NESTLE FARINE LACTEE BINNENLAND. fJ H J} n tJ H n Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. waarbij een vloestof in de loopgraven werd gespoten, die men daarna, door middel van geworpen bommen, deed ontbranden. Ook werden met cata- pulten een nieuw soort brandbommen in de Franscbe stellingen geworpen. Den 23sten werd ook nog een aanval gedaan tegen den vooruitspringenden Engelschen linkervleugel, die echter gemakkelijk, evenals al de voorgaande, werd afgeslagen. Franscbe kanonnen brachten de Turksche batterijen tot zwijgen. In de nabijheid van Lemnos heeft, volgens de Duitsche berichten, een Duitsche Duikboot een grooten Oceaan- stoomer, die groote troepenafdeelingen aan boord had, getorpedeerd. Van de opvarenden konden maar weinigen gered worden. Een bericht uit Sofia zegt, dat generaal Hamilton een koerier naar Kitchener gezonden heeft met de rnededeeling, dat het offensief tegen de Dardanellen geen nut meer heeft, tenzij men met een Balkanstaat over een kan komen om tegen Tuikije op te treden of Russische troepen door te laten. Een telegram uit Constantinopel meldt, dat een groote vijandelijke tor pedojager door onbekende oorzaak in de Zwarte Zee gezonken is. Een geschenk voor Prinses Juliana! De afdeehug schoenmakerij in het observatiehuis van de vereeniging Hulp voor Onbebuisden te Amsterdam, heeft onder leiding van den werkmeester, den heer Jac. Lookman Jr., geheel volgens den laatsten smaak, een paar poppenlaarsjes voor Prinses Juliana vervaardigd. De schoentjes zijn van Amerikaansche bakjes met gummi ringetjes voorzien, een paar miniatuur platvoet zolen zijn er bij gevoegd. Het bovenleder is oranjekleurig met krans jes van zwart lakleder. In een mooi uitgevoerd kistje zal het geschenk de Prinses worden toegezonden. Tel. De gemeenteambtenaren in deze tijden. Het weekblad van den Nederland- schen bond van gemeenteambtenaren wijst er op, dat de toestand voor de gemeenteambtenaren sinds het uit breken van den oorlog veel slechter is geworden. De broodkaarten, de militie- en landweervergoedingen, in kwartieringen, uitvoering van mili taire voorschriften, verstrekking van varkensvleescb, maximumprijzen van levensmiddelen, wolvordering en vele andere zaken eischen zooveel werk dat het velen te machtig wordt. Sommige gemeentesecretarissen, alleen voor hun taak staande zijn overwerkt, ja moesten ontslag nemen. Daarbij komt de ver- groote zorg om in bet allernoodigste te voorzien. De dagelijksche levens behoeften worden nog steeds duur der. De salarissen waren reeds in de meeste gevallen veel te laag en velen hebben thans dringend behoefte aan hulp. Vooral voor vele gemeenteamb tenaren ten plattelande is het uitblij ven daarvan te meer krenkend, waar zij rondom zich bij hen die hun be staan in landbouw en veeteelt vinden een nooit gekende welvaart, een ver- hooning der inkomsten en groote kapi- taaivorming zien. Juist daardoor ook kan men zich thans niet verschuilen achter financieele onmacht. Het blad doet een dringend beroep op hooger gezag om in den oogenblikkelijken nood te voorzien. MAXIMUMPRIJZEN. Door den Minister van Landbouw is, blijkens de Staatscourant No. 179, aan de burgemeesters de volgende circu laire gezonden: Ik beb de eer U biernevens te doen toekomen een nieuwe lijst van artike len, met de daarvoor aangenomen maximumprijzen, welke lijst de vorige, vastgesteld bij mijn circulaire, d.d. 3 Februari 1915, No. 3269, Afdeeling Handel, vervangt. Ik verzoek U beleefd aan deze lijst in Uwe gemeente de noodige bekend heid te geven en ik vestig Uwe aandacht op hetgeen onder de lijst vermeld is, omtrent het indienen van klachten aan gaande de inachtneming der gestelde maxima voorin de lijst vermelde artike len, en omtrent het met bet oog op plaatselijke omstandigheden wijzigen van in de lijst vermelde maxima. Indien U klachten bereiken omtrent de handhaving der maxima, zal ik het op prijs stellen, dat U het noodige Deze lijst is hieronder opgenomen. onderzoek instelt eD zoo noodig door inbeslagneming of bedreiging daar mede ingrijpt, tot inbeslagneming natuuiljjk eerst overgaande na verkregen machti ging mijnerzijds. Het is mijn bepaalde wenscb, dat de gestelde maxima geen doode letter zijn, doch streng in acht worden genomen. Indien U bet wenschelijk mocht achten met het oog op plaatselijke omstandigheden wijziging in de gestelde maxima te brengen, zal ik daarvan gaarne bericht ontvangen. Ingeval U de wensch mocht worden kenbaar ge maakt, om voor andere dan de ver melde artikelen maxima vast te stellen, of uit eigen bewoging dit wenschelijk mocht oordeelen, zal ik gaarne daarvan kennis krijgen. Tot wijziging of aan vulling van de lijst gelieve U intusschen niet over te gaan, alvorens mijn ant woord op Uw bericht U bereikt beeft. Ik zal overigens gaarne wekelijks opgaven van de ingekomen klachten met vermelding van het daaraan ge geven gevolg ontvangen. No. VI. 2 Augustus 1915. Deze lijst vervangt de vorige). LIJST VAN EENIGE DER MEEST VOORKOMENDE ARTIKELEN MET DAARVOOR AANGENOMEN MAXIMUMPRIJZEN. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. De Luxe-sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reedt veel hoog ere prijzen worden betaaldblijven buiten aanmerking). Grootliandelpryzen. Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart)per 100 K.G. Tarwebloem (gebuild inlandsch)100 Tarwemeel (ongebuild)100 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) 25 Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G.) 10 Volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met Rijksmcrk (l) 50 Volvette joDge Goudsche kaas (l)50 Jonge Edammer kaas (40 -f) 50 Jonge Goudsche kaas (40 -f) 50 Kaas in Edammer- en Goudsch model (30 50 (20 50 Magere Edammer- en Goudsche kaas50 Eriesche nagelkaas 50 Suiker (witte geraffineerde)100 Zeep (zachte, groene of gele)120 Kleinhandel prijzen. Regeeringsbrood (bij verkoop op meelkaart)per Tarwewaterbrood (gebuild) gebakken onder rabbinaal toezicht. Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood) Roggebrood (zie noot 2). Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Boter Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk '/i Volvette jonge Goudsche kaas Jonge Edammer kaas (40 -f) Jonge Goudsche kaas (40 Kaas in Edammer- en Goudsch model (30 (20 -f) Magere Edammer en Goudsche kaas Friesche nagelkaas Koffie (Santos) Chichorei (in pakjes)0.1 Suiker (witte geraffineerde) Zout Zeep (zachte, witte of gele) Soda Petroleum ƒ13 50 20.75 17 50 140 1.41 1.45 1.46 42.00 40 00 39.00 38.00 33.00 28.00 18.00 21.00 48.50 30.25 K.G. f 0.12 0.24 0.25 0.20'/, 0.16 0.26 0.22 1-60 0.57V, 0.55 0 55 0.50 0.27'/, 0.30 1.16 0 06 0.55 0.09 0 32 0.07 L. 0.14 Omtrent rijst, havermout, boonen, erwten, aardappelen, uien, kool, ver schillende ingemaakte groenten, mar garine en raapolie is een prijsregeling nog in overweging en zal nader worden kenbaar gemaakt. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand Augustus behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneming Deze prijzen zijn niet van toepassing op oude kaassoorten, room- en lunchkaas, Leidsche en Delftsche komijnekaas en kaas bereid onder Rabbinaal toezicht. Onder kaas gemerkt 40 4-, 30 4- of 20 -f- wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 pCt. of meer, 30 pCt. of meer of 20 pCt. of meer vet in de droge stof bevat. Bij verkoop vaD kaas aan detailhandelaren kan f 2 boven den maximumprijs voor verkoop in het groot in rekening woraen gebracht, indien de van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den burge meester. hoeveelheden ten hoogste 50 K.G. per zending en per weck aan denzelfden afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de vorenbedoelde prijzen slechts betrekking hebben op boter en kaas, bestemd voor verbruik in Nederland. J) Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend voor het geheele land, kan in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze in de verschillende provincies niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderlijk geschieden, in overleg met de provinciale roggecemmissies. De Burgemeester zal de volgende weken geen spreekuur houden wegens uitstedigheid. Het Plaatselijk Steuncomité ont ving gedurende de maand Juli: Aan vrijwillige bijdragen f 2264 51 Subsidie Kon. Nat. Steun comité - 534.35 Vorige opgaven - 42556.50* Totaal sinds 1 Augs. 1914. f 45355.36' Dr. P. G. Tiddens, directeur der H. B S. alhier, is door Burgemeester en Wethouders van Utrecht gesteld op bun aanbeveling voorde benoeming van een directeur der gemeentelijke H. B. S. aldaar. De heer R. de Lange, proponent alhier, ontving een beroep bij de Doops gezinde Gemeente te Noordeind. De heer J. P. Haanschoten, Com mies der Posterijen 1 e klasse, die seder t 31 Juli verleden jaar waarnemend directeur was van het Post- en Tele graafkantoor alhier, is overgeplaatst bij de Inspectie der Posterijen en Tele grafie te Utrecht. Van de 4e groep voor bet eind examen Hoogere Burgerschool zijn ge slaagd: W. C. van Eek, J. A. van Senden en J. W. de Tourton Bruyns, allen leerlingen van de H. B. S. al- bier. Voor het Stedelijk Kegelcon cours, dat Zaterdag 14 Augustus ge opend zal worden, bestaat veel be langstelling. Tot op heden zijn de vol gende prijzen beschikbaar gesteld Zilveren lauwertak door de Socië teit Vereeniging.- Zilveren lauwerkrans door het be stuur van de Vereeniging. Verguld zilveren medaille door den burgemeester. Medaille door den heer A. M. Tromp van Holst. Zilveren medaille door het Amersf. Dagblad. Medaille door den heer A. de Vries Medaille door den heer H. Ilermsen Medaille door den heer M. Kool. Medaille door de firma Gebr. Nef kens Medaille door de Kegelclub Coroïbos. Donderdagmiddag zal een mati- née gegeven worden op het terras van »Amicitia" door het muziekkorps van de geïnterneerden. Postwissels voor Belgische militairen. Postwissels, bestemd voor tot het Belgisch leger behoorende militairen, worden ter verzending aangenomen. Uitbetaling van zoodanige postwissels zal door de rechthebbenden zoowel op de Fransche als op de Belgische post kantoren kunnen worden verkregen. De bovenbedoelde postwissels be hooren te zijn gericht aan hel sBuieau des postes militaires beiges a Calais", dat voor de uitreiking aan belang hebbenden zorg draagt. Hedenavond wordt door de rede- rijkersvereeniging van geïnterneerden uit het Kamp van Zeist in sAmicitia, opgevoerd il'Homme qui assassinaa van Pierre Frondaie. Het symphonie- orkest uit het Kamp zal zijn mede werking verleenen. De opbrengst komt ten bate der Ondersteuningskas voor hulp en voe ding der in België achtergeblevenen. In het laatst dezer en het begin der volgende maand zullen in het Kamp van Zeist voetbalwedstrijden gehouden worden, uitgeschreven door »Een- dracht maakt macht« vereeniging van Belgischegeïnterneerden, waaraan door elke voetbalvereeniging kan worden deelgenomen. Verschillende medailles worden uitgeloofd, 8 Augustus zal eeo vergadering gehouden worden, waar afgevaardigden van alle mededingende vereen igingen tegenwoordig moeten zijn Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amerafoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand Juli 1015 en 1014. 1914 1015 Minder Aantal passagiers 13238 9580 3658 Vervoeropbrengst 661.80 ƒ475.20 /ISO.60 Dagkilometcropbr. 11.68 8.51 3.17 Totale opbrengst 737.74®,, 544.20 193.54® Dagkiloineteropbr. 13.22 9.75 3.47 Ter kaasmarkt van Maandag 2 Aug. j.l. werden aangevoerd 42 wagens, waarop 10500 K.G. kaas. Prijs, bij zeer vluggen handel, f48. a f51.50, gestempelde f51.50 per 50 K.G. Maandagochtend 6.30 steeg de heer Bikbergen met één zijner eendekkers bij Ermelo op, waarbij hij tot op een hoogte van 3800 tot 3900 M. ging, maakte eenige rondvluchten en zette koers in Z.W. richting. Ter hoogte van Maarsbergen wei gerde, door een onbegi ijpelijke oorzaak, plotseling zijn motor, zoodat hij zich genoodzaakt zag te dalen, wat door de hoogte zoowel als door de kleinheid van het toestel, bezwaarlijk ging. Hij moest toen gebruik maken van zijn nieuwste uitvinding, het »parachutedek«, waar mede hij thans proeven neemt en waar mede het hem mugelijk is in de lucht boven een bepaald punt op de aarde te blijven, waarbij bij dan in loodrechte lijn daalt. Verder is het paracbutedek daarop ingericht dat bij mogelijke ongevallen de aviateur kan dalen on verschillig van welke hoogte, doordat het geheele vliegtuig blijft hangen in eeo parachute waarbij hei zwaartepunt dooreen bascule-inrichting eenigszins naar het middelpunt wordt verplaatst. Terloops zij aangemerkt, dat op Zondagmorgen 19 Juli de heer Bik bergen op de Kemperheide op 2000 M. hoogte een pi oef deed waarbij hij zonder gebruikmaking van den motordaaldein 34 minuten. Zijn aanbieding om die proef te herbalen op Soesterberg. werd met het oog op de bijzondere omstandig heden voorloopig afgewezen door den commandant van de militaire luchl- vaartafdeeling, deu heer kapitein Walaardl Sacié. Zoo ook nu, de heer Bikbergen daalde, doch door den wind afgedreven kwam het toestel terecht in een boscbachtige streek. Zijn monoplane werd geheel vernield, de aviateur zelve bekwam ernstige wonden. RECLAME. Spaarzaam en zuinig In het gebruik IKINDERKIEEL) In Iedere Apotheek of droglsteiHL. voorhanden het besto Voedingsmiddel Voor Kinderen E Dodo had glimlachend toegeluisterd toen Theudesinde dit ge heele lijstje van Friesche heerlijkheden opnoemde. „En dan was Wilfried een geestelijke," zei hij„als hij een jong edelman bijvoorbeeld was geweest, dan zou ik dat lijstje nog wel wat willen verlengen. Ik zou dan spreken van „Gij zoudt spreken van de Friesche juffers, heer Dodo, want gij denkt aan haar, ik zie wel dat gij zoo nu en dan een blik naar Hiltrude werpt." Dodo lachte. „Nu Hiltrude is een lief meisje. Voor de fijne schotels die Friesland aanbood, zou ik misschien niet zoo dank baar geweest zijn als bisschop Wilfried; ik zou meer in bewon dering zijn geraakt over de Friesche meisjes die een lust der oogen zijn." En Dodo's oogen drukten werkelijk de grootste bewondering uit; zijn blikken wendden zich evenwel niet naar achteren, waar Hiltrude reed, maar naar de schoone prinses wier paard naast het zijne voortdraafde. Theudesinde was te veel vrouw om dien blik van stille be wondering niet te gevoelen. Zij kleurde een weinig. „Niemand kan aan ons hof komen, of hij spreekt met lof over onze juffers," merkte Theudesinde op. „Als zij op het kasteel te Stavoren vertoeven en een ritje in den omtrek der stad bij de haven doen, blijven de tallooze kooplieden die daar steeds zijn en die van Nijmegen, Utrecht, Keulen, Trier, ja zelfs van Rome, Sevilla en Marseille komen, in stille verbazing haar soms nastaren. Er komt misschien wel bij dat Friesche kleeding door haar kostbaarheid de aandacht trekt. Onze wol is de beste van de wereld en onze Friesche wevers weten wollen stoffen en lakens te vervaardigen, wonderbaar zacht en in tallooze kleuren uit een stuk geweven. Als vorsten elkander een geschenk van hooge waarde willen geven, laten zij bij ons Friesche lakens koopen. Ons linnen is ragfijn en onze goudsmeden zijn kunstenaars trouwens de geldstukken van Stavoren, de bracteaten die Zwane- hilde en Adallinde om den hals hebben, de fibula, die gij zoo knap voor mij terug gevonden hebt, hadden dat u reeds geleerd. En als een vrouw fijne, fraai gekleurde kleederen en sierlijke gouden sieraden tot haar beschikking heeft „En een lief gezicht, een fraaie gestalte en een frissche tint wie zou haar dan niet bewonderen," viel Dodo in. Theudesinde keek hem met schelmschen glimlach aan. „Juist," zei zij, „en daar de Friesche meisjes zich nogal eens in hetgeen gij daar zegt mogen verheugen, worden zij dan ook dikwijls bewonderd. Maar om op Hiltrude terug te komen, vindt gij het geen lief meisje?" „Zij is een der liefste meisjes, welke ik ooit ontmoet heb," antwoordde Dodo met een vriendelijken glimlach. Zonderling, welk een bekwaam acteur deze machtige man was. Door zijn bescheiden optreden had Theudesinde niet het flauwste vermoeden van zijn hoogen rang. „Ja, ik wist wel dat gij haar bewonderdet," hervatte de prinses. „Bewonderen, is nu, als ik dat mag opmerken, het woord niet," hervatte Dodo. „Ik vind het een allerliefst meisje en ik kan haar niet dankbaar genoeg wezen, dat zij de eerste dagen welke ik in Friesland was zich over mij ontfermde. Die eerste dagen waren niet prettig en het deed iemand aan genaam aan als hij in het lieve zachte oog van een werkelijk schoon meisje teekenen van belangstelling en genegenheid mocht ontdekken. Geheel iets anders is het echter als de vraag rijst of mijn genegenheid, mijn erkenning van dien aard is als Ragenfrieds onbetwistbare liefde. Ongetwijfeld zal Ragenfried den een of anderen dag u, of uw vader, prinses, verlof vragen, de schoone Zwanehilde mede naar Soissons te voeren. Zwanehilde zal zeker niet „neen" zeggen en het hangt er dus maar van af wat uw antwoord, of dat van den koning is. Geheel anders is het met mij. Nimmer zal ik met zulk een verzoek komen. Ik ben Hiltrude dankbaar, ik vind haar allerliefst, maar nimmer zal ik haar vragen mijne vrouw te worden." Een blik van Theudesinde trof hem in het volle gelaat. Die blik was een mengeling van verbazing en voldoening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2