NESTLE FAR IN E LACTEE Plaatselijk Nieuws. RECLAME. (KINDERmEBL) In t*d»r* h#t 5#,t# Voedingsmiddel Apotheek of "^drogisterij Voor Kinderen Woensdagavond bield mr. Witte mans advocaat te Antwerpen een lezing over »Les bases rationelles de la Theo softe" in het gebouw van de Tbéoso- fische Vereeniging aan de Wilhelmina- straat. Aanwezig waren veel Belgische offi cieren met hun dames. In een uitge werkt betoog geeft spreker de grond waarheden van de theosofie, en ver gelijkt deze met het Spiritisme. Verder betoogt spreker, dat er geen wetenschap is, of de tbéosofie ver klaart ze. Van de gelegenheid vragen te stel- maakten een viertal aanwezigen ge bruik. Op de algemeene begraafplaats was Donderdag een groote menigte opgekomen tot bijwoning der ter aardebestelling van het stollelijk hulsel van den beer W. O. A. C. Christan, in leven Generaal-Majoor bij het Ned. Indische leger. In den stoet werden o.a. opgemerkt familieleden, vele vrienden en ver eerders, de majoors Tuinenberg en Lulofs, dragers van bet Lombokkruis, en een deputatie van den Bond van Oud.-onderofficieren uit Utrecht. De baar was gedekt door een 14-tal kransen van zijn nabestaanden en vele vrienden. Nadat de kist in de groeve was neergelaten werd het woord gevoerd door den heer v. Wintershoven, ge pensioneerd luit. kolonel O. I. leger. De dag van heden, zei spreker, legt ons den treurigen plicht op het stollelijk overschot van onzen vriend en kame raad Christan, in leveD Generaal- Majoor der Infanterie in Indië, ter aarde te bestellen. Op 61-jarigen leef tijd ontrukto de dood bem aan vrouw en kinderen, aan bloedverwanten en vrienden, 't Leven is als gras, heeft een groot dichter gezegd. Verliezen vrouw en kinderen in hem een echt genoot en vader, wij verliezen in hem een hoogstaande vriend. Wat Christan geweest is? Zij, die met hem gediend hebben, weten het. Zij, die hem wen- schen te kennen, vinden dit in de legergescbiedenis van 1874—1908. De naam Christan wordt er met eere ver meld. Hjj was een der bekwaamste leiders der troepen. Dat hij ook een bekwaam politicus was, toonde hij op Atjeh, Borneo, Lombok en Djambi Zijn vijanden waien de benijders van zijn krijgsgeluk en van zijn bekwaam heden. Christan! Brave kameraad, in onze harten zult ge voortleven. Rust in vrede. Hierna trad dr. de Rochemont naar voren en sprak: Christan! Ge hebt het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld. Ge zijt overgegaan naar betere gewesten, 't Past me niet u te be klagen of te betreuren. Het leven is afgewikkeldfen aan alle eischen, die het kon stellen, is voldaan. Ik zou niet in uw geest spreken, als ik u op hemelde over uw heldendaden. Uw naam had in 't Indische leger een buitengewoon goeden klank. In expe dities deed ge meer dan uw plicht Als jong officier verwierft ge reeds de militaire Willemsorde 4e klas. Voor uw heldendaden in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo de eere sabel van Koning Willem III, op Lombok het ridderkruis van de mii. Willemsorde 3e klas en in hoogeren rang nog meer onderscheidingen, waarbij het Ridderkruis vandenNederl. Leeuw. Als eenvoudig, liefhebbend huisva der heb jk u gekend. Brave kameraad! wij allen zullen u nooit vergeten. Een broeder van den overledene dankte namens de weduwe en de kin dereu voor de hartelijke woorden en de betoonde belangstelling. Door den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, is het beroep van den raad der ge meente Amersfoort tegen het besluit van Gedeputeeide Staten van Utrecht van 28 September 1914, waarbij goed keuring is onthouden aan het besluit van dien raad van 1 September 1914 tot vaststelling van een verordening regelende het bebouwen van be paald aangewezen gronden onge grond verklaard uit overweging dat de eisch van een minimum huurwaarde geen zakelijken maatstaf biedt vooi de wijze waarop de woningen moeten worden gebouwd en ingericht en dat op dezen grond de ingevolge art. 7 der Woningwet vereischte goedkeuring aan de verordening behoort te worden onthouden. In de Remonstrantsche kerk zal Zondagochtend voorgaan dr. A. C. de Regt, uit Alkmaar; in de Doopsge zinde kerk, ds. Ten Cate. Bij de Christ. Gereformeerde Kerk alhier is beroepen de heer J. Tolsma, cand. te 's Gravenhage. Het Gemeentebestuur besloot de gewoon voorkomende schilderswerk zaamheden in eigen beheer te doen uitvoeren en daarvoor bij de afdeeling Publieke Werken eenige schilders aan te stellen. Voorloopig zal de aanstelling tijdelijk geschieden. De beer E. Muys J.Lzn., werk zaam ter Gemeente-secretarie van Leusden en Stoutenburg, is met alge meene stemmen benoemd tot Ge meente-secretaris van Hoogland. Het Bestuur der Middelbare Handelsdagschool heeft als no. 1 ge plaatst op de voordracht ter benoeming tot leeraar in Wiskunde en Boekhouden den heer W. Speerstra, te Leeuwarden. Tengevolge van de vele aan vragen om met den nieuwen cursus alsnog de lessen aan de Middelbare Handelsdagschool te raogeu volgen, zal begin September een tweede toe- latings-examen worden afgenomen. De Amersfoortscbe afdeeling van den Kegelbond behaalde op het te Utrecht gehouden Nationaal Kegel- concours met 302 bouten den 8en prijs. Morgen speelt de A. Z. P. C. alhier tegen nde Maas" uit Rotterdam. Ter afwisseling zal een wedstrijd in gekleed snelzwemmen door dames ge houden worden. Naar men ons mededeelt is de dader van de inbraak in de ambachts school ontdekt en moet hij een jongen van nKinderzorga zijn. Middelbare Handelsdagschoot. Aan het einde van den cursus 1914-15 zijn bevorderd tot a klasse II M. J. W. v. Dijk, J. Br. Gorsira, J. Houbaer, J. D. de Jong, L. v. Nim wegen, Tb. J L. Ruijs. C Scholte, J. C. Watervis en J. Beek, allen te Amersfoort; A. Banning, H. J. Visser, G. v. Wessel, T. Chr. van der Woord, J. Hasselaar, W. Langelaar en W. v. Vulpen, allen te Baarn; Julie Biele- veld en M. N. Henny, beiden te Hil versum W. van der WalteBussum; C. J. Bogaert en C. v. Scherpenzeel, beiden te Zeist; J. E. v. Coevorden en J. de Weert, beiden te Nijkerk; M. L. Kleijn te Woudenberg en E. v. Leeuweren te Scherpenzeel. Niet bevorderd2 leerlingen. b. tot Klasse III: C. C. H. v. Doorn, W. Tj. M. W. H. v. Dijk, J. C. C. B. v. Dijk, J. v. Eys, J. G. Hogervorst, J. v. Huijzen, J. te Kulve, W. Huijs- kamp, G. van Ooik, J. v. Noordt, M. J. Rinte), W. J. Siedenburg, Anna Vermolen, D. Vonk, E. Wagenaar en W. Wildeman, allen te Amersfoort; Anna Bijker te Ermelo; J. EIberts te Soest! C. Kasteleyn te Soesterberg; D. van Hamersveld te BaarnP. A. J. B. Vos ta Veenendaal; K. van Boeijen te Putten; E. de Bruin en Maria v. d. Kolk, allen te Hilversum; J. F. Kleijn te Bussum; D. C. van Voorst te Woudenberg; F. de Boer en W. v. d. Bunt te Zeist. Voorwaardelijk: J. Franck, H. J. Graansma en G. W. van Goor te Amersfoort; N. Pappie te Hilversum. Niet bevorderd: 11 leerlingen. c. tot klasse IVW. van Buuren, W. van Es, Anna Faber, N. de Haan, H. F. Koster, Jo. Kuijters, J. L. A. Riem-Vis, Jo. Wijk en E. Urbacb, allen te Amersfoort; L. Bogeman, F. Herman de Groot, S. v. d. Kop, M. v. Kreveld, P. Manten en W. Volmer, allen te Hilversum; Koosje v. d. Bovenkamp te Veenendaal; J. Renes te Scherpenzeel. Voorwaardelijk: E. J. van Dijk en Meta Hoogewoud te Amersfoort. Niet berorderd4 leerlingen. Aan het eindexamen werd deel genomen door 10 kandidaten, die allen slaagden. Geslaagd zijnMiek van Eek, P. van Goor, J. H. Goote, L. B. de Groot, G. van Hazelen, H. Hogervorst, Suze Klasser en Ph. Rintel, allen te Amers foort Dé Helling te Harderwijk en Lize Kuyken te Baarn. Nieuwe Postbeatelling voor Amersfoort. Men meldt ons van 't Postkantoor, dat met ingang van Maandag 19 Juli een tweede postbestelling wordt inge voerd en wel 's middags ongeveer kwart voor ééneo. Laatste buslichting voor die bestelling 's middags half één. Wij kunnen deze maatregel niet anders dan van harte toejuicbeD, daar ze ook vooral den handel ten goede zal komen. Hoogland. Woensdag 14 Juli is onzé nieuwe Burgemeester, de Hoog- welgeb. Heer Baron van Tuyll van Serooskerken plechtig geïnstalleerd. 's Namiddags te drie uur vertrok ZEdelachtb. met de Barones uit zijn kasteel, Huize Coelborst, en werd bij zijn aankomst bij het Raadhuis op gewacht door een blijde menigte en een jubelende kinderschaar. In de Raadzaal werd ZEdelachtb. ontvangen door den waarnemenden Burgemeester en den Gemeenteraad, de autoriteiten en notabelen uit ons dorp. De waar nemende Burgemeester, de heer G. Schoonderwoerd wenschte den nieuwen Burgemeester en de gemeente geluk met deze benoeming en hing ZEdel achtb. het teeken zijner waardigheid, voorzien van een nieuwen ketting, een geschenk van de gemeente, om den hals. Onze nieuwe Burgemeester nam nu hel woord en verklaarde, dat hij zeer ingenomen was met deze benoe ming en hoopte, dat hij onder Gods zegen veel zou kunnen verrichten in het belang der gemeente Hierna werd ZEdelachtb. nog door verschillende autoriteiten toegesproken en gefeliciteerd. Nu begaven de Burgemeester en Mevrouw zich naar buiten en hier werd eerst door bet dochtertje van den heer Te Lintelo een bouquet aangeboden. De kinderen van alle scholen zongen nu een feestlied en hierna werd ZEdel achtb. tsegesproken door het oudste lid van het onderwijzend personeel, den Heer Bremer en werden de Eerw. Zusters, de onderwijzeressen en de onderwijzers aan den Burgemeester voorgesteld. Na het zingen van »Zij laven lange voor Burgemeester en Mevrouw trok de opgetogen kinderschaar naar het schoolgebouw aan Den Ham en hier wachtte de jeugd een heerlijk oothaal. Toen allen zoo heerlijk aan het smullen waren, wandelden de Burgemeester met zijne echtgenoote en de genoo- digden door de lokalen en over de speelplaats en verlustigden zich in de vreugde der kinderen. Moge onze nieuwe Burgemeester in het voetspoor treden van zijn onver- getelijken voorganger en moge het ZEdelachtb. gegeven worden lang en veel te mogen werken voor de ge meente Hoogland. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 9 tot en met 15 Juli. GeborenGeurt Hendrik Leonar- dus Valentijn, z van Geurt Hendrik van den Hoek en Lena Valentina van den Wetering. Jan, z. van Willem Karman en Neelije Manten. Laure Mary Pierrette Anna, d. van Fran- ciscus Maria Carolus Seeger en Louise Anna Mets. Helena Agatha, d. van Willem Kraan en Wolmet Schagen. Johanna Gerdina, d van Johannes Ruijer en Gerdina Johanna van der Winkel. Helena, d. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman. Johan, z. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman. Klara, d. van Teunis Gerrit Waijenberg en Alberta Maria Klara Kampman. Antonia, d. van Gerardus van de Beek en Willerntjna Paulina van Bever. Hendrik Pieter, z. van Hendrikus Johannes Leonardus Schickendantz en Hendrika Geertruida van der Linde. Karei, z. van Andries van der Last en Maria Verhoef. Bernardina Josephina, d. van Johannes Jansen en Cornelia Johanna Vial. Aaltje, d. van Roelof van den Burg en Heintje Berkloo. Gerardus Jacobus, z. van Rijk Marcus en Hendrikje Wulfsen. Jacob, z. van Christiaan Esveldt en Alida Huberta Petronella van Biezen. Petronella, d. van Bernardus Hen drikus Helmerhorst en Cornelia Alijda de Groot. Gijsberla Maria Annie, d. van Gerardus Lambertus Kortbeek en Agnes van Valkenhoef. Hen drika Petronella, d. van Hendrik Pie ter Avenarius en Jacoba Hendrica Wilhelmina Houtzager. Ondertrouwd: Hendrik Oostrik en Anna Maria de Broijn. Getrouwd: Gerrit Antoon van Zwol en Alijda van Kolfscbooten. Overleden Jantje Schuiling, 70 j echtg. van Casper Koning. Leven loos aangegeven kind van het vrou welijk geslacht. Henriette Josephine Caroline van Sonsbeek, 46 j., ong. Peel van der Heiden, 77j..ecbtg. van Adriana Clasina Kleiman. Willem Gerardus Antonius Clasinus Christan, 61 j., echtg. van Maria Kathrina Elisabeth Broers. Alijda Jacoba Putman, 73 jwed. van Gerardus Coenen. Engelberta Hermana Kool man, 53 j., ong. Woudenberg. Gehuwd: Jan van Ginkel en Janna van de Vis. Hendrik van Ginkel en Errisje van Kolfschoten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8l1/* en des avonds van 6'/i 7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—1ure. Ingeschreven weren op 15 Juli 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 boekdrukker. 1 bootwerker. 3 grondwerker. 1 kantoorbediende. 2 letterzetter. 1 lootgieter. 1 loopknecht. 26 los werkman. 1 bankwerker. 1 magazijnkneebt. 4 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 1 naaister. 10 schilder. 1 schoenmaker. 10 sjouwer. 4 stucadoor. 1 straatmaker. 5 timmerman. 5 tuinman. 6 veldarbeider. 2 voeger. 3 voerman. 1 werkster. 1 winkelbediendo. 1 wagenmaker. LI. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 behanger. 1 broodbakker. 1 kruideniersbediende. 1 loodgieter. 1 wagenmaker. 1 zager. 1 zetter-drukker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis teleph. 874. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 16 Juli aan gevoerd 62074 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f5 65 tot f6.40. Eendeneieren f5.55 tot f5.80. Parelhoeneieren f5. Kalkoeneleren f 6.50. Jonge hanen golden f 0.40f 0.42 per kilo. RECLAME. Rugpijn is nierpijn. Iemand mei gezonde nieren zou haast ver geten, dat hij een rug heefl, maar z(j, die een nieraandoening hebben, zijn altijd lijdend. Zjj staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer z(j zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de len denen. Hetzelfde 's avonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Z(j liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere verschijnselen van een nieraan doening, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolktheid, brande- righeia van het water, bezinksel. Nierzand, jicht, rheumatiek, ontsteking der blaas, niersteen (nierkoliek), zijn andere gevolgen van hetyer- waarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dieifen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Zij her stellen deze organen en bewerkeb, dat zij het bloed behoorlijk filtreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Amersfoort verkrijgt: bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt lranco na ontv. v. postwissel 4 f 4.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 32 blijven of aan de kust dan met anderen met vele schepen op de walvischvangst te gaan. Is hij echter niet bevreesd dan zal hij zeggen, dat hij met anderen op de walvischjacht gaat om de baleinen en om van de huid sterke reepen te maken die als touwen zijn te gebruiken. En de zeeman weet te vertellen dat hij zijn schip bestijgt en dan over de zee vaart om de voor werpen die hij bij zich heeft te verkoopen en andere, welke in die landen thuis behooren te koopen. Somtijds met gevaar schipbreuk te lijden en om te komen. Wordt hem gevraagd wat hij aan brengt dan is het: huiden, zijde, juweelen, goud, kleedingstukken, wijn, olie, ivoor, koper, tin, zilver enzoovoorts. Vraagt de ander hem of hij de dingen even duur verkoopt als hij ze inkoopt, dan antwoordt hij als een goed zakenman en trouw huisvader: Neen ik verkoop ze hier duurder teneinde eenig voordeel te hebben en in staat te zijn mijzelven, vrouw en kinderen te onderhouden." Dodo schoot in een lach. „U weet het prinses," zei hij, „u hebt die gesprekken goed afgeluisterd. Waarlijk zoo zijn zij, bij ons even goed als hier in Friesland. Ik mag die eenvoudige lieden zoo gaarne hooren praten, er is zooveel waars in en zij kunnen soms zoo echt eigenaardig, gemoedelijk voor den dag komen." Theudesindo keek hem in het vriendelijk, knap gelaat en maakte dadelijk weder de opmerking welk een aardige verstandige oogen hij had en welk een aangename glimlach om zijn lippen speelde. Zij waren nu zonder het te bemerken reeds op de binnenplaats aangekomen. „Daar zijn wij weder thuis," zei Dodo, „ik dank u prinses voor de eer mij door uw gezelschap bewezen. De tijd is omge vlogen." Hij boog en stapte snel de trap op die naar de groote zaal leidde. Hij trof den koning en den abt in druk gesprek aan. „Ja," zeide Radboud, „begrijp, het is voor mij een moeilijk geval. Zeker. Friesland is een welvarend land en gaat hard vooruit. Gedurig komen er nieuwe plaatsen bij. Wij hebben nu Medem- blik gesticht, even vroeger Dokkum, Stavoren. Dorestadt, Utrecht mogen zich in grooten bloei verheugen. Flardingha en Leithen, in Maasland en Rijnland worden steeds aanzienlijker. Landbouw en veeteelt bloeien. De handel neemt steeds in uitbreiding toe. Ik beheersch de monden van Rijn, Maas en Schelde. De Duitsche kooplieden, die den Rijn afkomen, betalen mij tol en alles wat uit Austrasië langs de Maas bomt, dus van Metz, Verdun, Luik en zooveel andere plaatsen kan niet de Noordzee bereiken zonder mij tol te hebben betaald. De kooplieden die met hun schepen te Stavoren, Flardingha, Leithen en Dokkum uit zee aankomen, betalen mij per lastinhoud van hun schip. Zij mogen hun waren vrij verkoopen, maar ik heb het recht van voorkoop. De markten te Utrecht, Tiel, Leithen en andere plaatsen betalen marktrecht. Dit alles maakt dat onze inkomsten nogal belangrijk zijn, maar toch ben ik niet rijk genoeg om den staat te voeren die Fran kische vorsten of Angelsaksische ophouden. De reden hiervan is dat Friesland zulk een duur land is. Wij leven in voortdurenden strijd met de zee. Schatten worden hier uitgegeven voor het aanleggen van dijken en zeeweringen en het maken van vlucht heuvels of terpen. Hoewel wij hier aan het hof, zooals gij ziet, ons vrijwel kunnen bewegen, beschikken wij toch niet over de schatten van andere vorstelijke hoven. Laatst hoorde ik van de prachtige geschenken die sommige vorsten elkander onderling vereeren, of de kostbare voorwerpen die den paus of anderen hooggeplaatsten geestelijken werden gezonden. Ik hoorde van tafels geheel van zilver, schenk kannen van goud met kostbaar edelgesteente ingelegd, kleederen met juweelen overdekt. Zulke weeldeartikelen blijven bij ons altijd schaarscher dan aan andere vorstelijke hoven." De abt zat aandachtig te luisteren naar de levendige opmer kingen van den koning. Dodo was zacht naar het raam geloopen en stond stil naar buiten te kijken. Toen Radboud even ophield, keek Dodo vroolijk lachend om en zeide: „Nu, het is hier in Friesland anders ook wel uit te houden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2