farine\ I r,rr lagtée b#br lk N ESTLÉ BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. geen ontwerp-verordening te moeten aanbieden. Wij meenen dat het meer aanbe veling verdient Uwe vergadering in de gelegenheid te stellen een beginsel besluit in behandeling te nemen. Daarna kan dan, zoo Uwe vergade ring dit wenschelijk acht, een ver ordening worden ontworpen. RECLAME. m WvB In het Spaarzaam en zuinig In het gebruik ttuNDiRneiL) In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden het beste Voedingsmiddel Voor Kinderen Een vorstelijke gift. H. M. de Koningin heeft f 50,000 geschonken aan het Koninklijk Natio naal Steuncomité. HUIS TER HEIDE. Onze Openlucht-Samenkomsten. Tengevolge van de tijdsomstandig heden moest ten vorigen jare onze Openlucht-Samenkomst van Vrijzinnig Godsdienstigen te Huis ter Heide wor den afgelast; gelukkig laten die om standigheden het thans toe, ons werk weder ter hand te nemen. Het Hoofd bestuur voor samenkomsten voor Utrechten het Gooi heeft dan ook in de afgeloopen week weder de noodige stappen gedaan, om in September a.s. een Openlucht-bijeenkomst te Huis ter Heide te organiseeren. Reeds laten die plannen toe, er nu al het een en ander van mede te deelen. Als datum is vastgesteld Zondag 12 September; de plaats van samenkomen is evenals vorige jaren het bekende landgoed iZandbergen" te Huis ter Heide, ons opnieuw door den heer Blooker met groote welwillendheid voor dit doel afgestaan, wat door al onze vrijzin nigen zeker met ingenomenheid zal worden gehoord. Zij, die gewoon zijn onze Openlucht-Samenkomsten te be zoeken en dat worden er steeds méér en méér, zijn aan nZandbergen" ge wend geraakt en het zou in zeker opzicht moeilijk zijn, een onzer Samen komsten te denken op een ander ter rein. Wij komen den 12 September dus weder bijeen in de mooie bosscben even voorbij het hotel te Huis ter Heide, 10 minuten wandelen van af het stationnetje. De bezoekers uit Amersfoort, Drie bergen, Doorn enz. enz. kunnen met de tram der Ooster Stoomtram Maat schappij tot vlak bij »Zandbergen" komen, wat voor hen de reis véél ge makkelijker maakt. Wij zullen te 2 uur 's middags beginnen en onge veer 4 uur, half 5 eindigen. Het Hoofd bestuur is zoo gelukkig geweest de medewerking te verkrijgen van een groot mannenkoor, dat het gemeen schappelijk gezang zal inleiden en ondersteunen en eenige malen alléén optreden met koraalnummers, tot stich ting van de aanwezigen. Het is het bekende mannenkoor uit Wormerveer, ongeveer 75 zangers sterk, dat tot ons komen zal, onder leiding van zijn directeur, den heer Lürsen, organist der Doopsgezinde Gemeente te Wormerveer. Dit koor geniet een uitnemende reputatie en wij stellen ons van deze medewerking dan ook zéér veel voorhet eischt van onze kas wel een buitengewoon groote uitgave, maar het Hoofdbe stuur beeft gemeend, dat waar koor gezang aan samenkomsten als de onze, zoo'n heerlijke wijding kan geven, over [het bezwaar der kosten moest worden heengestapt. Het koor heeft ons Woensdag juist doen weten,dat wij op zijn medewerking kunnen rekenen. De spreekbeurten zullen ditmaal worden vervuld door Utrechtscbe pre dikanten, t.w. ds. Glasz(Doopsgezind) ds. Oort (Remonstrant) en ds. de Jong (Protestantenbond) terwijl professor Cannegieter desamenkomst zal openen. Al deze sprekers zullen toespraken houden van 20 minuten; na de eerste twee zal een korte pauze worden ge houden, gedurende welke het koor zich zal doen hooren. Voor de ge meenschappelijk te zingen liederen zullen bekende melodiën worden ge kozen uit de psalmen en gezangen. Wij zullen dit jaar, waarin zooveel wordt gevraagd voor dringender doel einden, geen circulaires rondzenden met verzoek den inliggenden post wissel ingevuld terug te sturenwij hebben gemeend, dat nu niet te moeten doen. Maar wèl wil bet Hoofdbestuur het vertrouwen uitspreken, dat velen eigener beweging iets zullen willen zenden aan den penningmeester (de heer C. D. Sax, Oude Gracht W.Z. 11 bis, Bezembrug, te Utrecht) ten einde ons finantieel te helpen bij de organisatie van deze onze derde Open lucht-Samenkomst te Huis ter Heide. Wij hopen, dat dit vertrouwen niet zal worden beschaamd. Te gelegener tijd zullen wij nadere mededeelingeo doen aangaande den 12en September. Hel Hoofdbestuur der Opent.-Samen komst voor Vrijz. Godsdienstigen. Gebrek aan ruwe katoen. Men meldt uit Enschedé: Aan de overzijde der grens begint zich gebrek aan ruwe katoen te doen gevoelen. Met ingang van heden zullen alle fabrieken te Gronau slechts vier dagen per week werken. Door de directie van vEilerraark» te Glaner- brug is een der fabrieken stopgezet, de arbeiders, daarop werkzaam, zijn gedeeltelijk op een fabriek der direc teuren te Enschedé en gedeeltelijk op de andere inrichting aan het werk gezet. In een der grootste spinnerijen te Gronau zijn reeds een 80-tal onge huwde arbeidsters ontslagen. Deze zullen allen geplaatst worden in de steenkolenmijnen in Oost-Pruisen. Voor het verrichten van arbeid bo ven den grond wordt op het oogen- blik voor de mijnen veel vrouwelijk personeel aangenomen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 Juli 1915 des avonds ten 8 ure. 1. Ingekomen stukken en mede deelingeo. 2 Benoeming van een tijdelijk bui tengewoon leerares in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1915-1916. 3. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature J. F. Lankamp). 4. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature I. ter Schuur). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aan Mej. M. A. H. Radersma, onderwijzeres in de nuttige hand werken aan school D. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig ver zoek, aan B. G. Halberstad als leeraar in de Nedeilandsche taal en letter kunde aan de Hoogere Burgerschool. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van rooi lijnen langs de Kleine Haag. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de rooilijnen voor de bouwterreinen, ge projecteerd op de Noord- en Zuid helling van den Berg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve oprichting van een Gemeente-Arbeidsbeurs. 10. Vooi stellen van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de balans, winst- en verliesrekening der gasfabriek en de waterleiding, van de balans van het Electriciteits- bedrijf en bet verslag van het grond bedrijf, alles over 1914. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der ver ordening betreffende de straatpolitie door opname van een bepaling hou dende verbod van berijden van de brug tegenover de Van Asch van Wijckstraat. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening, houdende bepalingen inzake het gewicht vau roggebrood, vastge steld in de Raadsvergadering van 1 Juni 1915. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhoogirig van het bedrag uitgetiokken op de begrooting dienst 1915 voor het verrichten van schilderswerk aan school B. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het leggen van een rioleering in de aan te leggen wegen op de Zuidhelling van den Berg. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Huygenslaan groot 1200 M» voor den prijs van f 1.75 periM' aan J. Hovens Greve. 16. Onderzoek der geloofsbrieven van de heeren S. J. van Duinen, R. G. Rijkjens, J. W. Jorissen, M. R. N Ooslerveen, A. C. R. O Leinweber, J. A. Rant en N. Veis Heyn, gekozen leden van den Raad dezer gemeente. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aati den Gemeente-Secretaris overeenkomstig zijn verzoek. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de noodregeling voor de werkeloozen- verzekering. 19. Advies van Burgemeester en Wethouders inzake bet adres van agenten van Politie over uitbetaling van vrijgekomen jaarwedde. 20. Voorstel van het Raadslid J. Hofland inzake het verstrekken van cokes voor verminderden prijs. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge meente-begrooting dienst 1915. 22. Vooistel van Burgemeester en Wethouders inzake bet vaststellen van eene verordening op de winkelsluiting. 23. Vaststelling van het 4e gedeelte van het primitief kohier der Inkom stenbelasting dienst 1915. 24. Vaststelling van het lesupple- toire kohier der Inkomstenbelasting dienst 1915 25. Vaststelling van het forensen kohier der Inkomstenbelasting dienst 1915. 26. Reclames Inkomstenbelasting dienst '1915 (le gedeelte). Daar het vliegterrein te Soester- berg niet langer voldoet voor het doen van vliegeropnemingen, is door den hoofddirecteur van het Kon. Nederl. Met. Inst. aan ons gemeentebestuur ge vraagd te mogen beschikken over een gedeelte der Leusderheide gelegen ten Oosten van het militair oefenterrein en ten Noorden van de Pyramide van Austerlitz. Burgemeester en Wethou ders stellen nu den Raad voor bedoeld terrein aan bovengenoemd Instituut te verhuren tegen f 100.— per jaar. Door de Provinciale Staten werd goedgekeurd bet voorstel om de sub sidie van de Industrie- en Huishoud school van f 1725 te brengen op f 1950 en eveneens het voorstel om de sub sidie van de Handelsschool te brengen van f1725 op f1943 onder bepaling, dat die subsidie kwartaalsgewijze en wel bij den aanvang van ieder kwar taal, betaalbaar zal worden gesteld, doch niet alvorens door Gedep. Staten zekerheid is verkregen, dat ook de Rijks- en Gemeente-subsidiën tot de opgegeven bedragen, resp. vanf8000 en f5900 per jaar, over het betrek kelijk kwartaal zullen, worden of zijn uitbetaald. Bij het Eindexamen H. B. S. in de provincie Utrecht zijn van groep I bestaande uit 25 candidaten, er 21 geslaagd waar van 5 uit Amersfoort, n.1.: Mej. Ta. Ba. Ja. Holmer, A. J. A. Prange, L. Stas, G. L. van Straaten, J. Wolfswinkel. Tot vaandrig bij het 5e regi ment infanterie zijn benoemd de reser ve-sergeanten der grenadiers G. H. Edikhoven en J. A. Merkman. Reserve-kapitein J. C. Stoett heeft verzocht, ontheven te worden van zijn functie als afdeelings-com- mandant in het inlerneeringsdepoL bij Soesterberg. Voor de rechthebbenden zijn aan het bureau van politie terug te bekomeneen damestasch, een horloge, een kettinkje en twee portemonnaies met eenig geld. Het »Zangorgeloi doet sedert Donderdag zijn tocht door de stad en bezoekt onderwijl de verschillende scholen, waar de 12 wijsjes uit het »Leeuwerkjeï worden afgedraaid. Donderdagavond was op den Hof veel volk, doch met het zingen wilde het nog riiel erg vlotten, eensdeels omdat de durf nog ontbiak, anderdeels omdat de wijsjes van de meeste liedjes nog onbekend waren. Kende men deze, al was bet maar voor een klein ge deelte, dan zou het zingen wel komen. Het Volkslied, het Wilhelmus, van de Zilvervloot werden al dapper mee gezongen, omdat iedereen er ten minste wat van kent. Hoe moeten er nu de overigen inkomen? Deze moeten de kinderen opschool leeren en op kinder- zangvereeriigingen. De wijsjes bevallen welen zijn spopdig het eigendom der kinderen. Gaat men dezen weg niet op, dan zal er o. i. weinig invloed van deze poging uilgaan. Het Bestuur der »V. P. N.« heeft het genoegen te berichten, dat tot Direteur der bedrijfsinstellingen, Gezamenlijke Voederaankoop en Eier- veiling is benoemd de heer P. Nierop, aan wien het beheer dezer instellingen is opgedragen. Broodkaarten. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat b(j Koninklijk Besluit van 9 Juli 1915, tot nadere beschikking, vrijstelling van port wordt verleend voor de ver zending van broodkaarten, door de houders daarvan aan het gemeente bestuur. Amersfoort, 22 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDW1JCK. Maximum broodprijzen. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend dat met ingang van 26 Juli as.: Ie do prijs van tarwebloem (gebuild inlandse!) uitsluitend één soort) is ge steld op f20.75 per 100 K.G. 2e de prijs van tarwemeel (onge- build) is gesteld op f 17.50 per 100 K.G.; 3e dat de onder 1e en 2e vastge stelde prjjzen zijn netto, contant af fabriek, molen of magazijn voor bak kers en dergelijke verbruikers; 4e dat de maximumprijs voor brood is vastgesteld per K.G. contant, afge haald aan bakkerjj of winkel, voor: gebuild tarwe waterbrood op 24 ets. (rabbinaal toezicht) op 25 ets. halfmelkbrood op 26 ets. melkbrood op 28 ets. ongebuild tarwebrood (bruinbrood) op 205 ets. de maximumprijzen der brooden worden dus in centen: 1 pond 1pond 2 pond of K.G. of K.G. of 1 K.G. melkbr. (ongem.) 14 21 28 halfm.b. (gemerkt H.M.B.) 13 19» 26 waterbr. (gemerkt W.A.B.) 12 18 24 waterbr. (gemerkt W.A.B.) Kab. toer. 12» 19 25 tarwebr. (bruin br.) 10» 15» 20» Amersfoort, 22 Juli '1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 16 tot en met 23 Juli. GeborenPiet Jan, z. van Jacob van den Kommer en Maartje Groot. Catharina, d. van Uiltje Deen en Elisabeth Kaaijk. Johannes Jacobus, z. van Johannes van den Heuvel en Jacoba Gijsbertse. Wilbelmina Jacoba, d. van Gerardus Johannes Sasbach en Wilhelmiua Clara Marie Rischen. Jansje, d. van Willem van der Vennen en Gerritje van Dijk huizen. Maria Gesina, d. van flen- dricus Ruurdericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Jannetje, d. van Hendrik de Winter en Christina van Pluren. Johannes, z. van Franciscus van 't Wel en Willempje Lubbertsen. Elisabeth Johanna, d. van Eduardus van der Pluijm en Elisabeth Geeraers. Adrianus An- tonius Maria, d. van Adrianus Antonius van Bekkum en Theodora Cornelia van Ramselaar. Jan,z. van Hendrik van Binnendijk en Catharina Marga- retha Veenendaal. Dirkje, d. van Antonie Querforth en Everarda van Vonno. Marinus Johannes, z. van Pieter de Winteren Barta van Keken. Ondertrouwd: Petrus Albertus van Uchelen en Sijke de Jong. Gerrit van Hartingsveld en Gerritje Kraan. Tjeerd Willem de Vries en Clasina aan haar vingers, armbanden sierden haar blanke polsen, een kostbare parelsnoer omsloot haar hals. Rhadigis werd voor haar gebracht. Zij zag hem na jaren voor het eerst. Nu was hij een jonkman, zij had hem gekend als knaap. Maar zij herkende hem nog. Elk zijner trekken had zij zich duizenden malen in het geheugen geprent. Deemoedig was zijn houding. Koud, snijdend de blik dien zij op hem wierp. „Uw leven is in mijn hand, Rhadigis, prins der Warners. Uw leven en uw vrijheid. Ik kan u doen dooden, ik kan u wat misschien nog erger is, als slaaf doen verkoopen. Welk lot zal ik u bereiden? Gij die het hebt gewaagd de belofte mij gedaan te breken?" Rhadigis zag haar en werd door haar schoonheid betooverd. Was die bloeiende, trotsche maagd het meisje dat zijn speel kameraadje geweest was. Hij herkende haar, maar hoe was zij veranderd. Toen zijn oog den ijskouden blik opving, dien zij hem toe wierp, keek hij droevig naar den grond. „Waarom deedt gij mij dat aan vroeg zij dreigend fluisterend. „Het was zoo lang geleden. Ik dacht, dat gij mij vergeten waart. Uw vader was een koning van een welvarend rijk geworden, de mijne was een stamhoofd gebleven. Mijn vader drong er op aan dat ik het schitterende Frankische aanbod zou aanvaarden." „Dacht gij dat ik u vergeten waswel ja, zoo zijn de mannon, trouwzoolang gij in het gezicht zijt. Gij hebt be merkt, dat ik nog aan u dacht. Hier zijt gij nu, wat wilt gij doen om den hoon te boeten, dien gij mij aandeedt. Hebt gij mij iets le vragen? Spreek." Met neergeslagen oogen bleef Rhadigis staan. Kalm was zijn houding; hij meende zich genoegzaam verontschuldigd te hebben. De zon wierp haar laatste stralen in de tent, zij was op het punt gloeiend rood over de vlakten van Mercia onder te duiken. Het bleef doodstil. De prinses zat daar in al haar schoonheid. Haar gouden versierselen en edelgesteenten wierpen stralen af, beur aan de slapen sierlijk gegolfd haar schoot vonkjes, do kleine roode stippen van stibium, die zij zooals meer Angelsche vrouwen deden, op de wangen had aangebracht, staken levendig af tegen haar blanke gelaatskleur. Peinzend bracht zij de hand onder de kin, terwijl haar elleboog op haar knie steunde. Koud was haar blik, maar toen haar gedachten terugvlogen naar den mond van den Rijn, naar de dagen harer gelukkige kindsheid, kwam er eenige meerdere warmte in haar oogopslag. Zij zag zich naast Rhadigis, spelende met schelpen aan het strand onder de verweerde muren van het Huis te Britten. Zij zag Rhadigis, hoe hij, toen hij pas paard had leeren rijden op zekeren keer beproefde te paard bij Warmond een der tallooze armpjes van den Rijn over te springen, en hoe de sprong mislukt was en hij bespat met vuil en slijk voor haar had gestaan. Wat had zij toen een medelijden met hem gehad, wat had zij hem fluks helpen opknappen. Zij zag hem voor het eerst uitrijden ter jacht, hij op zijn klein paardje, naast zijn norschen vader op een groot paard. Zij wist nog dat zij gebeefd had bij de gedachte, dat hem een ongeluk zou overkomen bij het woeste rennen in het woud. Enzij zag zich zelve in 't water liggen en de armpjes angstig naar den oever uitstrekken, naar den oever waar zij hem zag aankomen, met groote sprongen voorthollende om haar ter hulp te komen. Ja, dat alles, die gelukkige kinder tijd, zag zij weer voor zich en haar oog, straks zoo dreigend, zoo koud, werd warm, beneveld door tranen, smeekend. Op dat oogenblik sloeg Rhadigis de oogen naar haar op. Hij ontroerde. Hij dacht denzelfden kouden, snijdenden blik van daar straks te ontmoeten en onuitsprekelijke zachtheid straalde hem uit haar oogen tegen. „Rhadigis," bracht zij zacht, smeekend uit. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2