NIEUWE *Èf Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, lp Gemeenteraad. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. No. 79. Zaterdag 2 October 1915. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de Dinsdagavond onder praesidium van den burgemeester Mr. J. C. graaf van Randwijck gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad was de beer P. van Acbterbergh afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering op 7 September 1.1. deelde de voorzitter mede, dat van den heer Van Achlerbergh bericht was inge komen, dat hij wegens ongesteldheid vooreerst verbinderd zal zijn de ver gaderingen bij te wonen. Spr. memo reerde het vele door den beer Van Achterbergh de laatste 14 maanden voor het Steuncomité gedaan, waar door zijn gezondheid geleden heeft en sprak onder instemming van alle leden den vieDSch uit voor 's heereo Achter- bergb's spoedig en algeheel herstel. De secretaris deelde daarna mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 13 September 1915, waarbij worden goedgekeurd de raads besluiten d.d. 4 Mei 1915, 4 Mei, 29 Juni 1915 en 15 December 1914, 4 Mei, 29 Juni en 7 September 1915, tot overneming van grond van de stichting «Volkshuisvestiog II®, tot verkoop van grond aan die stichting en tot bet ver strekken van een voorschot aan die stichting tot een maximum van f95.960. (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 30 Augustus 1915, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 27 Juli 1915 tot aankoop van een 18-tal perceelen grond en een 20-tal hoornen van douairière Steenbergbe geb. Bosch van Drakestein. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 22September 1915, waarbij de ontvangst wordt bericht van het raadsbesluit d.d. 27 Juli 1915, tot vast stelling eener «Verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gronden in de gemeente Amersfoort®, en waarbij dit besluit wordt goed gekeurd. (Voor kennisgeving aange nomen). Brief van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 22 September 1915, waarbij de ontvangst wordt bericht van bet raads besluit d.d. 7 September 1915, tot vaststelling eener «Verordening op het gewicht van roggebrood.® (Voor ken nisgeving aangenomen.) Brief van B. en W. d.d. 21 Sep tember 1915, waarbij wordl aange boden de begrooting dienst 1916. (Te behandelen in de afdeelingen.) Proces-verbaal van kasoppeming op 3 September 1915. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van de Vereen. «Het Ned. Landbuisboudkundig Congres®, d.d. 16 September 1915, waarbij dank wordt betuigd voor de ontvangst vau liet 67e congres door de gemeente Ameisfoort. (Voor kennisgeving aan genomen.) Adres van M. P. J. G. Brouwer, d.d. 18 September 1915, houdende verzoek de invordering van 2 maal f 2.50 voor onderhoud van graf B 430 op de Algemeene Begraafplaats over de jareo 19141915, achterwege te willen laten. (Naar B. en W. om advies.) Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politie beambten in Nederland d.d. 24 Sep tember 1915, houdende verzoek tot herzieoiDg der salarisregeling voorde agenten van politie te Amersfoort. (Te behandelen bij de begrooting.) Brief van B. en W. d.d. 23 Sep tember 1915, waarbij mededeeling wordt gedaan van het schrijven, ge zonden aan J. D. Holmer, naar aan leiding van diens adres aan den Raad betreflende aan zijn opgelegde taken. Adres van J. D. Holmer d.d. 27 September 1915, waarbij deze naar aanleiding van de afwijzende beschik king van B. en W. op zijn adres van 27 Augustus tevoreD, tot den Raad wendt om herstel van recht te krijgen. De Voorzitter: B. en VV. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, tenzij de Raad er de voor keur aan geeft een commissie van onderzoek te benoemen. Op voorstel van den heer Hofland, ondersteund door den beer Jorissen, wordt eene commissie benoemd be staande uit de heeren Jorissen, Ger ritsen en Hofland. Adres van A. NijhofT, commissaris van politie te Amersfoort, d.d. 27 Sept. 1915, houdende verzoek eene verhooging van zijn jaarwedde te wil len be»oideren. Te behandelen bij de begrooting. Met afwijking der agenda besloot de Raad klasse II van bet Gymnasium te splitsen en benoemde in verband daarmede de beer C. F. Unger, leeraar aan het Christel. Gymnasium te Utrecht tot tijdelijk leeraar in de klassieke letteren. Aan den heer T. Beverloo werd, op diens verzoek, eervol outslag ver leend als leeraar aan de Burger avondschool. Overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten bet door de vereeniging «Tuindorp® gemaakte stratenplan, zooals dat door hen is gewijzigd, wat betreft de stratenbreedte, goed te keuren en de kosten van de verhar ding der wegen, begroot op f1200. voor rekening der gemeente te nemen. Besloten werd aan de R. K. bouw- vereeniging «Bonifacius® mede te deelen, dat aan haar verzoek om een voorschot voor de stichting van arbeiderswoningen niet kan worden voldaan, alvorens Ged. Staten hunne goedkeuring hebben verleend aan het bouwen dier woningen op de aange geven plaats. De perceelen Coninckstraat No. 103 tot en met 115, toebeboorende aan E. de Neeling, werden onbewoonbaar verklaard, terwijl besloten werd de termijn binnen welke de bij raadsbe sluit van 29 Juni l.l. afgekeurde wo ningen van denzelfden eigenaar ont ruimd moeten zijn te verlengen tot 29 April 1916. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een stuk grond groot 6.54.70 H.A., gelegen achter Birkhoven, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Besloten werd de verordening hou dende algemeene voorwaarden waarop de gemeente Amersfoort grond ver koopt aan te vullen met de navolgende bepaling: de voorwaarden onder 2, 5 en 7 gelden niet, indien grond wordt verkocht, welke niet bestemd is om te worden bebouwd met woonhuizen, zulks voor elk geval door Burgemeester en Wethouders te bepalen. Burgemeester en Wethouders wer den gemachtigd om bet boerderijtje «Het Witte Bergje" bij openbare in schrijving voor 6 jaar te verhuren. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om het creöiet voor den bouw van eene brug over de beek tegenover de Coninckstraat te verhoo- gen tot f14000.— werd na eene op merking van den heer Leinweber, dat deze brug, tot welks bouw reeds in 1913 besloten is, door het lange wach ten met de uitvoering de gemeente nu f2000.meer kost, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Evenzoo het voorstel van het Dag. Best. om bet te kort op de exploitatie der Amersfoortsche tramwegmaat schappij over het jaar 1914, ten be drage van f349.12'/, uit de gemeente kas te betalen. Aan de tuinbouwvereeniging «Amers foort" werd eene subsidie verleend van f 50.ten behoeve van een tuin- bouwwintercursus, terwijl tevens een verwarmd en verlicht locaal door de gemeente kosteloos in gebruik zal worden gegeven. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend van f 15000,voor den aankoop van electriciteitskabel, in verband met de slroomlevering aan de militaire barak ken op de Vlasakkers en aan parti culieren op de Arnhemsche en Hoog lander weg. Ook werd B. en W. een crediet toegestaan voor bet leggen van leidingen voor gas en water ten behoeve der aansluiting van de in aanbouw zijnde kerk voor de ver eeniging «Tuindorp®. Voorts werden B. en W. gemach tigd over te gaan tot bet aanstellen van personeel, benoodigd voor de bediening der waterstofgasfabriek. In verband daarmede werden de ge- meentebegrooting en de begrooting voor de gasfabriek en waterleiding dienst 1915 gewijzigd. De exploitatiobegrooting voor 1915 van bet electrische bedrijf werd, con form bet voorstel van B. en W. vast gesteld. De begrooting voor het Burgerwees huis voor het dienstjaar 1916 werd goedgekeurd. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders lot het dragen van het risico gezamentlijk met bet Rijk, van credieten aan middenstanders te ver- leenen ten gevolge van de crisis, lokte heel wat discussie uit, maar werd ten slotte nadat B. en W. een voor stel van den beer Gerritsen om B. en W. in het verleenen van credieten medezeggenschap te verleenen hadden overgenomen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het le aanvullingskohier der Straat belasting, dienst 1915, werd tot een niet genoemd bedrag vastgesteld. Op reclames over Inkomstenbelas ting, dienst 1915, werd conform het advies vao B. eo W. beschikt. B(j de rondvraag wordt door den heer Holland een motie voorgesteld (mede onderteekend door de beeren Gerritsen en Rand) om terug te komen op bet in de vorige vergadering ge nomen besluit in zake de benoeming van een directeur der Arbeidsbeurs. Een voorstel om die motie direct in behandeling te nemen werd, na eenige Historisch romantisch verhaat. 1) DB SCHIPBREUKELING. Ein Bach ist eine Brücke, über den Strom der Zeit gebaut, da wir alle Tage die vor hundert und tau- send Jahren Gestorbenen ru uns Lebenden kommen sehen und unter uns wandcln, als lebten sie nocb. Klaus Barms. Brederodo dö edelste, Wasscnaer de oudste, Egmond de rijkste, Arkel de stoutste. Oud Bollandsch rijmpje. De hoeve van Gozewijn Ludigman lag op een half uur afstand van Bakkum en even ver van Castrikum. Zij lag eenigszins westelijk van beide plaatsen aan den voet van een blond duin, een kwartier verwijderd van de Noordzee, wier geruisch zelfs bij kalm weder door het geheele gebouw geheimzinnig op allo uren van den dag en nacht weerklonk. De hoeve was een zonderling gebouw. Er waren een paar vierkante steenklompen welke met den naam van toren zouden kunnen bestempeld worden, indien zij hooger geweest waren en welke twee steenklompen, die op korten afstand van elkander Btonden en blijkbaar overblijfselen waren van een kasteel, in verbinding waren gebracht door kleinere gebouwen van jongeren datum. Hoe oud die steenklompen waren, was niet te zeggen, maar zeker is het dat zij groote overeenkomst in bouw aanwezen met het huis Adriohem, dat een paar uur zuidelijker was ge legen en dat nog geheel gaaf was, hoewel het al bestond in den tijd der Radbouds en reeds voorkomt onder de bezittingen door Karei Martel aan de Kerk en wel in het bijzonder aan den vermaarden bisschop Willebrord geschonken. De nieuwere gebouwen van de hoeve waren stellig drie eeuwen jonger en hadden meer overeenkomst met het slot Brederode, dat op het oogenblik, waarop dit verhaal aanvangt, nog slechts een dertigtal jaren oud was. De hoeve van Ludigman lag tegen den voet van een duin bij een diepe inzakking tusschen twee duinen. Deze inzakking gaf onmiddellijk toegang tot de zee en deed het vermoeden koesteren dat hier vroeger een der tallooze takken van den Rijn zich in de Noordzee had gestort, maar dat die Rijnsprank het lot had ondergaan van zoovele andere spranken en bij verschil lende watervloeden, maar waarschijnlijk vooral bij den grooten watervloed van het jaar 860, was verstopt geraakt. Yoordat echter die verzanding had plaats gegrepen, had hoogstwaarschijnlijk het kasteel, waarvan de twee steenklompen de overblijfselen waren, een aanval van de Noormannen te ver duren gehad en was door deze zeeroovers verwoest. Het voorkomen der beide steenklompen deed duidelijk zien dat er nog andere krachten dan de tand des tijds werkzaam waren geweest om ze in hun tegenwoordigen toestand te brengen. Met dien tegenwoordigen toestand bedoelen wij het tijdstip waarop Gozewijn Ludigman naar buiten trad om zijn schreden naar hot strand te richten, het tijdstip waarop ons verhaal aan vangt. Het was dien geheelen dag, den 21sten Juli van het jaar 1017 zeer onstuimig weder geweest. Niet het zachte geruisch maar het gebulder der zee had in de hoeve weerklonken. Tegen don avond was de wind in kracht toegenomen en tot een storm aangegroeid.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1