NESTLE FARINE LACTEE BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. (KIND&WIEEI-> In lederö Apotheek or drogisterij voorhanden O het beste Voedingsmiddel Voor. Kinderen ken glas en ijzeren fragmenten. Twee groote deuren zijn door een granaat in den tuin van den aartsbisschop ge slingerd. Maar genoeg. Ten eeuwigen dage zal de kathedraal daar staan als een aanklacht tegen de Teutonen. En Reims is slechts een van de vele altaren, die zij hebben opgericht ter nage dachtenis aan hun eigen dood in de geheele wereld. En intusschen gaat bet leven te Reims nog zijn gang. De Franscben daar, zij hebben stalen zenuwen, uit houdingsvermogen en vertrouwen. Wel is er opwinding, als de groote granaten komenwel is er pijn en vrees onder het volk. Dagelijks drinken mannen en vrouwen en kinderen den lijdensbeker en toch is er geen bitter heid in hun ziel. Dat is het wonder van den Franscben geest. Men weet in Frankrijk welken strijd men te strijden heeft. Een vrouw zeide het zeer eenvoudig: «Wat kunnen wij anders doen? Denk er aan, wij kenden de «Bocbest reeds uit 1870. Wij weten, wat zij gedaan hebben verleden jaar. Maar dit is als een strijd met wilde beesten en met wilde beesten valt immers niet te redeneeren. Een spionnagezaak. Men weet, dat op de Merwede onder Woudrichem een persoon werd ge arresteerd, die daar op een oude schuit teekeningen maakte, enz. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat er meer per sonen bij betrokken waren en men twij felt er nauwelijks aan, of het waren allen Duitschers. Het «Dagblad voor Noord-Brabantc schrijft er o.a van «Wij willen het niet ontveinzen, dat die spionnenzaak een zeer onaange- namen indruk op ons maakt. Spionnen hebben in een oud schip de Merwede op en neer gevaren en er teekeningen gemaakt. Ook foto's. Zuiver spionnenwerk in een streek, welke in staat van beleg of althans in oorlogstoestand verkeert en dat dus allerminst bet karakter draagt van een vriendelijkheid. De berichten wijzen er op, dat hier Duitschers aan het werk zijn geweest. Wordt dit vermoeden bevestigd, dan hebben deze Duitschers in het spion- neeren een groot belang moeten zien, dat zij de kans op een aantal teeke ningen kostbaar genoeg hebben geacht, orn op te wegen tegen het gevaar van ontdekt te worden en de openbare meening in Nederland onaangenaam te stemmen tegen Duitschland. Nederland wenscht in de groote worsteling der volkeren neutraal te big ven en ook de Nederlanders zei ven houden zich over het algemeen neutraal bij het vormen van hun oordeel en het uiten van hun meening. Niettemin zijn er enkelen, die vóór Duitscbland, anderen die tegen onzen oostelijken nabuur ageeren. De laatsten zullen door deze spion nenzaak terrein winnen. Want niets werkt zoozeer op de verbeelding van een volk als het spi- onnengevaar en in dezen tijd is er maar weinig noodig, om te doen ge- looven, dat er om bijzondere reden extra spior.nagewerk wordt verricht. Wij maken belanghebbende lezers opmerkzaam op de in dit num mer voorkomende advertentie der aan besteding van privaattonnen door de Gemeente. Bij de in het vorig nummer geplaatste annonce was abusief een verkeerd aantal opgegeven. De predikbeurt in de Doops gezinde Kerk wordt Zondagochtend vervuld door den proponent R. C. de Lange, beroepen pred. te Woudsend. Hedenavond openbare vergade ring der Kamer van Koophandel en Fabrieken op het Gemeentehuis. De heer M. de Pool heeft bedankt als voorzitter der commissie voor ge meentelijke reclame. Bij het plaatselijk telefoonnet is aangesloten met No. 394 J. H. Fröger, Utrechtscheweg 65a. Ter gelegenheid van de con gressen welke te dezer stede worden gehouden zullen op Birkhoven eenige concerten worden gegeven, aange boden door de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer. De tuin zal geheel verlicht worden en toegankelijk zijn voor hei publiek. Alleen zal Dinsdag, wanneer ook Z. K. H. Prins Hendrik aanwezig is, een gedeelte worden gereserveerd voor de gasten. Namens de Commissie voor het LandhuishoudkundigCongresnoodigen wij alle stadgenooten uit om tijdens den duur van dit congres op 13, 14, 15 en 16 September a.s. door het uitsteken der vlag van hunne instemming daar mede te getuigen. Kon. vereeniging „Het Nederl. Tooneel". Het geheim. Jubileum Mevr. Theo MannBouwmeester. Donderdagavond was het vrij vol in «Amicitiac, toen door een zestal leden van de Kon. vereeniging werd opgevoerd «Het Geheim«. Vol aandacht en spanning werd het mooie spel van het begin tot bet einde gevolgd. De inhoud van Bern stein's stuk is in 't kort weer te geven Een gehuwde vrouw heeft de mis dadige neiging het geluk van haar evenmensch te verstoren, hiertoe ge dreven door een verschrikkelijke jalousie. Mevr. MannBouwmeester speelde deze rol wonderlijk mooi; ze was het slachtoffer van haar gevaar lijke, misdadige neigingen en slaagde in haar boos opzet maar al te wel. Eindelijk voelde ze zich zoo onge lukkig, dat ze alles ten slotte aan haar man Jan C. de Vos bekent. Deze goede, ronde man kon eerst niet ge- looven, dat de vrouw, die hij lief bad zoo slecht was en voelt zich diep ongelukkig. Mooi gaf hij den onge- lukkigen echtgenoot weer. Rika Hopper (Henriëlte) en Van Keickhoven beeldden huil rol mede prachtig uit. Ook Grimberg liet zijn gaven bewonderen in zijn onderhoud met Henriëtte. «Quick i zal morgen niet spelen tegen het elftal van Harderwijk. De geïnterneerden melden ditmaal on mogelijk te kunnen overkomen. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbestedingen voor den bouw en het verfwerk van de veldwachters woning bij den watertoren op den Berg werd ingeschreven Voor den bouw door L. J. Hemels f5967; Bos f5940; Wildeman f5833; Van Gent f5598; Wolfswinkel f5530; Wassink f5525; Bunnik f 5390;Gebr. Ruitenberg f5239; Blanken f 5196; Reoes f 4994; Van den Brink f 4984; De Bruijn, te Hoogland f4625; en Roerse, te Barneveld f 4350. Voor het verf-, glas- en behang- werk door Keur f398; Stoopendaal f375; Van Nimwegen f362; Van Slooten f 337Gebr. Ruitenberg f290 Van 't Hof f285; Vink f275; Kelder f269; Van Wijngaarden f249; Van den Hoek f238; Timmermans f 227 Woertman f224; en Groenhuijzen f 185. Stedelijk Kegelconcours. Een gedeelte van het Stedelijk Kegel concours is afgeloopen. Woensdag avond zijn vrije baan- en personeele wedstrijd geëindigd. Er is hard gevoch ten, maar boven de 40 houten is toch niet gegooid. De prijswinners zijn dus: voor Vrije Baan. Aantal Eind punten cijfers. 1. A. P. Houtzaager 40 8.6 9.9.8 2. G. J. de Jager 40 9.9.7.8.7 3. H. Lobmann .39 8.8 5.9.9 4. Th. H. G. Brandsen 39 7.9.6.8.9 5. G. W. Zweers J.Az. 38 6 9.5.9.9 6. Joh. Lobmann 38 8.9 6.6.9 7. A. Nefkens 38 7.7.7.9.8 8. R. de Haas 38 8.7.098 9. B. H. Kuiper. 38 6 8.9.8.7 10. C. Kuiper 38 9.8.7.7.7 11. H. Nefkens .38 9.8.8.6 7 12. C. de Jager 38 9.8.8 8.5 13. W. Ittmann 37 9.7.5.7.9 14. Luit. De Kruyfl37 7.7.7.8 8 15. N. Blom 37 6.7.98.7 16. Rob. Levy. 37 8.6.9.7.7 17. J. Onnes 37 7.8.8.7.7 18. A. J. van Zalingen 36 5.8.7.7.9 19. P. Nefkens 36 4.9.7.8.8 20. W. Groenhuizen. 36 6.8.9 8.5 21. Luit. Bruck 36 8.9.9.5.5 22. Y. O de Jong 35 6.5.6.9.9 23. Th. G. de Jager. 35 6.7.7.6.9 24. C. Jorna 35 9.8.5.5.8 25. G. J. Slothouwer 35 6.5.9.8.7 voor Personeel. 1. Guus Brandsen 35 7.4 2. Luit. J. M. de Kruyfï 34 7.8 3. N. S. Blom 33 9.8 4. Dr. M. Kamerling 32 8.8.6 5. Th. G. de Jager 32 7.8.6 6. B. H. Kuiper 32 5.8 [voor Serie Personeel. 1. C. Hehenkamp 82 5.7 2. Th. G. de Jager 80 5.7 3. A. Nefkens 80 7.4 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 tot en met 9 September. Geboren: Johanna Gijsberta Elisa beth, d. van Johannes Franciscus Groote Wolthaar en Elisabeth Adriana de Wilde. Dirk Willem, z. van Hen- drikus Johannes Cirkel en Sara Mar- garetha van Binnendijk Hendrik Cornells, z. van Willem Tielfers en RijkjeLambrechts. Willem en Johan, z. van Eibeit van Beek en Hendrikje de Graaf. Peter, z. van Matihijs Geithen Jacoba Geertruida Caljee. Wouterus Antonie Jacobus, z. van Wouterus Taber nal en Johanna Boks. Lamberta Maigaretba Pieternella, d. vail Adrianus Bastiaan van der Klein en Klaasje van der Linde. Elizabeth, d. van Jan van Ouwerkerk en Hendrika de Jeger. Margaretha Gerarda Maria, d. van Cornelis Viets en Hendrika Jo hanna van de Loodijk. Adriana Geertruida, d. van Johannes Cornelis Hoefsloot en Maria van Dijk. Reinier Albertus, z. van Reinier Albertus vari der Linden en Rijka van Doorn. Frans, z. van Jari Lubber sen en Geertje van de Klok. Hendrika Elberdina, d. van Rudolf Leonard de Ruiter en Dirkje van der Schagt. Grietje, d. van Albert Taters en Anlje de Graaf. Gijsberta Maria, d. van Jan Snijders en Maria Lambrecbts. Ondertrouwd:Johannes van Empelen en Hendrika Klomp. Paulus Noest en Johanna Krakau. Gehuwd Guillaume Leopold Walpot en Johanna Alberta Hebing. Johan nes Theodoi us Cornelis van Ballingen en Petronella Maria Wellerd. Jo hannes Marinus Engel en Teunisje Gijtenbeek. Overleden: Antouie van Barlingen, 81 jr., wedn. van Engelina Koenen. Théophile de Morre, 32 jr., gehuwd. Maris van Keersbulk, 32 jr., ongehuwd. Gerriije Maria van Drie, 5 mnd. Hendrika Verhaar, 8 mrid. Lann- bertha Margaretha Pieternella van der Klein, 2 dagen. Johannes Renier van Groeningen, 70 jr., ongehuwd. Catbarina Maria de Jong, 30 jr., ongeh. Leusden, van 3—10 September 1915. Geboren: Johannes Hendrikus, zoon van Wilhelmus Tijmensen en Johanna Greefhorst. Gerarda Arnolda, doch ter van Jacobus Vrijhoef en Wilhel- mina Antonia Hilborst.Lambertus en Alijda Gijsbertha, zoon en dochter van Joannes van der Hijden en Hen drika van Asch. Jacoba Cornelia, dochter van Cornells van Daatselaar en Johanna Horst. Ondertrouwd Gijsbertus Scherpen- zeel en Heintje Doornekamp. GehuwdGerrit Osnabrugge en Aleida Boshuis. Overleden Martha van Biegten oud 88 jaar wed. van Arie van Walsem. Jan Zijtveld. oud 10 maanden. Woudenberg. Geboren Alida, dochter vari Nicolaas Donselaar en Hendrika de Graaf. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Gerrit van den Bosch en Susanna van Wolfswinkel. Stoutenburg. Overleden Johanna Kok oud 62 jaar ongeh. Margaretha GijsberihaSteen- beek oud 15 maanden. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Sept. 1915. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f"2.50 a f4.50 Teren f2.50a I 4..Nieuwe Aardapp. 10 00 a f 0.zandaardapp. f2.50 a f 3. Hoendereieren f8 af 8.75 p. 100 st. Eenden eieren f8.75 a (9.00 per 100 st. Boter J150 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 1.50 Kuikens f 1.75 a f 2 40 Piep kuikens f0.40 a fl.Ganzen t U. a f0..Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.80 a fl.20. Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f 1 20 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar Magere varkens f 40.- a f 60. Varkens t. expen f0.a f0Ztugen f80.a f170. Biggen f 18 a l 28 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 4 (000.Kalf koeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000 af 000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 10. a f 14. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 200 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 90000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 30 zeugen. 3 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Viijdag 10 Sept. aan gevoerd 47730 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f7 40 tot f9 30. Eendeneieren f7.00 tot f7.10. Kalkoeneieren f 10.00. Jonge hanen golden f 0.65 tot f0.70, kippen t 050. tot f 0.67, oude hanen f0 45 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m, 1 V, en des avonds van 6'/a 7Va ure Op Zaterdag alleen van des v.m. 1 Va ure. Ingeschreven waren op 9 Sept. 1915. I. de volgende werkkrachten: 4 schilder. 2 schoenmaker. 25 sjouwer. 7 stucadoor. 1 straatmaker. 5 timmerman. 5 tuinman. 11 veldarbeider. 3 voerman. 2 werkster. 21 wever. 3 winkelbediende. 2 bootwerker. 34 grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. 1 loopknecht. 39 los werkman. 3 magazijnkneebt. 2 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. 1 montage werker. 4 naaister. LI. werden gevraagd de volgendo werkkrachten: 1 behanger. 1 botermaker. 1 kantoorbediende. 2 koetsiers. 1 lijn werker. 2 monteurs. 1 slager. 1 smid. 1 telefoonwerker. 10 timmerlieden. 1 tuinman. 1 wagenmaker. 1 werkster. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. De waarschuwing der nieren. Velen verwaarloozen rugpijn, omdat zij van mee ning zijn, dat het zwakte der rugspieren is, ont staan door overwerktheid. Zij wachten dan totdat de pijn vanzelf verdwijnt. Maar als de pijn in den rug niet uit zichzelf ver dwijnt, weten w\j dat de pijn niet uit den rug voor komt, rnaar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. JWt is een waarschuwing en een ern stige waarschuwing, want wanneer de nieren ver zwakt zijn, geven zij aan het urinezuur gelegen heid om zfch met het bloed door het lichaam te verspreideij, Dit urinezuur veroorzaakt pijn in den rug, pijn jii de ledematenhet vormt bezinksel in de urine, hetwelk de blaas eii urinewegen prikkelt; het verstopt de urinewegeh en belet een vrije af voer van' het water, en-veroorzaakt zoodoende water zucht het vormt scherpe kristallen in de gewrich ten, spieren en weefsels, de oorzaak van jicht, rheu- matiek, heupwee (ischias). Begint daarpm bij het eerste optreden van ver schijnselen alt bovengenoemd met het gebruik van Fostef'sJ8tfgpijn Niere^ Pillen en zonder uitstel, want Koe lanirer de nieraandoening verwaarloosd wordt, des te moeilijker valt het haar te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid werkzaamheid. Zij zui veren de urinewegen en voeren het overtollige water en de urinaire onzuiverheden af, waardoor .de oor zaak van uw kwaal worflt weggenomen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezenging geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75.j' voor één, of iJOf- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 35 vroeg zij met eenigszins bevende stem. „Van Riolf, hij zeide, dat ik het u moest brengen. Het was van Dodo." „Ja, het is van Dodo, hij meldt mij, dat hij vertrokken is. Weet gij Hiltrude waarom Dodo mij dit laat weten?" Hiltrude antwoordde niet dadelijk. Zij vreesde zich door een trilling van haar stem te verraden en haar meesteres zou nimmer weten, dat ook zij met zoo'n innig gevoel aan Dodo dacht. „Hij scheen genegenheid voor u te koesteren." „Ja," antwoordde Theudesinde. En toen, na eenige aarzeling: „Waarom zou ik het niet zeggen, gij moogt, gij moet het weten. Ik bemin Dodo, en hij mij." Hiltrude had wel in tranon kunnen uitbarsten. Eindelijk zei zij: „Maar hij is slechts een ondergeschikte en u is de bruid „O, Hiltrude, zwijg," baratte Theudesinde los. „Spreek mij daar nimmer over. Ik bemin Dodo, hem, hem alleen. Wat geef ik om den hofmeier van Neustrië. Wat scheelt mij dien Grimoald, een man, zeker grimmig als zijn naam. Dodo heb ik lief en niemand anders. En dat hij een ondergeschikte is daarom kan hij wel uit een aanzienlijk geslacht wezen; al staat hij lager dan Grimoald, toch kan hij nog hoog verheven zijn boven duizenden Franken. Uit alles is mij gebleken, dat hij van aanzienlijke familie is. En bovendien, zijn wij Friezinnen niet vrije vrouwen, mogen wij niet de keus van ons hart volgen. Zijn niet velen in onze familie in den loop der eeuwen dikwijls met minderen in rang gehuwd?" „Maar de koning, prinses, u weet dat hij dit huwelijk wenscht. Ja, men zegt, dat als hij den Neustriër beleedigt, opnieuw een Frankisch leger onze grenzen zal naderen en den oorlog wederom beginnen. Dodo (de ontevredenheid die zij gevoelde omdat haar meesteres zich tusschen Dodo en haar had geplaatst, gaf haar den moed dit op te merken), zou toch een geschikter partij wezen voor meisjes als Zwanehilde of Adallinde." „Of Hiltrude," viel Theudesinde, in weerwil van haar ver driet, half lachend in, Hiltrude met den vinger dreigend. Hiltrude kreeg een hevige kleur en wilde tegenwerpingen maken. „Stil kind," zei Theudesinde. „Hij heeft mij meermalen ge zegd, dat hij u zoo'n lief meisje vond, maar verlies uw hartje maar niet aan hem, want het was een soort van broederlijke genegenheid, geen liefde, die hem zoo deed spreken. Hiltrude zuchtte. Zij voelde dat Theudesinde de waarheid sprak. „Dodo is mijn geliefde," hernam Theudesinde. „En ik blijf hem trouw. Hij is vertrokken, maar een inwendige stem zegt mij, dat hij zal terugkomen." Juist trad Gontrade binnen. „De koning, uw vader, wenscht u te spreken, prinses," Theudesinde wierp snel een blik op haar mantel. „Ik ben nog niet gekleed, Gontrade," antwoordde zij, „maar zeg den koning dat ik weldra komen zal." Met behulp van Hiltrude kleedde Theudesinde zich snel en begaf zich toen naar de groote zaal, waar de koning op haar zat te wachten. „Wel, Theudesinde," zei hij, opstaande zoodra zij binnentrad, en haar beide handen in de zijne nemende. „De Franken zijn vertrokken." „Ik weet het, vader." „Zij reizen Grimoald te gemoot. Hij kan over een paar weken hier zijn." Theudesinde verbleekte en sloeg de oogen neer voor den onderzoekenden blik waarmede de koning haar aanzag. „Hoe zal mijn Theudesinde hem ontvangen?" vroeg hij zacht. Theudesinde beefde. „Ik zal hem niet ontvangen. Ik wil hem niet zien." Radboud wachtte een oogenblik. Zijne dochter had de oogen neergeslagen en zag dus niet den liefdevollen en toch spottenden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2