NESTLË DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. FARINE LACTÉE' o ander ter versterkiug van 's lands financiën. Industr. Wkbl. Kon. Nat. Steuncomité 1914. De 58e lijst van ingekomen bijdragen van 19 tot en met 25 September 1915, sluit met een totaal van f 226.935.10'/>, waaronder f200 000 van de Nederl. Overzee Trust Maatschappij en een van f 15.819.93 van den Bond van Coüp Aardappelmeelfabrikanten te Sappe- meer. Totaal ontv. bijdr. f 3.208 348.S2. Bij de oprichting der N. O. T. werd beslist dat de winsten, door dit lichaam te behalen, zouden vloeien in de kas van het Kon. Nat. Steuncomité. Vooruit lopende op het saldo dat bij de liqui datieaanwezig zal zijn, heeft het bestuur der N. O. T., na in Augustus f 100.000 te hebben geschonken, thans f200.000 beschikbaar gesteld. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Oct., in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 20 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1069 faillissemen ten tegenover 1249 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De lof van Holland. Nu herhaaldelijk op zoo zonderlinge wijze over Nederland wordt geschre ven, in het buitenland en zelfs de Hollandsche onzijdigheid daar verdacht wordt gemaakt, is het dubbel belang rijk de aandacht te vestigen op den lof van Holland door het gezagheb bend tijdschrift »Stimmen der Zeitv in zijn pas verschenen nummer ge zongen »Op correcte wijze tracht Nederland zijn neutraliteit te handhaven. Het put zijn gezindheid uit bet door eigen strijd verworven eergevoel van zijn nationaal karakter. In geen land wordt zoo oprecht en met zoo volledig suc ces aan een verzoening der binnen- landsche tegenstellingen gewerkt. De eenzijdige tolerantie van de zeven tiende eeuw gedijde door zelfbedwang tot een verstandige en rustige ver draagzaamheid, die won aan diepte, algemeenheid en uitbreiding. En deze rustelooze arbeid ia het eigen land werd een hooge school voor het aan voelen en zich inleven in de eigen aardigheden, de opvattingen en be hoeften van andere volken. Overal, in het leven, in de Regeering, in handel en wandel der Nederlanden, vertoont zich een frissche elasticiteit, een afschuw tegen starre formules, een overwinning van nationale be klemdheid door de bewegingsvrijheid in vele talen. Deze veelzijdigheid brengt ruimte van begrip en ontvankelijk heid voor anderer zeden, voornaamheid en hoffelijkheid jegens vreemde eigen schappen, die de neutrale gezindheid zeer te pas komen. Alle oude handelsvolken en han delscentra hebben een internationalen karaktertrek, die overal, waar niet een oogenblikkelijke handelshebzucht het oordeel altijd bewust, nooit te goeder trouw vervalscht, voor de wereldbelangen waakt. Deze internationale trek, een kleinood van oprechte neutraliteit, is in Neder land bijzonder sterk[Tijd/. De strijd op het westelijk front. liet nieuws is schaars van bet weste lijk front. De Duitschers hebben de Fransche stellingen ten noorden van de Scarpe en in Champagne achter het front bij Souain onder vuur ge nomen. Voorts deden de Franschen bij Souchez, Neuville en ook in Cham pagne aanvallen met handgranaten, die afgeslagen werden. Het Fransche legerbericht van giste ren zegt: Nieuwe berichten bevestigen de hevige tegenaanvallen der Duitschers in de laatste dagen tegen het Fransch- Engelsche front bij Loos en ten noorden daarvan zij liepen slechts uit op een ernstige en veel opofferingen kostende mislukking. De hoofdaanval werd ver richt door een effectief van drie tot vier divisies, die volkomen werden teruggeslagen en verdreven. Het aantal Duitscbe dooden, op het terrein voor de linies der geallieerden achtergelaten, wordt op 7000 <L 8000 man geschat. Havas deelt mede, dat de legerorder van Joffre betreffende de operaties in Champagne, die onlangs door de buiten- landsche pers werd openbaar gemaakt, een puur verzinsel is. Tenslotte, zegt Havas, is ook het laatste Duitscbe stafbericht, waarin beweerd wordt, dat de Duitschers in Champagne over een front van 4 K.M. vorderingen maakten, een verzinsel, want de Duitschers werden bij eiken aanval in hunstellingen teruggeworpen. Ongehoorde winsten van Duitsche oorlogsleveranciers. De «Bergarbeiter Zeitungt schrijft, dat zij met toenemende verbazing de ongehoorde winsten, die de oorlogs leveranciers maken, moet beschouwen. Er zijn karakteristieke voorbeelden, boe de oorlogsconjunctuur benut wordt tot schade aan de rijkskas. Een bank- firma in de Rijnprovincie biedt aan haar klanten aandeelen van een ijzer fabriek aan, die nu gegoten stalen granaten van buitengewone kwaliteit produceert. Deze betrekkelijk kleine fabriek vervaardigt 300 granaten per dag en garandeert minstens een netto winst van 6.20 Mk. per granaat. On langs heeft een andere firma aan den Boven-Rijn een opdracht gegeven van 6000 granaten maandelijks tot 27 Mk. per granaat, waarbij de fabriek, die de opdracht kreeg, minstens 10 Mk. per granaat verdient, dat zijn dus 360.000 Mk. netto winst enkel door een opdracht in den tijd van zes maanden. Verder wordt nog aanbe volen, aaudeelen te nemen in een best ingerichte springstoffenfabriek. Deze fabriek heeft haar vroegere pro ductie verdubbeld en de producten worden met een winst van 50 a 60 Mk. per 100 kilo door het legerbestuur afgenomen, dat per 100 kilo 205 Mk. betaalt, zoodat de winst 27% bedraagt. Het totaal van de winst zou dus rond 700.000 Mk. bedragen met een aan deelenkapitaal van '1.000.000, hetgeen 70% voorspelt. H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld van baronesse Van Itersum, jonkvr. Van de Poll en graaf Van Limburg Stirum, kwam Maandagmor gen 10 uur per automobiel ten paleize Soestdijk. Lijkverbranding. De afdeeling Amersfoort van de Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding vergaderde Maandagavond in »Ons Huisot. Aanwezig 5 leden. De heer van Schaardenburg werd tot waarnemend voorzitter gekozen, terwijl de heer Melchior zich voorloo- pig met het secretariaat zal blijven belasten. Eenige nieuwe leden traden toe. Lijst van eenige der meest voor komende artikelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten De luxe-sorteeringen, waarvoor in ge wone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aan merking.) Deze lyst vervangt de vorige. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) per K.G. f 0.12 Tarwewaterbrood (gebuild) -0.23 Tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toezicht) l -0.24 Tarwebrood (oogebuild; bruin- brood) -0.20 Roggebrood Regeeringstarwemeel (bij ver koop op meelkaart) -0.16 Tarwebloem(gebuild inlandsch) -0.25 Tarwemeel (ongebuild) -0 21 Boter-1.65 Volvette. Goudsche Meikaas met Rijksmerk 1jiK.Q.-0.62* Volvette Goudsche Meikaas -0.60 Edammer Meikaas (40 -f)2) -0.60 Volvette jonge Goudsche en Edammer taas met Rijks- merk2) -0.575 Volvettejonge Goudsche kaas1) -0.55 Jonge Edammerkaas (40-{-) -0 55 Jonge Goudsche kaas (40 -j-)2) -0.50 Edammer en Goudsche kaas (30 +)1)-0.425 Edammer en Goudsche kaas (20 4-)1)-0.375 Magere Edammer en Goudsche kaas-0.275 Leidsche en Dclftsche komijne kaas -0.55 Eriesche Nagelkaas1) -0.30 Rijst (grofmiddel Bassein en/of Rangoon)-0.22 Rijst (voorloop Bassein en/of Rangoon)-0.24 Rijst (grof voorloop Bassein en/of Rangoon) -0.26 Havermout (inlandsch) -0.33 Suiker (witte geraffineerde) -0.55 MargarineJ) Koffie (Santos)-116 Peekoffie (in pakjes) 0.1 K.G. -0.04 Chichorei -0.035 RaapolieLiter -0.65 Boterolie-0.70 ZoutK.G.-0.09 Zeep (zachte, witte of gele) -0.24 Soda-0.07 PetroleumLiter -0.11 Dö hierboven vermelde prijzengelden voor de maand October behoudens vroegere vervanging. Klachen over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. J) Een uniforme prijs voor roggebrood,geldend voor het geheele land, kan, in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze in de ver schillende provinciën, niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderlijk geschieden, in overleg met de provinciale Rogge- commissies. J) Onder kaas, gemerkt 40-f, 304-of 20 f, wordt verstaan kaas, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. 5) Yan de grootste margarinefabrieken is de verzekering ontvangen, dat voorloopig dc prijzen der bekende merken niet zullen verhoogd wor den mede met het oog op de onderling uiteen loopende prijzen der verschillende merken wordt dernalve vooralsnog eenvoudigheidshalve geen maximumprijs vastgesteld. De afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Protestantenbond her dacht gisteravond haar tienjarig be staan in de groote zaal van Amicitia. De zaal was vol. Dr. H. J. Toxopeüs de voorzitter, sprak een kort openings woord, waarin hij o.a. zeide, dat in den Bond te veel wordt gepolemiseerd en te weinig gedogmatiseerd. Er moet vastheid komen in omlijning van ge loof. Ook moet minder gericht worden tegen orthodoxie, maar wel tegen bet practisch materialisme, den waren vijand. Er moet meer diepte van ge loofsleven en innigheid van gemoed komen en niet steeds breedheid van blik als het hoogste beschouwd worden, niet het hoofddoel vrijheid, maar vroomheid des harten. Ds. Hooykaas, de medeoprichter en le voorzitter, gaf een korte terugblik. Er is reden voor voldoening. Het ledental is tot 225 gestegen, er zijn gehouden 51 lezingen. De kinderkerk voorziet in een behoefte. De Zondag school telt 110 leerlingen. Dan kon nog met groote voldoening gewezen worden op de idiale verhou ding en sameD wei king met de vrij zinnige kerken. De eigenlijke feestredenaar was ds. G. Westmijse. beroepen predikant te Wildervank. Spreker bad tot onder werp gekozenMet Troffel en Zwaard.' Deze avond komt tot ons om te arbeiden met Troffel en Zwaard, om op te bouwen en te vernietigen, niet om te vernietigen, maar om plaats te maken voor wat komen moet. Als we de taak zien, die op onze schouders wordt gelegd, komt een gevoel van kleinheid over ons. Hoe klein is de mensch in het heelal. Door zijn eigen verstand breekt hij zich van dat middelpunt af. We wil len 's menschen doel beseDen en niet alleen gelooven aan een samenloop van omstandigheden. Onze taak is negatief nog het beste te bepalen. Spreker wijst op bet groote gevaar der onverstandigheid, op het streven naar kennis alleen, dat thans bij alleo wordt aangetroffen. Verstand alleen kan 's menscben diepste behoeften niet voeden en vraagt spr. is de menschheid zooveel gelukkiger gewor den nu het verstand zoo ontwikkeld wordt? Het gemoedsleven en het geloofsleven zijn door het verstand achteruitgedrongen. De wetenschap moet zijn gewillige dienares en niet beerscheres zijn. Wie zijn we zelf? Wie zal ons zeg gen tegen wie en wat we het zwaard zullen beden Met de beantwoording van deze vragen eindigde spr. zijn scboone rede, die met groote aan dacht werd aangehoord. Nadat het Dameszangkoor Motetten van Mendelssohn had gezongen sprak ds. Toxopeüs bet slotwoord en zeide niet veel te zullen zeggen om de stemming door de rede van ds. West mijse gewekt niet naar beneden te balen. Een warm woord van dank bracht hij aan de dames voor hun zang en spel, aan ds. Westmijse en aan de voorbereiders van dezen avond. Na gemeenschappelijk gezang van het Lutberlied gingen ailen huiswaarts. In allen eenvoud werd Zaterdag middag het stoffelijk hulsel van dr. J. H. Moll op de Algemeene Begraaf plaats ter aarde besteld. Behalve vele vrienden en belangstellenden waren aanwezig de Bector en leeraren van het Gymnasium, de Dir. van de H. B. S. en vele leeraren en vele oud-leerlingen. Aan de groeve werd niet gesproken. De zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Ter kaasmarkt van Maandag 15 Oct. j.l. werden aangevoerd 35 wagens, waarop 9860 K.G kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f65.tot f70.voor gestempelde van f68.tot f70.per 50 K.G. Handel was vlug. Openbare Leeszaal. Sedert 1 Januari 1915 gaven zich 488 nieuwe leden opin September 60. Statistiek van de maand September: Aantal bezoekers 1913 1914 1915 Couranten- en Tijd- schriftenzaal 1020 1699 2252 Studiezaal349 189 413 Aantal uitgeleende banden788 2440 3983 Hiervan Romans530 989 1896 Kinderboeken 525 820 Van boeren, die rijk worden! De kool- en uieiiprijzen hebben aan den Langendijk (Noord-Holland) een enorme hoogte bereikt. De kool is reeds verkocht voor f30 per 100 stuks, de uien brachten reeds f7.50 per 50 K.G, op. De handel is zeer levendig. Schatten worden er mee verdiend. Textielnijverheid. Gebrek aan grondstoden is oorzaak, dat gisteren alle textielfabrieken te Gronau zijn stopgezet. Een 2000-tal Nederlandsche arbei ders te Losser, Lonneker en Eüschede is daardoor werkloos geworden. Nader meldt men uit Enschedé, dat alleen twee fabrieken der firma G. van Delden Co. Diet werken. De overigen werken allen, zooals reeds geruimen tijd het geval is, drie, vier of vijf dagen per week. Het stoppen der twee fabrieken is waarschijnlijk niet het gevolg van gebrek aan grond stoffen, doch van een bevel der Duitsche regeeririg, die de totale be schikking heeft genomen over alle aanwezigo katoen. Naar het »U. D.t verneemt, heeft zich iemand van 67 jaar laten ïnschi ij- ven als student aan de Utrechtsche Hoogeschool, om de colleges te volgen van de medische faculteit. Het is een gepensionneerd Indisch ambtenaar, die zich te Utrecht ge vestigd heeft en nu nog hoopt bet arts-diploma te halen, een studie, waartoe hij zich altoos bijzonderlijk voelde aangetrokken, maar die hij, door den loop der omstandigheden niet op jeugdigen leeftijd kon be ginnen. Vier zijner zoons ziju reeds pracli- seerende artsen, een hunner is speciali teit te Utrecht. RECLAME. Spaarzaam en zuinig In het gebruik (KINDERMEEL) In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden h*t bè.te voeding, middel Voor Kinderen I Anselmus spreken."" „Is Ludigman binnen?" vroeg Anselmus. Arlinde knikte bevestigend. „Nu dan zal ik hem eerst opzoeken vóór ik mij naar den gekwetste begeef," zei de monnik terwijl hij naar de groote deur der hoeve stapte. Bij de groote eikenhouten tafel, in het midden van het voor vertrek stond Ludigman in gepeins. Hij keek op toen Anselmus binnentrad en kwam hem snel te gemoet. „Hij is tot bewustzijn teruggekeerd en heeft rustig geslapen; nu is hij veel beter. Ik heb met hem gesproken," zei hij. „Ik heb het vernomen van Arlinde," antwoordde Anselmus. „Ik weet wie hij is," vervolgde Ludigman. „Ik ook," zei Anselmus, kortaf. Ludigman keek hem verwonderd aan. „Hoe kunt gij dat vreten?" vroeg hij. „Ik heb hem gisteren reeds herkend. Dat wil zeggen, ik meende mij te herinneren, dat gelaat meer gezien te hebben, maar nu Arlinde mij zeide dat hij van hooge afkomst is, twijfel ik niet moer. Het is Sicco 'e graven broeder, niet waar?" Ludigman knikte. „Zoo is het," zei hij. Broeder Anselmus had de kruik met het geneesmiddel op de tafel gezet. Hij stond even na te denken, terwijl hij qit den binnenzak van zijn kleed een paar pakjes poeder haalde. „Heeft Sicco u verzocht vooralsnog zijn naam en rang ver borgen te houden?" vroeg hij. „Ja, hij wil voor zijn broeder den graaf niet weten dat hij hier is. Zooals gij wel zult weten, heerscht er op het oogenblik een slechte verstandhouding tusschen beiden." „Heeft uwe dochter den zieke reeds gezien „Ja, toen hij sliep." „Weet zij wie hij is?" „Ik heb het haar gezegd en haar tevens medegedeeld dat zij zijne verpleging maar aan Arlinde moest overlaten en hem niot bezoeken dan in mijn of uw gezelschap." Anselmus knikte goedkeurend. „Wij moeten met de noodige voorzichtigheid handelen. Het is een teere zaak. Als hij genoegzaam hersteld is, zullen wij naar zijn plannen vernemen en ons daarnaar richten. Wij moeten zorgen, noch hem, noch den graaf te kwetsen," merkte hij op. „Kom ik ga eens naar den zieke kijken." „Ik ga met u mede," zeide Ludigman, en beiden begaven zich naar boven. Sicco was sedert een kwartiertje wakker en lag juist te kijken naar de schaduwen die door do takken van een grooten eik door het venster op den vloer der kamer werden geworpen, toen de broeder en zijn gastheer binnentraden. Nauwelijks zag Sicco Anselmus, of hij stak hem, terwijl hij zich half over eind richtte, beide handen toe. „Gij zijt broeder Anselmus, van wien men mij gesproken heeft en aan wien ik voornamelijk mijn leven te danken heb," zei hij, terwijl een aangename glimlach om zijn lippen speelde en zijn oogen hartelijke dankbaarheid uitdrukten. „Ja, ik ben Anselmus," antwoordde de monnik, terwijl hij de handen van den jongeling drukte, en ik verheug mij er ten zeerste in dat ik mijn geringe bekwaamheden tot uw redding heb kunnen aanwenden." „Geringe bekwaamheden," hervatto Sicco, „nederige hoog moed of hoogmoedige nederigheid, ik had reeds van u gehoord te Trier en ik wist dat gij op weg waart naar de abdij van Egmond. Ik had echter niet gedacht dat uw reis hierheen in nauw verband zou staan met mijn leven of dood. Ik twijfel er aan of de levensgeesten, die op weg waren te verdwijnen, zonder u wel ooit terug zouden zijn gekomen. Dat ik nog leef, is zeker voor een zeer groot gedeelte uw werk." „Met Gods hulp, heer Sicco, met Gods hulp," antwoordde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2