farine\ I r,™ lactée^i 8ebok NESTLÉ BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. |L-S wordt door 21000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. is voor al wat het opgeofferd heeft, voordat Frankrijk beveiligd is tegen een aanval, voordat do kleine Euro- peesche staten op een onaanlastbareo grondslag zijn gevestigd en voordat het Pruisische militarisme totaal is veiDietigd.« De oorlog móést komen. Van alle zijden, maar van Duitsche zijde niet het minst, is door woord en geschrift getracht de verantwoor delijkheid voor dezen ontzettenden volkerenstrijd van zich af te schuiven. Intusscheo is het door al deze apo logieën zelfs dengeen, die er gewetens vol kennis van genomen zou hebben, niet gemakkelijker geworden een ant woord te geven op de vraag, wie toch den oorlog wel heeft gewild. Integendeel, zouden we kunnen zeg gen. Alleen de oppervlakkige, die door geen pro's of contra's gehinderd wordt, staat onmiddellijk met zijn oordeel klaar en weet den schuldige direct aan te wijzeD. Maar hoe meer men zich in het plobleem gaat verdiepen en zoo gaat bet met allé proble men des te moeielijker wordt het. Want dan eerst ontmoet men dieper liggende oorzaken dan de grove feiten, die aan iedereen bekend zijn. De moord aanslag te Serajewo is alleen in zoo verre de oorzaak van alle ellende, die over ons werelddeel is gekomen, als een kleine steen, die aan het rollen gaat op den berg, de oorzaak is van een lawine, die reeds lang dreigend boven het dal hing. De oorlog is het logisch geyolg van vele omstandigheden, die al,lang aan wezig waren. Hij moest komen, bij lag in de ontwikkeling der dingen. Hij lag, naar Maurice Millioud io de Bibliothèqne Universelle omstan dig tracht aan te toouen, vooral in Duitschlands economische ontwikke ling. Want bet liep met die economische ontwikkeling van Duitschland mis. Duitsche waren overstroomen de wereld. Natuurlijk was dat alles veel meer dan de behoeften der binnenlandsche markt. De Duitschers produceerden, of zij de wereld wilden overstroomen en dat verheelden zij ook niet. Door steeds nieuwe toepassingen, door perfectie van de productiewijze, de massaproductie van een en hetzelfdeartikelenz. brachten zij de prijzen zoo laag, dat voorloopig aan elke concurrentie bet hoofd kon worden geboden. Voorloopig Om in bet groot te kunnen produ- ceeien, was het noodig zich groot scheeps in te richten. Vandaar ware reuzenondernemingen. Met dit alles moest de vorming van een belangrijke buitenlandsche clientèle verband houden. Inderdaad steeg de Duitsche uitvoer in 1911 tot 8.1 mil liard mark. Vooi den afzet van de enorme hoe veelheid producten, die zijn fabrieken zonder ophouden leverden, stonden Duitschland twee wegen openhet scheppen van koloniale markten of de mededinging met andere landen op bun eigen markten. Vandaar Duitschlands koloniale poli tiek niet om overbevolking te spuien, want inderdaad komen er, bijv inden Duitschen landbouw, nog banden te kort en hebben zij in de nijverheid geen overvloed van werkkrachten (de Duit sche emigratie neemt dan ook voort durend af), maar om grondstoffen te vinden, metalen vooral, voor hun nijver heid, ook granen, en om zich afzet gebieden te scheppen. Maar hun koloniale politiek bracht den Duitschers geen overwinningen. Tijdelijk gezantschap bij den paus. Naar wordt medegedeeld is de be noeming van mr. L. Regout te Meerssen, oud-Minister van Waterstaat en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, tot tijdelijk Ned. gezant bij den paus te Rome zeer spoedig te verwachten. Naar verder vernomen wordt zou de regeering zich in dezen niet mei andere personen in verbinding gesteld hebben. De bruinboodvoorziening. Het wetsontwerp, betreffende de bruinbroodvoorziening wordt, naar het Hbl. meldt, zeer spoedig van den Raad van State terugverwacht en zal binnen korten tijd bij de Kamer in komen. Minister Posthuma vraagt in het ontwerp een crediet van 14 millioen gulden voor het loopende jaar. Veetelling. Vanwege het Ministerie van Land bouw is in de tweede helft van Mei met het oog op de buitengewone tijds omstandigheden een telling gehouden van het rundvee en de varkens in een 48-tal gemeenten. In dezelfde gemeenten werd ook in 1910 een telling gehouden. Men kwam tot bet volgende resultaattotaal aantal runderen in deze 48 gemeenten in 1910 105548 stuks, in 1915 195259 stuks, een toename van 17.9 pCt. totaal aantal varkens in 1910 96779, in 1915 114229 stuks, een toename van 18 pCt. Drankwetsherziening. Naar het Centr. Bureau van den Volksbond ons meldt, wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken bij de Gewestelijke besturen en andere autoriteiten wier oordeel ten deze van gewicht mag worden geacht, een onderzoek ingesteld omtrent de vraag in hoeverre de tijd kan worden ge acht te z(jn gekomen, over te gaan tot een ander stelsel van drankwet geving waardoor waarschijnlijk het misbruik van sterken drank meer afdoende zou kunnen worden be streden. De Minister bedoelt het stelsel van monopoliseering van den groothandel en kleinhandel in sterken drank door den Staat en van een daardoor moge lijke beperking van den verkoop tot zekere hoeveelheden per hoofd der bevolking. Wat dit laatste betreft, zou ieder meerderjarig manne- I ij k persoon, die sterken drank wenscht te gebruiken zich bij 't Gemeente bestuur ten zijnen name van een koopconsent moeten voorzien. Hotels, restaurants en sociëteiten zouden voor het gebruik der gasten aan een administratieve controle moe ten worden onderworpen, opdat het gebruik van sterken drank tot het geoorloofde beperkt zou blijven. Ten aanzien van het biergebruik zou het stelsel van de drankwet be houden kunnen worden, behoudens de heffing door het Rijk van een hoog-verlofsrecht. De Algemeene Vergadering van de ütrechtsche Studenten-Afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Ver bond van den lOden Juni j.l. heeft met algemeene steramen besloten het volgende ter kennisse te brengen van het Hoofdbestuur: De ÜtrechtscheStudenten-Afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, met de Vlaamscbe leden in Algemeene Vergadering vereanigd op Donderdag den lOden Juni 1915, overtuigd, dat de opbloei van den Nederlandschen stam in Vlaanderen levensvoorwaarde is voor het geheele Hollandsche, Vlaamscbe en Zuid- Afrikaansche Nederlandsche volks bestaan spreekt hare afkeuiing uit over het niet opnemen in het orgaan van het Verbond van de motie op 18 April 1915 aangenomeu door de afdeeling Lier van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, waarin uiting gegeven wordt aan den eisch, dat bij den komenden vrede voor Vlaanderen de vormen ge schapen zullen worden om zich onder eigen Nederlandsch Bestuur, in eigen Nederlandsche taal, te kunnen «nt- wikkelen naar eigerUNederlandschen aard, tot eigen Nederlandsche bescha ving, tot eigen Nederlandsch volks bestaan eischt, dat het Hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond, met betrachting van stipte onzijdig heid tegenover de internationale aan gelegenbeden van den Belgischen Staat, krachtiger dan tot nu geschied is, de stambelangen zal behartigen van bet Vlaamsche deel van het Nederlandsche volk. Namens de ütrechtsche Studenten- Afdeeling van het Algemeen Ne derlandsch Verbond, de Secretaris: A. J. VAN VESSEM. Utrecht, 18 Juni 1915. Inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 16—20 Julia.s. zullen worden ingelijfd van de dienst plichtigen der lichting 1915 toegewezen aan het regiment genietroepen en be stemd voor opleiding tot milicien- telegrafist en -telefonist: a. zij die niet werkzaam zijn bij de posterijen en telegrafie of bij de spoor wegmaatschappijen b. zij die wèl werkzaam zijn bij de onder a vermelde diensten, doch die voor inlijving in genoemd tijdvak met name zullen worden aangewezen. Alleen om zeer gewichtige redeneu waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplich tigen uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (on- gezegeldj verzoekschrift aan den Minis ter van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijs stuk omtrent bet werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moe ten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. »St.Ct.« De reclame-commissie der ge- meerite zond onseen exemplaar van het door haar uitgegeven prachtwerkjo »Amersfoort als Woonplaats«. Rijk versierd met afbeeldingen uit onze gemeente en baar schoone om geving, keurig uitgevoerd op zwaar kunstdrukpapier bevat het de navol gende hoofdstukken. Amersfoort's Geschiedenis door Dr. H J. Reijnders. Amersfoort als woonplaats door P. J. Frederiks. De Amersfoortsche samen leving door Mr. D. J. van Schaarden burg. De gezondheidstoestand van Amersfoort door J. W. Jorissen. Lig ging van Amersfoort ten opzichte van spoor- en tramwegverkeer door Tb. Wight. Ons grondbedrijf door A. R. Veenstra. Wonen te Amersfoort door J. Schulte Nordholt. Ons belasting stelsel door L. A. baron van Ittersum. Overheidstoezicht op voedings- en genotmiddelen door Dr. H. W. de Boer. Electriciteit, gas en water dooi A. C. Koppejan, Het onderwijs door Ons Lager onderwijs door C. JF. Prins. Het rozarium door A. Hogervorst. De onderlinge keuken door mevr. T. van Assen. Tuinbouw door Joh. H. van der Meiden en De exploitatie van gemeentelijke bouwterreinen door C. G. Beltman. Aan het kloek uitgevoerde boek is een in kleuren uitgevoerde kaart toe gevoegd betreffende de bouwgrond exploitatie der gemeente. Het is ongetwijfeld een zeer kost bare reclame, maar de gelden daar aan besteed kunnen niet anders dan hooge rente afwerpen, want wie de degelijke inhoud leest en de fraaie foto's ziet moet wel een hoogst gunsti- gen indruk krijgen van de plaats onzer inwoning en bij velen het voor nemen opwekken zich hier te vestigen. De afd. der S. D. A. P, heeft tot candidaten gesteld de heeren B. Noordewier, J. C. Hagelen, J. Over- eem eu G. Nijhof. De R. K. kiesvereeniging besloot de afiredende rechtsche Raadsleden weder te candideeren. Mr. P. H. F. Bijl de Vroe, griffier bij het kantongerecht alhier, is be noemd tot kantonrechter te Purme- rend. De gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst is met iDgang van 1 Juli toegekend aan adjudant L. E. Verspoor, vaandeldrager van hei 5e regiment infanterie. De tijdelijke officier van gezond heid B. F. Silleman is overgeplaatst bij bet militair hospitaal alhier. De klerk der posterijen en tele grafie K. Vos is verplaatst van 's-Her- togenbosch naar Amersfoort. Bij de j.l. Zondag te Apeldoorn gehouden wielerwedstrijden behaalde onze stadgenoot v. d. Biezenbos in den atval-wedsirrjd over 5 K.M. den derden prijs In den nieuwelingenwedstrijd ovei 2 K.M. kwam v. d. Biezenbos als eerste aan. Een kleermaker, die beschuldigd weid van verduistering van een naai machine te dezer stede, is door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, overeen komstig den eisch. Woensdag 30 Juni wordt in de St. Joriskerk alhier de classicale ver gadering der Ned. Hervormde kerk gehouden, door benoeming zal wor den voorzien in de vacaturen, ont staan die aan het einde des jaars door de gewone aftreding van bet lid dr. G. Vellenga en zijn secundus ds. G. van Hoogstraten; van den scriba ds. G van Kempen en zijn secundus ds. W. J. Meiners; van het lid-ouderling J. B. de Beaufort en zijn secundus mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout en van den quaestor der classis ds. Van Kempen en zijn secundus ds. Meiners. Na het lezen van het Beknopt verslag van de gewichtigste werkzaamheden des Bestuurs sedert 27 Juni 1914 zullen aan de consideratiën der vergadeiing worden onderworpen de voorstellen der Algemeene Synode, vervat in baar missive van 23 October 1914. De quaestor der classis zal rekening doen van het beheer over de gelden. In de pauze zal de ledenvergadering der Weduwenbeurs in de classis plaats hebben, waarin door den administree- rend quaestor rekening zal worden gedaan van zijn beheer. Ter kaasmarkt van Maandag 21 Juni j.l. werden aangevoerd 44 wagens, waarop 5825 K.G. kaas. Zij ging vlot van de hand tegen f 40.a f 44.per 50 K.G., gestem pelde f43.50 per 50 K G. Een zeldzaam natuurverschijnsel. Zondagnamiddag tusschen halftwee en twee uur vielen te Gorinchem over de geheele stad en zoover het oog reikte, op de rivier, spijltjes en soms ook kleine vlokjes hooi. Het kwam hoog uit de lucht en langzaam, lood recht neerdalen. De vele Zondagwandelaars staarden dat half uur in de lucht of er een zonsverduistering was. Aan den Arkelschen dijk, een paar K.M. van de stad, was ai het pas ge wonnen hooi, dat aan hoopen op een uiterwaard stond, door een windhoos opgenomen en met een zeer kalmen N.O. wind hoog door de lucht stad waarts gedreven. Merkwaardig is dit verschijnsel, om dat 't gedurende den geheelen dag prachtig weer en, ook in den omtrek waar de windhoos woedde, bijna wind stil was. De nachtvorsten der laatste dagen hebben groote schade toegebracht aan de boekweitvelden op de Veluwe, wat nu duidelijk zichtbaar is. Te Weuum, Wiessel en Elspeet zijn verscheidene akkers welke onbeschut lagen, geheel verloren gegaan. Ge lukkig die, welke tusschen roggevelden of achter beschermende heggen, vrij bleven van de koude. RECLAME. In het (KINDERIDEEI.) In leder» het i>e5to Apotheek of voedingsmiddel drogisterij voor Kinderen voorhanden H wereldheerschappij der Romeinen aanving. Sedert de Franken langs den oostkant van IJsel en zuidelijken oever van de Waal naar Gallië waren doorgedrongen, hadden zij de Romeinsche provincie Gallië gedurende een paar eeuwen voet voor voet overstroomd en geheel veroverd. De Galliërs waren met hen samengesmolten of naar afgelegen streken terug gedrongen. De oude Britten van de eenmaal bloeiende Romeinsche provincie Brittanje, had den nieuwe meesters gekregen in Angelen en Saksers en waren in hen opgegaan of naar afgelegen streken verjaagd. De Iberiërs hadden in West-Gothen en Sueven hun meesters gevonden en het Italië en Rome van Caesar en Augustus, Yespasianus, Hadrianus had in Oost-Gothen, Herulers en Longebarden be- heerschers en meesters gekregen, die na als verwoesters en geesels door het land en over de stad te zijn getrokken en bijna alle kunstschatten vernield te hebben, geëindigd waren onder de bekoring der beschaving te komen en ten minste iets van die beschaving over te nemen. Geheel Europa was ondersteboven gekeerd, door den val van het Romeinsche rijk. Volken waren verdwenen en geheel nieuwe volken zetelden thans in de landen welke soms meer dan duizend uur verwijderd lagen van de bosschen en moerassen waar zij vroeger gewoond hadden. Volken uit Scandinavië waren naar de Taag en Ebro, naar het oude Karthago getrokken, volken van Oder en Weichsel overstroomden Italië, volken van Don en Wolga zwiepten naar het Westen om als een vernielende horde aan de boorden van Loire, Seine, Po, of Rhóne neer te ploffen, alles verwoestende of verzengende. In al die stormen was Friesland, was het land der vrije Friezen ongerept gebleven en had wel de horden langs zijn grenzen voelen voortrukken, maar waar alles ineenstortte en weggesleept werd, had Frieslands bevolking rustig landbouw en veeteelt kunnen uitoefenen en was, zijn grenzen steeds uit zettende, een machtig volk geworden. Maar had Friesland den tijd van storm en drang van het overig westelijk en zuidelijk Europa niet medegemaakt, het had in zijn afzondering ook het nieuwe licht niet zien opgaan, dat met zijn machtige stralen de meeste volkeren was gaan om vatten. Over het algemeen was het Christendom den Friezen vreemd gebleven. Het vroegere Gallië was herschapen in een machtig rijk der Franken en sedert twee eeuwen was dat een Christenrijk. Het Angelsaksisch Brittanje was insgelijks ongeveer zoo lang den Christelijken godsdienst toegedaan. Het rijk der Franken duwde steeds op naar het Noorden en toen zijn koningen de onderlinge bloedige oorlogen hadden uitgestreden, toen de periode van monsterachtige wreedheid eindigde met den bloedigen krijg tus schen Fredegonde en Brunehilde, was aldaar het machtige geslacht der hofmeiers opgestaan. Met Pepijn van Landen ving het aan on met Pepijn van Herstal zette het zich voort; wie de laatste van de rij zou zijn, was nog niet te zeggen, maar het was niet twij felachtig of de Frankische koningen, de Merovingers, die nu reeds tot schijnkoningen, rois fainéants, waren gedaald, zouden eenmaal aan dit machtige geslacht den troon moeten ruimen. De Frankische koningen waren steeds bezield door de begeerte hun heerschappij naar het Noorden uit te breiden en de bewoners dier streken het Christendom te brengen. En zoo was het dan gebeurd dat koning Dagobert I te Utrecht vasten voet had gekregen en onder zijn bescherming de kapel van Sint-Thomas was gesticht. De zachtzinnige Friesche koning Adgil die oogluikend de prediking van het Christendom toe liet, was gestorven omstreeks den tijd dat Pepijn van Herstal, de zoon van Begghe, Pepijn van Landens dochter, in het rijk der Franken tot de hoogste macht kwam. En bij Adgils dood was hij, Radboud, zijn vader opgevolgd, vast besloten den voortgang der Franken naar het Noorden te stuiten. Het stond tusschen hem en Pepijn van Herstal. Hij liet de kapel te Utrecht verwoesten en de predikers ver drijven, hij zag uit naar bondgenooten om Pepijn een slag toe te brengen. Hij vond zulk een bondgenoot in graaf Everard van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2