|farine\|"~ lactee1j 8ebuk NESTLÉ BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dezen aard kan ons blijvend rust ver zekeren. De beweging ten gunste van de annexatie plannen werkt reeds, zegt de motie verder, als een zweep op Duitschlands tegenstanders om den strijd voort te zetten en draagt er op noodlottige wijze toe bij, om den oorlog te verlengen. Wij weten zelf, dat de annexatie planoen, in de vijandelijke landen te berde gebracht, ook ons weerstands vermogen heeft doen toenemen. Iedere gewelddadige aanslag op de autono mie en de onafhankelijkheid van een volk draagt de kiemen voor nieuwe oorlogsverwikkelingen in zich en brengt een gevaarlijke coalitie van legen- standers tegen Duitschland met zich. Na de ongehoorde opoffering van de volkskracht zullen wij dringend be hoefte hebben aan een tijdperk van ongestoorde ontwikkeling, doch zoo de desbetreffende plannen verwezen lijkt werden, zouden wij een tijdperk van nieuwe troebelen tegemoet gaan, zij het misschien ook gedeeltelijk. Een ongekende wedstrijd voor de bewape ning zou daarvan bet gevolg zijn en daarmede tevens een uitputting van onze oeconomiscbe kracht. De bewering, dat het Duitsche rijk voor zijn oeconomisch bestaan bezits- uitbreidingen in het Oosten en Westen noodig heeft, wordt te niet gedaan door de schitterende vlucht, welke wij tot nu toe op oeconomisch gebied in 'trijk hebben kunnen waarnemen. De annexatie van België zou Duitsch land isoleeren en de coalitie, welke er tegen ons bestaat, nog hechter maken en doen uilbreiden. De vrede moet ons geen nieuwe vijandschap, maar wel sympathie breDgen. Dit is te meer noodig omdat sommige krin gen in Holland, die Duitschland wel gezind waren, de vrees hebben geuit, dat Holland tengevolge van de Duit sche politiek tegenover België toch nog in den wereldoorlog betrokken zal worden. Nederlaag der Duitsche vloot in de golf van Riga. De Russische marinestaf deelt mede, dat den 16en Augustus de Duitsche vloot met groote krachten de aan vallen op de golf van Riga hernieuwde. Haar voorbereiding werd zeer be gunstigd door het nevelachtige weer. De Russische vloot sloeg den 16en en den 17den de pogingen af, maar den 18den drong de Duitsche vloot, begunstigd door een dikken mist, de golf van Riga binnen. De Russische oorlogsbodems trokken zich terug, voeling houdend met den vijand. Deze deed den 19Ien en den 20slen ver kenningstochten in verschillende rich tingen en begon terzelfdertijd den strijd legen de Russische oorlogs schepen. Van deze werd de kanon neerboot »Siwoetsj« door een kruiser in brand geschoten, doch zij bleef, in vlammen gehuld, bet vuur beant woorden, tot zij zonk. Den 2Isten Augustus verliet de Duitsche vloot de golf, bet vruchte- looze harer pogingen inziende. Zij had gedurende den stiijd twee kruisers verloren, die tot zinken werden ge bracht, en voorts 7 torpedobooten, die ten deele buiten gevecht gesteld werden en ten deele in den grond geboord. Inmiddels hadden Engelsche duik- booten in de Oostzee de »MoItke« getorpedeerd. Het Russische officieele bericht noemt de ïMoltke* een super- dreadnought. Dit is onjuist. De nMoltken was een slagkruiser, die met de »Goebent (het schip, dat op het oogenblik een onderdeel uit maakt van de Turksche vloot), een af zonderlijke klasse vormde. De »Moltkev werd in 1910 gebouwd, had een water- verplaatsing van 22.635 ton en een bemanning van 1107 koppen. De bewapening was als volgt: 10 kanonnen van 28 c.M.12 van 15 c.M. 12 24-ponders en 4 torpedolanceer- inrichtingen van 51 c.M. Het schip kostte ongeveer f26.400.000. Gedurende het gevecht waren tien reusachtige lichters, boordovel met soldaten, bij Pernau (in het noorden van de golf) geland. De aanvallers werden omsingeld en gevangen ge maakt. Rodzianko, de voorzitter der Doema, heeft aan de Doema-commissie het gebeurde medegedeeld, waarop de Russische vloot namens de commissie gelukgewenscht werd. In Petrograd beerscht over het gebeurde een feest stemming, al heeft men de overwin ning niet overdreven. Men is er op voorbereid, dat de Duitschers bun pogingen zullen herhalen. De aanval tegen de golf van Riga hield nauw verband met de krijgsver richtingen te land. Ware de poging tot landen, geslaagd, dan hadden de Duitsche troepen de Russische in het gebied van Riga in den rug kunnen vallen. In afwachting van het resul taat, dat de vloot zou verkrijgen, moet de Duitsche staf dan ook het optre den tegen de Dwina-linie tijdelijk hebben gestaakt. De uRoesky Inwalid* schrijft, dat bet voornaamste deel der Russische vloot zich niet in de golf van Riga bevindt. Deze werd slechts door kleine oorlogsbodems en door mijnen ver dedigd. 8 millioen Russische recruten. De Russische minister van oorlog heeft de oproeping aangekondigd van de jongste lichtingen der z.g. opoltsjenie of laatste reserve. Dat wil volgens Reuter zeggen, dat er 8 millioen jonge mannen onder de 35 jaar onder de wapenen zullen geroepen worden. Als nu de Dardanellen maar geopend worden om dat nieuwe leger van wa pens en munitie te kunnen voorzien. In een slagersboekje van het jaar 1860 van de firma L. te Zwolle (die nog bestaat) komen over de maand Juni de volgende opgaven voor: 1 pond kalfslappen f 0.30. IV» pond runderlappen f0.52'/». 1 ossetong fl.20. Voor de somma van f0.60 werd geleverd: 2 zwezeriken, 2 ons kalfs gehakt en 'li p. lappen, terwijl kalfs gehakt op i2 cent berekend was en biefstuk 7V» ons voor f 0.52'/». Vergelijkt u de prijzen van heden er eens mee. »Vad.<r H. M. de Koningin wenscbt, dat de herdenking van Haar verjaardag met het oog op de tijdsomstandig heden zonder het gewone feestbetoon voorbijga. Kunstniestvoorziening. De door de Regeering ingestelde kunstmestcommissie heeft thans kaar ten, waarop de landbouwers hun be stellingen aan kunstmest voor den oogst 1916 kunnen opgeven, op groote schaal door bemiddeling van den handel verspreid. Er blijken hier en daar nog land bouwers te zjjn, die er niet toe kunnen besluiten hun bestellingen reeds thans te doen.'Men wordt er op gewezen, dat buiten bemiddeling van de kunst mestcommissie zeer waarschijnlijk weinig of in 't geheel geen kunstmest beschikbaar zal komen en dat zij bij de distributie van den kunstmest die afnemers, die tijdig (vóór 1 September) bestelden, zal laten vóórgaan. Kon. Nat. Steuncomité. De 51e lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914ingekomen bijdragen van 1 tot en met 7 Augustus 1915 wijst aan een totaal van f 105.962.09'/i Het totaal der vorige lijsten be droeg f2.551.433.97. Tezamen dus f 2.657.396'/, De Nederl. Kruideniersbond in jaarvergadering bijeen nam de vol gende motie aan Overwegende, dat onder de tegen woordige omstandigheden noodzakelijk is, dat alle standen hun maatschappe lijke beleekenis behouden, verzoekt dat bij alle maatregelen, die de Regeering, de gemeentebesturen of de steuncomités nemen, rekening worde gehouden met de maatschappe lijke beteekenis der winkeliers bij de distributie en dus hun functie niet uit te schakelen. Stand. Misbruiken van spoorreiiigers t De directie der Staatsspoor maakt aan bet personeel bekend, dat het plaats nemen door reizigers derde klasse in coupés eerste klasse is aan gegroeid tot een ergerlijk misbruik. Het personeel wordt bevolen aan het volgende streng de hand te houden Het plaatsen van reizigers met plaatsbewijzen derde klasse in afdee- lingen waarin reeds reizigers eerste klasse zitten is verboden. Eveneens is het toelaten van derde-klas reizigers in doorgangs eerste en tweede klasse rijtuigen verboden. Coupés tweede klasse van gewone coupé-rijtuigen zijn zoo noodig door overstappen ledig te maken en te gebruiken voor derde klasse reizigers, als het plaatsen van derde-klasse reizigers in de tweede klasse onvermijdelijk is. Op betreffende hoofdstations is zooveel mogelijk derde-klasse materieel gereed te hou den, opdat het inzetten van eventueel noodige rijtuigen zonder ernstige ver traging kan geschieden. De stationchefs moeten er streng op letten dat hieraan stipt de hand wordt gehouden. Die Haghespelers. Louis Bouwmeester bij Verkade. Gedurende de maand September zal de heer Louis Bouwmeester gasttoor- stellingen geven bij iDieHaghespelers." In die maand zal eerst worden gege ven nDr. Jekyll en Mr. Hyde," in de bewerking door Henry Irving gespeeld, een romantisch speelstuk, zonder litteraire pretentie, dat den heer Bouw meester gelegenheid zal geven, in de dubbele rol van »Dr. Jekyll" en iMr. Hyde" zijne bijzondere typeeringsta- lenten nogmaals ten volle te loonen. Vervolgens zal worden gegeven »Der Ruf des Lebens" (De Roepstem van het Leven) van Arthur Schnitzler, waarin de heer Bouwmeester de rol van sden ouden Moser" zal vervullen. Het voornemen is, om de première van »Dr. Jekyll en vMr. Hyde" te geven op 3 September in het Theater De Seinpost to Scheveningen, op 5 Sep tember (Bouwmeester's geboortedag) in bet Paleis voor Volksvlijt te Amster dam en op 7 September in den Groo- ten Schouwburg te Rotterdam. Maandagavond werd de Korte- gracht in rep en roer gebracht door een dronken soldaat, die onder hevig verzet naar de hoofdwacht werd op gebracht. De leden van de afdeeling Amersfoort van de V. P. N. ontvin gen heden van het bestuur bericht, dat lot Directeur van de Bediijfs- instellingen: Gezamenlijke voederaan koop, Eier- en Pluimveeveiling, is be noemd de heer P. Nierop, tot nu secretaris der onderafdeeling. De cadets H. J. Scheffer en J. v. d. Donker van de Cadettenschool te Alkmaar zijn bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar. De heer P. Schut, scheikundig ingenieur te Delft, is benoemd tot leeraar aan de Handelsschool in de Wis- en Natuurkunde. Mej. A. M. C. Sporry slaagde te 's Hage voor het examen Fransch 1. o. Onze stadgenoot de heer Cbr. van Huizen, is benoemd tot onder wijzer te Epe. De plaatselijke vereeniging tot bevordering van 't Vreemdelingen verkeer biedt niet alleen ter gelegen heid van de jaarvergadering der Neder- landsche vereeniging van Gemeente belangen, op 11 Sept. op aBirkhoven» een concert aan, maar ook tijdens het officieel congresdiner op Woensdag 14 Sept. in hotel »Birkhoven« bij gelegen heid van het 67e Ned. Landbuishoud- kundig congres, dat van 13 tot 16 Sept. alhier plaats heeft. Stedelijk Kegelconcours. Stand op Maandag 23 Augustus 1915, te 12 uur 's avonds. Aantal Eind punten cijfers. Vrije Baan. 1. W. Ittmann. 37 7.9 2. Luit. De Kruyff 37 7.8 8 3. Th. H. G. Brandsen 37 6.8.8 4. H. Lohman 37 5.8 5. A. P. Houtzaager 37 7.6 6. A. Nefkens 36 5.7.8 7. G. C. de Jager. 36 9.7 8. Luit. Bruck 36 5.5 9. Th. G. de Jager 35 6.9 10. Y. O. de Jong 35 7.8 11. 35 5.8 12. G. J. Slothouwer 35 8.7 13. 35 8.5 14. C. Kuiper 34 8.9 15. G. W. Zweers 34 5.7 16. J. Onnes Jr. 34 56 17. J. Lobmat 33 68 18. 4.7 19. R. de Haas 33 8.6 20. P. Nefkens 32 7.7 21. H. Nefkens 32 7.6 22. C. de Jager 31 68 23. Luit. Schotsman 31 5.7 24. J. H. Schutze 31 8.5 25. A. v. d. Weg 31 6.3 Personeel. 1. H. Brandsen 35 7.4 2. Luit. J. M. de Kruyff 34 7.8 3! N. S. Blom 33 9.8 4. Dr. M. Kamerling 32 8.8.6 5. Th. G. de Jager 32 7.8.6 6. B. H. Kuiper 32 5.8 Serie Personeel. 1. U. Hehenkamp 82 5.7 2. Th. G. de Jager 80 5.7 3. A. Nefkens 80 7.4 Weldadigheidswedslrijd. 1. P. Nefkens 28 5.7 Op de Zondagen Maandag alhier gehouden vergadering van dansonder- wijzers is o.a. besloten tot samen stelling van een album met dansen voor de balzaal. De heer Klaassen is gerechtigd zich gediplomeerd dansleeraar te noemen. De muziekvereeniging »Harmo- nie" geeft hedenavond een concert in het plantsoen. Het navolgend program ma zal worden uitgevoerd. 1. En Route mes amis, marsch, P. Mertzig. 2. Ouverture La Vivandière, G. Delfort. 3. Niets zonder arbeid (polka pour bugle et piston), F. v. d. Bossche. 4. Caprice sur l'opera Norma, Bellini. 5. Gelders Festival, marsch, F. J. Scheinsberg. 6. Guillorette, Valse de concert, T. Minet. 7. Lelia, concert Mazurka, D. Bouwens. 8. La Reine de la campagne, Fanta sie, A. v. d. Berghe. 9. Finale. Ter kaasmarkt van Maandag 23 Aug. j.l. werden aangevoerd 50 wagens, waarop 11500 K.G. kaas. De prijs liep bij vluggen handel van f49.tot f51.50, voor gestempelde f51.50 per 50 K.G. Duitsche koopjes I Aan een brief van een Antwerpe naar aan een zijner familieleden, die als vluchteling hier te lande vertoeft, ontleenen wij, dat de Duitsche over heid de woningen van de Belgen, die nog niet zijn teruggekeerd en wien zij een belasting heeft opgelegd voor hun afwezig zijn, openbreekt en dan de meubelen, die er zich nog in be vinden, verkoopt om op die wijze eenigszins aan belastingpenningen te komen. De Belgen zelf bieden niet op de meubelen hunner gevluchte lar.dge- nooten, zoodat ze nu voor een prikje veelal door Duitschers worden opge kocht. Zoo zijn er ameublementen van veel waarde, die voor weinig van de hand gaan. aTijdi. Een nieuwe vischsoort is ontdekt in de Zuidersee. In de onmiddelijke nabijheid van de dijkglooiing te Stavoren zag een visscher makreel zwemmen, die blijk baar op jacht was naar bliek. Fluks wetd een schepnetje bliek opgehaald om als aas te dienen. De hengel werd uitgegooid en in een ommezien wer den 14 stuks makreel opgehaald. Men heeft er geen herinnering van, dat daar ooit makreel gevangen werd. RECLAME. m ,n hct (KINDERMEEL) hem ontroofd was, dat een ander, dat een dienaar, een jong- mensch dat hij met zijn volle vertrouwen had vereerd en niets dan goedheid betoond, hem dien schat had ontstolen, zou zelfs deze zachtzinnige man (want men noemt hem goedhartig en zachtzinnig, prinses, let wel op dat ik het niet ben die hem zoo noem, ik heb redenen om mij over zijn karakter niet uit te laten) zou zelfs die zachtzinnige man, in woede ontsteken. En hoewel hij den gebruikelijken weg in het rijk der Franken misschien niet zou volgen, te weten dien dienaar handen en voeten te doen afkappen, of de oogen te doen uitsteken die hij zich vermeten had tot het geliefde, hoog verheven voorwerp met schuldige begeerte op te slaan, het lot van dien dienaar zou in allen gevalle vreeselijk zijn. Maar afgescheiden daarvan, het zou een laagheid zijn van Dodo, als hij trachtte zijn meester een schat te ontrooven." Het was een uitdrukking van angst en schrik die zich op het gelaat van Thoudesinde teekende. Als een weerlicht vloog haar door het hoofd wat voor Dodo de gevolgen konden zijn, zoo het tusschen hem en haar afgespeeld tooneeltje zijn meester werd overgebracht. Pijnigingen en een smadelijke dood rezen als spoken op den achtergrond van dat tooneel en haar hart bonsde hevig als zij aan het gevaar dacht waarin de geliefde man verkeerde. Radboud had haar gezien terwijl zij vertrouwelijk tegen Dodo leunde en opgemerkt dat deze toen hij in verliefde houding haar iets in het oor fluisterde, de armen om haar heen geslagen had. Zou het niet mogelijk zijn dat behalve Radbouds oogen ook die van anderen gezien hadden wat zij vreesde? Konden niet anderen tusschen het dichte gebladerte door haar en Dodo bespied hebben En als een van Dodo's volgelingen, hetzij uit begeerte naar een groote belooning of om een of andere wraak zuchtige reden later te Parijs, Soissons of Orleans eens hetgeen hij mocht gezien hebben aan iemand mocht mededeelen, die zijn reden had Dodo te haten en hem in het verderf wilde storten, wat konden dan de gevolgen voor haar lieveling zijn. Onder pijnigende angstige gedachten was Theudesinde's gelaat zoo bleek geworden dat Dodo, toen hij naar haar opzag werkelijk schrikte. Hij liet plotseling zijn paard stilstaan en met verschrikte stem vroeg hij: „Wat is er... Theudesinde?" „Rijd door, rijd voort," zei de prinses, verschrikt een angstigen blik achter zich werpende, laten wij, laten wij onsniet voor de tweede maal verraden." Tegelijk sprongen tranen van angst en droefheid haar in de oogen. Dodo begreep haar onmiddellijk en had met een lichten ruk zijn paard weder in beweging gezet. Met bezorgdheid zag hij naar Theudesinde en begrijpende dat zij in zenuwachtigen angst was geraakt voor hem door het tooneel dat hij haar geschilderd had van een mogelijke wraak van den hofmeier van Neustrië, deed hij onmiddellijk zijn best dien indruk te verzwakken en haar een bemoedigenden blik toewerpende, zei hij: „Stel u gerust, prinses, niemand dan uw broeder heeft ons gezien op dat oogenblik en hij zal niets doen wat u en mij zou kunnen schaden." „Maar een uwer volgelingen?" fluisterde Theudesinde, „kan hij niet tusschen de boomen door?" Zij bloosde. „Mijn volgelingen waren dieper in het bosch en al was dat niet het geval, ik verzeker u van hen is niets te duchten. Maak u over het gebeurde geen oogenblik ongerustalleen," en hij zag haar ernstig, liefdevol aan, „wij moeten ons voor een her haling wachten. Hoe heerlijk dit oogenblik ook voor mij ge weest is en ik zal het nimmer vergeten Theudesinde, lieve, lieve prinses, al werd ik zoo oud als een aartsvader of als een uwer aan Wodan gewijde eiken, het is onze plicht van heden af onze gevoelens te beteugelen en to zorgen, dat wij niet weder. Hij voltooide zijn zin niet. Theudesinde's gelaat was weer opgeklaard. Haar vrees begon voor zijn verzekeringen te wijken. „En het beste middel om een herhaling te vermijden," zei

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2