Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND Ingezonden. TWEEDE OPROEP. Apremont, het Bois-le-Prêtre en bij Fontenelle, waar de Duitschers zich beperkten tot het tweemaal bombar deeren der verloren stellingen. Het aantal Duitschers, dat in de gevechten van 8 Juli werd gevangen genomen, bedraagt 881, onder wie 21 officieren. Fransche vliegers wierpen bommen op de stations van Arnaville en Bayon- nlle, terwijl 22 bommen en 1000 pijlen werdeD geworpen op de militaire kam pementen van Norroy. Het Fransche communiqué van gis teren maakt melding van een mislukten aanval der Duitschers op een steun punt op den rechter IJseroever. In den avond van Zaterdag sloegen de Engelsche troepen een aanval der Duitschers af, die aanvankelijk vasten voet wisten te krijgen in eenige ge deelten der voorste loopgraven, maar er weder werden uitgeworpen. In de streek ten Nooiden van Atrecht zuiverden de Franschen de laatste ge deelten loopgraaf, waar de Duitschers nog stand hielden, van vijanden. Het betreft hier de linie, welke de Fran schen op 8 Juli veroverden. Ten Noorden van het station van Atrecht is een tegenaanval der Duit schers in den nacht van 10 op 11 Juni afgeslagen. De beschieting met artillerie van de Duitsche schanswerken voor Fricourt, in de streek van Albert, blijkt resul taten te hebben opgeleverd. Een bij verrassing uitgevoerde aan val stelde de Franschen in Champagne in het bezit van een Duitschen luister post, waarvan de bezettende manschap pen gedood of verdreven werden. In de Maasstreek is het artillerievuur der Duitschers voornamelijk op Cbam- pigny gericht. Bijzonder hevig kanonvuur wordt uit destreek van Nieuwpoort, in den sector der Aisne, het Bois Ie Prêtre en bij de brug van Moncel gemeld. Bij 't opmaken van den op 8 Juli bij Fontenelle gemaakten buit bleek, dat de Duitschers in onze handen hebben gelaten: 1 kanon van 37 m.M., 4 machinegeweren, 2 mijnwerpers, een zeer groote hoeveelheid geweren en munitie, een zuurstofapparaat tegen de uitwerking van stikstoffen, een opslag plaats van handgranaten en patronen van verschillende modellen. Een Fransche vlieger schoot in den ochtend van 11 Juli, in de omstreken van Altkirch een Duitsche nAviatika neer, die achter de Fransche linies omlaag stortte. Het Duitsche communiqué van giste ren vertolkt deze gebeurtenissen als volgt: Ten noorden van Yperen herhaalden de Engelschen hun poging, om zich van onze stelling aan bet kanaal meester te maken. Hun aanval mislukte met aanzienlijke verliezen. Noordelijk van den straatweg van Souchez naar Ablain ondernamen de Franschen een aanval, die op een tegenaanval van Duitsche zijde stiet. De gevechten duren voort. Een plaatselijke aanval der Fran schen op Fricourt, ten oosten van Albert, werd afgeslagen. In het Buis le Prêtre mislukte een aanval van den vijand, die door heftig artillerievuur was ingeleid, dicht voor onze nieuwe stellingen, met aanzien lijke verliezen voor den vijand. Een aanval op de Duitsche stellingen ten oosten en ten zuidoosten van Son- dernach, ten zuidwesten van Munster in den Elzas, mislukte. Ten paleize Kneuterdijk te 's Gra- venbage werd Zaterdagmiddag de rid derdag gehouden der Commanderij Nederland van de Johanniterorde, onder leiding van Z. K. H. den Prins. Alvorens de vergadering te openen, sprak Z. K. H. een kort gebed uit. Daarna opende Z. K. H. den 6en ridderdag, dank betuigende aan het eerelid, H. M. de Koningin, voor de gelegenheid den ridderdag in deze zaal te houden. Medegedeeld werd, dat de geld middelen niet hadden geleden en de begrooting vastgesteld op f0500. Voor de inrichting van de Doonvertb zal nog een f 1000 noodig zijn. Ten gevolge verschillende overeen komsten zijn in eenige plaatsen des lands in totaal 350 bedden beschik baar voor verpleging van zieken en gewonden. De buitengewone kosten voor de inrichting van noodhospitalen, ad pl.m. f3200, werden geheel be streden uit extra-bijdragen der leden. Voorts geeft het verslag een uit voerig overzicht van den arbeid der Johanniterorde en der ridders in ver band met de mobilisatie en de komst der Belgische vluchtelingen. De buitengewone gezant bij het Vaticaan. De »Staatscouranti van Maandag avond bevat de benoeming van Mr. L. H. W. Regout tot tijdelijk buitengewoon gezant bij het Vaticaan. Het lid der Eerste Kamer, Mr. L. H. W. Regout, oud-Minister van Waterstaat, die thans benoemd is tot tijdelijk Nederlaudscb gezant bij den Paus, geldt in parle mentaire kringen als een persoonlijk heid van erkende bekwaamheid. Be gaafd spreker als hij is, beeft bij bij herhaling zoowel in, als buiten het parlement, in zijne scherp omlijnde, maar toch steeds in bijzonder boffe- lijken vorm gegoten, welverzorgde redevoeringen, blijk gegeven van zijn uitgebreide kennis, niet slechts op meer speciaal technisch en industrieel gebied van ingenieur en groot-industrieel, maar ook op juridisch terrein. De benoemde tijdelijke gezant is een man in de volle kracht des levens. Hij is de zoon van wijlen betEersteKamerlid H. G. L. Regout, die in 1904, na de Kamerontbinding, niet meer voor eene afvaardiging naar ons Hoogerhuis in aanmerking wenschte te komen. Mr. Regout werd den 27sten October 1861 te Maastricht geboren, bezocht het Gymnasium aldaar en promoveerde op 22-jarigen leeftijd als civiel-ingenieur aan de Leuvensche Universiteit. Na zijne promotie vestigde bij zich weder in de hoofdplaats van Limburg, waar de familie Regout hare bekende groote industrieele ondernemingen gevestigd heeft. Intusschen gevoelde de heer Regout zich ook aangetrokken tot de rechtsgeleerde studiën en nadat hij een jaar te voren was gekozen tot Statenlid van Limburg, promoveerde hij in 1896 tot doctor in de rechten aan de Ge meentelijke Hoogeschool te Amsterdam, opeen proefschrift,getiteld «arbeiders- verzekeringï, het vraagstuk, waarvan hij later als Kamerlid en als Minister blijk gaf bijzondere studie te hebben gemaakt. Na nog eerst in 1898 te zijn ge kozen tot lid van Gedeputeerde Staten in Limburg, werd hij later door dit gewest afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Toen daarop in 1909, ten gevolge van bet overlijden van den heer Bevers, de zetel van den Minis ter van Waterstaat open kwam in het kabinet Heemskerk, waarvan mr. E. Regout, zijn broeder, reeds deel uitmaakte als Minister van Justitie, werd aan mr. L. Regout, ter voor ziening in die vacature, eene plaats achter de groene tafel ingeruimd. Kort na het aftreden in 1913 van het ministerie-Heemskerk, werd mr. L. Regout andermaal, thans door de Staten van Noord-Brabant afgevaar digd naar de Eerste Kamer. Door zijne benoeming bij het Vati caan verliest de rechterzijde in 't algemeen en de katholieke fractie in 't bijzonder, in dat deel onzer volks vertegenwoordiging een pleitbezorger van groote begaafdheid en van erkend gezag op menig gebied. Mr. Regout vertoeft op het oogen- blik op zijn buiten le Meerssen, maar wordt dezer dagen te 's Gravenhage verwacht, tot het houden van eenige voorbereidende besprekingen. Omtrent het tijdstip van zijn vertrek naar zijn post staat nog niets vast. Men ver wacht dat daarmee nog wel een drie- of viertal weken zal gemoeid zijn. (N. v. d. D Bij Kon. Besl. is onder intrek king van het Kon. Besl. van 24 Aug. 1914 No. 15 voor zooveel betreft den gep. le luit. der Artillerie A. M. Kerk- kamp van het leger in Ned.-Indië. voornoemden gep. le luit. benoemd tot reserve-kapitein der Artillerie. Alhier overleed de heer W. G. A C Christan, gepensioneerd generaal- majoor bij het Ned. Indische leger. Zijn stoffelijk overschot zal morgen op de algemeene begraafplaats ter aarde worden besteld. Te Dordrecht wordt van regee- ringswege gevestigd een internaat voor aspirant-adelborsten, aan het hoofd waarvan wordt gesteld de heer G. J. Buys, voormalig directeur der H. B. S. alhier. De lessen aan de hoefdsmid- school zullen eerstdaagsch worden hei vat. Voorloopig zullen alleen mili ciens of vrijwilligers der bereden wapens tot het volgen van den cur sus worden toegelaten. Bij de door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden ge houden examens verwierven het Mer- curius-diploma voor boekhouden o.a. de heeren J A. Aalderink en C. Vlaan deren, dat voor Fransche Handels correspondentie de heer G. J. Jansen en dat voor Engelsche Handelscor respondentie mejuffrouw R. Quérido. Hedenavond zal de beer Witte- maas, advocaat te Antwerpen in de Theosofische Loge alhier eene voor dracht houden over iLes bases ratio- nelles de la Théosophie*. Het tuinconcert op het terras van tAmicitia", dat de vorige week om het ongunstige weder moest wor den uitgesteld, zal nu morgen-(Don derdag) avond plaats hebben. Sedert Zaterdag wordt bier te vergeefsch gewacht op het orgel, dat door de R K. vereeniging ter ver betering van den Volkszang in het bisdom Utrecht, in de verschillende gemeenten wordt rondgezonden. J.l. Maandagavond zou eene demonstratie op »den Hof" gegeven worden. Ons marktplein was stampvol met zang- lustigen, waaronder verscheidene auto riteiten. Maar wat er kwam het orgel niet, maar wel een fiksche don derbui, die menigeen een nat pak bezorgde. Door de rijkspolitie is bij een viertal aan den Leusderweg wonende per sonen beslag gelegd op een partij rood koperen banden en koppen van brisant-granaten, afkomstig van ge houden schietoefeningen der artillerie op de Leusderheide. In aansluiting aan vroegere be richten wordt ons gemeld, dat de 5 pCt. leening, groot f 500,000 der gemeente Amersfoort door tusscben- komst van de Unie-Bank voor Neder land en Koloniën, in samenwerking met de firma Patijn, van Notten en Co., is genomen door het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Bur gerlijke Ambtenaren tegen overgave van een schuldbekentenis en legen een koers van 97.511 pCt. netto voor de gemeente. Hbld. De Burgemeester houdt heden en Zaterdag geen spreekuur. De beer J. C. van der Linde komt als No. 1 voor op de voordracht voor benoeming van leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. voor meisjes te Utrecht. Bij hel admissie-examen voor het Gymnasium zijn toegelaten tot kl. I: D. Birnie (Amersfoort), W. J. Bij- leveld (id.), W. O. Diemer (Gameren), Ba. E. van Essen (Veenendaal), H. H. J. M. Fortmann (Amersfoort), P. J. Giskes Hzn. (Seminarium), P. Brown Gorsira (West-Indie), H. P. van Ha- selen (Amersfoort) voorw., J. F. van Haselen (id.), A. R. Heyligers (Semi narium), P. G. van den Hooff (Amers foort), La. Fa. E. Kruisinga (id.), Ca. Aa. Ca. Nardten (id.), D. W. H. Patijn (den Haag), Ma. Ja. Peyrot (Amersfoort), Ha. Aa. Prins (id.), Ma. Ma. van Randwijck (id.), J. H. Scheltema de Heere (id.), Wa. Ja. Ca. van Vollenboven (id.), A. H. de Klerck (Veenendaal). Tot kl. II: C. E. L. Naidten (Amers foort) voorw. Tot kl. Ill: W. A. Struick (Semi narium). Tot kl. V: E van Collem (Amster dam). Tot kl. VI: A. C. Warnsinck (Om men) voorw., W. Wijga (Amsterdam) voorw. V. P. N. Onder voorzitterschap van den heer Krook werd Maandagavond in caféOtte een Buitengewone Algemeene Ver gadering gehouden. Aanwezig even 20 ieden. Na opening heette de voorzitter allen welkom en bracht artikel 9 van de Statuten in behandeling. Dit ge- heele artikel werd aangenomen met een kleine wijzigingn.l. Personen, in bezoldigden dienst der onderafdeeling, kunnen noch lid, noch bestuurslid zijn, werd na lange discussie veranderd in Personen, enz. kunnen geen bestuurs lid zijn. Medegedeeld werd, dat de zaak hard vooruit gaat en vergrooting behoeft. De administrateur kon het werk alleen niet meer af, waarom het Bestuur van plan is den heer Nierop tot Directeur te benoemen. Dan kan de zaak een groote vlucht nemen. Een der aanwezigen merkte op, dat dit veel geld zal kosten en vroeg of het niet anders kon, met minder kosten. Hij wilde liever de voederprijzen wat lager stellen, evenals de contributie. Ook bad de vergadering nu niet moeten plaats hebben midden in de hooibouw. De voorzitter zeide, dat het nu de juiste tijd was. Een ander lid merkte op, gehoord te hebben, dat de Vereeniging geld op neemt van de Middenstands Crediet- bank en vroeg of hier niet een te hooge rente moet worden betaald. Hij had gehoord, dat het zoo tegen de 10 pCt. liep. De voorzitter zei, dat er 6 pCt. gegeven werd. Ingekomen was een verzoek tot aan sluiting bij den N. A. V. Raad, tegen f 2.50 contributie. Dit werd aangenomen. Dan deelde de voorzitter nog mede, dat de boeken door een accountant zijn nagezien en in orde bevonden. Hierna sluiting. Ter kaasmarkt van Maandag 12 Juli j.l. werden aangevoerd 48 wagens, waarop 10800 K.G. kaas. Alles werd vlot verkocht tegen f 43.a f 47.50, gestempelde tegen f48.50 per 50 K G. Toen het Koninklijk Nationaal Steun comité. den 22en Augustus 1914, kort na zijne oprichting zich tot het Neder- landsche Volk richtte, om de gelden te vragen noodzakelijk voor de ver vulling zijner taak, is het in de ver wachting op de offervaardigheid zijner landgenooten niet teleurgesteld. Aan zienlijke bedragen konden elke week door den Penningmeester verantwoord worden. Dank zij in het bijzonder ook de hooge giften, die ons Comité uit Insulinde bereikten, kon dit tot heden voldoen aan de taliijke aanvragen om financieels hulp die van alle zij den inkwamen. Thans na 10 maanden werkzaam heid, ziju de geldmiddelen uitgeput. Wel is de economische toestand des lands na bet uitbreken der crisis niet onbelangrijk verbeterd; wel zijn uit den aard der zaak tal van uitgaven, die het gezin van den werklooze des winters drukken, in den zomer niet noodig, maar toch zijn de eischeD, die ook thans nog aan de kas van het Koninklijk Nationaal Steuncomité ge steld worden, zeer vele; zelfs in deze zomermaanden moet dit wekelijks f SO OOO uitgeven. Zullen dank zij het Rijkssubsidie, waarover het Konink lijk Nationaal Steuncomité krachtens een pas aangenomen wet, de beschik king heeft, in den eersten tijd geen ernstige financieële zorgen zijne be- stuurderen drukken, toch meenen deze thans opnieuw een beroep op de offer vaardigheid hunner landgenooten te mogen doen. Met alle waardeering voor den ont vangen geldelijken steun, zou het voor ben toch zulk een groote voldoening zijn, indien dit subsidie slechts in ge ringe mate zou behoeven te worden gebruikt! Niet alleen dat dit een verheffend bewijs zou zijn van den gemeenschaps zin der betergestelden, een krachtig teeken van de eensgezindheid onzer riatie. maar tevens zou dan de schat kist, aan welke toch in deze dagen zulke zware eischen gesteld worden, niet worden belast. In het bijzonder doen de onderge- teekenden een beroep op de offer vaardigheid van zoo menig industri eel, die, dank zij de hulp van het Koninklijk Nationaal Steuncomité of van een zijner organen, zijn bedrijf heeft kunnen voortzetten op de land- bewonderende blikken had toegeworpen, kon zij dus geen recht- streeksch antwoord geven. .Werkelijk, gij moet een beetje minder terugstootend tegenover hem worden. Hij kan toch niet helpen dat gij met vrees de komst van Grimoald tegemoet ziet. Hij behoeft toch niet te deelen in de ongenade, die zijn meester zich van u op den hals heeft gehaald?" .Grimoald, Grimoald," barstte Theudesinde los. .Spreek toch niet van hem. Ik verga van schaamte en toorn als ik aan hem denk. Dat hij hier onder mijn oogen zal durven komen en mij opeischen, oh, was ik toch een man." ,Een man?" ,Ja om mijzelve te verdedigen, nu niemand hier den moed toe schijnt te hebben." .Houdt toch op met dien dwazen praat," hernam Radboud boos. ,Een man. Gij weet zeer goed dat onze vader de mannelijkste man is die er bestaat. Gij weet dat hij een even teeder vader voor u is als dat hij een dapper en bekwaam legeraanvoerder is. Gij weet, dat ik, uw broeder, alles voor u over heb en dat het mij niet aan moed ontbreekt. Te Dorestadt heb ik evenals zoo- velen van ons volk in den strijd, hoewel wij den slag verloren, toch den vijand achting weten in te boezemen. Gij weet evenwel, dat wij op het oogenblik niet tegen de Franken zijn opgewassen, zij zijn veel talrijker dan wij, beter bewapend en Pepijn van HerBtal is de grootste veldheer van zijn tijd. Hij doet ons een schitterend aanbod. Gij zult zoo goed als koningin der Neustriërs worden." .Koningin! Is Grimoald nu al koning der Franken?" .In naam neen, feitelijk wel, tenminste van de Neustriërs. Wat zijn do Merovingische koningen anders dan poppen. Onbeperkt heerschen de hofmeiers. Soms plaatsen zij een knaap op den troon, 8om8 staat die troon jaren leeg, totdat het hun weer gelegen komt den een of anderen nakomeling van Clovis tot de schijn- waardigheid te verheffen. Zij steken hem dan in het purper, geven hem te kennen dat hij zijn haren lang moet laten groeien, verschaffen hem een bescheiden stuk grond en een klein aantal bedienden. Zijn rol bepaalt zich dan met gezanten te ontvangen, die weten dat hij toch slechts koning in naam is, en in een wagen bespannen met ossen elk jaar naar het Maartveld te rijden, waar hij schijnbaar als koning troont, maar in werkelijkheid alle besluiten genomen worden zonder hem. Neen, sedert het geslacht van Pepijn van Landen de waardigheid van hofmeier bemachtigde, zijn hij en zijn nakomelingen de koningen der Franken. Het tijdstip is misschien niet verre dat zij met die schijnvertooniDg zullen breken, de rois fainéants voor goed zullen afschaffen en zich tot koningen der Franken doen uitroepen. Werkelijk Theude, als gij Grimoald kondt huwen, en Grimoald is zooals Ragenfried en de abt zeggen een allerbeminnelijkst mensch, dan zoudt gij de koningin van Neustrië zijn en de vrede tusschen Franken en Friezen zou voor jaren bevestigd wezen." „Zoo prijzen Ragenfried en de abt Grimoald zoo?" vroeg Theude sinde. „En wat zegt Dodo van hem?" „Dodo schijnt liever niet over hem te spreken. Hij is in allen gevalle niet zoo met hem ingenomen als de beide anderen," antwoordde Radboud die moeite had een schelmschen blik te onderdrukken. „Gij hebt dus niet de minste reden Dodo zoo terug te stooten, hij zal u stellig Grimoald niet aanbevelen." „Waarom niet?" vroeg Theudesinde levendig. „Hm, ja, dat weet ik niet"antwoordde Radboud lang zaam. „Misschien wel „Misschien wel, wat?" vroeg Theudesinde. „Nu zusje, wees nu niet zoo nieuwsgierig. Denk daar maar eens over na. Zoudt gij denken datik mij zou haasten Adallinde iemand aan te bevelen." Radboud barstte in een lach uit, draaide zich om en verliet snel te kamer. Theudesinde stond een oogenblik half verbaasd, half verschrikt rond te staren. Wat meende Radboud? Dacht hij dat Dodo verliefd op haar was. Zij wist niet of zij boos moest wezen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2