Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zouden worden, hopen wij de kracht te bezitten om alle persoonlijke, recht- streeksche deelname te weigeren, de kracht om liever gevangenisstraf te ondergaan, ja zelfs gefusileerd te wor den, dan ontrouw te plegen aan ons geweten, onze overtuiging of wat wij de hoogste wetten van algemeene menschelijkheid achten. Voorzoovelen wij hetzij mannen, hetzij vrouwen om onderscheidene redenen nimmer in de termen van militieplicht zouden vallen, schenken wij toch door deze onderteekening onzen zedelijken steun aan hen, die op bovengenoemden grond elke persoon lijke geweldsdaad in dienst van het militairisme weigeren, terwijl wij zou den wenschen, ten volle in hunne aansprakelijkheid te mogen en te kun nen deelen. Immers wij beschouwen dienstwei gering als een der middelen welker samenwerking het militairisme zal ver nietigen, waarbij de persoonlijke dienst weigering groote, zedelijke waarde heeft, mede om tot massale dienst weigering te geraken. Dure sajet en dure kousen I Op de laatste vergadering van sajet- fabrikanten in Nederland, te Amster dam gehouden, is door de toenemende schaarschte en daarmede gepaard gaan de enorme stijging der grondstoffen en verdere benoodigdheden, als verfstof, enz., besloten den prijs der zwarte en donker gekleurde sajetten andermaal met 50 cent per K.G. te verhoogen. Dit is de vijfde verhooging, welke dit artikel sinds Augustus 1914 heeft ondergaan. De totale verhooging bedraagt reeds f2.25 per K.G., wat voor sommige en doorgaans veel gevraagde soorten 100°/o stijging beteekent. Ook het artikel kousen onderging naar evenredigheid dezelfde verhoo ging, zoodat thans nooit gehoorde prij zen moeten betaald worden. Spionnage. Door de directies der Nederlandsche spoorwegen is aan haar personeel mede gedeeld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat personen op stations of in treinen zich aan spionnage schul dig maken, onder meer blijkende: uit het zich laten inlichten omtrent mili taire werken of maatregelen, het maken van schetsen of teekeningen, bet nemen van fotografieën enz. Het personeel is opgedragen, hierop in 's lands belang bijzonder te letten en in voorkomende gevallen alle mede werking te verleenen voor de aan houding van den overtreder. Wordt een feit van spionnage be merkt, zonder dat het mogelijk is een politiebeambte of militair hiervan ge tuige te doen zijn, dan kan het spoor wegpersoneel zelfstandig optreden en den overtreder overleveren aan de politie of militaire autoriteiten. Bij het eventueel aanhouden van personen, die van spionnage verdacht worden, kan de assistentie van mili tairen, indien dezen aanwezig ziju, worden ingeroepen. Kerkconcert. Het concert Donderdagavond iD de Groote Keik gegeven door bet be kende drietal Mevr. Noordewier, Mevr. de Haan en den heer Anton Verhey heeft alle aanwezigen een buitengewoon groot kunstgenot ver schaft en geen wonder. Trouwens dit drietal staat ook hier te goed bekend om er iets anders van te kunnen verwachten. Hoe heerlijk was de samen zang in de duetten uit de cantate van Bach en wat werden innig mooi voor gedragen de oud-Nederlandsche volks liederen van Röntgen, om maar een paar voorbeelden te noemen. Ook wanneer de zangeressen niet samen zongen, werd ware kunst gegeven. Dat de begeleiding niet beter had kunnen zijn, behoeft geen betoog. De beide kunstenaressen en den heer Verhey hooren bij elkaar. De ronde stuivertjes. Krachtens het in de St. Cl. opge nomen Kon. Besluit van 9 Sept. (Sl bl. 389J wordt met ingang van 19 Sept. de gelegenheid tot het inwisse len van de 5-cents-stukken, geslagen overeenkomstig de Wet van 31 Dec. 1906, opnieuw opengesteld tot 1 Juli 1916. Door de Staatsspoor is gedu rende de buitengewone tijdsomstan digheden, aan haar personeel vrij ver voer toegestaan van groenten, welke voor huiselijk gebruik benoodigd zijn. Zeppelins boven ons land. Alleen curiositeitsbalve deelen wij volgend bericht mede, dat wij beden ontvingen »Te Bergen (bij Alkmaar) worden 3 Duitsche geïnterneerden vermist. Men brengt dit verdwijnen in ver band met het Duitsche luchtschip, dat Woensdagmorgen in de vroegte boven Bergen vloog en ergens in de duinen moet neergestreken zijn." Aan de grenzen. Het gebeurde op een grensstation. De grenzen des lands loopen soms wonderlijk, boerderijen zijn er die ten deele tot het eigen, ten deele tot het vreemde grondgebied behooren; het komt voor dat de grens een huis tot twee nationaliteiten doet behooren. Zoo is er ook een station, waar, doet niet ter zake, waar de Nederlandsch- Duitsche grens over het perron loopt. Git Duitschland kwam een Holland- sche dame met een koffertje. De Duit sche grenswacht maakte geen bezwaar legen het koffertje, wel tegen de papie ren, welke de dame bij zich bad. Die moesten eerst voor onderzoek naar Aken. Praten hielp niet, de grenswacht bleef onvermurwbaar. Vlak bij den Duitscher stond op bet Nederlandsche perrongebied een Hollandsche grens wacht. 't Was maar een afstand van een el en een paar duim. Dame krijgt een inval, blijft doorredeneeren met de papieren in de hand en onderwijl haar koilertje in 't oog houdend. Een on merkbare voetbeweging en het kofier- tje nadert een paar palm de Neder landsche grens, nog één wat harder, en het heeft den vaderlandschen bodem bereikt. Intusschen is ook de dame in quaestie zonder dat de Duitsche schildwacht het bemerkt, wat vooi uitgekomen. Dan één flinke stap en zij bevindt zich op Neder- landsch gebied, triomfantelijk den Duit scher wijzend op den Nederlandschen soldaat, toeroepend: Ziezoo, nu sta ik onder de bescherming van dezen ver dediger van mijn vaderland. Op Duitsch grondgebied keek men sip, er werd gescholden, »spion« ge roepen, maar de Nederlandsche dame, voor wie een brievenonderzoek had beteekend een verlies van tijd, dat zij zich niet kon getroosten, behoefde zich daarvan niets aan te trekken. Zij zat weer in den trein, die haar verder huiswaarts bracht. N. A. Ct. In Amerikaanscbe sportkringen is men vol enthousiasme over het nieuwste vervoermiddelde fiets-rol schaats. Het vehikel houdt in waar heid het midden tusschen een fiets en een rolschaats. Het bestaat uit twee wielen van een doorsnee van 26 c.M die verbonden zijn door een stang, die aan beide assen bevestigd is. Men plaatst de voeten op de stang sn kan zich nu zonder veel moeite om het evenwicht te bewaren, voort bewegen. Te Harderwijk is sedert de komst der Belgen voor circa f 2 000.000 aan Belgisch geld gewisseld. Nuchtere opmerkingen. »Het is verschrikkelijk zooveel gein temeerde buitenlandsche soldaten je hier ziet, die nog vrij rondloopen boven dien." Zoo sprak een mijner kennis sen, sedert eenige jaren woonachtig in bet buitenland en thans terugge komen om weldra bij den landstorm te worden ingelijfd. Ik verbaasde me eenigszins over deze opmerking, nja, daar komt weer zoo'n troepje," zei bij. Er kwam een troepje; het waren manschappen in de meest uiteenloopende uniformen. Er waren nieuwe grijze kepi's bij en ouderwetsche zwarte: er waren dienstmutsen en platte Engelsche pet ten er waren oude sjako's met een groote ster voorop en ook kepi's met een klep van voren en van achteren, een soort luifel tegen het inregenen, zoodat degene, die zoo'n hoofddeksel draagt, eigenlijk niet goed weet of hij van of naar huis gaat. Dan waren er de meest verschillende kleederdrach ten geheel grijze, de een met een slobberbroek met knieën, de ander met beenwindsels, waar» an de kleu ren bovendien niet overeenkwamen voorts grijze jassen met blauwe broe ken en blauwe jassen met grijze broe ken. Dan heel ouderwetsche blauwe uniformen, de eene met twee rijen knoopen, de ander met maar één rij, sommige met een vuilen rooden kraag, andere met een blauwen. Officieren in evenzeer wisselende kleeding, met gouden schouderkleppen en blauwe, met kepi's en met panne- koekpetten, met 'n sabel of 'n klewang. Er was eenvoudig niet uit wijs te wor den en mijn kennis keek of hij een koe eieren zag leggen, toen ik hem vertelde, dat al die zoogenaamde ^ge ïnterneerde buitenlandsche soldaten" behoorden tot het Nederlandsche leger, tot hetzelfde wapen en hetzelfde regi ment. Het wou er bij hem niet in. Gisteren zag ik bem in een uniform, d.w.z. in een bijeengeraapt zoodje tweedehands kleedingstukken, waarin de uniformiteit geheel en al zoek was. Ik hoop, dat wij geen oorlog krijgen, zucbte hij wanhopig, want ik zie het aankomen, dat ik mijn eigen kameraden kalm doorschiet. Ik kan in geen jaren leeren om vriend of vijand uit elkaar te houden, zoo zot als onze uniformen zijn, en tegelijk sloeg hij deftig aan voor iemand van den nacbtveiligheidsdienst, dien hij, wegens de sterretjes op den kraag, voor een officier van ons leger hield. Wie kon hem dat euvel duiden? BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot en met 17 September. Geboren Cecilia Agnes Maria, d. van Johannes Coenraad Guikers en Mechta- lina Gijsberta Maria van den Uithoorn. Marinus, z. van Johan Vonkeman en Annetje van den Bos. Wilhelmus Bernardus, z. van Barend Smetz en Elisabeth Johanna Marie van Mierlo. Marinus, z. van Johan van Putten en Margrietha Collet. Henri Lucien Firmin Constant, z. van Paul Auguste Louis Durant en Angélique Catherina Marie Matthijssens, wonende te Ant werpen. Elisabeth, d. van Cornelis Jorna en Catharina Gerarda Janmaat Jeannelje Marie Chiistina, d. van David van Voorst Evekirik en Jeannette Marie Willet. Cornelis, d. van An- dries van Bijnen en Leentje Lablans. Everarda Gerardina, d. van Gerrit van Hoeijen en Maria Francisca Willemse. Geertruida Cornelia, d. van Adriaan Matthens Kerkkamp en Christina Bou- dina Horning. Antonie Pieter Hen drik Johan, z. van mr. Peter Hendrik Bijl de Vroe en jkvr. Philippine Jean nette Catharina Conradma Mollerus. Bernardus Antonius, z. van Jacobus Gouw en Helena Descans. Barbara Maria, d. van Cornells Joseph Nuijten en Maria Antonia Willemse. Ondertrouwd: Franciscus Cornelius Augustinus Boermans en Cornelia Maria Thien. Peter van de Velden en Anna Michon. Wilhelmus Johan nes Jacobus Cornelisse en Elisabeth Agnes Meijvogel. flermanus Willem Gordijn en Jacoba Johanna Antoriia Hillegonda van Heerde. Cornelis Gerardus van de Burgt en Jitsche van Andel. GehuwdHerman Marius Keidel eri Wilhelmina Alida Groesz. Hendrik Spaan en Johanna Hendrika Buijs. Johan Bottinga en Barta Wilhelmina van Hattum. Overleden: Hendiik Loijman, 50 jr., ongeh., wonende te Wageningen. Johannes Gerardus Jordense, 3 mnd. Hermanus Gijben, 1 mnd. Alberta van Loon, 79 jr., wed. van Willem Lindenhovius. Antonius Hendrikus Veldt, 69 jr., ongeh. Elbertje van de Geest, 2 mnd. Julia Rosalia Kennis, 20 jr., ongeh., wonende te Antwerpen. Wouterus Antonie Jacobus Taber- nal, 10 dagen. Peter Frans Koops, 1 jr. Bernardus Robben, 17 mnd. Leusden. van 1118 September 1915. Geboren: Joseph Charles, zoon van Gerrit Wallert en Elisabeth Snijders. Overleden: Everarda Johanna Blooi, oud 6 m. Albertus Hermans, oud 15 m. Stoutenburg. Overleden: Antje Kok, oud 62jaar ongeh. MargarethaGijsbertha Steen beek, oud 15 m. Gerritje ter Horst, oud 38 jaar echtg. van Nicolaas van de Bunt. Woudenberg. Van 1114 Sept. 1915. Geboren: Adriana, d. van Hendrik van Ginkel en Errisje van Kolfschoten. Rijk, z. van Evert ter Buig en Maria Cornelia van Kooten. I £t f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen M.af 1.50 Kuikens f 1.70 a i 2 40 Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen i U. a f0.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.80 a f 1.20. Hazen f0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f140 Duiten f0.40af050 paar Magere varkens f 30. - af 40. Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 70.a f 150. Biggen f '16a 124Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a O00.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— a f00.—Os f000.— h f000. Pinkstieren f O— a f 000. Kalveren f 12.— k f 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 400 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 100000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 40 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen 30 zeugen. 1 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 17 Sept. aan gevoerd 48264 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8tot f 10.—Eendeneieren f7.50 tot f7.80. Kalkoeneieren f 10.00. Jonge banen golden f 0.46 tot f0.73, kippen f 0.41tot f 0.65, oude hanen f0.40 tot f 0.50 per kilo. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Sept. 1915 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f2.a f5.Peren f 2.5U a f 7.Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. .*2.50 a f3.— Hoendereieren f8.a f9.p. 100 st. Bruine eieren f9.a f9.90 per 100 st. Boter f160 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8 1en des avonds van 6'/a—7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8-lVi ure. Ingeschreven waren op 16 Sept. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 bootwerker. 26 grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 kantoorbediendo. 1 kleermaker. 2 loopknecht. 34 los werkman. 2 magazijnkneebt. 10 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 3 naaister. 3 schilder. 17 sjouwer. 8 stucadoor. 1 straatmaker. 1 timmerman. 5 tuinman. 8 veldarbeider. 4 voerman. 2 werkster. 21 wever. 2 winkelbediende. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten; 1 boekhouder. 2 fitters. 10 mandenmakers. 2 monteurs. 1 politoerder. 50 timmerlieden. 2 touwspinners. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Overwerkte nieren. Dagelijks worden door een gezond mansch om streeks 30—40 gram urinestof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achterblijft. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwekt zijn, blijft een gedeelte der schadelijke stoffen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn hoofd pijn. styfheid in de spieren en gewrichten, duizelig heid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwel lingen in de enkels of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, of de urine- loozmg geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijnselen ver waarloosd worden, kunnen gevaarlijke en onge neeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zonder waar schuwing, optreden. Geneest uw nieren terwijl het tijd is, leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het verdrijft het urinezuur de oorzaak van lenden jicht, rheumatiek, niersteen, enz en het voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. word t weggenomen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 36 «Ark Hij bood Radboud een in leder gewikkeld rolletje aan. „Gij hier, Egbert?" riep Radboud levendig. „Een boodschap van mijn vader?" „Ja, prins," antwoordde de aangesprokene. „Ga zitten. Neen, wacht, Tjeerd neem hem mede en geef hem wat te drinken en te eten. Breng zijn paard naar de schuur en maak dat hij zelf vannacht een warme slaapplaats in het hooi heeft." Tjeerd nam den boodschapper mede. Radboud wikkelde het pakje los en zeide: „Wat zal mijn vader te melden hebben?" Grimoald was ook een en al belangstelling. Hij vermoedde dat hij bij het schrijven betrokken zou zijn. Eindelijk had Radboud het Bchrijven in handen en las wat zijn vader verlangde. Zonder een woord to sprekon, reikte hij het schrijven aan Grimoald over. Grimoald keek het snel in en stond toen plotseling op. „Ik ga naar haar toe. Uw vader heeft gelijk, zij mag niet langer in onzekerheid gelaten worden, zij zou ernstig ziek kun nen worden." „Gij hebt gelijk dit te doen. Theudesinde is geen moisje om lang in onzekerheid te zijn. Zij trekt zich alles veel te ernstig aan. Gij moet morgen bij het aanbreken van den dag maar vertrekken. Het is misschien het beste dat gij alleen gaat, dan behoeven wij den abt niet te bedroeven, die niet gaarne in zijn reisje gestoord zal worden en die toch niet snel genoeg kan reizen." „Ik ga alleen," hernam Grimoald, „en ik ga onmiddellijk, ik wacht niet tot morgen." „Dadelijk," riep Radboud, „maar man het is middernacht on gij weet hoegenaamd geen weg. Uw paard is bovendien niet geschikt voor een snelle reis die onafgebroken wordt door gezet." „Ik weet geen weg, dat is waar," zei Grimoald. „Gij kunt mij echter Tjeerd meegeven." „Dat kan," hernam Radboud, „Tjeerd weet hier uitstekend den weg en zal u wel zoo snel mogelijk naar Medemblik ge leiden. Maar uw paard is voor zulk een reis, over meerendeels drassige gronden, niet geschikt. Ik zal u Fenrir geven, die staat nergens voor." „Goed," riep Grimoald, „maar vlug dan." „Wat een ongeduld," riep Radboud lachend, „als een man verliefd is Beiden stonden op en Radboud liep de gang in om te zien waar Tjeerd was. Deze kwam juist aanloopen; hij had den boodschapper en diens paard bezorgd en hoopte nu maar dat zijn heer en de Frankische hertog hun gesprek zouden staken en ook ter ruste gaan. „Tjeerd!" riep Radboud. „Haal Fenrir en uw bruine uit den stal. Gij moet onmiddellijk vertrekken om heer Grimoald tot gids te strekken." Met open mond bleef Tjeerd staan. „Tot gids te strekken, rijden wij dan weg?" „Ja, heer Grimoald gaat onmiddellijk naar Medemblik; gij moet hem vergezellen om hem den weg te wijzen." „Mooi zoo," antwoordde Tjeerd. „Ik dacht juist te gaan slapen, prins." „Dat zult gij nog een poosje moeten uitstellen, beste jongen," zei Radboud. „De reis is hoog noodig. Gij, die een trouw dienaar zijt, moogt het wel weten. Mijne zuster zou ziek worden, als zij nog langer in onzekerheid verkeerde. Heer Grimoald snelt naar haar toe om haar to zeggen dat Grimoald en Dodo één persoon zijn en dat zij dus alle zorgen gerust van zich kan afzetten." Tjeerd, die reeds lang van de geheele geschiedenis op de hoogte was, knikte nu goedkeurend. „Nu" zei hij, „vooruit dan maar. U weet, voor de prinses hebben wij alles over."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2