NESTLE binnenlandT' TEEM gebruik FARINE LAGTEE Plaatselijk Nieuws. 16. Gemengd Nieuws. Ingezonden. EX I tiDgen in Afrika, maar deze leveren geen schadevergoeding op. Overwinnen de Duitschers, dan zul len zij wel niet willen behouden wat zij thans hebben. »Polen« hebben zij reeds genoeg en zij zullen er niet meer willen hebben. De waarde van Ant werpen en Noord-Frankrijk ligt in den handel. De Duitsche handel is geruïneerd en het herstel er van hangt af van den goeden wil der andere naties, en dezen goeden wil heeft Duitschland verspeeld. Aan het einde, indien dat einde ooit komt, zullen zij, die zichzelve overwinnaars noemen, maar weinig beter er aan toe zijn dan zij, die toegeven, dat zij overwonnen zijn, besluit het blad. Oproeping landstorm jaar- klasse 1915. De Minister van Oorlog heeft om trent de oproeping in werkelijken dienst van de laudstormplichtigen der jaar klasse 1915 tegen 24 Augustus (voor Drente 25 Augustus) nog het volgende bepaald Van de oproeping worden uitgezon derd zij, die gevestigd zijn elders dan in Nederland, Duitschland en België; zij, die buiten een dier landen ver blijf houden, zonder er gevestigd te zijn, moeten wél opkomen. Verder worden tot nader order buiten oproeping gelaten lo. de personen, die landstormplich- tig zijn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige verleende vrij stelling wegens kostwinnerschap: 2o. het hulppersoneel voor zieken verzorging, deel uitmakende van een transportcolonne der vereeniging tot vrijwillige hulp, het »Nederl. Roode Kruis" of een andere erkende of bij de vereeniging vHet Nederl. Roode Kruis" aangesloten vereeniging tot verzorging van zieke of gewonde mili tairen 3o. de personen, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij klei ner zijn dan 1.55 M. Ook zij, die werkzaam zijn in par ticuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie worden niet opgeroepen. Geestelijken enz. en vreemdelingen, die ontslag hebben gevraagd op grond van art. 15 of van art. 16, eerste lid, le. der Landstormwet, doch op wier aanvraag nog niet is beslist, behoeven voorloopig aan de oproeping geen ge volg te geven. Personen, die voornemens zijn zich in Jndië te vestigen, en daarvan een sluk overleggpn, waaruit dat voor nemen overtuigend blijkt, worden voor loopig vrijgesteld aan de oproeping te voldoen, indien zij zoodanig stuk tijdig bij het Departement van Oorlog in zenden. Ongeacht de gesloten verbintenis worden alsnog in de registers voor den landstorm ingeschreven en voor den landstorm opgeroepen de vrij willigers bij den landstorm, behoorende tot landstormafdeelingen. Het ligt n.l. in het voornemen, om de door hen aangegane verbintenis vóór den datum van opkomst te verbreken. Zondagmiddag werd in »Ami- citiav door da sportvereeniging der geïnterneerden uit bet Kamp te Soester- berg een sportfeest gegeven. Er werd gebokst, geworsteld en geschermd op sabel en floret. De turnclub vormde zeer mooie standen en aan het slot een schitterende apotheose. Het sym- phonie-orkest vroolijkte de uitvoering op, die overigens prachtig geslaagd mag heeten. De geheelonthouders hebben j.l. Zondagmiddag apecbi gehad. Hun zangersfeest, dat in de bosschen van «Nimmerdor® zou plaats hebben, is door de hevige stortbuien, slechts ten deele geslaagd. Het meerendeel der bezoekers, tot op het hemd natge regend, gaf het op en toog huis waarts. Mej. H. M. Groenewegen behaalde te 's Gravenbage de acte Fransch L. O. De heer I. Birnie beeft te Utrecht roet goed gevolg het Staatsexamen afgelegd tot toelating aan de Univer siteit. De heer W. Wirijes is voor het tijdvak van 16 Sept. 1915 tot 15 Sept. 1916 benoemd tot assistent voor de tandheelkunde aan de rijks univer siteit te Utrecht. In de plaats van den beer J. P. Haanschoten, commies der posterijen le klas, die met 16 Sept. naar de inspectie te Utrecht wordt overge plaatst, is de heer H. Palm van Assen naar hier verplaatst. Met ingang van 1 Sept. is aan den reserve-kapitein A. F. Sutherland van het 7e batailloo landweer-infan- terie ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. Aan den wedstrijd om de Eysink- beker namen j.l. Zondag 28 motor- wielrijders deel. 's Morgens om 5 uur bad de start plaats bij de garage-Landeweer te Utrecht. Het volgende traject werd gereden Eerste ronde: Utrechtde Bilt Amersfoort Nijkerk PuttenGar deren. Uddelermeer, Aardhuis, Apel doorn, Uchelen, Hoenderlo, Otterlo, Ede, Renswoude, Scherpenzeel, Wou denberg, Amersfoort. Tweede ronde: Amersfoort—Nijkerk Putten en vervolgens dezelfde route naar Amersfoort. Derde ronde: AmersfoortPutten, vervolgens dezelfde route naar Wou denberg, daarna langs de pyramide en door Zeist en de Bilt naar Utrecht (eindcontróle). De eerste, die de eindcontróle be reikte, was luit. Brondgeest (5.57), de laatste kwam om 6.48 binnen. De Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose is in navolging van andere gemeenten er toe overgegaan tot oprichting van een voedingsfonds, om daaruit speciaal de kosten te bestrijden voor voeding van patiënten aan tuberculose lijdende. Men kan daarvan lid worden tegen betaling van 10 of 25 cent per maand. Mevrouw Louman, penningmeesteres der vereeniging, is voorzitster gewor den van het voedingsfonds. In de plaats van mej. van Vollen hoven, die de taak van enquètrice met zooveel toewijding vervulde, is met ingang van 1 Sept. benoemd mej. Lutdinga, enquètrice van de Tuber- culosevereenigtng te Kampen. Het vjjfjarig bestaan der Amersf. Zwem- en Poloclub zal op 28, 29 en 30 Augustus a.s. feestelijk worden gevierd. Door het breken van een as van een boerenwagen met boonen beladen word gistermorgen het tram verkeer bij bet begin van den Utr. weg eenigen tijd gestremd. Door kader en manschappen van bet Depot der 8ste Infanterie-brigade, samen 45 personen, wordt een drie- daagsche afstandsmarsch gehouden. Woensdag 18 Augustus wordt ge marcheerd naar Arnhem, 44 K.M.; hier wordt overnacht. Den tweeden dag wordt geloopen over Dieren naar Apeldoorn, 38 K.M.; den derden dag van Apeldoorn naar Amersfoort,43 K.M. Aan hen, die het geheele traject afleggen, zullen medailles uitgereikt worden. Stedelijk Kegelconcours. Stand op 16 Augustus. Vrije Baan. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 17. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3! ■1. W. Ittman Y. O. de Jong G. C. de Jager H. Lohmann A. Nefkens G. A. Zweers J.Azn. P. Nefkens. H. Nefkens. Th. G. de Jager C. de Jager C. Kuiper Job Lohmann Th. G. Brandsen Sr. Luit. J. Thieme J. Onnes Jr. Dr. P. K. Drossaart Lulofs A. v. d. Weg. Personeel. Th. G. da Jager. 32 8.6 A. Nefkens 32 7.4 A. J. van Zalingen 31 5.6 H. Lohmann 30 S.3 Luit. J. Schotsman 28 7.6 G. W. Zweers J.Azn. 27 8.7 Serie Personeel. Tb. G. de Jager 80 Aantal punten 37 35 35 34 34 34 32 32 32 29 28 27 25 25 25 24 22 Eind cijfers 7.9 86 7.4 4.9 88 65 7.7 7.6 9.4 7.6 5.9 8.7 9.5 x 5 4.x 5.7 6.4 A. Nefkens. H. Lohmann 5.7 SO 7.4 79 8.3 Weldadigheidswedstrijd. P. Nefkens. 28 5.7 Ter kaasmarkt van Maandag 16 Aug. j.l. werden aangevoerd 51 wagens, waarop 6100 K.G. kaas. De prijs liep bij dauwen handel van f41.tot f49.50, voor gestempelde f50.per 50 K.G. Waar wonen de beste menschen? Nu de verschillende volkeren elkaar slechtheid, laagheid en karakterloos heid verwijten, is het misschien niet onaardig eens na te gaan of er een antwoord te geven is op de vraag, waar ter wereld dan wel de beste, of als ge wilt de minst verdorven menschen wonen. De vraag is niet nieuw. Over de kwestieisal vooreeuwen bergescbreven. In ons land wint de laatste jaren de meening veld, dat de Zweden en Noren werkelijk in het algemeen edele men schen zijn, speciaal de plattelanders uit de meest noordelijke streken. Inderdaad munten zoowel Zweden als Noren uit door een buitengewone besebaving,een grootealgemeene kennis en godsdienst zin. Van hun vrijheid maken de Scandi- naviërs een goed gebruik. Bandeloos heid komt betrekkelijk weinig voor. Van misdaden hoort men er zelden. De Scandinaviërs schijnen inderdaad het Europeesch record te slaan. Zooals men weet, heeft ook IJsland een voorbeeldige bevolking. Overigens levert Europa niet veel goeds op, naar het schijnt. I11 Japansche leerboeken over land- en volkenkunde staat althans, dat de Engelschman en de Hollander zich van den Oosterling onderscheiden door meer egoïsme en minder opofferingsgezindheid en naas tenliefde. De Duitscher heet in het algemeen onbetrouwbaar, en Franschen, Italianen en Spanjaarden worden naar buis ge stuurd met de korte opmerking »dom«. Omgekeerd voelt de Europeaan zicb ver boven een Aziaat verheven. Slechts enkele Engelschen en Nederlanders dwepen metdeneen ofanderenlndischen wijze, maar zij geven toe, dat dergelijke individuen uitzonderingen zijn. Enkele inwoners der Vereenigde Sta len hebben riu echter ontdekt, dat de beste menschenin Midden-Amerika,o.a. in Mexico wonen. Daar alleen wordt absolute waarheid gevonden, daar be staat naastenliefde, daar vindt men trouw. Maar helaas laten deze beste menschen van de bovenste plank zich misleiden door brutale intriganten, een importartikel uitja, uit Europa natuurlijk. De oorspronkelijke bevol king is braaf door de zonneschijn. Zou het waar zijn? Een jubileum van het hontpapier. 't Is nu 75 jaar geleden, dat de wever Gottlob Keiler, een Opper- Sileziër, er in slaagde een papiersoort uil te vinden, die een geheele om wenteling in de papierindustrie teweegbiacht. Hij vond namelijk de soort papier uit, die gij op het oogen- blik in de hand houdt, lezeres of lezer. In 'tjaar 1839 las genoemde Keiler toevallig een opstel, waarin er de aandacht op gevestigd werd, dat men naar een andere stof tot vervaardi ging van papier moest uitzien, daar bij het stijgend papierverbrutk de toevoer van lompen hoe langer hoe minder in de behoefte kon vooizien. Keiler had opgemerkt, dat de wespen de als papier zoo dunne wanden van hun nesten uit houtvezels bereiden die zij eerst afknagen en dan meteen lijm, die haar lichaam afscheidt, aan eenkleven. Zoo kwam Keiler op de gedachte, ook uit houtvezels papier te maken. Hij begon met hout op een slijpsteen te slijpen, waardoor het zich in den bak onder den steen be vindende water langzamerhand een dikke pap van houtvezels werd, die zich tot dunne bladen liet vormen als 't water er uit verwijderd was. Keiler verbeterde aldoor zijn uitvinding en bracht het eindelijk zoover, dat hij zes riem grof schrijfpapier gereed kreeg, waarop een oplaag van het »Fran kenberger Kreisblatt® kon gedrukt worden. In 't eerst werd dit geslepen hout, nog met een derde deel gemalen lompen vermengd, later leerde men het gebruik van lompen geheel ont beren. Evenals de meeste uitvinders,oogstte Keiler niet het voordeel, dat zijn uit vinding anderen aanbracht. Hij ver loor er de weinige have nog bij, die hij bezat en stierf in behoeftige om standigheden, terwijl andeien van zijn uitviuding mtllioenen winst trokken. Een Duitsche vischhandelfn ma heeft te IJmuiden Rijksgrond in erf- pacht aangevraagd voor den bouw van een traanfabriek. Met of zonder betonvloer? Eene teleurstelling en nog wat. Eene teleurstelling voor velen was stellig de afloop van de samenkomst van de verschillende geheel-onthou- dersvereenigingen, die Zondag niet figuurlijk, maar in werkelijkheid, ten gevolge van de ontzettende regenbuien, in 't water viel. Eene teleurstelling was voor mij de muziek door de Amersfoortsche rau- ziekvereeniging in den optocht ge maakt. Mocht ik voor eenige weken de aandacht vestigen op de volkszang- nummers, die genoemde vereeniging steeds op haar programma heeft en daaraan den wensch toevoegen, dat zij dergelijke muziek ook eens in den marsch zou makenzij heeft hieraan Zondag niet voldaan. Mij is niet be kend of de marschmuziek door de(n) leider(s) van den optocht is vastgesteld, maar als voorstander van goede volks- (zang)muziek was het ontbreken van eenige nummers uit den bekenden bundel «Kun je nog zingen, zing dan mee" eene teleurstelling. Het draaiorgel »de volkszanger" heeft in deze streken ook met ge bracht, wat men hoopte. Voor drie vierden waren de liedjes vrijwel on bekend; slechts weinigen hebben kunnen meezingen; het waren geen oude bekenden, nóch van de kinderen, nóch van de ouderen; enkele waren zelfs zeer locaal, alzoo in 't geheel niet geschikt voor nationale volkszang. Nu blijft me nog eene mogelijkheid bestaan. De zeer goede volksconcerten van de Amersfoortsche muziekver- eeniging in de trnt op het plantsoen, door vele omstanders, ook bekende musici, zoowel van hier als elders, geroemd om de uitstekende, voor een dilettantencorps zelfs uitmuntend uit gevoerde muziek, onder de uitnemende leiding van den heer Van den Branden zullen nog wel niet zijn afgeloopen. Zou 't nu niet mogelijk zijn op de eerstvolgende concerten nog wat rui mer plaats le geven aan de volks- (zang)nummers, b.v. door voor de pauze, wanneer vele ouders ook met de kinderen in deze zomeravonden wel eens konden komen luisteren, alleen nummers te spelen uit den bundel «Kun je nog zingen, zing dan mee", 't Lijkt me zoo toe, dat, als het bestuur uit den mimen voorraad met zorg kiest, het publiek, zoowel jong als oud, gemakkelijker meezingt met dit muziekcorps dan met «den volks zanger". U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de welwillend verleende plaats ruimte, blijf ik in afwachting Een liefhebber van goede volks fzang/muziek. RECLAME. B Spaarzaam f| zuinig In het (KIHDERBIEEL) In Iedere het beete Apotheek of "Voedingsmiddel drogisterij KB m, voor Kinderen voorhanden als hij wist dat hij stond tegenover den hofmeier van Neustrië, tegenover den man, die de vrije beschikking had over het graaf schap dat hij in den krijg tegen Pepijn verloren had. Radboud en Theudesinde waren beiden niet erg op hun gemak over de koele wel wat beleedigende houding van graaf Everard. Radboud kende Dodo genoeg om te weten dat deze het den ouden graaf nu niet zoo heel erg zou aanrekenen, maar toch was het hem liever geweest als hij den graaf daar niet had ontmoet. Om een botsing te voorkomen, zei hij zacht tegen zijn zuster: „Blijf gij met Adallinde en den ouden graaf wat achter en raadt hem niet naar de pont te gaan daar het daar nogal waait; ik rijd dus met Dodo en Ragenfried vooruit." Theudesinde begreep onmiddellijk zijn bedoeling; met een vriendelijken glimlach boog zij naar den graaf en verzocht hem naast haar te komen loopen, daar zij hem gedurende het rijden iets wilde zeggen. De drie ruiters reden naast elkander op een rij en Radboud zette zijn paard aan om den afstand tusschen hem en Theudesinde met den graaf zoo spoedig mogelijk te vergrooten. „De oude heer schijnt niet bijzonder op Franken gesteld te zijn," merkte Dodo op. Radboud knikte of hij zeggen wilde: begrijpt gij het? „Och, hij kan het verlies van zijn graafschap maar niet ver geten. Hij weet natuurlijk niet beter, of het is reddeloos voor hem verloren. Dat uw vader een mogelijkheid geschapen heeft waardoor er kans op is dat hij in zijn goederen hersteld wordt, is hem natuurlijk onbekend. Noch mijn vader, noch ik hebben hem durven zeggen dat hij misschien zijn goederen terug zou krijgen als „Als prinses Theudesinde de vrouw van Grimoald werd," viel Dodo glimlachend in. Radboud keek hem vroolijk aan. „Tot heden hebben wij niet anders kunnen doen dan het den oude zoo aangenaam mogelijk maken. Vader heeft hem het kasteel alhier als woning in volle beschikking afgestaan. Hij mag onze bedienden geheel als de zijne beschouwen en zich heer van het kasteel denken. Dit is een plicht der dankbaarheid, dien wij aan hem verschuldigd zijn. Wij hadden hem nooit in onzen oorlog met uw vader moeten betrekken. Bij eenigen tegenslag was het te voorzien dat hij het loodje zou moeten leggen en hij was een bondgenoot, wel gewillig, maar niet sterk genoeg om met eenige hoop op welslagen een aanval der uwen te kunnen afwachten. Zijn land is daarvoor veel te ongunstig gelegen en het was dan ook, zooals gij weet, in een oogenblik tijds door de krijgers van uw vader overstroomd. Maar hoe gaat het in den oorlog; men is al blij als men bondgenooten kan krijgen en de zwakste is welkom als men weet dat het er zal spannen. Ik zou anders niet van die zwakke bondgenooten houden, en ik heb het mijn vader dan ook ontraden. Deze stelde de kracht van Everard echter hooger dan zij werkelijk was." „Gij zoudt dus een ander soort bondgenooten zoeken, als gij eens met ons mocht te doen krijgen," zei Dodo lachend. „Ja," hernam Radboud, „maar ik hoop dat wij voortaan in vrede zullen leven. Het zou mij spijten als ik tegen een van uw geslacht zou moeten krijg voeren." „Mij ook, als ik u en de uwen moest bestrijden," zei Dodo hartelijk. „En ik," zei Ragenfried zich nu in het gesprek mengende. „Ik geloof, dat ik mijn zwaard niet uit de scheede zou kunnen krijgen, als ik tegen de zonen van Friesland zou moeten strijden; daarvoor heb ik hier veel te veel hartelijkheid genoten en dan die mooie oogjes der Friezinnen, denk eens dat zij rood van het schreien zouden moeten zien, omdat ik en de mijnen dierbare verwanten naar het Walhalla, zoo heet het immers, hadden doen verhuizen." Radboud en Dodo schoten in een lach. Zij kwamen nu bij de afloopende steenen glooiing naar de haven. Toon zij den hoek omsloegen, werd Dodo zoowel als Ragenfried plotseling verrast door het rumoer waarin zij verplaatst werden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2