeggen: Brinio meent dat ik met hem huwen zal, maar zijn gedrag is zoodanig geweest, dat ik er niet meer aan denk. Zeg Claudia, heb ik iets tegen u of de uwen misdreven Spreek „Neen, niets, integendeel „Nu „Maar toch Brinio, toch kan ik uw vrouw niet worden." Zij had de woorden gesproken. Zij trilde over haar geheele lichaam en sloeg angstig het gelaat van Brinio gade. Eerst wierp Brinio haar een langen, verwonderden blik toe, alsof hij in twijfel was of hij haar wel goed verstaan had. Toen werd zijn gelaat doodsbleek en de sterke jonkman was zoodanig ontroerd, dat hij slechts met doffe, haperende stem kon vragen „Niet, niet, versta ik goed? Och, Claudia het is nietwaar. Ik heb je niet begrepen I" Claudia's hart kromp ineen bij het zien van zijn smart. Zij voelde dat zij hier iets van zich- wegstiet, dat zulk een hooge waarde had. Het was zuivere, belangelooze liefde, welke de trouwhartige, wakkere, jonge man haar bood. Zij had een gevoel alsof zij valsch tegen hem geweest was, alsof hij hoog boven haar stond en zij hem niet waardig was. Zij voelde zich klein en zij barstte in tranen uit. Hij sprong naar haar toe, als wilde hij haar troosten, haar steunen, helpen. „Claudia, arm kind begon hij met zachte, vriendelijke, overredende stem. Maar zij week achteruit en met een angstige uitdrukking op haar gelaat riep zij „Blijf van mij af. Ik bemin een ander Brinio bleef plotseling staan. Een woedende kreet ontsnapte zijn lippen. „Bij Donar!" riep hij den rechterarm opheffende en met zijn krachtige vuist een slag op de bank gevende: „een ander, pas op, maak mij niet gek I" en toen na een oogenblik „Ha, ik begrijp het. Een ander. Oh, ik vermoedde het, ik vreesde het. Zeg niets. Spreek zijn naam niet uit. Ik weet het. Noem hem niet. Ha, ik weet waar hij is. Op dit oogenblik droomt hij misschien van je. Zeg niet dat ik het niet weet. Hij is te Grinnes of te Yada. Zeg niet neen. Die vijand van ons volk, dien bemint gij. Groote goden is dat mijn loon. Bij Donar, hij zal er voor boeten." Met fonkelende oogen zag bij haar aan en scheen in weerwil van zijn verbod van haar te verwachten, dat zij een naam zou uitspreken. Verschrikt week Claudia, die sprakeloos van angst zijn toorn had gadegeslagen, achteruit. Er klonk gelukkig voor haar op eens een krachtig geroep van „Claudia, Claudia," en een man kwam naar den olm stappen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2