NESTLE FARINE LAGTEE BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. Spaarzaam en zuinig In het gebruik (KINDERWIEÊL) In Iedere het beste Apotheok of voedingsmiddel drogisterij voor Kinderen voorhanden 1911 werden van de 826.000 slechis 295.000 voor den dienst bij leger of vloot aangewezen. Van de overbid veilde 565.000 gingen 142.000 direct naar de eerste klasse van den land storm over. De geheele sterkte van den landstorm is waarschijnlijk onge veer 4 millioen man, maar van dezen is reeds een groot aantal opgeroepen. Vier van de Duitsebe legerkorpsen, die in den eersten slag bij Yperen streden, bestonden voor de eene helft uit vrijwilligers en voor de andere uit landstormmannen, waarschijnlijk ecb- ter van de 2e klasse, die bestaat uit maunen van 38 tot 45 jaar, waarvan de meesten eenigszins militair ge oefend zijn. Hongeroproer te Luik. Men meldt uit Maastricht: De prijs van brood en vleesch is te Luik zeer boog. Gemeld wordt dat de vorige week te Luik opstootjes onder de be volking plaats vonden, naar aanleiding van de duurte der levensmiddelen. Italianen in Canada. Uit Montreal wordt d.d. 28 Mei gemeld, dat het blad Le Devoir bet welk door den onbekenden Canadee- scben nationalist Borassa wordt ge redigeerd, zijn misnoegen uitdrukte over de politieke gedragslijn van Italië. Dit gaf een aantal Italianen aanleiding de redactiebureaux te bestormen. Ven sters en deuren werden ingeslagen, zonder dat politie en militairen dit konden verhinderen. Spoorwegdienstregeling. Naar wij vei nemen zal de personen- dienst bij de Hollandsche en Staats spoor resp. met 1 Juli en 15 Juni worden uitgebreid. In verband hiermede heeft de Hol landsche Spoor besloten een 40-tal goederentreinen, verdeeld over alle lijnen, uit den dienst te nemen, ten einde het steenkolenverbruik niet te doen toenemen. Vad. Nederl.-Indische Staatsdienst. Voortaan zal in bet begin van iedere maand in de Staats Cl. worden geplaatst een opgaaf van te vervullen betrekkingen bij 's lands dienst in Nederl.-Indië, waarin moet worden voorzien door uitzending vanwege bet Departement van Koloniën. De heden verschenen Staats Cl. no. 127 bevat reeds zulk een lijst. Oe gemeentelijke uitgaven tijdens den oorlogstoestand. Het bestuur der Vereeniging van Nederl. Gemeenten, heeft een com missie van advies benoemd inzake de vraag: nop welke wijze bij voorkeur de dekking zal moeten geschieden van de door de gemeenten tengevolge der crisis gedane buitengewone uitgaven''. De commissie bestaat uit de hee- ren jhr. mr. dr. E. A. v. Beresteijn, burgemeester van Veendam, voorzit- ier; J. Simons, directeur der vereeni zing; mr. A. Jonker, referendaris chef van de afdeeling financiën tei gemeente-secretarie te 's-Gravenhage; A. R Veenstra, secretaris van Amers foort: J. Kardux, chef van de afdee- ling financiën ter provinciale griffie van Friesland, te Leeuwarden en mr Pb. B Libourel, werkzaam ter ge meente-secretarie te Leiden. Herkeuring lichting 1916. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de uitspraken der Keurings- raden te beginnen met 31 Mei, niet meer door de voorzitters terstond aan de belanghebbenden moeten worden medegedeeld, doch dat die uitspraken later bij openbare kennisgeving door burgemeesters zullen worden mede gedeeld. Van den datum dier open bare kennisgeving begint dan de ter mijn te loopen, binnen welken her keuring kan worden aangevraagd. Gelijk bekend, is bij de Eerste Kamer een wetsontwerp aanhangig, om dien termijn voor de lichting 1916 ten aanzien van de uitspraken, die na 30 Mei worden gedaan, te bekor ten tot 5 dagen. Hbl. De Rjjksinkoingtenbelasting en de werkgevers. Werkgevers ontvingen dezer dagen een biljet van de inspectie der directe belastingen, waarbij opgaaf van de bij hen in dienstbetrekking zijode personen, en van de door dezen ge noten wedden werd verzocht. De toezending van bet biljet steunt op artikel 106 van de Rijksinkom- stenbelasting, dat luidt: «Een ieder is gehouden aan den inspecteur dei directe belastingen op diens aanvraag binnen 14 dagen een onderteekende opgaaf te verstrekken van de in zijn dienst zijnde personen, met vermelding, voor elk hunner, van zijn woonplaats, eD de belooning, die hij in eemgen vormt geniet.v Hij, die niet volledig voldoet aan deze verplichting, wordt, ingevolge art. 121 der zelfde wet gestraft met een geldboete van ten hoogste hon derd gulden. In de Doopsgezinde kerk boopt Zondagochtend voor te gaan ds. G Wuite Jzn uit 's-Gravenhage. Des avonds zal de heer K. Meijer, uit SaDtpoort, in dat kerkgebouw spreken voor de plaatselijke afdeeling van het religieus-socialistisch verbond. Ds. I. Hooykaas is in de jongste Algemeene vergadering van de Re- monstrantsche broederschap benoemd tot lid der Gommissie voor de zaken van die broederschap. Naar ons wordt medegedeeld zijn tot beden ongeveer 2000 brood kaarten aangevraagd voor, naar schat ting, 8000 personeD. Te Utrecht slaagde voor het examen voor onderwijzeres mej. A J. Bongers, leerlinge van de rijksnormaal lessen alhier. Het geheele gymnasium, rector, leeraars en leerlingen, beeft j.l. Woens dag een uitstapje gemaakt naar Stroe en 't Solscbe Gat op de Veluwe. Dr. J. A. Vening Meinesz, inge nieur bij de graadmeting, is benoemd tot lid van bet Utrechtsch genootschap voor kunsten en wetenschappen. Het aantal candidaten, dat zich heeft aangemeld voor den nieuwen cursus van de Handelsschool is zóo gioot, dat zoowel de 2e als de 3e klasse zal moeien worden ge-plit-t en het aantal leeraren wederom met eer. vermeerderd Het Plaatselijk Steuncomité ont viny in Mei 1915 aan gif en en v«ste bijdragen f2240 56 De verkoop der vogelneslkasljes bracht op f5Het Koninklijk Nationaal Steuncomité sub sidieerde f 550.18, zoodat het totaal der ontvangsten over de vorige maand bedroeg f2795.74. Naar wij vernemen is door bet Bestuur van de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Pi otestanteribond een schrijven gericht aan het Hoofdbe stuur, waarin er op wordt aangedron gen. dat het Hoofdbestuur als zoo danig zich wenden zal tot onze Re- geering met verzoek om volledig te worden ingelicht omtrent den aard en de strekking van bet regeeringsvoor- stel om een (tijdelijk) gezantschap bij den Paus in te stellen. Mot alle waar deering van het ongetwijfeld goede van de bedoeling onzer Regeering voelt het Bestuur zicb niet gerust en vieest het voor mogelijke verstoi ing van den vrede in ons eigen volk. Quick speelt aanstaanden Zondag op Birkhoveri om den U P. V. B.- wimpel tegen «Allen Weerbaara, uit Bussum. De Duurte. Wie voert in dezen duren tijd Niet dagelijks een zwaren strijd? 't ls duurder brood en duurder spek Aan kolen is reeds groot gebrek. De buisvrouw is ten einde raad. Wanneer hei zoo nog langer gaat! Tóch mogen we ons gelukkig achten Als ons geen erger dingen wachten, Dan zuinig zijn en veel betalen, Zoolang wij 't nood'ge kunnen halen Wij blijven van der volk'renstrijd Als door een wonder nog bevrijd! Kom, laten wij geduldig wezen En niet direct het ergste vreezen 1 Niet altijd klaarstaan om te laken, Waardoor wij 't and'ren moeilijk maken, 't ls niet gemakk'lijk te regeeren. Wilt gij soms ruilen met die heeren Laat hen gerust het land besturen De oorlog zal niet eeuwig duren! En is dit helsche vuur geblucht, Dan keert weer overal de rust! Dan is er werk dan is er brood Dan zijn we allen uit den nood Bepalen wij ons tot het noodige En schrappen wij het overbodige, Dan zullen wij ten minste leeren Wanneer het moet: ontberen! De lof van het Fransche leger. In het Fransche leger dienen, naar men weet, verscheidene Nederlanders. Onder hen behoort ook de heer J. van Vollenhoven, die vóór den oorlog waar nemend gouverneur was van Indo- Cbioa. «Hij nam,» naar één onzer lezers ons schiijft, «nadat de gouverneur vari West Afrika het gouvernement van Indo-Cbina overgenomen had, dienst hij de koloniale infanterie en dezer dagen kreeg ik bericht, dat hij te Mar seille als onderofficier is aangekomen doch voor officier is voorgedragen. Uit Marseille schiijft bij mij o.m.: «Nu ik hier ben, zie ik hoe enorm groot onze middelen zijn en hoe in het algemeen genomen zij uitstekend zijn. Wij hebben'overvloed geld, proviand, oorlogsmaterieel en manschappen Met de kaders is 't misschien wat minder schitterend maar toch hebben wij geen i-nkelen reserveoffiein boven den rang van kapitein en geen enkel korps waar niet 1/8 der officieren actief zijn. Wij kunnen het met gemak nog 2 a 3 jaar uithouden Tei vei klaring van zijn snelle pro motie tot officier voeg ik er bij. dai hij als student aan de Ecole Coloniale indertijd, in zijn diensttijd hei tol reserve-luitenant der zouaven bracht BURGERLIJKE STAMDEN. Amersfoort. Van 28 Mei tot en met 4 Juni. Gehorer:Jacob, z. van Feitse Boer winkel en Cathaiina Johanna van Ommen Antonie Thomas z. van Maurits Jacobus Vos en Hendrika Metske. Cornelia Cairina Maria, d. van Andries Gouw en Catrina Maria Geertruida Termaten. Jacob, z. van Franciscus Basman en Macbtildis Elisabeth van Spengen. Macbiel Gijsbertus, z. van Dirk Hendrik Antonius Peters en Jacoba Johanna Hamers. Jouke Samuël Cornelis, z. van Jouke Faber en Gerarda Kuijk Maria, d. van Cornelis Rtjnders en Alberta van Korlaar. Maria. d. van Gerrit Boshuizen en Cornelia van Veen. Geertje, d. van Abraham Lankamp en Berendina Grobbink. Buiten huwelijk geboren kind van het mannelijk geslacht. Ondertrouwd: Cornelis Moens en Theodora Gijtenbeek. Johannes Willem Frederik Hendrik Schirm en Margaretha de Meijere. Gehuwd: Johannes Hellevoort en Maria Geertruida van Keulen. Karl Ferdinand Mulder en Anna Maria Becker. Wandert van Appelen en Elisabeth Alijda Blackstone. Heri- drikus Lambrecbts en Wdlemijritje Overeem. Abraham Snabel en Willemijotje Bertha Krul. Overleden Albert IsidoreFlorimond de Bièvre, 45 j., echtg. van Marie Jeanne Fernandt Jacobs, te Ixelles in België. Elbert van Putten, 15 j. Gerardus Huhertus Flos. 13 m. Jansje Hulshof, 80 j., wed. van Hen- diik Westerink. Johannes Theo- dorus Eggink, 35 jechtg. van Aren- dina Pannekoek. Francioa Mar garetha Maria Jordense, 1 j. Severin Dirkx, 32 j., echtg. van Jose phine Monrié Marren, te Ixelles. Johannes van Cuijlenburg, 19 j., ong. te Capelle Avezaadt Jan Maassen, 54 j., echtg. van Johanna de Ruijg. Annetje van Pluren, 86 j., wed. van Breunis Veldhuizen. Teuois Hermanus van de Kuilen, 4 m. Géi once Nackraths, 30 j, ong. in België. Leusden. Van 28 Mei4 Juni 1915. Geboren Neeltje, d. van Gerrit van Schalm en Elisabeth van Willigen- burg. Martinus Johannes, z. van Reindert Herman van Grafhorst en Tiijntje Nieuwerihuis. Richarda Johanna, d. van Nicolaas Brouwer en Alijda Voskuilen. Ondertrouwd: Cornelius Ludovicus van Boeckel en Maria Adelina van Damme. Overleden Francina Margaretha Mana Jordense, 1 j. Stoutenburg. Van 28 Mei4 Juni 1915. Geboren Adriana, d. van Gijsbert Ruiter en Aaltje Lagemaat. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1en des avonds van 6'/, 7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—17, ure. Ingeschreven waren op 1 Juni 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 montagewerker. 2 muzikant. 3 naaister. 2 schiidor. 2 schoenmaker. 1 sigarensorteerder. 23 sjouwer. 1 slager. 5 stueadoor. 2 straatmaker. 12 timmerman. 5 tuinman. 7 veldarbeider. 1 voerman. 2 werkster. 2 winkelbediende. 3 wever. 2 bakker. 1 beeldhouwer. 1 behanger. 1 boekdrukker. 5 bootwerker. 34 grond werker. 2 kantoorbediende 3 koopman. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 1 loopknecht. 19 los werkman. 1 electricien. 1 kellner. 1 magazijnknecht. 7 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 dienstbode, 2e meisje. 1 kruideniersbediende. 2 loopjongen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Juni 1915 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.Peren f 0. a f 0— Nieuwe Aardapp. 10 a f 0.zandaardapp. 1*2.80 f3.50 Hoendereieren f6 50 a 16.90 p. 101» st. Bruine eieren f6.90 a f7.00 per 100 st. Boter l 1 35 a f155 per kilo. Margarine f 0.- a f 0. Zoetem. kaas f 0.a I 0.per 50 kilo Kippen f 1.30 a f2 00 Kuikens f 0.00 a i 0 00 Piep kuikens f060 a f 1.20 Ganzen i n. a f0.Eenden fOOO a f 0.00 p. st. Jonge fl.00 a f 1.40. Hazen fO.OO a f 0.Wilde konijnen '0 00 a f 0.00 Tamme fO.SO a fl 30 Duiven f 0.60 a f0.70 paar Magere varkens f20. a f 30. Varkens export f 0.a 1 0.Zeugen f 70.a 1125.— Biggen 115a '20Schrammen f0.a f 0.Vetto koeien f 000.a f 000.Guste koeten f 000. a /000.Kalfkoeien f 000.— a f 000.Kalf- -aarzen f 00.a f 00.Os f 000 af 000. Pinkstieren f 000. a f 000. Kalveren f 11 tot f15. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zandaardappelen, 220000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren. 700 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen 30 zeugen. 4 kalveren. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 4 Juni aan gevoerd 75297 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f6 55 tot f7.10. Eendeneieren f6.15 tot f6.65. Kalkoeneieren f8.tot f9.-. RECLAME. Het kómt onverdacht. Het komt menigmaal voor, dat menschen een gevaarlijke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zgn, dat hun nieren aangedaan z\jn. Zoodoende wordt hnn kwaal veronachtzaamd, totdat zij een gevaarlijke hoogte bereikt. Want nie- ziekten ontwikkelen zich vaak onverdacht, zij kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren wanneer het t\jd is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij verschijnselen opmerkt als de vol gende Rugpijn, py'n in de lendenen, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, urinekwalen als donker- of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pijn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlichten en heelen de nieren en blaas. Zij voeren het urine zuur af, hetwelk kwalen als rugpijn, jicht, rheumatiek en niersteen veroorzaakt en be vrijden het lichaam tevens van het overtollige water, hetwelk de waterzuchtige zwellingen veroorzaakt. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt iranco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- TMDi nara. merk 32 „De Romeinsche veldheer heet Petilius." Coelius deed een sprong van verbazing, en begon ouder gewoonte plotseling zacht te fluiten. „Wat?" riep hij, „Petilius, toch niet...?" Civilis knikte toestemmend. „Hoe is het mogelijk, dat ik het niet begrepen heb?" barstte Coelius los, „die vriendelijke, innemende Petilius is dat Cerealis, wel, wel „Zoo is het," hernam Claudius, „ik heb mij steeds verwonderd dat gij het niet begreept. En ook Claudia, die anders zoo scherp zinnig is, vatte het niet. Gij droomdet beiden door op uw her inneringen aan Rome. Gij wist dat uw Petilius verwant was aan Vespasianus, gij wist dat Cerealis dit ook was, maar toch dacht gij niet verder door. Maar nu ter zake, wilt gij naar hem toe gaan, Coelius?" „Als gij het nuttig oordeelt, natuurlijk." „Zeg hem dan vooral dat de Overrijnschen een aanval op zijn kamp wilden doen, maar dat ik er tegen was. Zeg hem, dat de Overrijnschen vertrokken zijn, na groote oneenigheid, maar dat het niet zoo onmogelijk is dat zij terugkomen." „Ik zal het hem zeggen." „En noem hem mijn drie voorwaarden; kent gij ze nog?" „O, zeker, zij zijn zoo eenvoudig, dat ik ze ook zou kunnen bedenken." „Juist," hernam Civilis. „Gij vertrekt dus." „Ik ga onmiddellijk." „Goed," hervatte Civilis. COELIUS ALS VBEDESONDERHANDELAAR. En Coelius kwam hij Petilius. Tal van wederwaardigheden had hij ondervonden vóór hij in het Romeinsche kamp was, maar hij was er gekomen. En hij vond Petilius in zijn tent omringd door weelderige pracht. Er ontbraken geen marmeren en bronzen beelden, geen met kostbare zijde bekleede rustbanken, noch prachtige met bloemen en vogels geborduurde gordijnen of fraaie tapijten, maar tot in de lederen tent van den veldheer drong de mistige damp door vande akelige, sombere water vlakte welke zich uren ver rondom het Romeinsche kamp uit strekte. Toen Coelius dan ook binnentrad, zag hij een trek van somberen ernst op het gelaat van Petilius, welken bij er nimmer op had gezien. Nauwelijks zag echter Petilius, wie de bezoeker was, of een straal van vreugde gleed over zijn gelaat en met uitgestoken handen kwam hij op hem toe. „Coelius," riep hij verheugd. „Wel, dat is een verrassing. Komt gij van Claudia?" „Neen, ik kom van Claudius," antwoordde Coelius, terwijl hij Petilius hartelijk de beide handen drukte. „Ha," hernam Petilius, gij komt dus niet met den minnaar spreken, maar met den veldheer." „Juist, met den Romeinschen veldheer," zei Coelius. „En welke boodschap heeft uw dappere bloedverwant voor mij „Hij wil onderhandelen." Petilius keek Coelius eenigen tijd met een trek van voldoening op het gelaat ernstig aan. „Hij heeft twist gehad met de Overrijnsche hoofden. Zij wilden een aanval op uw kamp doen, denkende dat gij in zulk een moeilijken toestand verkeert, dat uw nederlaag zoo goed als zeker zou zijn." „En oordeelde Civilis er anders over?" „Ons volk wordt den oorlog moede. Het begint afkeerig te worden van de Overrijnsche stammen en Claudius meent u een dienst te hebben bewezen door dien aanval op uw kamp te be letten. Wel gelooft hij, dat gij het onderspit zoudt hebben ge dolven, maar hij begrijpt dat Rome het toch niet op zal geven en dat er in uw plaats nieuwe veldheeren met andere en grootere legers uit Rome zouden komen opdagen." „Zoo," merkte Cerealis eenvoudig op, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2