L implex J Strooboeden C. DE JAGER IHaiKtta Duryca D. KAMPERMAN, Panama's, Matelots, Kinderhoeden. HEEREN MODE-MAGAZIJN. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT MATEI STOPT LIKES De Weleoschap ia Kei Dagelijksche Levea: Gemengd Nieuws. Advertentiën. J. A. GOVERS, Aardappelen met consent SLOTHOUWERS BOEKHANDEL Technisch Bnreaa V'H NIERSTRASZ, Slotlioiiwer's BoetaM RIJWIELEN AMERSFOORT. Groot is thans de voorraad DIVERSE PRIJZEN. ZIE ETALAGE. Phoenix-Brouwerjj CORN PRODUCTS CO. S.A., AMSTERDAM. de Heer H. E. VAN SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer A. POTHOVEN, aldaar is er veel geld noodig voor nieuwe zaken. De deposito's worden gestort bij de Amsterdamscbe Centrale Crediet- bank, die voor f225000 crediet ver leent. De deposito vergoedt bij één dag opzeggens 3'/»% De credietnemer betaalt 7II«%. Van de gelegenheid tot bet stellen van vragen maakte de heer Krook gebruik, die wilde weten of bet geld niet goedkooper van de Postspaarbank zou te krijgen zijn. Hierover is al heel wat te doen geweest zeide spreker, doch het geld zou misschien een half percent minder kunnen gegeven worden en dat zou den credietnemers niet helpen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn heldere rede en sloot hierna de vergadering. In het Patronaatsgebouw bij de St. Henricuskerk (Soesterwe^) werd gisteravond door Zijn Eerwaarde Pastoor Brouwer met zijn za.ngklasse een uitvoering gegeven, die weer deed zien, dat Pastoor Brouwer een taak beeft op zich genomen, waarvoor hij zoo uitstekend berekend is. De jongens zongen prachtig. Het doel van deze uitvoering is verbetering van den volkszang Hierom zong het koor bij vele liederen het eerste couplet en het publiek met bet koor de volgende. Dat er een prettige geest heerschte is te begrijpen. Het publiek zong dan ook uit volle borst mee. In Amicitia werd een zang uit voering gegeven door den heer Rooke. Waren de zangers in het begin min der goed opdreef, dit werd al spoedig anders. Jammer dat het publiek hier niet scheen te begrijpen, dat het moet zwijgen, wanneer er gezongen wordt. De heer Rooke komt veel lof toe voor zjjn ernstig streven. Het Departement «Amersfoort* der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen vergadert morgen Donderdag, 29 April ter behandeling der Punten van beschrijving voor de Alg. Veig. en de Veikiezing van nieuwe leden in het Depaitements bestuur. Gisterenmiddag stortte door onbekende oorzaak een deel van den steiger voor het in aanbouw zijnd pakhuis aan de Drieringenstraat in. De beide voegers, die aan 't werk waren, kwamen er nogal goed af. Een, die over zijn hoofd klaagde, werd per prancard naar huis gebrachtde andere, wien een been veel pijn deed, werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Met onverbiddelijke gestrengheid wordt het militair politie-reglemeot gehandhaafd. Ondanks de ernstige waarschuwin gen wordt tóch getapt; met het ge volg, dat wederom bij enkele ver gunninghouders schildwachten zijn geplaatst, die niemand toelaten en zelfs de huisgenooten slechts op ver toon van een kaart, afgegeven door het militair gezag. Volgens gerucht zal de Gemeente reeds aanstaanden Zaterdag aanvangen met het leveren van electrische energie voor licht en drijfkracht. De heeren H. C. Grevers, jhr. L. Huydecoper van Nigtevecht en R. Levy hebben hunnen benoeming tot Bestuurslid van «Handel en Nijver- heidoc aangenomen. De groep Amersfoort van den Ned. Anti-Oorlog Raad, wier aantal medestanders hier ter slede Maandag reeds 266 bedroeg, wordt op het Internationaal vrouwencongres voor den vrede, dat thans te 's-Gravenhage wordt gehouden, vertegenwoordigd door mejuffrouw C. J. E. Leinweber. Geen weerbaar man kan ge mist worden bij de verdediging van het Vaderland. Neemt dus deel aan den Vrijwilligen Lanpstorm. Vroomheid in den oorlog. Friedrich Holdermann schrijft hier over, naar de Kerkel. Cl. meldt: «Onder honderden brieven uit het veld, die ik ontving of las, heb ik er nauwelijks een gezien, waarin niet op de een of andere wijze het gods dienstige werd aangeroerd, soms zelfs den boventoon had. Ook Katholieke schreven niet an ders dan de Pioleslanten. Het is al-of de godsdienst in zijn ooispionkeiijk- heid, van vóór zijn dogmatischen en confessioneelen tyd, weer opstond, de vrome ervaring zooals die den men- schen aangeboren is, «in allerlei volk". Het Lutherlied is een krijgs- en marschlied geworden voor het Duit- sche leger, ook voor de Katholieken. Het viel een Amerikaan op, dat de Duitsche regimenten bij het intrek ken in het veroverde Antwerpen «Ein feste Burg" zongen. De kerstliederen werden buiten aan het front gemeen goed buiten alle confessie. Katholieke veldpredikers spreken tot troepen van gemengde belijdenis en omgekeerd. Een Joodsche veldprediker houdt, omdat er geen andere tegenwoordig is, een godsdienstoefening voor Pro testanten en Katholieken. Hij laat Lutheis lied en bet oud Nederlandsch- dankgebed zingen. Van hetgeen hij in zijn rede zeide, verklaarde later een Christelijke collega, dat hij het niet anders zou hebben gezegd." Antwoord op den mobilisatiebrief. Nóg aan de grenzen, Lieve vrouw! Ik heb je brief ontvangen. Het gaat m'al net precies als jou: Haast stervend van verlangen! Ik heb je opgewekten bnef Met veel plezier gelezen Och! was de oorlog maar gedaan I Wanneer of dat zal wezen!! Wat ben ik blij met dat portretje Van jou en onzen kleinen Rob! Wat is het toch een lekk're jongen Wat staat-ie er parmantig op! Jij hebt je mond een beetje open, Maar anders ben je 't krek, hoor Saar Ik heb je boven 't bed gespijkerd Eu 't kijk er ied'ren avond naar! Ik heb geweldig op staan kijken, Dat jij voor vijf gezinnen wascht! Ik boop maar, dat het niet te zwaar is En dat je op je gezondheid past! Met Pinkst'ren zie je mij verschijnen Een poosje nog geduld, zei Job! Maar 'k heb't gemeste kalf niet noodig: Dat eten jullie zelf maar op! 'k Verveel me dood hieraan de grenzen, Gelukkig, dat je 't «Nieuwsblad* zendt I Dat is voor mij een heel veizetje: Ik lees het van begin tol end 1 't Romanbijvoegsel en het and're Geef ik mijn kameraads present, Ten minste, wie het zelf niet lezen. Want 't is hier ook niet onbekend! Nou heb jij toch eens wat vergeten. Dat anders ied're vrouw onthoudt; Dat komt ook van de drukte zeker: We zijn vandaag drie jaar getrouwd Ik heb er eentje op genomen En ook «den dikke" getrakteerd. Je weet nog weldien goeien lobbes, Die ook graag met je had verkeerd! Hij loopt nog steeds op vrije voeten En kan niet slagen naar zijn zin Ik zal hem 't «Nieuwsblad" laten lezen, Misschien staat daar wat voor hem in. Nou schei 'k er uitik moetgaan maden Je weel er nou weer alles van Een dikken zoen voor kleine Robje En jij een van Je trouwen JAN. De tien geboden van den oorlog. Zij hangen in de Duitsche treinen, ten einde de Duitschers tot nog groo- tere zelfverloochening te brengen 1. Eet niet meer dan noodig is. Vermijd ovorvloedig eten tusschen de maaltijden. Zoo zult gij gezond blijven. 2. Beschouw bet brood als heilig en gebruik iederen kruimel als voed sel voor menschen. Droge brood korsten maken een lekkere en voedende soep. 3. Wees spaarzaam met boter en spek. Besmeer het brood in plaats daarvan met stroop of marmelade. Een groot deel van ons spek krijgen wij uit bet buitenland. 4. Gebruik melk en kaas. Nuttig vooral afgeroomde melk en karnemelk. 5. Gebruik veel suiker in het voed sel. Suiker is een uitstekend voedings middel. 6. Kook de aardappelen in hun schil. Gij redt daardoor 20 percent. 7. Matig uw gebruik van bier en andere alcoholhoudende dranken. Gij helpt aldus onzen voorraad van graan en aardappelen, waarvan bier en alcohol worden bereid, te vergrooten. 8. Eet veel groenten en fruit en gebruik iederen centimeter van uw eigen terrein om er groenten te kweeken. Maar wees spaarzaam met inmaakgroenten, zoolang gij versche groenten kunt krijgen. 9. Verzamel al uw keukenafval, welke niet geschikt is voor menscbe- lijk voedsel en gebruik het voor voeder voor dieren. Maar wees zeer voorzich tig, dat geen schadelijke stoflen er tusschen gemengd worden. 10. Kook en verwarm met gas of cokes. Daardoor helpt gij om een zeei belangrijk mestmatei iaal te scheppen, daar veel bijproducten, als zwavelzure ammoniak enz. aldus worden voort gebracht. Denk er aan, dat gij, door deze geboden op te volgen, het vaderland redt. Daarom moet ook hij ze ter harte nemen, wiens middelen hem veroor loven om zelfs nu op de vroegere wijze te leven. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Schoenen naar maat. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i u Rijlaarzen. gevraagd bij elk kwantum. Kwa liteit, prijzen en kwantum op te geven onder lett. R 36, Alg. Adv.-Bur. KOTJMA Co. Am sterdam. De nieuwste en beste vermenigvuldiger van hand- en machineschrltt. Afdrukken van het origtneerniet te onderscheiden. Voorhanden in Tal van gunstige getuigschriften liggen ter Inzage. In alle soorten Daken, Goten en Muren, zonder soldeeren en zonder brandgevaar. Waterdicht en blijvend plastischbestand tegen weersinvloeden en zuren. In gebruik bij vele Gemeentewerken, Fabrieken, Lood gieters, enz. Vraagt Brochure en Attesten. Plantage Middenlaan 62, Amsterdam Voorhanden in clanken kun succes aan de solide materialen en groote acuratesse der bewerking van alle deelen. Kent Ge b.v. een rem even sierlijk, krachtig en eenvoudig als die van Simplex? Simplex Rijwielen f 150.—f 125.—, f95.—, f65.— AMSTERDAM, Overtoom 271. ■VertegeEfwooxdlgei ea Agent Telefoon No. 39. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. Het is de taak der wetenschap het welzijn der inensehen te verhoogen. Dit doet zij onder anderen door, na nauwkeurig onderzoek, betrouwbare gege vens omtrent de waarde van voedings- en genot middelen te verspreiden. Door de warme aan beveling welke de tt sedert méér dan een halve eeuw ongevraagd van de mannen der wetenschap ontving, heeft dit product in het Nederlaudsche huisgezin het volste burgerrecht verkregen. Een practische huisvrouw raadpleegt, vooral in den tegenwoordigen duren tijd, het nuttige MAÏZENA DURYEA Kookboekje, samengesteld door eene des kundige op het gebied van koken en huishouden. Dit boekje wordt op aanvraag aan onderstaand adres gratis en franco toegezonden. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder le. hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken Voor Lensden en Omstreken DE DIRECTIE. Bevorder de Vaderlandsche Industrie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daardoor helpt ge mede om werkloosheid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3