NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad jjf voor de Provincie Utrecht. Mg| FEUILLETON. PRINSES THEUDESINDE. No. 5.9. Zaterdag 24 Juli 1915. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. RAADSSTUK. 9) Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 71/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Winkelsluiting. Bij Uwe besluiten van 28 Maart 1913, 22 April 1913 en 27 Mei 1913, werden in onze banden gesteld om advies een drietal adressen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden van het plaatselijk comité voor vervroegde winkelsluiting en van de R. K. Mid- denstandsvereeniging «De Hanze», af- deeling Amersfoort en de vereeniging »Handel en Nijverheid», houdende verzoek maatregelen te willen nemen, strekkende ter bevordering der Zon dagsrust en de vervroegde winkel sluiting. Naar aanleiding van het tweede adres, dat de gedwongen winkelslui ting van 's avonds 9 uur tot 's mor gens 7 uur bepleitte, hebben wij ons gewend tot de Kamer van Koophan del en Fabrieken, het bestuur der vereeniging Handel en Nijverheid en de R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze» met verzoek hieromtrent advies te willen uitbrengen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken be richtte, dat zij, hoewel voorstandster van vervroegde sluiting, zich niet kon vereenigen met een daartoe dwingende verordening, maar dat naar haar oor deel bet particulier initiatief lot een vrijwillige regeling door de winkeliers moest leiden. De beide genoemde vereenigingen adviseeren tot vaststelling eener ver ordening, die de 9 uur sluiting voor schrijft, maar achtten het niet raad zaam de opening op 7 uur te bepalen, en wenschten deze eenige uren vroe ger of wel op dit punt volkomen vrijheid. Ten einde een beeld te krijgen van de gedachten der belanghebbenden zelf is door ons in October 1914 een enquête gehouden onderdo winkeliers en het winkelpersoneel inzake de wenschelijkheid voor vaststelliog eenei verordening op de winkelsluiting welke het volgende resultaat opleverde: Op de 325 aan de winkeliers verzonden vragenlijsten kwamen in 247 antwoorden, te verdeelen over 42 rubrieken (zie onderstaande staat). Hiervan luidden er 172 of 70% vóór gedwongen winkelsluiting, 69 er tegen en 6 blanco. M a O O el O O P O p EH 5 Slagers 11 6 5 Kruideniers 45 32 13 Brood- en banketbakkers 2S 13 15 Boter, kaas en eieren 5 3 1 1 Melkwinkeh 2 1 1 Comestibels 2 2 Kruit en visch 6 3 3 Groentewinkels 3 3 Koloniale waren 3 3 Grossierder ij 2 1 1 Wijnzaken 1 1 Confectie en kleermakers 5 S Manufacturen 16 11 5 Schoenwinkels 11 9 1 1 Modeartikelen 8 7 1 Pettenwinkels 1 1 Klompenmakers 2 1 1 Garen en band 2 2 Militaire artikelen. 3 3 Sigarenwinkels 16 9 6 1 Huishoudelijke artikelen 11 8 3 Brandstoffen 1 1 Meubelen en behangerij. 9 5 2 2 Ijzerhandel 5 4 1 Verlichtingsartikelen 1 1 Verfwaren 2 2 Drogisterij 3 2 1 Verbandartikclen 1 1 Kappers en barbiers 7 7 Parapluwinkels 2 1 1 Naaimachines 3 2 1 Lederwaren 2 2 Photografieartikelen 1 1 Boek- en kunsthandel 5 4 Muziekinstrumenten 1 1 Horlogemakers 3 2 1 Electriciens 1 1 Goudsmeden 4 3 1 Handwerkwinkels 2 2 Luxe artik. galanteriën 4 3 1 itijwielzaken 5 5 Water- en vuur winkels 2 1 1 247 172 69 6 Door de voorstemmers voor zooverre zij hunne meening motiveer den werden de bekende argumen ten aangewend, dat de winkeliers die den gebeelen dag door hunne zaak in beslag worden genomen, des avonds recht hebben op eenigen vrijen tijd, om zich aan den familiekring te wijden en aan 't maatschappelijk leven te kunnen deelnemendat hun bij den bestaanden toestand daartoe de ge legenheid ontbreekt en de winkelstand dus lijdt onder een druk op het ge zinsleven en in eene ongunstige po sitie verkeert door de onmogelijkheid zich voldoende aaneen te sluiten tot krachtige behartiging der onderlinge' belangen; dat dus daar een vrijwillige' 9 uur-sluiting steeds blijkt af te stuiten op onwil van enkelen verordenings- dwang noodzakelijk is. Slechts een gering aantal voorstan ders van vioege sluiting veiklaarden zich tegen dwang en wenschten tot een vast sluitingsuur alleen te komen door vrije samenwerking. De tegenstemmers komen op voor vrijheid om hunne zaken naar eigen inzichten te behartigen, zij wenschen zich geen enkele kans op verdienste ontnomen te zien. Een meerderheid tegen de ver ordening wordt hoofdzakelijk aange troffen bij de brood- en banketbakkers. Dezen voorzien belangrijke schade door sluiting te zullen lijden omdat juist de avondverkoop in bunne winkels aanzienlijk is, en niet van dien aard dat bij gemis daarvan een drukkere verkoop overdag daar tegen op zou wegen. Terwijl in het algemeen ook vooral op nadeel voor de sigarenwinkels werd gewezen, blijken de houders daarvan voor bet meerendeel de verordening te wenschen. De bezwaren der tegenstanders onder ben komen vooral neer op de vrees voor concurrentie van koffie huizen en zouden dus ondervangen kunnen worden door in eene even- tueele verordening te verbieden den verkoop van sigaren in koffiehuizen gedurende den sluitingstijd der winkels. Een dergelijke bepaling uit te breiden tot alle artikelen die verkocht worden in de onder de sluitingsdwang vallende winkels zou ovei weging verdienen. Wel werd in enkele beantwoordin gen uitdrukkelijk de wenscb geuit, dat ook café's aan de sluiting onderwor pen zullen zijn, maar deze vallen naar hun aard niet onder een verordening, die een regeling geeft voor winkels. Met een bepaling als bovenbedoeld zou dan ook volstaan kunnen worden om de door vele winkeliers gevreesde benadeeling van de zijde der koffiehui zen op te heffen. Als de meest geschikte tijd voor opening en sluiting werd veelal ge noemd 7 tot 9 uur. Met het oog echter op sommige winkels waarvoor een vroeger ope ningsuur wenschelijk is, zooals die in arbeidswijken eri water- en vuurwin- kels, zal bet wellicht doelmatiger zijo voor het openen gebeele vrijheid te laten daar toch het groote motief voor gedwongen sluitingen,de concurrentie- vrees, hiervoor niet geldt. Uitzonderingsbepalingen werden vooral wenschelijk geacht voor siga renwinkels, bakkers en banketbakkers of in bet algemeen consumptiewinkels, apothekers en winkels van verband middelen en door enkelen ook voor slagers, visch en fruitwinkels. Wat betreft slagers en kruideniers zou de uitzondering eerder strekken ten gerieve van bet publiek dan wel om juist deze winkels te beschermen tegen de nadeelen van de vroege slui ting. Over bet geheel brengt deze voor het publiek, vooral zoolang bet aan de regeling nog niet gewend is, wel ongerief mede, maar dit kan alleen grond opleveren voor uitzondering ten aanzien van die winkels, die tengevolge daarvan zelf scbade zouden lijden, hetgeen bij slagers en kruideniers hoogstwaarschijnlijk niet bet geval zal wezen, aangezien de consumptie van bet publiek vermoedelijk gelijk blijft. Voor viscb- en fruitwinkelsen brood- en banketbakkers zou echter vrijstelling te overwegen zijn. Ook op apotheken dient een ver ordening op de winkelsluiting, terwille van het algemeen belang niet van toepassing te zijn. Verder werd vrij algemeen blijk ge geven van bet vèi langen naar eene afzonderlijke bepaling voor de dagen, waarop een bijzonder druk winkel bezoek pleegt plaats te hebben, n.l. de Zaterdagen en de dagen voorafgaande aan Christelijke feestdagen, alsmede één a twee weken voor St. Nicolaas. Hiervoor werd gevraagd een later uur te bepalen of vrijheid te laten. De stemming van het winkelpersoneel is gebleken uit 59 antwoorden, inge komen op pl.m. 90 ter invulling uit gezonden lijsten er zijn slechts 5, die gedwongen sluiting niet wenschen wel zouden deze de arbeidsduur bij ver ordening geregeld willen zien. De ar beidstijden zijn grootendeels riog over matig lang. Een nauwkeurig onderzoek leverde het onderzoek hieromtrent niet op, daar op een aantal staten de des- betredende vragen niet beantwoord werden, maar als vaststaande kan wor den aangenomen, dat door de groote meerderheid langer dan 10 uur per dag gewerkt wordt terwijl velen hun werk toch in kortoren tijd zouden kunnen afdoen. Zelfs de tegenstanders van sluitings dwang ouder de winkeliers bleken vaak in te zien, dat de toestand der be dienden in ieder geval verbetering be hoeft, maar achtten daartoe een bij verordening vast te stellen maximum arbeidsduur voor het personeel vol doende. Indien tot eene verordening ter rege ling der winkelsluiting besloten wordt, zal deze, wil zij inderdaad ook bet personeel beschermen, moeten inhou den het verbod, na sluiting bedienden aan het werk te houden. Ofschoon ons college de meening is toegedaan, dat getracht moet worden de winkelsluiting bij verordening te regelen, hebben wij toch gemeend nog Historisch romantisch verhaal. Gelukkig voor hem, anders zou hij waarlijk niet vroolijk ge stemd zijn. Ik ben nieuwsgierig hoe hij zich houden zal als hij u ontmoet, prinses." „Zou hij dan toch werkelijk komen?" „O, ja, ik verwacht hem binnen een paar dagen." Theudesinde schrikto. „Gij hebt hem toch niet over mij geschreven?" „Ik had in last hem onze ontvangst alhier in bijzonderheden te melden. Ik moest hem schrijven hoe uw vader en uw broeder ons behandelden. Natuurlij k kon ik hun niets dan lof toezwaaien. Hun gastvrijheid en vriendelijkheid waren niet genoeg te prijzen." „En sprak u in uw schrijven ook over mij?" vroeg Theude sinde met fonkelende oogen. „Ook over u," zei Dodo zacht. „En als ik Grimoald goed ken, dan zou zich wel eens een geschiedenis kunnen herhalen, die hier aan de monden van den Rijn moet voorgevallen zijn. Toen betrof het een prins, thans zou het een prinses gelden. Kent u de geschiedenis van prins Rhadigis en de prinses van Oost- Anglia. Ik ken haar omdat een onzer koningen er bij betrokken was. Zij is nog niet zoo heel lang geleden gebeurd. Mag ik u haar vertellen?" „Doe dat," zei Theudesinde, onwillekeurig den blik wendende naar de bank, die een eindje achter hen stond. „Laten wij zoolang op die bank gaan zitten." „Als u het veroorlooft, heel gaarne," zei Dodo. De prinses stapte naar de bank en nam plaats. Zij gaf Dodo een wenk en deze zette zich op een bescheiden afstand van haar neder. „Er was" zoo begon Dodo „in het land der Warners aan den mond van den Rijn een jonge prins Rhadigis geheeten. Toen deze prins nog een kind was, had hij als speelkameraadje een prinses der Angelen, die hem op zijn zwerftochten in de bosschcn verge zelde. De beide kinderen hielden veel van elkander en beloofden elkaar, zooals dat meer gebeurt, dat zij, als zij groot waren, samen zouden huwen. Toen de prinses echter twaalf jaar was, stak haar vader met zijn stam naar Brittanje over, zooals in dien tijd vele Warners en Friezen naar Brittanje trokken. Haar vader stichtte daar een eigen koninkrijk, Oost-Anglia. Een jaar of acht later vroeg Theudebert, koning der Franken, of prins Rhadigis zijn zuster wilde huwen. De koning had er belang bij aan den mond van den Rijn een vorst te hebben, die met hem vermaagschapt was. Rhadigis beloofde de Frankische prinses te zullen huwen. Intus- schen herinnerde zich de prinses van Oost-Anglia dat in het land der Warners de speelkameraad barer jeugd wellicht verlangend naar het inlossen van haar woord uitzag. Zij zond een boodschapper naar den mond van den Rijn, maar hoe ver baasd en verontwaardigd was zij, toen zij vernam dat Rhadigis haar niet meer als vrouw begeerde, daar hij zich verloofd had met een Frankische prinses. In toorn ontstoken, zond zij een groot aantal krijgers op een menigte schepen naar den Rijnmond met bevel Rhadigis op te zoeken en hem voor haar te brengen. De krijgers kwamen in het land der Warners, verwoestten alle plaatsen maar konden den prins niet vinden, die in de bosschcn de wijk had genomen. Toen zij bij do prinses terugkwamen, werd zij zeer toornig en beval hen weder naar den Rijn te gaan en niet terug te keeren zonder den prins. Weer gingen de krijgers heen en bevreesd voor den toorn der prinses, liepen zij het land der Warners af en namen eindelijk Rhadigis gevangen. Hij werd in het schip gesleept en in Brittanje aan land gezet. Op het strand had de prinses een kamp opgeslagen. Rhadigis zou voor haar gebracht worden. Daar zat zij in haar prachtige tent. Een gouden haarband sierde haar lokken. Ringen blonken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1