BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. RECLAME. niet alleen reeds verslagen, maar bovendien bankroet is. De Duitsche bankiers doen hun best om er zoo goed mogelijk door te zeilen. Cholera in Oostenrijk. Vanwege het Oostenrijksch minis terie van binnenlandsche zaken wordt bericht, dat op den 12 Juli 809 ge vallen van Aziatische cholera werden aangegeven tegen 77 op de vier vooraf gaande dagen. De ziekte verspreidt zich vooral in Galicië op onrustbarende wijze, spe ciaal onder de krijgsgevangenen. De meeste gevallen doen zich echter onder de burgerlijke bevolking voor. De autoriteiten op geneeskundig ge bied verdubbelen hun voorzorgsmaat regelen uit vrees, dat de ziekte spoedig haar weg naar bet bart van het land zal vinden, van waaruit reeds vele sporadische gevallen worden gemeld. De Duitache en Oostcnrijksche oogst. Men schrijft aan de Tel.: In de Rijnprovincie wordt tot de landbouwers een vermanend woord gericht met betrekking tot het ver zamelen van voldoende veevoeder voor den komenden winter. De klaveroogst, die zich aanvankelijk mooi liet aan zien, is op vele plaatsen in het Duitsche rijk, vooral in Oost- en Midden-Duitsch- land, tegengevallen, terwijl ook de hooioogst slechts zeer middelmatig zal zijn. De stand van de winterboekweit en winterrogge belooft een iets meer dan middelmatige opbrengst, hoewel de rogge hier en daar veel door slakken heeft geleden. Over bet geheel genomen zal dus met een middelmatigen oogst rekening gehouden moeten worden. Aangezien nu in de Rijnprovincie de hooi-opbrengst nog bet beste zal zijn, zoodat men daar waarschijnlijk meer verkrijgt dan men voor eigen gebruik noodig beeft, wordt den boeren aangeraden niet meer te verkoopen dan zij met zekerheid weten zelf niet noodig te zullen hebben, en dan nog slechts aan bet leger, opdat bet niet in verkeerde handen kome, waardoor het belang van het vaderland geschaad zoude worden. Voorts wordt er op gewezen, dat langs de wegen en voetpaden, aan de randen der velden, tegen de spoor- dammen en onder struiken en heggen gras en andere voor voeding geschikte planten groeien, waar in gewone tijden geen acht op wordt geslagen, doch die als ze met zorg verzameld wor den nog een flinke hoeveelheid veevoeder kunnen opleveren, weshalve den gemeentebesturen wordt aanbe volen, voor zoover de eigenaren geen tjjd en werkkrachten genoeg hebben, het verzamelen en eventueel bereiden tot hooi in eigen beheer te nemen. De berichten over een buitengewoon gunstigen oogst in Oostenrijk-Hongarije scbijnen, zacht uitgedrukt, overdreven te zijn. Althans aan de Kölnische Zeitung wordt uit Boedapest gemeld, dat, in antwoord op bet door een steden-congres te Boedapest verzonden verzoekschrift aan den minister-pre sident, om de maximumprijzen voor tarwe te verlagen, deze het volgende antwoordde Over den oogst zijn over dreven schattingen verspreid. Wat het herfstzaad betreft, is de oogst middel matig, voor het voorjaarszaad slecht. Ook moet in aanmerking genomen worden, dat 't binnenhalen van den oogst door gebrek aan arbeidskrachten en bespanning met gioote moeilijk beden heeft te kampen. Bij een vrij verkeer en vrijen uitvoer zouden bo vendien de prijzen zeker nog hooger zijn dan de thans vastgestelde maxi mumprijzen. Wie goud heeft, krijgt verlof. Een uit Duitschland teruggekeerd reiziger meldt, dat elk Duitsch soldaat in den laatsten tijd is meegedeeld, dat hij van twee tot zeven dagen verlot kan krijgen, als hij een of meer goud stukken voor papiergeld inwisselt Ouders, echtgenooten, aanstaanden en verwanten schrapen nu al bun goud bijeen. Dreigend Turksch munitiegebrek. De Atheensche correspondent van de «Daily Cbroniclea bevestigt het bericht van de «Roeskoje SIowoï dat de re geeringen der Midden-Europeesche mogendheden een nota voorbereiden aan Roemenië betreffende munitie zendingen voor Turkije. Decorrespon- dentverneemt uit diplomatieke kringen, dat de nota het karakter zal dragen van een ultimatum: Duitsch-Oostenrijksche troepen worden geconcentreerd aan de Roemeenscbe grens ter uitoefening van druk op de regeering. De geheele positie van bet Turksche leger op Gallipoli hangt af van de onmiddellijke ontvangst van aanzienlijke hoeveelheden munitie; anders zal de hardnekkige tegenstand spoedig moeten woiden opgegeven Volgens betrouwbare berichten uit Constantinopel kan de beschikbare voorraad nog slechts voor een veertien dagen strekken. De twee arsenalen, waarover Turkije beschikt, zijn vol strekt onvoldoende voor de behoeften. Verboden brieven en papieren. Door den Minister van Binnenl. Zaken werd bet volgend schrijven ge richt tot de Commissarissen der Ko ningin «Volgens mededeeling van den Minis ter van Buitenl. Zaken is het her haaldelijk voorgekomen, dat Neder landers bij het overschrijden van de Duitsche grens moeielijkheden onder vonden, wijl zij allerlei brieven en andere papieren als getuigschriften enz. mede willen nemen. Dit bezwaar schijnt zich inzonder heid voor te doen ten aanzien van werklieden. Ter voorkoming hiervan is het ge- wenscbt dat personen, die zich naar Duitschland begeven, bij wijze van bekendmaking door de burgemeesters opmerkzaam worden gemaakt op het verbod, om, behalve bet vereiscbte paspoort, eenig ander papier mede te nemen. Belanghebbenden kunnen bun getuigschriften en andere dergelijke onmisbare stukken steeds per post aan een der Nedeil. consulaten zen den en ze daar weder afhalen. Ik beb de eer u te verzoeken het bovenstaande ter kennis te brengen van de burgemeesters in uw provin cie en hen daarbij namens mij uit te noodigen het noodige ter zake te ver richten." Stijging der prijzen I Men schrijft uit Herveld aan den Geld. «Zoo lang de wereld heeft bestaan, zijn de paarden niet zoo duur ge weest," boordeu wij dezer dagen een groot paardenfokker zeggen. 't Is dan ook enorm, de prijzen die worden besteed. Tot 700 gulden voor anderbalfja- rige. Een afgekeurde hengst werd bier verkocht voor f1100. Heizelfde blad mold: In de Mederij gaan de prijzen der vette varkens nog maar immer omhoog Men besteedt, als het gewicht circa 100 K.G. is, reeds f 1.08 per K.G. en voor puike exem plaren zelfs meer, dus bijna driemaal zooveel als voor een jaar of twintig en het dubbele haast van vlak voor de mobilisatie. In verband met deze enorm booge prijzen zijn de biggen ook kolossaal duur. Iedereen wil var kens houden, en in veel grooter ge tal dan eerst. Al zijn de voederarti kelen duur, toch wordt aan de mes- terij veel verdiend, vooral daar waar men aan de zuivelfabrieken goedkoop taptemelk en karnemelk kan bekomen. Drukte in den hooihandel I Met schrijft uit Kampen aan de Zw. Cl. Nog steeds gaat van hier de ver zending van geperst hooi in groote Rijnaken naar Duitschland voort. Eerst was het de «Cord Heinrich« en daarna de »N. V. Wega», die het aangevoerde hooi, tot eenige meters bovendeks opstapelde. Thans ligt hier weer ter lading voor den wal, de »N. V. Cobiea van Rotterdam. Men moet niet gering denken over de hoeveelheid hooi, die zoo'n colossus in zijn binnenste en bovenop ber gen kan, die bedraagt verscheidene 100 OOOden ponden Wat overigens den handel in nieuw hooi betreft, deze gaat nog niet vlug. de boeren houden vast aan buiten gewoon hooge prijzen, wat de koop lust vooralsnog niet aanwakkert. De opbrengst der eerste snede is mid delmatig geweest; de qualiteit van het nieuwe hooi is zeer goed. Middenstandecrediet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voorstel tot verbooging en wijzi ging van het Xde hoofdstuk der Staats- begrooting 1915 (subsiëiën in verband met bet middenstandscrediet). In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat reeds geruimen tijd het middenstandscrediet door de Regee ring op bescheiden wijze door toe kenning van subsidièn is bevorderd. De aanvragen om subsidie overtreffen echter in de laatste jaren telkens aanmerkelijk het op de begrooting uitgetrokken bedrag van f 10000. Toen de oorlog uitbrak, zijn ten spoedigste op uitgebreide schaal maat regelen genomen om het midden standscrediet uit te breiden en op beteren grondslag te vestigen. Ter wijl de oprichting van plaatselijke banken zooveel mogelijk werd bevor derd, kwam als middelpunt actie, voor het geheele middenstandscre diet, de Alg. Ned. Centr. Midden- standscredietbank tot stand. Het is de bedoeling, dat die bank een ver- eenigingspunt voor de verschillende hier te lande bestaande middenstands- credietbanken zal vormen. De Minister meent, dat er alleszins aanleiding bestaat om niet alleen aan de Algemeene Bank zelf voor haar eigen werk subsidie toe te kennen, maar ook voor subsidieering van de verschillende centrale en plaatselijke banken van haar lusschenkomst ge bruik te maken. Door de Algemeene Bank wordt het eerste jaar noodig geacht f58.000. De Minister kan zich met deze raming vereenigen en acbt het nuttig, dat deze gelden beschikbaar worden ge steld. Ten slotte zal de Borgmaatschappij ook nuttig werk kunnen doen bij de maatregelen, die in voorbereiding zijn tervergemakkelijkingvan de voldoening aan de crediei-behoefie van den klei nen middenstand, als gevolg van de oorlogscrisis. De Minister acht een crediet van f 5000 voldoende, zoodat het artikel met dat bedrag moet worden verhoogd. Goederenvervoer. De correspondent van het «Handels- blad« te Oldenzaal meldt: Sinds de vorige maand is het goede renvervoer naar Duitschland via Olden zaal enorm toegenomen en wel in die mate, dat meermalen extra goederen treinen moeten worden ingelegd. Het stationsemplacement wordt herhaalde lijk met wagens als overstelpt, daar een geregelde doorvoer wegen9 het opont houd, veroorzaakt door de verificatie der douane, niet mogelijk is. Een groote vertraging in den treinenloop is daarvan herhaaldelijk het gevolg. Honderden wagons aardbeien benevens tal van wagens met groenten zijn in de vorige maand uitgevoerd. Thans komen dage lijks geregeld 80 tot 90 wagens aard appelen en groenten en fiuit door; de laatste in veel groolere hoeveelheden dan vorige jaren. Wegens opheffing van het uitvoerverbod op jonge hanen is de uitvoer van dit gevogelte van groote beteekeriis; op de drie daarvoor be stemde dagen werden b.v. de vorige week alleen over Oldenzaal 13000 jonge banen uitgevoerd. Het internationaal reizigersvervoer is zeer gering. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. De bloempjesverkoop voor «Her wonnen Levenskracht", R. K. vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose heeft ruim f850 opgebracht. Bij Kon. besluit van 16 dezer is met ingang van 1 Augustus benoemd tot majoor bij het 15de regiment infan terie, de kapitein J. G. Leverland, adjudant van de Vde infanterie-bri- gade. Tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier is benoemd de heer C. F. Jibben, thans in gelijke betrekking te Zand voort. Bij Kon. Besl. is benoemd tot hoogheemraad van de Bunschoter Veen- en Veldendijk de heer W. van de Kolk Wz. te Bunschoten. De jaarvergadering der oudheid kundige vereenigmg «Fléhite» zal den 27sten dezer in een der zalen van het gemeentehuis gehouden worden. De heer J. T. A. Bos, onder wijzer aan de Christelijke school, be haalde de hoofdakte. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen is geslaagd de heer A. J. Alma alhier. De heer J. P. Boender verwierf het diploma bij het door de veteeni- ging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland up 16 en 17 Juli te Bennekom gehouden examen. Te Amsterdam slaagde voor het examen hoofdacte onze stadgenooie mej J. F. A. Bos. In Utrecht slaagden beden voor het diploma M. U. L. O. de dames A. Doornbos, M. Koliï, A. v. d. Knoop, C. Kemper, W. Leverland, D. Schreu- der, allen leerlingen van de M. U. L. O. school voor meisjes alhier. Mejullrouw M. A. Wesseling behaalde het diploma voor leerares in koken en voedingsleer. Het diploma voor huishoudkun dige werd aan de Industrie- en Huis houdschool alhier behaald door mejuf frouw J. S. van Wieringen te Wou denberg. Door eene vergissing van het schoolbestuur kwam de naam van mej. v W. niet voor op de onlangs door ons geplaatste lijst van geslaagde candidatec. De 17-jarige P., die zich schul dig maakte aan diefstal met braak in de Ambachtsschool, die door de politie ter beschikking van de mili taire autoriteiten was gesteld, daar hij een vrijwillige verbintenis had aan gegaan bij den Landstorm, is door den militairen rechter op grond zijner minderjarigheid weder op vrije voeten gesteld, zijn zaak zal echter voorden krijgsraad behandeld worden. Een 10-jarige knaap die Maan dag al spelende op bet Spui in de sluiskolk viel werd door W. Pot na groote inspanning op het drooge ge bracht en van een wissen dood gered. Ter kaasmarkt van Maandag 19 Juli j.l. werden aangevoerd 40 wagens, waarop 4250 K.G. kaas. Alles werd vlot verkocht tegen f47.a f50.—, gestempelde tegen f51.— per 50 K G. Er is ingebroken in de cantine der aan den Leusderweg gekampeerde troepen. Door de Leusder politie werd een onderzoek ingesteld. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitting van den heer J. Gerd. Kleber, vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken jl. Za terdag 17 Juli ten stadhuize. Afwezig de heeren Meursing, Eysink en Van Vollenhoven, allen met bericht van verhindering. Na opening las de secre taris de notulen, welke ongewijzigd werden gearresteerd. Ingekomen waren: Gewone perio dieken handels- en jaarverslagen, maandschriften, een jaarverslag over de Staatsmijnen in Limburg, een dito over het ondersteuningsfonds enz. Zij werden ter kennisneming voor belanghebbenden gedeponeerd bjj den secretaris. Verder was ingekomen een verslag van het Meteriologisch Instituut inzake ijsgang in de Noordzee, de Zuiderzee en de groote rivieren van Nederland in den winter van 1914 op 1915 en een maandblad van den gezondheids raad. Bij den secretaris. Nog was ingekomen: Een missive van de vereeniging Nederlandsch Fabri kaat, opgericht 31 Maart jl., een verslag van de H. IJ. S. M een jaar verslag van de Ned. Bank, een cata- evenwel de volgende dagen getoond. Hoe trotsch had zij zich van alles wat Frank was op een afstand gehouden. Sedert gisteren was er echter een geheele ommekeer gekomen. Hij bemerkte zeer goed dat zij hem nu niet langer ontweek. En als hij zich niet vergiste en zij droeg werkelijk heden de fibula, dan was er geen twijfel mogelijk, dan deed zij dit om hem de gelegenheid te geven die fibula te bewonderen. Nog zat hij in gedachten naar de binnenplaats te staren, toen hij Hiltrude met gebogen hoofd door de poort zag komen. Zij hield de oogen strak voor zich op den grond gevestigd en keek scherp rond alsof zij iets zocht. Dodo liep snel naar beneden en was in een ommezien aan de zijde van het meisje. „He, juffer Hiltrude," zei hij, „u ontbreekt maar een berken roede en gij zoudt kunnen doorgaan voor een wichelares, die geheime schatten onder den grond zoekt." Hiltrude keek hem aan en zei lachend„Zoo heer Dodo, meent gij dat. Ik zoek wel, maar niet naar geheime schattenik zoek een schat, die er kort geleden nog was, maar nu is verloren. De prinses heeft haar fibula verloren en wij zijn allen ijverig aan het zoeken." „Haar fibula?" vroeg Dodo, alsof hij niet begreep wat dat was. „Ja, een kostbare gesp, waarmede haar purperen hoofddoek bevestigd wordt." „Wel," hernam Dodo, „dan zal ik u helpen zoeken als gij mij dit vergunt." „Gij zoudt mij werkelijk een groot genoegen doen en der prinses ook," antwoordde Hiltrude. „Ik zal die fibula vinden," hernam Dodo, „zeg mij maar waar zij eenig9zins kan verloren zijn. Hoever is de prinses geloopen „Ja, dan zult gij eerst mede moeten gaan naar het boschje aan de overzijde van de brug. Daar hebben wij geloopen en daar is de prinses met Adallinde en Zwanehildo nog aan het zoeken." „Goed, wijs mij den weg maar. Ik volg u." Hiltrude ging hem voor en weldra zag Dodo de prinses en haar beide juffers druk aan het zoeken op een paadje in het bosch tegenover het kasteel. Toen hij bij het groepje kwam, keken alle drie op. Hiltrude riep vroolijk dat zij een helper bracht en die zou trachten de fibula te voorschijn te brengen. „Ik verzoek u verlof, prinses," zei Dodo tot Theudesinde, „u te mogen" helpen zoeken." „Gij zult ons groot genoegen doen, heer Dodo," zei zij, „wij zijn al eenigen tijd bezig maar zonder veel gevolg. Het is een gouden gesp zooals u reeds van Hiltrude gehoord zult hebben." Dodo nam het terrein eens op en zag dat het pad smal maar zeer mul was. Langs het pad was laag kreupelhout met mos en heide tusschen de struiken. Bovendien lagen er tal van afgevallen bladeren, die nog van het vorige jaar waren. Was de fibula tusschen dat kreupelhout gevallen, dan zou zij niet gemakkelijk terug gevonden worden. Lag zij in het mulle zand van het pad dan kon zij vrij diep weggedoken zijn on wks evenmin gemak kelijk te vinden. „Waar hebt u geloopen in dit boschje, prinses?" vroeg hij. „Ja, altijd langs het pad. Wij zijn niet door de struiken gegaan. Niettemin zou het mogelijk zijn dat de gesp bij het losschieten in het kreupelhout was te recht gekomen." „U moet mij eerst eens wijzen welken weg u genomen hebt van het oogenblik af dat u in het boschje zijt gekomen." „Hebt u mijne hulp nog noodig bij het zoeken?" vroeg Adallinde die Radboud met Ragenfricd op de brug zag staan. „En mijne?" voegde Zwanehilde er bij. Dodo zag de prinses aan en zeide: „Hoewel ik de hulp der juffers op hoogen prijs stel, geloof ik toch dat het pad te smal is om met zoo velen te zoeken. Als ik eerst maar eens weet welke weg er gevolgd is, zie ik wel kans alleen den gesp te vinden." „Laat het maar aan ons over," zei de prinses, na een kleine

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2