fotten Nederland en de Oorlog. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend »U het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. universiteit, die een geschenk van den Keizer is, met rouwfloers gedrapeerd is en dit opschrift draagt: »147 lijken; ook een geschenk van den Keizer, ter herinnering aan den Lusitanta- moord». Duitsch Zuid-West-Afrika. Officieel wordt gemeld, dat Botha Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuid-West-Afrika binnengerukt is. Er werd geen tegenstand geboden. De Union Jack werd op het »Rathaus» gebeschen. Ongeveer drieduizend Eu ropeanen en 12.000 inboorlingen wer den in de stad aangetroffen. Belangrijke boeveelheden rollend spoorwegmateriaal zijn buit gemaakt. Na het bijschen van de Union Jack is er een proclamatie voorgelezen, waarin werd afgekondigd dat de staat van beleg heerscht voor heel het ge bied door de Uoietroepen veroverd. Na bet lezen dezer proclamatie heeft Botha de troepen bedankt voor bun moed en zelfopoffering, ten toon ge spreid onder deze moeilijke omstandig heden. Daardoor is bet mogelijk ge worden de hoofdstad der Duitsche kolonie te veroveren. Botha wees vervolgens op de groote verantwoordelijkheid welke nu rust op deze soldaten als leden van de troe penmacht die de verovering van Wind hoek was toevertrouwd, wat betreft den eerbied voor de vrouwen en kin deren in Windhoek. Botha voegde erbij dat hij, wat dit betreft, ver trouwde op bun eer om dit verant woordelijke werk trouw en goed te volbrengen. Botha brengt hulde aan den schitterenden geest en het uithou dingsvermogen van alle troepen, die deelgenomen hebben aan de jongste krijgsverrichtingen. Hij zegt dat het bereikte resultaat van het grootste belang is voor het Britsche Rijk en de Afrikaansche Unie, wijl het feite lijk gelijk staat met de algoheele ver- overingjvan Duitsch Zuid-West-Afrika. De schrijver vreest, dat de levens middelen politiek der Regeering, hier aan getoetst, zeer bedenkelijk heeten moet. Eerst komt de proefneming met het brood, straks zullen andere levens middelen volgen. Het geheeie stelsel moet worden prijsgegeven »Laat daar waar hulp werkelijk noodig blijkt, door de steuncomité's deze worden verleend. Zij zijn de lichamen, die het best beoordeelen kunnen de mate van gegrondheid der aanspraken, en tevens het tijdstip kunnen vaststellen, waarop in ieder bijzonder geval de hulpverleening een einde moet nemen. En laat dan de gesteunde zelf de beslemming bepalen welke hij aan de ontvangen uitkeering zal meenen te moeten geven. Meent de Regeering dat op deze wijze niet genoegzaam eenheid van behandeling is gewaarborgd, dan heeft zij het in de hand om deze, voorzooveel noodig of wenschelijk, te verzekeren, daar de plaatselijke comité's een deel hunner uitgaven door het Nationaal Steun comité, dat op zijn beurt weer door de Regeering wordt gesubsideerd, ver goed krijgen.» De brooduitdeeling. »B9ter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald» schrijft prof. C. A. Verrijn Stuart boven een artikel in de Nieuwe Ct., waarin bij tracht aan te toonen, idat het niet met goede beginselen van sociale politiek in over eenstemming is, dat de regeering, in de buitengewone omstandigheden, waarin ons land sedert Aug. 1914 verkeert, aan de bevolking levens middelen verstrekt beneden den kost prijs». Zelfs wanneer men zoo ver gaat, de stelling te huldigen, dat de kosten der leniging van den tegenwoordigen zeer bijzooderen nood door allen in verhouding tot bun draagkracht ge dragen, en de middeleu der steun comité's, gelijk hier en daar ook is geschied, geheel door de publieke kas verstrekt moeten worden, moet toch, naar de hoogleeraar betoogt, aan de hulpverleening een grondig, individu- aliseetend onderzoek voorafgaan daar de ongelukkige gevolgen van den oorlog geenszins de bevolking in haar geheel hebben getroffen, sommigen zelfs juist door den oorlog nog in belangrijk gunstiger economischen toestand zijn gekomen, en zij bovendien hen die wel slachtoffers werden in economischen zin, volstrekt niet in steeds dezelfde mate hebben getrotlen. »MangeIt het daaraan, dan rijst het ernstig gevaar, dat de bulp met de beste bedoelingen ondernomen, talrijke elementen der bevolking pauperiseert, door hen te wennen om in meerdere mate dan volstrekt onvermijdelijk is op anderer hulp te steunen. De terug keer tot normale toestanden, welke ieder toch wel als bovenal wenschelijk zal beschouwen, zou dan ernstig worden bemoeilijkt.» In eene jl. Woensdag te'sGra- venhage gehouden vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten werd door onze burgemees ter Mr. J. C. graaf van Randwijck de bespreking ingeleid van de circulaire van den Minister van Landbouw, Nij verheid en handel dd. 24 Aptil 1915 i.z. beschikbaarstelling van levens middelen. Eenige bespreking volgde. Dit onderwerp werd beschouwd als alleen van huishoudelijken aard. Daarop leidde de heer A. R. Veen- stra, secretaris van Amersfoort, in de: »Dekking der buitengewone uitgaven door de crisis veroorzaakt». In zijn inleiding wees spr. er op, dat een gemeenschappelijke beraadslaging ook over dit onderwerp wenschelijk moet worden geacht. Van den aanvang der crisis af heeft het spr. bevreemd, dat de gemeentebesturen geen blijk gaven van behoefte te hebben aan gemeen schappelijk overleg tot bespreking van wat diende te worden gedaan en op welke wijze. Als voorbeeld noemde spr. de levensmiddelen-voorziening. Sommige gemeenten hebben voor raden opgeslagen, anderen meenden' dat daardoor de prijsstijging werd bevorderd of achtten dit een Rijks zaak. En ook zullen er geweest zijn, die zich moesten onthouden uit finan cieele overweging. Naar spr.'s opvat ting is bestrijding van de kwade ge volgen door de crisis veroorzaakt geen zuivere gemeentetaak, maar behoort ze tot de taak der algemeene Regee ring. Wanneer de gemeentebesturen niet temin een deel van die taak overnemen, dan doen zij dat niet krachtens wette lijk opgelegden plicht, maar handelen zij krachtens bun roeping, als deel van den staat. Deze roeping in ver vulling te moeten brengen was niet voorzien, derhalve ook niet geregeld. Samenwerking is noodig om te be vorderen, dat de noodige eenheid worde betracht en ook om er voor te waken, dat de wijze van dekking der lasten in overeenstemming biermede plaats vindt. Nieuwe werkzaamheden, nieuwe zorgen zullen ook voor de gemeentebesturen uit de crisis voort vloeien (arbeidsbemiddeling, werkloo- zen verzekering, crediet- en hypotheek wezen, loonregelingen, levensmidde lenvoorziening enz.). Op deze wijze dient er voor te worden gewaakt, dat de gemeentebesturen na afloop van de crisis niet geheel zijn uitgeput en onmachtig zullen zijn, die nieuwe lasten te dragen. Spr. zet uiteen, wat hij onder de hier bedoelde buitengewone uitgaven verstaat en wijst er op, dat de crisis ook menige bron van inkomst geheel of gedeeltelijk heeft droog gemaakt. Het is daarom beter te spreken van de .lasten» door de crisis veroorzaakt. Wenschelijk zou het zijn geweest, in dien bij den aanvang der crisis enkele groote lijnen waren getrokken, waar langs de gemeentelijke administratie zich had te bewegen, bijv. een voor schrift op welke wijze de uitgave moe ten worden verwerkt in de rekening, opdat steeds kan worden gezien, welke de juiste gevolgen zijn van de crisis voor de financiën. Nog kunnen de gemeenten daartoe overgaan en spr. tracht aan te toonen, waarom dit ge- wenscht is. Minister Tieub toch acht een herziening van de financieels ver houding tusschen rijk en gemeenten gewenscht en men dient over juiste cijfers te beschikken. Ook indien nieuwe belastingen moeten worden opgelegd of tot rechtvaardiging van niet genomen maatregelen op grond van de financiën, zijn juiste cijfers gewenscht. Ook zal het kennen van den juisten omvang der lasten tot zuinigheid, althans tot voorzichtigheid aansporen. Naar spr. meent kan het doel op eenvoudige wijze worden be reikt. B. en W. van Amersfoort heb ben dadelijk na het uitbreken van den oorlog een fonds gevormd, waaruit alle oorlogsuitgaven worden betaald. De ondervinding heeft geleerd, dat dit administratief veel gemak oplevert en bovendién de gelegenheid schept een inzicht te behouden omtrent den juisten omvang der uitgaven. Spr. zou wen- schen, dat ook de mindere ontvangsten uit het fonds werden aangevuld en eveneens nadeelige gevolgen, die de bedrijven ondervinden. De dekking zal z. i. voorloopig moeten worden uit gesteld, zoo mogelijk tot na de crisis. Oogenblikkelijke dekking acht spr. eigenlijk onmogelijk, omdat men, zoo men daartoe overgaat, óf groote teleur stelling zal vinden, öf middelen te baat moet nemen, die met een goed finan cieel beleid kwalijk zijn overeen te brengen, öf men zal lasten moeten gaan opleggen, die onbillyk drukken. Meer uitvoerig zet spr. uiteen waarom hij verzwaring van den belastingdruk op dit oogenblik voor de verschillende lagen der bevolking weinig doeltreffend en onmogelijk acht. Spr. keurt af de verhooging van den gasprijs enz. als onbillijk het is in deze omstandigheden een indirecte belasting, strijdig met de Gemeentewet. Ook zal het gebruik ver minderen, waardoor de gedachte winst misschien niet geheel zal worden ver kregen en de druk ongelijk werken Terwijl men overweegt boe de prijzen der levensmiddelen kunnen worden verlaagd, is het niet rationeel den gas prijs te verhoogen. Het zal niet moeilijk vallen wanneer alle lasten naar één post in buiten gewoon worden overgebracht, dezen post zoo noodig van het eene jaar op het andere over te brengen. Tot dekking kunnen tijdelijke leerlingen worden aan gegaan, zoo mogelijk bij het Rijk, op de bekende voorwaarden. De verschuldigde renten zou spr. eenvoudig willen bij schrijven en dus mede ten laste van het fonds willen brengen. Op deze wijze zullen de Gemeenten met des te meer kracht kunnen blijven medewerken tot bet nemen van die maatregelen, welke het dragen van deze beproeving eenigs- zins verlichten. Intusschen kan ook rustig worden overwogen op welke wijze na afloop der crisis de lasten definitief dienen te worden gedekt. In overleg met de Regeering dient te worden gehandeld wat de wijze van dekking betreft. Vindt de delging der lasten plaats op zeer verschillende wijzen, dan kan het niet anders of dit zal ontevredenheid verwekken. Ook is de Staat voor een belangrijk deel be trokken bij de tijdelijke leeningen, door de Gemeenten aangegaan. Eene verzwaring der Rijksbelastingen zal, naar algemeen wordt verwacht, niet kunnen uitblijven. En niemand weet hoe de toestand zal zijn na den oorlog, maar als zeker mag wel worden aan genomen, dat ook dan den Staat nog een zware taak wacht. De hulp van de Gemeentebesturen wordt reeds nu daarvoor ingeroepen. Hoe krachtiger de Gemeenten dan zijn, hoe grooter het aandeel dan kan zijn. dat aan hen wordt opgelegd. Worden zij vooraf belast met nauwelijks te dragen nieuwe of ver hoogde belastingen, dan zullen zij de nieuwe taak niet kunnen aanvaarden en zal deze óf onvervuld blijven, öf door het centraal gezag moeten worden over genomen (werkloozenverzekering, ar beidsbemiddeling, uitvoering Woning wet). Ook hier is z. i. overleg een gebiedende eisch. De dekking acht spr. langs drie wegen mogelijk1°. het heffen van een buitengewone gemeentelijke oorlogs belasting. 2°. het aangaan van een leening op korten termijn. 3°. het over nemen van de lasten door den Staat. De beide eersten acht spr. onmogelijk, wil men niet, dal de ontwikkeling der gemeentebesturen geheel wordt stop gezet. Alleen het overnemen van de lasten door het Rijk komt spr. juist voor als betreflende een nationaal be lang. Op welke wijzede Regeetingde lasten, die van de Gemeente worden overgenomen, zal dekken, kan aan baar beslissing worden overgelaten. Kan dit resultaat niet worden bereikt, hetzij in bet geheel niet, hetzij ten deele niet, dan zullen de Gemeentebesturen dus zelf naar middelen moeten omzien. Voor dat geval meent spr. dat een extra heffing in eens, bijv. één jaar na den oorlog, meer aanbeveling verdient dan het aangaan eener leening, zij bet ook op korten termijn. Dringend noodig acht spr. het in dit geval dat de wet gever daartoe den weg wijst door wijziging van de Gemeentewet of het scheppen eener noodwet, die deze heffing mogelijk maakt. Spr. geeft in overweging: dat door bet bestuur of een commissie daarvoor aangewezen het onderwerp in studie wordt genomen pogingen aan te wen den bij de Regeering om tot gemeen overleg te komen; allen Gemeente besturen, zoo mogelijk met goedvinden van de Regeering te verzoeken, naar één wijze de uitgaven te boeken, die een gevolg zijn van de crisis, en einde lijk de dekking der lasten voorloopig uil te stellen, en zoo mogelijk te be vorderen, dat de laatste geheel of ge deeltelijk door bet Rijk worden over genomen en zoo dit onmogelijk blijkt, er naar te streven, dat de wijze van dekking door de Gemeentebesturen geschiede in oveileg met de Regeering. Applaus volgde op spr.'s rede. Handelsblad. Zondagochtend hoopt in de Remonstrantsche kerk voor te gaan ds. W. Mackenzie, uit Znammerdam in de Doopsgezinde kerk, ds. R Schuursma, uit Zutfen. Tot administrateur van hetgar- nizoens-kleedingmagazijn is benoemd fourier B. L. R. van Baaien, van een der regementen huzaren. In de Sociëteit Vereeniging' zal a s. Dinsdagavond een biljanmatch plaats vinden tusschen orize stadge noot de heer S. H. Kielder en de heer J. Venderik uit Utrecht. Ook niet-ledei der Sociëteit kunnen voor deze gele genheid geïntroduceerd worden. De jaarlijksche algemeene ver gadering van de Vereeniging tot be- vordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, zal op 12 Juni te Amersfoort worden gehouden. Aan de orde komt o. m. een voor stel van het hoofdbestuur om f 10.000 te bestemmen voor het proefstation te Amersfoort. De Belgische vluchtelingen en de verwanten der hier geïnterneerden zij herinnerd, dat dr. Van der Hoeven spreekuur houdt aan het St. Elisa beths gast- of ziekenhuis iederen och tend om 10 uur; alleen dos Donder dags van 3 tot 4. Boodschappen voor bezoek aan huis moeten 's ochtends vóór 10 uur wor den afgegeven. Certificaten worden alléén aan het Ziekenhuis verstrekt. Zegt het voort! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 7 Mei tot en met 12 Mei. Geboren: Johannes, z. van Jan Hoksbergen en Susanna Antonia van de Brug. Wiecber, z. van Gerrit Hagevoort en Catrina Maria Schip pers. - Johan Frederik, z. van Aart Kuis en Annetje van Ommen. Jan Willem, z. van Jan Willem de Vaal en Geertruida van Surksum. Elias, z. van Cornelis van 't Wel en Trijntje van Mondfrans. Martinus, z. van Martinus Brink en Grietje van Veen Cornelis Antonie, z. van Jacques Désiré Wery en Clasina Lablans Clémentine Frangoiso d. van Joseph Mewis en Elise Marie Feneuil uit Antwei pen. Ondertrouwd: Johannes Hellevooit en Maiia Geertruida van Keulen. Cornelis van den Hoek en Dirkje van Beek. Getrouwd: Johan Antoon Cornelis Fokko Potasse en Johanna Eilina Onnekes. Gerrit van Uitert en Hendrika van de Nautena. Willem Gerardus van Diest en Barbara Ar- nolda Bakker. Rudolf Leonard de Ruiter en Dirkje van der Schagt. Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops Overleden: Gerardus Tesson, 29 j echtg. van Sophia Kuit, te Leusden. Jacob Cbristiaan Coenraad Dett- meijer, 41 j., ongeh. Anna Maria Schaar, 32 j., weduwe van Gijsbertus Cornelis de Vries. Wouter Arie Johannes Buis, 18 m. Leusden. Van 7—14 Mei 1915. Geboren: Johanna Gijsbertha, d. van Cornelis Pothoven en Antje van de Veen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 Mei ttU5 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. f0.a f 0.zandaardapp. 2.75 a f3.30 Hoendereieren f 4.90 a f 5.40 p. 100 st. Bruine eieren f5 00 a f5.40 per 400 st. Boter f 1.30 a f 1.55 per kilo. Mir^arine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f per 50 kilo Kippen f 1.25 a f 200 Kuikens fO.OO a - 000 Piep kuikens f 1 00 a f 1.40 Ganzen tu. a f0.Eenden fO.OO a f 0 00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a f 0.Wilde korijnen 0 00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f150 Duiven f0.60a f0 80 paar Op de Centrale eierveiling der V. P. N. werden Vtijdag 14 Met aan gevoerd 81649 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f4.80 tot f5.i0. Eendeneieren f5.00 tot t 5.10 Kalkoeneieren f 7.00. Parel- hoeneieren f /.00. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8— lVi en des avonds van 6Va 71/» ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 1 Va ure. Ingeschreven waren op 14 Mei 1915. I. de volgende werkkrachten: 3 muzikant. 6 naaister. 3 schilder. 2 schoenmaker. 31 sjouwer. 1 slager. 3 stucadoor. 2 straatmaker. 3 timmerman. 4 tuinman. 12 veldarbeider. 1 voeger. 4 voerman. 2 werkster. 3 winkelbediende. 1 wever. 1 beeldhouwer. 1 behanger. 3 bootwerker. 34 grondwerker. 1 kantoorbediende. 16 koopman. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 17 los werkman. 1 kellner. 1 machinepoetser. 1 magazijnknecht. 6 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 bankwerker. 1 kleermaker (grootwerker). 1 (vestenmaker). 2 kantoorbedienden. 1 loopjongen. 4 meubelmakers. 1 reiziger (naaimachines). 1 staalgraveur. 1 schoenmaker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Rheumatische pijnen. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst b\j verandering van het weer. Z\j wor den veroorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke werking der nie ren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wan neer de onzuiverheden zich eenmaal vastge- nesteld hebben, is het lichaam door zijn na tuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patient kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het optre den van de eerste pijn in de lendenen en ge wrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urinezuur uit het lichaam af- voeren. 'K Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ou.tv. v. poslwissel a f 1.7S voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 34 ernstigen, kloeken man dien het op zijn rug torste. Nauwelijks was Civilis echter zichtbaar, of van den oever daalde een regen van pijlen en werpschichten in het water neder. Het water 9patte rondom Civilis door de neervallende pijlen en schichten woest in de hoogte, maar hij bleef ongedeerd. Dit was de tweede keer dat hij in dezen oorlog in doodsgevaar ver keerde, namelijk in het begin van den opstand bij Castra Vetera, toen hij met zijn paard stortte en bijna in het gedrang vertrapt werd en thans nu tallooze pijlen en werpschichten om zijn ooren vlogen. Eindelijk bereikte hij onder oorverdoovend gejuich van de zijnen den overkant. Hier bleef hij een oogenblik staan, het oog richtende op den anderen Rijnoever. De Romeinsche bevelhebber der ruiterij, die hem daar zag staan, mompelde: „Wat zou Claudia trotsch zijn als zij haar broeder dien overtocht had zien doen en hem nu kon gadeslaan, terwijl hij daar onwrikbaar staat als een donker ruiterstandbeeld dat zich afteekent tegen de grauwe lucht.*' (Wordt vervolgd.) Oefent U bij den „Vrijwilligen Landstorm" en maakt U weerbaar voor het te laat is.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2