NESTLE FARINE LAC'EE Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. RECLAME. Spaarzaam •n zuinig In het gebruik (KINDERMEEL) In Iedere Apotheek of f drogisterij voorhanden het beste Voeding» middel Voor Kinderen I komelijke bezwaren, zijn wensch zal opolleren, ten bate van het groote nationale belang." Munitieverscheping uit de Vereenigde Staten. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat volgens een mededeeling uit Washington aan de «Morning Post«, de verschepingen van ammunitie uit de Vereenigde Staten naar Nederland zeer de aandacht trekken van de ambte naren van het departement van handel en er op wijzen, dat de Nederlandsche regeering zich op alle gebeurlijkheden voorbereidt. Een bericht in Reuter's bijzonderen dienst voegt hieraan nog toe. dat vol gens die mededeeling in de «Morning Postn.de verschepingen van ammunitie naar Nederland de berichten bevestig den, dat de Nederlandsche regeering groote orders plaatste voor kogels met stalen mantels, granaten, brons en koper bij een firma te New York, die in verband daarmede haar arbeid zeer heeft uitgebreid. De verscheping van die bestellingen naar Rotterdam is thans begonnen. Het totale bedrag van den export naar Nederland van koper, voornamelijk van koperen mantels voor projectielen en koperen platen tot het vervaardigen van projectielmantels, was volgens de officieele opgave van het departement van handel, bijna '25.000 terwijl de geheele verzending van koper in het vorige jaar voor Nederland slechts een waarde van 1040 bedroeg. De cijfers omtrent de verzendingen in Juli zijn nog niet vastgesteld. Wij weten niet of de bovenstaande mededeehngen juist zjjn, en de regee ring zal wel geen inlichtingen geven over de bestellingen, die zij ter aan vulling van haar voorraden ammunitie in het buitenland doet. De mededeeling toont slechts boe scherp elke handels betrekking van het neutrale Nederland met bet neutrale buitenland wordt gecontroleerd door de Engelschen. En zoo de berichten van de «Mor- ning Posts juist zouden zijn, kunnen wij de regeeriog slechts gelukwenschen met de vooi zorg, die zij klaarblijkelijk neemt opdat ons laod, als bet noodig zou zijn, gereed is, om aan elke even tualiteit het hoofd te bieden. Handelsblad. Postverkeer tusschen Nederland en België. Ingevolge de orders van de militaire autoriteiten in België is het postverkeer tusschen België en Nederland gewijzigd als volgt: Tusschen Nederland en degemeenten Brussel, Luik en Verviers met inbe grip van de voorsteden en nabijge legen plaatsen alsmede Antwerpen, Hasselt en Welkenraedt, doch laatst genoemde gemeenten zonder de voor steden en omliggende plaatsen, wor den voor persoonlijke mededeelingen voortaan slechts briefkaarten toege laten. Handelsberichten kunnen per brief worden verzonden, doch mogen niet meer dan twee bladzijden van gewoon brielformaat beslaanzij moeten dui delijk en leesbaar zijn geschreven. Dezelfde voorschriften moeten wor den inachtgenomen bij het verzenden van brieven en briefkaarten, tusschen de bovengenoemde Belgische gemeen ten en de geïnterneerde soldaten en burgers in Nederland. Bovendien mogen deze soldaten en burgers postwissels verzenden en ont vangen. Voor de Belgische soldaten blijft de postdienst kosteloos. Brieven die niet aan deze voorschrif ten voldoen, worden niet besteld en worden aan de afzenders terugge zonden. Zondagochtend hoopt ds. J. C. Wannee uit 's Gravenhage voor te gaan in de Remonstrantscbe kerk en ds. E. M. ten Cate in de Doops gezinde kerk. Op zijn verzoek is aan den ge- pens. kolonel H. J. Indewey eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van den tweeden keurings- raad van het 2e militiedistrict in de provincie Gelderland. Het bestuur der Middelbare Han delsdagschool alhier heeft als no. '1 op de voordracht voor leeraar in de wiskunde en natuurwetenschappen ge plaatst de beer P. Schut, scheikundig ingenieur te Delft. Goedkoope Visch. De prijzen der goedkoope visch, van Gemeentewege beschikbaar gesteld, bedragen veelal 11 en 12 cent per pond voor schelvisch en schol. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vroegtijdige bestelling gewenscht is. Daar de visch alleen in veelvou den van 100 pond minstens 2 dagen van te voren door den Keuringsdienst wordt besteld, kan het voorkomen, dat bestellingen, die den laatsten dag n.l. Maandag of Donderdag kunnen komen, niet alle kunnen worden uitgevoerd, bij gebrek aan viscb, en omdat be stellingen op telephonische aanvragen uit den aard der zaak, bij de direc- ten verkoop aan bet Laboratorium niet róor kunnen gaan. Vroegtijdige bestellingen voor de Dinsdagen en Vrijdagen blijven dus gewensch. Amersfoortsche Muziekvereeniging. Vijfde Concert, op Maandag 16 Aug., te geven in het Plantsoen, door de Amersf. Muziekvereeniging, Directeur den beer A. L. Maas, onder leiding van den heer A. v. d. Brander. Aanvang 8 uur. PROGRAMMA. 1. Marsch Hommage a 1' Union. 2. Overture: Elvira. 3. Fantaisie: Lafête Trumphale. 4. Wals: Doux Mysleres. 5. No. 45, 46,47 Volks-(school)liederen uit «Kun je zingen, zing dan rnee«. Pauze. 6. Marsch: Vollervina. 7. Overture: Milanesse. 8. Wals: Voix Roumaines. 9. Fantaisie: Belgisch Bloed. 10. Finale. Ter gelegenheid van de Alge- meene Vergadering van den A. N. W. B., die dit jaar Zaterdag 21 Augustus op het Kasteel Doorvverth zal worden gehouden, worden uit alle oorden des lands bondstocbten ge organiseerd. Op verzoek van den Hoofdconsul heeft zich de plaatselijke consul, de heer G. J. Slothouwer, met de leiding der tocht van uit Amers foort belast. Gereden zal worden volgens de aan gegeven wegen in bet boekje «Rij- wieltochten over rustige wegen". Bedoeld werkje schrijft omtrent den te volgen weg het navolgende: Van Oud-Leusden (punt van aan sluiting met de deelnemers uit Hilver sum) voert den weg door schoone bosschen langs de heiberg «de Herte- kop" en de landgoederen «Lockhorst" en «Heiligenberg" naar Hamersveld. Hier gaat na eenigen tijd, circa 600 meter, voorbij een molen, de straatweg over in een zandweg met rijwielpad, den ouden postweg van Amersfoort naar Arnhem, die na circa 2'/» K. M. bij een opvoedingsgesticht veranderd in een sintelweg met rijwielpad. Het landschap heeft bier overal bet type van de Geldersche Vallei, een goed bebouwde maar toch afwisselende streek. Dwars over den straatweg BarneveldRenswoude, voert den weg langs de landkolonie van het Leger des Heils op «den Batelaar" naar het mooie dorp Lunteren. Hier verandert het landschap geheel; in plaats van het Geldersch-Vallei type komen denne- bosschen en heide met prachtige ver gezichten. Door een wonderschoone beukenlaan bereikt men het café «De Driesprong" aan den grintweg Otterlo Ede. Van hier door het mooie heuvel achtige Eder-Bosch naar Ede. Daar door het schoone landgoed «Hoeke- lom" naar Bennekom. Hier links over een mooien boschrijken en heuvel- achtigen grintweg langs het landgoed «de Keijenberg" naar Heelsum van waar langs den bekenden Italiaanschen weg naar het aloude Kasteel «Door- werth". Stadgenooten bondsleden, voor velen van wien dezen weg grootendeels ge heel nieuw zal zijn, die den tocht wenschen mede te maken worden ver zocht hun kaartje te zenden aan boven- genoemden Consul. Uur van afrit en plaats van samenkomst zuilen dan nader worden bekend gemaakt. Prins Hendrikschool met Internaat voor Schipperskinderen. (Beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik). Het Bestuur vao bovengenoemde school ziet zich gedwongen door dezen een beroep te doen op de offervaar digheid van ons volk. 1 September a.s. zal zij in gebruik worden genomen door c.a. 100 kinderen, na op 28 Aug. door Z. K. H. den Prins der Neder landen te zijn geopend. Voor meubileering en verdere in richting der Huisvesting ontbreekt ons echter nog de som van 12 duizend gulden. Op 1 October a s. moeten wij onzen verschillenden leveranciers deze som voldoen. Hebben wij tot biertoe in stilte, met uitstekend succes, gewerkt, waar door wij een aanzienlijk bedrag ver zamelden, dat ons in staat stelde het gebouw te doen verrijzen, en waar voor wij bij dezen onzen hartelijken dank aan de vriendelijke gevers en geefsters betuigen, de nijpende om standigheden dwingen ons, thans een beroep op bet publiek te doen, daar de verdere verschillende betalingen onze financieele krachten te boven gaan. Indien ieder lezer van dit blad ons iets zendt, zijn wij gered. Ons Vor stelijk Huis ging reeds voor. Hare Majesteit de Koningin schonk ons f200 en H. M. de Koningin-Moeder f 100. Wie volgt dat koninklijk voor beeld? De kleinste gift zal met dank door ons worden aanvaard en terstond ver antwoord. Stelt het niet uit, maar doet het nog heden. Helpt ons in 't belang der mis deelde schipperskinderen. Het Moderamen, H. BUITENHUIS, Voorzitter, J.J. KUIJPER, Vice-Voorzitter. N. SCHOUTEN, Secretaris. J. MONSTER, Penningmeester. Vreeswijk, Aug. 1915. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 9 tot en met 12 Augustus. Geboren: Hermanus z. van Nico- laas Gijben en Antonia van Dijk. Willem, z. van Hendrikus Vahstal en Geertruida Boon. Engelina Bara- dina, d. van Wilhelmus Bernardus van Bekkum en Gijsje Pater. Ger- rit, z. van Aart Brons en Teunisje van Zoeren. Albert Robert Joseph, z. van Maurice Marie Hofman en Stephania Maria Coralia De Decker. Hendrikus Gerardus, z. van Hen drik Verhoef en Petronella van der Flier. Hendrik, z. van Hermanus van den Bor en Jacobje van Plaggen- boef. Jan Willem, z. van Albertus Hendrikus Rouwendaal en Willemina Hillegonda Hofman. Everardus, z. van Jan Veldhuizen en Aaltje de Ruijter. Gerardus, z. van Wulfert Houtveen en Margaretba Hamersveld. Jurg Hendrik, z. van Johannes van den Brom en Janna Wilhelmina van Beem. Eduard George, z. van Johannes Pascbedag en Maiia Cornelia Kok. Karei, z. van Joseph Verhoef en Hendrika Pampus. Germaine Bertine, d. van Felix Jennes en Maria Theresia Cleerbout. Gehuwd: Wouter Bakkenes en Teuntje van Laar. Petrus Albertus van Uchelen en Sijkje de Jong. Tjeerd Willem de Vries en Ciasina van Eijs. Overleden: Lodewijk Plessers, 53 j.. ong. Sidonie Verbeek, 16 m. Wouter Adrianus van Est, 7 m. Hiltje Kaal, 6 m. Willem Rijns burger, 61 j„ ecbtg. van Johanna Elisabeth Denslager. Cornelia Brou wer, 5m. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. Leusden, Van 643 Augustus 1915. Geboren: Johan Willem, z. van Teunis Poelenye en Gei ritje Peere boom. Ondertrouwd: Albert Richard van Houdt en Alijda van Apeldoorn. Overleden: Roelof Tijmensen. 76 j., wedr. van Allegonda van de Pol. Pieter Broerse, 70 j., wedr. van A. M. van Dungen. Woudenberg. Geboren Odina en Antonia, doch ters van Egbert Meerbeek en Antonia Schimmel. Jannetje, d. van Marinus van Lambalgen en Wijnanda van den Berg. Hendrikus, z. van Albertus Wagensveld en Jacoba Schoonhoven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8—l'/i en des avonds van 6'/i 71/» ure. Op Zaterdag alleen van des v.m 8—l'/j ure. Ingeschreven waren op 12 Aug. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 7 schilder. 3 bootwerker. 1 schoenmaker. 1 dienstbode. IS sjouwer. 25 grond werker. 1 slager. 1 handelsreiziger. 1 stoker. 2 kantoorbediende. 5 stucadoor. 2 letterzetter. 4 straatmaker. 1 loodgieter. 14 timmerman. 2 loopknecht. 4 tuinman. 36 los werkman. 8 veldarbeidcr. 2 niagazijnknecbt. 3 voerman. 5 metselaar. 2 werkster. 1 mijnwerker. 1 wever. 1 montagewerker. 2 winkelbediende. 4 naaister. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 bakker. 1 bloemist. 2 loopjongens. 1 monteur. 1 schoenmaker. 1 smid. 1 zager. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Aug. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f3.50 a f6.Peren f2.50a f7..Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f2.40 a f3. Hoendereieren f 6.a l 6.60 p. 400 st. Bruine- eieren f6.60 a f7.15 per 100 st. Boter f150 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.80 a f 1.50 Kuikens fO.OO a f 0.00 Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen f 0. a f 0.Eenden fO.OO a fO.OO p. st. Jonge f0.80 a f 1.10. Hazen fO.OO a f0.Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f 08.0 a fl 20 Duiven f 0.40 af 0.50 paar Magere varkens f 25. a f 40. -Varkens r. export f 0.a 0Zeugen f60.a f 470. Biggen f 17.a f26Schrammen f0.a f 0 Vetto koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f a f 000. Kalveren f 16. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 80 heet. Appelen. 200 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zandaardappelen, 120000 stuks Iloen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen 40 zeugen. 1 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 13 Aug. aan gevoerd 59881 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f5 70 tot f6.90. Eendeneieren f6.50 tot f 6.65. Jonge hanen golden f 0.40 tot f 0.58, kippen f 0.50 tot f 0.53 per kilo. RECLAME. Zwakke of zieke nieren. Door haar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van zieken. Het verwaarloozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstigste gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende gezond heid schijnen te genieten en toch een nieraandoe ning hebben, welke, in het begin van weinig hin- d< r, 'veroorzaakt werd door een kleinigheid (een geiwitte koude, vermoeienis, buitensporigheden van allerlei aard). De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tusschcnpoozen op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daarna krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen onder de oogen en in de enkels, rheumatische pijnen, urinestoornissen ktmnen de-vërschijnselen zijn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aangedaan zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas en doen de boven staande verschijnselen verdwijnen, de voorloopers van gevaarlijke ziekten als waterzucht, niersteen, nier- en blaasontsteking, urernie (urinezuurvergif- tiging). Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 4-75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 30 zand losmaakte. „Heerlijk, heerlijk," zei Dodo levendig. Theudesinde keek snel op, een blik vol innige liefde, maar tevens onderzoekend vragend, trof Dodo's oog. Een oogenblik scheen het Dodo dat hem het hart stilstond, maar zijn oogen antwoordden met blikken alsof zij de geheele gestalte van het schoone meisje wilden omvatten. „Dodo, Dodo," riep Theudesinde en spreidde haar armen uit. Dodo sloeg zijn armen om haar heen, drukte haar krachtig aan zijn borst en overlaadde haar blozend, gloeiend gelaat met vurige kussen. Zoo zaten zij eenige oogenblikken in nameloos geluk. „Ik heb u lief, ik heb u lief," stamelde Theudesinde. „Dodo bemint gij mij? Wilt gij mij tot vrouw hebben?" „Ja, ik bemin u, Theudesinde, ik bemin u." Plotseling liet hij haar los en keek op zijde uit. Theudesinde volgde verschrikt zijn blik en daar, geen honderd schreden van hen af, op den hsogen afgebrokkelden kantstond haar broeder Radboud, op zijn jac.htspies leunende, kalm hen gade te slaan. Toen hij bemerkte dat zij hem zagen, kwam hij langzaam naar hen toe. Vuurrood keek Theudesinde Dodo aan. Deze scheen echter vrij kalm en fluisterde: „Stil, maak u niet bezorgd." Radboud, ten zeerste verheugd, naderde met een kalm gelaat, vast besloten niet te doen blijken wat hij gezien had. „Ha, zijt gij daar," riep hij op twintig schreden genaderd. „Gij zijt ook liefhebbers van de jacht. Alles is natuurlijk af- geloopen, wij maken ons gereed te vertrekken." Hij zette zich naast hen neder. Theudesinde, een weinig beschaamd, had het hoofd iets ter zijde gewend, en hiervan maakte Radboud gebruik Dodo een vroolijken, spottenden blik toe te werpen en fluisterend te zeggen: „Wat zal Grimoald daarvan denken?" Zoo zacht was het evenwel niet gezegd of Theudesinde had het gehoord. Zij wendde snel het hoofd naar hem om, maar Radbouds gelaat stond zoo strak als marmer, en Dodo dien zij daarop vlug aankeek, scheen in diep gepeins verzonken. Theudesinde wist niet hoe zij het had. Hadden haar ooren haar bedrogen? „Gij hebt zeker de paarden bij Landolin gelaten," zei Radboud opstaande, welk voorbeeld door de beide anderen werd gevolgd. „Gaat gij mede? Ragenfried zal ongeduldig worden, wij hebben nogal wat buit en bij verlangt natuurlijk deze zoo spoedig mogelijk thuis te brengen. De hoorigen zijn beladen met gevogelte en viervoeters. Ik heb een jong edelhert geschoten dat over mijn paard ligt gebonden en Ragenfried is ook niet ongelukkig geweest. Kijk, daar komt hij met onze paarden uit het bosch. Nu moeten wij ons naar Landolin haasten." Radboud wendde zich om naar het boschje. Dodo voelde Theudesinde's hand langs de zijne glijden en hij merkte dat zij er iets in stopte. Hij voelde dadelijk dat het de fibula was. „Ter herinnering," zeide zij. Hij wierp haar een dankbaren blik toe. De drie duwden de takken van hot kreupelhout op zijde en begaven zich naar den hoogen weg. Weldra waren zij voor het huisje van Landolin. Op Radbouds geroep verscheen niet Lan dolin, maar zijn vrouw, dio eenige nijgingen maakte voor de vorstelijke jongelieden en het aan glimlachjes niet liet ontbreken. Zij zeide evenwel dat haar man er niet was. „Dan zal ik zelf wel even de paarden uit den stal halen," zei Radboud. „Theudesinde, gaat gij even mede, gij wilt zeker nog wel do kindertjes van vrouw Landolin eens zien. Dodo zoudt gij zoo vriendelijk willen zijn Ragenfried af te wachten, die daar in de verte aankomt; zooals gij ziet, zit hij te paard en houdt het mijne aan den teugel." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2