nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. PRINSES THEUDESINDE. No. 71. Zaterdag i September 1815. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Gave aan H. M. Elisabeth, Koningin der Relgen, voor de Belgische soldaten aan het front. Weinig wordt over Haar geschreven, veel wordt over Haar gesproken. Zij is een stille in den lande... in dat kleine, nog vrije landje, waar de Bel gische vlag waait over zooveel ruïnen Koningin Elisabeth is geworden een troosteres van ongelukkigen, een Engel van het Roode Kruis Helpen wij Haar weldoen! Zenden wij Haar gaven voor de kleine, sterke wacht aan den User In brieven van het front, zoo ont roerend en vol vertrouwen, heet het steeds:Zendtonstoch goede boeken! Die strijders, waaronder a r t i s t e n schrijvers, advocaten, docto ren, mannen van kunst en weten schap, door den rampzaligen krijg uit hunnen vreedzamen arbeid gerukt, snakken naar lectuur, naar pakkende, degel ij ke Vlaam- scbe, Fransche, Nederland se be lectuur! Wilt gij ons helpen eene keurcol- lectie aan Koningin Elisabeth te zenden voor Hare strijders? Ook geldelijke giften zullen welkom zijn. Mej. MARIE BERDENIS VAN BER- LEKOM, 's-Gravenhage. Mevrouw INA BOUDIER—BaKKER, Aerdenhout. Mevrouw THÉRÈSE VAN DUYLL SCHWARTZE, Amsterdam. Dr. FREDERIK VAN EEDEN, Bussum. Prof. Mr. J. A. VAN HAMEL, Amster dam. Prof. G. W. KERNKAMP, Utrecht. Mevrouw NELLIE VAN KOL,Voorburg. Prof. Dr. B. KOUWER, Utrecht. Mej. Dr. CHARLOTTE A. VAN MANEN, 's-Gravenhage. Mevrouw TOP VAN RH1JN NAEFF, Dordrecht. Mevrouw SCHARTEN—ANTINK Bla- ricum. Mevrouw HÉLÈNE SWARTH, 's-Gra venhage. Mej. CORNÉLIE VAN ZANTEN,'s-Gra venhage. Gaven worden gaarne ontvangen aan het adres van Mej. Maiie Ber denis van Berlekom, Presidente van bet Comité voor eene iNederlandsche Ambulance in België, Celebesstraat 18, 's-Gravenhage. De beteekenis van Polen. Volgens de laatste statistiek (1910) vinden in de Russiscb-Poolsche indu strieën, 400.000 arbeiders werk. Van werkelijke beteekenis zjjn de textiel industrie, die meer dan 150.000 men- schen werk verschaft en goederen ver vaardigt ter waarde van meer dan 341 millioen roebel. Dan de mijnnijverheid, die werk verschaft aan 40.000 arbei ders en voor een waarde van ca. 600 millioen roebel voortbrengt. Voorts de metaalnijverheid, die 62.000 arbeiders werk verschaft en voor ca. 110.5 mil lioen roebel, produceert. Alleen de textiel-industrie is aangewezen op Russische markten. De afhankelijkheid is echter wederkeerig: Deze industrie betrekt n.l. uit Ruslaod ongeveer 50®/o van haar wollen en 60% van haar katoenen grondstoffen. Wat de Pool- sche kolenindustrie betreft, zij heeft in het jaar 1912 van de 5.750.000 ton, die gewonnen werdeD, slechts 436.000 ton naar Rusland uitgevoerd. Eenige Russische staatslieden zijn er voor, om indion Polen autonomie zou verkrijgen, het evenals Finland door een tolgrens van Rusland te scheiden. De Duitsche keizer en de zending van Allah. Een Fransche torpedoboot heeft op de Tripolitaansche kust een Turksch zeilschip onder Grieksche vlag aange houden. Behalve geld in 20 mark-stuk ken had het een versierd juweelen doosje aan boord, waarin een brief van den Duitschen keizer. Hij begint met zich daarin te noemen «Keizer Wilhelm, zoon van Karei den Groote, Allah's zendeling, de beschermer van den Islam." De brief is gericht aan het hoofd der Senoessi en roept ze op ten strijde tegen de indringers, d.i. de Italianen. De Matin beweert, dat dergelijke blieven van den keizer ook naar Ma rokko, Indië en Egypte werden ge zonden. Bestendiging van den staat van beleg. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat bij Koninklijk besluit van 8 Juli 1915 een gedeelte des Rijks in staat van beleg is ver klaard, ten einde de moeilijkheden, welke thans ondervonden worden bij de bestrijding van den smokkelhandel in paarden, te verlichten. Aangezien de omstandigheden nopen, die staat te doen voortduren, is het wetsvoorstel ingediend. Middenstandsbond. Op de Woensdag en Donderdag der volgende week te Utrecht te houden vergadering van den Middenstandsbond (geen congres met feestelijkheden dit maal) worden o.m. de volgende pun ten behandeld: le. Voorstel tot oprichting van een Bond van Informatie- en Incassobu- reaux over geheel Nederland. 2. Voorstel van bet bestuur, om de wet op de oneerlijke concurrentie tot haar recht te doen komen. 3e. De Nederlandsche Overzee-Trust- Maatschappij en de Middenstand, in te leiden door den heerE. De Korver, Handelsvereeniging Rotterdam. 4e. Het vaststellen van prijzen door de Regeering, waardoor de nering doende middenstand bedreigd wordt, in te leiden door den heer Van den Bergh, Bussum. 5e. Oprichting eener vereeniging in den Middenstandsbond tot het bijeen brengen van kapitaal ter verkrijging van goedkooper middenstandscrediet- eD hypotheekbank, in te leidendoorden afgevaardigde van de vereen. Handel en Nijverheid te Amersfoort. De Directeur van het Nationaal Informatiebureau tot bescherming van Vrouwen en Meisjes, gevestigd Wete ringplantsoen 22, te Amsterdam, ver zoekt ons de aandacht te vestigen op het feit dat hem gebleken is dat soms jonge meisjes naar Indië vertrekken na geschreven te hebben op adver tenties die niet altijd te vertrouwen zijn. Het loopt meestal uit op een be trekking als «dame voor de huishou ding» bij een administrateur of employé op een onderneming, die gaarne een »volbloed« Europeesch meisje tot hun beschikking hebben. Hoog salaris, prachtige vooruitzich ten en onbekendheid met de Indische toestanden zijn vaak oorzaak dat de ouders of voogden eu het meisje zelf geen bezwaar maken het eens te wagen. Het Nationaal Informatiebureau bovengenoemd verklaart zich gaarne bereid de gewenschte inlichtingen te verstrekken. Zooals bekend is, stelt dit bureau, opgericht door de voor naamste vereenigingen tot bescher ming van minderjarigen en bestrijding der onzedelijkheid in ons land en werkende met den steun der Regeering, zich kosteloos beschikbaar om inlich tingen te geven betreffende de be trouwbaarheid van betrekkingen aan vrouwen of meisjes in binnen- ol buitenland aangeboden. Regeling kaasverkoop. Het Rijkscentraalbureau voor den Uitvoer van Kaas heelt vastgesteld, dat met ingang van 1 September 1915 de exporteurs van volvette Goudsche kaas 30 procent van hun inkoop voor het binnenlandsch verbruik moeten be schikbaar stellen, terwijl dat voor de exporteurs van Edammer kaas op 40 15 procent van hun inkoop is be paald. Door de kaasexporteurs mag voor het vervolg kaas zonder consent alleen verkocht worden le. aan detaillisten 2e. aan bij het rijkscentraalbureau voor den uitvoer van kaas ingeschre ven binnenlandsche grossiers3e. onder goedkeuring van bet rijkscentraalbu reau voor den uitvoer van kaas, aan mede-exporteurs, onder uitdrukkelijk beding, dat deze kaas uitsluitend voor binnenlandsche comsumptie zal ge bruikt wordeu. De exporteurs worden er op attent gemaakt, dat aan geschorste expor teurs gedurende den tijd van schor sing geen kans mag worden verkocht, noch voor hen geëxporteerd. Voor het vervolg zal een geschorste exporteur voor de kaas, door hem ge durende den tijd van schorsing gekocht, het recht van uitvoer worden ont houden. De winterdienst op de spoorwe gen zal half October aanvangen. Er zullen slechts zeer geringe wijzigingen in den dienst worden gebracht. De «Eembode« brengt in her innering het eerste lustrum van het St. Alfonsusretraitenhuis, waar het werk der gesloten retraite den 29 Juli 1910 werd aangevangen, dat langzaam groeide en zich uitbreidde. In het eerste jaar namen 729 per sonen er aan deel, het tweede jaar 2435, het derde 2501, het vierde 2841 en het vijfde ondanks de groote Historisch romantisch verhaal. 2i) De Friezen hebben sedert eeuwen bun akkers beploegd en hun vee geweid. Zij hebben wat den landbouw betreft veel van de Romeinen geleerd. Zij leerden hen verschillende landbouwwerktuigen gebruiken en het aanleggen van dijken maakte dat de vrucht van hun arbeid niet plotseling door een overstrooming verloren ging. Maar waarde gasten, genoeg hierover, laten wij op de gezondheid en voorspoed van de jonge lieden een beker ledigen." De wijn was intusschen gebracht en weldra ging de beker lustig rond. Vroolijk klonk gepraat en gelach door de ruime zaal. Koning Radboud, meer dan gelukkig door de gebeurtenissen der laatste uren, hief weldra den beker op om een dronk uit te brengen. Hij tikte op de tafel teneinde de gesprekken te doen verstommen en ree9 van zijn zetel op, een voorbeeld, dat onmiddellijk gevolgd werd door het overige gezelschap en zei: „Ik drink op den bloei en de grootheid van het krachtige geslacht van Pepijn van Landen; op het geslacht der Frankische hofmeiers, die de regeeringstaak overgenomen hebben uit de handen van zich met bloed be9pattende Merovingiscbe koningen en koninginnen, en die, hoewel simpele of onmondige Merovin- gische vorsten als beeld der regeering op den troon handhavende tot heil der Franken, toch met krachtige, vaste band het roer der regeering in handenh ouden en die de werkelijke koningen der Franken zijn. Ik drink op dat krachtige geslacht, waarvan wij Friezen zelf den ijzeren vuistslag moesten ondervinden. Ik hoop dat de lijn van Pepijn van Landen, Pepijn van Herstal, Grimoald nog in een lange rij moge worden voortgezet. Leve de afstam melingen van Pepijn van Landen." Een gejuich volgde op deze toespraak. Flink gingen de bekers rond. Grimoald stond op en sprak op zijn beurt. „Als afstammeling van Pepijn van Landen voegt het mij dien dronk te beantwoorden. Ik drink op de Friezen en hun koningen, die vijf eeuwen lang bier vrij geleefd hebben. Ik drink op Fries land tusschen Schelde en Eems met zijn heerlijke weiden en welige akkers. Op den Frieschen veestapel met zijn malscb vleesoh, zijn melk, boter en kaas. Maar bovenal ik drink op den Frieschen goudsmid. Ja, dezen kunstenaar vooral zij mijn dronk gewijd. Ziet, dit kunststuk (hij haalde de fibula te voor schijn, door Theudesinde hem geschonken), hoe schoon van vorm, hoe meesterlijk van bewerking, byzantijnsche kunst ver- eenigd met Friesche oorspronkelijkheid, hoe hoog moet de kun stenaar staan die zoo iets wrocht. Verdient hij mijn bewondering, meer nog behoort hem mijn dank, want weet vrienden dat deze fibula de talisman is geweest die mij bet hart mijner bruid heeft ontsloten. Zij had de fibula verloren, ik vond haar. Gij begrijpt het overige." Nu was het de bourt van den abt. Deze liet zich niet lang wachten. „Ik sluit mij aan bij do woorden van hertog Grimoald," zei hij. „Ik drink op de Friesche gastvrijheid, op de Friesche landbouw en veeteelt. Hedenmorgen zag ik uit mijn venster, zooals ik nu dagen achtereen op denzelfden tijd zag, Landolin met zijn zwaar bepakten ezel het slotplein oprijden. Het was de gewone vracht van heerlijke melk, boter en kaas, en ik zeg gelukkig het land dat in vrede en rust geniet van de vruchten des velds door de ijverige hand van den landman onder 's Hemels zegen tot een groote volmaaktheid gebracht." Een vriendelijke knik van den abt tot zijn medeaanzittenden toonde dat zijn toespraak geëindigd was. De jonge Radboud stond nu op. „Ik drink op de gezondheid van mijn aanstaanden schoon broeder en ik hoop en vertrouw dat hij mijn zuster in Neustrië een gelukkig tehuis zal bezorgen, zoodat zij geen heimwee krijge naar den Frieschen haard."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1