NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 46. Woensdag 9 Juni 1915. w&&ag<siirwwïH<&. FEUILLETON. DE SCHOONE BATAAFSCHE 44e jaargang. De Firma A. LEWEN STE1N VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. KENNISGEVING. Nederland en de Oorlog. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lcwenstcin' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlgke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Goedkoop brood en meel. Burgemeester en Wethouders vaD Amersfoort, maken bekend le dat met ingang van Maandag 7 Juni goedkoop tarwebrood tegen den prijs van 6 cent per '/j K.G. tot een maximum van 'h K.G. per dag en per persoon voor een ieder zonder onderscheid verkrijgbaar zal zijn, op vertoon van een brood kaart, bij de volgende bakkers, welke kennis hebben gegeveD aan den Bur gemeester van Amersfoort, dat zij, met inachtneming van de voorwaarde, vervat in de verordening van Burge meester en Wethouders dezer ge meente van den 21sten Mei 1915 onge- build tarwebrood vvenscben beschik baar te stellen G. Koning, Krommestraat 54. J. D. van Gelder, Zuidsingel 63. H. Koning, Arnhemscbesiraat 24. C. van Ommeren, Langestraat 18. D. F. van Kamp, Soesterweg 63. J. Ruijs, Utrechtscheweg 42. C. Okbuizen, Kamp 14. D. Ruitenberg, Kortegracbt 23. A. W. van Ommeren, Westsingel 19. A. Vonk, Havik 26. J. Klein, Krommestraat 10. C. A. Stoové, Utrechtscbestraat 23. Th. W. J. Gelsing, Hof 15. J. van der Velden, Paternostersteeg 2. J. Schaap, Muurhuizen 97. E. van Beek, Havik 4. Coop. Bakkerij iHelpt Elkaar", Muur huizen 48. W. H. Meursing, Smallepad 7. J. D. van der Hoorn, Lavendelstraat 3. Anth C. v. Buuren, Arnhemscbestr.21. C. H. van Buuren, Langebergstraat 2. E. J. Elbertse, Kampstraat 39. H. Hoogeveen, Langegracht 29. J. Gijsbertse, Aldegondestraat 69. J. L. Goedknegt, Kamp 59. A. van Ooik, Arnhemscheweg 125. G. Voskuilen Rzn., Arnhemscheweg 95. J. Tb. van Nes, Hof 30. W.C.Ramselaar,Bloemendalscbestr.l6 A. J. van Zalingen, Langestraat 1. L.deHeusde v/d Sluijse, Kleine Haag 10. Tj. Dijkstra, Kamp 69. G. Nieuwenburg, Arnhemsche weg 24. A. Brondijk, Eemstraat 9. Th. Vreeswijk, Bloemendalschestr. 5. C. J. Prins, Utrechtscheweg 70. F. Wolffenbuttel, P. Borstraat 70. G. Jonkman, Groote St. Jansstraat 1. JB. C. Morsink, Nieuwstraat 29. M. v/d. Lagemaat. Leusderweg 118. N. V. Utrechtsche Brood- en Meelfabriek. (Depóts K. Klein, Bloemendalschestraat J. v/d. Brink,Schimmelpenninckstraat.) S. A. Meerburg, Gerrit van Stelling werfstraat 14. H. van Nimwegen, Soesterweg 81. J. Brakenboff, Groote Spui. 33. N. V. Broodfabriek V. 1. O. S. te Utrecht (Depót H. Bekker, Bisscbopsweg 109.) N. V. Brood- en Meelfabriek B. Hus te Utrecht (Depót G. de Ruiter, Arnhemschepoortwal 15.) Alb. Hogenboom, Langestraat 29. A. J. Jans, Soesterweg 117. A. Knuivers, Kamp 9. 2e dat met ingang van Maandag 7 Juni 1915 goedkoop tarwemeel tegen den prijs van 8 cent per K.G., tot een maximum van 350 gram per dag en per persoon, voor een ieder zonder onderscheid, verkrijgbaar zal zijn, op vertoon van een meelkaart, bij de volgende meelhandelaren, welke ken nis hebben gegeven aan den Burge meester van Amersfoort, dat zij, met inachtneming van de voorwaarde, ver vat in de verordening van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente van den 21sten Mei 1915 ongebuild tarwemeel wensohen beschikbaar te stellen. J. D. van Gelder, Zuidsingel 63. J. Nefkens, Leusderweg 120. W. C. Ramselaar, Bloemendalschestr. 16 H. Koning, Arnhemschestraat 24. E. J. Elbertse, Kamp 39. C. H. van BuureD, Langebergstraat 2. P. van Gent, Pieter Pijperstraat 7. 3e dat de prijs vao het goedkoop tarwebrood bedraagt 6 cent per K.G.welke prjjs te beschouwen is als eene vaste prijs en niet als een maximum prijs en dat dus biervan door bakkers en broodfabrieken geen dividend zal mogen worden uitge keerd. 4e dat de aanvragers van brood kaarten er met nadruk op attent wor den gemaakt, dat voor elk huisgezin slechts één broodkaart bij één bak ker wordt uitgereikt, docb dat er geen bezwaar is om na afloop van de gel digheidstermijn der eerste broodkaart (uiterlijk 28 Juni) zich bij een ande ren bakker te doen inschrijven. 5e dat bet ongebuild tarwemeel met ingang van beden verkrijgbaar is tegen den prijs van f9.50 per 100 K.G. (zakken worden bovendien berekend a f0.50 per stuk) na invulling van een formulier, welke formulieren ver krijgbaar zijn aan het Gemeente-La boratorium Appelmarkt No. 11. 6e dat geen aandacht moet wor den geschonken aan geruchten over mindere qualiteit van het brood. 7e dat inlichtingen aan bakkers, meelhandelaren en houders van brood kaarten worden verstrekt, alle werk dagen van 9 tot 12 uur v.m. op het daarvoor opengestelde bureau Appel markt 11 te Amersfoort. Amersfoort, 5 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Prof. Hector Treub geïnterviewd door een Duitscher. De «Vossische Ztg.u publiceert onder den titel; »Ein Hollandiscber Feindi een interview, dat baar correspondent, de beer Oskar T. Schweriner met prof. Hector Treub had. De heftige professor deelde den journalist mee, dat hij overtuigd «Deutschfeindlicbi was, en wel omdat hij er zeker van was, dat de zegepraal van Duitschland het einde van Holland wezen zou. De Duitschers hebben België en zullen bet behouden. Zij hebben behoefte aan de zeekust. Maar die kan hun zonder Antwerpen van weinig nuttig zijn. Antwerpen evenwel beteekent niets zonder de Schelde. Met internationaliseering van de Schel- demonding zou Duitschland weinig gediend zijn. Overwint het, dan ver langt bet de Schelde. En daar wij die zoo maar niet afstaan, zal Duitsch land haar nemen. Als wij gelukkig zijn, vinden wij ons zelf dan na den oorlog terug als Duitsche boodsstaat, en als wij jpechi hebben als Duit sche provincie. In ieder geval zijn wij dan verloren en daarom hoop ik, met het grootste deel der Holland- scbe intellectueelen, dat Duitschland verliest. Waarom veronderstelt gij van Duitschland zulk een handelwijze? vroeg de journalist. Omdat ik, als ik een Duitscb staatsman was, zelf niet anders han delen zou. Maar bij alles wat u zegt, gaat u uit van de veronderstelling, dat Duitschland België behouden zal. Het antwoord was: Het spreekt vanzelf, dat Duitsch land als bet overwint, België behoudt. Als het dit niet deed, zou het naar mijn gevoelen in zijn plicht te kort schieten. Ik ten minste zou het niet terug geven Dit alles werd met zulk een be slistheid gezegd (zij die den grooten gynaecoloog kennen, kunnen zich dat wel voorstellen), dat de journalist den indruk kreeg, »dat het op volle over tuiging en langdurige overweging be rustte." »Vad.t Militie en Landweer. Thans zijn bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerpen tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bij de landweer. Militie. In de toelichting tot het ontwerp militie wordt herinnerd, dat op 1 Aug. 1915 de ingelijfden bij de onbereden korpsen van de lichtingen 1907 en 1908 naar de landweer zouden moeten over gaan en dat daags te voren uit den dienst zouden moeten worden ontslagen met bestemming voor den landstorm, de ingelijfden bij de bereden korpsen van de lichting 1907 en de zeemtliciens van de lichting 1910 en dat eveneens op die datums zouden aanbreken de tijdstippen van overgang en ontslag van de dienstplichtigen bij da militie, wier diensttijd sinds 1 Aug. 1914 werd ver lengd, te weten die der onbereden korpsen van de lichting 1906; die der bereden korpsen van dezelfde lichting en die der zeemilitie van de lichting 1909. Het nog voortduren van de buiten gewone omstandigheden maakt het noodig zegt de regeering verder in hare toelichting dat deze verschil lende groepen voorloopig nog tot de militie blijven behooren. Voorgesteld wordt te bepalen, dat de dienst verlenging, laatstelijk gesteld tot 31 Juli 1915, zal gelden tot 31 Decem ber 1915. Hierbij wordt opgemerkt, dat de groepeD, zooals zij hierboven werden aangegeven, de groote massa der bij dit wetsontwerp betrokken dienst- Historisch romantisch verhaal. 32) „Hij heeft ernstig over de voorwaarden nagedacht en gelooft dat zij voor Rome aannemelijk en voor hem eervol zijn." „Welke zijn die voorwaarden?" Coelius noemde ze. Petilius dacht even na en zei toen: „Wel, ook mij schijnen de voorwaarden billijk. Dat er volledige vergiffenis zal worden geschonken, is natuurlijk. Wel Coelius, om je de waarheid te zeggen, Rome heeft zich tegenover uw geslacht en uw volk aan de grofste ondankbaarheid schuldig gemaakt. Dat is niet alleen mijn oordeel, maar velen in Rome denken zoo en dat is dan ook de reden, dat ik getracht heb den oorlog zoo min mogelijk een wreedaardig karakter te geven. Civilis had gelijk toen hij be weerde, dat het geen bondgenootschap was als vroeger, dat men met de Batavieren schandelijk handelde, en het talent waarmede hij zoo uiteenloopende volksstammen tegen het machtige Rome in het veld heeft weten te brengen, heeft hem een plaats onder de groote mannen verzekerd. Civilis, die de geschiedenis van Rome kent, vergelijkt zich gaarne met Sertorius en Hannibal, die ovenals hij eenoogig waren, en het moet erkend worden, dat hij als de verwarring te Rome was blijven aanhouden, voor Rome even gevaarlijk had kunnen worden als die beiden. Hij wil voor de Batavieren den titel van vrienden en broeders van het Romein- sehe rijk; nu ik geloof, dat het verstandig van Rome zal wezen als het hen voortaan als zoodanig beschouwt. Hij wil dat uit zijn geslacht in het vervolg steeds de bevelhebbers zullen worden gekozen van de hulpbenden welke uw eiland aan Rome levert; ook dit komt mij billijk voor. Zeg hem, dat ik zijn voorwaarden aanneem en ik twijfel niet of Vespasianus zal ze bekrachtigen. Vespasianus is uw neef grooten dank verschul digd, niet zoozeer omdat hij voor hem geweest is, want dit was slechts een list, als wel omdat hij tegen Vitellius is opgetreden. De opstand der Batavieren beroofde Vitellius van een trouwe lijfwacht en maakte dat bovendien een deel van Neder-Germanië en Gallië bedwongen diende te worden. Honderd jaar geleden toen het ging tusschen Augustus en Antonius, tusschen het Westen en het Oosten, Rome en Alexandrië, heeft het Westen overwonnen; nu ging het weder tusschen het Westen en het Oosten, maar nu zegevierde het Oosten. De opstand van uw neef die Vitellius lam heeft geslagen, kwam Vespasianus en Titus ten goede. Kortom, Coelius, gij kunt Civilis boodschappen, dat ik zijn voorwaarden aanneem," besloot Cerealis. „Den goden zij dank," zei Coelius. „Hoe eerder de vrede .gesloten wordt hoe beter dan. De Overrijnsche stammen konden weder terugkomen en een spaak in het wiel steken. Wilt gij u morgen reeds met Civilis in het openbaar ten overstaan van de beide krijgsmachten over den vrede onderhouden?" „Ik heb er niets tegen," antwoordde Petilius. „Heeft Civilis gezegd, hoe hij de zaken geregeld wilde hebben?" „Zijn plan was de brug voor zijn kamp in het midden af te breken. Gij zoudt dan met uw krijgsmacht tot die brug naderen en over het afgebroken gedeelte heen zoudt gij het woord tot elkander voeren." Petilius glimlachte. „Ik dacht wel," zei hij, „dat Civilis de gelegenheid zou aangrijpen om een rede te houden. Toen ik uit Rome naar Magontiacum werd gezonden en voor d« troepen verscheen, werd mij gezegd dat men een rede van mij verwachtte, want dat zoowel Galliërs als Trevieren daar op ver zot waren. Ik zeide, dat ik gekomen was om te vechten niet om te praten. Toen men evenwel aanhield, gaf ik toe en sprak, zooals gij wel zult vernomen hebben, want die rede is van mond tot mond gegaan, over de voortreffelijke keizers van wie men evenveel gerief had als men ver af woonde als dichtbij, terwijl de slechte vorsten het meest noodlottig waren voor hen, die in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1