BINNENLAND. RAADSSTUK. keleü, dan zullen wij ook daar spoe dig overwinnen, en er komt vrede. Wordt er Daar verlangd? Of er naar verlangd wordt? De geest van het volk is geheel veran derd. Iedereen zegt: «Was het maar gedaan." Dat hoort men den ganschen dag. Ik heb soldaten hooren zeggeD «Wij hangen ons liever op dan nog eeD winter-veldtocht in Rusland mee te maken." Het loopt onder de militairen ook niet altijd zonder opstootjes af. Onlangs nog hadden in eeD garnizoensstad ern stige relletjes plaats, die met moeite zijn bedwongen. Alle soldaten zijn toen gefouilleerd om te zien of ze soms opruiende geschriften bij zich droegen. Het wordt trouwens overal en met alles strenger. Ook aan de grens? Er komt geen sDipper papier meer over de grens. Vanmorgen moest ik een oude krant afstaan, waarin ik een paar boorden had zitten, en een enveloppe, waar m'n pas in zat, werd ook achtergehouden. Niets mag men ingepakt meenemen. Geen spoorboekje bleef in m'n bezit. Aan één van m'n medereizigers werd waarom weet ik niet gevraagd naar de namen van bepaalde familieleden in Holland, en toen hij zicb één dier namen niet dadelijk herinnerde, noemde de Duit- sche ambtenaar dien naam! En de levensmiddelen? Wat dat betreft: er wordt dezen winter heel wat ellende verwacht, als de oorlog nog niet afgeloopeD is. De prijzen stijgen voortdurend. Vleesch is ontzaglijk duur. Rijst, meel, kle dingstukken, vooral ook ondergoed en schoenen, alles kost geweldig veel. Wij gebruikten thuis met de kinderen veel maïzena. Het is niet meer te krijgen. Dagen achtereen konden wij bij ons in de streek geen suiker bekomen. Het komt herhaaldelijk voor, dat menschen, die niet al te ver van de grens wonen en een pas bezitten, met oude klee- ding stukken aan naar Holland trek ken, daar nieuwe koopen en aantrek ken, de oude weggooien en aldus nieuw- gekleed terugkeeren, om de hooge Duitsche prijzen te ontgaan. Is het juist, dat op al het huis houdelijk koper beslag is gelegd? Ja. Wij hebben ambtenaren thuis gehad, die alles hebben opgeschreven, wat we aan koper bezitten, van den grooten gas-kraan af tot de roeden van loopers en gordijnen toe, alsmede kleinere voorwerpen van dagelijksch gebruik. Op bet eerste sein moeten wij alles inleveren, de vergoeding die wij er voor krijgen, beteekent niet veel. Ook nikkelen voorwerpen zijn opgeschreven. De voorspelling van kolonel Harisson De Amerikaansche kolonel Harrison heeft een reeks voorspellingen betref fende den oorlog gedaan, daarbij onder meer aankondigende, dat deze in de komende maand December geëindigd zou zijn. Het merkwaardige is, dat de kolonel voor elke maand een pro gramma voorspeld heeft, dat wal Juli aangaat vrijwel uitgekomen is. Dit programma luidde: Op het westelijk front geen ver andering. De leiding der krijgsverrich tingen is in handen der Franscben. Op het Italiaanscbe front: de linie wordt uitgebreid en neemt een dubbel aantal tegenstanders in beslag. Op 't Russich front: groot Duitsch offen sief in de richting van Warschau. De Russen trekken in Polen terug. Aziatisch front: zeer langzame vooruitgang aan de Dardanellen, in Armenië (richting der Zwarte Zee) eD in Mesopotamië. Medewerking der Italianen aan de Dardanellen. Dit komt alles uit, behalve de mede werking der Italianen. Echter schijnt ze toch aanstaande. Beschouwen wij thans de voorspel lingen voor de maand Augustus: Op het westelijk front geen verandering. De verspilling van munitie neemt sterk toe. De Engelsche linie wordt ver sterkt en uitgebreid. Op hetltaliaan- sche front vallen Triëst eD lstrié (Pola) in handen der Italianen. Op het Rus sische front neemt het Duitscbe oflen- sief een einde door gebrek aan man schappen. De Serviërs doen plaatselijke aanvallen. De vereeniging der Balkan- staten wordt georganiseerd. Roemenië oeemt deel aan den strijd. Op het Aziatische front neemt Bulgarije deel aan den strijd. Zou deze voorspelling ook uitko men? Grcnstooneeltjes I De strenge toepassing der voor schriften omtrent de spionnage door de Duitschers, leidt dikwijls tot aaD- doeulijke tooneeltjes. Zoo kwam aan het grensstation te Hassum dezer dagen een R.K. geeste lijke een geleerde die 8 talen vloeiend spreekt om naar Neder land te reizen. De man bad een dik manuscript bij zicb, de vrucht van zijn jarenlange studie, maar mocht bet niet mee nemen. Per post verzenden mocht hij het ook niet, want het was in een vreemde taal geschreven. Hem werd de keus gelaten, óf met zijo manus cript in Duitscbland terug te keereo, óf het te vernietigen. Geen van beide kon bij echter doen, bij moest naar Nederland, doch ook was het hem onmogelijk zijn werk, waaraan hij jaren lang met al zijn kunnen en denken had gewerkt, te vernietigen, waarop dit.... door een der aanwezigegen darmes geschiedde. De priester brak in tranen uit en diep neerslachtig zette hij zijn reis voort. Soms ook gebeurd het, dat menschen brieven, die ze als een reliquie be waarden, een laatste schrijven van een dierbaren overledene, van een ge sneuvelden echtgenoot of vader, moeien afstaan en voor buu oogen zien ver branden. Smeekingen en tranen kunnen Diet bateD. Anderen kunnen zich maar niet goedschiks aan de bepaling, dat ze al hun schrifturen moeten achter laten, onderwerpen. Ze stuiven op, beroepen zich op hooge militaire-of burgerlijke autoriteiten in binnen- of buitenland, doch alles stuit af op de ijzige kalmte, waarmede de greosambtenaren als waren zij automaten, zoodat ten slotte iedereen eindigt, met zich er aan te onderwerpen. Zijn de brieven of drukwerkeu in de Nederlandsche of de Duitsche taal gesteld, dan wordt gelegeuhetd ge- geveD, ze per post te verzenden anders moeten ze vernietigd worden of de reizigers moeten ermede in Duitscbland blijven. Dure tijden I De heer Teenstra, lid der Tweede Kamer, heeft de volgende schriftelijke vraag bij die Kamer ingezonden Is de Regeering bereid mede te deelen, welke maatregelen zij ten aanzien van de lager bezoldigde Rijks ambtenaren denkt te nemen, ten einde de nadoelen, uit stijging van prijzen voor eerste levensbehoeften voortvloeiende, afdoende te vermin deren? De Minister van Binnenl. Zaken, tijdelijk voorzitter van deD Raad van Ministers, zond daarop volgend ant woord in: Afgezien van de maatregelen reeds door den Minister van Landbouw ge nomen en nog te nemen, zal bij de Staatsbegrooting voor 1916 blijken, wat in het belang van de lagere ambtenaren, in verband ook met de prijsstijging van de eerste levensmid delen, kan worden gedaan. Wat de Belgische vluchtelingen ons kosten. Ondanks het vele, dat van elders werd gedaan, bleken de uitgaven voor de Nederlandsche Schatkist ver van gering. Als uitgaven in eens, die min of meer als kapitaaluitgaven zijn te beschouwen, komen in de eerste plaats in aanmerking de bouw- en inrich tingskosten van de drie groote vlucht oorden. Voor zooveel thaos bekend, beliepeD die voor het vluchtoord te Nunspeet f411,500, voor dat te Ede f 785,430 en voor dat te Eden f 429,770. De exploitatiekosten van de vlucht oorden loopen nog al uiteen, maar waar de totale kosten nergens wijzen op een al te ruim gebruik van 's Lands geldmiddelen, wordt den Regeerings- commissarissen zooveel mogelijk de vrije baud gelaten, voor Nunspeet f 0,25s per volwassene en f 0,16' per kind, voor Ede f 0,27 en f 0,18, voor Uden f 0,30 en f 0,20, voor Gouda f 0.24 en f 0,18. De kosteD voor onderhoud bij'par- ticulieren bedragen f 0,35 per vol wassene en f 0.20 per kind. Wanneer men het getal der aldus ondersteun den thans stelt op pl. m. 68.000, wordt dagelijks nog een bedrag van f 20.400 gevorderd. Daarnaast staan de kosten voor de z.g. Pauvres hon- teux, aan wie f 0,70 per persoon en per dag mag worden ten koste ge legd. Het getal is te stellen op pl. m. 1700 en de uitgaven deswege op pl. m. f 850 per dag. Bovendien wor den te hunnen behoeve nog sommige uitgaven bestreden uit het Deensche fonds. Voorts werd aan kleeding thans pl. m. f 475,000 en aan extra-treinen en vrije reisgelegenheid uitgegeven f 113.000, waarbij in aanmerking is te nemen, dat, vóór 1 Januari, toen zoovele extra-treinen liepen, de maat schappijen geen declaratiën inzonden, omdat de Staat aan de aandeelhou ders een uitkeering van 4 pCt. ge waarborgd had. In totaal kan gezegd worden, dat de vluchtelingenzorg tot dusver aan de Schatkist heeft gekost een uitgaaf van ruim 7' millioen gulden! Stijgende viechomzct In Juli werd in de Rijksvischbal te IJmuideu ondanks het opleggen van een deel der vloot, rond f 450.000 meer omgezet dan in Juli 1914. Van 1 Januari tot 1 Augustus be droeg de omzet ruim 6.2 millioen gulden, welk cijfer 4 jaar geleden nog niet eens in een geheel jaar behaald werd. Sluiting Groote Nachtegaalsteeg enz. Den 20 October 1913 bereikte ons een schrijven, gedagteekend 17 October t.v. No. 1638, van den Eerstaanwezend Ingenieur alhier, waarbij mededeeling werd gedaan van het voornemen, een aanvang te maken met de voorgenomen uitbreiding van het kazernement voor bereden wapens in verband met het voornemen om het geheele eskadron ordonnansen weder naar hier over te brengen. Er werd daarbij op gewezen, dat toen reeds bet bezwaar werd onder vonden, dat de Groote Nachtegaalsteeg en bet voetpad langs de Beek openbare wegen zijn; het voortdurend verkeer door militair personeel en paarden, dat tusschen het terrein van de stallen en de kazerne plaats vindt, maakt, dat hier als het ware een militair kampement is ontstaan, waarin het vrije verkeer slechts noode kan worden toegelaten. Ook voor den inwendigen dienst werd ditbezwaar gevoeld en de vrees werd geuit, dat dit zal toenemen,wanneer de voorgenomen uitbreiding tot stand zal zijn gekomen. Een blik op bijgaande kaart zal een en ander duidelijk maken. Door aankoop is de Staat der Neder landen eigenaar geworden van het geel gekleurde terrein; de lichtgeel gekleurde terreinen waren reeds zijn eigendom. Het voornemen bestaat, op het nieuw aangekochte terrein ver schillende dienstgebouwen te vestigen. De verbinding tusschen de bestaande kazerne, de nieuw te stichten gebou- W6D en de stallen zal dus, bij behoud van den bestaanden toestand, worden onderbroken door de publieke wegen: de Groote Nachtegaalsteeg en het voet pad langs de Beek. Ten einde te geraken tot een vrij kazernement, werd onze medewerking ingeroepen om te komen tot onttrek king aan hel openbaar verkeer van bedoelde wegen en daarna den grond over te dragen aan den Staat der Nederlanden. Hetoverwegen van deze uitnoodiging deed ons de vraag stellenzijn de voordeelen, die de voorgenomen ver meerdering van garnizoen voor de Gemeente zou geven, van dien aard, dat zij rechtvaardigen de afsluiting van de Groote Nachtegaalsteeg en het dien tengevolge brengen van olfers voor een nieuwen verkeersweg, te maken tus schen den Hoevelakenschen straatweg en den Heiligenbergerweg? Want reeds aanstondsstond onze meening vast, dat de sluiting Diet mogelijk zal zijn zonder dat een andere verbindingsweg daar voor in de plaats treedt. Bedoelde vraag dan meenen wij be vestigend te mogen beantwoorden. Al geeft de bestaande verbinding tusschen den Hoevelakenschenstraat- weg en den Heiligenbergerweg ook geen aanleiding tol klachten, bet zal wel algemeen worden toegestemd, dat zij niet zeer gunstig is. Of zij op den duur, bij een toenemend verkeer nog vol- doeude zal zijn, mag met grond worden betwijfeld. De bestaande verbinding door een andere te doen vervangen, komt ons dus bepaald wenschelijk voor. Omtrent het karakter, hetwelk ge geven zal moeten worden aan hot nieuw te vormen kwartier teekenen wij nog het volgende aan. De aanwezigheid aan den Hoeve- lakenschenstraatweg van den Proeftuin, en de merkbare toeneming van belang stelling in den tuinbouw maakt het meer en meer wenschelijk, gelegenheid te openen, die cultuur in toepassing te brengen. Naar bet oordeel van des kundigen is de bodemgesteldheid tus schen den Hoevelakenschenweg eD Heiligenbergerweg van dien aard, dat de grond voor dat doel uitmuntend geschikt moet worden geacht. Bij het overwegen van de plannen voor een nieuwen verbindingsweg, heeft ons College gemeend met ge noemde omstandigheden ernstig reke ning te moeten houden en het is na nauwgezette overweging tot de con clusie gekomen, dat deze gelegenheid niet onbenut mag worden gelaten om te trachten een nieuwe bron van wel vaart voor de Gemeente te verkrijgen. Een eerste stap in deze richting kan worden ondernomen dooreen verkeers weg aan te leggen midden door de landen, gelegen tusschen beide, meer genoemde wegendaardoor zal dan de gelegenheid worden geopend, aari dezen weg woningen te bouwen en grond beschikbaar te stellen voor tuinbouw. Toen deze gedachte tot rijpheid was gekomen, hebben wij getracht, de voor dat doel benoodigde gronden iD handen te krijgen en dank zij de medewerking, die wij van de eigenaren mochten ondervinden, die blijkbaar ook hebben begrepen welk groot belang door de Gemeente bier te behartigen valt, is het mogelijk geworden, de hand te leggen op een complex eigendommen,diedaar- voor geschikt moeten worden geacht. De bedoelde gronden behooren thaos toe aan de Pieter Dirkmanfundatie, de stichting «Armen de Potbi en de »Hoefhamerstichting«, en zijn bij het kadaster bekend, in sectie A en sectie B der Gemeente Amersfoort, en in groene kleur aangegeven op bijgaande teekening. De Pieter Dirkmanfundatie is bereid, haar terrein, groot pl.m. 3 5 H.A.,te verkoopen voor f12 000; de «Armen de Poth« baar terrein, groot pl.m. 3.8 H.A., tegen f 3500 de H.A., terwijl met de »Hoefbamersticbting« de onder handelingen nog niet zijn beëindigd, wijl de juiste richting van den weg en de daarvoor benoodigde hoeveelheid grond nog niet zijn vastgesteld. Zij is bereid, den voor straataanleg benoodigden grond te verkoopen voor f 0.50 per M'. In verkoop van een gedeelte der hoeve Weltevreden», van de «Hoef- hamerstichtingt, waardoor de gronden ter weerszijden van den weg aan de Gemeente zouden komen, kunnen Regenten niet treden, daar de exploi tatie van het overblijvende deel dan te moeilijk wordt, terwijl aankoop van de hoeve in haar geheel bet aan te wenden bedrag dermate zou verhoo- gen, dat wij deze oplossing niet de meest wenschelijke zouden vinden. Het is ons aanvankelijk voornemen, u voor te stellen de breedte van den aan te leggen weg te bepalen op 18 Meter, en deze een aanvang te doen nemen aan den Hoevelakenschen weg en gaande iD rechte lijn onge veer tot aan de Beek, om vandaar met een buiging uit te komen onge veer bij bet buitengoed «Randenbroek! aan deD Heiligenbergerweg. Het ligt in het voornemen van genoemd Departement, zoo spoedig mogelijk, in ieder geval nog vóór den aanstaanden winter, over te gaan tot aanbesteding van een groot deel van het werk, waarvoor f 450.000 is uit getrokken. Dit belang, met het oog op be strijding der werkloosheid, klemt te meer door de bereidverklaring van het Departement om in het bestek eene bepaling op te nemen, dat in de eerste plaats Amersfoortsche werk lieden in dienst zullen worden genomen. De gevoerde onderhandelingen heb ben er toe geleid, dat op de volgende den zonneschijn. De vijvers weerspiegelden het blauw des hemels en de breede overhangende takken der eiken. Theudesinde liep het bloemtapijt af en eenige passen door het dikke gras wadende, duizenden bloemen vertrappende, stonden beiden aan den kant van een der vijvers. Onder den bedwelmenden invloed van den geur van meidoorns en seringen, de warmte van de steeds krachtiger wordende zon, ging Theudesinde plotseling zitten. Dodo nam naast haar plaats. Vóór hen het oude kasteel met zijn romantische omgeving, achter hen de golvende met bloemen bezaaide vlakte naar den hoogen weg, rechts het groote geheimzinnige woud. Badende in den geur van meidorens, seringen, vergeet-mij-nietjes, madeliefjes en margrieten onder een zachte koesterende zonnewarmte zaten zij daar. Wat kwam er plotseling over Theudesinde. Was zij nog niet geheel hersteld van haar ontroering veroorzaakt door de opmer king omtrent graaf Everard? Wat overkwam haar, dat zij zulk een weelderig, van genot trillend oogenblik beleefde, nu zij van die heerlijke omgeving genietende het oog sloeg op den jongen knappen man die naast haar zat? Haar oog op hem gericht, kreeg zulk een innige tin teling dat Dodo stil bij zich zeiven fluisterde: „Pas op." „Dodo," fluisterde zij. „Prinses," antwoordde Dodo. „Wanneer denkt gij.... te vertrekken?" „Het is nog niet vastgesteld. Het bevel kan ieder oogenblik komen." „Hoopt gij dat het spoedig zal zijn?" „Oh, neen, ik vind het hier heerlijk." „Verlangt gij niet naar Parijs, Soissons, Orleans?" „Waarom zou ik? Mij wacht daar geen bruid of vrouw." „Hebt gij daar nooit een lief meisje gezien?" „Oh, vele." „Hebt gij geen van haar bemind?" „Geen van haar." „Spreekt gij de waarheid?" fluisterde Theudesinde. „Waarom zou ik u een onwaarheid zeggen?" „Hoe kwam dat dan. Gij zijt heelemaal geen jonkman om niet aan meisjes te denken en anders ik zie het aan Hiltrude, denken zij wel aan u." Een grappige flikkering kwam in Dodo's oog. „Zoo ziet u het aan Hiltrude," zei hij met een glimlach. Theudesinde bloosde. Zij zag het niet aan Hiltrude, maar zij voelde het bij zichzelve. Waarom klopte dat weerbarstige hart zoo, dat zij vreesde dat hij het hoorde, waarom bewoog zich haar boezem fel op en neder. „Ik heb het te druk gehad," merkte Dodo langzaam op, den kop van een paardebloem aftrekkende en daaraan al zijn aandacht wijdende. „Ik was te veel in den oorlog en dan staatszaken." „Staatszaken, staatszaken!" riep Theudesinde vroolijk verwon derd uit. Dodo begreep dat hij zich had versproken; de vroolijke ver wondering van Theudesinde bewees hem evenwel dat hij zich nog niet had verraden. „Ja, boodschappen en zendingen voor mijn meester Grimoald," zei hij met gemaakten ernst. Het was een grappig gezicht voor hem te zien hoe Theudesinde's gelaat bij het noemen van den naam Grimoald plotseling betrok. „Houdt gij van uw meester?" vroeg zij, na een wijle. „Zoo, zoo. Ik ben verplicht zijn belangen te bevorderen." „Zoudt gij dat in alle gevallen doen?" „Zoolang ik in zijn dienst ben, zeker." „Maar als uw belangen nu eens in strijd waren met dien van den hertog?" „Dat is niet wel mogelijk." „Maar als zij eens in strijd waren, wat zoudt gij dan doen?" „Mij naar de zijne schikken." „Ja, maar ik bedoel niet in kleine zaken, maar bij groote aan gelegenheden." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2