DE OORLOG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUK. Gemengd Nieuws. speler, die verplicht was bij elke ont moeting van menscben muziek te makeo, waarvan het hooren een on weerstaanbare danswoede deed ont staan. Om hem heen kwamen honderd tallen mannen en vrouwen, die dansten, zonder te kunnen ophouden, aemech- tig, wanhopig, in uitputting neerzin kende en toch weer opvliegende, tot dat de dood de razernij stuitte. Zijn de mannen, die de eerste viool speel den in bet samenspel van dissoneerende instrumenten, dat het »Europeesch concert* genaamd werd, aan dezen gevloekten speelman gelijk, en stroo men de massa's achter hen aan om hun noodlot te ondergaan? De gedachte kan rijzen, dat er toch zeer veel waarheid te vinden is in de door een bijbelwoord vereeuwigde levensbeschouwing: Laten wij eten en drinken, want morgen sterven wij. Maar is dat eigenlijk wel een op vatting van »het levens? Onze saamboorigheid, wij zullen er zeker nog geen afstand van hebben gedaan, nu zij niet terstond heeft gebracht hetgeen wij door haar zoo gaarne hadden verkregen. Wel schijnt het ons toe, dat wij haar vermogen hebben overschat. Dat kan niet aan baar liggen. Wèl hieraan, dat er ook van dat artikel veel surrogaat in den handel is ge bracht. Veel draagt bet etiket, dat toch niets anders is dan het echtste eigen belang. Men sluit zich bij anderen aan, omdat de enkeling het voorge stelde doel nooit zal bereiken. Daar is niets tegen te zeggen; het ligt in de natuur der dingen. Maar dat doel mag wel eens op zuiverheid ge toetst worden. De saamboorigheid in nationalen zin heeft den wereldbrand niet kunnen voorkomen, heeft dien misschien feller op doen laaien naar mate dat gevoel krachtiger werkt. Het zou een onbegonnen werk zijn reeds nu de stioomingen te willen bepalen, uit welke de richting zal ontstaan, waarin de wereldpsyche onzer dagen zich bewegen zal. Het kan niet anders, of zulke geweldige gebeurte nissen als wij thans beleven moeten, zullen tot diepgaande gevolgen leiden. Om in geen dier stroomen te worden medegesleept naar plekken, waar ge vaar dreigt, moeten wij elkander vast houden. Laten wij, die tot dusver gearbeid hebben aan eenig werk van herstel of van redding, er niet mee uitscheiden, nu wij gezien hebben, dat andere krachten in een uur meer vernielen dan wij in jaren opbouwen zal de man, die ginds in de vallei de planken en palen voor het optrekken van zijn hutje bijeensleept, zijn werk eindigen, als men hem komt vertellen, dat gisteren een aardbeving, die maar een paar minuten aanhield, honderd marmeren paleizen en vele duizend tallen woningen tot puin heeft ge slagen? De grondbeginselen onzer saam- hoorigheid zullen wij waarschijnlijk te herzien, zeer zeker te versterken heb ben, zoowel in zake verdieping als ten aanzien van uitbreiding. Wij komen in de periode van vrijwillige alge- meene dienstplicht, dus nog iets anders dan hetgeen op militair gebied wordt nagestreefd; een die ook vrouwen en kinderen omvat, en die zijn lasten niet opheft op voorafbepaalde leeftijds grens. Laten wij er van nu af klaar voor staan. De toestand in Rusland. De Fossisc/ie Zeilung meldt uit Sofia Een te Sofia vertoevende Rus heeft van zijn familieleden in Rusland een brief ontvangen met den dringenden raad, niet naar Rusland terug te kee- ren omdat aldaar groote binnenland- sche onlusten verwacht worden. Na de ontruiming van Lemberg door de Russen en vervolgens den terugtocht der Russen uit geheel Galicië kan men vast rekenen op Jodenprogroms. De vredespartij wint dagelijks meer aan hang. Zelfs de hofkringen raken met de gedachte vertrouwd, dal de veld tocht voor Rusland verloren is en slechts een spoedige vredessluiting het rijk voor een groote revolutie kan redden. Cijfers uit den wereldoorlog. Niet minder dan 21.770.000 krijgs lieden staan thans tegen elkaar, nl. bijna 13 millioen aan de zijde der geallieerden en bijna 9 millioen aan Ouitsch-Oostenrijkscbe zijde. De ge allieerden zijn thans dus beslist in de meerderheid, wat het aantal betreft Echter is het een feit, dat de Duit- scbe soldaat beter is dan de Rus, zoodat wat de kracht betreft, men veilig mag aannemen, dat de eene partij niet voor de andere onderdoet. De kans, dat het op een remise zal uitdraaien, stijgt dan ook met den dag, en is door het meedoen van Italië eerder grooter dan kleiner geworden vóór de Italiaansche oorlogsverklaring waren de geallieerden beslist in de minderheid. Wat de vloot betreft, hier moeten de twee Midden-Europeesche mogend heden het wel afleggen. De geallieerden bezitten 113 slagschepen, 87 slag kruisers, 128 lichte kruisers, ruim 700 torpedobooten en eindelijk bijna 200onderzeeërs. Duitschland en Oosten rijk kunnen biertegenover stellen 55 slagschepen, 17 groote kruisers, 56 lichte kruisers, 350 torpedobooten en 42 onderzeeërs. Totaal bezitten de oorlogvoerende landen 2100 oorlogs bodems (enkele soorten zijn in de voorgaande cijfers niet opgenomen) De kosten van den oorlog zijn inder daad niet te overzien. Ze zijn te schatten op 120 millioen gulden per dag, maar bet kan ook wel 150 millioen zijn. Duurt de oorlog inder daad 2 jaar, zooals thans veelal ge loofd wordt, dan zal er totaal dooi de gezamenlijke partijen voor 100 milliard verspeeld zijn. De Duitschers zijn nog druk bezig met het aanleggen der electrische draadversperringen aan de Neder- landscb-Belgische grens. Bij Bouchaute zijn de electrische draden reeds in werking. Huisdieren, die tegen de dra den liepen, werden gedood. Bij Aardenburg is van een Belgi schen boer de stal van het buis ge scheiden. De boer ziel zich daardoor verplicht in zijn stal te wonen op Hol- landseh grondgebied. Hij mag eens in de veertien dagen in zijn huis op Bel gisch grondgebied komen. Het is voorgekomen, dat Duitschers de versperring op Hollandsch grond gebied trokken en eerst na verwitti ging door Nederlandsche militaire au toriteiten hun vergissing bemerkten en hun palen wegnamen. Nederl. vereeniging «Ons leger." Door het Bestuur der bovenge noemde vereeniging zijn in het licht gegeven een fraai propaganda-biljet benevens prentbriefkaaiten en sluit- zegels naar dit biljet vervaardigd. Allen die, sympathiseerend met het doel der vereeniging, haar propaganda voor het Nederl. Leger willen helpen bevorderen, kunnen dit doen door het aanschaffen van deze prentbriefkaar ten en sluitzegels en door deze te verspreiden op de wijze, die elk het meest doeltreffend vooikomt. Voor exemplaren van beide propaganda middelen wende men zich tot de firma J. H. de Bussy te Amsterdam. Het internationaal congres van vrouwen 1 Dr. Aletta H. Jacobs en miss Jane Adams zijn in Zwitserland door den president en den minister van buitenl. zaken ontvangen, terwijl zij in Rome met de ministers Salandra en Sonino een onderhoud hadden. Ook werden de dames bij den Paus ontvangen. Op het oogenblik zijn zij in Parijs en zij hopen daar eveneens in de ge legenheid te worden gesteld de reso luties, die op het congres zjjn aange nomen, te overhandigen De delegatie Macmillan (Groot Brit- tannië), Balch (U. S. A.), Schwimmer (Hongarije), Ramondt Hirschman (Ne derland) heeft in Cristiania, behalve een onderhoud met koning Hakon, nog een langdurig gesprek gehad met den eerste-minister Knudson en met de vier presidenten van de Noorvveeg- sche Storthing. De delegatie is nu op weg naar Petrograd. Aan de Hoofden en de onder wijzers bij het openbaar en bijzonder Lager onderwijs is door Burgemees ter en Wethouders een schtijven toe- gezouden, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat in de laatste dagen in de plantsoenen de bloeiende heesters en boomen, o.a. de meidoorns en seringen, soms door het afi uk ken van geheele takken worden ver nield. Burgemeester en Wethouders zou den het op prijs stellen, indien de onderwijzers hun medewerking zou den willen verleenen tot bet bestrij den van dit euvel door de leerlingen ernstig op het verkeerde hiervan te wijzen en zoodoende te trachten, hen van dergelijke handelingen af te hou den. Tot zoover het communiqué. Gisterenmiddag bracht weer een klasse leerlingen van de school aan de Beekstraat onder geleide een be zoek aan het museum »Flehite«. De kinderen waren opgetogen en vol bewondering over al het moois, wat ze daar zagen, en aan al hun vragen en opmerkingen kwam geen eind. Het doel van dit bezoek is evenwel niet ze een paar uurtjes aangenaam bezig te houden, maar ze te leeren zien en opmerken, en den lust bij hen op te wekken later zelf op onderzoek uit te gaan en »Flebite<i eens binneu te loopen. Hier vindt de onderwijzer ook veel aariknoopingspunten voor zijn geschiedenisles, die dan van zelf meer vruchtdragend kan gegeven worden Het zal, hopen we, dan ook niet het laatste bezoek zijn. Zaterdag j.l. werd de algemeene vergadering van de V. P. N. gehouden in het hótel »Bitkhoven« onder voor zitterschap van den beer Croesen. De pluimveeconsulent, de heer Beaufort, was door ongesteldheid verhinderd ter vergadering te zijn. De vergadering, zei spreker, wordt hier gehouden, omdat het proefiokstation hier gevestigd is. Dank werd gebracht aan het Gemeente bestuur, dat deze terreinen in erfpacht gaf. De buitengewone tijdsomstandig heden hebben ook hun onguristigen invloed op de V. P. N. gehad, toch is de V. P. N. nog kerngezond Hierna werd de vergadering geopend, waarna de notulen werden vastgesteld zooals ze zijn afgedrukt in het Februarinummer van het Officieel Maandblad van de V. P. N. Mededeelingen werden gedaan om trent: Reglement voor de Commissie van Toezicht op het Pluimveeteeltcon- sulentschapen het Proeffokstalion, enz Tot assistentconsulent voor het cen trum des lands is aangesteld de beer Van Asperen Vervenno en voor het zuiden de heer Janssen. Aan het uitgebreide jaarverslag out- leenen we, dat de Vereeniging thans 22000 leden telt. Wanneer de eier- contröle zal ingevoerd zijn, wanneer het proefiokstation te Amersfoort zal werken dan zullen er direct aanwijs bare voordeelen voor de leden zijn eo zal het aantal met groote sprongen vooruit gaan. De finantieele toestand is minder gunstig, waarom de kwestie van het versterken der geldmiddelen noodzake lijk onder de oogen moet gezien wor den. Doch zoolang het ledental top- neemt, behoeft er aan de toekomst der V. P. N. niet te worden gewanhoopt. Aan de orde was nu de rekening en verantwoording. Voortaan zal een een voudiger overzicht van de ontvangsten en uitgaven gegeven worden. De heer Lampe acht den financieelen toestand zoo dat blijvende voorziening dringend noodig is. Na discussies zeide de voor zitter, dal het hoofdbestuur spoedig een voorstel zal doen in het belang van de leden. De Burgemeester, de heer Graaf van Randwijck, was inmiddels ter vergade ring gekomen en werd door den voor zitter onder applausgecornplimenteerd Hel jaarverslag van den pluimvee teeltconsulent kon wegens ongesteld heid niet worden uitgebracht en zal in het orgaan worden opgenomen. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur óm de leering voor het proefiokstation van f7000.tot f 10000. te verhoogen. Na eenige mededeelingen sloot de voorzitter de vergadering. Tot predikant bij de Chr. Gere formeerde gemeente alhier is beroepen Ds. M. den Boer te Dordrecht. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten met no. 389 de brandstof- fenhandel van A. Bakkenes, Kamp 90. De van de Kon. Militaire Aca demie herkomstige nieuwbenoemde officieren zullen reeds aanstaanden Donderdag worden beëedigd en in functie gesteld. Uit Amersfoort zijn benoemd de cadetten-sergeant J. M. Steenbeek bjj het wapen der infanterie, J. J. van Os en J. F. BiscbofF bij de genie, en J. Dekker bij de artillerie Oost-Indisch leger. Als een bijzonderheid kunnen wij melden dat onze stadgenoot, J. v. d. Brug aan de Kruiskarop, Vrijdag j.l. reeds de eerste nieuwe aardappelen rooide, welke uitmuntend van kwaliteit bleken te zijn. Het carillon van O. L. Vr. toren brengt thans met heel uur ten geboore »Wildzang« van J. Duin, uit «Kunje zingen zing dan mee; bij half uur »de Nederlander», van L. F. Brandts Buys uit den tweeden bundel van Nederlands Volksliederenboek. A.s. Zondag zal de A. Z. en P. C. den eersten competitie-wedstrijd spe len in de zweminrichting alhier tegen R. Z. C. Neptunus moet dien dag naar Am sterdam om tegen IJ II te spelen. Ter kaasmarkt van Maandag 14 Juni j.l. werden aangevoerd 28 wagens, waarop 3850 K.G. kaas. Zij ging vlot van de hand tegen f 39.— k f 44.per 50 K.G., gestem pelde f44.per 50 K.G. Electrieiteits verordening. Het komt voor, dat door minder zaakkundige leiding bij het maken van binnenleidingen of het doen van herstellingen daaraan, de zekeringen in de huisaansluitkast doorslaan, tot schade van het electriciteisbedrijf. Teneinde dit tegen te gaan en te bevorderen, dat alleen goed geschoolde werkkrachten worden belast met bet maken van aansluitingen en het leggen van leidingen, komt het ons nood zakelijk voor, dat de verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom wordt aangevuld met eene bepaling, krach tens welke, door het heflen van een recht, een soort boete wordt gesteld op elke overtreding. Wij hebben derhalve de eer U bij gaand ontwei pbesluit ter vaststelling aan te bieden. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelezen het voorstel vari Burge meester en Wethouders dd. 8 Juni •1915 Afd. I No. 1469. Besluit: Artikel 15 der Verordening rege lende de voorwaarden voorde levering van electrischen stroom, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 26 Juni 1915 aan ie vullen met de volgende bepaling: nlndien buiten schuld van het Ge meentelijk Electrisch bedrijf de zeke ringen in de huisaansluitkast door slaan, wordt voor herstelling dei aan sluiting f2,50 in rekening gebracht." Deze bepaling treedt in werking onmiddelijk na vaststelling. Nieuwe oplichterstruc 1 Verleden week vervoegde zich bij een Haarlemscbe ingezetene, mevr. De H., een dame, zich noemende mevrouw Van Hengel— Boissevain, om haar huis, dat te huur is, te zien. Na over en weer praten, besloot de „bezoekster het huis te huren met overneming van kleeden en traploo- pers, waarvoor d6 prijs bepaald werd. Bij het heengaan sprak de dame de verhuurster over een behoeftigen tu- beiculose-patiënt, waarvoor zij een kleine gift vroeg. Mevrouw De H., gaf haar daarop f2; doch heeft sedert dien niets meer vau de adame" ge hoord; terwijl alle navraag ook te Zandvoort, waar zij beweerde te wo nen, vruchteloos was. was. Hij had haar stellig duidelijk gemaakt, dat er geen sprake meer kon zijn van een huwelijk met Claudia. Blijkbaar had Sorana de hoop opgegeven haar als schoondochter te begroeten. Sorana scheen zelfs reeds met dat denkbeeld vertrouwd. Haar moederlijke trots fluisterde haar misschien in dat een knap jonk man als Brinio altijd wel een gade zijner waardig zou vinden. Misschien bracht hij wel eene schoone Britsche of een Friezin van koninklijke afkomst als schoondochter in haar huis. Claudia nam van dien dag af voortdurend in beterschap toe en nauwelijks voelde zij zich sterk genoeg, of zij gaf haar voornemen te kennen naar haar broeder terug te keeren. Sorana maakte slechts zwakke tegenwerpingen. En zoo was Claudia vertrokken. Nauwelijks waren Claudia en Coelius Trajectum voorbij of Claudia begon te spreken over den overval op den Rijn. „Hebt gij Petilius nog gezien binnenkort?" vroeg zij. „O, ja," antwoordde Coelius, „een paar uur geleden zag ik hem nog, hij was in gesprek met uw broeder." Claudia keek hem een oogenblik strak aan. „Is onze Petilius de Romeinsche veldheer Cerealis?" vroeg zij plotseling. „Wie heeft u dat gezegd?" vroeg Coelius. „Oh, niemand, maar er zijn verschillende redenen welke mij zulks doen vermoeden. Het is dus zoo?" „Ja, het is zoo," antwoordde Coelius. „Ik weet dat echter pas kort. Uw broeder vertelde het mij toen ik van Brinio's hoeve terugkwam." „En wat is dat met Claudia Sacrata?" „Oh, dat is niets. Zij- liep hem na. Hij had behagen in haar zang, meer niet." „En gij hebt Petilius het leven gered door een jongen Bructer, die een aanslag op hem wilde plegen daarin te verhinderen?" „Weet gij dat ook al Tegenwoordig blijft niets meer verborgen. Peins evenwel niet te veel over dat meisje, zij is nu getrouwd." „Getrouwd?" vroeg Claudia. „Ja," hernam Coelius, glimlachend met de hand langs zijn baard strijkend. Yelleda was zeer vertoornd, dat zij do galei kreeg zonder den veldheer. Toen zij hoorde dat Cerealis slechts ontsnapt was doordat hij naar den zang van de Ubische had zitten luisteren, werd deze bij haar ontboden en Velleda dreigde haar met alle mogelijke straffen der goden als zij niet dadelijk haar belofte aan den jongen Bructer gestand deed en dezen huwde. De jonge Bructer werd geroepen en toonde zich bereid met Claudia Sacrata te trouwen, mits zij hem onmiddellijk naar zijn geboortestreek volgde. Claudia Sacrata beangstigd door al dat rumoer gaf toe en het huwelijk had plaats waarop de jonggetrouwden naar een hoeve aan de Boven-Lippe zijn vertrokken. Claudia had met aandacht naar dit verhaal geluisterd en zag blijkbaar verlicht Coelius aan. Plotseling kwam evenwel de herinnering aan den dood van Briganticus, en aan Brinio weder bij haar op. Weifelend merkte zij op: „Hoort gij niets van Brinio?" „Hij is te Helium. Sedert hij Briganticus verslagen heeft, zijn uw neven Yerax en Julius Yictor en vele anderen zeer tegen hem ingenomen. Hij schijnt aan een huwelijk met u zelfs niet meer te durven denken, want hij heeft Cerealis aangeboden on middellijk na het sluiten van den vrede naar Brittanje over te steken en daar voor Rome te gaan strijden." Verheugd keek Claudia op. „En heeft Petilius zijn aanbod aangenomen?" vroeg zij haastig. „Nu, gij begrijpt, dat zulk een aanbod hem om verschillende redenen zeer aangenaam was," antwoordde Coelius glimlachend. Claudia begreep dat zeer goed en de aangename trek, die op haar gelaat kwam, het vroolijke licht dat in haar oogen begon te schitteren, bewezen dat zij zich in vrij wat prettiger gemoeds stemming bevond dan eenige uren geleden. Heel lang zou evenwel die opgeruimde stemming niet duren. Een vraag van haar lokte een antwoord uit van Coelius dat haar van schrik deed verbleeken. „Zeg eene, beste Coelius, gij hebt mij wel verteld dat gij Petilius binnenkort gezien hebt, maar hebt gij hem ook gesproken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2